PL226194B1 - Uklad do pomiaru wlasciwosci materialow magnetycznie miekkich, zwlaszcza blach i tasm - Google Patents

Uklad do pomiaru wlasciwosci materialow magnetycznie miekkich, zwlaszcza blach i tasm

Info

Publication number
PL226194B1
PL226194B1 PL406634A PL40663413A PL226194B1 PL 226194 B1 PL226194 B1 PL 226194B1 PL 406634 A PL406634 A PL 406634A PL 40663413 A PL40663413 A PL 40663413A PL 226194 B1 PL226194 B1 PL 226194B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
measuring
magnetic
magnetizing
signal conditioning
measuring head
Prior art date
Application number
PL406634A
Other languages
English (en)
Other versions
PL406634A1 (pl
Inventor
Dominika Gaworska-Koniarek
Jerzy Bajorek
Wiesław Wilczyński
Wieslaw Wilczynski
Original Assignee
Inst Elektrotechniki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Elektrotechniki filed Critical Inst Elektrotechniki
Priority to PL406634A priority Critical patent/PL226194B1/pl
Priority to EP14460013.7A priority patent/EP2902779A1/en
Publication of PL406634A1 publication Critical patent/PL406634A1/pl
Publication of PL226194B1 publication Critical patent/PL226194B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01RMEASURING ELECTRIC VARIABLES; MEASURING MAGNETIC VARIABLES
    • G01R33/00Arrangements or instruments for measuring magnetic variables
    • G01R33/02Measuring direction or magnitude of magnetic fields or magnetic flux
    • G01R33/06Measuring direction or magnitude of magnetic fields or magnetic flux using galvano-magnetic devices
    • G01R33/07Hall effect devices
    • G01R33/072Constructional adaptation of the sensor to specific applications
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N27/00Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means
    • G01N27/72Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means by investigating magnetic variables
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01RMEASURING ELECTRIC VARIABLES; MEASURING MAGNETIC VARIABLES
    • G01R33/00Arrangements or instruments for measuring magnetic variables
    • G01R33/02Measuring direction or magnitude of magnetic fields or magnetic flux
    • G01R33/028Electrodynamic magnetometers

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Condensed Matter Physics & Semiconductors (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Magnetic Means (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest układ do pomiaru właściwości materiałów magnetycznie miękkich, zwłaszcza blach i taśm o dowolnym kształcie, metodą nieniszczącą. Układ ma generator (1) połączony poprzez blok kondycjonowania sygnału (2), filtr aktywny (3) i wzmacniacz mocy (4) z wejściem głowicy pomiarowej (5), której co najmniej jedna para zacisków wyjściowych połączona jest poprzez układ kondycjonowania sygnałów pomiarowych (6) i układ zbierania danych (7) z przetwornikiem analogowo - cyfrowym (7) podłączonym do mikroprocesora (13), natomiast mikroprocesor (13) połączony jest z ekranem (12) oraz przez układ sterowania blokiem kondycjonowania sygnału (9) z układem kondycjonowania sygnałów pomiarowych (6), poprzez układ sterowania generatorem (11) z generatorem (1), i jednocześnie poprzez układ sterowania bocznikiem (10) z bocznikiem (18) włączonym pomiędzy głowicę pomiarową (5) i masę układu.

