PL217421B1 - Sonda do lokalizacji tkanek nowotworowych - Google Patents

Sonda do lokalizacji tkanek nowotworowych

Info

Publication number
PL217421B1
PL217421B1 PL378726A PL37872606A PL217421B1 PL 217421 B1 PL217421 B1 PL 217421B1 PL 378726 A PL378726 A PL 378726A PL 37872606 A PL37872606 A PL 37872606A PL 217421 B1 PL217421 B1 PL 217421B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
probe
output
mhz
adder
frequency amplifier
Prior art date
Application number
PL378726A
Other languages
English (en)
Other versions
PL378726A1 (pl
Inventor
Kazimierz Orzechowski
Marek Rząca
Stanisław Baj
Original Assignee
Stanisław Baj
Kazimierz Orzechowski
Marek Rząca
Univ Wrocławski
Uniwersytet Wrocławski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stanisław Baj, Kazimierz Orzechowski, Marek Rząca, Univ Wrocławski, Uniwersytet Wrocławski filed Critical Stanisław Baj
Priority to PL378726A priority Critical patent/PL217421B1/pl
Priority to PCT/PL2007/000001 priority patent/WO2007081231A2/en
Publication of PL378726A1 publication Critical patent/PL378726A1/pl
Publication of PL217421B1 publication Critical patent/PL217421B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B5/00Measuring for diagnostic purposes; Identification of persons
    • A61B5/41Detecting, measuring or recording for evaluating the immune or lymphatic systems
    • A61B5/414Evaluating particular organs or parts of the immune or lymphatic systems
    • A61B5/415Evaluating particular organs or parts of the immune or lymphatic systems the glands, e.g. tonsils, adenoids or thymus
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B5/00Measuring for diagnostic purposes; Identification of persons
    • A61B5/05Detecting, measuring or recording for diagnosis by means of electric currents or magnetic fields; Measuring using microwaves or radio waves 
    • A61B5/053Measuring electrical impedance or conductance of a portion of the body
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B5/00Measuring for diagnostic purposes; Identification of persons
    • A61B5/41Detecting, measuring or recording for evaluating the immune or lymphatic systems
    • A61B5/414Evaluating particular organs or parts of the immune or lymphatic systems
    • A61B5/418Evaluating particular organs or parts of the immune or lymphatic systems lymph vessels, ducts or nodes

