PL215453B1 - Urządzenie i sposób do zwiększania wydajności dolnego źródła pompy ciepła - Google Patents

Urządzenie i sposób do zwiększania wydajności dolnego źródła pompy ciepła

Info

Publication number
PL215453B1
PL215453B1 PL391679A PL39167910A PL215453B1 PL 215453 B1 PL215453 B1 PL 215453B1 PL 391679 A PL391679 A PL 391679A PL 39167910 A PL39167910 A PL 39167910A PL 215453 B1 PL215453 B1 PL 215453B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
glycol
heat
water
heat pump
temperature
Prior art date
Application number
PL391679A
Other languages
English (en)
Other versions
PL391679A1 (pl
Inventor
Jaroslaw Dabrowski
Original Assignee
Univ Przyrodniczy We Wroclawiu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Przyrodniczy We Wroclawiu filed Critical Univ Przyrodniczy We Wroclawiu
Priority to PL391679A priority Critical patent/PL215453B1/pl
Publication of PL391679A1 publication Critical patent/PL391679A1/pl
Publication of PL215453B1 publication Critical patent/PL215453B1/pl

Links

Landscapes

  • Heat-Pump Type And Storage Water Heaters (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie i sposób do zwiększania wydajność dolnego źródła pompy ciepła.
Wynalazek może mieć zastosowanie w technice cieplnej, związanej z ogrzewaniem budynków mieszkalnych wyposażonych w pompę ciepłą typu glikol - woda z kolektorem poziomym.
Znane są urządzenia do odzyskiwania energii cieplnej, w których kolektor składa się z przewodów rurowych wypełnionych cieczą. Zadaniem pompy ciepła w tego typu układach jest przenoszenie ciepła z dolnego niskotemperaturowego źródła ciepła do górnego źródła o temperaturze wyższej. Może to być zrealizowane w wymuszonym obiegu termodynamicznym, poprzez dostarczenie pracy do napędu sprężarki (pompa ciepła sprężarkowa). Ciepło niskotemperaturowe w zakresie temperatur od -5°C do +25°C, może być pozyskiwane ze środowiska naturalnego, tj. grunt, wody gruntowe i powierzchniowe, powietrze lub ciepło odpadowe.
Z polskiego opisu zgłoszeniowego P-379882, znane jest urządzenie do odzyskiwania energii cieplnej, zwłaszcza ze ścieków. Kolektor posiada wlot na takim samym poziomie jak wylot, przy czym przewód rurowy jest opleciony rurką, stanowiącą parownik pompy ciepła. W zbiorniku jest również rura z powietrzem zwłaszcza o podwyższonej temperaturze oraz rura wypełniona wodą i połączona za pośrednictwem obiegowej pompy z odbiornikiem ciepła. Kolektor służy do odzyskiwania ciepła ze ścieków, wody studziennej oraz ciepłego powietrza z dowolnego źródła. Ma on zastosowanie w domach jedno- i wielorodzinnych, szkołach, zakładach pracy, basenach kąpielowych.
W wyżej opisanym wynalazku do odzyskiwania energii cieplnej ze ścieków, wody studziennej oraz ciepłego powietrza, istnieje ryzyko zamarznięcia medium oddającego ciepło i zniszczenia przewodów. Parownik w którym osiągane są ujemne temperatury czynnika układu sprężarkowego opleciony jest bezpośrednio wokół przewodów rurowych wypełnionych cieczą.
Istotą wynalazku jest urządzenie do zwiększania wydajności dolnego źródła pompy ciepła, w którym pomiędzy zasilaniem i powrotem glikolu znajdują się obejście wymiennika ciepła i elektrozawór 3-drogowy. Zawór sterowany jest regulatorem na podstawie zmierzonych temperatur przez czujnik glikolu i czujnik temperatury wody w wymienniku ciepła.
Korzystnie jest, gdy wszystkie elementy urządzenia znajdują się w jednej obudowie izolowanej cieplnie.