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ do pomiaru właściwości materiałów magnetycznie miękkich, zwłaszcza blach i taśm o dowolnym kształcie, metodą nieniszczącą.
Blachy elektrotechniczne są podstawowym i strategicznym materiałem magnetycznie miękkim stosowanym w produkcji magnetowodów maszyn i urządzeń elektromagnetycznych. Jakość magnetowodu, poziom jego właściwości magnetycznych zależy ściśle od doboru rodzaju blach elektrotechnicznych, sposobu ich obróbki oraz technologii budowy. Wartości parametrów magnetycznych blach elektrotechnicznych, uzyskane na drodze pomiarów w znormalizowanych aparatach probierczych, tj. aparat Epsteina lub jarzmo do pomiarów na pojedynczym arkuszu blachy (SST), różnią się znacznie od wartości osiąganych parametrów rzeczywistych magnetowodów maszyn i urządzeń. Badania laboratoryjne nie uwzględniają bowiem procesów degradacyjnych zachodzących podczas obróbki blachy oraz procesu wykrawania kształtu wykroju stosowanego np. w maszynie wirującej. Podczas wytwarzania produktu finalnego, magnetowody poddawane są różnorodnym procesom technologicznym takim jak wykrawanie, klejenie, pakietowanie, nitowanie itp. Pogarsza to właściwości magnetyczne materiału, a poziom zmian może być różny w zależności od sposobu obróbki i od rodzaju blachy jak również od finalnego efektywnego przekroju poprzecznego magnetowodu.
Układ i czujniki wirowych tablic prądowych znany ze zgłoszenia patentowego USA nr US2002163333 przeznaczony jest do pomiaru impedancji, znajdujący zastosowanie do określania własności materiałów, w szczególności właściwości materiału po obróbce cieplnej, stan utwardzenia, uszkodzenia zmęczeniowego lub porowatości powierzchni. Układ ma mikrokontroler główny, generator sygnału sinusoidalnego oraz czujniki akwizycji danych połączone z układem czujników. Urządzenie zawiera komputer do ustawiania parametrów pomiarowych, w szczególności wzbudzenia, jak i do zapewnienia oraz do przetwarzania, wyświetlania i przechowywania zmierzonych wartości. Komputer komunikuje się z mikrokontrolerem głównym generatora sygnału za pomocą cyfrowej magistrali szeregowej lub równoległej. Mikrokontroler główny komunikuje się i steruje mikrokontrolerami układu akwizycji danych - sondą za pomocą linii cyfrowej. Sygnał sterujący z generatora sygnału o częstotliwości określonej przez komputer, jest przekazywany do układu elektronicznego sondy. Sygnał pobudzający czujniki może być sygnałem napięciowym, prądowym lub indukcyjnym, w którym prąd płynący przez cewkę lub uzwojenie tworzy pole magnetyczne. Sygnały elektryczne z poszczególnych czujników sondy są wzmacniane, buforowane i/lub filtrowane.
Urządzenie do pomiaru własności materiałów magnetycznie miękkich, zwłaszcza rdzeni toroidalnych o dużych gabarytach znane z polskiego opisu patentowego nr PL 146 637, ma na podstawie promieniście rozmieszczone pręty metalowe o dobrej przewodności elektrycznej, pokryte na określonej długości przesuwną izolacją. Od strony zbieżności na prętach zamocowane są za pomocą przesuwnych styków, giętkie przewody o regulowanej długości zakończone łączówkami. Urządzenie według wynalazku może służyć do pomiaru pola koercji, przenikalności magnetycznej, indukcji magnetycznej, pozostałości magnetycznej. Parametry te mogą być oznaczane zarówno przy stałym polu magnesującym jak i przy zmiennym polu magnesującym o zmiennej częstotliwości.
Sposób i układ do wyznaczania przestrzennych rozkładów właściwości mechanicznych i/lub kierunków i wartości naprężeń mechanicznych w warstwie wierzchniej materiałów ferromagnetycznych znane są z polskiego opisu patentowego nr PL 176 699. Sposób charakteryzuje się tym, że materiał ferromagnetyczny poddaje się cyklicznemu przemagnesowaniu polem magnetycznym o zmiennym kierunku aż parametry szumu Barkhausena wyznaczą kierunek pola, przy którym wartość indukowanego sygnału pomiarowego w przetworniku pomiarowym osiąga wartości ekstremalne, określając tym samym kierunki łatwego i trudnego magnesowania, wyznaczające kierunki głównych naprężeń mechanicznych. Następnie