PL225384B1 - Sposób i układ do wykrywania pożarów endogenicznych w górnictwie podziemnym węgla kamiennego - Google Patents

Sposób i układ do wykrywania pożarów endogenicznych w górnictwie podziemnym węgla kamiennego

Info

Publication number
PL225384B1
PL225384B1 PL404494A PL40449413A PL225384B1 PL 225384 B1 PL225384 B1 PL 225384B1 PL 404494 A PL404494 A PL 404494A PL 40449413 A PL40449413 A PL 40449413A PL 225384 B1 PL225384 B1 PL 225384B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
longwall
optical fiber
goafs
temperature
heading
Prior art date
Application number
PL404494A
Other languages
English (en)
Other versions
PL404494A1 (pl
Inventor
Michał Jan Dziadek
Maciej Adam Polok
Original Assignee
Dmp System Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dmp System Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Dmp System Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL404494A priority Critical patent/PL225384B1/pl
Publication of PL404494A1 publication Critical patent/PL404494A1/pl
Publication of PL225384B1 publication Critical patent/PL225384B1/pl

Links

Landscapes

  • Measuring Temperature Or Quantity Of Heat (AREA)
  • Radiation Pyrometers (AREA)
  • Fire-Detection Mechanisms (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ do wykrywania pożarów endogenicznych w górnictwie podziemnym węgla kamiennego, przydatny w profilaktyce zwalczania zagrożeń pożarowych.
W górnictwie podziemnym węgla kamiennego występuje ryzyko pożarów egzogenicznych, czyli pożarów powstałych z przyczyn zewnętrznych, na przykład w skutek zapalenia się materiałów palnych, wybuchu gazów czy pyłu węglowego, oraz pożarów endogenicznych, czyli pożarów powstałych w wyniku samozapłonu węgla spowodowanego zbyt małym odprowadzaniem ciepła z procesu utleniania. Te drugie najczęściej powstają w zrobach ścian wydobywczych, przy czym w wielu przypadkach pożarowi endogenicznemu nie towarzyszy otwarty ogień, a pożar objawia się wyłącznie wzrostem temperatury oraz wydzielaniem gazów, w szczególności tlenku węgla.
Jedną z metod wykrywania pożarów endogenicznych jest pomiar stężenia gazów w wyrobiskach górniczych. Metodę tą opisano przykładowo w pracy prof. prof. A. Adamusa „Monitorowanie parametrów atmosfery zrobów ściany górniczej”, opublikowanej w czasopiśmie „Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa” Katowice, nr 9 (487) 2011. Pomiarów dokonuje się lokalnie, okresowo, w chodnikach z prądem świeżego powietrza, w ścianie i w chodnikach z prądem powietrza zużytego, i następnie na podstawie zastawu wyników pomiarów określa się możliwość wystąpienia pożaru endogenicznego.
Ponadto z patentu PL 181791 znany jest sposób wykrywania i oceny stanu źródeł pożarów endogenicznych w kopalniach głębinowych węgla kamiennego, który rozwiązuje zagadnienie oceny źródeł pożarów endogenicznych w ich wczesnych stadiach rozwojowych. Sposób polega na suchej destylacji próbek węgla, pobranych z określonego złoża i precyzyjnym określeniu składu gazów w dowolnej fazie wygrzewania, zwłaszcza zawartości węglowodorów nienasyconych z grupy C2-C4, jak etylenu, acetylenu i propylenu oraz ich wzajemnego stosunku charakterystycznego dla określonego złoża. Otrzymana krzywa w funkcji temperatury stanowi wzorzec, do którego odnosi się chematograficzną analizę gazów, zawartych w powietrzu pobranym z obrębu wyrobiska w określonym złożu. W przypadku stwierdzenia tworzenia się źródła samozapłonu tłumi się to źródło przez zmianę obiegu powietrza w określonym wyrobisku.
Dodatkowo z polskiego zgłoszenia wynalazku P-384348 znany jest sposób wczesnego wykrywania pożarów endogenicznych, w którym pobrane próbki węgla z pokładu, w którym zlokalizowane są wyrobiska górnicze lub przestrzeń zaizolowana, poddaje się laboratoryjnej próbie termicznej w obecności powietrza atmosferycznego, po czym prowadzi się pomiar objętości wydzielających się gazów istotnych, których wydzielane objętości przedstawia się w funkcji temperatury, zaś przyrosty objętości gazów istotnych, pobranych uprzednio w wyrobisku górniczym lub w przestrzeni zaizolowanej, uzyskane na drodze badań chromatograficznych, stanowią podstawę uzyskania krzywych, obrazujących wpływ temperatury samozagrzanego węgla na masę zagrzanego węgla, zaś ich miejsce przecięcia wyznacza temperaturę i masę samozagrzanego węgla.
