PL220093B1 - Mechanizm składania ławki - Google Patents

Mechanizm składania ławki

Info

Publication number
PL220093B1
PL220093B1 PL394156A PL39415611A PL220093B1 PL 220093 B1 PL220093 B1 PL 220093B1 PL 394156 A PL394156 A PL 394156A PL 39415611 A PL39415611 A PL 39415611A PL 220093 B1 PL220093 B1 PL 220093B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bench
seat
fixed
folding mechanism
arm
Prior art date
Application number
PL394156A
Other languages
English (en)
Other versions
PL394156A1 (pl
Inventor
Agnieszka Fontowicz
Original Assignee
Agnieszka Fontowicz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=46800537&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL220093(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Agnieszka Fontowicz filed Critical Agnieszka Fontowicz
Priority to PL394156A priority Critical patent/PL220093B1/pl
Publication of PL394156A1 publication Critical patent/PL394156A1/pl
Publication of PL220093B1 publication Critical patent/PL220093B1/pl

Links

Landscapes

  • Special Chairs (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest mechanizm składania ławki, znajdujący zastosowanie głównie w ławkach stawianych w ogrodach, na tarasach lub w ławkach cmentarnych.
Istnieje bardzo wiele rozwiązań przedstawiających różne mechanizmy składania ławek.
I tak, z opisu polskiego wzoru użytkowego nr zgłoszenia 103822 (publ. BUP Nr 12/1997) znana jest „Ławeczka cmentarna”. Składa się ona z czterech elementów: oparcia, nóg, siedziska i pojemnika, wykonanych w warunkach warsztatowych. Złożenie ławeczki oraz jej montaż następuje przy użyciu sześciu śrub.
Z opisu innego wzoru użytkowego nr zgłoszenia 107649 (publ. BUP Nr 17/1999) znane jest rozwiązanie pt.: „Ławeczka cmentarna”. Ławeczka posiada pojemnik z podporami i uchylną pokrywę.
Inne rozwiązanie przedstawione jest w polskim wzorze użytkowym nr zgłoszenia 92059 (publ. BUP Nr 24/1991) pt.: „Ławka składana”. Ławka zbudowana jest z elementu siedzeniowego, do którego przymocowane są dwa elementy podporowe, wykonane z kątownika, od dołu zamknięte płaskownikiem, tworząc w ten sposób ramę. Do elementów podporowych przymocowane są przegubowo jednym końcem zastrzały. Drugi koniec zastrzałów umieszczony jest w śrubie przykręconej nakrętką do elementu siedzeniowego.
Z opisu polskiego wynalazku nr zgłoszenia 376425 (publ. BUP Nr 03/2007) znane jest także rozwiązanie pt.: „Ławka składana, zwłaszcza do zamocowania w terenie otwartym lub w hali, zespół mocowania ławki, zwłaszcza składanej, oraz panel podłoża dla ławek, zwłaszcza składanych”. Charakteryzuje się tym, że ławka składa się z konstrukcji nośnej z jednego do trzech elementów dolnych w postaci odcinka, korzystnie prostego, profilu zamkniętego i/lub kształtownika, zespołu siedziska, połączonego suwliwie i/lub obrotowo przy pomocy środków łączących z elementem dolnym lub kołpakiem i ogranicznika dla zespołu siedziska, przy czym w zespole siedziska zamocowany jest co najmniej jeden element wypełnienia, korzystnie z profilu zamkniętego. Przedmiotem opisanego rozwiązania jest również panel podłoża dla ławek, zwłaszcza składanych, składający się z płyty pełnej i/lub giętej powłoki i umieszczonych w niej zespołów mocowania rozłącznego ławek, przy czym brzegi płyty posiadają wybrania i/lub występy, i/lub zaczepy do połączenia z sąsiadującymi płytami, i/lub elementy spajające czasowo.
