PL224536B1 - Przyrząd do wykonania naciągu wstępnego kotwi - Google Patents

Przyrząd do wykonania naciągu wstępnego kotwi

Info

Publication number
PL224536B1
PL224536B1 PL404990A PL40499013A PL224536B1 PL 224536 B1 PL224536 B1 PL 224536B1 PL 404990 A PL404990 A PL 404990A PL 40499013 A PL40499013 A PL 40499013A PL 224536 B1 PL224536 B1 PL 224536B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rod
nut
anchor
tension
radial
Prior art date
Application number
PL404990A
Other languages
English (en)
Other versions
PL404990A1 (pl
Inventor
Sławomir Bock
Adam Hądzlik
Edward Kowalski
Stanisław Prusek
Marek Rotkegel
Jan Szymała
Original Assignee
Główny Inst Górnictwa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Główny Inst Górnictwa filed Critical Główny Inst Górnictwa
Priority to PL404990A priority Critical patent/PL224536B1/pl
Publication of PL404990A1 publication Critical patent/PL404990A1/pl
Publication of PL224536B1 publication Critical patent/PL224536B1/pl

Links

Landscapes

  • Piles And Underground Anchors (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest przyrząd do wykonania naciągu wstępnego kotwi dla trwałego i tymczasowego zakotwienia cięgien w wyrobiskach korytarzowych i ścianowych w podziemiach kopalń.
Dotychczas wielkość siły naciągu wstępnego kotwi określona jest wartością momentu dokręcania nakrętki na żerdzi kotwy. Tak określony warunek nie zapewnia jednak równej siły naciągu we wszystkich zabudowanych kotwach. Wynika to z różnicy takich parametrów współpracujących powierzchni jak na przykład wielkość współczynnika tarcia nakrętki i podkładki, gładkość ich powierzchni stykowych, dokładność wykonania współpracujących elementów kotwy.
Znane z polskiego opisu patentowego nr 139 682 urządzenie do naciągu i kotwienia cięgien sprężanych ma kotwiący blok wielootworowy z otworem centralnym, korzystnie nagwintowanym, pręt naciągowy i naciągarkę dwusiłownikową. Cięgno jest wprowadzone do otworów bloku kotwiącego i trwale zakotwione. W otwór centralny bloku wielootworowego wkręcony jest pręt naciągowy. Naciągarka składa się z ramy podporowej, siłowników i belki poprzecznej. Pręt naciągowy jest zamocowany do belki poprzecznej, korzystnie przez nakręcenie nakrętki. Siłowniki hydrauliczne napierając z jednej strony na kotwioną konstrukcję, a z drugiej strony na belkę poprzeczną powodują jej odsunięcie od konstrukcji i zarazem napór na nakrętkę, a zatem odsuwanie pręta naciągowego wraz z blokiem kotwiącym od konstrukcji i naciągu cięgna sprężającego. Utrzymanie bloku w pozycji odsuniętej od konstrukcji, zapewniającej trwały naciąg cięgna jest zrealizowane przez włożenie podkładek wyrównawczych z blachy wyciętej w kształcie litery U. Podkładki mają otwór przecięty z jednej strony, co umożliwia nałożenie ich z boku cięgna. Po dokonaniu naciągu zdejmuje się naciągarkę i wyciąga się pręt naciągowy. W razie potrzeby dociążenia cięgna lub kontroli stanu jego naciągu wkręca się powtórnie pręt naciągowy, zakłada się naciągarkę i dokonuje się naciągu, a zwiększoną siłę blokuje się przez dołożenie dalszych podkładek wyrównawczych.
Znane jest również z polskiego opisu wzoru użytkowego nr 54 591 urządzenie do nadawania naciągu wstępnego, zwłaszcza kotwom cięgnowym. Urządzenie ma obsadę wsporczą o grubości a, usytuowaną we wspólnej osi z zaciskiem ciernym. Obsada wsporcza jest przytwierdzona do przedniej części tłoczyska, natomiast zacisk cierny jest przytwierdzony do środkowej części zewnętrznej cyli ndra hydraulicznego. Obsada wsporcza ma otwór cylindryczny, w którym osadzony jest korpus cylindryczny z tulejką stożkową zaciskającą cięgno linowe kotwi cięgnowej w otworze przelotowym zacisku ciernego.
Przyrząd do wykonania naciągu wstępnego kotwi posiadający siłownik i pręt naciągowy z nakrętką, według wynalazku ma dystansową rurę ze znajdującą się w niej specjalną nasadką osadzoną na nakrętce żerdzi kotwy, dociskającej stalową podkładkę do górotworu. Dystansowa rura mieści też łącznik łączący i przedłużający żerdź kotwy z prętem naciągowym. Pręt naciągow y przechodzi przez podłużny, osiowy otwór hydraulicznego siłownika i jest zabezpieczony nakrętką. Dystansowa rura, od strony hydraulicznego siłownika, jest zamknięta oporową płytą. Specjalna nasadka ma kształt walca z osiowym otworem dostosowanym do kształtu nakrętki żerdzi. W ściance walcowej specjalna nasadka ma co najmniej cztery przelotowe otwory, korzystnie promieniowe, mieszczące drążek. Drążek wsuwany jest do jednego przelotowego otworu promieniowego poprzez wycięcie wykonane na części obwodu dystansowej rury. Na przedłużeniu skrajnych ścianek wycięcia w dystansowej rurze mieszczą się zawsze dwa przelotowe otwory promieniowe.
