PL219519B1 - Sposób wytwarzania kompozytów z matrycą dielektryczną zawierających nanocząstki metaliczne i/lub półprzewodnikowe, w postaci prętów o własnościach plazmonicznych - Google Patents

Sposób wytwarzania kompozytów z matrycą dielektryczną zawierających nanocząstki metaliczne i/lub półprzewodnikowe, w postaci prętów o własnościach plazmonicznych

Info

Publication number
PL219519B1
PL219519B1 PL396340A PL39634011A PL219519B1 PL 219519 B1 PL219519 B1 PL 219519B1 PL 396340 A PL396340 A PL 396340A PL 39634011 A PL39634011 A PL 39634011A PL 219519 B1 PL219519 B1 PL 219519B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
nanoparticles
matrix
dielectric
crucible
melting point
Prior art date
Application number
PL396340A
Other languages
English (en)
Other versions
PL396340A1 (pl
Inventor
Andrzej Kłos
Marcin Gajc
Katarzyna Sadecka
Dorota Pawlak
Original Assignee
Inst Technologii Materiałów Elektronicznych
Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Technologii Materiałów Elektronicznych, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych filed Critical Inst Technologii Materiałów Elektronicznych
Priority to PL396340A priority Critical patent/PL219519B1/pl
Priority to EP12184417.9A priority patent/EP2570396B1/en
Publication of PL396340A1 publication Critical patent/PL396340A1/pl
Publication of PL219519B1 publication Critical patent/PL219519B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B37/00Manufacture or treatment of flakes, fibres, or filaments from softened glass, minerals, or slags
    • C03B37/01Manufacture of glass fibres or filaments
    • C03B37/02Manufacture of glass fibres or filaments by drawing or extruding, e.g. direct drawing of molten glass from nozzles; Cooling fins therefor
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B37/00Manufacture or treatment of flakes, fibres, or filaments from softened glass, minerals, or slags
    • C03B37/01Manufacture of glass fibres or filaments
    • C03B37/02Manufacture of glass fibres or filaments by drawing or extruding, e.g. direct drawing of molten glass from nozzles; Cooling fins therefor
    • C03B37/022Manufacture of glass fibres or filaments by drawing or extruding, e.g. direct drawing of molten glass from nozzles; Cooling fins therefor from molten glass in which the resultant product consists of different sorts of glass or is characterised by shape, e.g. hollow fibres, undulated fibres, fibres presenting a rough surface

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Inorganic Insulating Materials (AREA)
  • Manufacture Of Alloys Or Alloy Compounds (AREA)
  • Compositions Of Oxide Ceramics (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kompozytów z matrycą dielektryczną, zawierających nanocząstki metaliczne i/lub półprzewodnikowe, w postaci prętów o własnościach plazmonicznych, mających zastosowanie zwłaszcza w plazmonice i optoelektronice, zawierających w swojej objętości nanocząstki metaliczne i/lub półprzewodnikowe. Sposób polega na tym, że dielektryczny materiał wsadowy rozdrabnia się do postaci drobnokrystalicznego granulatu, który miesza się dokładnie z nanocząstkami co najmniej jednego metalu i/lub związku półprzewodnikowego o temperaturze topnienia wyższej od temperatury topnienia matrycy, a następnie tak przygotowaną matrycę z jednorodnie rozmieszczonymi w jej objętości nanocząstkami stapia się w temperaturze niższej od temperatury topnienia nanocząstek w tyglu (1) układu do mikro wyciągania z roztopu, po czym poddaje się procesowi grawitacyjnego mikrowyciągania.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kompozytów z matrycą dielektryczną, zawierających nanocząstki metaliczne i/lub półprzewodnikowe, w postaci prętów o własnościach plazmonicznych, mających zastosowanie zwłaszcza w plazmonice i optoelektronice, zawierających w swojej objętości nanocząstki metaliczne i/lub półprzewodnikowe.