poszukuje się kierunku magnesowania, w którym sygnał pomiarowy nie zależy od wartości naprężeń mechanicznych, a jedynie od właściwości strukturalnych, nastawiając dla tego kierunku odpowiednią wartość prądu magnesującego i po ponownym pomiarze parametrów szumu Barkhausena wyznacza się wartość głównych naprężeń mechanicznych. Układ ma uzwojenie magnesujące, uzwojenie potencjometru magnetycznego oraz uzwojenie przetwornika pomiarowego głowicy pomiarowej połączone z układem analizującym, zawierającym wzmacniacze, filtry oraz podłączony poprzez układ formowania impulsów port komputera. Uzwojenia magnesujące zasilane są ze źródeł prądowych sin φ, cos φ i źródło prądu o składowej stałej, zasilanych przez odpowiednie bloki z przestrajanego generatora. Uzwojenie potencjometru magnetycznego poprzez swój wzmacniacz,
PL 226 194 B1 komparator i regulator połączone jest ze wzmacniaczem amplitudy prądu magnesującego, który steruje źródłami prądowymi sin φ i cos φ.
Przyrząd do badania właściwości dia- i paramagnetycznych substancji stałych lub ciekłych znany z polskiego opisu patentowego nr PL 207 546, charakteryzuje się tym, że próbka substancji dia- lub paramagnetycznej stałej lub ciekłej ma kształt walca, umieszczonego na dwóch równoległych, nieferromagnetycznych, poziomych i zaostrzonych od góry prowadnicach w niejednorodnym polu magnetycznym, wytwarzanym przez magnes w kształcie litery C, korzystnie żelazowo-neodymowo-borowy lub samarowo-kobaltowy, zaopatrzony w przykładane nabiegunniki wykonane z żelaza chemicznie czystego, z których jeden jest cylindrycznie wklęsły, a drugi pryzmatycznie ścięty. Magnes leży na poziomej nieferromagnetycznej podstawie połączonej z prowadnicami i zaopatrzonej od dołu w cztery sprężyste podkładki wykonane korzystnie z mikroporowatej gumy oraz w podłużną szczelinę między prowadnicami. Próbki substancji ciekłych umieszczane są na prowadnicach w szklanej cienkościennej rurce zamkniętej na końcach korkami.
Urządzenie do badania nieciągłości struktury detali ferromagnetycznych na małej przestrzeni badawczej znane z polskiego opisu patentowego nr PL 212 769, posiada jarzmo z materiału ferromagnetycznego w kształcie litery „C” z przedłużonymi i wygiętymi końcami, które przechodzi przez cewkę magnesującą umiejscowioną w dłuższej części litery „C”, zaś w końcach wygiętych ramion jarzma wykonane są po dwa otwory, przez które przechodzą suwliwie detal wzorcowy i detal badany, przy czym w przestrzeni pomiędzy wygiętymi końcami jarzma umieszczone są dwie cewki pomiarowe, po jednej na detalu wzorcowym i detalu badanym, zaś pozostałe dwie cewki pomiarowe znajdują się poza obszarem badanym po przeciwnych stronach jarzma, umieszczone po jednej na detalu wzorcowym i detalu badanym, a osie cewek pomiarowych są prostopadłe do osi cewki magnesującej.
Urządzenie do badania nieciągłości struktury detali ferromagnetycznych znane z polskiego opisu patentowego nr PL 212 770, składa się z dwóch niezależnych jarzm, cewki magnesującej o przekroju kołowym, wewnątrz której umieszczone są detale ferromagnetyczne, zaś wewnątrz cewki magnesującej znajduje się ekran magnetyczny, wykonany z blach elektrotechnicznych w kształcie prostopadłościanu o podstawie kwadratowej lub o kształcie wypełniającym przekrój poprzeczny cewki magnesującej z wydrążonymi czterema otworami, w których umieszczono jednakowe cewki pomiarowe, zaś w dwóch dowolnych cewkach pomiarowych znajdują się detal wzorcowy i badany, przewleczone suwliwie w końcach jarzm wykonanych w kształcie litery „U” lub „C”, zamykającymi strumień magnetyczny.
Istota układu, według wynalazku polega na tym, że głowica pomiarowa ma co najmniej jeden obwód wzbudzający wykonany z co najmniej jednego jarzma magnesującego w kształcie litery U stanowiącego magnetowód, na którym umieszczona jest co najmniej jedna cewka magnesująca, przy czym w biegunie jarzma magnesującego umieszczony jest co najmniej jeden czujnik indukcyjny, natomiast pomiędzy biegunami obwodu wzbudzającego zamocowany jest co najmniej jeden czujnik indukcyjny natężenia pola magnetycznego. Zaciski bocznika połączone są z układem kondycjonowania sygnałów pomiarowych.
