PL215028B1 - Karabinek modułowy - Google Patents
Karabinek modułowyInfo
- Publication number
- PL215028B1 PL215028B1 PL389737A PL38973709A PL215028B1 PL 215028 B1 PL215028 B1 PL 215028B1 PL 389737 A PL389737 A PL 389737A PL 38973709 A PL38973709 A PL 38973709A PL 215028 B1 PL215028 B1 PL 215028B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- chamber
- weapon
- elements
- trigger
- barrel
- Prior art date
Links
Landscapes
- Toys (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest karabinek modułowy, przeznaczony do stosowania jako uzbrojenie sił zbrojnych, jak również policji i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Wśród powszednie stosowanych karabinków i karabinów automatycznych coraz częściej są stosowane konstrukcje modułowe, łatwo dostosowywane do potrzeb indywidualnego użytkownika. W przypadku broni tej klasy modułowość przejawia się tym, że konstrukcja broni składa się z tzw. modułów bazowych (niewymiennych), stanowiących bazę konstrukcji, oraz modułów wymiennych, których wymiana umożliwia uzyskanie pożądanej konfiguracji broni. Niewymiennymi modułami bazowymi są zwykle: komora zamkowa, zespół ruchomy (najczęściej suwadło z zamkiem) i urządzenie powrotne, natomiast podstawowymi modułami wymiennymi jest lufa wraz z osłaniającym ją łożem. Względy taktyczne wymuszają bowiem zastosowanie luf o odpowiedniej długości, wskutek czego karabin/karabinek modułowy musi dysponować możliwością wymiany lufy. Zastosowanie łoża o odpowiedniej długości jest z kolei konsekwencją zastosowania lufy o określonej długości. W razie potrzeby typowe łoże może być zastąpione łożem wieloszynowym, które umożliwia przyłączanie dodatkowych akcesoriów. Współczesne karabinki i karabiny automatyczne są konstruowane w jednym z dwóch układów konstrukcyjnych:
klasycznym (kolbowym) z magazynkiem umieszczonym przed chwytem pistoletowym i z kolbą stałą lub składaną, stanowiącą przedłużenie komory zamkowej, lub bezkolbowym (tzw. bull-pup) z magazynkiem umieszczonym za chwytem pistoletowym i pozbawianym kolby, zastąpionej trzewikiem, co znacząco redukuje długości całości broni, ale nieco komplikuje budowę mechanizmów i użytkowanie broni. Spust i inne części rożnych mechanizmów są bowiem umieszczone daleko z przodu broni i muszą być połączone ze współpracującymi częściami (zespołami) mechanizmów, które znajdują się z tyłu broni między gniazdem magazynka a trzewikiem. Dodatkowo okno wyrzutowe łusek, umieszczone w konstrukcjach kolbowych zwykle z prawej strony komory zamkowej, w broni bezkolbowej znajduje się przy głowie strzelca, co uniemożliwia strzelanie przez osobę leworęczną i wymaga specjalnego dostosowania konstrukcji broni przez umożliwienie zmiany kierunku wyrzucania łusek.
W broni zbudowanej w klasycznym, kolbowym układzie konstrukcyjnym kolejnymi modułami wymiennymi mogą być: komora spustowa zawierająca odpowiedni mechanizm uderzeniowo-spustowy oraz kolba stała lub składana. Zarówno zastosowanie komory spustowej z odpowiednim mechan izmem uderzeniowo-spustowym, czy też kolby stałej lub składanej zależy oczywiście od przeznaczenia taktycznego broni. W broni zbudowanej w bezkolbowym układzie konstrukcyjnym zwykle nie ma osobnej komory spustowej, więc modułem wymiennym może być sam mechanizm uderzeniowo-spustowy. W obu przypadkach wymiana komory spustowej lub modułu mechanizmu uderzeniowo-spustowego umożliwia uzyskanie broni z funkcjami dostosowanymi do określonych potrzeb mechanizmu spustowego, który może zapewniać: tylko ogień pojedynczy, ogień pojedynczy i ogień ciągły, ogień pojedynczy i ogień seryjny o określonej długości (np. 3 strzały), czy kombinację ognia pojedynczego, ciągłego i seryjnego.
W stanie techniki znany jest austriacki karabinek modułowy AUG kaliber 5,56 mm firmy Steyr, przedstawiony m.in. w patentach: AT325463, AT388242 i AT397151. Karabinek jest konstrukcją w układzie bezkolbowym i wyposażony jest w lufę szybkowymienną oraz mechanizm uderzeniowo-spustowy w postaci wymiennego modułu, nie ma zaś oddzielnej, wymiennej komory spustowej.