Istotą wynalazku jest także sposób do zwiększenia wydajności dolnego źródła pompy ciepła. Polega on na tym, że po przejściu glikolu przez kolektor poziomy, dodatkowo pozyskuje się ciepło niskotemperaturowe z wody do celów bytowo - gospodarczych, z ujęć głębinowych w wymienniku ciepła.
Zaletą wynalazku jest to, że dolne źródło pompy ciepła, dodatkowo odbiera energię cieplną z wody wodociągowej, z ujęć głębinowych. Dopiero po odebraniu dodatkowej energii cieplnej, czynnik, którym jest glikol, transportowany jest do parownika pompy ciepła, powodując odparowanie czynnika w układzie sprężarkowym. Urządzenie posiada podwójne zabezpieczenie przed zniszczeniem wymiennika i pompy ciepła. Przede wszystkim uniemożliwia zamarznięcie glikolu w parowniku pompy ciepła, a także kieruje przepływ glikolu na obejście wymiennika w sytuacji, kiedy na wejściu do wymiennika, czujnik glikolu zmierzy temperaturę powodującą ryzyko zamarznięcia wody w wymienniku (<1°C).
Pompa ciepła osiąga najwyższe wskaźniki efektywności COP, kiedy różnica temperatur pomiędzy dolnym źródłem, a górnym, jest jak najmniejsza. Wzrost temperatury dolnego źródła ciepła o 1°C, powoduje także wzrost współczynnika efektywności COP o 2,7%. Dolnym źródłem może być ciepło niskotemperaturowe gruntu odebrane przez kolektor poziomy wkopany na głębokość 0,3 - 0,5 m poniżej strefy przemarzania gruntu.
Woda do celów bytowo - gospodarczych wydobywana z ujęć głębinowych ma wyższą temperaturę niż grunt na głębokości 0,3 - 0,5 m poniżej strefy przemarzania gruntu (dla Wrocławia 1,1 do 1,3 m poniżej poziomu terenu) w czasie trwania sezonu grzewczego (od 1 października do 30 kwietnia).
Po przeprowadzeniu dwumiesięcznych badań stwierdzono, że dla miesiąca grudnia temperatura wody wodociągowej (ujęcia głębinowe) doprowadzonej do budynku jest większa średnio o +4,91°C od temperatury glikolu pozyskującego ciepło z gruntu na głębokości 1,1 m poniżej poziomu terenu. Natomiast w styczniu różnica ta wynosiła średnio +4,95°C. Przedstawione urządzenie i sposób powoduje podwyższenie temperatury glikolu w wymienniku ciepła, po przejściu przez grunt (dolne źródło pompy ciepła). Po przejściu przez wymiennik ciepła glikol o wyższej temperaturze transportowany jest
PL 215 453 B1 do parownika, co w konsekwencji wpływa na zwiększenie efektywności COP pompy ciepła. Zwiększenie efektywności COP pompy ciepła powoduje zmniejszenie zużycia energii elektrycznej potrzebnej do napędu sprężarki przy takiej samej ilości wytworzonej energii cieplnej.
Chłodny glikol ze skraplacza pompy ciepła transportowany jest do dolnego źródła (grunt na głębokości 0,3 - 0,5 m poniżej strefy przemarzania gruntu) gdzie pozyskuje ciepło niskotemperaturowe. Następnie przepływa od dołu przez wężownicę wymiennika ciepła pozyskując dodatkowe ciepło z wody użytkowej. Po przejściu przez wymiennik ciepła (górna część) transportowany jest do parownika pompy ciepła.
Przepływ glikolu przez wężownicę wymiennika ciepła odbywa się tylko, jeżeli czujnik temperatury glikolu na wejściu do wymiennika ciepła zmierzy temperaturę niższą niż wody w wymienniku ciepła (czujnik w górnej części). Ponieważ istnieje także ryzyko, że temperatura glikolu po przejściu przez dolne źródło ciepła może być mniejsza od +1°C - automatyka sterująca w takiej sytuacji kieruje glikol z pominięciem wymiennika ciepła bezpośrednio do parownika. Temperatura wody w wymienniku ciepła i glikolu na wejściu do wężownicy wymiennika ciepła monitorowana jest przez automatykę sterującą, która przełącza w odpowiednie ustawienie elektrozawór 3-drogowy.