Poza tym z praktycznego zastosowania znane jest użycie kamery termowizyjnej do wykrywania ognisk pożarów endogenicznych, niemniej jest to pomiar dorywczy, ograniczony odległościowo oraz trudny do przeprowadzenia przy występowaniu zagrożenie metanowego albo wybuchu pyłu węglowego.
Znane jest również, na przykład z zastosowania w tunelach lub górnictwie wykorzystywanie światłowodów do pomiaru temperatury i wczesnego wykrywania pożarów powstałych w wyniku w ypadków lub awarii urządzeń.
Celem wynalazku jest opracowanie rozwiązania, które zapewni prosty, skuteczny i niezawodny sposób wczesnego wykrywania pożarów endogenicznych w kopalniach podziemnych.
Wynalazek dotyczy sposobu wykrywania pożarów endogenicznych w górnictwie podziemnym węgla kamiennego, w którym wykorzystuje się światłowody do pomiaru temperatury. Istota wynalazku polega na tym, że w co najmniej jednym chodniku przyścianowym umieszcza się co najmniej jeden światłowód, który instaluje się w rurowej osłonie na planowanej długości wyrobiska eksploatacyjnego, przy czym światłowód włącza się w centralny układ monitoringu zagrożeń pożarowych, a następnie w miarę postępu wyrobiska ścianowego pozostawia się światłowód wraz z osłoną w zrobach i prowadzi monitoring temperatury w celu wykrycia wzrostu temperatury w zrobach.
Korzystnie w chodniku przyścianowym lokalizuje się kilka światłowodów, każdy w indywidualnej rurze osłonowej, przy czym kolejny światłowód rozmieszcza się w trakcie prowadzenia eksploatacji wyrobiska ścianowego w zadanej odległości od początku poprzedniego światłowodu.
PL 225 384 B1
Zgodnie z wynalazkiem monitoring temperatury prowadzi się w zrobach chodnika przyścianowego i/lub w zrobach wyrobiska ścianowego.
Kolejny wynalazek dotyczy układu do wykrywania pożarów endogenicznych w górnictwie podziemnym węgla kamiennego, w którym wykorzystuje się światłowód do pomiaru temperatury. Istota tego wynalazku polega na tym, że światłowód umieszczony jest w rurowej osłonie w co najmniej jednym chodniku przyścianowym na planowanej długości wyrobiska eksploatacyjnego, przy czym światłowód włączony jest w centralny układ monitoringu zagrożeń pożarowych, zaś na części swojej długości światłowód wraz z osłoną znajduje się w zrobach wyrobiska ścianowego i/lub w zrobach chodn ika przyścianowego w celu wykrywania wzrostu temperatury w zrobach.
Celowym jest, gdy w zrobach zlokalizowanych jest niezależnie kilka światłowodów, każdy w indywidualnej rurze osłonowej, przy czym początek kolejnego światłowodu oddalony jest w zadanej odległości od początku poprzedniego światłowodu.
Sposób i układ do wykrywania pożarów endogenicznych w górnictwie podziemnym węgla kamiennego pozwala na ciągły pomiar temperatury w zrobach wyrobisk górniczych, dzięki czemu możliwym jest wczesne wykrycie wzrostu temperatury bezpośrednio w zrobach, co stanowi podstawę do szybkiego wykrycia powstania pożarów endogenicznych. Umieszczenie światłowodów w osłonie rurowej zapobiega ich uszkodzeniu w zrobach. Ponadto dodatkowym czynnikiem zapobiegającym możliwym uszkodzeniom jest wykorzystanie większej ilości światłowodów, każdego w indywidualnej osłonie, lokowanych sukcesywnie w wyrobiskach górniczych w miarę postępu wyrobiska ścianowego. W przypadku uszkodzenia jednego z światłowodów monitoring temperatury prowadzony jest z wykorzystaniem światłowodów usytuowanych w równolegle ułożonych rurowych przewodach osłonowych. Zaproponowane rozwiązania są proste w użyciu i pozwalają na skuteczne i szybkie wykrycie zagrożenia pożarowego w odniesieniu do pożarów endogenicznych.