Kompozyty z matrycą dielektryczną, zawierające w objętości nanocząstki metaliczne i/lub półprzewodnikowe, wykazują własności plazmoniczne, których fizyczną podstawą są koherentne oscylacje elektronów pasma przewodnictwa w metalicznych nanocząstkach pod wpływem oddziaływania z falą elektromagnetyczną. Jeżeli nanocząstki znajdują się w otoczeniu dielektrycznym, to dla odpowiedniej częstości fali elektromagnetycznej może zachodzić sprzężenie elektromagnetyczne pola fali z oscylacjami plazmy elektronowej. Zjawisko to zwane jest rezonansem plazmonowym. Rezonans ten może zachodzić także w przypadku wzbudzenia oscylacji gazu elektronowego w paśmie walencyjnym nanocząstek półprzewodnikowych. Efektem jest wzmocnienie pola elektrycznego o częstości równej częstości plazmowej elektronów w nanocząstkach na granicy metal-dielektryk. Rezonans plazmonowy ma miejsce, gdy nanocząstki o rzeczywistej wartości przenikalności dielektrycznej Re^m} < 0 znajdują się w matrycy dielektrycznej o przenikalności dielektrycznej εd > 0 oraz gdy rozmiar nanocząstek jest niniejszy od długości fali elektromagnetycznej przechodzącej przez matrycę.
Znane są różne metody wytwarzania kompozytów metal-dielektryk i/lub półprzewodnik-dielektryk. Z publikacji X. C. Yang i in., Journal of Non-Crystalline Solids, 328 (2003) 123-136 znana jest powszechnie stosowana metoda polegająca na wymianie jonów, będących elementem sieci matrycy, na jony metaliczne, które w bliskiej podczerwieni i w widzialnym obszarze widma wykazują efekt plazmonowy. W następnym etapie w procesie termicznej obróbki wytwarzane są klastery nanocząstek. W publikacji A. Licciulli i in., Journal of Non-Crystalline Solids, 174 (1996) 225-234 opisana jest technologia sol-żel. Obydwie te metody dotyczą uzyskiwania warstwowych kompozytów metalodielektrycznych.
Z publikacji J. Sancho-Parramon i in., Optical Materials, 32 (2010) 510-514 znany jest sposób polegający na dyfuzji termicznej lub elektrycznej metalu do szkła z metalicznej warstwy naniesionej na powierzchnię. Z publikacji A. L. Stepanov i in., Glass Physics and Chemistry, 28 (2002) 90-95 znany jest sposób polegający na implantacji jonów metalu do matrycy dielektrycznej, a następnie ich redukcja i wytworzenie nanocząstek poprzez obróbkę termiczną.
Jednak zarówno dyfuzja termiczna, jak i implantacja mają ograniczony zasięg wnikania w głąb matrycy, w związku z czym równomierne rozmieszczenie nanocząstek w całej objętości matrycy jest niemożliwe do osiągnięcia.
Do otrzymywania włókien monokryształów i związków eutektycznych stosowany jest sposób grawitacyjnego mikrowyciągania z roztopu, znany z pracy P. Rudolf, T. Fukuda, Cyst. Res. and Technol. 34 (1999) 3-40. W metodzie tej materiał wsadowy jest topiony w tyglu i wpływa do kapilary, znajdującej się w dolnej części tygla, tworząc menisk poniżej kapilary. Od dołu do kapilary wprowadzany jest zarodek krystaliczny i po zetknięciu z roztopem rozpoczyna się grawitacyjne wyciąganie włókna. Właściwy dla danego materiału kształt frontu krystalizacji uzyskuje się poprzez wytworzenie odpowiedniego gradientu temperatury w obszarze kapilary. Wykorzystanie tej metody do otrzymywania prętów z matrycą dielektryczną z wbudowanymi nanocząstkami metalu i/lub półprzewodnika nie jest dotąd znane.