Korzystnie, głowica pomiarowa ma co najmniej jeden obwód wzbudzający wykonany z co najmniej jednego jarzma magnesującego w kształcie litery U stanowiącego magnetowód, na którym umieszczona jest co najmniej jedna cewka magnesująca, przy czym w biegunie jarzma magnesującego umieszczony jest co najmniej jeden czujnik indukcyjny, natomiast pomiędzy biegunami obwodu wzbudzającego zamocowany jest co najmniej jeden czujnik indukcyjny natężenia pola magnetycznego.
Korzystnie, obwód wzbudzający wykonany jest z trzech jednakowych jarzm magnesujących w kształcie litery U oddalonych od siebie o odległość mniejszą od 10,0 mm.
Korzystnie, czujnik indukcyjny wykonany jest w postaci cewki pomiarowej strumienia magnetycznego o wysokości mniejszej od 5 mm.
Korzystnie, czujnik indukcyjny osadzony jest wewnątrz jarzma magnesującego pod powierzchnią jego bieguna.
Korzystnie, głowica pomiarowa ma dwa obwody wzbudzające, z których każdy wykonany z co najmniej jednego jarzma magnesującego w kształcie litery U stanowiącego magnetowód, przy czym jeden układ magnetowodów na dole, a drugi na górze zwrócone do siebie biegunami magnesującymi, które to bieguny przylegają do siebie. Najkorzystniej, uzwojenia cewek magnesujących połączone są tak, że strumienie magnetyczne każdej pary biegunów górnego i dolnego układu magnetowodów skierowane są przeciwnie.
PL 226 194 B1
Korzystnie, czujnik indukcyjny natężenia pola magnetycznego połączony jest magnetycznie z pionowymi magnetowodami z materiału magnetycznie miękkiego zapewniającymi kontakt magnetyczny z powierzchnią obiektu badanego.
Układ do pomiaru właściwości materiałów magnetycznie miękkich ma prostą budowę, jest funkcjonalny i uniwersalny, gdyż zastosowanie właściwie dobranej głowicy pomiarowej, umożliwia kontrolę jakości wykrojów materiałów magnetycznych bez potrzeby każdorazowego, specjalnego przygotowywania próbek materiału do badań. Układ umożliwia kontrolę jakości wykrojów z blach elektrotechnicznych na każdym etapie produkcji maszyn elektrycznych i urządzeń elektromagnetycznych metodą nieniszczącą. Zasada pomiaru oraz konstrukcja głowicy pomiarowej oparta jest na ciągłości składowej stycznej natężenia pola magnetycznego na granicy ferromagnetyk-powietrze oraz ciągłości strumienia magnetycznego na styku obwód magnesujący - badany obiekt. Układ może z powodzeniem być wykorzystywany do badania właściwości magnetycznych również ażurowych wykrojów blach elektrotechnicznych, co jest szczególnie istotne, podczas badania nieregularnych czy ażurowanych fragmentów blach elektrotechnicznych np. pakietu stojana silnika elektrycznego. W układzie pomiarowym wykorzystuje się jednorodny rozkład natężenia pola magnetycznego wyłącznie w niewielkim obszarze pomiarowym i uniezależnia wynik od wpływu geometrii i parametrów konfiguracji układu probierczego obwodu magnesującego oraz badanego obiektu. Dodatkowo, w pomiarach lokalnych właściwości magnetycznych badanego obiektu, w przypadku pomiaru stratności wymagana jest jedynie znajomość gęstości badanego materiału.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania uwidoczniony jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia układ do pomiaru właściwości materiałów magnetycznie miękkich, zwłaszcza blach i taśm, fig. 2 - głowicę pomiarową z jednym czujnikiem natężenia pola magnetycznego w widoku od dołu i w widoku z przodu, fig. 3 - głowicę pomiarową z dwoma czujnikami natężenia pola magnetycznego w widoku od dołu i w widoku z przodu, fig. 4 - głowicę pomiarową z dwoma obwodami wzbudzającymi, a fig. 5 - głowicę pomiarową z dwoma obwodami wzbudzającymi i z pionowymi osłonami wykonanymi z materiału magnetycznie miękkiego.
P r z y k ł a d 1