Do broni są dostępne lufy wyposażone w chwyt przedni, w czterech długościach oraz trzy moduły mechanizmu uderzeniowo-spustowego:
podstawowy - do ognia pojedynczego i ciągłego, do ognia pojedynczego i ciągłego oraz z ogranicznikiem długości serii, wyłącznie do ognia pojedynczego.
Dodatkowym elementem wymiennym broni jest obsada lufy, która jest dostępna w następujących wariantach: ze stałym lub odłączanym celownikiem optycznym, umieszczonym w chwycie transportowym lub tylko z z szyną do montażu celowników.
Karabinek AUG jest bronią dostosowaną w znacznym stopniu dla strzelców leworęcznych, gdyż ma centralnie umieszczony zatrzask magazynka oraz przerzutowy bezpiecznik nastawny, jednak rękojeść przeładowania broni znajduje się jedynie z lewej strony broni. Dostosowanie broni dla strzelca
PL 215 028 B1 leworęcznego wymaga więc zamontowania w suwadle zamka „lewego” oraz przełożenia pokrywki okna wyrzutowego łusek ze strony lewej na stronę prawą, co nie jest proste (zwłaszcza wymiana zamka) i musi być wykonywane przez wyspecjalizowany personel.
Innym rozwiązaniem jest niemiecki modułowy karabinek G36 kaliber 5,56 mm firmy Heckler and Koch (HK), przedstawiony w patencie US5475940. Karabinek jest konstrukcją zbudowaną w klasycznym układzie konstrukcyjnym. Broń ma lufę wymienną, utrzymywaną w komorze zamkowej za pomocą nakrętki, montowanej lub demontowanej przy użyciu specjalnego klucza (dlatego czynności te mogą być wykonywane jedynie w warunkach warsztatowych). Broń jest dostępna z lufami i łożami o trzech rożnych długościach oraz z komorami spustowymi z czterema różnymi modułami mechanizmu uderzeniowo-spustowego:
podstawowym - do ognia pojedynczego i ciągłego, do ognia pojedynczego i ciągłego oraz z ogranicznikiem długości serii (dwa strzały), do ognia pojedynczego i z ogranicznikiem długości serii (dwa strzały), wyłącznie do ognia pojedynczego.
Łoża (z wyjątkiem najkrótszego) mogą być zastąpione przez wyspecjalizowany granatnik podwieszany AG36.
Innym elementem wymiennym karabinka G36 jest zespół chwytu transportowego z celownikiem optycznym, który jest przykręcony do występów mocujących komory zamkowej i może być zastąpiony różnymi typami wsporników z szynami do mocowania przyrządów celowniczych takich jak celowniki optyczne i noktowizyjne.
Karabinek G36 jest dostosowany w równym stopniu dla strzelców praworęcznych i leworęcznych, przez obustronne lub centralne umieszczenie manipulatorów, przy czym wyrzucanie łusek odbywa się tylko na prawą stronę broni.
Z kolei izraelski karabinek TAVOR kaliber 5,56 mm firmy Israel Military Industries Ltd. (IMI) jest bronią modułową, zbudowaną w bezkolbowym (bull-pup) układzie konstrukcyjnym. Broń ta ma wymienną lufę utrzymywaną poprzecznym ryglem, która jest dostępna z dwoma różnymi długościami, i wyposażona jest w jeden typ mechanizmu uderzeniowo-spustowego, nie ma zaś oddzielnej komory spustowej. Karabinek jest przystosowany dla strzelców praworęcznych i leworęcznych. Przyciski zatrzasku magazynka i zaczepu zamka usytuowano centralnie. Jednak, aby dostosować broń dla strzelca leworęcznego należy obrócić zamek względem suwadła oraz przełożyć na drugą stronę komory zamkowej: dźwignię przełącznika rodzaju ognia-bezpiecznika nastawnego, pokrywkę okna wyrzutowego łusek, odbijacz łusek i rękojeść przeładowania. Czynności te może wykonać jedynie wykwalifikowany personel techniczny, wykorzystując do tego odpowiednich narzędzi.
Moduły bazowe tego karabinka to: komora zamkowa, suwadło z zamkiem i urządzeniem powrotnym, a podstawowym modułem wymiennym jest lufa. Ponadto zamiast łoża można przyłączyć granatnik podwieszany typu M203, co wymaga jednak zastosowania dłuższej z luf ze specjalnie wydłużonym tłumikiem płomienia. Na lufie umieszczono szynę do mocowania optycznych przyrządów celowniczych.
