PL221441B1 - Sposób automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej - Google Patents

Sposób automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej

Info

Publication number
PL221441B1
PL221441B1 PL399147A PL39914712A PL221441B1 PL 221441 B1 PL221441 B1 PL 221441B1 PL 399147 A PL399147 A PL 399147A PL 39914712 A PL39914712 A PL 39914712A PL 221441 B1 PL221441 B1 PL 221441B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
active
mobile phone
printer
network
plotter
Prior art date
Application number
PL399147A
Other languages
English (en)
Other versions
PL399147A1 (pl
Inventor
Piotr Pątek
Original Assignee
Telekomunikacja Polska Spółka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Telekomunikacja Polska Spółka Akcyjna filed Critical Telekomunikacja Polska Spółka Akcyjna
Priority to PL399147A priority Critical patent/PL221441B1/pl
Publication of PL399147A1 publication Critical patent/PL399147A1/pl
Priority to EP13460028.7A priority patent/EP2663114B1/en
Publication of PL221441B1 publication Critical patent/PL221441B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W16/00Network planning, e.g. coverage or traffic planning tools; Network deployment, e.g. resource partitioning or cells structures
    • H04W16/18Network planning tools
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W24/00Supervisory, monitoring or testing arrangements
    • H04W24/10Scheduling measurement reports ; Arrangements for measurement reports
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W64/00Locating users or terminals or network equipment for network management purposes, e.g. mobility management
    • H04W64/006Locating users or terminals or network equipment for network management purposes, e.g. mobility management with additional information processing, e.g. for direction or speed determination

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku są sposób automatycznego wyznaczania linii brzegowych stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej oraz sposób automatycznego wyznaczania pokrycia stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej, na podstawie danych dostarczonych przez abonentów sieci komórkowej konkretnego operatora komórkowego.
Przedmiotem dokumentacji polskiego tłumaczenia patentu europejskiego nr PL/EP 2037707 T3 jest sposób monitorowania i identyfikowania przerw obszaru pokrycia radiowego publicznej sieci lądowej komunikacji ruchomej, który charakteryzuje się tym, że w chwili przekroczenia przez abonenta telefonu komórkowego linii brzegowej strefy promieniowania stacji bazowej sieci komórkowej, polegającym na pojawieniu się wewnątrz bądź na opuszczeniu strefy promieniowania, stacja bazowa sieci komórkowej ustala lokalizację przestrzenną i dane identyfikacyjne abonenta telefonu komórkowego, a następnie generuje raport z każdego takiego zdarzenia.
Natomiast w dokumentacji polskiego zgłoszenia wynalazku PL 371748 A1 jest opisany sposób ochrony osobistej i system ochrony osobistej polegający na tym, że dane o lokalizacji przestrzennej osoby fizycznej są uzyskiwane systemem GPS (od angielskiego Global Positioning System), a następnie te dane o lokalizacji przestrzennej osoby fizycznej są przekazywane telefonem komórkowym do centrum monitoringu.
Istota sposobu automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej, według wynalazku, polega na tym, że w chwili pojawienia się w strefie promieniowania k-tej stacji bazowej sieci komórkowej, gdzie liczba naturalna k = 1, 2, ... , r, aktywnego i-tego telefonu komórkowego, gdzie liczba naturalna i = 1, 2, ... , n, którym aktualnie odbiera się i emituje się fale elektromagnetyczne, tuż po przekroczeniu linii brzegowej strefy promieniowania k-tej stacji bazowej sieci komórkowej przez aktywny i-ty telefon komórkowy, w k-tej stacji bazowej sieci komórkowej niezwłocznie dokonuje się pomiaru brzegowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego, po czym wynik pomiaru brzegowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego koduje się i nanosi się na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości, który wysyła się do aktywnego i-tego telefonu komórkowego.
