PL221525B1 - Maszyna wytrzymałościowa do badań udarowych - Google Patents

Maszyna wytrzymałościowa do badań udarowych

Info

Publication number
PL221525B1
PL221525B1 PL390885A PL39088510A PL221525B1 PL 221525 B1 PL221525 B1 PL 221525B1 PL 390885 A PL390885 A PL 390885A PL 39088510 A PL39088510 A PL 39088510A PL 221525 B1 PL221525 B1 PL 221525B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
testing machine
movable
columns
impact
springs
Prior art date
Application number
PL390885A
Other languages
English (en)
Other versions
PL390885A1 (pl
Inventor
Roman Gieleta
Tadeusz Niezgoda
Stanisław Ochelski
Paweł Bogusz
Marian Klasztorny
Andrzej Kiczko
Original Assignee
Wojskowa Akad Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wojskowa Akad Tech filed Critical Wojskowa Akad Tech
Priority to PL390885A priority Critical patent/PL221525B1/pl
Publication of PL390885A1 publication Critical patent/PL390885A1/pl
Publication of PL221525B1 publication Critical patent/PL221525B1/pl

Links

Landscapes

  • Investigating Strength Of Materials By Application Of Mechanical Stress (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest maszyna wytrzymałościowa do badań udarowych materiałów konstrukcyjnych.
W badaniach udarowych materiałów konstrukcyjnych wykorzystuje się najczęściej opadowe młoty udarowe, w których energia uderzenia zależna jest od masy bijaka i wysokości spadku.
Z chińskiego opisu patentowego CN1710396 znana jest wytrzymałościowa maszyna udarowa, która ma układ obciążeniowy składający się z płyty dolnej, stolika pomiarowego, bijaka, belki trawersy ruchomej z prowadnicami, trawersy stałej z kolumnami oraz ma układ posadowienia z wibroizolatorami.
Z chińskiego opisu patentowego CN101509856 znane jest wielofunkcyjne urządzenie do udarowego testowania materiałów kompozytowych, które ma stolik pomiarowy wyposażony w piezoelektryczny czujnik siły udarowej oraz fotoelektryczny czujnik przemieszczeń.
Z angielskiego opisu patentowego GB387733 znana jest maszyna do udarowego testowania materiałów, która ma optyczno-fotograficzny rejestrator przemieszczeń bijaka w czasie udaru.
Celem wynalazku jest przedstawienie maszyny wytrzymałościowej do badań udarowych materiałów konstrukcyjnych.
Maszyna wytrzymałościowa, według wynalazku, składa się z płyty dolnej, dwóch kolumn, trawersy nieruchomej połączonej trwale z kolumnami, trawersy ruchomej prowadzonej po kolumnach za pomocą prowadnic, bijaka połączonego z trawersą ruchomą, stolika pomiarowego zamocowanego na płycie dolnej oraz siłownika hydraulicznego charakteryzuje się tym, że siłownik hydrauliczny opierający się o trawersę nieruchomą jest połączony z trawersą ruchomą za pośrednictwem zaczepu, a do trawersy nieruchomej zamocowane są dwie sprężyny, przy czym rozstaw sprężyn odpowiada rozstawowi dystansów przymocowanych do górnej powierzchni trawersy ruchomej.
Korzystnie, do kolumn przymocowane są odbojniki z amortyzatorami elastomerowymi.
Korzystnie, na dystansach zamontowane są obciążniki w kształcie krążków o średnicy mniejszej od średnicy wewnętrznej sprężyn.
Korzystnie, belka trawersy ruchomej jest wykonana z kompozytu epoksydowo-węglowego.
Korzystnie, płyta dolna jest posadowiona na żelbetonowym fundamencie z podbetonem za pośrednictwem wibroizolatorów, przy czym boczne powierzchnie żelbetonowego fundamentu są pokryte matą tłumiącą.