Wszystkie omawiane poniżej najnowsze konstrukcje broni są wyposażone w szynę Picatinny (profil MIL-STD-1913), która służy do mocowania optycznych lub mechanicznych przyrządów celowniczych. Szyna ta jest umieszczona na grzbiecie komory zamkowej, a w przypadku karabinka bezkolbowego F2000 - na obsadzie lufy.
Belgijski karabinek F2000 kaliber 5,56 mm firmy Fabrique Nationale (FN) z Herstal jest zbudowany w bezkolbowym układzie konstrukcyjnym. Ma niewymienną lufę i wymienny moduł mechanizmu uderzeniowo-spustowego, nie ma zaś wymiennej komory spustowej. Karabinek F2000 jest w dużym stopniu przystosowany również dla strzelców leworęcznych, gdyż ma centralnie umieszczony przycisk zatrzasku magazynka i przełącznik rodzaju ognia-bezpiecznika nastawnego (w postaci obrotowego dysku), nie ma zaczepu zamka, a rękojeść przeładowania znajduje się z lewej strony broni (analogicznie jak w karabinku AUG). Ponadto nie ma potrzeby przekładania zamka, gdyż łuski są wyrzucane do przodu oryginalnym mechanizmem wyrzucania łusek (patent EP0717255), co jednak znacząco komplikuje budowę broni i utrudnia czynności obsługowe. Moduły bazowe F2000 to: komora zamkowa, zespół lufy z obsadą lufy oraz suwadło z zamkiem, natomiast podstawowym jego modułem wymiennym jest łoże, które może być zastąpione dedykowanym granatnikiem podwieszanym.
Zgłoszenie US20090031607 przedstawia budowę amerykańskiego karabinka modułowego XCR firmy Robarm, który jest zbudowany w klasycznym układzie konstrukcyjnym, z kolbą składaną na bok. Podobnie jak niektóre najnowsze konstrukcje broni, XCR nie ma typowego łoża, lecz wydłużoną
PL 215 028 B1 do przodu komorę zamkową, osłaniającą lufę. Na przedniej części lufy umieszczono trzy krótkie szyny Picatinny: dwie po bokach i jedną z dołu. Broń ta ma wymienną lufę o czterech różnych długościach (dla kalibru 5,56 mm), utrzymywaną pojedynczą śrubą, wyposażona też jest w oddzielną komorę spustową. Ze względu na rozmieszczenie skrzydełka bezpiecznika, przycisku zatrzasku magazynka i rękojeści przeładowania, broń jest dostosowana tylko dla strzelców praworęcznych. Moduły bazowe tego karabinka to: komora zamkowa, komora spustowa z kolbą, suwadło (bez zamka) i urządzenie powrotne, natomiast podstawowe moduły wymienne to: lufa (różne kalibry i długości), zamek i magazynki.
Belgijski karabinek SCAR-L kalibru 5,56 mm (na nabój pośredni 5,56x45 mm) i karabin SCAR-H kalibru 7,62 mm (na nabój karabinowy 7,62x51 mm) firmy FN z Herstal również mają klasyczny układ konstrukcyjny, z kolbą składaną na prawą stronę. W broni nie występuje typowe łoże, lecz wydłużona do przodu komora zamkowa, z dwoma bocznymi szynami Picatinny. Obie zunifikowane ze sobą konstrukcje mają wymienne lufy (po trzy różne długości), utrzymywane w komorze zamkowej sześcioma śrubami oraz oddzielne komory spustowe. W wyniku zastosowania przekładanej rękojeści przeładowania oraz obustronnych skrzydełek bezpiecznika i przycisków zatrzasku magazynka, broń w znacznym stopniu jest przystosowana dla strzelców leworęcznych. Wyrzucanie łusek odbywa się tylko na prawą stronę komory zamkowej, zaś przycisk zaczepu zamka umieszczono tylko z lewej strony komory spustowej. W obu konstrukcjach broni modułami bazowymi są: komora zamkowa, komora spustowa, suwadło z zamkiem wraz z urządzeniem powrotnym oraz kolba, natomiast podstawowym modułem wymiennym jest lufa, która ma umieszczoną z dołu szynę Picatinny, umożliwiającą przyłączenie dedykowanego granatnika podwieszanego.