Układ do pomiaru właściwości materiałów magnetycznie miękkich, zwłaszcza blach i taśm zawiera generator 1 połączony poprzez blok kondycjonowania sygnału 2, filtr aktywny 3 i wzmacniacz mocy 4 z wejściem głowicy pomiarowej 5, której trzy pary zacisków wyjściowych połączone są poprzez układ kondycjonowania sygnałów pomiarowych 6 z układem zbierania danych 7, natomiast układ zbierania danych 7 połączony jest z przetwornikiem analogowo-cyfrowym 7 podłączonym do mikroprocesora 13. Mikroprocesor 13 połączony jest również z ekranem 12 oraz przez układ sterowania blokiem kondycjonowania sygnału 9 z układem kondycjonowania sygnałów pomiarowych 6, poprzez układ sterowania generatorem 11 z generatorem 1 i jednocześnie poprzez układ sterowania bocznikiem 10 z bocznikiem 18 włączonym pomiędzy głowicę pomiarową 5 i masę u kładu. Zaciski bocznika 18 połączone są z układem kondycjonowania sygnałów pomiarowych 6. Głowica pomiarowa 5 ma jeden obwód wzbudzający wykonany z trzech jarzm magnesujących w kształcie litery U oddalonych od siebie o odległość 10,0 mm i stanowiących trzy magnetowody 14, na których umieszczona jest jedna cewka magnesująca 16. W biegunie środkowego jarzma magnesującego umieszczony jest czujnik indukcyjny 15 o wysokości 3 mm, natomiast pomiędzy biegunami tego jarzma zamocowany jest czujnik indukcyjny natężenia pola magnetycznego 17.
P r z y k ł a d 2
Układ do pomiaru właściwości materiałów magnetycznie miękkich, zwłaszcza blach i taśm wykonany jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że jarzma magnesujące oddalone są od siebie o odległość 3,0 mm, w biegunie środkowego jarzma magnesującego umieszczony jest czujnik indukcyjny 15 wykonany w postaci cewki pomiarowej strumienia magnetycznego o wysokości 3 mm, przy czym czujnik indukcyjny 15 osadzony jest wewnątrz jarzma magnesującego pod powierzchnią jego bieguna, natomiast pomiędzy biegunami środkowego i jednego skrajnego jarzma magnesującego osadzone są dwa czujniki indukcyjne natężenia pola magnetycznego 17.
P r z y k ł a d 3
Układ do pomiaru właściwości materiałów magnetycznie miękkich, zwłaszcza blach i taśm wykonany jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że głowica pomiarowa 5 ma dwa obwody wzbudzające, z których każdy wykonany z co najmniej jednego jarzma magnesującego w kształcie litery U stanowiącego magnetowód 14, przy czym jeden układ magnetowodów 14 na dole, a drugi na górze zwrócone do siebie biegunami magnesującymi, które to bieguny przylegają do siebie, ponadto uzwojenia cewek magnesujących 16 połączone są tak, że strumienie magnetyczne każdej pary biePL 226 194 B1 gunów górnego i dolnego układu magnetowodów 14 skierowane są przeciwnie. Pomiędzy biegunami górnego jarzma magnesującego zamocowany jest czujnik indukcyjny natężenia pola magnetycznego 17, przy czym w biegunie jarzma magnesującego górnego umieszczony jest czujnik indukcyjny 15 oraz w biegunie jarzma magnesującego dolnego umieszczony jest czujnik indukcyjny 15, zaś pomiędzy tymi biegunami umieszczony jest badany obiekt 20 w postaci blachy. Ponadto na obu magnetowodach 14 dolnym i górnym umieszczona jest jedna cewka magnesująca 16, przy czym uzwojenia cewek magnesujących 16 połączone są tak, że strumienie magnetyczne każdej pary biegunów górnego i dolnego układu magnetowodów 14 skierowane są przeciwnie, co przy małych odległościach biegunów daje jednorodny rozkład strumienia magnetycznego w obszarze pomiarowym głowicy pomiarowej 5.
P r z y k ł a d 4
Układ do pomiaru właściwości materiałów magnetycznie miękkich, zwłaszcza blach i taśm wykonany jak w przykładzie trzecim z tą różnicą, że pomiędzy biegunami środkowego i jednego skrajnego jarzma magnesującego osadzone są dwa czujniki indukcyjne natężenia pola magnetycznego 17, które połączone są magnetycznie z pionowymi osłonami 19 wykonanymi z materiału magnetycznie miękkiego.
Rozmiar głowicy uwarunkowany jest potrzebą poprawnego magnesowania i pomiaru właściwości magnetycznych badanego obiektu 20. Małe wymiary głowicy pomiarowej 5 pozwalają na badanie małych wykrojów oraz jego niejednorodności bądź niejednorodności samego materiału, co pozwala określić jednorodność materiałów magnetycznych produkowanych przez różne firmy. Układ umożliwia badanie anizotropii indukcji i stratności wykrojów z blach elektrotechnicznych magnetowodów, jak i samego materiału źródłowego.