Sposób według wynalazku umożliwia uzyskanie hybryd dielektryk-nanocząstki co najmniej jednego metalu i/lub półprzewodnika w postaci prętów o średnicy do 5mm przy wykorzystaniu techniki mikrowyciągania, zapewniając jednocześnie jednorodne rozmieszczenie nanocząstek w całej objętości pręta.
Sposób według wynalazku polega na tym, że dielektryczny materiał wsadowy rozdrabnia się do postaci drobnokrystalicznego granulatu, który miesza się dokładnie z nanocząstkami co najmniej jednego metalu i/lub związku półprzewodnikowego o temperaturze topnienia wyższej od temperatury topnienia matrycy, a następnie tak otrzymaną matrycę z jednorodnie rozmieszczonymi w jej objętości nanocząstkami stapia się w temperaturze niższej od temperatury topnienia nanocząstek w tyglu układu do mikrowyciągania z roztopu, po czym poddaje się procesowi grawitacyjnego mikrowyciągania, otrzymując w rezultacie pręt dielektryczny domieszkowany nanocząstkami metalu i/lub półprzewodnika.
PL 219 519 B1
Korzystnie, przed rozdrobnieniem dielektryczny materiał wsadowy poddaje się obróbce termicznej powyżej jego temperatury topnienia, następnie tak otrzymaną matrycę dielektryczną przetwarza się w postać włókna, które rozdrabnia się do postaci drobnokrystalicznego granulatu.
Najkorzystniej, matrycę dielektryczną przetwarza się w postać włókna metodą mikrowyciągania z roztopu.
Jako matrycę dielektryczną stosuje się korzystnie szkła nieorganiczne lub organiczne, najkorzystniej szkło Na5B2P3O13 lub mieszaninę eutektyczną NaBO2-NaPO3, jak również materiały monokrystaliczne, najkorzystniej Bi12GdO20, co umożliwia uzyskanie monokrystalicznych kompozytów o żądanej orientacji.
Jako nanocząstki korzystnie stosuje się nanocząstki co najmniej jednego metalu i/lub związku półprzewodnikowego z domieszką związków ziem rzadkich, najkorzystniej Er2O3, które w warunkach mikrowyciągania wbudowują się w sieć krystaliczną w formie atomów.
Jako nanocząstki metalu korzystnie stosuje się nanocząstki srebra.
Jako nanocząstki związku półprzewodnikowego korzystnie stosuje się nanocząstki roztworu stałego SnO2 i In2O3.
Korzystnie, stosuje się nanocząstki o wydłużonym kształcie zwane nanodrutami.
Gdy jako matrycę dielektryczną stosuje się materiały monokrystaliczne, matrycę z nanocząstkami stapia się w tyglu z metalu o wysokiej temperaturze topnienia, korzystnie platynowym lub irydowym.
Gdy jako matrycę dielektryczną stosuje się szkło, matrycę z nanocząstkami stapia się w tyglu ceramicznym, przy czym tygiel ceramiczny umieszcza się w układzie do mikrowyciągania dodatkowo wewnątrz walca metalowego o wysokiej temperaturze topnienia, korzystnie platynowego lub irydowego, zaś od spodu ustawia się dodatkowo na walcu ceramicznym.
W procesie grawitacyjnego mikrowyciągania z roztopu, zwłaszcza gdy matrycę stanowi szkło, na froncie krystalizacji stosuje się korzystnie duże prędkości wzrostu, najkorzystniej powyżej 5 mm/min.
Sposób według wynalazku umożliwia wytwarzanie objętościowych kompozytów z matrycą dielektryczną w postaci prętów o średnicy do 5 mm, z nanocząstkami jednorodnie rozmieszczonymi w całej objętości matrycy. Kompozyty te znajdują zastosowanie w mikrourządzeniach w postaci włókien fotonicznych, jako absorbery nieliniowe, jako ultraszybkie przełączniki optyczne, sensory, ogniwa słoneczne, jako materiały nieliniowe o wysokim natężeniu drugiej i trzeciej harmonicznej.
