PL222600B1 - Moduł do wydawania i przyjmowania pieniędzy na stanowisku kasjerskim - Google Patents

Moduł do wydawania i przyjmowania pieniędzy na stanowisku kasjerskim

Info

Publication number
PL222600B1
PL222600B1 PL400269A PL40026912A PL222600B1 PL 222600 B1 PL222600 B1 PL 222600B1 PL 400269 A PL400269 A PL 400269A PL 40026912 A PL40026912 A PL 40026912A PL 222600 B1 PL222600 B1 PL 222600B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
module
coin
cover
lever
container
Prior art date
Application number
PL400269A
Other languages
English (en)
Other versions
PL400269A1 (pl
Inventor
Ryszard Gawerski
Original Assignee
Ryszard Gawerski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ryszard Gawerski filed Critical Ryszard Gawerski
Priority to PL400269A priority Critical patent/PL222600B1/pl
Publication of PL400269A1 publication Critical patent/PL400269A1/pl
Publication of PL222600B1 publication Critical patent/PL222600B1/pl

Links

Landscapes

  • Cash Registers Or Receiving Machines (AREA)

Description

(21) Numer zgłoszenia: 400269 (51) Int.Cl.
E05G 7/00 (2006.01)
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (22) Data zgłoszenia: 06.08.2012 (54) Moduł do wydawania i przyjmowania pieniędzy na stanowisku kasjerskim
(73) Uprawniony z patentu:
(43) Zgłoszenie ogłoszono: GAWERSKI RYSZARD, Gdańsk, PL
17.02.2014 BUP 04/14 (72) Twórca(y) wynalazku:
RYSZARD GAWERSKI, Gdańsk, PL
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono:
31.08.2016 WUP 08/16 (74) Pełnomocnik:
rzecz. pat. Jacek Czabajski
PL 222 600 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest moduł do wydawania i przyjmowania pieniędzy na stanowisku k asjerskim w każdym miejscu, gdzie przyjmowane są przez osobę upoważnioną i wydawane zarówno banknoty jak i monety. Moduł stanowi odrębny zespół przeznaczony do wmontowania w blat stanowiska kasjerskiego. Zadaniem modułu jest umożliwienie osobie obsługującej, segregację oraz przechowywanie i wydawanie w sposób bezpieczny poszczególnych nominałów banknotów oraz monet. Moduł może być wmontowany w dowolnym miejscu blatu stanowiska kasjerskiego.
Znanych jest szereg rozwiązań urządzeń ułatwiających na stanowisku kasjerskim przyjmowanie i wydawanie wybranych nominałów banknotów oraz monet. Niektóre z nich zawierają zabezpieczenie przeciwkradzieżowe, inne stanowią typowe organizery, na przykład w postaci znanych szuflad kasowych, gdzie wkład do szuflady pozwala segregować banknoty i monety. W szuflady tego rodzaju w yposażone są zwykle boksy kasowe.
W opisie patentowym zgłoszenia międzynarodowego nr WO 2102/061851 środki pieniężne w systemie gromadzone są w bezpiecznym pojemniku przystosowanym do odbioru stosów banknotów. Elektronicznie zamykana pokrywa może być otwarta tylko wtedy, gdy pojemnik jest zadokowany w terminalu odbioru gotówki. Pojemnik zawiera zabezpieczające środki uformowane w postaci uszczelki, która rozciąga się wokół górnego obrzeża torby. Kiedy pojemnik jest całkowicie zamknięty, otwarcie jest możliwe tylko poprzez zniszczenie zabezpieczeń przeciwsabotażowych. Proces zamykania pojemnika jest zautomatyzowany. Pojemnik ten jest jednak przeznaczony bardziej do odbioru pieniędzy ze stanowisk kasowych niż do obrotu pieniężnego na tych stanowiskach.
W opisie patentowym amerykańskim nr US 4,034,685 przedstawiono rozwiązanie stanowiska kasjerskiego. Kasjer ma do dyspozycji blat z modułami kasjerskimi oraz na ekran zabezpieczający stanowisko jego pracy od frontu. Całość stanowi jednolity mebel. Ekran zabezpieczający zawiera dodatkową opuszczaną osłonę którą można przestawić z pozycji otwartej, w której kasjer ma kontakt z interesantem do pozycji zamkniętej, w której taki dostęp jest nieosiągalny. Środkiem aktywującym tę funkcję jest boczne pokrętło oraz pedał obsługiwany stopą, gdzie równoczesne zaangażowanie stopy i ręki prowadzi do zwolnienia tarczy z pozycji otwartej do pozycji zamkniętej. Mechanizm jest zasilany elektrycznie, także mechanizm zwalniania osłony. Ręczny sposób aktywacji jest przewidziany w prz ypadku zaniku energii elektrycznej, gdzie osłona może być opuszczana do pozycji zamkniętej pomimo awarii zasilania w energię elektryczną.