Sposób i układ do wykrywania pożarów endogenicznych w górnictwie podziemnym węgla k amiennego zostały bliżej przedstawione w poniższym przykładzie wykonania i na rysunku, na którym fig. 1 ilustruje schematycznie układ do wykrywania pożarów endogenicznych w pierwszym, najpros tszym przykładzie wykonania, fig. 2 - układ w kolejnym przykładzie wykonania, fig. 3 - układ w kolejnym przykładzie wykonania, zaś fig. 4 - światłowód do pomiaru temperatury umieszczonym w rurowej osłonie w schematycznym przekroju poprzecznym.
Sposób wykrywania pożarów endogenicznych w górnictwie podziemnym węgla kamiennego polega na tym, że w co najmniej jednym chodniku przyścianowym, w szczególności w chodniku nadścianowym 1 umieszcza się co najmniej jeden światłowód 2, który instaluje się w rurowej osłonie 3 na planowanej długości wyrobiska ścianowego 4. Światłowód 2 włącza się w centralny układ monitoringu zagrożeń pożarowych CUM. W miarę postępu wyrobiska ścianowego 4 pozostawia się światłowód 2 wraz z osłoną 3 w zrobach 5 chodnika nadścianowego 1 i prowadzi monitoring temperatury w celu wykrycia wzrostu temperatury w zrobach 5, co świadczyłoby o powstaniu pożaru endogenicznego. W celu zapewnienia niezawodności działania rozwiązania w chodniku nadścianowym 1 lokalizuje się kilka światłowodów 2 w osłonach 3. W szczególności od początku wybiegu wyrobiska ścianowego 4 w chodniku nadścianowym 1 lokalizuje się jeden lub dwa równoległe światłowody 2 w osłonach 3, a następnie w miarę biegu wyrobiska ścianowego 4, w wybranych odległościach L rozpoczyna się montaż kolejnych, niezależnych światłowodów 2 w osłonach 3, na przykład co 40, 60 albo nawet 100 metrów. Odległość L zależy od prędkości postępu wyrobiska ścianowego 4, a także od warunków panujących w zrobach 5. Jeżeli w miarę prowadzenia monitoringu w zrobach 5 i w miarę postępu wyrobiska ścianowego 4 nie następuje uszkodzenie światłowodów 2, odległość L można wydłużyć. Jeżeli zaś uszkodzenia pojawiają się często, odległość L należy zmniejszyć, nawet do 10-20 m.
Zgodnie z wynalazkiem monitoring temperatury prowadzi się w zrobach jednego bądź dwóch chodników przyścianowych, w zależności od rozcinki pola eksploatacyjnego, i/lub w zrobach wyrobiska ścianowego.
Figura 1 przedstawia najprostszy układ do wykrywania pożarów endogenicznych w górnictwie podziemnym węgla kamiennego, w którym w chodniku nadścianowym 1 rozlokowano kilka światłowodów 2, każdy w indywidualnej osłonie rurowej 3. Światłowody 2 biegną na planowanej długości wyr obiska ścianowego 4, przy czym są one włączone w centralny układ monitoringu zagrożeń pożarowych CUM. Na części swojej długości światłowody 2 wraz z osłoną 3 znajdują się w zrobach 5 chodnika nadścianowego w celu wykrywania wzrostu temperatury w zrobach. W zależności od warunków geologicznych i warunków prowadzenia eksploatacji ustala się odległość L pomiędzy kolejnymi odcinkami początkowymi sąsiednich, niezależnych światłowodów w osłonach 3, jak to opisano powyżej.
PL 225 384 B1
Na fig. 2 pokazano schematycznie układ w innym wykonaniu, w którym monitoring temperatury prowadzi się zarówno w zrobach 5 chodnika nadścianowego 1, jak i w zrobach 5 wyrobiska ścianowego, w których to zrobach 5 zlokalizowane są światłowody 2 w osłonach 3.
Na fig. 3 pokazano schematycznie układ w jeszcze innym wykonaniu, w którym monitoring temperatury prowadzi się zarówno w zrobach 5 chodnika nadścianowego 1, w zrobach 5 wyrobiska ścianowego 4, jak i w zrobach 5 chodnika podścianowego 6, w których to zrobach 5 zlokalizowane są światłowody 2 w osłonach 3.
Figura 4 przedstawia schematycznie przekrój poprzeczny przez osłonę rurową 3 z umieszczonym w niej światłowodem 2 do pomiaru temperatury. Najlepiej jest, gdy osłona rurowa 3, w odniesieniu do wszystkich powyższych przykładów wykonania, wykonana jest z materiału o dobrej przewodn ości cieplnej, na przykład z metalu, dzięki czemu światłowody szybciej wykażą zmianę temperatury w zrobach.
Również w odniesieniu do powyższych przykładów wykonania zasadnym jest, aby osłony z światłowodami lokowane były przy ociosie wyrobisk przyścianowych, najlepiej tych bardziej oddalonych od wyrobiska ścianowego, w rejonie spągów wyrobisk, przez co zmniejsza się ryzyko ich uszkodzeń w zrobach.

