PL219026B1 - Filtr pulsacyjny - Google Patents

Filtr pulsacyjny

Info

Publication number
PL219026B1
PL219026B1 PL385750A PL38575008A PL219026B1 PL 219026 B1 PL219026 B1 PL 219026B1 PL 385750 A PL385750 A PL 385750A PL 38575008 A PL38575008 A PL 38575008A PL 219026 B1 PL219026 B1 PL 219026B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
filter
bags
segments
filter according
filter bags
Prior art date
Application number
PL385750A
Other languages
English (en)
Other versions
PL385750A1 (pl
Inventor
Mirosław Litke
Original Assignee
Günther Ślaski Jacek Eco Instal Technika Ochrony Powietrza
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Günther Ślaski Jacek Eco Instal Technika Ochrony Powietrza filed Critical Günther Ślaski Jacek Eco Instal Technika Ochrony Powietrza
Priority to PL385750A priority Critical patent/PL219026B1/pl
Publication of PL385750A1 publication Critical patent/PL385750A1/pl
Publication of PL219026B1 publication Critical patent/PL219026B1/pl

Links

Landscapes

  • Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest filtr pulsacyjny przeznaczony do oczyszczania gazów przemysłowych z zanieczyszczeń stałych, zaopatrzony w worki filtracyjne w koszach wsporczych osadzone w dnie sitowym oraz w kolektor wlotu gazu zanieczyszczonego i kolektor wylotu gazu oczyszczonego, układ regeneracji worków filtracyjnych oraz urządzenie do usuwania pyłów.
W urządzeniach do oczyszczania gazów przemysłowych z zanieczyszczeń stałych z zastosowaniem elementów oczyszczających w postaci worków filtracyjnych istotnym elementem jest wielkość powierzchni filtracyjnej, która decyduje o sprawności i wydajności procesu odpylania. Dotychczas jedynymi powszechnie stosowanymi workami filtracyjnymi są worki o przekroju okrągłym w odniesieniu do urządzeń filtracyjnych o pionowym usytuowaniu.
Znane są w odniesieniu do filtrów workowych o poziomym układzie worków filtracyjnych rozwiązania innych przekrojów.
Z polskiego opisu patentowego Nr 181178 znany jest filtr workowy o specjalnym układzie rękawów filtracyjnych zbliżonych do kształtu kropli.
Innym rozwiązaniem stosowanym przez firmę LUHR w odniesieniu do poziomych usytuowań jest worek filtracyjny, który w przekroju poprzecznym ma kształt wydłużonego prostokąta o bokach krótszych wyprofilowanych półokręgiem.
Istotnym zagadnieniem do rozwiązania jest opracowanie konstrukcji worka filtracyjnego skutecznie zwiększającego wydajność, przy zachowaniu wymaganej sprawności procesu odpylania, zwłaszcza w odniesieniu do filtrów pulsacyjnych o pionowym układzie worków.
Zgodnie z wynalazkiem opracowano nowy rodzaj worka filtracyjnego oraz jego rozmieszczenie na dnie sitowym.
Filtr pulsacyjny charakteryzuje się tym, że worki filtracyjne oraz kosze wsporcze posiadają na długości komory w przekroju poprzecznym do osi wzdłużnej, kształt trójkąta i rozmieszczone są w dnie sitowym w układzie promieniowym w ułożeniu naprzeciwległym lub we wzdłużnych rzędach równoległych względem siebie.
Worki filtracyjne rozmieszczone w układzie promienistym w poszczególnych pierścieniach mają podstawę każdego z nich nieznacznie przesuniętą względem wierzchołka kolejnego.
Worki filtracyjne umieszczone w rzędach są przesunięte względem siebie o wielkość połowy odległości między nimi.
Kosze wsporcze utworzone są z równoległych względem siebie segmentów i połączone na długości przewodami.
Segmenty mają kształt trójkąta.
Naroża segmentów są zaokrąglone promieniem.
Segmenty wykonane są ze stalowego okrągłego przewodu.
Worki filtracyjne i kosze wsporcze mają w przekroju poprzecznym kształt trójkąta równobocznego.
Filtr pulsacyjny według wynalazku posiada worki filtracyjne oraz kosze wsporcze, które w przekroju poprzecznym mają kształt trójkąta równobocznego. Odpowiednie ułożenie worków filtracyjnych w dnie sitowym, w układzie promieniowym bądź w rzędach umożliwia zwiększenie powierzchni filtracyjnej od 38 do 56% przy zachowaniu wszystkich parametrów procesu odpylania, w tym sprawności. Poprzez zwiększenie powierzchni filtracyjnej występuje możliwość budowy urządzeń odpylających o mniejszych gabarytach, co prowadzi do zmniejszenia kosztów inwestycji jak również do ograniczania gabarytów zabudowy.