PL220018B1 - Sposób lądowania bezpilotowego samolotu obserwacyjnego oraz bezpilotowy samolot obserwacyjny - Google Patents

Sposób lądowania bezpilotowego samolotu obserwacyjnego oraz bezpilotowy samolot obserwacyjny

Info

Publication number
PL220018B1
PL220018B1 PL395098A PL39509811A PL220018B1 PL 220018 B1 PL220018 B1 PL 220018B1 PL 395098 A PL395098 A PL 395098A PL 39509811 A PL39509811 A PL 39509811A PL 220018 B1 PL220018 B1 PL 220018B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
fuselage
observation
unmanned
aircraft
Prior art date
Application number
PL395098A
Other languages
English (en)
Other versions
PL395098A1 (pl
Inventor
Wojciech Szumiński
Ryszard Jurecki
Grzegorz Krupa
Adam Bartosiewicz
Piotr Wojciechowski
Original Assignee
Wb Electronics Spółka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wb Electronics Spółka Akcyjna filed Critical Wb Electronics Spółka Akcyjna
Priority to PL395098A priority Critical patent/PL220018B1/pl
Publication of PL395098A1 publication Critical patent/PL395098A1/pl
Publication of PL220018B1 publication Critical patent/PL220018B1/pl

Links

Landscapes

  • Toys (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób lądowania bezpilotowego samolotu obserwacyjnego oraz bezpilotowy samolot obserwacyjny. Wynalazek ma zastosowanie w samolocie obserwacyjnym napędzanym silnikiem elektrycznym i zawierającym w szczególności akumulatory zasilające, układy sterujące głowicą obserwacyjną, układy nadawczo-odbiorcze, system sterowania lotem, oraz zasobnik wyposażony w głowicę obserwacyjną ze skierowanym do dołu obiektywem umieszczony we wnęce usytuowanej w dolnej części kadłuba samolotu, w którym bezpilotowy samolot odciąża się w końcowej fazie lotu tuż przed lądowaniem.
Z polskiego opisu zgłoszeniowego wynalazku P. 342068 znany jest sposób zwiększający bezpieczeństwo przymusowego lądowania samolotu, który polega na tym, że w końcowej fazie lotu, przed lądowaniem, po otwarciu komory usytuowanej w dolnej części kadłuba, usuwa się na zewnątrz pojemnik bagażowy wraz z bagażem i/lub zbiornik paliwowy wraz z paliwem za pomocą spadochronów, po czym wypełnia się sprężonym powietrzem poduszkę pneumatyczną umieszczoną w dolnej części pojemnika bagażowego.
Z amerykańskiego opisu patentowego US 6 338 457 znany jest spadochronowy system odzyskiwania obiektów lotniczych, który umożliwia bezpieczne lądowanie tych obiektów w wybranej lokalizacji docelowej. Spadochronowy system odzyskiwania zawiera ładunek, spadochron lub paralotnie, zespół serwomechanizmów oraz elektroniczny system sterujący. Spadochron ma kształt prostokąta i połączony jest linkami nośnymi z zespołem serwomechanizmów zabudowanych w ładunku i współpracujących z elektronicznym systemem sterującym. Ładunkiem mogą być lądujące obiekty lotnicze, takie jak statki kosmiczne, powietrzne tarcze strzelnicze, bezpilotowe samoloty obserwacyjne. Zadaniem zespołu serwomechanizmów oraz elektronicznego systemu sterującego jest takie sterowanie torem lotu opadania, aby zapewnić bezpieczne lądowanie ładunku podczepionego do spadochronu. Zespół serwomechanizmów reguluje długość każdej z linek nośnych przymocowanych do spadochronu tak, aby kontrolować kierunek oraz prędkość opadania przyczepionego do niego ładunku.
Niedogodnością tego znanego sposobu jest skomplikowana budowa systemu sterującego zespołem serwomechanizmów sterujących długością linek spadochronu oraz wpływ silnych wiatrów uniemożliwiających zapewnienie prawidłowych parametrów sterowania spadochronem.
Z polskiego opisu zgłoszeniowego wynalazku P. 342068 znane jest urządzenie zwiększające bezpieczeństwo przymusowego lądowania samolotu wyposażone w uchylną pokrywę komory, do której od wewnątrz przytwierdzony jest rozłącznie zbiornik paliwowy zawierający co najmniej jeden spadochron i/lub pojemnik bagażowy wyposażony z co najmniej jednym spadochronem, przy czym do pokrywy umocowane są końce ruchomych członów siłowników pneumatycznych.