Claims (6)

1. Sposób wykrywania pożarów endogenicznych w górnictwie podziemnym węgla kamiennego, w którym wykorzystuje się światłowody do pomiaru temperatury, znamienny tym, że w co najmniej jednym chodniku przyścianowym (1,6) umieszcza się co najmniej jeden światłowód (2), który instaluje się w rurowej osłonie (3) na planowanej długości wyrobiska eksploatacyjnego (4), przy czym światłowód (2) włącza się w centralny układ monitoringu zagrożeń pożarowych (CUM), a następnie w miarę postępu wyrobiska ścianowego (4) pozostawia się światłowód (2) wraz z osłoną (3) w zrobach (5) i prowadzi monitoring temperatury w celu wykrycia wzrostu temperatury w zrobach (5).
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w chodniku przyścianowym (1,6) lokalizuje się kilka światłowodów (2), każdy w indywidualnej rurze osłonowej (3), przy czym kolejny światłowód (2) rozmieszcza się w trakcie prowadzenia eksploatacji wyrobiska ścianowego (4) w zadanej odległości (L) od początku poprzedniego światłowodu (2).
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że monitoring temperatury prowadzi się w zrobach (5) chodnika przyścianowego (1, 6).
4. Sposób według jednego z zastrz. 1-3, znamienny tym, że monitoring temperatury prowadzi się w zrobach (5) wyrobiska ścianowego (4).
5. Układ do wykrywania pożarów endogenicznych w górnictwie podziemnym węgla kamiennego, w którym wykorzystuje się światłowód do pomiaru temperatury, znamienny tym, że światłowód (2) umieszczony jest w rurowej osłonie (3) w co najmniej jednym chodniku przyścianowym (1, 6) na planowanej długości wyrobiska eksploatacyjnego (4), przy czym światłowód (2) włączony jest w centralny układ monitoringu zagrożeń pożarowych (CUM), zaś na części swojej długości światłowód (2) wraz z osłoną (3) znajduje się w zrobach (5) wyrobiska ścianowego (4) i/lub w zrobach (5) chodnika przyścianowego (1, 6) w celu wykrywania wzrostu temperatury w zrobach (5).
6. Układ według zastrz. 5, znamienny tym, że w zrobach (5) zlokalizowanych jest niezależnie kilka światłowodów (2), każdy w indywidualnej rurze osłonowej (3), przy czym początek kolejnego światłowodu (2) oddalony jest w zadanej odległości (L) od początku poprzedniego światłowodu (2).
PL404494A 2013-06-28 2013-06-28 Sposób i układ do wykrywania pożarów endogenicznych w górnictwie podziemnym węgla kamiennego PL225384B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404494A PL225384B1 (pl) 2013-06-28 2013-06-28 Sposób i układ do wykrywania pożarów endogenicznych w górnictwie podziemnym węgla kamiennego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404494A PL225384B1 (pl) 2013-06-28 2013-06-28 Sposób i układ do wykrywania pożarów endogenicznych w górnictwie podziemnym węgla kamiennego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL404494A1 PL404494A1 (pl) 2015-01-05
PL225384B1 true PL225384B1 (pl) 2017-04-28