Podstawowymi elementami układu obciążającego maszyny wytrzymałościowej są sprężyny oraz siłownik hydrauliczny, który odpowiada za napięcie sprężyn. Po połączeniu za pomocą zaczepu trawersy ruchomej z siłownikiem hydraulicznym opierającym się o trawersę nieruchomą następuje podnoszenie trawersy ruchomej. Po wejściu w kontakt sprężyn z dystansami trawersy ruchomej następuje ich statyczne napinanie do wymaganego w danej próbie poziomu. Po zwolnieniu zaczepu napięte sprężyny wprawiają w ruch trawersę ruchomą, która jest prowadzona za pomocą prowadnic po kolumnach. Prędkość pionowa trawersy zależy od skrócenia wstępnego sprężyn. Dla zminimalizowania tarcia prowadnice trawersy posiadają teflonowe wkładki. Do trawersy ruchomej zamocowany jest bijak, który uderza w próbkę umieszczoną na stoliku pomiarowym wyposażonym w siłomierz przystosowany do obciążeń udarowych. Laserowy czujnik przemieszczeń mierzy przemieszczenie trawersy ruchomej, umożliwiając w sposób bezpośredni sporządzenie wykresu siła-przemieszczenie dla badanej próbki.
Zastosowanie odbojników z amortyzatorami elastomerowymi na kolumnach maszyny wytrzymałościowej pozwala na niszczenie badanej próbki na zaprojektowanej długości. Po ewentualnym zniszczeniu próbki na wymaganej drodze prowadnice trawersy ruchomej uderzają w amortyzatory elastomerowe zamocowane na odbojnikach.
Zamontowanie obciążników w kształcie krążków o średnicy mniejszej od średnicy wewnętrznej sprężyn na dystansach przytwierdzonych do trawersy ruchomej tak, że obciążniki w trakcie napinania sprężyn wchodzą do ich wnętrza, pozwala na zwiększenie zakresu energii uderzenia przy zachowaniu kompaktowej budowy układu obciążającego.
Wykonanie belki trawersy ruchomej z kompozytu epoksydowo-węglowego dzięki jego zwiększonej odporności na udar obniża masę trawersy zwiększając możliwy zakres energii uderzenia.
Posadowienie płyty dolnej na żelbetonowym fundamencie z podbetonem za pośrednictwem wibroizolatorów redukuje szkodliwe drgania podłoża wywołane udarem. Do tłumienia drgań wykorzystuje się układ czterech wibroizolatorów sprężynowych zespolonych z tłumikami wiskotycznymi. Wibroizolatory są połączone z płytą dolną za pomocą śrub, a ich sztywność została dobrana tak, aby podPL 221 525 B1 stawowa częstotliwość drgań własnych zawierała się w przedziale od 2 do 6 Hz. Fundament wykonano z betonu zbrojonego prętami ze stali, a jego powierzchnie boczne pokryto matą tłumiącą.
Rozwiązanie według wynalazku, w którym energia uderzenia gromadzona jest w ściśniętych przez siłownik hydrauliczny sprężynach pozwala na zadawanie obciążenia w szerokim zakresie bez zmian masy bijaka, co ułatwia obsługę. Zaproponowane rozwiązanie czyni konstrukcję maszyny wytrzymałościowej bardziej zwartą.
Wynalazek został przedstawiony w przykładzie wykonania, na którym fig. 1 przedstawia konstrukcję maszyny wytrzymałościowej przygotowanej do prowadzenia badań udarowych.
Podstawowym elementem zgłaszanego wynalazku jest układ obciążający, który umożliwia prowadzenie badań materiałów i fragmentów konstrukcji przy obciążeniach udarowych. Okład obciążający do badań udarowych składa się z płyty dolnej 1, dwóch kolumn 2, trawersy nieruchomej 3, komp ozytowej belki trawersy ruchomej 4 prowadzonej po kolumnach 2 za pomocą prowadnic 5, siłownika hydraulicznego 6 do przemieszczania trawersy ruchomej, dwóch sprężyn 7 oraz mechanizmu zaczepu 8. Układ obciążający jest posadowiony na żelbetowym fundamencie blokowym 9, z podbetonem 10 za pośrednictwem wibroizolatorów 11 i maty tłumiącej 12 zapewniających eliminację szkodliwych skutków drgań wywołanych udarem.