Przedmiot wynalazku bliżej opisany jest w przykładach wykonania oraz przedstawiony na rysunku, ilustrującym schematycznie urządzenie.
P r z y k ł a d 1
Urządzenie zbudowane jest z jednowężownicowego wymiennika ciepła 1, do którego podpięta jest instalacja doprowadzająca wodę z sieci wodociągowej 2 i instalacja odprowadzająca wodę wodociągową do budynku 3. Pojemność wodna wymiennika ciepła 1 powinna wynosić 50 l/osobę dobę. Dla budynku jednorodzinnego zamieszkiwanego przez 4 osoby potrzebny byłby wymiennik ciepła 1 o pojemności 200 I. Do wężownicy w dolnej części doprowadzony jest glikol z instalacji zasilającej 4 (poziomy kolektor gruntowy). Przed dopłynięciem glikolu do wężownicy na instalacji zamontowany jest elektroniczny czujnik temperatury glikolu 9 oraz elektrozawór 3-drogowy 7. Do zaworu 3-drogowego 7 podpięta jest instalacja obejścia wymiennika 6. Glikol wyprowadzany jest z wężownicy przez instalację powrotną 5. Wykonano także w górnej części wymiennika ciepła 1 tuleję zanurzeniową 11 z elektronicznym czujnikiem temperatury wody 10. Urządzenie wyposażone jest w elektroniczny regulator 8, do którego podpięty jest przewód sygnałowy 12 od czujnika temperatury glikolu 9, przewód sygnałowy 13 od czujnika temperatury wody 10 i przewód sygnałowy 14 od zaworu 3-drogowego 7. Wszystkie elementy urządzenia są umieszczone w jednej obudowie izolowanej cieplnie 15. Wymiennik ciepła 1 wykonany jest ze stali i pomalowany wewnątrz powłoką antykorozyjną. Wszystkie instalacje rurowe wykonane są z rur miedzianych połączonych na lut miękki.
P r z y k ł a d 2
Woda z sieci wodociągowej (ujęcia głębinowe) wprowadzana jest przez instalację 2 do jednowężownicowego wymiennika ciepła 1. Po oddaniu ciepła glikolowi wyprowadzana jest przez instalację 3 do celów bytowo - gospodarczych w budynku. Glikol po przejściu przez dolne źródło ciepła (poziomy kolektor gruntowy) wprowadzany jest do wężownicy wymiennika ciepła 1 poprzez instalację zasilającą 4. Po odebraniu ciepła wodzie w wymienniku ciepła 1 glikol wyprowadzany jest do parownika pompy ciepła poprzez instalację powrotną 5. W przypadku braku możliwości osiągnięcia wyższej temperatury glikolu (wartość na czujniku temperatury glikolu 9 = wartości czujnika temperatury wody w wymienniku 10), regulator 8 przestawia położenie elektrozaworu 3-drogowego 7 kierując przepływ glikolu na obejście wymiennika 6. Regulator 8 przestawia położenie elektrozaworu 3-drogowego 7 kierując przepływ glikolu na obejście wymiennika 6 także w sytuacji, kiedy na czujniku glikolu 9 zmierzy temperaturę powodującą ryzyko zamarznięcia wody w wymienniku ciepła 1 (<+1 °C).
P r z y k ł a d 3
Glikol po przejściu przez dolne źródło ciepła (poziomy kolektor gruntowy) zostaje skierowany nie do parownika pompy ciepła (standartowy sposób pozyskania ciepła niskotemperaturowego), ale do urządzenia, dzięki któremu zostanie podwyższona temperatura glikolu 1-15. Wprowadzenie glikolu następuje przez instalację zasilającą 4 (z kolektora poziomego gruntowego) do wężownicy wymiennika ciepła 1. W wymienniku ciepła pozyskiwane jest dodatkowe ciepło i glikol o wyższej temperaturze transportowany jest dopiero do parownika pompy ciepła. Sposób dodatkowego podwyższenia temperatury glikolu w wymienniku ciepła 1, wpływa na zwiększenie efektywności COP pompy ciepła. Zwiększenie efektywności COP pompy ciepła powoduje zmniejszenie zużycia energii elektrycznej potrzebnej do napędu sprężarki przy takiej samej ilości wytworzonej energii cieplnej. Wzrost temperatury glikolu o 1°C powoduje wzrost współczynnika efektywności COP o 2,7%.