Przy stosowaniu nanodrutów, wytwarzane kompozyty mają anizotropowe własności optyczne. Jest to możliwe dzięki temu, że wypływ z kapilary ma jeden określony, uprzywilejowany kierunek zgodny z kierunkiem siły grawitacji i strumień wypływającej cieczy będzie ustawiać nanocząstki w jednym kierunku, dzięki czemu uzyskuje się efekt optycznego dichroizmu, co pozwała na wytworzenie polaryzatorów, selektywnych absorberów, optycznych przełączników, itp.
Zawartość w objętości matrycy domieszek atomów ziem rzadkich w połączeniu z nanocząstkami metalu zwiększa wartość luminescencji, co znajduje zastosowanie zwłaszcza w laserach krótkofalowych, czy wyświetlaczach optycznych.
Podane poniżej przykłady ilustrują sposób według wynalazku w konkretnych przypadkach jego wykonania w oparciu o przykładowy układ do grawitacyjnego mikrowyciągania z roztopu, przedstawiony schematycznie na rysunku.
P r z y k ł a d 1 g stechiometrycznej mieszaniny Na2CO3, B2O3 i NH4H2PO4 miesza się dokładnie w mieszalniku mechanicznym, a następnie topi się w temperaturze kilku stopni powyżej temperatury topnienia Na5B2P3O13, w skrócie NBP 796°C do 806°C i przy zastosowaniu techniki mikrowyciągania grawitacyjnego otrzymuje się włókno. Otrzymane włókno szklane rozdrabnia się najpierw w moździerzu, a następnie w kulowym młynku planetarnym, przy użyciu kul z węglika wolframu o średnicy 5-10 mm w zawiesinie wysoko wrzącego rozpuszczalnika jednobutylowego eteru glikolu dwuetylenowego do postaci drobnokrystalicznego granulatu NBP. Do granulatu dodaje się 0,05 g nanocząstek srebra tak, aby otrzymać zawartość procentową srebra w matrycy równą 0,5% wagowego. Uzyskanie jednorodnego rozkładu nanocząstek w matrycy, wymaga rozbicia aglomeratów srebra, w które łatwo skupiają się higroskopijne nanocząstki o silnie rozwiniętej powierzchni. Rozdyspergowanie nanocząstek w matrycy uzyskuje się poprzez powtórne rozdrabnianie mieszaniny w planetarnym młynku kulowym. Tak przygotowany materiał wsadowy w postaci zawiesiny umieszcza się w tyglu ceramicznym i o średnicy około 10 mm, który następnie montuje się w układzie do mikrowyciągania z roztopu.
Tygiel 1 umieszcza się wewnątrz walca platynowego 2, grzanego przy pomocy grzejnika indukcyjnego 3. Walec platynowy 2 stanowi grzejnik dla tygla 1. Od spodu tygiel 1 ustawia się na ceramicz4
PL 219 519 B1 nym walcu 6, stanowiącym izolację cieplną dla rosnącego pręta. Materiał w tyglu 1 rozgrzewa się powoli z prędkością 1-1,5°C przy pomocy grzejnika indukcyjnego 3 do temperatury 230°C, a następnie po odparowaniu rozpuszczalnika temperaturę podwyższa się, aż do stopienia dielektrycznej osnowy, czyli 796°C, uzyskując roztop 4. Rozgrzany roztop 4 ma wyższą temperaturę przy ściankach tygla 1 niż w środku, dzięki czemu w roztopie 4 powstają prądy konwekcyjne, które powodują dodatkowe dokładne wymieszanie nanocząstek w matrycy. Roztop 4 wpływa do kapilary 5, znajdującej się w dolnej części tygla 1, tworząc menisk poniżej kapilary 5. Od dołu do kapilary 5 wprowadza się zarodek krystaliczny 7, z materiału matrycy. Po zetknięciu zarodka 7 z roztopem i włączeniu obniżania zarodka 7 w dół rurką prowadzącą 8, wskutek grawitacyjnego mikrowyciągania otrzymuje się pręt kompozytu metalodielektrycznego 9 o średnicy do 5 mm. Dodatkowo, zwiększenie przechłodzenia na froncie krystalizacji uzyskuje się poprzez duże szybkości wzrostu, powyżej 5 mm/min. Otrzymany w ten sposób pręt metalodielektryczny wykazuje pik rezonansu plazmonowego w widmie odbicia w zakresie długości fal 400-410 nm.