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sonda do lokalizacji tkanek nowotworowych znajdująca zastosowanie w medycynie, zwłaszcza w diagnostyce śródoperacyjnej zmian nowotworowych gruczołu piersiowego.
Znana ze stosowania w diagnostyce śródoperacyjnej metoda lokalizacji tkanek nowotworowych ROLL (Radioguided Ocult Lesion Localisation) [Paganelli G, Luini A, Veronesi U. Radioguided ocult lesion Iocalisation(ROLL) in breast cancer; maximizing efficacy, minimizing mutilation. Annals of Oncology 2002; 13:1839-1840] polega na zastosowaniu czujnika scyntylacyjnego współpracującego z sygnalizatorem akustycznym. Przed zabiegiem operacyjnym wprowadza się izotop promieniotwórczy bezpośrednio w guz, co do którego istnieje podejrzenie, że jest on zmianą nowotworową. Wprowadzanie izotopu odbywa się pod kontrolą badania ultrasonograficznego lub mammograficznego. Podczas operacji, obszary, do których wcześniej wprowadzono izotop, wysyłają promieniowanie rejestrowane przez czujnik scyntylacyjny. Pozwala to chirurgowi na łatwe odnalezienie ich w trakcie operacji i ewentualne usunięcie. Z przedstawionego opisu widać, że śródoperacyjna metoda znaczników izotopowych ułatwia jedynie odnalezienie obszaru zakwalifikowanego we wstępnych badaniach obrazowych jako potencjalnie patologicznego.
Znany jest sposób wykrywania zmian w gruczole piersiowym, zwany techniką EIS (Electrical Impedance Scanning), który wykorzystuje różnice przewodnictwa i przenikalności elektrycznej tkanek zdrowych i nowotworowych podczas przepuszczania przez nie prądu o niskim natężeniu [Malich A., Fritsch T., Mauch C., Fressmeyer M., Fleck M., Anderson R., Kaiser W.A. Electrical Impedance Scanning; a new technique in the diagnosis of Iyph nodes in which malignancy is suspected on ultrasound. Br J Radiol. 2001; 74: 42-47]. Nie jest to jednak technika możliwa do zastosowania śródoperacyjnego. Technika skanowania EIS jest oparta na różnicach w przewodnictwie i przenikalności elektrycznej tkanek zdrowych i nowotworowych podczas przepuszczania przez nie prądu o niskim natężeniu. W badaniach in vitro stwierdzono, że nowotworowe tkanki gruczołu piersiowego mają wyższe przewodnictwo niż tkanki zdrowe. W celu zlokalizowania tkanek nowotworowych mierzy się gęstość prądu przepływającego przez badaną tkankę, za pomocą elektrod umieszczanych w pobliżu zmienionych chorobowo tkanek. Prąd w obszarze tkanki nowotworowej zwiększa swoją gęstość. Prototypowe urządzenie do badań przewodnictwa elektrycznego gruczołu piersiowego zostało zbudowane przez firmę Siemens [Scholz B, Anderson R. On electrical Impedance Scanning - Principles and simulations. Electromedica 2000, praca dotyczy systemu Siemens o nazwie TransScan TS2000]. Urządzenie składa się z dwóch elektrod, to jest z sondy badającej i elektrody odniesienia. Sonda badająca zbudowana jest z zestawu elektrod ułożonych w kwadrat o boku 8 lub 16 elektrod. Każda elektroda obejmuje ob2 2 2 szar 3 mm2.Całkowita powierzchnia sondy wynosi 79 mm2 lub 47 mm2, w zależności od wielkości sondy. Sonda odniesienia to metalowy cylinder długości 12 cm i średnicy 3,4 cm, którą badana osoba trzyma w ręce. Otrzymywane obrazy zmian przewodnictwa przekazywane są do procesora i przedstawiane na ekranie jako różne odcienie szarości. Ogniska sugerujące istnienie nowotworu przedstawiają się jako białe plamy. Niestety podobne sygnały otrzymywane są z okolicy brodawki sutkowej, oraz w przypadku istnienia zmian skórnych takich jak blizny, znamiona, brodawki. Moskovitz obliczył specyficzność metody na około 64 - 71%. Malich określił czułość metody na około 93%, a jej specyficzność na 62,8%.
Sonda do lokalizacji tkanek nowotworowych według wynalazku składa się z pojemnościowego czujnika pomiarowego włączonego w obwód członu detekcyjnego, zasilanego przez generator wielkiej częstotliwości, przy czym wyjście członu detekcyjnego jest połączone poprzez wzmacniacz wielkiej częstotliwości i detektor amplitudy ze wzmacniaczem małej częstotliwości. Sonda zawiera ponadto sumator, którego jedno wejście jest połączone z wyjściem wzmacniacza małej częstotliwości, a drugie wejście jest połączone z wyjściem członu pamiętającego sygnał odniesienia. Wyjście sumatora jest połączone z członem obrazującym wynik pomiaru, który zawiera sygnalizator akustyczny i wyświetlacz optyczny.
