PL226429B1 - Sposób i urządzenie do regulacji oddechu - Google Patents
Sposób i urządzenie do regulacji oddechuInfo
- Publication number
- PL226429B1 PL226429B1 PL401795A PL40179512A PL226429B1 PL 226429 B1 PL226429 B1 PL 226429B1 PL 401795 A PL401795 A PL 401795A PL 40179512 A PL40179512 A PL 40179512A PL 226429 B1 PL226429 B1 PL 226429B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- signal
- etco2
- speech
- parameter
- value
- Prior art date
Links
Landscapes
- Measurement Of The Respiration, Hearing Ability, Form, And Blood Characteristics Of Living Organisms (AREA)
- Electrotherapy Devices (AREA)
Abstract
Sposób regulacji oddechu polega na tym, iż równolegle dokonuje się pomiaru zawartości dwutlenku węgla w powietrzu wydychanym i mierzy się poziom ciśnienia akustycznego tak, że sygnały te stanowią przebiegi czasowe ze sobą zsynchronizowane i przetwarza się je w dziedzinie czasu rzeczywistego na sygnały elektryczne, a te - na formę graficzną oraz oblicza się parametr końcowo-wydechowej wartości dwutlenku węgla ETCO2, a do użytkownika, bądź w postaci graficznej przebiegu sygnału CO2 na tle przedziału normy dla parametru ETCO2, bądź w postaci wyświetlanego komunikatu tekstowego, przekazuje się informację o tym, czy wartość parametru ETCO2 dla ostatniego wydechu mieści się w przedziale normy, czy też nie, bądź też do użytkownika przekazuje się krótkie instrukcje, jak powinien on zmienić swój sposób oddychania, to jest zwiększyć bądź zmniejszyć częstotliwość wdechów lub/i zwiększyć bądź zmniejszyć objętość oddechową, lub komunikaty oceniające dotychczasowy sposób oddychania, a użytkownik uzyskując informację dotyczącą położenia otrzymanej dla ostatniego wydechu wartości ETCO2, względem położenia przedziału normy dla parametru ETCO2, wykorzystując kanał wydechowy, steruje wartością ETCO2 dobierając odpowiednio, metodą prób i błędów, częstotliwość oddechu i głębokość wdechu i kanałem wzrokowym kontroluje efekty sterowania. Przedmiotem zgłoszenia jest również urządzenie do regulacji oddechu.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do regulacji oddechu podczas mówienia dla osób z zaburzeniami płynności mowy oraz mówców profesjonalnych (aktorów, spikerów, nauczycieli).
W przypadku osób z zaburzeniami płynności mowy, chodzi głównie o eliminację występujących u nich często zaburzeń oddechowych. Zaburzenia te ujawniają się poprzez brak koordynacji pomiędzy oddychaniem brzusznym i piersiowym, utratę większości powietrza wydechowego przed rozpoczęciem mówienia czy mowę na wdechu. Często obserwuje się również brak koordynacji pomiędzy tonacją, artykulacją i oddychaniem.
Natomiast w przypadku mówców profesjonalnych chodzi o doskonalenie techniki oddychania w toku mówienia, w celu ochrony narządu głosu przed nadmiernym przeciążeniem oraz podwyższenie komfortu mówcy - zmniejszenie wysiłku. Prawidłowy oddech nie powinien być ani widoczny, ani słyszalny. Z uwagi na wysokie wymagania techniczne jakim musi sprostać mówca profesjonalny jak na przykład: długie frazowanie - długie odcinki tekstu wypowiadane na jednym wydechu; często kilkanaście razy dłuższe niż u mówcy nieprofesjonalnego, szybkie tempo mówienia, głośność, wyrazistość mowy, jest on bardziej niż mówca nieprofesjonalny narażony na przeciążenie narządu głosu i jego schorzenia. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia technika oddychania.