Po odebraniu przez aktywny i-ty telefon komórkowy sygnału elektrycznego wysokiej częstotliwości z zakodowanymi danymi o jego brzegowej lokalizacji przestrzennej, w procesorze modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego weryfikuje się konfigurację i autentyczność pochodzenia odebranego sygnału elektrycznego oraz sprawdza się, czy przed odebraniem wyniku pomiaru brzegowej lokalizacji przestrzennej od k-tej stacji bazowej sieci komórkowej aktywny i-ty telefon komórkowy nie odebrał sygnałów elektrycznych wysokiej częstotliwości, które zostały wyemitowane przez j-tą stację bazową sieci komórkowej, gdzie wartość numeryczna liczby naturalnej j różni się od wartości numerycznej liczby naturalnej k oraz liczba naturalna j = 1, 2, ... , r. Następnie negatywnie zweryfikowane sygnały elektryczne kasuje się.
Pozytywnie zweryfikowany sygnał elektryczny nanosi się na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości, który przesyła się falami elektromagnetycznymi do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem oraz zapamiętuje się go w pamięci stałej serwera sieciowego z drukarką i z ploterem.
W drukarce sygnał elektryczny zamienia się na wydruk zakodowanego zestawu cyfr i liter, który stanowi zapis współrzędnych punktu należącego do linii brzegowej strefy promieniowania k-tej stacji bazowej sieci komórkowej istniejącej w ściśle określonym interwale czasowym, zaś w ploterze zamienia się na wykres, który stanowi wizualizację linii brzegowej strefy promieniowania k-tej stacji bazowych dla sieci komórkowej istniejącej w ściśle określonym interwale czasowym.
Do procesora modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego wprowadza się indeks temporalny, który w czasie lokalnym, określonym przez zegar aktywnego i-tego telefonu komórkowego, wyraża chwilę dokonania pomiaru brzegowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego, następnie w procesorze modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego, po uzupełnieniu indeksu temporalnego stałym predefiniowanym składnikiem, generuje się zmodyfikowany indeks temporalny i tworzy się sygnał elektryczny ze zmodyfikowanym indeksem temporalnym. Następnie w procesorze modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego wstrzymuje się nanoszenie wyników pomiaru lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości oraz wstrzymuje się przesył fal elektromagnetycznych do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem. Następnie w chwili, czasu lokalnego określonego przez zegar aktywnego i-tego telefonu komórkowego, wyrażonej zmodyfiPL 221 441 B1 kowanym indeksem temporalnym, wznawia się nanoszenie wyników pomiaru lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego na sygnał elektryczny wysokiej, częstotliwości oraz wznawia się przesył fal elektromagnetycznych do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem.
Istota odmiany sposobu automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej, według wynalazku, polega na tym, że w chwili pojawienia się aktywnego i-tego telefonu komórkowego, gdzie liczba naturalna i = 1, 2, ... , n, którym aktualnie odbiera się i emituje się fale elektromagnetyczne, w jednej z r stref promieniowania, gdzie r jest skończoną liczbą naturalną, które to strefy promieniowania są utworzone przez każdą z r stacji bazowych sieci komórkowej, w regularnych odstępach czasu, w każdej z r stacji bazowych sieci komórkowej dokonuje się pomiaru wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego.
Wynik pomiaru wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego koduje się i nanosi się na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości, który wysyła się do aktywnego i-tego telefonu komórkowego. Po odebraniu przez aktywny i-ty telefon komórkowy sygnału elektrycznego wysokiej częstotliwości z zakodowanymi danymi o jego wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej, w procesorze modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego weryfikuje się konfigurację i autentyczność pochodzenia odebranego sygnału elektrycznego. Po stwierdzeniu poprawności konfiguracji i autentyczności pochodzenia od własnego operatora sieci komórkowej, w pamięci modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego przechowuje się sygnał elektryczny z zakodowanymi danymi o wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego w jednej z r stref promieniowania utworzonych przez każdą z r stacji bazowych sieci komórkowej, a następnie ten sygnał elektryczny nanosi się na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości, który przesyła się falami elektromagnetycznymi do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem oraz zapamiętuje się go w pamięci stałej serwera sieciowego z drukarką i z ploterem.