P r z y k ł a d 2 g stechiometrycznej mieszaniny tlenków Bi2O3 i GdO2 miesza się dokładnie w mieszalniku mechanicznym, a następnie poddaje się mikrowyciągania grawitacyjnemu. Otrzymane włókno kryształu Bi12GdO20, w skrócie BGO, rozdrabnia się w moździerzu, a następnie w kulowym młynku planetarnym, przy użyciu kul z węglika wolframu o średnicy 5-10 mm w zawiesinie wysoko wrzącego rozpuszczalnika jednobutylowego eteru glikolu dwuetylenowego do postaci drobnokrystalicznego granulatu BGO. Do granulatu dodaje się 0,5 g nanocząstek srebra o średnicy 40- 60 nm tak, aby otrzymać zawartość procentową srebra w matrycy równą 5% wagowego. Uzyskanie jednorodnego rozkładu nanocząstek w matrycy, wymaga rozbicia aglomeratów srebra, w które łatwo skupiają się higroskopijne nanocząstki o silnie rozwiniętej powierzchni. Rozdyspergowanie nanocząstek w matrycy uzyskuje się poprzez powtórne rozdrabnianie mieszaniny w planetarnym młynku kulowym. Tak przygotowany materiał wsadowy w postaci zawiesiny umieszcza się w tyglu platynowym i o średnicy 10 mm, który następnie montuje się w układzie do mikrowyciągania z roztopu.
Materiał w tyglu 1 rozgrzewa się powoli z prędkością 1-1,5°C przy pomocy grzejnika indukcyjnego 3 do temperatury 230°C, a następnie po odparowaniu rozpuszczalnika temperaturę podwyższa się aż do stopienia dielektrycznej osnowy, czyli 930°C, uzyskując roztop 4. Dalej postępuje się tak, jak w przykładzie 1, z tą różnicą, że do kapilary wprowadza się zarodek krystaliczny 7 z materiału matrycy, czyli niedomieszkowanego BGO, a szybkość wzrostu wynosi 1 mm/min. W wyniku procesu otrzymuje się pręt 9 kompozytu metalodielektrycznego o średnicy 5 mm.
P r z y k ł a d 3
Mieszaninę 6,45 g Na2CO3, 1,39 g B2O3 i 6,93 g NH4H2PO4 miesza się wstępnie w moździerzu, po czym umieszcza w tyglu platynowym 1 układu do mikrowyciągania o dużym gradiencie temperatury i rozgrzewa do temperatury około 770°C do momentu stopienia, a następnie otrzymaną mieszaninę eutektyczną o składzie 29% mol NaBO2-71% mol NaPO3, stanowiącą matrycę szklaną, poddaje się grawitacyjnemu mikrowyciąganiu. Otrzymany pręt rozdrabnia się wstępnie w moździerzu, a następnie w młynie kulowym tak, jak w przykładzie 1. Po rozdrobnieniu matrycy szklanej dodaje się do zawiesiny 1% wag nanocząstek półprzewodnika ITO, czyli roztworu stałego SnO2 i In2O3 o średnicy średnio 40 nm, po czym powtórnie umieszcza się w młynie kulowym, gdzie w czasie 1 godz. ujednorodnia się i rozbija aglomeraty ITO.
