PL217440B1 - Generator energii elektrycznej - Google Patents

Generator energii elektrycznej

Info

Publication number
PL217440B1
PL217440B1 PL396951A PL39695111A PL217440B1 PL 217440 B1 PL217440 B1 PL 217440B1 PL 396951 A PL396951 A PL 396951A PL 39695111 A PL39695111 A PL 39695111A PL 217440 B1 PL217440 B1 PL 217440B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
magnet
piston
bearings
main piston
permanent magnet
Prior art date
Application number
PL396951A
Other languages
English (en)
Other versions
PL396951A1 (pl
Inventor
Sebastian Paszek
Original Assignee
Sebastian Paszek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sebastian Paszek filed Critical Sebastian Paszek
Priority to PL396951A priority Critical patent/PL217440B1/pl
Publication of PL396951A1 publication Critical patent/PL396951A1/pl
Publication of PL217440B1 publication Critical patent/PL217440B1/pl

Links

Landscapes

  • Connection Of Motors, Electrical Generators, Mechanical Devices, And The Like (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest generator energii elektrycznej oparty na konstrukcji silnika Stirlinga i przeznaczony do wytwarzania energii elektrycznej w oparciu o dostarczane ciepło, zwłaszcza ciepło słoneczne.
Od prawie 200 lat znane jest rozwiązanie Silnika Stirlinga, które to przekształca energię cieplną w energię mechaniczną. Silnik ten pracuje na zasadzie dwóch procesów grzania i chłodzenia które następują naprzemiennie oraz które wprawiają w ruch koło zamachowe. Wiadomym jest, że ruch mechaniczny łatwo zamienić na energię elektryczną. Znane są rozwiązania silników Stirlinga gdzie ruch mechaniczny tłoka silnika napędza ruch drugiego tłoka na którym znajduje się magnes który porusza się w polu cewki.
Znane z wynalazku US 5148066 rozwiązanie nawiązuje do termomechanicznego przetwornika sprzętowo podłączonego do silnika liniowego lub alternatora, zwłaszcza gdzie swobodnie zawieszony tłok silnika Stirlinga jest sprzęgnięty z polem magnetycznym alternatora. W silniku znajdują się symetrycznie i współosiowo zamocowane dodatkowe magnesy, skierowane biegunami odwrotnie. Pole magnetyczne jest spolaryzowane promieniście. Kiedy pole magnetyczne jest przemieszczone z centralnego położenia, dodatkowe magnesy wchodzą w reakcję i oddziaływają w celu przywrócenia poprzedniego centralnego położenia. To powoduje środkowanie odchylenia magnesu i następnie środkowanie pozycji tłoka w silniku Stirlinga. Dodatkowym efektem wytworzonym przez magnetyczną sprężynę dodatkowych magnesów jest ograniczenie amplitudy podczas zmniejszenia obciążenia silnika Stirlinga.
Znane jest z opisu wynalazku JP3078554 rozwiązanie, które poprawia kontakt części ślizgowych silnika Stirlinga o wolno zawieszonym tłoku, zapewnia większą miniaturyzację i uproszenie obu części konstrukcji przez ich odpowiednie połączenie. Duży i mały cylindry tłoków są wzajemnie połączone w jednej osi. Magnetyczna płytka, albo płytka z materiału o dużej przenikalności magnetycznej jest zamocowana na dnie dużego cylindra do wewnętrznej ścianki przy końcu ruchu posuwistego tłoka. W tym tłoku z kolei zamocowany jest wewnątrz magnes stały. Kiedy odpowiednio dobrane ciepło jest dostarczone w pobliże ściany komory ciepła, a odpowiednie schłodzenie jest zapewnione ścianie z płytką magnetyczną u dołu silnika, to tłok górny jest wciągany do górnego cylindra, a z opóźnieniem dolny tłok jest podnoszony w swoim cylindrze. Oba mechanizmy są sprzężone koaksjalną sprężyną. Dla poprawienia stabilności i osiowości przemieszczania się tłoka w większym cylindrze zastosowano wspomagający trzpień.
Celem wynalazku jest uproszczenie dotychczas stosowanego rozwiązania przez eliminację osprzętu i skomplikowanych rozwiązań konstrukcyjnych mających za zadanie odpychanie i chłodzenie tłoka.