Z pamięci stałej serwera sieciowego pobiera się sygnały elektryczne i przesyła się do drukarki, w której to drukarce zamienia się na wydruk zakodowanego zestawu cyfr i liter, który stanowi zapis współrzędnych punktu leżącego wewnątrz jednej z r stref promieniowania utworzonych przez każdą z r stacji bazowych sieci komórkowej w ściśle określonym interwale czasowym. Te sygnały elektryczne przesyła się do plotera, w którym to ploterze zamienia się na wykres, który stanowi wizualizację pokrycia stref promieniowania utworzonych przez każdą z r stacji bazowych sieci komórkowej istniejącej w ściśle określonym interwale czasowym.
Do procesora modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego wprowadza się indeks temporalny, który w czasie lokalnym, określonym przez zegar aktywnego i-tego telefonu komórkowego, wyraża chwilę ostatniego dokonania pomiaru wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego. Ten sygnał elektryczny uzupełnia się stałym predefiniowanym składnikiem i tworzy się sygnał elektryczny ze zmodyfikowanym indeksem temporalnym. Następnie w procesorze modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego wstrzymuje się nanoszenie wyników pomiaru wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości oraz wstrzymuje się przesył fal elektromagnetycznych do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem. Następnie w chwili, czasu lokalnego określonego przez zegar aktywnego i-tego telefonu komórkowego, wyrażonej zmodyfikowanym indeksem temporalnym, wznawia się nanoszenie wyników pomiaru lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości oraz wznawia się przesył fal elektromagnetycznych do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem.
Korzystne skutki stosowania sposobu automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowej sieci komórkowej, według wynalazku, w odniesieniu do sposobów znanych z dotychczasowego stanu techniki polegają na automatycznym zdobywaniu informacji o współrzędnych punktów linii brzegowej stref promieniowania konkretnej stacji bazowej sieci komórkowej oraz po nałożeniu na siebie wyników pomiarów wszystkich aktywnych telefonów komórkowych, uzyskanie linii brzegowej wszystkich stacji bazowych należących do sieci komórkowej, poprzez uczestnictwo aktywnych telefonów komórkowych abonentów danej sieci komórkowej w wykonaniu pomiarów.
W przykładzie wykonania sposobu automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowej sieci komórkowej, według wynalazku, w chwili pojawienia się w strefie promieniowania k-tej stacji bazowej sieci komórkowej, gdzie liczba naturalna k = 1, 2, ... , r, aktywnego i-tego telefonu komórkowego, gdzie liczba naturalna i = 1, 2, ... , n, którym aktualnie odbiera się i emituje się fale elektromagnetyczne, tuż po przekroczeniu linii brzegowej strefy promieniowania k-tej stacji bazowej
PL 221 441 B1 sieci komórkowej przez aktywny i-ty telefon komórkowy, w k-tej stacji bazowej sieci komórkowej niezwłocznie dokonuje się pomiaru brzegowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego.
W k-tej stacji bazowej sieci komórkowej wynik pomiaru brzegowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego koduje się i nanosi się na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości, który to sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości wysyła się do aktywnego i-tego telefonu komórkowego.
Po odebraniu przez aktywny i-ty telefon komórkowy sygnału elektrycznego wysokiej częstotliwości z zakodowanymi danymi o jego brzegowej lokalizacji przestrzennej, w procesorze modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego weryfikuje się konfigurację i autentyczność pochodzenia odebranego sygnału elektrycznego oraz sprawdza się, czy przed odebraniem wyniku pomiaru brzegowej lokalizacji przestrzennej od k-tej stacji bazowej sieci komórkowej aktywny i-ty telefon komórkowy nie odebrał sygnałów elektrycznych wysokiej częstotliwości, które zostały wyemitowane przez j-tą stację bazową sieci komórkowej, gdzie wartość numeryczna liczby naturalnej j różni się od wartości numerycznej liczby naturalnej k oraz liczba naturalna j = 1, 2, ... , r.
Negatywnie zweryfikowane sygnały elektryczne kasuje się. Pozytywnie zweryfikowany sygnał elektryczny nanosi się na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości, który przesyła się falami elektromagnetycznymi do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem oraz zapamiętuje się go w pamięci stałej serwera sieciowego z drukarką i z ploterem.