Wynalazek umożliwia szybkie i precyzyjne zlokalizowanie tkanek nowotworowych w trakcie operacji. Dzięki zastosowaniu przekładki izolacyjnej, oddzielającej badaną tkankę od czujnika sondy pomiarowej, eliminuje się wpływ składowej stałej prądu na wynik pomiarów. Występowanie tej składowej jest powodowane obecnością składników o wysokim przewodnictwie elektrycznym w badanym materiale biologicznym, takich jak krew, osocze, elektrolity. Okazało się, że po wyeliminowaniu składowej stałoprądowej i zastosowaniu częstotliwości w zakresie od 50 MHz do 500 MHz, przenikalność elektryczna tkanek nowotworowych jest istotnie większa od przenikalności elektrycznej tkanek zdroPL 217 421 B1 wych, co umożliwia szybką lokalizację obszarów zmienionych chorobowo. Sonda według wynalazku ma małe gabaryty, jest możliwa do zastosowania śródoperacyjnego, a jej zastosowanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania pacjenta, co ma miejsce w wypadku znanej metody ROLL.
Przedmiot wynalazku jest objaśniony w przykładzie wykonania i na rysunku, który przedstawia schemat blokowy sondy do lokalizacji tkanek nowotworowych.
Przykładowa sonda do lokalizacji tkanek nowotworowych składa się z pojemnościowego, pomiarowego czujnika 1 zawierającego przekładkę izolacyjną, wykonanego w postaci kondensatora, którego jedną z okładzin stanowi pręt mosiężny, a drugą - aluminiowy cylinder, zaś między okładzinami jest umieszczony izolator wykonany jako rurka teflonowa. Czujnik 1 jest włączony w obwód detekcyjnego członu 2 o konfiguracji podwójnego T i zasilanego przez generator 3 wielkiej częstotliwości, z zakresu od 50 MHz do 500 MHz, przykładowo 100 MHz. Wyjście detekcyjnego członu 2 jest połączone poprzez wzmacniacz 4 wielkiej częstotliwości z wejściem detektora 5 amplitudy sygnału, a wyjście detektora 5 jest połączone poprzez wzmacniacz 6 małej częstotliwości z jednym wejściem sumatora 7 i z jednym wejściem pamiętającego członu 8, którego wyjście jest połączone z drugim wejściem sumatora 7. Do drugiego wejścia pamiętającego członu 8 jest dołączony kalibracyjny przycisk 9. Sygnał wyjściowy sumatora 7 jest podawany do członu 10 obrazowania wyniku, który składa się z napięciowo-cyfrowego przetwornika 11, współpracującego z optycznym, cyfrowym wyświetlaczem 12, oraz z napięciowo-częstotliwościowego przetwornika 13, połączonego poprzez wzmacniacz 14 z akustycznym sygnalizatorem 15.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sonda do lokalizacji tkanek nowotworowych zawierająca czujnik, generator i człon obrazujący wynik pomiaru, znamienna tym, że pojemnościowy czujnik (1) ma przekładkę izolacyjną i włączony jest w obwód detekcyjnego członu (2), zasilanego przez generator (3) wielkiej częstotliwości, przy czym wyjście detekcyjnego członu (2) jest połączone poprzez wzmacniacz (4) wielkiej częstotliwości i detektor amplitudy (5) ze wzmacniaczem (6) małej częstotliwości, a wyjście wzmacniacza (6) małej częstotliwości jest połączone z jednym wejściem sumatora (7), którego drugie wejście jest połączone z wyjściem członu (8) pamiętającego sygnał odniesienia, natomiast wyjście sumatora (7) jest połączone z członem (10) obrazującym wynik pomiaru.
  2. 2. Sonda według zastrz. 1, znamienna tym, że detekcyjny człon (2) ma postać układu elektrycznego o konfiguracji podwójne T.
  3. 3. Sonda według zastrz. 1, znamienna tym, że człon (10) obrazujący wynik pomiaru zawiera akustyczny sygnalizator (15).
  4. 4. Sonda według zastrz. 1, znamienna tym, że człon obrazujący wynik pomiaru zawiera wyświetlacz optyczny (12).
  5. 5. Sonda według zastrz. 1, znamienna tym, że wykorzystuje napięcie o częstotliwości od 50 MHz do 500 MHz, korzystnie 100 MHz.
    Wykaz oznaczeń na rysunku
    1 - czujnik pojemnościowy zawierający przekładkę izolacyjną 2 - człon detekcyjny
    3 - generator wielkiej częstotliwości
    4 - wzmacniacz wielkiej częstotliwości
    5 - detektor amplitudy sygnału
    6 - wzmacniacz małej częstotliwości
    7 - sumator
    8 - człon pamiętający
    9 - przycisk kalibracyjny
    10 - człon obrazowania wyniku
    11 - przetwornik napięciowo-cyfrowy
    12 - wyświetlacz optyczny
    13 - przetwornik napięciowo-częstotliwościowy
    14 - wzmacniacz
    15 - sygnalizator akustyczny
PL378726A 2006-01-13 2006-01-13 Sonda do lokalizacji tkanek nowotworowych PL217421B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL378726A PL217421B1 (pl) 2006-01-13 2006-01-13 Sonda do lokalizacji tkanek nowotworowych
PCT/PL2007/000001 WO2007081231A2 (en) 2006-01-13 2007-01-11 A probe for searching neoplastic tissues and a technique for localization of neoplastic lesions