Z wynalazku „System i metoda oceny oddychania i wytwarzania dźwięków w trakcie głosowym użytkownika („System and metod for assesing breathing and vocal tract sound production of user; US Patent 6,423,013) znane jest rozwiązanie, w którym sygnały mowy i oddechowy, stanowiący superpozycję sygnałów uzyskiwanych z czujników elektrycznych, rejestrujących ruchy klatki piersiowej i brzucha, są podawane użytkownikowi na ekranie komputera PC wraz z rekomendowanym minimalnym i maksymalnym poziomem objętości. Stosując wizualne sprzężenie zwrotne użytkownik może kontrolować poziom objętości oddechowej podczas mówienia i łatwiej synchronizować mowę z wydechem.
Podobnie, wizualne sprzężenie zwrotne, w oparciu o akustyczny sygnał wypowiedzi i sygnał oddechowy obrazujący zmiany objętości płuc, wykorzystano w celu synchronizacji oddechu i mowy w wynalazku „System do terapii mowy” („Speech therapy system, US Patent 5,765,135).
W zgłoszeniu pt. „Sposób i urządzenie do udoskonalania mowy w systemie komunikacyjnym mowy” (PL 337717) przedstawiony jest system komunikacyjny mowy do uzyskiwania bardziej wyrazistego i zrozumiałego dla odbiorcy sygnału akustycznego mowy, co uzyskuje się poprzez odpowiednie przetwarzanie sygnału akustycznego z użyciem liniowych metod ekstrakcji cech, stosowanych w rozpoznawaniu mowy, tj. liniowego kodowania predykcyjnego (LPC) i liniowej spektralnej analizy częstotliwościowej (LSP).
Z wynalazku „Miniaturowe urządzenie do pomiaru rytmu oddechu (PL 208579) znane jest urządzenie do pomiaru rytmu oddechu, do umieszczenia na lub w wyrobach tekstylnych , którego zasada działania oparta jest na zjawisku fotoelektrycznym. Ruch klatki piersiowej wywołany oddychaniem powoduje oddalanie się i zbliżanie do siebie końców włókien optycznych nadawczego i odbiorczego. Zmiany położenia sąsiadujących ze sobą końców tych włókien powodują zmiany natężenia promieniowania oświetlającego fotodiodę, a więc i zmiany napięcia emitowanego przez nią prądu. Częstotliwość zmian napięcia prądu wytwarzanego przez fotodiodę, mierzona na częstościomierzu, stanowi miarę rytmu oddechu.
Pomiary zawartości CO2 we krwi i gazach oddechowych pełnią ważną funkcję w medycynie. Są szczególnie przydatne przy zaburzeniach krążenia i wentylacji u chorych, podczas operacji czy reanimacji, do oceny czynnościowej płuc, stanu drożności dróg oddechowych czy skuteczności stosowanej terapii. Pomiary zawartości CO2 w gazach oddechowych w postaci procentowej (ETCO2), lub ciśnienia parcjalnego CO2 (PETCO2) podczas cyklu oddechowego określa się mianem kapnometrii, a w połączeniu z rejestracją graficzną - kapnografii.
Sposób regulacji oddechu, przez dobór częstotliwości oddechu i głębokości wdechu podczas mówienia, z wykorzystaniem metody kapnometrii, według wynalazku polega na tym, że równolegle dokonuje się pomiaru zawartości dwutlenku węgla w powietrzu wydychanym podczas mówienia i mierzy się poziom ciśnienia akustycznego mowy (rejestruje dźwięk), tak, że sygnał oddechowy i sygnał mowy stanowią przebiegi czasowe ze sobą zsynchronizowane i przetwarza się je w dziedzinie czasu rzeczywistego na sygnały elektryczne, a te - na formę graficzną, oraz oblicza się parametr końcowo-wydechowej wartości ETCO2 dwutlenku węgla, a do użytkownika, bądź w postaci graficznej przebiegu sygnału CO2 na tle przedziału normy dla parametru ETCO2, bądź w postaci wyświetlanego komunikaPL 226 429 B1 tu tekstowego, przekazuje się informację o tym, czy wartość parametru ETCO2 dla ostatniego wydechu mieści się w przedziale normy, czy też nie, bądź też do użytkownika przekazuje się krótkie instrukcje, jak powinien on zmienić swój sposób oddychania, tj. zwiększyć bądź zmniejszyć częstotliwość wdechów lub/i zwiększyć bądź zmniejszyć objętość oddechową lub komunikaty oceniające dotychczasowy sposób oddychania podczas mówienia, a użytkownik uzyskując z urządzenia informację dotyczącą położenia, otrzymanej dla ostatniego wydechu wartości ETCO2, względem położenia przedziału normy dla parametru ETCO2, wykorzystując kanał wydechowy, steruje wartością ETCO2 dobierając odpowiednio, metodą prób i błędów, częstotliwość oddechu i głębokość wdechu i kanałem wzrokowym kontroluje efekty sterowania.