Dalsze znane rozwiązanie przedstawiono w opisie patentowym amerykańskim nr US 4,294,380, gdzie urządzenie zawiera dozownik banknotów. W zwykłym trybie pracy maszyny kasjer jest tu wspomagany przez licznik, który kontroluje wprowadzanie danych odnośnie umieszczanych kwot za pomocą klawiatury i monitora. Usunięcie klucza blokady przełącza urządzenie do drugiego, automatycznego trybu pracy, w którym moduł pracuje pod kontrolą czytnika karty. Elementem wspomagającym pracę kasjera jest blokowana i odblokowywana szuflada zawierająca boksy na poszczególne nominały banknotów i monet. Szuflada może być otwarta lub zamknięta.
Kolejne znane rozwiązanie mechanizmu zabezpieczenia stanowiska kasowego przedstawiono w opisie patentowym amerykańskim nr US 3,702,101. Jednak istotą tego rozwiązania jest obrotowa płyta do przekazywania gotówki na stanowisku kasjerskim. Otwarcie dostępu realizowane jest przez kasjera przez obrót cylindra za pomocą silnika uruchamianego przyciskiem gdzie płyta jest autom atycznie zatrzymywana po 180 stopni obrotu.
W innym rozwiązaniu, znanym z opisu patentowego amerykańskiego numer US 5,732,878 przedstawiono boks kasowy dla bezpiecznego systemu depozytu banknotów i monet. Boks stanowi szafkę z przedziałami, z których każdy zawiera kasetę w którym każda kaseta posiada otwieraną ścianę przednią. Każda z kaset posiada blokujący układ selektywnie zezwalający na dostęp poprzez szczelinę w górnej części kasety. Każdy z przedziałów wyposażony jest w inny układ blokujący, który w połączeniu z układem blokującym kasety i hasłem odblokowania, selektywnie zezwala na dostęp do zawartości boksu, a także selektywnie pozwala na usunięcie kasety z danego przedziału boksu kasowego.
Kolejne znane rozwiązanie przedstawiono w opisie patentowym zgłoszenia międzynarodowego nr WO 2006/041358. Według tego znanego rozwiązania system obsługi banknotów przeznaczony jest dla stanowisk kasjerskich dla handlu detalicznego i obejmuje odbiornik banknotów z towarzyszącym kasecie, w którym przyjmowane są banknoty. Kaseta zawiera obrotowo napędzany bęben na banknoty wewnątrz obudowy.
PL 222 600 B1
Banknoty są tak rozmieszczone, że mogą być odbierane przez bęben i umieszczane w ewnątrz kasety. Wspomniana kaseta jest tak usytuowana, że może być połączona z obudową i może być odpięta.
Według wynalazku moduł do wydawania i przyjmowania pieniędzy na stanowisku kasjerskim zawiera korpus do wbudowania w blat stanowiska kasjerskiego. Korpus zawiera zespół do obrotu banknotami zawierający wychylne pojemniki, każdy dla określonego nominału banknotów. Korpus zawiera również zespół do obrotu monetami, zawierający cylindryczne pojemniki, każdy do określonego nominału monety. Oba zespoły połączone we wspólnym korpusie tworzą moduł według wynalazku.
Według wynalazku moduł do wydawania i przyjmowania pieniędzy charakteryzuje się tym, że w zespole do obrotu banknotami wychylne pojemniki zawierają środki do unoszenia poszczególnych pojemników ponad górną pokrywę modułu. Natomiast w zespole do obrotu monetami cylindryczne pojemniki zawierają środki do wydawania pojedynczych monet ponad górną pokrywę modułu. Zespół do obrotu banknotami sterowany jest sterownikiem z wyświetlaczem umieszczonym w pokrywie mo dułu.
Według wynalazku, wychylne pojemniki w zespole do obrotu banknotami osadzone mogą być na wspólnej stałej osi obrotu, przy czym środek do unoszenia każdego pojemnika ponad powierzchnię modułu stanowi silnik elektryczny sprzężony z obudową pojemnika. Silnik elektryczny sterujący określonym pojemnikiem uruchamiany jest na sygnał ze sterownika, gdy istnieje potrzeba wydania lub przyjęcia banknotu lub banknotów o określonym nominale.