Tak przygotowany materiał wsadowy w postaci zawiesiny umieszcza się w tyglu ceramicznym 1 o średnicy 12 mm i średnicy otworu kapilary 0,8 mm. Tygiel 1 umieszcza się w układzie do mikrowyciągania wewnątrz walca platynowego 2, grzanego przy pomocy grzejnika indukcyjnego 3. Walec platynowy 2 stanowi grzejnik dla tygla 1. Od spodu tygiel 1 ustawia się na ceramicznym walcu 6 tak, jak w przykładzie 1. Materiał w tyglu i rozgrzewa się powoli z prędkością 1 -1,5°C przy pomocy grzejnika indukcyjnego 3 do temperatury 230°C, a następnie po odparowaniu rozpuszczalnika temperaturę podwyższa się aż do stopienia dielektrycznej osnowy, czyli 770°C, uzyskując roztop 4. Dalej postępuje się tak, jak w przykładzie 1, z tą różnicą, że stosuje się zarodek 7 z materiału matrycy mieszaniny eutektycznej. Pręt 9 wyciąga się z prędkością 5 mm/min aż do momentu opróżnienia tygla 1. Ze względu na układ poziomów energetycznych ITO otrzymany pręt wykazuje rezonans pla zmonowy w widmie odbicia w obszarze bliskiej podczerwieni dla długości fali 1,5-1,8 μm.
P r z y k ł a d 4
Materiał matrycy, szkło NBP przygotowuje się tak, jak w przykładzie 1. Następnie, uciera się w moździerzu 1 g nanocząstek srebra i 1 g proszku Er2O3 o średniej wielkości ziarna 8-10 μm. Do 10 g
PL 219 519 B1 rozdrobnionego granulatu szkła NBP dodaje się 0,4 g tej mieszaniny, po czym dokładnie miesza się i ujednorodnia w młynie kulowym w rozpuszczalniku jednobutylowego eteru glikolu dwuetylenowego w czasie 1 godz. Tak otrzymany jednorodny materiał NBP-nanocząstki Ag-Er2O3 w postaci zawiesiny umieszcza się w tyglu ceramicznym i układu do mikrowyciągania. Tygiel ceramiczny 1 umieszcza się wewnątrz walca platynowego 2, zaś od spodu tygiel 1 ustawia się na ceramicznym walcu 6, tak jak w przykładzie 1. Dalej postępuje się tak, jak w przykładzie 1 do momentu, aż cały materiał zostanie wyciągnięty z tygla 1. Pręt 9 odrywa się od kapilary 5 tygla 1 i studzi przez 3 godz.
Dzięki oddziaływaniu pola elektrycznego plazmonów w metalu z polem atomów Er zwiększa się luminescencja atomu ziemi rzadkiej. Stwierdzono 10% wzrost świecenia dla długości fali 1,56 μm w porównaniu z luminescencją NBP domieszkowanego erbem.

Claims (18)

1. Sposób wytwarzania kompozytów z matrycą dielektryczną, zawierających nanocząstki metaliczne i/lub półprzewodnikowe, w postaci prętów o własnościach plazmonicznych, znamienny tym, że dielektryczny materiał wsadowy rozdrabnia się do postaci drobnokrystalicznego granulatu, który miesza się dokładnie z nanocząstkami co najmniej jednego metalu i/lub związku półprzewodnikowego o temperaturze topnienia wyższej od temperatury topnienia matrycy, a następnie tak przygotowaną matrycę z jednorodnie rozmieszczonymi w jej objętości nanocząstkami stapia się w temperaturze niższej od temperatury topnienia nanocząstek w tyglu (1) układu do mikrowyciągania z roztopu, po czym poddaje się procesowi grawitacyjnego mikrowyciągania.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że dielektryczny materiał wsadowy poddaje się obróbce termicznej powyżej jego temperatury topnienia, następnie tak otrzymaną matrycę dielektryczną przetwarza się w postać włókna, po czym włókno rozdrabnia się do postaci drobnokrystalicznego granulatu.