W drukarce sygnał elektryczny zamienia się na wydruk zakodowanego zestawu cyfr i liter, który stanowi zapis współrzędnych punktu należącego do linii brzegowej strefy promieniowania k-tej stacji bazowej sieci komórkowej istniejącej w ściśle określonym interwale czasowym, zaś w ploterze zamienia się na wykres, który stanowi wizualizację linii brzegowej strefy promieniowania k-tej stacji bazowych dla sieci komórkowej istniejącej w ściśle określonym interwale czasowym.
Do procesora modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego wprowadza się indeks temporalny, który w czasie lokalnym, określonym przez zegar aktywnego i-tego telefonu komórkowego, wyraża chwilę dokonania pomiaru brzegowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego. Następnie w procesorze modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego, po uzupełnieniu indeksu temporalnego stałym predefiniowanym składnikiem, generuje się zmodyfikowany indeks temporalny i tworzy się sygnał elektryczny ze zmodyfikowanym indeksem temporalnym. Następnie w procesorze modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego wstrzymuje się nanoszenie wyników pomiaru lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości oraz wstrzymuje się przesył fal elektromagnetycznych do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem. Następnie w chwili, czasu lokalnego określonego przez zegar aktywnego i-tego telefonu komórkowego, wyrażonej zmodyfikowanym indeksem temporalnym, wznawia się nanoszenie wyników pomiaru lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości oraz wznawia się przesył fal elektromagnetycznych do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem.
W przykładzie wykonania odmiany sposobu automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowej sieci komórkowej, według wynalazku, w chwili pojawienia się aktywnego i-tego telefonu komórkowego, gdzie liczba naturalna i = 1, 2, ... , n, którym aktualnie odbiera się i emituje się fale elektromagnetyczne, w jednej z r stref promieniowania, gdzie r jest skończoną liczbą naturalną, które to strefy promieniowania są utworzone przez każdą z r stacji bazowych sieci komórkowej, w regularnych odstępach czasu, w każdej z r stacji bazowych sieci komórkowej dokonuje się pomiaru wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego.
Wynik pomiaru wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego koduje się i nanosi się na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości, który to sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości wysyła się do aktywnego i-tego telefonu komórkowego.
Po odebraniu przez aktywny i-ty telefon komórkowy sygnału elektrycznego wysokiej częstotliwości z zakodowanymi danymi o jego wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej, w procesorze modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego weryfikuje się konfigurację i autentyczność pochodzenia odebranego sygnału elektrycznego.
Po stwierdzeniu poprawności konfiguracji i autentyczności pochodzenia od własnego operatora sieci komórkowej, w pamięci modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego przechowuje się sygnał elektryczny z zakodowanymi danymi o wewnątrzstrefowej lokalizacji przePL 221 441 B1 strzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego w jednej z r stref promieniowania utworzonych przez każdą z r stacji bazowych sieci komórkowej.
Zweryfikowany sygnał elektryczny nanosi się na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości, który przesyła się falami elektromagnetycznymi do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem oraz zapamiętuje się go w pamięci stałej serwera sieciowego z drukarką i z ploterem.
Z pamięci stałej serwera sieciowego pobiera się sygnały elektryczne i przesyła się do drukarki, w której to drukarce zamienia się na wydruk zakodowanego zestawu cyfr i liter, który stanowi zapis współrzędnych punktu leżącego wewnątrz jednej z r stref promieniowania utworzonych przez każdą z r stacji bazowych sieci komórkowej w ściśle określonym interwale czasowym. Ponadto te sygnały elektryczne przesyła się do plotera, w którym to ploterze zamienia się na wykres, który stanowi wizualizację pokrycia stref promieniowania utworzonych przez każdą z r stacji bazowych sieci komórkowej istniejącej w ściśle określonym interwale czasowym.