Klasyczny układ konstrukcyjny ma również 5,56 mm karabinek „Masada” firmy Magpul, opisany w zgłoszeniu WO2008/140833. Broń ma wymienną lufę o trzech różnych długościach, utrzymywaną w komorze zamkowej za pomocą gwintowanej tulei ryglowej. Wyposażona też jest w wymienne łoże klasyczne lub trójszynowe, oddzielną komorę spustową z wymiennym modułem mechanizmu uderzeniowo-spustowego oraz kolbę teleskopową składaną lub stałą regulowaną. Karabinek jest w pełni przystosowany dla strzelców leworęcznych przez symetryczne i centralne rozmieszczenie manipulatorów, przy czym wyrzucanie łusek odbywa się tylko na prawą stronę komory zamkowej.
Klasyczny układ konstrukcyjny ma także włoski 5,56 mm karabinek oznaczony wstępnie ARX-160 firmy Berenta. Broń ma szybkowymienną lufę o dwóch długościach, która stanowi jedyny moduł wymienny, utrzymywaną w komorze zamkowej przesuwnym zatrzaskiem, oraz składaną na bok kolbę. Karabinek nie ma typowego łoża, wyposażony jest zaś w oddzielną komorę spustową. Na dolną szynę Picatinny komory zamkowej, można - podobnie jak w przypadku karabinka SCAR - zamocować specjalizowany granatnik podwieszany. ARX-160 jest w pełni przystosowany dla strzelców leworęcznych, poprzez obustronne rozmieszczenie skrzydełek przełącznika rodzaju ognia-bezpiecznika oraz centralne usytuowanie dwufunkcyjnego suwaka zatrzasku magazynka/zaczepu zamka. W broni oryginalnie rozwiązano problem wyrzucania łusek przedstawiony w opisach patentowych EP2045561 i EP8321645, gdyż są one wyrzucane na lewą lub prawą stronę broni po przekręceniu we właściwą stronę rękojeści przeładowania.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji karabinka modułowego, automatycznego, który posiada możliwość elastycznej konfiguracji broni w zależności od potrzeb indywidualnego użytkownika broni.
Karabinek modułowy składający się z zespołu elementów bazowych i zespołu wymiennych elementów modułowych oraz mechanizmów łączących ze sobą elementy tych zespołów, przy czym zespół elementów bazowych zawiera co najmniej komorę zamkową, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zespół elementów modułowych zawiera co najmniej komorę spustową i kolbę przystosowane do konfiguracji karabinka w układzie kolbowym oraz odpowiednią komorę spustową i trzewik przystosowane do konfiguracji karabinka w układzie bezkolbowym.
Karabinek charakteryzuje się również tym, że zawiera dodatkowy mechanizm łączący, którego część usytuowana jest w dolnej części komory zamkowej, zaś druga część odpowiednio w elementach modułowych przystosowanych do konfiguracji broni w układzie kolbowym lub bezkolbowym, przy czym dodatkowy mechanizm łączący korzystnie ma postać trójpunktowego układu połączenia i składa się z odpowiednich elementów kształtowych komory zamkowej oraz elementów modułowych, w których wykonane są poprzeczne otwory, w których to otworach usytuowane są trzpienie mocujące.
Karabinek modułowy według wynalazku umożliwia elastyczne konfigurowanie broni w zależności od potrzeb indywidualnego użytkownika broni. Wykorzystując odpowiednie moduły bazowe, przyPL 215 028 B1 kładowo: komorę zamkową, suwadło z zamkiem, urządzenie powrotne oraz podstawowe moduły wymienne, przykładowo: lufę (o różnych długościach), komorę spustową do konfiguracji broni w układzie klasycznym (kolbowym) lub komorę spustową do konfiguracji broni w układzie bezkolbowym, kolbę lub trzewik, łoże, chwyt transportowy, podpoliczek, wspornik rękojeści i chwyt przedni, można zmontować albo karabinek w klasycznym układzie konstrukcyjnym, albo karabinek w bezkolbowym układzie konstrukcyjnym (bull-pup), przy wykorzystaniu tej samej komory zamkowej. Ma to niezwykle ważne znaczenie praktyczne, gdyż umożliwia szybkie skonfigurowanie broni do wersji najlepiej nadającej się do wykonywania konkretnego zadania bojowego (ogniowego). W związku z tym, że charakter obecnie wykonywanych zadań na współczesnym polu walki ulega dynamicznym zmianom i to w bardzo krótkim czasie, posiadanie broni modułowej według wynalazku jest wręcz niezbędne i uzasadnione również z taktyczno-operacyjnego punktu widzenia prowadzenia działań bojowych.