Ewentualnie równocześnie obserwuje się czasowe przebiegi sygnału oddechowego, w postaci przebiegu CO2, którego kształt wyodrębnia fazę wdechową i wydechową każdego, kolejnego cyklu oddechowego oraz czasowe przebiegi sygnału akustycznego, przedstawionych równolegle w postaci graficznej i synchronizuje się mowę z oddechem, to jest dopasowuje się długość frazy wypowiadanego tekstu do długości fazy wydechowej, obserwując wzrost koncentracji CO2 wydychanego podczas mówienia i odnosząc aktualny chwilowy poziom wydychanego CO2 do ustalanych, uwidocznionych graficznie w postaci równoległych linii poziomów dolnej i górnej granicy przedziału normy dla parametru ETCO2, ustala się czas końca wydechu i kończy się daną frazę w chwili przypadającej na koniec wydechu, precyzując jeśli aktualny poziom CO2 jest niższy od poziomu dolnej granicy normy to kontynuuje się wypowiedź co najmniej do osiągnięcia poziomu dolnej granicy normy dla parametru ETCO 2, jeśli natomiast aktualny poziom CO2 przyjmuje wartość bliską wartości poziomu górnej granicy normy dla parametru ETCO2 niezwłocznie kończy się daną frazę i wraz z nią kończy się bieżącą fazę wydechową co zapobiega głośnym wdechom (po zbyt długiej frazie) i mowie na wdechu.
Urządzenie do regulacji oddechu, przez dobór częstotliwości oddechu i głębokości wdechu podczas mówienia, z wykorzystaniem metody kapnometrii, według wynalazku składa się z części dokonującej pomiaru zawartości dwutlenku węgla (CO2) w powietrzu wydychanym podczas mówienia, z części mierzącej poziom ciśnienia akustycznego mowy (rejestratora dźwięku) oraz części łączącej dwie wyżej wymienione. Wyjście części dokonującej pomiaru zawartości CO2 w powietrzu wydychanym połączone jest przewodem elektrycznym z wejściem części łączącej - sygnał CO2, jako sygnał elektryczny jest przesyłany do wejścia części łączącej i jest uwidoczniany w postaci graficznej na wyświetlaczu części łączącej, równocześnie z zadanym przedziałem normy dla końcowo-wydechowej wartości CO2 (EtCO2).
Użytkownik urządzenia ma kontakt z urządzeniem również za pośrednictwem kanału wydechowego. Powietrze wydychane przez użytkownika kanałem wydechowym stanowiącym plastikową giętką rurkę trafia do części dokonującej pomiaru zawartości CO2 w powietrzu wydychanym. Wejście plastikowej giętkiej rurki jest połączone z zaworem wydechowym półmaski twarzowej, umieszczonej na twarzy użytkownika. Wyjście plastikowej giętkiej rurki jest połączone z wejściem części mierzącej zawartość CO2 w powietrzu wydychanym.