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL378726A PL217421B1 (pl) 2006-01-13 2006-01-13 Sonda do lokalizacji tkanek nowotworowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL378726A1 PL378726A1 (pl) 2007-07-23
PL217421B1 true PL217421B1 (pl) 2014-07-31

Family

ID=37027481

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL378726A PL217421B1 (pl) 2006-01-13 2006-01-13 Sonda do lokalizacji tkanek nowotworowych

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL217421B1 (pl)
WO (1) WO2007081231A2 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2055206B (en) * 1979-07-31 1983-11-16 Yeda Res & Dev Detection of tumors
US6807444B2 (en) * 2001-11-05 2004-10-19 Hosheng Tu Apparatus and methods for monitoring tissue impedance
CA2450968C (en) * 2002-11-27 2014-01-07 Z-Tech (Canada) Inc. Bioimpedance measurement using controller-switched current injection and multiplexer selected electrode connection

Also Published As

Publication number Publication date
PL378726A1 (pl) 2007-07-23
WO2007081231A2 (en) 2007-07-19
WO2007081231A3 (en) 2008-02-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Zou et al. A review of electrical impedance techniques for breast cancer detection
US9066671B2 (en) System and method for early breast cancer detection using electrical property enhanced tomography
AU659111B2 (en) A device for measurement of electrical impedance of organic and biological materials
US8865076B2 (en) Methods for detection and characterization of abnormal tissue and cells using an electrical system
Halter et al. The correlation of in vivo and ex vivo tissue dielectric properties to validate electromagnetic breast imaging: initial clinical experience
US8295921B2 (en) Apparatus and method for non-contact electrical impedance imaging
US9037227B2 (en) Use of impedance techniques in breast-mass detection
US8467865B2 (en) Method for detecting both pre-cancerous and cancerous tissues
JPH10512462A (ja) インピーダンス・イメージング・デバイス及びマルチ−エレメント・プローブ
Wan et al. Sensitivity study of an ultrasound coupled transrectal electrical impedance tomography system for prostate imaging
Kim et al. A method for analyzing electrical impedance spectroscopy data from breast cancer patients
Cheng et al. SmartProbe: a bioimpedance sensing system for head and neck cancer tissue detection
Karki et al. Evaluation of a multi-electrode bioimpedance spectroscopy tensor probe to detect the anisotropic conductivity spectra of biological tissues
Malich et al. Electrical impedance scanning as a new imaging modality in breast cancer detection—a short review of clinical value on breast application, limitations and perspectives
US20120065539A1 (en) Use of impedance techniques in breast-mass detection
WO2019032620A1 (en) APPARATUS, SYSTEM AND METHOD FOR DIAGNOSTIC IMAGING FORCEPS
Li et al. Comparisons of three alternative breast modalities in a common phantom imaging experiment
WO2018083492A1 (en) A breast density meter and method
KR100688355B1 (ko) 신체내의 병소를 검출하는 장치 및 방법
PL217421B1 (pl) Sonda do lokalizacji tkanek nowotworowych
RU2153285C1 (ru) Электрический маммограф
PL218085B1 (pl) Sposób i urządzenie do bezinwazyjnego badania struktury i składu chemicznego kości z eliminacją wpływu tkanek otaczających
Liu et al. Prospects for microwave imaging of the lymphatic system in the axillary
Ye et al. A 3D EIT system for breast cancer imaging
Dhurjaty et al. Resonance-frequency based electrical impedance spectroscopy and its detection sensitivity to breast lesions