Generator energii elektrycznej na bazie silnika Stirlinga zawiera dwie komory: cieplną i generatora z gazem, korzystnie z helem, szczelnie zamkniętym w obu komorach. Trzpień tłoka głównego, wyposażony jest w magnes stały, a w komorze ciepła zamocowany jest nieruchomo magnes stały o polarności odwrotnej do magnesu tłoka głównego, przy czym zamocowanie magnesu trzpienia jest ustalone w położeniu, które umożliwia zbliżenie się do magnesu u podstawy komory ciepła w trakcie ruchu posuwistego tłoka głównego. Opcjonalnie na końcu trzpienia tłoka generującego energię elektryczną zamocowany jest magnes stały, który jest odwrotnie spolaryzowany do magnesu znajdującego się na końcu hermetycznej obudowy silnika Stirlinga. Zastosowane magnesy stałe są korzystnie silnymi magnesami neodymowymi, zamocowany współosiowo.
W odmianie wynalazku generator energii elektrycznej na bazie silnika Stirlinga również zawiera dwie komory: cieplną i generatora z gazem, korzystnie z helem, szczelnie zamkniętym w obu komorach. Trzpień tłoka głównego na łożyskach ślizgowych, korzystnie łożyskach magnetycznych, wyposażony jest w magnes stały, a w komorze ciepła zamocowany jest nieruchomo magnes stały o polarności odwrotnej do magnesu tłoka głównego, przy czym zamocowanie magnesu trzpienia jest ustalone w położeniu, które umożliwia maksymalne zbliżenie się do magnesu u podstawy komory ciepła w trakcie ruchu posuwistego tłoka głównego. Opcjonalnie na końcu trzpienia tłoka na łożyskach ślizgowych, korzystnie łożyskach magnetycznych, generującego energię elektryczną zamocowany jest magnes stały, który jest odwrotnie spolaryzowany do magnesu znajdującego się na końcu hermetycznej obudowy silnika Stirlinga. Zastosowane magnesy stałe są korzystnie silnymi magnesami neodymowymi, zamocowanymi współosiowo.
PL 217 440 B1
Proces odpychania tłoka w stronę przeciwną do procesu grzania - zastępujemy sprężystym, odpychającym działaniem magnesów. Alternatywnie albo jeden magnes jest podłączony na stałe do tłoka a drugi do obudowy, albo odwrotnie. Takie same magnesy można zastosować na drugim tłoku który porusza kolejny magnes w polu magnetycznym cewki.
Zaletą generatora według wynalazku jest prosta budowa, która umożliwia seryjną produkcję. Duża niezawodność wynika także z braku skomplikowanych rozwiązań mechanicznych, które ulegałyby uszkodzeniu. Obecnie produkuje się prąd z baterii fotowoltaicznych które posiadają sprawności rządu 7-12% w seryjnej produkcji. Sprawność generatora w znacznym stopniu zależy od stopnia dokładności wykonania elementów i przekracza nawet 25%. Jest to niespotykana jak do tej pory sprawność wśród tego typu urządzeń.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym w przekroju podłużnym na fig. 1 przedstawiony jest silnik Stirlinga z nowymi elementami magnetycznymi, a na fig. 2 w wersji z magnetycznymi łożyskami elementów ruchomych.
Proces wytwarzania energii elektrycznej w hermetycznej obudowie 1 przebiega zgodnie z przebiegami w tradycyjnym Silniku Stirlinga. Na nieruchomym trzpieniu 2 przymocowany jest magnes 3. Na tym trzpieniu porusza się ślizgowo tłok 4. Gas w komorze 5 ogrzewając się poprzez strefę grzania 6 rozpręża się i powoduje ruch tłoka 4 w lewą stronę. Gas ten również przechodzi poprzez otwory 7 i przesuwa tłok 8 również w lewą stronę. Tłok 8 reaguje jednak z pewnym opóźnieniem. Opóźnienie to jest proporcjonalne do proporcji pomiędzy masami tłoka 4 i tłoka 8. Następnie tłok 4 na którym doczepiony jest magnes 9, dochodząc do skrajnego położenia napotyka na magnes 3. Magnesy odpychają się co powoduje przemieszczenie się tłoka 4 do pozycji wyjściowej. W tym momencie tłok 8 zostaje wessany i podąża za tłokiem 4. Poprzez strefę chłodzenia 10, która powoduje zmniejszenie objętości gazu, a w konsekwencji podążenie tłoka 8 za tłokiem 4, tłok 8 wraca do pozycji wyjściowej. Cały proces się powtarza. Dokładny proces został już opisany w Silniku Stirlinga z tym że koło zamachowe zostało zastąpione poprzez magnesy 3 i 9. Magnes 11 - na końcu trzpienia 12 tłoka 8 i magnes 13 na końcu komory 1 są mocowane opcjonalnie, dla polepszenia dynamiki silnika. Tłok 8 wykonuje pracę wzdłużną co zostało wykorzystane do produkcji prądu, mianowicie do tłoka 8 został dołączony magnes 14 który porusza się w polu cewki 15 w której płynie prąd.
