PL223832B1 - Ekranowana cewka Rogowskiego - Google Patents

Ekranowana cewka Rogowskiego

Info

Publication number
PL223832B1
PL223832B1 PL399173A PL39917312A PL223832B1 PL 223832 B1 PL223832 B1 PL 223832B1 PL 399173 A PL399173 A PL 399173A PL 39917312 A PL39917312 A PL 39917312A PL 223832 B1 PL223832 B1 PL 223832B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
coil
rogowski coil
screen
parasitic
rogowski
Prior art date
Application number
PL399173A
Other languages
English (en)
Other versions
PL399173A1 (pl
Inventor
Stanisław Szkółka
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL399173A priority Critical patent/PL223832B1/pl
Publication of PL399173A1 publication Critical patent/PL399173A1/pl
Publication of PL223832B1 publication Critical patent/PL223832B1/pl

Links

Landscapes

  • Transformers For Measuring Instruments (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest ekranowana cewka Rogowskiego przeznaczona do monitorowania przebiegu i pomiaru prądu przemiennego, w szczególności stosowana w układach pomiarowych pracujących w środowisku narażonym na działanie zakłócających pól magnetycznych.
Cewka Rogowskiego o wysokiej pojemności magnetyczno-indukcyjnej znana z chińskiego opisu patentowego nr CN101162635, zawiera magnetowód ze szczeliną powietrzną jako magnetowód strumienia użytecznego, wzdłuż którego są równomiernie rozmieszczone płytki ze zwojami w postaci obwodów drukowanych. Uzwojenia na nich są połączone szeregowo. Pozwala to na znaczne zwiększenie użytecznej czułości cewki a tym samym zmniejszenie procentowego udziału napięć pasożytniczych w sygnale użytecznym. Jednak zastosowanie ferromagnetycznego obwodu magnetycznego cewki ogranicza zakres liniowego przekształcania prądów w szerokim zakresie ich wartości w szczególności przy przebiegach odkształconych.
Cewka Rogowskiego średniego napięcia, urządzenie elektryczne zawierające cewkę Rogowskiego i elektrostatyczny ekran dla cewki Rogowskiego, znane są z chińskiego opisu patentowego nr CN102033165. Uzwojenie cewki umieszczone na rdzeniu, pokryte jest izolatorem, na którym nawinięte jest ekranujące uzwojenie przewodzące, przy czym ekranujące uzwojenie przewodzące stanowiące ekran elektrostatyczny, jest uziemione. W rozwiązaniu tym ekran elektrostatyczny zabezpiecza użyteczny sygnał cewki przed pasożytniczym wpływem ładunków elektrostatycznych, podczas gdy w zwartych rozwiązaniach kompaktowych aparatów, urządzeń i układów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej głównym źródłem zakłóceń użytecznego sygnału cewki są prądy sąsiadujących ze sobą torów prądowych.
Cewka Rogowskiego ze szczeliną powietrzną w ferromagnetycznym rdzeniu o wysokiej przepuszczalności, znana z chińskiego wzoru użytkowego nr CN200959273, zawiera dwa dzielone uzwojenia nawijane na połówkach ferromagnetycznego toroidu. Rozwiązanie to ułatwia zakładanie na przewód, a wprowadzona podwójna szczelina powietrzna zwiększa zakres liniowego przetwarzania i zwiększa czułość cewki. Niestety istnienie ferromagnetycznego obwodu magnetycznego cewki zmniejsza także reluktancję dla strumieni pasożytniczych pochodzących od prądów sąsiednich torów prądowych sprzęgając je ze zwojami cewki. Tym samym w zwiększonym sygnale użytecznym cewki pojawia się zwiększony sygnał pasożytniczy.
Z dokumentu JP2011174769A znana jest ekranowana cewka Rogowskiego, która na zewnętrznej powierzchni posiada warstwę izolacyjną dla pola elektrycznego i warstwę ochronną dla pola magnetycznego, wykonane z odpowiednio dobranych materiałów magnetycznych miękkich.
Istota cewki Rogowskiego według wynalazku polega na tym, że zewnętrzna cylindryczna powierzchnia cewki obudowana jest ferromagnetycznym ekranem w postaci co najmniej jednego koncentrycznego pierścienia obejmującego cewkę, posiada ponadto co najmniej trzy niezwarte, luźne nawoje (5) wykonane z materiału ferromagnetycznego i nawinięte równomiernie na całym obwodzie cewki oraz rozcięte wzdłuż zewnętrznego jej obwodu.