Z opisu innego polskiego wzoru użytkowego nr zgłoszenia 106850 (publ. BUP Nr 03/1999) znane jest także rozwiązanie pt.; „Ławka składana”. Rozwiązanie to charakteryzuje się tym, że stelaż, na którym wspiera się siedzisko, składa się z ramy, utworzonej z pionowych kątowników, poziomego, dolnego płaskownika oraz górnego płaskownika, przymocowanego trwale do spodu siedziska, przy czym z pionowym kątownikiem połączone są wahadłowo, poprzez przegubowe łożyska, płaskowniki poziomej podpory i kątowej podpory. Natomiast stelaż, na którym wspiera się oparcie ławki, składa się z dwóch ramion, połączonych wahadłowo tj. poziomego ramienia, przymocowanego do spodu siedziska oraz pionowego, ruchomego ramienia, przymocowanego do oparcia, a usztywnienie przegubowego zamocowania tych ramion stanowi blokująca nasadka. Ponadto do pionowych kątowników ramy siedziska przymocowane jest kątowe ramię, zakończone zatyczką, blokowaną w zamku, przytwierdzonym do spodu siedziska, a pozioma podpora zakończona jest otworem, nasuwanym na zaczep, stanowiący zakończenie kątowej podpory.
Celem opracowanego rozwiązania jest usprawnienie mechanizmu składania ławki, który zwiększy stabilność siedziska ławki, a co za tym idzie - bezpieczeństwo osoby korzystającej z ławki, a równocześnie opracowanie takiej konstrukcji, która nie będzie wymagać stosowania dodatkowych elementów zabezpieczających ławkę przed przypadkowym i niezamierzonym złożeniem. Cel ten osiągnięto poprzez opracowanie nowego mechanizmu składania ławki.
Istota opracowanego mechanizmu składania ławki polega na tym, że do górnych końców podstawy ułożonych w jednej linii, zamocowane są asymetrycznie i zasadniczo poziomo stałe ramiona mechanizmu składania, przy czym ten koniec stałego ramienia, który jest przeciwległy do miejsca jego połączenia z podstawą połączony jest obrotowo przy krawędzi siedziska z ruchomym ramieniem elementem mocującym, zaś na ruchomym ramieniu osadzone jest siedzisko. Siedzisko zamocowane jest do ruchomych ramion poprzez podłużne elementy. Pomiędzy stałymi ramionami, w pobliżu miejsc ich połączenia z podstawą zamocowana jest listwa. Siedzisko składa się korzystnie z wyprofilowanych poprzeczek, które rozmieszczone są w równych odstępach na podłużnych elementach. Listwa ma większą długość, niż wynosi odległość pomiędzy stałymi ramionami. Listwa ma długość odpowiadającą odległości pomiędzy stałymi ramionami. Listwa podpiera ruchome ramię po rozłożeniu ławki, oraz
PL 220 093 B1 stałe ramię podpiera podłużny element. Element mocujący zawiera dystansowy element umiejscowiony pomiędzy stałym ramieniem, a ruchomym ramieniem.
Mechanizm składania ławki według wynalazku jest nieskomplikowany w obsłudze. Zasadniczą jego zaletę stanowi znaczne zwiększenie stabilności siedziska ławki w trakcie użytkowania, po jej rozłożeniu. Efekt ten uzyskano dzięki wprowadzeniu dodatkowych punktów podparcia elementów siedziska ławki oraz wprowadzeniu niestosowanego dotychczas rozmieszczenia punktu obrotu składanego siedziska. Wykorzystane w opracowanym mechanizmie elementy obrotowe są korzystnie dodatkowo zdystansowane i zapewniają bezpieczeństwo użytkownika w trakcie składania i rozkładania ławki, co ogranicza niebezpieczeństwo przyszczypnięcia palców rąk użytkownika. Przedmiotowe rozwiązanie nie wymaga ponadto stosowania dodatkowych elementów zabezpieczających przed niepożądanym złożeniem ławki. Zastosowanie w ławce podstawy wykonanej z połączonych ze sobą trwale profili, korzystnie przypominających kształtem literę „X”, dodatkowo zmniejsza pole powierzchni wymaganej dla ustawienia ławki, przy czym górne ramiona podstawy ławki umieszczone są centralnie względem siedziska ławki, co w zasadniczy sposób zwiększa stabilność ławki i zmniejsza skutki ewentualnego przechylania lub wręcz wyrwania ławki z podłoża.