3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że matrycę dielektryczną przetwarza się w postać włókna metodą grawitacyjnego mikrowyciągania z roztopu.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako tygiel (1) stosuje się tygiel z metalu o wysokiej temperaturze topnienia, korzystnie platynowy lub irydowy.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako tygiel (1) stosuje się tygiel ceramiczny.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że tygiel ceramiczny (1) umieszcza się dodatkowo w walcu (2) z metalu o wysokiej temperaturze topnienia, korzystnie platynowym lub irydowym.
7. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że tygiel ceramiczny (1) umieszcza się dodatkowo na walcu ceramicznym (6).
8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w procesie grawitacyjnego mikrowyciągania z roztopu na froncie krystalizacji stosuje się duże prędkości wzrostu, korzystnie powyżej 5 mm/min.
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako matrycę dielektryczną stosuje się szkła nieorganiczne lub organiczne.
10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że jako matrycę dielektryczną stosuje się szkło Na5B2P3O13.
11. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że jako matrycę dielektryczną stosuje się mieszaninę eutektyczną NaBO3-NaPO3.
12. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako matrycę dielektryczną stosuje się materiały monokrystaliczne.
13. Sposób według zastrz. 12, znamienny tym, że jako matrycę dielektryczną stosuje się Bi-i2GdO20.
14. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się nanocząstki co najmniej jednego metalu i/lub związku półprzewodnikowego z domieszką związków ziem rzadkich.
15. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że stosuje się domieszkę Er2O3.
16. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się nanocząstki srebra.
17. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się nanocząstki roztworu stałego SnO2 i InO2.
18. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się nanodruty metalu i/lub półprzewodnika.
PL396340A 2011-09-15 2011-09-15 Sposób wytwarzania kompozytów z matrycą dielektryczną zawierających nanocząstki metaliczne i/lub półprzewodnikowe, w postaci prętów o własnościach plazmonicznych PL219519B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL396340A PL219519B1 (pl) 2011-09-15 2011-09-15 Sposób wytwarzania kompozytów z matrycą dielektryczną zawierających nanocząstki metaliczne i/lub półprzewodnikowe, w postaci prętów o własnościach plazmonicznych
EP12184417.9A EP2570396B1 (en) 2011-09-15 2012-09-14 Method of producing composites with dielectric matrices

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL396340A PL219519B1 (pl) 2011-09-15 2011-09-15 Sposób wytwarzania kompozytów z matrycą dielektryczną zawierających nanocząstki metaliczne i/lub półprzewodnikowe, w postaci prętów o własnościach plazmonicznych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL396340A1 PL396340A1 (pl) 2013-03-18
PL219519B1 true PL219519B1 (pl) 2015-05-29

Family

ID=46924306

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL396340A PL219519B1 (pl) 2011-09-15 2011-09-15 Sposób wytwarzania kompozytów z matrycą dielektryczną zawierających nanocząstki metaliczne i/lub półprzewodnikowe, w postaci prętów o własnościach plazmonicznych

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2570396B1 (pl)
PL (1) PL219519B1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL404773A1 (pl) 2013-07-18 2015-01-19 Ajh047 Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sposób nanoszenia mikrocząstek metalu na materiał polimerowy, urządzenie do realizacji sposobu, materiał polimerowy z mikrocząsteczkami metalu oraz zastosowanie materiału polimerowego
PL242719B1 (pl) 2018-09-14 2023-04-11 Instytut Tech Materialow Elektronicznych Materiał dielektryczny emitujący światło

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH561670A5 (pl) * 1972-12-04 1975-05-15 Battelle Memorial Institute