W korzystnej wersji wynalazku, silnik elektryczny sprzężony jest z wychylną obudową pojemnika poprzez przekładnię śrubową. Przekładnia śrubowa zakończona jest poziomym sworzniem współpracującym z otworem w ramieniu obudowy pojemnika, przy czym otwór ma kształt litery S, gdzie sworzeń ślizga się po krawędziach wewnętrznych tego otworu.
Natomiast w zespole do wydawania monet środek do wydawania pojedynczych monet z każdego cylindrycznego pojemnika monet może stanowić zespół popychacza. Element wykonawczy tłoka popychacza znajduje się wewnątrz każdego cylindrycznego pojemnika monet i sterowany jest za pośrednictwem własnego zespołu przeniesienia napędu własnym przyciskiem w pokrywie modułu do wydawania i przyjmowania pieniędzy.
Zgodnie z wynalazkiem, w zespole do obrotu monetami zespół przeniesienia napędu korzystnie stanowi dźwignia zamocowana jednym końcem do tłoka popychacza i zawierająca na drugim końcu element obciążający. Wymieniona dźwignia zawieszona jest przechylnie na sworzniu wodzącym ramienia mocującego zamocowanego do korpusu modułu.
W korzystnej wersji wynalazku, w zespole do obrotu monetami dźwignia zawieszona jest na sworzniu wodzącym ramienia mocującego korzystnie za pośrednictwem podłużnego otworu prowadzącego.
Wymieniona dźwignia zawiera element współpracujący z wielostopniowym ogranicznikiem przy czym wielostopniowy ogranicznik jest sterowany przyciskiem w pokrywie modułu do wydawania i przyjmowania pieniędzy.
W korzystnej wersji wynalazku, ogranicznik stanowi krzywka zębata współpracująca skokowo z przyciskiem w pokrywie modułu współpracującym z cylindrycznym pojemnikiem określonego nom inału monety, oraz zawierająca krawędź zębatą współpracującą z elementem blokującym dźwigni.
Wymieniony element blokujący dźwigni stanowi zaczep oparty na zębatej krawędzi krzywki.
Moduł do wydawania i przyjmowania pieniędzy na stanowisku kasjerskim stanowi korpus do wbudowania w blat stanowiska kasjerskiego. Może być wbudowany w blat każdego rodzaju. Korpus zawiera zespół do obrotu banknotami oraz zespół do obrotu monetami, stanowi więc urządzenie kompletne.
W zespole do obrotu banknotami znajdują się wychylne pojemniki unoszone ponad górną pokrywę korpusu modułu. Uniesienie całości pojemnika otwiera dostęp do wnętrza pojemnika i zgromadzonych w nim banknotów. Natomiast w zespole do obrotu monetami cylindryczne, pionowe pojemniki zawierają środki do wypychania pojedynczych monet ponad górną pokrywę modułu. Uzyskano przez to możliwość zarówno wydawania jak i przyjmowania wszelkich nominałów zarówno banknotów jak i monet. Każdy pojemnik na banknoty, z jednej strony zamocowany jest na poziomej osi obrotu, z drugiej strony połączony jest poprzez przekładnię śrubową z silnikiem elektrycznym. Po włączeniu silnika na skutek przełożenia ruchu obrotowego osi silnika na ruch postępowy głowicy przekładni, następuje wychylenie czołowego otworu załadowczego banknotów ponad pokrywę modułu. Przekładnia śrubowa zakończona jest poziomym sworzniem współpracującym z otworem w kształcie litery S,
PL 222 600 B1 gdzie sworzeń ślizga się po krawędziach wewnętrznych tego otworu. Kształt otworu powoduje, że pojemnik w początkowej fazie otwiera się powoli, w środkowej fazie otwiera się szybko, zaś w końc owej fazie otwiera się znowu powoli. Zabezpiecza to luźno złożone w pojemniku banknoty przed wstrząsami, co mogłoby doprowadzić do przemieszania ułożonych w pojemniku w stos banknotów jednego nominału.
Natomiast w zespole do obrotu monetami element wykonawczy tłoka popychacza znajduje się wewnątrz każdego cylindrycznego pojemnika monet i sterowany jest własnym przyciskiem w pokrywie modułu do wydawania i przyjmowania pieniędzy.