Claims (7)

1. Układ do pomiaru właściwości materiałów magnetycznie miękkich, zwłaszcza blach i taśm zawierający generator, połączony poprzez blok kondycjonowania sygnału, filtr aktywny i wzmacniacz mocy z wejściem głowicy pomiarowej, której co najmniej jedna para zacisków wyjściowych połączona jest poprzez układ kondycjonowania sygnałów pomiarowych i układ odniesienia danych z przetwornikiem analogowo-cyfrowym podłączonym do mikroprocesora, natomiast mikroprocesor połączony jest z ekranem poprzez układ sterowania blokiem kondycjonowania sygnału z układem kondycjonowania sygnałów pomiarowych, poprzez układ sterowania generatorem z generatorem i jednocześnie poprzez układ sterowania bocznikiem z bocznikiem włączonym pomiędzy głowicę pomiarową i masę układu, znamienny tym, że głowica pomiarowa (5) ma co najmniej jeden obwód wzbudzający wykonany z co najmniej jednego jarzma magnesującego w kształcie litery U stanowiącego magnetowód (14), na którym umieszczona jest co najmniej jedna cewka magnesująca (16), przy czym w biegunie jarzma magnesującego umieszczony jest co najmniej jeden czujnik indukcyjny (15), natomiast pomiędzy biegunami obwodu wzbudzającego zamocowany jest co najmniej jeden czujnik indukcyjny natężenia pola magnetycznego (17), ponadto zaciski bocznika (18) połączone są z układem kondycjonowania sygnałów pomiarowych (6).
2. Układ, według zastrz. 1, znamienny tym, że obwód wzbudzający wykonany jest z trzech jednakowych jarzm magnesujących w kształcie litery U oddalonych od siebie o odległość mniejszą od 10,0 mm.
3. Układ, według zastrz. 1, znamienny tym, że czujnik indukcyjny (15) wykonany jest w postaci cewki pomiarowej strumienia magnetycznego o wysokości mniejszej od 5 mm.
4. Układ, według zastrz. 1, znamienny tym, że czujnik indukcyjny (15) osadzony jest wewnątrz jarzma magnesującego pod powierzchnią jego bieguna.
5. Układ, według zastrz. 3, znamienny tym, że głowica pomiarowa (5) ma dwa obwody wzbudzające, z których każdy wykonany z co najmniej jednego jarzma magnesującego w kształcie litery U stanowiącego magnetowód (14), przy czym jeden układ magnetowodów (14) na dole, a drugi na górze zwrócone do siebie biegunami magnesującymi, które to bieguny przylegają do siebie.
6. Układ, według zastrz. 5, znamienny tym, że uzwojenia cewek magnesujących (16) połączone są tak, że strumienie magnetyczne każdej pary biegunów górnego i dolnego układu magnetowodów (14) skierowane są przeciwnie.
7. Układ, według zastrz. 1, znamienny tym, że czujnik indukcyjny natężenia pola magnetycznego (17) połączony jest magnetycznie z pionowymi osłonami (19) wykonanymi z materiału magnetycznie miękkiego.
PL406634A 2013-12-23 2013-12-23 Uklad do pomiaru wlasciwosci materialow magnetycznie miekkich, zwlaszcza blach i tasm PL226194B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL406634A PL226194B1 (pl) 2013-12-23 2013-12-23 Uklad do pomiaru wlasciwosci materialow magnetycznie miekkich, zwlaszcza blach i tasm
EP14460013.7A EP2902779A1 (en) 2013-12-23 2014-03-03 System for measuring the properties of soft magnetic materials, in particular sheets and bands