Z amerykańskiego opisu zgłoszeniowego wynalazku US2009/0308979A1 znane jest urządzenie zwiększające bezpieczeństwo lądowania bezpilotowego samolotu obserwacyjnego(UAV), które ma ruchomą pokrywę osłaniającą, usytuowaną w górnej lub w dolnej części kadłuba, komorę zaopatrzoną w co najmniej jeden spadochron przytwierdzony linkami nośnymi do kadłuba UAV w pobliżu jego środka ciężkości. Tuż przed lądowaniem ruchome człony siłowników pneumatycznych odrzucają pokrywę komory spadochronowej, po czym wypełnia się sprężonym powietrzem poduszki pneumatyczne umieszczone w dolnej części kadłuba.
Niedogodnością znanych urządzeń jest skomplikowana budowa systemu sterującego zespołem siłowników pneumatycznych oraz konieczność zastosowania dużych poduszek pneumatycznych chroniących ładunek i kadłub samolotu w momencie doziemienia.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego sposobu, który wyeliminuje niedogodności znanych dotychczas sposobów, w którym z wnęki usytuowanej w dolnej części kadłuba samolotu odczepia się zasobnik, a następnie wysuwa się go na zewnątrz kadłuba samolotu i za pomocą spadochronu powoduje się opadanie zasobnika we wskazane miejsce, a w innym miejscu powoduje się lądowanie odciążonego samolotu.
Korzystnie po odczepieniu zasobnika od kadłuba samolotu, pod wpływem zamocowanego w pobliżu głowicy obserwacyjnej spadochronu, wymusza się obrót opadającego zasobnika wokół jego osi poziomej o 180 stopni powodując przemieszczenie się obiektywu głowicy obserwacyjnej ku górze.
Korzystnie po odczepieniu zasobnika od kadłuba samolotu wyłącza się silnik elektryczny napędzający śmigło, po czym śmigło składa się wzdłuż osi kadłuba samolotu i za pomocą systemu sterowania lotem zasilanego bateriami pomocniczymi sprowadza się odciążony samolot do ślizgowego wylądowania.
PL 220 018 B1
Przedmiotem wynalazku jest również bezpilotowy samolot obserwacyjny charakteryzujący się tym, że we wnęce kadłuba samolotu jest osadzony elektronicznie sterowany zamek, za pomocą którego jest zamocowany rozłącznie zasobnik wyposażony w co najmniej jeden spadochron, przy czym spadochron ten jest umieszczony w dolnej części zasobnika po stronie głowicy obserwacyjnej.
Korzystnie elektronicznie sterowany zamek współpracuje z zamkowym trzpieniem zamocowanym do zasobnika.
Korzystnie zasobnik zawiera główne akumulatory zasilające i układy sterujące głowicą obserwacyjną.
Dzięki wynalazkowi uzyskuje się bezpieczny sposób sprowadzania na ziemię cennej aparatury fotograficznej lub filmowej oraz najcięższego elementu wyposażenia UAV, jakim są główne akumulatory zasilające, zaś odciążony samolot za pomocą systemu sterowania lotem zasilanego bateriami pomocniczymi sprowadza się do ślizgowego wylądowania.
Dzięki wynalazkowi uzyskuje się również prosty i tani samolot umożliwiający niezawodnego odrzucanie od kadłuba i sprowadzania na ziemię cennej aparatury fotograficznej lub filmowej oraz najcięższego elementu wyposażenia UAV, jakim są główne akumulatory zasilające.
Przedmiot wynalazku jest zilustrowany w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia bezpieczny samolot obserwacyjny z podczepionym zasobnikiem w widoku z boku, fig. 2 - samolot chwilę po odczepieniu zasobnika w widoku z boku, fig. 3 - samolot po odczepieniu zasobnika w widoku z boku, a fig. 4 - obrócony wokół osi poziomej o 180 stopni, opadający na spadochronie zasobnik w widoku z boku.
Sposób zwiększający bezpieczeństwo lądowania bezpilotowego samolotu obserwacyjnego jest wyjaśniony na rysunku fig. 1 do fig. 4. Do wnęki 2 w kadłubie 3 bezpilotowego samolotu obserwacyjnego podczepia się za pomocą trzpienia 6 zasobnik 4 z głównymi bateriami zasilającymi, głowicą obserwacyjną 1 oraz spadochronem 5 i wysyła się bezpilotowy samolot w misję obserwacyjną kontrolując za pomocą aparatury kontrolno pomiarowej parametry i trasę lotu. Po wykonaniu misji obserwacyjnej samolot naprowadzany jest w miejsce lądowania. W pobliżu miejsca lądowania wysyłany jest sygnał radiowy do zamieszczonego we wnęce 2 kadłuba 3 elektronicznie sterowanego trzpieniowego zamka 8, który zwalnia usytuowany w górnej części zasobnika 4 trzpień 6. Moment ten ukazany jest na fig. 2. Jak pokazano na fig. 3, po odczepieniu zasobnika 4 od kadłuba samolotu 3, wyłącza się silnik elektryczny napędzający śmigło 7, po czym śmigło 7 składa się wzdłuż osi kadłuba samolotu 3 i za pomocą systemu sterowania lotem zasilanego bateriami pomocniczymi sprowadza się odciążony samolot do ślizgowego wylądowania. Na fig. 4 pokazano odczepiony od kadłuba samolotu 3, zasobnik 4, który pod wpływem zamocowanego w pobliżu głowicy obserwacyjnej 1 spadochronu 5, wolno opada na ziemię i obraca się wokół swej osi poziomej o 180 stopni i wymuszając przez to przemieszczenie się obiektywu 9 głowicy obserwacyjnej 1 ku górze, a trzpienia 6 w kierunku zbliżającej się powierzchni ziemi.