Claims (3)

1. Urządzenie do zwiększenia wydajności dolnego źródła pompy ciepła składające się z wymiennika ciepła, do którego podłączona jest instalacja wodociągowa i glikolowa, znamienne tym, że pomiędzy zasilaniem i powrotem glikolu posiada obejście (6) wymiennika ciepła (1) i elektrozawór 3-drogowy (7), którym steruje regulator (8) na podstawie zmierzonych temperatur przez czujnik glikolu (9) i czujnik temperatury wody (10) w wymienniku ciepła (1).
2. Urządzenie według zastrzeżenia 1, znamienne tym, że wszystkie elementy urządzenia (1-14) znajdują się w jednej obudowie izolowanej cieplnie (15).
3. Sposób do zwiększenia wydajności dolnego źródła pompy ciepła polegający na tym, że ciepło niskotemperaturowe pozyskuje się z gruntu przez kolektor poziomy pompy ciepła, znamienny tym, że po przejściu glikolu przez kolektor poziomy, dodatkowo pozyskuje się ciepło niskotemperaturowe z wody do celów bytowo - gospodarczych z ujęć głębinowych w wymienniku ciepła (1).
PL391679A 2010-06-30 2010-06-30 Urządzenie i sposób do zwiększania wydajności dolnego źródła pompy ciepła PL215453B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391679A PL215453B1 (pl) 2010-06-30 2010-06-30 Urządzenie i sposób do zwiększania wydajności dolnego źródła pompy ciepła

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391679A PL215453B1 (pl) 2010-06-30 2010-06-30 Urządzenie i sposób do zwiększania wydajności dolnego źródła pompy ciepła

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL391679A1 PL391679A1 (pl) 2010-12-06
PL215453B1 true PL215453B1 (pl) 2013-12-31

Family

ID=43503493

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL391679A PL215453B1 (pl) 2010-06-30 2010-06-30 Urządzenie i sposób do zwiększania wydajności dolnego źródła pompy ciepła

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL215453B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL391679A1 (pl) 2010-12-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7234314B1 (en) Geothermal heating and cooling system with solar heating
US7827814B2 (en) Geothermal water heater
US7617697B2 (en) In-ground geothermal heat pump system
AU2008241236B2 (en) Heat pump system and method for pumping liquids
US20130037236A1 (en) Geothermal facility with thermal recharging of the subsoil
US8033127B2 (en) Direct exchange system design improvements
US20080128108A1 (en) Convective earrh coil
US5509462A (en) Ground source cooling system
Valizade Ground source heat pumps
US9551535B2 (en) Apparatus and method for cooling selected portions of swimming pool water
PL219940B1 (pl) Wodna pompa ciepła i sposób optymalizacji pracy wodnej pompy ciepła
US9366046B1 (en) Apparatus and method for cooling swimming pool water
JP2016070530A (ja) 環境に配慮した地下水熱利用システム
PL215453B1 (pl) Urządzenie i sposób do zwiększania wydajności dolnego źródła pompy ciepła
RU2341736C2 (ru) Способ использования геотермальной энергии &#34;fill well&#34;
JP2011007029A (ja) 浸透性舗装材を利用した二重構造浸水式冷水槽をもつ雪氷冷房用冷熱回収装置
KR102646377B1 (ko) 보충수공급탱크를 구비한 지열히트펌프 냉난방장치
RU2809315C1 (ru) Теплонасосная отопительная система
Aleksandravičius et al. Single family house: Heat pump or gas boiler?
RU137793U1 (ru) Система пассивного охлаждения/отопления помещения
US20170045237A1 (en) Tank for energy recovery
CA2626472A1 (en) Heat exchange chamber for extracting earth energy to heat and cool houses without use of heat pumps
Bhatia Heat pumps for heating and cooling
Lund Geothermal direct-heat utilization
KR20130127019A (ko) 나선형 열교환기를 이용한 히트펌프의 열원공급 장치