Dźwignia zamocowana jednym końcem do tłoka popychacza zawiera na drugim końcu element obciążający. Ten element obciążający powoduje wypychanie monet z wnętrza cylindrycznego pojemnika do góry. Wymieniona dźwignia zawieszona jest przechylnie na sworzniu wodzącym ramienia mocującego zamocowanego do korpusu modułu. Dźwignia zawieszona jest na sworzniu wodzącym ramienia mocującego korzystnie za pośrednictwem podłużnego otworu prowadzącego. W miarę podnoszenia się tłoka w cylindrycznym pojemniku i ubytku monet, a więc także zmniejszania się ich łącznego ciężaru, dźwignia przesuwa się na tym sworzniu i ramię, na którym zawieszone jest element obciążający ulega skróceniu. Zmniejsza się więc siła działająca na tłok wypychający monety do góry z cylindrycznego pojemnika. Dzięki rozwiązaniu według wynalazku uzyskano redukcję siły działającej na stos monet w cylindrycznym pojemniku, w miarę zmieszania się ilości monet w tym pojemniku, a więc w miarę zmniejszania się ich ciężaru. Uzyskano więc stałe zrównoważenie zmieniającego się ciężaru monet oraz siły działającej na tłok wypychający monety z cylindrycznego pojemnika ponad pokrywę modułu. Krzywka zębata stanowiąca ogranicznik współpracuje skokowo z przyciskiem w pokrywie modułu. Jedno przyciśnięcie przycisku powoduje jeden skok na zębach krzywki. Druga kr awędź zębata krzywki współpracuje z elementem blokującym dźwigni i umożliwia jedynie skokowy ruch tłoka o grubość jednej monety określonego nominału. Dzięki rozwiązaniu według wynalazku jedno naciśnięcie przycisku powoduje więc wypchnięcie do góry, ponad pokrywę modułu, jednej monety. Możliwa jest także odwrotna operacja polegająca na zasilaniu pojemnika od góry monetami.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na załączonych rysunkach, na których poszczególne figury rysunku ilustrują:
Fig. 1 - moduł do wydawania i przyjmowania pieniędzy bez górnej pokrywy,
Fig. 2 - moduł według fig. 1 widziany od dołu, bez dolnej części obudowy korpusu,
Fig. 3 - zespół do obrotu banknotami wyjęty z korpusu,
Fig. 4 - pojedynczy pojemnik na banknoty,
Fig. 5 - szczegół dźwigni według fig. 4,
Fig. 6 - zespół do obrotu monetami wyjęty z korpusu,
Fig. 7 - cylindryczny pojemnik wraz z mechanizmem wydawania monet.
Jak to pokazano w przykładzie wykonania na rysunku fig. 1, moduł do wydawania i przyjmowania pieniędzy na stanowisku kasjerskim zawiera korpus do wbudowania w blat stanowiska kasjerskiego. Na tym rysunku korpus modułu pozbawiono górnej porywy oraz bocznej ściany dla lepszego uwidocznienia obu głównych zespołów modułu. Korpus zawiera zespół 1 do obrotu banknotami zawierający wychylne pojemniki 2, każdy dla określonego nominału banknotów. Korpus zawiera również zespół 3 do obrotu monetami, zawierający cylindryczne pojemniki 4, każdy do określonego nominału monet. Oba zespoły 1, 3 połączone we wspólnym korpusie tworzą moduł według wynalazku. Na rysunku fig. 2 pokazano moduł według wynalazku w widoku od dołu, gdzie moduł pozbawiony jest dolnej części korpusu dla uwidocznienia poszczególnych elementów składowych modułu. Na tym rysu nku pokazano górną pokrywę 5 modułu. W zespole 1 do obrotu banknotami wychylne pojemniki 2 zawierają środki do unoszenia poszczególnych pojemników 2 ponad górną pokrywę 5 modułu. W zesp ole 3 do obrotu monetami cylindryczne pojemniki 4 zawierają środki do wydawania pojedynczych m onet ponad górną pokrywę modułu. Zespół 1 do obrotu banknotami sterowany jest sterownikiem 6 z wyświetlaczem umieszczonym w pokrywie 5 modułu.
W przedstawionym przykładzie wykonania, wychylne pojemniki 2 w zespole 1 do obrotu banknotami osadzone są na wspólnej stałej osi obrotu 7, przy czym środek do unoszenia każdego poje mnika ponad powierzchnię modułu stanowi silnik elektryczny 8 sprzężony z obudową pojemnika 2 poprzez listwę 12. Silnik elektryczny 8 sterujący określonym pojemnikiem 2 uruchamiany jest na sygnał ze sterownika 6, gdy istnieje potrzeba wydania lub przyjęcia banknotu lub banknotów o określonym nominale. Silnik elektryczny 8 sprzężony jest z wychylną obudową pojemnika 2 poprzez przekładnię śrubową. Przekładnię śrubową pokazano w przykładzie wykonania na rysunku fig. 4. Stanowi ona nagwintowany