WO2008060336A2 (en) * 2006-06-09 2008-05-22 Cleveland State University High strength composite materials and related processes
US20100279569A1 (en) * 2007-01-03 2010-11-04 Lockheed Martin Corporation Cnt-infused glass fiber materials and process therefor
CA2768978A1 (en) * 2009-07-27 2011-02-03 Basf Se Method for producing thermoelectric semiconductor materials and branches

Also Published As

Publication number Publication date
PL396340A1 (pl) 2013-03-18
EP2570396B1 (en) 2016-08-31
EP2570396A3 (en) 2015-08-26
EP2570396A2 (en) 2013-03-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Huang et al. Controllable fabrication of novel all solid-state PbS quantum dot-doped glass fibers with tunable broadband near-infrared emission
Qi et al. Silver nanoparticles enhanced 1.53 µm band fluorescence of Er3+/Yb3+ codoped tellurite glasses
Yuan et al. Effect of glass network modifier R2O (R= Li, Na and K) on upconversion luminescence in Er3+/Yb3+ co-doped NaYF4 oxyfluoride glass-ceramics
Tarafder et al. Processing and Properties of Eu3+‐Doped Transparent YAG (Y3Al5O12) Nanoglass–Ceramics
Jupri et al. Influence of surface plasmon resonance of Ag nanoparticles on photoluminescence of Ho3+ ions in magnesium-zinc-sulfophosphate glass system
Marcondes et al. High tantalum oxide content in Eu3+-doped phosphate glass and glass-ceramics for photonic applications
Rajesh et al. Nd3+ doped new oxyfluoro tellurite glasses and glass ceramics containing NaYF4 nano crystals− 1.06 µm emission analysis
Shinozaki et al. Synthesis of new transparent borate-based BaF2 nanocrystallized glass by formation of nucleation sites induced by rare earth ions
Petrova et al. Nd/La, Nd/Lu-co-doped transparent lead fluoroborate glass-ceramics
Li et al. Enhanced tunable mid-infrared emissions by controlling rare earth ion energy transfer processes in multifunctional multiphase solids
Som et al. Surface plasmon resonance in nano-gold antimony glass–ceramic dichroic nanocomposites: One-step synthesis and enhanced fluorescence application
He et al. Controllable synthesis of monodisperse Er3+-doped lanthanide oxyfluorides nanocrystals with intense mid-infrared emission
PL219519B1 (pl) Sposób wytwarzania kompozytów z matrycą dielektryczną zawierających nanocząstki metaliczne i/lub półprzewodnikowe, w postaci prętów o własnościach plazmonicznych
Shasmal et al. Enhancement of photoluminescence in white light emitting glasses by localized surface plasmons of Ag and Au nanoparticles
Ansari et al. Intense cooperative upconversion emission in Yb/Er: TeO2–Li2O–WO3 oxyfluoride glass ceramics
Guan et al. Mechanical crystallization induced Sm3+-doped CsPbBr3 quantum dots glass for high-sensitivity temperature sensing
Rajesh Pr3+ doped new TZYN glasses and glass-ceramics containing NaYF4 nanocrystals: Luminescence analysis for visible and NIR applications
Shao et al. Au nanoparticles embedded inverse opal photonic crystals as substrates for upconversion emission enhancement
Tarafder et al. Effects of nano-YAG (Y3Al5O12) crystallization on the structure and photoluminescence properties of Nd3+-doped K2O–SiO2–Y2O3–Al2O3 glasses
Lin et al. Influences of doping and annealing conditions on the photoluminescence from In2O3 nanocrystals and Eu3+ ions co-doped sol-gel SiO2 films
Zalamin et al. Role of Ag nanoparticles embedded on optical, photoluminescence and elastic properties of samarium magnesium borotellurite glass system
Liu et al. Investigation on crystallization kinetics and microstructure of novel transparent glass ceramics containing Nd: NaYF4 nano-crystals
Ma et al. Influence of intermediate ZnO on the crystallization of PbSe quantum dots in silicate glasses
Fu et al. Enhanced fluorescence emission of 2.7 μm from high thermal stability Er3+/Bi3+ co-doped tellurite glasses for mid-infrared lasers
Wang et al. Growth and characterization of Sr3NbGa3Si2O14 single crystals