Jak to uwidoczniono na rysunku fig. 1 do fig. 4, bezpilotowy samolot obserwacyjny zgodnie z wynalazkiem ma wnękę 2 w kadłubie 3 z elektronicznie sterowanym trzpieniowym zamkiem 8. We wnęce 2 osadzony jest elektronicznie sterowany trzpieniowy zamek 8, do którego, za pomocą trzpienia 6 jest rozłącznie zamocowany zasobnik 4 z głowicą obserwacyjną 1 zawierającą obiektyw 9, spadochronem 5 i głównymi bateriami zasilającymi nie uwidocznionymi na rysunku. Zasobnik 4 może zawierać również wymienne moduły stanowiące wyposażenie dla realizacji określonej misji obserwacyjnej lub patrolowej.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób lądowania bezpilotowego samolotu obserwacyjnego napędzanego silnikiem elektrycznym zawierającego główne akumulatory zasilające, układy sterujące głowicą obserwacyjną, układy nadawczo-odbiorcze, system sterowania lotem, oraz zasobnik wyposażony w głowicę obserwacyjną ze skierowanym do dołu obiektywem umieszczony we wnęce usytuowanej w dolnej części kadłuba samolotu, w którym bezpilotowy samolot odciąża się w końcowej fazie lotu tuż przed lądowaniem, znamienny tym, że z wnęki (2) usytuowanej w dolnej części kadłuba samolotu (3) odczepia się zasobnik (4), a następnie wysuwa się go na zewnątrz kadłuba samolotu (3) i za pomocą spadochronu (5) powoduje się opadanie zasobnika (4) we wskazane miejsce, a w innym miejscu powoduje się lądowanie odciążonego samolotu.
    PL 220 018 B1
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że po odczepieniu zasobnika (4) od kadłuba samolotu (3), pod wpływem zamocowanego w pobliżu głowicy obserwacyjnej (1) spadochronu (5), wymusza się obrót opadającego zasobnika (4) wokół jego osi poziomej o 180 stopni powodując przemieszczenie się obiektywu (9) głowicy obserwacyjnej (1) ku górze.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że po odczepieniu zasobnika (4) od kadłuba samolotu (3) wyłącza się silnik elektryczny napędzający śmigło (7), po czym śmigło (7) składa się wzdłuż osi kadłuba samolotu (3) i za pomocą systemu sterowania lotem zasilanego bateriami pomocniczymi sprowadza się odciążony samolot do ślizgowego wylądowania.
  4. 4. Bezpilotowy samolot obserwacyjny napędzany silnikiem elektrycznym zawierający układ sterowania głowicą obserwacyjną, układy nadawczo-odbiorcze, akumulator oraz zasobnik wyposażony w głowice obserwacyjną ze skierowanym do dołu obiektywem umieszczony we wnęce usytuowanej w dolnej części kadłuba samolotu, znamienny tym, że we wnęce (2) kadłuba samolotu (3) jest osadzony elektronicznie sterowany zamek (8), za pomocą którego jest zamocowany rozłącznie zasobnik (4) wyposażony w co najmniej jeden spadochron (5) umieszczony w dolnej części zasobnika (4) po stronie głowicy obserwacyjnej (1).
  5. 5. Bezpilotowy samolot według zastrz. 4, znamienny tym, że elektronicznie sterowany zamek (8) współpracuje z zamkowym trzpieniem (6) zamocowanym do zasobnika (4).
  6. 6. Bezpilotowy samolot według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że zasobnik (4) zawiera główne akumulatory zasilające i układy sterujące głowicą obserwacyjną (1).
PL395098A 2011-06-02 2011-06-02 Sposób lądowania bezpilotowego samolotu obserwacyjnego oraz bezpilotowy samolot obserwacyjny PL220018B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395098A PL220018B1 (pl) 2011-06-02 2011-06-02 Sposób lądowania bezpilotowego samolotu obserwacyjnego oraz bezpilotowy samolot obserwacyjny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395098A PL220018B1 (pl) 2011-06-02 2011-06-02 Sposób lądowania bezpilotowego samolotu obserwacyjnego oraz bezpilotowy samolot obserwacyjny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL395098A1 PL395098A1 (pl) 2012-12-03
PL220018B1 true PL220018B1 (pl) 2015-08-31