Łącznik z podłużnym otworem gwintowanym umożliwia przedłużenie żerdzi kotwy i połączenie jej z hydraulicznym siłownikiem, co zdecydowanie ułatwia wykonanie naciągów kotwy. Nasadka o specjalnej konstrukcji zapewnia natomiast usunięcie końcowych luzów pomiędzy górotworem, stalową płytą, a nakrętką żerdzi kotwy.
Przyrząd, według wynalazku, pozwala na wykonanie naciągu kotwy nieosiągalnego przy ręcznym dokręcaniu nakrętki kotwy. Zrealizowanie naciągu tym przyrządem zapewnia, przede wszystkim, jednakowy naciąg wszystkich kotwi. Tym samym obciążenie z górotworu jest przenoszone równomiernie przez wszystkie kotwie. Takie wykonanie zabudowy kotwi zapewnia prawidłowe wykorzystanie obudowy kotwowej od momentu ich zabudowy, co w bezpośredni sposób wpływa na bezpieczeństwo górników w wyrobisku.
Przyrząd może być również z powodzeniem wykorzystany do pomiaru maksymalnej nośności kotwy.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przyrząd zamontowany na kotwi, a fig. 2 przedstawia przekrój A-A przyrządu.
PL 224 536 B1
Przyrząd do wykonania naciągu wstępnego kotwi składa się z dystansowej rury 1 osadzonej na żerdzi 2 kotwy i pręcie 3 naciągowym przedłużającym tą żerdź 2. Dystansowa rura 1 oparta jest jednym końcem o stalową podkładkę 4 na otworze kotwowym 5, zabezpieczoną nakrętką 6 żerdzi 2. Drugi koniec dystansowej rury 2 jest zamknięty oporową płytą 7. Za oporową płytą 7 znajduje się hydrauliczny siłownik 8 osadzony na pręcie 3 naciągowym, zabezpieczonym nakrętką 9. Hydrauliczny siłownik 8 jest połączony wysoko-ciśnieniowym giętkim przewodem z pompą hydrauliczną. Pręt 3 naciągowy i żerdź 2 kotwy są połączone łącznikiem 10 z podłużnym otworem gwintowanym. Na nakrętce 6 kotwi jest osadzona walcowa, specjalna nasadka 11. W ściance walcowej specjalnej nasadki 11 jest sześć przelotowych, promieniowych otworów 12. Do jednego z tych otworów jest wsunięty drążek 13 poprzez wycięcie 14 wykonane na części obwodu dystansowej rury 1.
Po zabudowaniu kotwy w górotworze, zakładamy w pierwszym etapie, na jej żerdź 2, stalową podkładkę 4 i nakrętkę 6. Nakrętkę 6 dokręcamy do stalowej podkładki 4 momentem 90-100 Nm.
W drugim etapie nakładamy na nakrętkę 6 specjalną nasadkę 11, po czym łącznikiem 10 z gwintowanym otworem podłużnym łączymy wystający z otworu 5 kotwowego koniec żerdzi 2 z prętem 3 naciągowym. W trzecim etapie nakładamy dystansową rurę 1 na żerdź 2 i część pręta 3 naciągowego. Jeden koniec dystansowej rury 1 przylega do stalowej podkładki 4, a drugi koniec jest zamknięty oporową płytą 7. Następnie łączymy pręt 3 naciągowy z hydraulicznym siłownikiem 8 i zabezpieczamy go nakrętką 9 na tym pręcie 3.
W czwartym etapie, za pomocą pompy hydraulicznej i poprzez giętki przewód, uruchamia się hydrauliczny siłownik 8 z nastawieniem określonej jego siły. W wyniku tego następuje dociśnięcie stalowej podkładki 4 dystansową rurą 1 do górotworu i naciągnięcie kotwy wymaganą, określoną siłą. Wywołanie tego naciągu kotwy powoduje zluzowanie uprzednio dokręconej nakrętki 6 żerdzi 2 kotwy. Dla usunięcia tego luzu ponownie dokręca się nakrętkę 6 żerdzi 2 kotwy. Dokręcanie tej nakrętki 6 odbywa się za pomocą specjalnej nasadki 11, uprzednio nałożonej na tą nakrętkę 6 oraz za pomocą drążka 13 wsuniętego do jednego z przelotowych otworów 12 wykonanych promieniowo w ściance walcowej specjalnej nasadki 11. Łączenie specjalnej nasadki 11 z drążkiem 13 realizuje się poprzez wycięcie 14 wykonane w dystansowej rurze 1, umożliwiając obrót specjalnej nasadki 11 z drążkiem 13 w płaszczyźnie poziomej o kąt 90°.
Dokręcanie nakrętki 6 kontynuujemy do momentu całkowitego zlikwidowania luzów pomiędzy nakrętką 6, stalową podkładką 4 i górotworem (momentem 90-100 Nm).
W ostatnim, piątym etapie demontujemy przyrząd.

