PL223490B1 - Zapora przeciwpowodziowa - Google Patents

Zapora przeciwpowodziowa

Info

Publication number
PL223490B1
PL223490B1 PL398990A PL39899012A PL223490B1 PL 223490 B1 PL223490 B1 PL 223490B1 PL 398990 A PL398990 A PL 398990A PL 39899012 A PL39899012 A PL 39899012A PL 223490 B1 PL223490 B1 PL 223490B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sleeve
flood
flexible
dam
longitudinal
Prior art date
Application number
PL398990A
Other languages
English (en)
Other versions
PL398990A1 (pl
Inventor
Piotr Bąkowski
Original Assignee
Protan Elmark Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Protan Elmark Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Protan Elmark Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL398990A priority Critical patent/PL223490B1/pl
Publication of PL398990A1 publication Critical patent/PL398990A1/pl
Publication of PL223490B1 publication Critical patent/PL223490B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A10/00TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE at coastal zones; at river basins
    • Y02A10/11Hard structures, e.g. dams, dykes or breakwaters

Landscapes

  • Revetment (AREA)
  • Check Valves (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest zapora przeciwpowodziowa, mająca zastosowanie do ustawiania na terenach zagrożonych zalaniem przez falę powodziową. Zapora charakteryzuje się tym, że elastycznym elementem jest wzdłużny rękaw (1), tworzący szczelny pojemnik z zamocowanym na nim co najmniej jednym elementem wlotowym (2) oraz z co najmniej jednym zaworem odpowietrzającym (8) i co najmniej jednym zaworem spustowym (9), mający wewnątrz co najmniej jedną grodź (3), usytuowaną w przybliżeniu pionowo, równolegle względem osi wzdłużnej rękawa (1), mającą w swej powierzchni otwory przelewowe (4), ponadto w jednej ze skrajnych stref ma obwiedniowy kołnierz (5) z elastycznego, nie przepuszczającego materiału, o długości co najmniej równej średnicy rękawa (1).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zapora przeciwpowodziowa, mająca zastosowanie do ustawiania na terenach zagrożonych zalaniem przez falę powodziową.
Powodzie spowodowane silnymi deszczami, burzami i topniejącym śniegiem, powodują wielkie zniszczenia i straty ekonomiczne. Celem przeciwstawienia się niszczącym skutkom wody powodziowej zostały opracowane różne typy zapór przeciwpowodziowych.
Najbardziej znaną zaporą przeciwpowodziową jest wał ułożony z worków napełnionych piaskiem.
Jest to zapora bardzo pracochłonna, którą układa się bardzo wolno. Wymaga zaangażowania dużych sil ludzkich lub specjalistycznego sprzętu do wypełniania worków. Zastosowany materiał po opadnięciu wody powodziowej jest nie do odzysku.
Najkorzystniejszą do stosowania jest przenośna, łatwo układalna, wielokrotnego stosowania zapora, zbudowana z segmentów układanych i wypełnianych krótko przed zagrożeniem powodziowym.
Z opisu patentowego US nr 4,081,302 znany jest napełniany wodą moduł do budowy zapory, składający się z dwóch identycznych, składanych rur, uszczelnionych na swych końcach, tworzących wewnątrz wodoszczelne komory. Rury są połączone równolegle elastyczną tkaniną. Rury są napełniane wodą. Moduły mogą być umieszczane jedne na drugich, tworząc wspólnie wielopoziomową zaporę, pozbawioną elementów mocujących.
Z opisu patentowego US 5,645,373 znam jest układ zapory przeciwpowodziowej, wyposażony w elastyczne, nadmuchiwane rury balastowe, mocowane ze sobą i układane na gruncie, stanowiące zakotwienie pionowej zapory, względnie nadmuchiwanej zapory rurowej, umieszczonej nad rurami balastowymi i przymocowanej do nich. Rury balastowe są przynajmniej częściowo napełnione cieczą balastową, przykładowo wodą, i mogą być dodatkowo nadmuchane sprężonym powietrzem.
Ze szwedzkiego opisu patentowego nr SE 503 551 znana jest zapora przeciwpowodziowa, wyposażona w przynajmniej jedną komorę napełnianą wodą, oraz w tkaninę, względnie osłonę, dociskaną przez wodę zalewową. Znana jest również podobnej konstrukcji zapora, w której komory są nadmuchiwane powietrzem.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 3 810 493 znana jest zapora przeciwpowodziowa wyposażona w dwa nadmuchiwane przewody giętkie o różnej średnicy, połączone ze sobą bardzo wąską tkaniną. Oba przewody mogą być częściowo napełnione wodą. Po zmontowaniu zapory większy przewód jest usytuowany od strony zalewu, a mniejszy przewód jest umieszczony za większym przewodem i służy jako jego podpora.
W opisie patentowym PL 195052 przedstawiono rozwiązanie dotyczące przenośnego systemu tamującego, zawierającego elastyczne segmenty, napełniane korzystnie wodą. Każdy segment jest złożony z rękawa zewnętrznego, wykonanego korzystnie z tkaniny polipropylenowej, wewnątrz którego umiejscowione są obok siebie dwa rękawy wewnętrzne wykonane korzystnie z grubej folii polietylenowej, przy czym z jednej strony rękawy wewnętrzne są trwale zamknięte, zaś z drugiej strony otwarte, ponadto rękawy te są dłuższe od rękawa zewnętrznego, wystając poza jego końce, przy czym między wystającymi otwartymi końcami rękawów wewnętrznych jednego segmentu usytuowane są zamknięte końce rękawów wewnętrznych kolejnego segmentu, zaś powstały obszar łączenia pokrywa rękaw łącznikowy.
W rozwiązaniu według zgłoszenia wzoru użytkowego nr 111529 segment zapory ma postać elastycznej powłoki, która w krańcowych strefach ma linki do łączenia z kolejnym segmentem.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji takiej zapory przeciwpowodziowej, która wyeliminuje niedogodności znanych dotychczas zapór, zwłaszcza zapory składającej się z sekcji łatwo i szybko montowanych i łączonych ze sobą, utrzymujących ciśnienie wody zalewowej, oraz praktycznie uniemożliwiających podciekanie zapory.