Family

ID=47264226

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL395098A PL220018B1 (pl) 2011-06-02 2011-06-02 Sposób lądowania bezpilotowego samolotu obserwacyjnego oraz bezpilotowy samolot obserwacyjny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL220018B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL395098A1 (pl) 2012-12-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11565805B2 (en) Unmanned supply delivery aircraft
US20210371081A1 (en) Air-Launched Unmanned Aerial Vehicle
US10232938B2 (en) Unmanned supply delivery aircraft
US9738383B2 (en) Remote controlled aerial reconnaissance vehicle
US20170166308A1 (en) Sonotube Deployable Multicopter
US20180086454A1 (en) Aerial Delivery Assembly
US7252270B2 (en) System and method for launching a missile from a flying aircraft
US10793271B2 (en) Drone and associated airborne intervention equipment
US20230206163A1 (en) System and method for performing precision guided air to ground package delivery
US20070029439A1 (en) Methods and apparatus for airborne systems
EP2738093B1 (en) Method of landing of a surveillance unmanned aerial vehicle and and a surveillance unmanned aerial vehicle
US20140151508A1 (en) Method of landing of a surveillance unmanned aerial vehicle and a surveillance unmanned aerial vehicle
JP7414732B2 (ja) 無人補給品配達航空機
US11518515B1 (en) Auto rotating canister
KR102263343B1 (ko) 이동핀을 이용한 드론 탈부착형 임무장치 및 드론 시스템
PL220018B1 (pl) Sposób lądowania bezpilotowego samolotu obserwacyjnego oraz bezpilotowy samolot obserwacyjny
DE202016106887U1 (de) Notfallabschirmeinrichtung, Drohne und Drohneneinsatzsystem
KR101845045B1 (ko) 낙하산에 의한 무선조종항공기의 착륙방법
Gupta Aerial delivery systems and technologies
CN111936388A (zh) 一种分离式飞机保护装置、方法及系统
Starkey et al. Design and flight testing of a 15% dynamically scaled HL-20 vehicle model
GB2537622A (en) An aerial delivery assembly
DE102012000243B4 (de) Gleitfluggerät zum Transportieren von Lasten und Verfahren zum Betreiben des Gleitfluggeräts
Stein Parachute testing for the NASA X-38 crew return vehicle