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL406634A PL226194B1 (pl) 2013-12-23 2013-12-23 Uklad do pomiaru wlasciwosci materialow magnetycznie miekkich, zwlaszcza blach i tasm

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL406634A1 PL406634A1 (pl) 2015-07-06
PL226194B1 true PL226194B1 (pl) 2017-06-30

Family

ID=50434151

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL406634A PL226194B1 (pl) 2013-12-23 2013-12-23 Uklad do pomiaru wlasciwosci materialow magnetycznie miekkich, zwlaszcza blach i tasm

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2902779A1 (pl)
PL (1) PL226194B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109444777A (zh) * 2018-11-29 2019-03-08 阜阳师范学院 一种软磁材料交流磁特性自动测试平台的电路系统
CN109444778A (zh) * 2018-11-29 2019-03-08 阜阳师范学院 一种软磁材料交流磁特性自动测试系统

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102019109337B8 (de) * 2019-04-09 2020-06-04 Dr. Brockhaus Messtechnik GmbH & Co. KG Vorrichtung und Verfahren zum Messen magnetischer Eigenschaften eines ferromagnetischen Endlosbandes
CN111157609A (zh) * 2019-12-31 2020-05-15 钢研纳克检测技术股份有限公司 基于正交分析的表面切向磁场高精度测量系统及方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL120898B1 (en) 1979-01-11 1982-03-31 Inst Gornictwa Naftowego I Gaz Apparatus for measuring porosity of rocks in boreholeskvazhine
PL212770A1 (pl) 1979-01-11 1979-12-17 Wytwornia Sprzetu Komunikacyjn Uklad kontrolno-blokujacy do obrabiarek sterowanych numerycznie
PL146637B1 (en) 1985-01-10 1989-02-28 Inst Metali Niezelaznych Apparatus for measuring properties of soft magnetic materials in particular large-size toroidal cores
DE3806612A1 (de) * 1987-03-02 1988-09-15 Glory Kogyo Kk Verfahren und vorrichtung zum erfassen einer magnetisierungskennlinie magnetischer duennschichten
PL297546A1 (en) 1993-01-27 1994-08-08 Politechnika Wroclawska Method of removing gaseous pollutants from flue gases
PL176699B1 (pl) 1995-01-23 1999-07-30 Tomasz Piech Sposób i układ do wyznaczania przestrzennych rozkładów właściwości mechanicznych i/lub kierunków i wartości naprężeń mechanicznych w warstwie wierzchniej materiałów ferromagnetycznych
US7385392B2 (en) * 2000-11-13 2008-06-10 Jentek Sensors, Inc. Eddy current sensing arrays and system

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109444777A (zh) * 2018-11-29 2019-03-08 阜阳师范学院 一种软磁材料交流磁特性自动测试平台的电路系统
CN109444778A (zh) * 2018-11-29 2019-03-08 阜阳师范学院 一种软磁材料交流磁特性自动测试系统

Also Published As

Publication number Publication date
PL406634A1 (pl) 2015-07-06
EP2902779A1 (en) 2015-08-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103238064B (zh) 淬火深度测定方法以及淬火深度测定装置
PL226194B1 (pl) Uklad do pomiaru wlasciwosci materialow magnetycznie miekkich, zwlaszcza blach i tasm
Gmyrek Single sheet tester with variable dimensions
Alatawneh et al. Design of a novel test fixture to measure rotational core losses in machine laminations
CN109031169B (zh) 测试温度可调的爪极磁性能无损检测装置及方法
CN108226826B (zh) 一种单片磁导计、单片试样测量装置及测量方法
CN211122663U (zh) 一种无损检测传感器用磁化元件及传感器
Abdallh et al. Local magnetic measurements in magnetic circuits with highly non-uniform electromagnetic fields
CN104133184B (zh) 一种永磁体的平均磁场强度的无损伤测试方法及装置
Tumański Modern methods of electrical steel testing—A review
Kanazawa et al. Measurement and analysis of AC loss of NdFeB sintered magnet
ATE105939T1 (de) Verfahren und vorrichtung zur prüfung von spulen auf windungs- und/oder lagenschluss.
CN104215921A (zh) 一种带有固定梯度的nmr磁体
CN206193218U (zh) 一种用于棒状样品磁感应强度检测的检测装置
KR101364684B1 (ko) 전자기 유도방식의 누설자속 검출유닛, 이를 이용한 비파괴 검사 시스템 및 검사 방법
PL227052B3 (pl) Układ dopomiaru własciwosci materiałów magnetycznie miekkich, zwłaszcza blach itasm
Kašpar et al. DC compensated permeameter-the accuracy study
CN210953916U (zh) 一种多功能无损检测传感器
RU122181U1 (ru) Устройство для поверки магнитометров
Zhong et al. Development of measuring techniques for rotational core losses of soft magnetic materials
Aouli et al. New characterisation device for electric alloys
Hamanaka et al. Backside defect searching by means of the low frequency∞ coil excitation
SU1670639A1 (ru) Устройство дл измерени магнитных характеристик ферромагнитных замкнутых образцов
RU138369U1 (ru) Конструкция оснастки для измерения магнитной индукции постоянных магнитов при рабочей температуре
Parent et al. A new approach to the critical induction in transformer cores