Po zaczepieniu trawersy ruchomej mechanizm zaczepu 8 zostaje zabezpieczony i następuje podnoszenie trawersy ruchomej za pomocą siłownika hydraulicznego 6, a po zetknięciu ze sprężynami 7 następuje ich statyczne napinanie do wymaganego w danej próbie poziomu. Po odbezpieczeniu mechanizmu zaczepu 8 napięte sprężyny 7 wprawiają w ruch trawersę ruchomą, która jest prowadzona za pomocą prowadnic 5 po kolumnach 2. Dla zminimalizowania tarcia prowadnice 5 posiadają teflonowe wkładki. Do trawersy ruchomej zamocowany jest bijak 13, który uderza w próbkę umieszczoną na stoliku pomiarowym 14 wyposażonym w siłomierz przystosowany do obciążeń udarowych. Laserowy czujnik przemieszczeń 15 mierzy przemieszczenie trawersy ruchomej, umożliwiając w sp osób bezpośredni sporządzenie wykresu siła-przemieszczenie dla badanej próbki. Odbojniki 16 z amortyzatorami elastomerowymi 17 pozwalają zadawać poziom zniszczenia próbki, poprzez pochłanianie części energii kinetycznej trawersy ruchomej. Do trawersy ruchomej są zamocowane obciążniki 18, które wpływają na prędkość i energię uderzenia. Podczas prowadzenia prób udarowych uzyskuje się energię uderzenia w zakresie 100-6000 J.
Belka kompozytowa epoksydowo-węglowa trawersy ruchomej 4 jest złożona z dwóch belek o przekroju ceowym. Półki wzmocnione są tkaniną węglową 0/90° oraz pasmami rovingu węglowego. Środnik ceownika wzmocniony jest tkaniną węglową 5 ± 45°. Matrycę stanowi żywica epoksydowa.
Maszyna wytrzymałościowa, według wynalazku, może być stosowana do badań udarowych m ateriałów i konstrukcji w szerokim zakresie prędkości i energii uderzenia.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Maszyna wytrzymałościowa do badań udarowych składająca się z płyty dolnej, dwóch kolumn, trawersy nieruchomej połączonej trwale z kolumnami, trawersy ruchomej prowadzonej po k olumnach za pomocą prowadnic, bijaka połączonego z trawersą ruchomą, stolika pomiarowego zam ocowanego na płycie dolnej oraz siłownika hydraulicznego, znamienna tym, że siłownik hydrauliczny (6) opierający się o trawersę nieruchomą (3) jest połączony z trawersą ruchomą (4) za pośrednictwem zaczepu (8), a do trawersy nieruchomej (3) zamocowane są dwie sprężyny (7), przy czym rozstaw sprężyn (7) odpowiada rozstawowi dystansów (19) przymocowanych do górnej powierzchni trawersy ruchomej (4).
  2. 2. Maszyna wytrzymałościowa według zastrz. 1, znamienna tym, że do kolumn (2) przymocowane są odbojniki (16) z amortyzatorami elastomerowymi (17),
  3. 3. Maszyna wytrzymałościowa według zastrz. 1, znamienna tym, że na dystansach (19) zamontowane są obciążniki (18) w kształcie krążków o średnicy mniejszej od średnicy wewnętrznej sprężyn (7).
  4. 4. Maszyna wytrzymałościowa według zastrz. 1, znamienna tym, że belka trawersy ruchomej (4) jest wykonana z kompozytu epoksydowo-węglowego.
  5. 5. Maszyna wytrzymałościowa według zastrz. 1, znamienna tym, że płyta dolna (1) jest posadowiona na żelbetonowym fundamencie (9) z podbetonem (10) za pośrednictwem wibroizolatorów (11), przy czym boczne powierzchnie żelbetonowego fundamentu (9) są pokryte matą tłumiącą (12).
PL390885A 2010-03-31 2010-03-31 Maszyna wytrzymałościowa do badań udarowych PL221525B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL390885A PL221525B1 (pl) 2010-03-31 2010-03-31 Maszyna wytrzymałościowa do badań udarowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL390885A PL221525B1 (pl) 2010-03-31 2010-03-31 Maszyna wytrzymałościowa do badań udarowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL390885A1 PL390885A1 (pl) 2011-10-10
PL221525B1 true PL221525B1 (pl) 2016-04-29