Istota wynalazku, którym jest zapora przeciwpowodziowa, zestawiona z wzdłużnego elastycznego elementu z materiałów nie przepuszczających wody, mających element wlotowy i zawór odpowietrzający, przy czym elastycznym elementem jest wzdłużny rękaw, tworzący szczelny pojemnik z zamocowanym na nim co najmniej jednym elementem wlotowym, oraz z co najmniej jednym zaworem odpowietrzającym i co najmniej jednym zaworem spustowym, polega na tym, że pojemnik ma wewnątrz co najmniej jedną grodź (3), usytuowaną w przybliżeniu pionowo, równolegle względem osi wzdłużnej rękawa (1), mającą w swej powierzchni otwory przelewowe (4), ponadto w jednej ze skrajPL 223 490 B1 nych stref ma obwiedniowy kołnierz (5) z elastycznego, nie przepuszczającego materiału, o długości co najmniej równej średnicy rękawa (1).
Zapory przeznaczone są do ochrony terenu przed zalaniem. Mogą być one stosowane jako uzupełnienie istniejących zabezpieczeń, np. wałów przeciwpowodziowych, w przypadku możliwości przelania się przez nie wody i ich przerwania. System pozwala również zabezpieczać pojedyncze obiekty, np. budynki mieszkalne, ujęcia wody, oczyszczalnie, stacje paliw itp. Może też być wykorzystany do budowy niewielkich zbiorników retencyjnych, zbiorników wodnych do celów przeciwpożarowych, przenośnych zbiorników na gnojowicę pod warunkiem uszczelnienia dna zbiornika, oraz do tworzenia kontrolowanych wylewów na przygotowanych terenach np. na nadrzecznych łąkach.
Elementy zapory są wielokrotnego użytku. Do napełnienia ich stosuje się najbardziej dostępny w czasie zagrożenia powodziowego środek, jakim jest woda. Uzyskanie szczelności odbywa się poprzez elastyczne wypełnienie nierówności gruntu dolną powierzchnią rękawa, zaś szczelność między poszczególnymi rękawami uzyskuje się poprzez założenie kołnierza na strefę kratkową kolejnego rękawa.
Przedmiot wynalazku, w przykładowym, lecz nie ograniczającym wykonaniu, uwidoczniono na rysunku, na którym na fig. 1 pokazano segment zapory w widoku z boku w połączeniu z kolejnymi segmentami, zaś na fig. 2 pokazano przekrój segmentu w płaszczyźnie A-A z fig. 1.
Zapora przeciwpowodziowa, zestawiona jest z wzdłużnych elastycznych elementów, wytworzonych z materiałów nie przepuszczających wody. Elastycznym elementem jest wzdłużny rękaw 1, tworzący szczelny pojemnik z zamocowanym na nim elementem wlotowym 2. Wewnątrz rękawa 1 zamocowana jest grodź 3, usytuowana w przybliżeniu pionowo w osi wzdłużnej rękawa 1. Grodź 3 ma w swej powierzchni otwory przelewowe 4 o zarysie kołowym. Rękaw 1 w jednej ze skrajnych stref ma obwiedniowy kołnierz 5 z elastycznego, nie przepuszczającego materiału, o długości „a” co najmniej równej średnicy rękawa 1. W powierzchni górnej rękaw 1 ma element wlotowy w postaci zaworu 6 ze złączem hakowym 7 do połączenia z końcówką węża motopompy, nie uwidocznionej na rysunku, a także zawór wyrównawczy 8 ciśnienia wewnątrz rękawa i oraz zawór spustowy 9.
Istnieją odmiany wykonania, gdzie rękaw w swej górnej powierzchni ma dwa zawory 6 ze złączem hakowym 7 każdy.
Przygotowanie gruntu pod rękaw 1 odbywa się poprzez usunięcie ostrych kamieni lub korzeni drzew, mogących uszkodzić rękaw 1. Na tak przygotowane podłoże układa się rękaw 1. Do złącza hakowego - hydrantowego podłącza się końcówkę węża motopompy, nie uwidocznionej na rysunku i otwiera zawór 6. Napełnia się wodą wnętrze rękawa 1. Odpowietrzenie odbywa się poprzez zawór wyrównawczy ciśnienia 8.
W odmianie wykonania z dwoma zaworami 6 otwiera się drugi zawór 6, które pełni funkcję zaworu wyrównawczego ciśnienia.
Po napełnieniu rękawa 1 w granicach 0,9 całej objętości, zamyka się zawór 6, lub oba zawory 6. Usytuowana wewnątrz rękawa 1 grodź 3 wraz z otworami przelewowymi 4 usztywnia konstrukcję w spełnionego rękawa 1, czyniąc go w miarę elastycznym.
Po zakończeniu napełniania rękawa 1 w jego kołnierz 5 wprowadza się końcową strefę kolejnego rękawa 1. Po napełnieniu w opisany powyżej sposób kolejnego rękawa 1, przestrzeń wewnątrz kołnierza 5 wypełni się końcówką kolejnego rękawa 1, tworząc szczelne połączenie.
Zestawiając w ten sposób kolejne rękawy 1 tworzy się zaporę przeciwpowodziową o dowolnej długości, lub inny zbiornik.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Zapora przeciwpowodziowa, zestawiona z wzdłużnego elastycznego elementu z materiałów nie przepuszczających wody, mających element wlotowy i zawór odpowietrzający, przy czym elastycznym elementem jest wzdłużny rękaw, tworzący szczelny pojemnik z zamocowanym na nim co najmniej jednym elementem wlotowym, oraz z co najmniej jednym zaworem odpowietrzającym i co najmniej jednym zaworem spustowym, znamienna tym, że pojemnik ma wewnątrz co najmniej jedną grodź (3), usytuowaną w przybliżeniu pionowo, równolegle względem osi wzdłużnej rękawa (1), mającą w swej powierzchni otwory przelewowe (4), ponadto w jednej ze skrajnych stref ma obwiedniowy kołnierz (5) z elastycznego, nie przepuszczającego materiału, o długości co najmniej równej średnicy rękawa (1).
PL398990A 2012-04-26 2012-04-26 Zapora przeciwpowodziowa PL223490B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL398990A PL223490B1 (pl) 2012-04-26 2012-04-26 Zapora przeciwpowodziowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL398990A PL223490B1 (pl) 2012-04-26 2012-04-26 Zapora przeciwpowodziowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL398990A1 PL398990A1 (pl) 2013-10-28
PL223490B1 true PL223490B1 (pl) 2016-10-31