PL 222 600 B1 wałek napędowy 9 oraz współpracującą z nim tuleję pociągową 10. Tuleja pociągowa 10 wyposażona jest w sworzeń 11. Sworzeń 11 współpracuje z listwą 12 poprzez otwór prowadzący 13 w tej listwie pociągowej 12. Otwór prowadzący 13 ma kształt wydłużonej litery S. Powoduje to że podczas ruchu sworznia 13 w kierunku pokazanym na rysunku fig. 5, listwa 12 wraz z pojemnikiem 2 obraca się w górę na osi 7 pokazanej na rysunku fig. 4. Powoduje to wychylenie się pojemnika 2 ponad powierzchnię pokrywy 5. Trzy wychylone do góry pojemniki 2 pokazano na rysunku fig. 3. Operacja wychylenia pojemnika 2 następuje za każdym razem gdy system wygeneruje ze sterownika 6 sygnał do przyjęcia lub do wydania banknotu określonego nominału. Na rysunku fig. 5 pokazano kształt otworu 13 prowadzącego sworzeń 11. Zaproponowany kształt tego otworu 13 powoduje, że w pierwszej fazie ruchu sworznia 11 napędzanego przekładnią śrubową pojemnik 2 unosi się wolno, w fazie środkowej tego ruchu sworznia 11 pojemnik unosi się szybko, zaś w ostatniej fazie ruchu sworznia 11 pojemnik 2 unosi się ponownie powoli. Te zmiany szybkości wychylania się pojemnika 2 mogą być w innych przykładach wykonania inne, zależnie od stopnia nachylenia ramion litery S stanowiącej kształt otworu w listwie 12.
Na rysunku fig. 6 pokazano w zespole 3 do obrotu monetami szereg mechanizmów do przyjmowania i wydawania monet z cylindrycznych pojemników 4 na monety. W zespole do wydawania monet 3 pojedynczy mechanizm do wydawania i przyjmowania monet pokazano na rysunku fig. 7. Środek do wydawania pojedynczych monet z każdego cylindrycznego pojemnika 4 monet, stanowi w tym przypadku zespół popychacza. Element wykonawczy 14 popychacza 15 znajduje się wewnątrz każdego cylindrycznego pojemnika 5 monet co pokazano na rysunku fig. 7. Ten element wykonawczy 14 sterowany jest za pośrednictwem popychacza 15 poprzez własny zespół przeniesienia napędu własnym przyciskiem 16 w pokrywie 5 modułu do wydawania i przyjmowania pieniędzy. W pokrywie 5 modułu do wydawania i przyjmowania pieniędzy znajduje się więc tyle przycisków 16 ile jest nominałów monet.
W zespole 3 do obrotu monetami zespół przeniesienia napędu korzystnie stanowi dźwignia 17 zamocowana jednym końcem do popychacza 15 i zawierająca na drugim końcu element obciążający 18. Wymieniona dźwignia 17 zawieszona jest przechylnie na sworzniu 19 wodzącym ramienia mocującego 20 zamocowanego do korpusu zespołu 3 obrotu monetami.
W przykładzie wykonania przedstawionym na rysunku fig. 2, fig. 6 oraz fig. 7, w zespole 3 obr otu monetami, dźwignia 17 zawieszona jest na sworzniu wodzącym 19 ramienia mocującego 20 za pośrednictwem podłużnego otworu prowadzącego 21.
Wymieniona dźwignia 17 zawiera element współpracujący 22 z wielostopniowym ograniczn ikiem 23 przy czym wielostopniowy ogranicznik 23 jest sterowany przyciskiem 16 w pokrywie 5. W tym przykładzie wykonania wielostopniowy ogranicznik 23 stanowi krzywka zębata współpracująca skokowo z przyciskiem 16 przewidzianym do współpracy z cylindrycznym pojemnikiem 4 okr eślonego nominału monet, oraz zawierająca krawędź zębatą 24 współprac ującą z elementem blokującym 22 dźwigni 17.
Wymieniony element blokujący 22 dźwigni 17 stanowi zaczep oparty na zębatej krawędzi krzywki stanowiącej wielostopniowy ogranicznik 23.
Wykaz oznaczeń na rysunku
1. Zespół do obrotu banknotami.
2. Wychylny pojemnik.
3. Zespół do obrotu monetami.
4. Cylindryczny pojemnik na monety.
5. Pokrywa modułu.
6. Sterownik.
7. Oś obrotu pojemnika.
8. Silnik elektryczny.
9. Wałek napędowy.
10. Tuleja pociągowa.
11. Sworzeń.
12. Listwa.
13. Otwór prowadzący.
14. Element wykonawczy popychacza.
15. Popychacz.
PL 222 600 B1