Zaletą ekranowanej cewki Rogowskiego według wynalazku jest zwiększona odporność na indukowanie się w niej niepożądanych napięć indukowanych od sąsiednich torów prądowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wykorzystywania sygnału cewek Rogowskiego w układach elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej z uwagi na wyeliminowanie przypadków jej niepotrzebnego działania przy zakłóceniach występujących w sąsiednich kablach. Ponadto układ charakteryzuje się prostą konstrukcją i niewielkim kosztem wykonania.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji uwidoczniony jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia cewkę Rogowskiego ekranowaną przed wpływem pasożytniczych strumieni magnetycznych pochodzących od prądu płynącego w przewodzie prostopadłym do płaszczyzny cewki. fig. 2 cewkę Rogowskiego ekranowaną przed wpływem pasożytniczych strumieni magnetycznych pochodzących od prądu płynącego w przewodzie leżącym w płaszczyźnie cewki, a fig. 3 - ekranowaną cewkę Rogowskiego w ujęciu schematycznym.
Ekranowana cewka Rogowskiego zawiera uzwojenie 1 równomiernie nawinięte na niemagnetycznym toroidzie 2, wewnątrz którego umieszczone są zwoje kompensujące 3 połączone szeregowo z uzwojeniem 1. Zewnętrzna cylindryczna powierzchnia cewki obudowana jest ferromagnetycznym ekranem w postaci koncentrycznego pierścienia 4 obejmującego cewkę i niezwartych luźnych nawojów 5 wykonanych z materiału ferromagnetycznego i nawiniętych równomiernie na całym obwodzie cewki oraz rozciętych wzdłuż zewnętrznego jej obwodu.
PL 223 832 B1
W układzie cewki Rogowskiego ekranowanej przed wpływem pasożytniczych strumieni magnetycznych pochodzących od prądu I płynącego w przewodzie prostopadłym do płaszczyzny cewki (fig. 1) powstają różne stopnie sprzężenia magnetycznego rozłożonych na obwodzie toroidu zwoi cewki Rogowskiego ze strumieniami φ,, φ2, φ3 generowanymi przez przewód z prądem I. Symetryczne położenie zwoi objętych strumieniem φ2 pozwala założyć, że napięcia indukowane w nich przez strumień φ2 są jednakowe i przeciwnie skierowane, w wyniku czego się znoszą. Z uwagi na różną odległość zwoi sprzęgniętych strumieniem φ, i φ3 od przewodu z prądem pasożytniczym I, większe napięcia pasożytnicze wyidukują się w zwojach cewki położonych bliżej przewodu od strumienia φΊ niż w zwojach położonych dalej a objętych strumieniem φ3. Wynika to z podstawowej zależności na wartość siły sem e(t) w pojedynczym zwoju o powierzchni S odległym o wartość x od przewodu z prądem:
e(t) = μ0 -z -s
2π x di dt
W wyniku tego napięcia pasożytnicze indukowane w zwojach najbliżej i najdalej odległych od przewodu z prądem nie kompensują się a w cewce pojawia się różnica ich wartości. Wyposażenie cewki Rogowskiego w zewnętrzny koncentryczny ekran w postaci koncentrycznego pierścienia 4, daje w efekcie zmianę rozpływu tych strumieni, a tym samym zmianę pasożytniczych sprzężeń - minimalizując wartość napięcia pasożytniczego indukowanego w cewce przy takiej konfiguracji układu „cewka - przewód z prądem”.
W układzie cewki Rogowskiego ekranowanej przed wpływem pasożytniczych strumieni magnetycznych pochodzących od prądu płynącego w przewodzie leżącym w płaszczyźnie cewki (fig. 2), powstają sprzężenia magnetyczne poszczególnych strumieni wewnętrznego φw i zewnętrznego φζ generowanych przez przewód z prądem I. W cewce wyposażonej w uzwojenie kompensujące, strumień wewnętrzny φ^ sprzęga się w miarę jednakowo ze zwojami kompensującymi i uzwojeniem cewki Rogowskiego, natomiast strumień zewnętrzny φζ sprzęga się częściowo z uzwojeniem cewki i nie sprzęga się z uzwojeniem kompensującym. W wyniku tego działanie zwoi kompensujących staje się mało skuteczne z uwagi na różne wartości napięć pasożytniczych indukowanych w zwojach kompensujących i uzwojeniach cewki Rogowskiego.
Wyposażenie cewki Rogowskiego w ekran ferromagnetyczny w postaci niezwartych, luźnych nawojów 5 wykonanych z materiału ferromagnetycznego i nawiniętych równomiernie na całym obwodzie cewki oraz rozciętych wzdłuż zewnętrznego jej obwodu, daje w efekcie prawie jednakowe sprzężenie obu tych uzwojeń. Ekran ten, poprawia skuteczność działania zwoi kompensujących a tym samym zmniejsza wartości napięć pasożytniczych indukowanych w cewce od przewodu z prądem I leżącym w płaszczyźnie cewki.
Cewka Rogowskiego wyposażona jednocześnie w obydwa ekrany przedstawiono na fig. 3. Ekran toroidalny zewnętrzny 4 zmniejsza wpływ strumieni pasożytniczych pochodzących od prądów płynących w przewodach prostopadłych do płaszczyzny cewki natomiast ekran wewnętrzny 5 w postaci luźnych nawojów wykonanych z materiału ferromagnetycznego i nawiniętych równomiernie na całym obwodzie cewki oraz rozciętych wzdłuż zewnętrznego jej obwodu zmniejsza wpływ strumieni pasożytniczych pochodzących od prądów płynących w przewodach leżących w płaszczyźnie cewki.