Do procesora modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego wprowadza się indeks temporalny, który w czasie lokalnym, określonym przez zegar aktywnego i-tego telefonu komórkowego, wyraża chwilę ostatniego dokonania pomiaru wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego, po czym ten sygnał elektryczny uzupełnia się stałym predefiniowanym składnikiem i tworzy się sygnał elektryczny ze zmodyfikowanym indeksem temporalnym. Następnie w procesorze modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego wstrzymuje się nanoszenie wyników pomiaru wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości oraz wstrzymuje się przesył fal elektromagnetycznych do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem. Następnie w chwili, czasu lokalnego określonego przez zegar aktywnego i-tego telefonu komórkowego, wyrażonej zmodyfikowanym indeksem temporalnym, wznawia się nanoszenie wyników pomiaru lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości oraz wznawia się przesył fal elektromagnetycznych do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem.
Sposób automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej, według wynalazku, nadaje się do stosowania przez operatorów dowolnej sieci komórkowej. Jakkolwiek sposób automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej, według wynalazku, określono dwoma zastrzeżeniami patentowymi niezależnymi i przedstawiono w postaci konkretnych przykładów wykonania w opisie wynalazku, to dla znawcy z dziedziny sposobów automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej, jest oczywiste, że zawarte w nich dane o sposobie automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej, nie mogą być interpretowane jako ograniczające ideę wynalazczą tylko do tych danych.

Claims (2)

1. Sposób automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej polegający na przetwarzaniu zakodowanych sygnałów elektrycznych i przesyłaniu ich między stacją bazową sieci komórkowej, serwerem sieciowym i telefonami komórkowymi, znamienny tym, że w chwili pojawienia się w strefie promieniowania k-tej stacji bazowej sieci komórkowej, gdzie liczba naturalna k = 1, 2, ... , r, aktywnego i-tego telefonu komórkowego, gdzie liczba naturalna i = 1, 2, ... , n, którym aktualnie odbiera się i emituje się fale elektromagnetyczne, tuż po przekroczeniu linii brzegowej strefy promieniowania k-tej stacji bazowej sieci komórkowej przez aktywny i-ty telefon komórkowy, w k-tej stacji bazowej sieci komórkowej niezwłocznie dokonuje się pomiaru brzegowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego, po czym wynik pomiaru brzegowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego koduje się i nanosi się na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości, który wysyła się do aktywnego i-tego telefonu komórkowego, po odebraniu przez aktywny i-ty telefon komórkowy sygnału elektrycznego wysokiej częstotliwości z zakodowanymi danymi o jego brzegowej lokalizacji przestrzennej, w procesorze modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego weryfikuje się konfigurację i autentyczność pochodzenia odebranego sygnału elektrycznego oraz sprawdza się, czy przed odebraniem wyniku pomiaru brzegowej lokalizacji przestrzennej od k-tej stacji bazowej sieci komórkowej aktywny i-ty telefon komórkowy nie odebrał sygnałów elektrycznych wysokiej częstotliwości, które zostały wyemitowane przez j-tą stację bazową sieci komórkowej, gdzie wartość numeryczna liczby naturalnej j różni się od wartości numerycznej
PL 221 441 B1 liczby naturalnej k oraz liczba naturalna j = 1, 2, ... , r, następnie negatywnie zweryfikowane sygnały elektryczne kasuje się, zaś pozytywnie zweryfikowany sygnał elektryczny nanosi się na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości, który przesyła się falami elektromagnetycznymi do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem oraz zapamiętuje się go w pamięci stałej serwera sieciowego z drukarką i z ploterem, w której to drukarce zamienia się na wydruk zakodowanego zestawu cyfr i liter, który stanowi zapis współrzędnych punktu należącego do linii brzegowej strefy promieniowania k-tej stacji bazowej sieci komórkowej istniejącej w ściśle określonym interwale czasowym, zaś w ploterze zamienia się na wykres, który stanowi wizualizację linii brzegowej strefy promieniowania k-tej stacji bazowych dla sieci komórkowej istniejącej w ściśle określonym interwale czasowym, po czym do procesora modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego wprowadza się indeks temporalny, który w czasie lokalnym, określonym przez zegar aktywnego i-tego telefonu komórkowego, wyraża chwilę dokonania pomiaru brzegowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego, następnie w procesorze modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego, po uzupełnieniu indeksu temporalnego stałym predefiniowanym składnikiem, generuje się zmodyfikowany indeks temporalny i tworzy się sygnał elektryczny ze zmodyfikowanym indeksem temporalnym, następnie w procesorze modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego wstrzymuje się nanoszenie wyników pomiaru lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości oraz wstrzymuje się przesył fal elektromagnetycznych do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem, następnie w chwili, czasu lokalnego określonego przez zegar aktywnego i-tego telefonu komórkowego, wyrażonej zmodyfikowanym indeksem temporalnym, wznawia się nanoszenie wyników pomiaru lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości oraz wznawia się przesył fal elektromagnetycznych do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem.