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia filtr pulsacyjny w widoku z przodu, fig. 2 - przekrój wzdłużny filtra płaszczyzną A-A zaznaczoną na fig. 1, fig. 3 - filtr pulsacyjny w widoku aksonometrycznym, fig. 4 - przekrój poprzeczny filtra płaszczyzną B-B zaznaczoną na fig. 1 z ukazaniem worków filtracyjnych, fig. 5 - szczegół C zaznaczony na fig. 3 z ukazaniem osadzeń worków filtracyjnych w dnie sitowym, fig. 6 - kosz wsporczy w widoku z boku, fig. 7 - widok z góry kosza wsporczego od strony mocowania w dnie sitowym, fig. 8 - przekrój poprzeczny kosza wsporczego płaszczyzną C-C zaznaczoną na fig. 6 od strony mocowania dolnego, fig. 9 - poprzeczny element składowy kosza wsporczego w widoku z góry i z boku, fig. 10 - schematyczne rozmieszczenie worków filtracyjnych w układzie promieniowym w filtrze okrągłym o 2000 mm, fig. 11 - schematyczne rozmieszczenie worków filtracyjnych w układzie promieniowym w filtrze okrągłym o 3300 mm, fig. 12 - schematyczne rozmieszczenie worków filtracyjnych
PL 219 026 B1 w układzie promieniowym w filtrze okrągłym o 4300 mm, fig. 13 - schematyczne rozmieszczenie worków filtracyjnych w rzędach w filtrze okrągłym.
Filtr pulsacyjny zbudowany jest z komory 1 oczyszczania powietrza posadowionej na konstrukcji wsporczej 2 i wyposażony jest w kolektor wlotu 3 gazu zanieczyszczonego i kolektor wylotu 4 gazu oczyszczonego. Komora 1 oczyszczania powietrza zamknięta jest od góry dnem sitowym 5 do szczelnego mocowania zakończeń worków filtracyjnych 6 a u dołu zespołem 7 do stabilnego osadzania dolnej części worków filtracyjnych 6. Nad powierzchnią dna sitowego 5 znajduje się układ regeneracji 8 worków filtracyjnych 6 połączony ze zbiornikiem sprężonego powietrza 9. Zakończeniem w części dolnej komory 1 oczyszczania powietrza jest zbiornik 10. Na całej wysokości komory 1 oczyszczania powietrza, pomiędzy dnem sitowym 5 a zespołem 7 umieszczone są worki filtracyjne 6 w koszach wsporczych 11. Worki filtracyjne 6 i kosze wsporcze 11 mają na całej długości przekrój trójkątny. Kosze wsporcze 11 utworzone są z szeregu równoległych względem siebie segmentów 12 połączonych na długości, celem wzmocnienia, przewodami 13. Każdy z segmentów 12 ma kształt trójkąta, którego naroża są zaokrąglone promieniem. Segmenty 12 wykonane są ze stalowego okrągłego przewodu. Segmenty 12 wykonane są w kształcie trójkąta równobocznego. Worki filtracyjne 6 oraz kosze wsporcze 11 rozmieszczone są w dnie sitowym 5 w układzie promieniowym, naprzemianlegle, w poszczególnych pierścieniach.
W innym przykładzie wykonania, worki filtracyjne 6 oraz kosze wsporcze 11 rozmieszczone są w dnie sitowym 5 w rzędach równoległych względem siebie. Są one przesunięte względem siebie o wielkość połowy odległości między nimi. W poszczególnych rzędach worki zwrócone są do siebie wierzchołkami.
Zastosowane rozwiązanie worków filtracyjnych 6 o przekroju trójkątnym umożliwił zwiększenie powierzchni filtracyjnej, przy zachowaniu wszystkich istotnych czynników decydujących o skutecznym przebiegu procesu oczyszczania gazu zanieczyszczonego. Przeprowadzone próby porównawcze z dotychczas stosowanymi filtrami okrągłymi dowodzą, iż przy zachowaniu skuteczności odpylania na dotychczasowym poziomie powierzchnie odpylania uległy zwiększeniu według badanych średnic o 2000 mm, 3000 mm i 4000 mm. Filtr okrągły Φ 2000 mm:
W filtrze o średnicy Φ 2000 mm znajduje się 112 worków trójkątnych o całkowitym obwodzie 2
376 mm, co przy długości worka 2000 mm daje powierzchnię filtracyjną 84,2 m2.
W filtrze o średnicy Φ 2000 mm znajdują się 72 worki okrągłe o całkowitym obwodzie 424 mm, 2 co przy długości worka 2000 mm daje powierzchnię filtracyjną 61,1 m2.
Stosunek powierzchni obu typów worków filtracyjnych wynosi 137,90%. Wartość powyższa jest stała niezależnie od długości worka filtracyjnego. Przeprowadzone badania na filtrach o średnicy Φ 2000 mm, Φ 3000 mm, Φ 4000 mm dowodzą istotnego wzrostu powierzchni filtracyjnej, przy czym dla identycznych średnic zewnętrznych filtrów wzrost powierzchni filtracyjnej wynosi odpowiednio:
Φ 2000 mm wzrost powierzchni o 37,9%
Φ 3000 mm wzrost powierzchni o 56,0%
Φ 4000 mm wzrost powierzchni o 40,0% w zastosowanych workach filtracyjnych trójkątnych w stosunku do dotychczas używanych okrągłych.