Claims (1)

  1. Ekranowana cewka Rogowskiego zawierająca uzwojenie równomiernie nawinięte na niemagnetycznym toroidzie, wewnątrz którego umieszczone są zwoje kompensujące połączone szeregowo z uzwojeniem, przy czym zewnętrzna cylindryczna powierzchnia cewki obudowana jest ferromagnetycznym ekranem w postaci co najmniej jednego koncentrycznego pierścienia obejmującego cewkę znamienna tym, że posiada ponadto co najmniej trzy niezwarte, luźne nawoje (5) wykonane z materiału ferromagnetycznego i nawinięte równomiernie na całym obwodzie cewki oraz rozcięte wzdłuż zewnętrznego jej obwodu.
PL399173A 2012-05-14 2012-05-14 Ekranowana cewka Rogowskiego PL223832B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399173A PL223832B1 (pl) 2012-05-14 2012-05-14 Ekranowana cewka Rogowskiego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399173A PL223832B1 (pl) 2012-05-14 2012-05-14 Ekranowana cewka Rogowskiego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL399173A1 PL399173A1 (pl) 2012-09-24
PL223832B1 true PL223832B1 (pl) 2016-11-30

Family

ID=46882931

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL399173A PL223832B1 (pl) 2012-05-14 2012-05-14 Ekranowana cewka Rogowskiego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL223832B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424061A1 (pl) * 2017-12-27 2019-07-01 Instytut Tele- I Radiotechniczny Układ do eliminacji zakłóceń w kablach pomiarowych

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424061A1 (pl) * 2017-12-27 2019-07-01 Instytut Tele- I Radiotechniczny Układ do eliminacji zakłóceń w kablach pomiarowych

Also Published As

Publication number Publication date
PL399173A1 (pl) 2012-09-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100815045B1 (ko) 전류 측정 장치
US20110043190A1 (en) Rogowski coil, medium voltage electrical apparatus including the same, and method of providing electrostatic shielding for a rogowski coil
US10545178B2 (en) Current sensor for measuring an alternating current
CN203406161U (zh) 带闭合磁路空心线圈与电阻分压器组合的电子式互感器
CN102386023A (zh) 具有用于测量断路器的导线中的电流的罗氏电流互感器的断路器
CN107796974B (zh) 线圈式传感器、包括其的测量装置、断路器及其缠绕方法
JP4622839B2 (ja) ロゴスキーコイル、ロゴスキーコイル生産方法、及び、電流計測装置
GB2546532A (en) Measurement device
US11391761B2 (en) Current converter
EP2948779B1 (en) Flexible magnetic field sensor
US20230136151A1 (en) Rogowski current sensor which is fast and immune to voltage drifts
CN106018912A (zh) 一种高精度通用型交直流电流测量装置
PL223832B1 (pl) Ekranowana cewka Rogowskiego
TW201828313A (zh) 靜止感應電器
JP2020504432A (ja) 集積電子機器を有するブッシング
CN103400680A (zh) 一种带闭合磁路的空心线圈
CN203406159U (zh) 带闭合磁路空心线圈与同轴电容组合的电子式互感器
US8681469B2 (en) Circuit protection device for use in medium and high voltage environments
KR101897489B1 (ko) 전자기 유도영향 회피 케이블
CN112437882A (zh) 分裂芯电流传感器
US20240192254A1 (en) Measuring device for a current converter
Nanyan et al. The magnetic flux density of various geometries of Rogowski Coil for overvoltage measurements
EP3566061B1 (en) Flexible current sensor with stranded core
Xianghui et al. Rogowski sensor for power grid traveling wave based fault location
RU2644574C1 (ru) Устройство для измерения переменных токов высоковольтной линии электропередачи