Na fig. 2 pokazane jest opcjonalnie użycie łożysk magnetycznych, które mają na celu wyeliminowanie siły tarcia pomiędzy tłokiem 4 a trzpieniem 2 oraz tłokiem 8 a obudową silnika 16 i 17.
Na trzpieniu 2 zamontowane są magnesy 18 i 20. W tłoku 4 również zamontowane są magnesy 19 i 21 o przeciwnej polaryzacji magnetycznej - magnes 18 odpycha magnes 19 i magnes 20 odpycha 21. W tym celu mogą być stosowane zarówno aktywne, pasywne, hybrydowe jak i wiroprądowe łożyska magnetyczne. Łożyska magnetyczne przeznaczone są do bezkontaktowego zawieszenia trzpieni/wirników. W łożysku wykorzystuje się siły magnetyczne. Można zaznaczyć, że wśród magnetycznych łożysk pasywnych można wyróżnić łożyska zbudowane z magnesów trwałych (ang. Permanent Magnetic Bearing) lub łożyska z nadprzewodnikami (ang. Super-conducting Magnetic Bearing). Tłok 4 wykonuje ruch posuwisty nie powodując tarcia, praktycznie takie łożyska eliminują siłę tarcia prawie do zera.
Ta sama idea łożysk magnetycznych została zastosowana przy tłoku 8. Mianowicie na trzpieniu 12 i w obudowie silnika 17 są zamontowane magnesy 24 i 25, a na pierścieniu 26 trzpienia 2 magnes 22 i w obudowie 16 magnes 23. Magnes 22 odpycha magnes 23 i magnes 24 odpycha 25 utrzymując elementy silnika w bezstykowej i współosiowej pozycji.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Generator energii elektrycznej na bazie silnika Stirlinga, która zawiera dwie komory: cieplną i generatora z gazem, korzystnie z helem, szczelnie zamkniętym w obu komorach, znamienny tym, że trzpień (2) tłoka głównego (4) wyposażony jest w magnes stały (9), a w komorze ciepła (5) zamocowany jest nieruchomo magnes stały (3) o polarności odwrotnej do magnesu (9) tłoka głównego, przy czym zamocowanie magnesu trzpienia jest ustalone w położeniu, które umożliwia zbliżenie się do magnesu u podstawy komory ciepła w trakcie ruchu posuwistego tłoka głównego i ich odpychanie się, opcjonalnie na końcu trzpienia (12) tłoka (8), w obudowie (16, H, 26) zamocowany jest magnes stały (11), który jest odwrotnie spolaryzowany do magnesu (13).
    PL 217 440 B1
  2. 2. Generator według zastrz. 1, znamienny tym, że magnesy stałe (9, 3, 11, 13) korzystnie w silnymi magnesami neodymowymi, zamocowanymi współosiowo na trzpieniu (2, 12).
  3. 3. Generator energii elektrycznej na bazie silnika Stirlinga, która zawiera dwie komory: cieplną i generatora z gazem, korzystnie z helem, szczelnie zamkniętym w obu komorach, znamienny tym, że trzpień (2) z łożyskami (18, 20) tłoka głównego (4) z łożyskami (19, 21) wyposażony jest w magnes stały (9), w komorze ciepła (5) zamocowany jest nieruchomo magnes stały (3) o polarności odwrotnej do magnesu (9) tłoka głównego, przy czym zamocowanie magnesu trzpienia jest ustalone w położeniu, które umożliwia zbliżenie się do magnesu u podstawy komory ciepła w trakcie ruchu posuwistego tłoka głównego i ich odpychanie się, opcjonalnie na końcu trzpienia (12) z łożyskami (22, 25) tłoka (8) w obudowie (16, 17, 26) z łożyskami (23, 24) zamocowany jest magnes stały (11), który jest odwrotnie spolaryzowany do magnesu (13).
  4. 4. Generator według zastrz. 3, znamienny tym, że magnesy stałe (9, 3, 11, 13) są korzystnie silnymi magnesami neodymowymi, zamocowany współosiowo na trzpieniu (2, 12).
  5. 5. Generator według zastrz. 3, znamienny tym, że łożyska (18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25) są łożyskami ślizgowymi, korzystnie magnetycznymi.
PL396951A 2011-11-12 2011-11-12 Generator energii elektrycznej PL217440B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL396951A PL217440B1 (pl) 2011-11-12 2011-11-12 Generator energii elektrycznej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL396951A PL217440B1 (pl) 2011-11-12 2011-11-12 Generator energii elektrycznej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL396951A1 PL396951A1 (pl) 2013-05-13
PL217440B1 true PL217440B1 (pl) 2014-07-31