16. Przycisk.
17. Dźwignia.
18. Element obciążający.
19. Sworzeń prowadzący.
20. Ramię mocujące.
21. Otwór prowadzący.
22. Element blokujący.
23. Wielostopniowy ogranicznik.
24. Krawędź zębata.
25. Krzywka zębata.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Moduł do wydawania i przyjmowania pieniędzy na stanowisku kasjerskim zawierający korpus do wbudowania w blat stanowiska kasjerskiego, przy czym korpus zawiera zespół do obrotu banknotami zawierający wychylne pojemniki, każdy dla określonego nominału banknotów oraz zespół do obrotu monetami, zawierający cylindryczne pojemniki, każdy do określonego nominału monet, znamienny tym, że w zespole (1) do obrotu banknotami wychylne pojemniki (2) zawierają środki do un oszenia poszczególnych pojemników (2) ponad pokrywę (5) modułu, natomiast w zespole (3) do obrotu monetami cylindryczne pojemniki (4) zawierają środki do wydawania pojedynczych monet ponad pokrywę (5) modułu, przy czym zespół (1) do obrotu banknotami sterowany jest sterownikiem (6) z w yświetlaczem umieszczonym w pokrywie (5) modułu.
  2. 2. Moduł według zastrz. 1, znamienny tym, że wychylne pojemniki (2) w zespole (1) do obrotu banknotami osadzone są na wspólnej stałej osi obrotu (7), przy czym środek do unoszenia każdego wychylnego pojemnika (2) ponad pokrywę (5) modułu stanowi silnik elektryczny (8) sprzężony z obudową wychylnego pojemnika (2) .
  3. 3. Moduł według zastrz. 2, znamienny tym, że silnik elektryczny (8) sprzężony jest z obudową wychylnego pojemnika (2) poprzez przekładnię śrubową przy czym silnik (8) jest uruchamiany stero wnikiem (6).
  4. 4. Moduł według zastrz. 3, znamienny tym, że przekładnia śrubowa zakończona jest poziomym sworzniem (11) współpracującym z otworem prowadzącym (13) w ramieniu obudowy pojemnika, przy czym otwór ma kształt litery S, gdzie sworzeń (11) ślizga się po krawędziach wewnętrznych tego otworu prowadzącego (13).
  5. 5. Moduł według zastrz. 1, znamienny tym, że środek do wydawania pojedynczych monet z każdego cylindrycznego pojemnika (4) monet stanowi zespół popychacza, gdzie element wykonawczy (14) popychacza (15) znajduje się wewnątrz cylindrycznego pojemnika (4) monet i sterowany jest za pośrednictwem zespołu przeniesienia napędu przyciskiem (16) w pokrywie (5) modułu do wydawania i przyjmowania pieniędzy.
  6. 6. Moduł według zastrz. 5, znamienny tym, że w zespole (3) do obrotu monetami zespół przeniesienia napędu stanowi dźwignia (17) zamocowana jednym końcem do popychacza (15) i zawier ająca na drugim końcu element obciążający (18), przy czym dźwignia (17) zawieszona jest przechylnie na sworzniu prowadzącym (19) ramienia mocującego (20) zamocowanego do korpusu modułu.
  7. 7. Moduł według zastrz. 6, znamienny tym, że w zespole (3) do obrotu monetami dźwignia (17) zawieszona jest na sworzniu prowadzącym (19) ramienia mocującego (20) za pośrednictwem podłużnego otworu prowadzącego (21).
  8. 8. Moduł według zastrz. 6 albo 7, znamienny tym, że dźwignia (17) zawiera element współpracujący z wielostopniowym ogranicznikiem (23) przy czym wielostopniowy ogranicznik (23) jest ster owany przyciskiem (16) w pokrywie (5) modułu do wydawania i przyjmowania pieniędzy.
  9. 9. Moduł według zastrz. 8, znamienny tym, że wielostopniowy ogranicznik stanowi krzywka zębata (25) współpracująca z przyciskiem (16) w pokrywie (5) modułu oraz zawierająca krawędź zębatą (24) współpracującą z elementem blokującym (22) dźwigni (17).
  10. 10. Moduł według zastrz. 9, znamienny tym, że element blokujący (22) dźwigni (17) stanowi zaczep oparty na zębatej krawędzi (24) krzywki (25).
PL400269A 2012-08-06 2012-08-06 Moduł do wydawania i przyjmowania pieniędzy na stanowisku kasjerskim PL222600B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL400269A PL222600B1 (pl) 2012-08-06 2012-08-06 Moduł do wydawania i przyjmowania pieniędzy na stanowisku kasjerskim