Mechanizm składania ławki, według opracowanego wynalazku, został bliżej przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunkach, na których fig. 1 - przedstawia ławkę, w której zastosowano opracowany mechanizm składania ławki, przy czym ławka jest złożona i pokazana w widoku perspektywicznym, fig. 2 - przedstawia ławkę w trakcie jej rozkładania, fig. 3 - przedstawia ławkę rozłożoną, natomiast fig. 4 - przedstawia ławkę rozłożoną z wyraźnie widocznymi elementami dystansowymi.
Opracowany mechanizm składania ławki pokazany jest na rysunku, na którym podstawę 1 ławki stanowi element, wykonany z połączonych ze sobą trwałe profili, korzystnie przypominający kształtem literę „X”. Do górnych końców podstawy 1, ułożonych w jednej linii zamocowano asymetrycznie i zasadniczo poziomo stałe ramię 2 mechanizmu składania. Ten koniec stałego ramienia 2, który jest przeciwległy do miejsca jego połączenia z podstawą 1 połączony jest obrotowo z ruchomym ramieniem 3 elementem mocującym 4.
Na ruchomych ramionach 3 osadzone jest siedzisko 5. Jest ono osadzone korzystnie poprzez zamocowane poprzecznie względem ruchomych ramion 3 dwa równoległe względem siebie, podłużne elementy 6. Siedzisko 5 składa się korzystnie z wyprofilowanych poprzeczek 7, które rozmieszczone są korzystnie w równych odstępach na podłużnych elementach 6.
Dodatkowo, pomiędzy stałymi ramionami 2 - a ściślej pomiędzy stałymi ramionami 2, w pobliżu miejsc ich połączenia z podstawą 1 - zamocowana jest listwa 8. Listwa 8 usztywnia konstrukcję ławki, stabilizuje ją oraz stanowi dodatkowy punkt podparcia A ruchomych ramion 3 siedziska 5 wówczas, gdy ławka jest rozłożona do siedzenia. Przy czym, gdy punkty podparcia A znajdują się po zewnętrznej stronie stałych ramion 2, wówczas listwa 8 ma większą długość, niż wynosi odległość pomiędzy stałymi ramionami 2. Natomiast, gdy punkty podparcia A znajdują się po wewnętrznych stronach stałych ramion 2, to w takim przypadku wystarczy, jeśli listwa 8 ma długość odpowiadającą odległości pomiędzy stałymi ramionami 2. Wyeliminowane zostają wówczas wystające elementy listwy 8. Dodatkowo, w celu zapewnienia stabilności rozłożonej do siedzenia ławki, jeden z podłużnych elementów 6, tj. ten z nich, który osadzony jest bliżej elementu mocującego 4 podpierany jest przez stałe ramię 2 w punkcie B. W efekcie siedzisko 5 podpierane jest w punktach A i B oraz jest zamocowane poprzez element mocujący 4, co zapewnia jego wysoką stabilność.
Dodatkowo element mocujący 4 zawiera element dystansowy 9, zwiększający odległość pomiędzy stałym ramieniem 2, a ruchomym ramieniem 3, co zwiększa bezpieczeństwo użytkownika w trakcie składania i rozkładania ławki.
Wykaz elementów:
1. - podstawa;
2. - stałe ramię;
3. - ruchome ramię;
4. - element mocujący;
5. - siedzisko;
6. - podłużny element;
7. - wyprofilowana poprzeczka;
8. - listwa;
9. - element dystansowy.