Family

ID=44838353

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL390885A PL221525B1 (pl) 2010-03-31 2010-03-31 Maszyna wytrzymałościowa do badań udarowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL221525B1 (pl)

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108398330A (zh) * 2018-01-30 2018-08-14 山东科技大学 矿柱支撑系统动载稳定性试验系统及试验方法
CN109030172A (zh) * 2018-08-01 2018-12-18 国网湖北省电力有限公司电力科学研究院 一种低压成套开关设备外壳的一体化机械强度试验装置
WO2020206922A1 (zh) * 2019-04-12 2020-10-15 山东科技大学 一种动静载叠加式岩石力学试验机及试验方法

Cited By (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108398330A (zh) * 2018-01-30 2018-08-14 山东科技大学 矿柱支撑系统动载稳定性试验系统及试验方法
CN108398330B (zh) * 2018-01-30 2020-09-01 山东科技大学 矿柱支撑系统动载稳定性试验系统及试验方法
CN109030172A (zh) * 2018-08-01 2018-12-18 国网湖北省电力有限公司电力科学研究院 一种低压成套开关设备外壳的一体化机械强度试验装置
CN109030172B (zh) * 2018-08-01 2020-10-16 国网湖北省电力有限公司电力科学研究院 一种低压成套开关设备外壳的一体化机械强度试验装置
WO2020206922A1 (zh) * 2019-04-12 2020-10-15 山东科技大学 一种动静载叠加式岩石力学试验机及试验方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL390885A1 (pl) 2011-10-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Banthia Impact resistance of concrete
JP6567265B2 (ja) 免震装置および免震方法
Kumar et al. Experimental investigation of prestressed and reinforced concrete plates under falling weight impactor
Kaewunruen et al. Experiments into impact behaviour of railway prestressed concrete sleepers
Aghdamy et al. Experimental investigation on lateral impact response of concrete-filled double-skin tube columns using horizontal-impact-testing system
PL221525B1 (pl) Maszyna wytrzymałościowa do badań udarowych
RU90901U1 (ru) Стенд для испытания железобетонных элементов на действие изгибающих моментов, продольных и поперечных сил при кратковременном динамическом нагружении
Gurbuz et al. Low-Elevation Impact Tests of Axially Loaded Reinforced Concrete Columns.
Liang et al. Investigating the seismic isolation effect of the cushioned pile raft foundation in soft clay through dynamic centrifuge tests
Zeng et al. Experimental study on dynamic response and residual mechanical behavior of SRC columns under repeated lateral impacts
Shafei et al. Effects of CFRP retrofit on impact response of shear-deficient scaled reinforced concrete beams
JP4098145B2 (ja) 杭の急速載荷試験装置
Kishi et al. Numerical impact response analysis of rockfall protection galleries
KR20160000248A (ko) 낙하추 및 이를 이용한 시험체의 이방향 내충격 시험장치
RU77434U1 (ru) Стенд для испытания железобетонных элементов на кратковременный динамический изгиб с обжатием
KR101102524B1 (ko) 고탄력폴리머 밴드를 이용한 충격완충재질 특성평가장치
Erdem et al. Impact effect on different sized reinforced concrete specimens
Adegbulugbe et al. Experimental technique for impact testing of concrete piles
Yamaguchi et al. Shaking table tests to simulate earthquake responses of passive control structures
EA027864B1 (ru) Стенд для испытания железобетонного элемента на кратковременное динамическое воздействие
Kanaujia et al. Influence of superstructure flexibility on seismic response pile foundation in sand
Luo et al. Seismic mitigation performance of multiple nonlinear energy sinks attached to a large-scale nine-story test structure
KR102534938B1 (ko) 절리암석 동적전단하중 재현을 위한 충격 낙하 테이블 시험장치
CZ23463U1 (cs) Zařízení pro stanovení odezvy desek z vysokohodnotných betonů při zatížení rázem
RU2655700C1 (ru) Стенд для ударных испытаний