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL400269A PL222600B1 (pl) 2012-08-06 2012-08-06 Moduł do wydawania i przyjmowania pieniędzy na stanowisku kasjerskim

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL400269A1 PL400269A1 (pl) 2014-02-17
PL222600B1 true PL222600B1 (pl) 2016-08-31

Family

ID=50097266

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL400269A PL222600B1 (pl) 2012-08-06 2012-08-06 Moduł do wydawania i przyjmowania pieniędzy na stanowisku kasjerskim

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL222600B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL400269A1 (pl) 2014-02-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7243773B2 (en) Removable coin bin
EP1713040A2 (en) Circulating type banknote depositing and dispensing machine
SE531959C2 (sv) En myntutmatningsanordning och en myntdeponerings- och utmatningsanordning
US20110056415A1 (en) Device and method for storing banknotes
CA2328253A1 (en) Configurable cashbox
US5632408A (en) Apparatus for securing and dispensing currency
US20090272621A1 (en) Cash box system for a vending machine
EP2963625A1 (en) Medium processing apparatus
US20100116839A1 (en) Roller storage system
US9959695B2 (en) Coin box for a coin-operated device
RU2596940C1 (ru) Устройство обработки носителей
JP2017199132A (ja) 収納物管理装置および収納物管理装置用収納ポケット
RU2571408C2 (ru) Торговый автомат
JP5831010B2 (ja) ロック装置及び現金自動取引装置
PL222600B1 (pl) Moduł do wydawania i przyjmowania pieniędzy na stanowisku kasjerskim
TWI233064B (en) Article retrieval equipment
US2283252A (en) Coin-operated vending machine and control mechanism therefor
US20080017473A1 (en) Removable Hinged Cashbox
US3777929A (en) Newspaper vendor
EP2482258A1 (en) Storage drawer for banknotes and valuables
EP0468561A2 (en) Automatic dispensing device for articles with blocking of the loading door and of the delivery door
US10997812B2 (en) Machine for filling cash boxes and device for receiving and moving a cash box for such a machine
US7694872B2 (en) Cashbox and apparatus for emptying the cashbox
ES2352285B1 (es) Máquina para la venta automática de productos.
JP5163382B2 (ja) 新聞自動販売機