Family

ID=48522642

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL396951A PL217440B1 (pl) 2011-11-12 2011-11-12 Generator energii elektrycznej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL217440B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL396951A1 (pl) 2013-05-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20180166946A1 (en) Flywheel energy storage device with induction torque transfer
CN106329814B (zh) 基于永磁体和电磁体相互作用的位移驱动装置
EP2584683B1 (en) Energy harvesting system using several energy sources.
CN101917143B (zh) 一种具有磁浮重力平衡功能的音圈电机
CN102349222A (zh) 电动式直线振荡电动机
JP2016512946A (ja) 分割コイル体を有するコイル板と分割磁石を有する往復動型磁石板を用いた発電兼用電動装置
EP2693615B1 (en) Vibration-based electric power generator
CN201065906Y (zh) 磁减振器
CN101944821A (zh) 一种永磁阻尼直线发电装置
CN110034653A (zh) 用于轨道交通的微型抗磁悬浮振动能量采集器及采集方法
CN105570367A (zh) 一种磁性弹簧及具有其的直线电机和压缩机
KR20080107184A (ko) 자석을 이용한 선형 동력장치
JPWO2014136236A1 (ja) 発電装置
PL217440B1 (pl) Generator energii elektrycznej
CN209088782U (zh) 全自动永磁伸缩装置
CN109361303B (zh) 全自动永磁伸缩装置
CN107294342B (zh) 振动发电装置
KR20130038045A (ko) 자력을 이용한 왕복운동장치 및 이를 이용한 왕복운동방법
CN201118422Y (zh) 反冲式高效振动电机
CN211655966U (zh) 一种音圈电机
CN111371285A (zh) 一种磁压俘能器
CN113489377A (zh) 基于永磁体调节平衡的双稳态涡激振动发电装置
Gattani Design and development of linear magnetic Generator
CN205278199U (zh) 一种磁性弹簧及具有其的直线电机和压缩机
CN201278490Y (zh) 一种电磁推力发动机