Claims (3)

1. Przyrząd do wykonania naciągu wstępnego kotwy posiadający hydrauliczny siłownik i pręt naciągowy z nakrętką na zewnętrznym jego końcu, znamienny tym, że ma dystansową rurę (1) ze znajdującą się w niej specjalną nasadką (11) osadzoną na nakrętce (6) żerdzi (2) kotwy, dociskającej stalową podkładkę (4) do górotworu oraz ma w tej dystansowej rurze (1) łącznik (10) łączący żerdź (2) kotwy z prętem (3) naciągowym, przechodzącym przez podłużny otwór hydraulicznego siłownika (8), zabezpieczonym nakrętką (9), przy czym dystansowa rura (1), od strony hydraulicznego siłownika (8), jest zamknięta oporową płytą (7).
2. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że specjalna nasadka (11) ma kształt walca z osiowym otworem dostosowanym do kształtu nakrętki (6) żerdzi (2) i z co najmniej czterema przelotowymi otworami (12) promieniowymi w jej ściance walcowej na drążek (13) wsuwany do jednego, przelotowego otworu (12) promieniowego, poprzez wycięcie (14) wykonane na części obwodu dystansowej rury (1).
3. Przyrząd według zastrz. 2, znamienny tym, że pomiędzy przedłużeniami skrajnych ścianek wycięcia (14) w dystansowej rurze (1) mieszczą się zawsze dwa przelotowe otwory (12) promieniowe ze specjalnej nasadki (11).
PL404990A 2013-08-05 2013-08-05 Przyrząd do wykonania naciągu wstępnego kotwi PL224536B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404990A PL224536B1 (pl) 2013-08-05 2013-08-05 Przyrząd do wykonania naciągu wstępnego kotwi

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404990A PL224536B1 (pl) 2013-08-05 2013-08-05 Przyrząd do wykonania naciągu wstępnego kotwi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL404990A1 PL404990A1 (pl) 2015-02-16
PL224536B1 true PL224536B1 (pl) 2017-01-31

Family

ID=52464652

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL404990A PL224536B1 (pl) 2013-08-05 2013-08-05 Przyrząd do wykonania naciągu wstępnego kotwi

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL224536B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL404990A1 (pl) 2015-02-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2910016C (en) Rock bolt
AU2014361729B2 (en) Ground support apparatus and method
US20120263553A1 (en) Wedge anchor having female threads and tightening nut
CN105370303A (zh) 用于深部巷道高预应力锚杆支护的张拉装置及其操作方法
AU2009329796B2 (en) Sleeved cable bolt
US20150226248A1 (en) Torque Tension Breakaway Nut
CN104018862A (zh) 高预紧锚杆张拉装置
CN203905974U (zh) 高预紧锚杆张拉装置
US8057128B2 (en) Truss shoe with wedge retaining sleeve and method of assembling same
PL224536B1 (pl) Przyrząd do wykonania naciągu wstępnego kotwi
CN105002989A (zh) 一种可拆卸式注浆锚固螺栓及其锚固使用方法
WO2008154683A1 (en) Rock bolt tendon tensioning
CN116678747A (zh) 一种建筑施工锚栓抗拉拔强度检测设备
CN110344866A (zh) 一种适用于大变形隧道的锚杆-锚索支护体系及使用方法
CN205135675U (zh) 用于深部巷道高预应力锚杆支护的拉张装置
KR100997673B1 (ko) 강연선을 교체할 수 있는 영구앵커 구조
JP2002267593A (ja) アンカー体の試験方法及び調整方法並びにそれら方法に用いる支持台及びロードセル
AU2007221783B2 (en) Rock bolt
RU199845U1 (ru) Анкер трубчатый фрикционный
RU43589U1 (ru) Анкер полимерной крепи
RU2448254C2 (ru) Металлорезиновый анкер клиновой (мак)
JP6355475B2 (ja) 固定具、トンネル覆工用型枠の支持構造
AU2022215315A1 (en) Rock Bolt
AU4873700A (en) Mine roof truss with bent angle bolts
PL227821B1 (pl) Kotew górnicza podatna