Family

ID=49449327

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL398990A PL223490B1 (pl) 2012-04-26 2012-04-26 Zapora przeciwpowodziowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL223490B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL398990A1 (pl) 2013-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2708868T3 (es) Método, revestimiento impermeable al agua y paneles impermeables al agua para instalación en depósitos y canales
US20070243021A1 (en) Water-filled flood bags for emergency flood control
RU2632912C2 (ru) Передвижная барьерная система защиты от наводнений
US5993113A (en) Flood barrier system
US20120207545A1 (en) Rapid Deployment, Self-Inflating, Interlocking, Modular Flood-Water Barrier Wall System
JP6304678B2 (ja) 貯水槽及びユニットパネル
CN106149627A (zh) 通过存储洪水以洪水治洪水构筑防洪子堤的方法
US20100310315A1 (en) Inflatable flood barrier
US10889950B2 (en) Portable flood barrier system and method of use
JP2024060103A (ja) 水がベイスン(basin)に入らないようにするためのチューブ
PL204520B1 (pl) Segment zapory przeciwpowodziowej zawierający worek napełniany wodą
US9708785B1 (en) Portable flood control apparatus
PL223490B1 (pl) Zapora przeciwpowodziowa
US6957928B1 (en) Portable floodwater barrier system
GB2568474A (en) Improved flood barrier
US20080219772A1 (en) Berm System
GB2451286A (en) Inflatable flood defence system
JP3823273B2 (ja) フロート提体シート
CN103774612A (zh) 一种抗洪救援装备
RU145270U1 (ru) Защитный вал для заграждения от жидкости
NO318292B1 (no) Fremgangsmate og anordning til begrensning av oversvommelser
RU2539143C1 (ru) Система мобильных дамб и способ ее возведения
RU2555452C1 (ru) Гидротехническое оградительное сооружение
EP2984235B1 (en) Inflatable flood defence structural unit
WO2012026892A2 (en) Flood barrier