Family

ID=52126356

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL404494A PL225384B1 (pl) 2013-06-28 2013-06-28 Sposób i układ do wykrywania pożarów endogenicznych w górnictwie podziemnym węgla kamiennego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL225384B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110094234A (zh) * 2018-01-29 2019-08-06 光力科技股份有限公司 一种煤矿自燃发火监测束管维护方法

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN113551790B (zh) * 2021-07-26 2022-05-17 中国矿业大学(北京) 一种综采面采空区内部测温光缆布设方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110094234A (zh) * 2018-01-29 2019-08-06 光力科技股份有限公司 一种煤矿自燃发火监测束管维护方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL404494A1 (pl) 2015-01-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105547518A (zh) 一种煤矿采空区分布式光纤温度监测预警系统及方法
PL225384B1 (pl) Sposób i układ do wykrywania pożarów endogenicznych w górnictwie podziemnym węgla kamiennego
Zhuang et al. The technology of forecasting and predicting the hidden danger of underground coal spontaneous combustion
CN202228127U (zh) 具有无线传输功能的煤矿井下火灾传感监测装置
CN112709591B (zh) 一种煤矿防火系统和煤矿灭火方法
Ray et al. Assessing the status of sealed fire in underground coal mines
RU2365759C1 (ru) Способ оценки эндогенной пожароопасности действующих выемочных участков
Perera et al. Impact of air velocity on the detection of fires in conveyor belt haulageways
Kordos Tests of new method of monitoring endogenous fire hazard in hard coal mines
Portola et al. Detection and location of places of spontaneous combustion of coal in mines due to gas anomalies on the earth’s surface
RU2528807C1 (ru) Способ прогноза риска взрывов метана и пыли в шахтах
RU2543238C2 (ru) Способ прогноза взрывоопасности отложившейся пыли в газообильных шахтах
CN114460260A (zh) 一种对综放回采工作面采空区遗煤自燃危险区域监测的方法
RU2340776C1 (ru) Способ прогноза эндогенной пожароопасности при подземной разработке пластов угля, склонных к самовозгоранию
Agarkov Analysis of foreign scientific works on development of technical means for remote gas sampling in coal mines
Yao et al. Construction risks of Huaying mount tunnel and countermeasures
CN114151132B (zh) 一种精确实测沿空留巷侧采空区自燃三带分布范围方法
RU2700142C1 (ru) Способ прогноза взрывоопасности выработанного пространства очистного забоя
PL233695B1 (pl) Sposob identyfikacji zagrozenia wystapienia pozaru endogenicznego w zrobach sciany zawalowej
Kumar et al. Study of detection techniques for heating of coal in underground coal mines
Wasilewski Influence of pressure changes on gas distribution in longwall gobs
SU905494A1 (ru) Способ обнаружени ранних признаков самонагревани угл в выработанном пространстве
Banerjee et al. An approach to assessing the status of sealed-off fires by examination of fire indices
Un et al. Electrical prospecting to detect places of spontaneous heating in Olzherasskaya-Novaya coal mine: case study
RU2084637C1 (ru) Способ определения местонахождения очага эндогенного пожара