Regulacja oddechu użytkownika urządzenia odbywa się w pętli sprzężenia zwrotnego, którą tworzą: użytkownik i urządzenie połączeni ze sobą kanałem wzrokowym i wydechowym użytkownika.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym Fig.1 schematycznie przedstawia w postaci bloków: część dokonującą pomiaru wydychanego podczas mówienia CO2, część dokonującą pomiaru zmian ciśnienia akustycznego mowy, część łączącą (integrującą) współpracujące z użytkownikiem urządzenia. Jak pokazuje Fig. 1, użytkownik urządzenia śledząc na wyświetlaczu części łączącej 3 przebieg sygnału CO2 może kontrolować i sterować własnym oddechem poprzez kontrolowanie i sterowanie wartością parametru ETCO2. Pętla sprzężenia zwrotnego stosowanego do regulacji oddechu obejmuje przebieg informacji od użytkownika 4 do części dokonującej pomiaru CO2 2, stąd do części łączącej 3 i powrót do użytkownika 4. Przy czym informacja zwrotna z części 3 do użytkownika 4 może przebiegać kanałem wzrokowym lub/i słuchowym. Na Fig. 2 przedstawiono schematycznie trzy sposoby korekty oddechu użytkownika z wykorzystaniem różnych funkcji wyboru oferowanych przez urządzenie według wynalazku. Pierwszy sposób 5 polega na wykorzystaniu wizualnej informacji w postaci przebiegu CO2 6 na tle przedziału normy 7. Pętla 8 ilustruje sytuację, gdy uzyskana wartość ETCO2 jest niższa od dolnej granicy przedziału normy - korekta oddechu powinna polegać na wydłużeniu frazy wypowiadanego tekstu (wzroście czasu wydechu). Pętla 9 obrazuje jak na następnym wydechu użytkownik urządzenia wydłuża frazę, ale fraza jest teraz zbyt długa, w stosunku do głębokości poprzedzającego ją wdechu, w efekcie zostaje osiągnięta wartość ETCO2 wykraczająca poza górną granicę przedziału normy (pik 3.). Reak4
PL 226 429 B1 cja użytkownika urządzenia na tę sytuację jest zobrazowana w postaci pętli sprzężenia zwrotnego 10. Tym razem, użytkownik urządzenia właściwie dobiera długość frazy do głębokości poprzedzającego ją wdechu i uzyskana wartość ETCO2 (dla 4. w kolejności piku CO2) mieści się w zaznaczonym przedziale normy. Cel został osiągnięty. Drugi sposób 11 korekty oddechu polega na wykorzystaniu informacji słuchowej 12 - komunikatu emitowanego przez wyjście audio urządzenia według wynalazku, dotyczącego sugerowanego sposobu oddychania, w celu osiągnięcia przez parametr ETCO2 wartości z zakresu przedziału normy. Trzeci sposób 13 korekty oddechu polega na wykorzystaniu wizualnej informacji dotyczącej sposobu oddychania, w postaci wyświetlanego komunikatu 14.
Fig. 3 pokazuje na czym polega synchronizowanie mowy z oddechem sposobem według wynalazku. Realizuje się to, poprzez równoczesną obserwację sygnału mowy 15 i sygnału oddechowego 16, ze sobą zsynchronizowanych i zobrazowanych w tej samej dziedzinie czasu 17. W obrębie sygnału mowy wyodrębnia się frazy mówione 18 i odcinki ciszy 19, a z sygnału oddechowego - fazę wdechową 20 i fazę wydechową 21. Sposobem według wynalazku dobiera się długość frazy 18 do długości wydechu 21. W sytuacji 22 mowa jest zsynchronizowana z oddechem, a sytuacji 23 i 24 nie jest. W sytuacji 23 fraza jest zbyt długa w stosunku do długości wydechu, co skutkuje mową na wdechu. W sytuacji 24 fraza jest zbyt krótka w stosunku do długości wydechu. Wysokość bloku 21 odpowiada wartości EtCO2. W sytuacji 22 odpowiadająca wysokości bloku 21 wartość EtCO2 mieści się w przedziale normy, w sytuacji 23, wysokość 21 odpowiada wartości EtCO2 poniżej przedziału normy, a w sytuacji 24 wysokość 21 odpowiada wartości EtCO2 powyżej przedziału normy.
Rozwiązanie według wynalazku posiada dwie bardzo istotne zalety (właściwości). Pierwsza z nich to jego zindywidualizowany charakter, to znaczy dostosowany do psychofizycznej kondycji organizmu i jego struktury morfologicznej. Oddech pacjenta podczas mówienia odnoszony jest do jego oddechu spoczynkowego, podczas którego częstotliwość i głębokość oddechu są regulowane i ustawiane samoistnie przez organizm na optymalnych dla niego, w danej chwili, indywidualnych poziomach, odpowiadających najniższemu kosztowi energetycznemu oddychania, które determinują poziom wydychanego CO2 (ETCO2).