Claims (8)

1. Filtr pulsacyjny przeznaczony do oczyszczania gazów przemysłowych z zanieczyszczeń stałych, zaopatrzony w worki filtracyjne w koszach wsporczych osadzone w dnie sitowym oraz w kolektor wlotu gazu zanieczyszczonego i kolektor wylotu gazu oczyszczonego, układ regeneracji worków filtracyjnych oraz urządzenie do usuwania pyłów, znamienny tym, że worki filtracyjne (6) oraz kosze wsporcze (11) posiadają na długości komory (1) w przekroju poprzecznym do osi wzdłużnej, kształt trójkąta i rozmieszczone są w dnie sitowym (5) w układzie promieniowym w ułożeniu naprzeciwległym lub we wzdłużnych rzędach równoległych względem siebie.
2. Filtr według zastrz. 1, znamienny tym, że worki filtracyjne (6) rozmieszczone w układzie promienistym w poszczególnych pierścieniach mają podstawę każdego z nich nieznacznie przesuniętą względem wierzchołka kolejnego.
3. Filtr według zastrz. 1, znamienny tym, że worki filtracyjne (6) umieszczone w rzędach są przesunięte względem siebie o wielkość połowy odległości między nimi.
PL 219 026 B1
4. Filtr według zastrz. 1, znamienny tym, że kosze wsporcze (11) utworzone są z równoległych względem siebie segmentów (12) i połączone na długości przewodami (13).
5. Filtr według zastrz. 1, znamienny tym, że segmenty (12) mają kształt trójkąta.
6. Filtr według zastrz. 4, znamienny tym, że naroża segmentów (12) są zaokrąglone promieniem.
7. Filtr według zastrz. 4, znamienny tym, że segmenty (12) wykonane są ze stalowego okrągłego przewodu.
8. Filtr według zastrz. 1, znamienny tym, że worki filtracyjne (6) i kosze wsporcze (11) mają w przekroju poprzecznym kształt trójkąta równobocznego.
PL385750A 2008-07-29 2008-07-29 Filtr pulsacyjny PL219026B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL385750A PL219026B1 (pl) 2008-07-29 2008-07-29 Filtr pulsacyjny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL385750A PL219026B1 (pl) 2008-07-29 2008-07-29 Filtr pulsacyjny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL385750A1 PL385750A1 (pl) 2010-02-01
PL219026B1 true PL219026B1 (pl) 2015-03-31

Family

ID=43012239

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL385750A PL219026B1 (pl) 2008-07-29 2008-07-29 Filtr pulsacyjny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL219026B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL385750A1 (pl) 2010-02-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4228034B2 (ja) 支持かごを備えたフィルターバッグ
US4808203A (en) Dust collector
KR101388639B1 (ko) 공기정화 장치 및 시스템
ES2724569B2 (es) Colector de polvo para fluidos gaseosos y método para fabricar dicho colector de polvo
CN112495072B (zh) 一种水泥厂烟气污染物处理设备
KR20150015203A (ko) 집진기용 백필터의 분진 탈진장치
ES2223682T3 (es) Procedimiento de eliminacion de particulas contenidas en una corriente de fluido.
US4004899A (en) Air filter construction
KR102283478B1 (ko) 메탈필터
US20130192180A1 (en) Filter assembly
RU2419478C1 (ru) Комбинированный электрофильтр
PL219026B1 (pl) Filtr pulsacyjny
CN108816517B (zh) 一种低速侧流式横向双极静电除尘器
KR20090016184A (ko) 탈진장치가 구비된 여과집진기
KR101489622B1 (ko) 전기집진 방식이 채용된 사이클론 집진기
US8545605B2 (en) Square filter bag and cage design
WO1994014522A1 (en) Filter element
WO2020247080A1 (en) Top inlet vacuum pulse cleaning dust collector
KR100545265B1 (ko) 여과집진장치
WO2011109908A1 (en) Filter bag and filter cage assembly
CN218076916U (zh) 一种工业废气处理设备
SU1139477A1 (ru) Рукавный фильтр дл очистки газов
CA1234360A (en) Dust collector
FI69568B (fi) Filterkassett foer rening av gaser
KR20170047799A (ko) 패널형 기체정화모듈과 이를 포함하는 기체정화장치