2. Sposób automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej operatora komórkowego polegający na przetwarzaniu zakodowanych sygnałów elektrycznych i przesyłaniu ich między stacją bazową sieci komórkowej, serwerem sieciowym i telefonami komórkowymi, znamienny tym, że w chwili pojawienia się aktywnego i-tego telefonu komórkowego, gdzie liczba naturalna i = 1, 2, ... , n, którym aktualnie odbiera się i emituje się fale elektromagnetyczne, w jednej z r stref promieniowania, gdzie r jest skończoną liczbą naturalną, które to strefy promieniowania są utworzone przez każdą z r stacji bazowych sieci komórkowej, w regularnych odstępach czasu, w każdej z r stacji bazowych sieci komórkowej dokonuje się pomiaru wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego, po czym wynik pomiaru wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego koduje się i nanosi się na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości, który wysyła się do aktywnego i-tego telefonu komórkowego, po odebraniu przez aktywny i-ty telefon komórkowy sygnału elektrycznego wysokiej częstotliwości z zakodowanymi danymi o jego wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej, w procesorze modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego weryfikuje się konfigurację i autentyczność pochodzenia odebranego sygnału elektrycznego i po stwierdzeniu poprawności konfiguracji i autentyczności pochodzenia od własnego operatora sieci komórkowej, w pamięci modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego przechowuje się sygnał elektryczny z zakodowanymi danymi o wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego w jednej z r stref promieniowania utworzonych przez każdą z r stacji bazowych sieci komórkowej, a następnie ten sygnał elektryczny nanosi się na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości, który przesyła się falami elektromagnetycznymi do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem oraz zapamiętuje się go w pamięci stałej serwera sieciowego z drukarką i z ploterem, po czym z pamięci stałej serwera sieciowego pobiera się sygnały elektryczne i przesyła się do drukarki, w której to drukarce zamienia się na wydruk zakodowanego zestawu cyfr i liter, który stanowi zapis współrzędnych punktu leżącego wewnątrz jednej z r stref promieniowania utworzonych przez każdą z r stacji bazowych sieci komórkowej w ściśle określonym interwale czasowym, oraz te sygnały elektryczne przesyła się do plotera, w którym to ploterze zamienia się na wykres, który stanowi wizualizację pokrycia stref promieniowania utworzonych przez każdą z r stacji bazowych sieci komórkowej istniejącej w ściśle określonym interwale czasowym, następnie do procesora modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego wprowadza się indeks temporalny, który w czasie lokalnym, określonym przez zegar aktywnego i-tego telefonu komórkowego, wyraża chwilę ostatniego dokonania pomiaru wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego, po czym ten sygnał elektryczny uzupełnia się stałym predefiniowanym składnikiem i tworzy się sygnał elektryczny ze zmodyfikowaPL 221 441 B1 nym indeksem temporalnym, następnie w procesorze modułu identyfikacji abonenta aktywnego i-tego telefonu komórkowego wstrzymuje się nanoszenie wyników pomiaru wewnątrzstrefowej lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości oraz wstrzymuje się przesył fal elektromagnetycznych do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem, następnie w chwili, czasu lokalnego określonego przez zegar aktywnego i-tego telefonu komórkowego, wyrażonej zmodyfikowanym indeksem temporalnym, wznawia się nanoszenie wyników pomiaru lokalizacji przestrzennej aktywnego i-tego telefonu komórkowego na sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości oraz wznawia się przesył fal elektromagnetycznych do serwera sieciowego z drukarką i z ploterem.