Druga, istotna właściwość sposobu regulacji według wynalazku to jego uniwersalność. To znaczy, że mogą z niego korzystać zarówno osoby z niepłynności mowy, jak i osoby mówce płynnie z mówcami profesjonalnymi włącznie, zarówno do likwidacji zaburzeń oddechowych jak i do doskonalenia warsztatu technicznego, a ponadto może być on stosowany w sytuacjach nie związanych czynnością mówienia, w celu relaksacji w stanach zdenerwowania czy pobudzenia.
Claims (3)
1. Sposób regulacji oddechu, przez dobór częstotliwości oddechu i głębokości wdechu podczas mówienia, znamienny tym, że równolegle dokonuje się pomiaru zawartości dwutlenku węgla w powietrzu wydychanym podczas mówienia i mierzy się poziom ciśnienia akustycznego mowy tak, że sygnał oddechowy i sygnał mowy stanowią przebiegi czasowe ze sobą zsynchronizowane i przetwarza się je w dziedzinie czasu rzeczywistego na sygnały elektryczne, a te - na formę graficzną, oraz oblicza się parametr końcowo-wydechowej wartości dwutlenku węgla ETCO2, a w postaci graficznej przedstawia się przebieg sygnału CO2 na tle przedziału normy dla parametru ETCO2, bądź w postaci wyświetlanego komunikatu tekstowego generowana jest informacja o tym, czy wartość parametru ETCO2 dla ostatniego (w stosunku do chwili bieżącej) wydechu mieści się w przedziale normy, czy też nie, bądź też generowane są krótkie instrukcje (w postaci słuchowej lub wizualnej), jak należy zmienić sposób oddychania, to jest zwiększyć bądź zmniejszyć częstotliwość wdechów lub/i zwiększyć bądź zmniejszyć objętość oddechową (głębokość wdechu), lub komunikaty dotyczące dotychczasowego sposobu oddychania, a informacja o wartości ETCO2 otrzymanej dla ostatniego wydechu i jej położeniu względem położenia przedziału normy dla parametru ETCO2 służy do sterowania wartością ETCO2, poprzez dobór, metodą prób i błędów, częstotliwości oddechu i głębokości wdechu
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że równocześnie obserwuje się czasowy przebieg sygnału oddechowego podczas mówienia, w postaci przebiegu CO2, którego kształt wyodrębnia fazę wdechową i wydechową każdego, kolejnego cyklu oddechowego oraz czasowy przebieg sygnału akustycznego mowy, przedstawione równolegle w postaci graficznej
PL 226 429 B1 (w tej samej dziedzinie czasu) i synchronizuje się mowę z oddechem poprzez dostosowanie długości frazy wypowiadanego tekstu do długości fazy wydechowej, to znaczy obserwując wzrost koncentracji CO2 wydychanego podczas mówienia i odnosząc jego aktualny (chwilowy) poziom do poziomów dolnej i górnej granicy przedziału normy dla parametru ETCO2, uwidocznionych graficznie w postaci równoległych linii, w zależności od aktualnego położenia poziomu CO2 w relacji do granic przedziału normy, ustala się czas końca wydechu i wypowiadaną frazę kończy się w chwili przypadającej na koniec wydechu, to znaczy jeśli aktualny poziom CO2 jest niższy od poziomu dolnej granicy normy dla parametru ETCO2, to kontynuuje się daną frazę, co najmniej do osiągnięcia poziomu dolnej granicy normy ETCO2, jeśli natomiast aktualny poziom CO2 przyjmuje wartość bliską wartości poziomu górnej granicy normy dla parametru ETCO2 niezwłocznie i równocześnie kończy się wypowiadaną frazę i bieżącą fazę wydechową.