Claims (8)

Zastrzeżenia patentowe
1. Mechanizm składania ławki, w której podstawę stanowi element, wykonany z połączonych ze sobą sztywno profili, z którym obrotowo połączone jest siedzisko, znamienny tym, że do górnych końców podstawy (1) ułożonych w jednej linii, zamocowane są asymetrycznie i zasadniczo poziomo stałe ramiona (2) mechanizmu składania, przy czym ten koniec stałego ramienia (2), który jest przeciwległy do miejsca jego połączenia z podstawą (1) połączony jest obrotowo przy krawędzi siedziska (5) z ruchomym ramieniem (3) elementem mocującym (4), zaś na ruchomym ramieniu (3) osadzone jest siedzisko (5).
2. Mechanizm składania ławki, według zastrz. 1, znamienny tym, że siedzisko (5) zamocowane jest do ruchomych ramion (3) poprzez podłużne elementy (6).
3. Mechanizm składania ławki, według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że pomiędzy stałymi ramionami (2), w pobliżu miejsc ich połączenia z podstawą (1) zamocowana jest listwa (8).
4. Mechanizm składania ławki według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że siedzisko (5) składa się korzystnie z wyprofilowanych poprzeczek (7), które rozmieszczone są w równych odstępach na podłużnych elementach (6).
5. Mechanizm składania ławki według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że listwa (8) ma większą długość, niż wynosi odległość pomiędzy stałymi ramionami (2).
6. Mechanizm składania ławki według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że listwa (8) ma długość odpowiadającą odległości pomiędzy stałymi ramionami (2).
7. Mechanizm składania ławki według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, znamienny tym, że listwa (8) podpiera ruchome ramię (3) w punkcie (A) po rozłożeniu ławki, oraz stałe ramię (2) podpiera podłużny element (6) w punkcie (B).
8. Mechanizm składania ławki według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5 albo 6 albo 7, znamienny tym, że element mocujący (4) zawiera dystansowy element (9) umiejscowiony pomiędzy stałym ramieniem (2), a ruchomym ramieniem (3).
PL394156A 2011-03-09 2011-03-09 Mechanizm składania ławki PL220093B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394156A PL220093B1 (pl) 2011-03-09 2011-03-09 Mechanizm składania ławki

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394156A PL220093B1 (pl) 2011-03-09 2011-03-09 Mechanizm składania ławki

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL394156A1 PL394156A1 (pl) 2012-09-10
PL220093B1 true PL220093B1 (pl) 2015-08-31

Family

ID=46800537

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL394156A PL220093B1 (pl) 2011-03-09 2011-03-09 Mechanizm składania ławki

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL220093B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL394156A1 (pl) 2012-09-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20130099642A1 (en) Collapsible Shelving Units and Collapsible Enclosures
US11156013B2 (en) Five-device-in-one screen awning
US8408145B2 (en) Linked structure for foldable table
US10507572B2 (en) Workbench
US9765570B2 (en) Brace for step ladder
KR101137801B1 (ko) 조립식 마루형 좌대
CA2882541A1 (en) Modular hyperbolic trapezoid fabric structure
US5215108A (en) Table and canopy apparatus
WO2017188854A1 (ru) Мольберт
KR200472125Y1 (ko) 가구의 사선형 다리 부착용 브라켓 및 이를 이용한 경첩
US8757322B2 (en) Folding sawhorse
AU2015202086B2 (en) A frame for mounting an enclosure
PL220093B1 (pl) Mechanizm składania ławki
KR101082697B1 (ko) 야외용 접이식 테이블
KR200385138Y1 (ko) 패널용 괘가
CA2828660C (en) Collapsible shelving units and collapsible enclosures
US1713439A (en) Portable shelter
JP5180386B1 (ja) 干し具
KR200474196Y1 (ko) 야전 침대 프레임
KR101163674B1 (ko) 접이식 의자가 구비된 휀스
KR200450347Y1 (ko) 전도방지를 위한 안전사다리
KR102275210B1 (ko) 야외용 원목 테이블
RU167716U1 (ru) Мольберт
KR20180000054U (ko) 접이식 휴대형 낚시좌대
US20140251402A1 (en) Windbreak Structure