PL399147A 2012-05-11 2012-05-11 Sposób automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej PL221441B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399147A PL221441B1 (pl) 2012-05-11 2012-05-11 Sposób automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej
EP13460028.7A EP2663114B1 (en) 2012-05-11 2013-05-09 Method for automatic determination of cellular network base station radiation zones

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399147A PL221441B1 (pl) 2012-05-11 2012-05-11 Sposób automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL399147A1 PL399147A1 (pl) 2013-01-07
PL221441B1 true PL221441B1 (pl) 2016-04-29

Family

ID=47624876

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL399147A PL221441B1 (pl) 2012-05-11 2012-05-11 Sposób automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2663114B1 (pl)
PL (1) PL221441B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL371748A1 (pl) 2004-12-14 2006-06-26 Witold Witkowski Sposób ochrony osobistej i System Ochrony Osobistej
PL2037707T3 (pl) 2007-09-13 2010-09-30 Deutsche Telekom Ag Sposób monitorowania i identyfikowania przerw obszaru pokrycia radiowego publicznej sieci lądowej komunikacji ruchomej
WO2010101546A1 (en) * 2009-03-04 2010-09-10 Nokia Corporation Screening terminal positions at a terminal
EP2404454A4 (en) * 2009-03-04 2016-04-20 Nokia Technologies Oy FRAME INFORMATION FOR A COVER TEMPLATE
WO2010101551A1 (en) * 2009-03-04 2010-09-10 Nokia Corporation Position monitoring for a coverage area

Also Published As

Publication number Publication date
EP2663114B1 (en) 2017-07-12
PL399147A1 (pl) 2013-01-07
EP2663114A2 (en) 2013-11-13
EP2663114A3 (en) 2015-07-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9609480B2 (en) Method and apparatus for positioning a mobile terminal in a radio network
CN106170712B (zh) 以网络为中心的定位
Vazquez-Rodas et al. Experimental evaluation of RSSI-based positioning system with low-cost LoRa devices
CN106231597B (zh) 一种伪基站的定位方法和系统
US9686766B2 (en) Location positioning using M2M ecosystem
CN108260126B (zh) 一种伪基站识别定位方法和装置
EP3671252A1 (en) Identifying potentially manipulated radio signals and/or radio signal parameters based on a first radio map information and a second radio map information
CN105324950B (zh) 协作频谱感知方法和车载无线通信设备
KR20120034195A (ko) 무선 전화 네트워크의 이동 단말기의 지리적 위치
CN106353723A (zh) 基于虚拟参考测量的用户设备的定位
EP3672311A1 (en) Device-centric learning of manipulated positioning
CN108370501A (zh) 用于查找rfid标签的方法和装置
US20120003979A1 (en) Radio wave state measurement system, radio wave state measurement method, and storage medium storing radio wave state measurement program
CN105376856A (zh) 一种适用于灾害救援的探测系统及其协作通讯定位方法
CN104391313A (zh) 一种移动终端室外定位装置和移动终端
CN113655502A (zh) 一种用于欺骗式gnss干扰信号测向定位方法及系统
CN103404177A (zh) 用于定位的节点和方法
CN108235323B (zh) 基于大数据的伪基站预警方法及系统
Maeng et al. Impact of 3D antenna radiation pattern in UAV air-to-ground path loss modeling and RSRP-based localization in rural area
CN105228155B (zh) 一种伪基站的定位方法及装置
WO2009081429A1 (en) Method and device for the localization and mobility control of persons or things
Arya et al. Performance analysis of outdoor localization systems based on RSS fingerprinting
CN105592167B (zh) 一种基站电磁辐射监测系统
PL221441B1 (pl) Sposób automatycznego wyznaczania stref promieniowania stacji bazowych sieci komórkowej
KR101662634B1 (ko) Gps 및 무선 통신 기반의 로그정보를 이용한 측위 정확도 산출방법 및 장치