3. Urządzenie do regulacji oddechu, przez dobór częstotliwości oddechu i głębokości wdechu podczas mówienia, znamienne tym, że składa się z części (1) dokonującej pomiaru sygnału oddechowego, w postaci zawartości dwutlenku węgla w powietrzu wydychanym, z części (2) mierzącej poziom ciśnienia akustycznego sygnału mowy oraz części (3) łączącej dwie wyżej wymienione, przy czym wyjście części (1 dokonującej pomiaru zawartości CO2 w powietrzu wydychanym połączone jest przewodem elektrycznym z wejściem części (3) łączącej a sygnał CO2, jako sygnał elektryczny przesyłany na wejście części (3) łączącej jest uwidoczniany w postaci graficznej na wyświetlaczu części łączącej, równocześnie z zadanym przedziałem normy dla końcowo-wydechowej wartości dwutlenku węgla ETCO2, a jednocześnie sygnał ciśnienia akustycznego mowy z wyjścia części (2) rejestrującej przesyłany jest na wejście części (3) łączącej, w której sygnał ten jest uwidaczniany w postaci graficznej na wyświetlaczu części łączącej i jednocześnie sygnał ten jest kierowany przewodem elektryc znym na wyjście części łączącej (3), połączone przewodem elektrycznym z wejściem do słuchawek lub głośnika.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL401795A PL226429B1 (pl) | 2012-11-28 | 2012-11-28 | Sposób i urządzenie do regulacji oddechu |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL401795A PL226429B1 (pl) | 2012-11-28 | 2012-11-28 | Sposób i urządzenie do regulacji oddechu |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL401795A1 PL401795A1 (pl) | 2014-06-09 |
PL226429B1 true PL226429B1 (pl) | 2017-07-31 |
Family
ID=50846560
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL401795A PL226429B1 (pl) | 2012-11-28 | 2012-11-28 | Sposób i urządzenie do regulacji oddechu |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL226429B1 (pl) |
-
2012
- 2012-11-28 PL PL401795A patent/PL226429B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL401795A1 (pl) | 2014-06-09 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Stathopoulos et al. | Developmental changes in laryngeal and respiratory function with variations in sound pressure level | |
Grosjean et al. | Breathing, pausing and reading | |
Finnegan et al. | Modulations in respiratory and laryngeal activity associated with changes in vocal intensity during speech | |
Herbst et al. | Glottal adduction and subglottal pressure in singing | |
US7070570B2 (en) | Method and means of physiological monitoring using sonification | |
Bunton | Patterns of lung volume use during an extemporaneous speech task in persons with Parkinson disease | |
JP6275033B2 (ja) | 呼吸ペースによる出産陣痛指導 | |
RU2008107414A (ru) | Способ и устройство для контролирования объема легких | |
US20110021940A1 (en) | Incentive audio for pulmonary function diagnostics | |
US11717214B2 (en) | Screening, diagnosis and monitoring of respiratory disorders | |
Patel et al. | The acoustics and kinematics of regularly timed speech: a database and method for the study of the p-center problem | |
Hoit et al. | Influence of continuous speaking on ventilation | |
Lopez et al. | Acoustic, aerodynamic, and perceptual analyses of the voice of cochlear-implanted children | |
McKenna et al. | Magnitude of neck-surface vibration as an estimate of subglottal pressure during modulations of vocal effort and intensity in healthy speakers | |
JP2023501176A (ja) | 音声ベースの呼吸の予測 | |
Holmes et al. | Laryngeal airway resistance of older men and women as a function of vocal sound pressure level | |
Andrade et al. | Therapy vocal and nasal sounds: effects on hyperfunctional dysphonia | |
Keltz et al. | Steam and/or semi-occluded vocal tract exercise as morning vocal warm-up strategy | |
Wilson et al. | Changes in laryngeal airway resistance in young adult men and women as a function of vocal sound pressure level and syllable context | |
Zanoff et al. | Tracheoesophageal speech: with and without tracheostoma valve | |
Leeper Jr et al. | Consistency of laryngeal airway resistance in adult women | |
Lane et al. | Changes in speech breathing following cochlear implant in postlingually deafened adults | |
Gillespie et al. | The effects of hyper-and hypocapnia on phonatory laryngeal airway resistance in women | |
PL226429B1 (pl) | Sposób i urządzenie do regulacji oddechu | |
Heldner et al. | Does lung volume size affect respiratory rate and utterance duration? |