Rozwiązanie według wynalazku ułatwia również w dużym stopniu proces produkcyjny karabinka, bowiem tę samą komorę zamkową można wykorzystać do obu rodzajów broni.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia elementy składowe karabinka modułowego w rozłożeniu, Fig. 2 przedstawia przykładowe zestawienie karabinka w układzie klasycznym-kolbowym, Fig. 3 przedstawia przykładowe zestawienie karabinka w układzie bezkolbowym, Fig. 4 komorę zamkową w widoku z boku, z lewej strony, Fig. 5 szczegóły konstrukcji komory zamkowej, Fig. 6 komorę spustową karabinka w układzie bezkolbowym, Fig. 7 komorę spustową karabinka w układzie klasycznym-kolbowym, zaś Fig. 8 łoże.
W przykładzie wykonania karabinek modułowy zawiera elementy pozwalające skonfigurować broń w układzie kolbowym lub bezkolbowym, dla osoby praworęcznej lub leworęcznej i składa się z zespołu elementów bazowych w postaci komory zamkowej 1, suwadła 2 z zamkiem i urządzenia powrotnego 3 oraz z zespołu elementów wymiennych w postaci lufy 4, komory spustowej 5 i 6, kolby 7, trzewika 8, łoża 9, chwytu transportowego do mocowania przyrządów celowniczych 10, podpoliczka 11, rękojeści 12, wspornika rękojeści 13 oraz trzech trzpieni mocujących 14.
W skład komory zamkowej 1, przystosowanej do mocowania do niej elementów wymiennych, wchodzi płaszcz 15 komory zamkowej, wykonany ze stopu lekkiego, w którego górnej części umieszczono szynę 16 o profilu zgodnym z MIL-STD-1913 (tzw. Picatinny), służącą do mocowania optycznych przyrządów celowniczych i innych akcesoriów. Tylna cześć płaszcza 15 jest wzmocniona tylcem 17, który służy do mocowania modułu kolby 7 lub trzewika 8, przednia zaś - mostkiem przednim 18. W środkowej części płaszcza 15, umieszczono obsadę 19, służącą do mocowania lufy 4. Elementy te połączone są ze sobą odpowiednimi śrubami 20. Symetrycznie z obu stron komory zamkowej 1 umieszczono okna 21 wyrzutowe łusek oraz szczeliny 22 do rękojeści przeładowania 23 suwadła 2. Przy tylnej krawędzi obydwu okien wyrzutowych 21 łusek przy pomocy śrub przymocowane są, z jednej strony - odbijacz łusek 24 (dla strzelca praworęcznego - z prawej strony), a z przeciwnej strony pokrywka 25 okna wyrzutowego łusek. W dolnej części komory zamkowej 1 umieszczone są kształtowe elementy 26 mechanizmu łączącego 27. Kształtowe elementy 26 mają postać występów usytuowanych w obrębie tylca 17, obsady lufy 19 i mostka przedniego 18 i zawierają poprzeczne otwory 28 służące do mocowania modułu komory spustowej 5 karabinka klasycznego (kolbowego) i łoża 9 lub tylko modułu komory spustowej 6 karabinka bezkolbowego (bull-pup). Komora zamkowa 1 jest otwarta od przodu, umożliwiając wsunięcie i wysunięcie lufy 4 i od tyłu umożliwiając wsunięcie i wysunięcie suwadła z zamkiem 2 oraz urządzenia powrotnego 3.
Wspornik rękojeści 13, po przykręceniu do komory zamkowej 1 wystaje przed mostek przedni 18 i służy do zamocowania chwytu przedniego 12 w bezkolbowej wersji broni.
W skład obu modułów komory spustowej 5 i 6 wchodzą odpowiednio kadłub 29 lub 30 (wykonany z tworzywa sztucznego) z chwytem pistoletowym 31 (przykręconym śrubą) oraz moduł mechanizmu uderzeniowo-spustowego 32, utrzymywany w jego gnieździe przez trzon 33 przełącznika rodzaju ognia-bezpiecznika nastawnego.
Kadłub 29 komory spustowej 5 karabinka zbudowanego w układzie klasycznym zakończony jest z przodu obustronnie elementami kształtowymi 26 z otworem poprzecznym 28 pod trzpień 14, mocujący komorę spustową 5 do obsady lufy 19 komory zamkowej 1. Z tyłu kadłub 29 zakończony jest występem 34, o który opiera się obsada kolby 7, utrzymując komorę spustową 5 w położeniu zamkniętym.
Przedłużony do przodu (w stosunku do karabinka zbudowanego w układzie klasycznym) kadłub 30 komory spustowej 6 karabinka bezkolbowego zakończony jest z przodu elementami kształtowymi 26 z poprzecznym otworem 28 pod trzpień 14 mocujący komorę spustową 6 do mostka
PL 215 028 B1 przedniego 18 komory zamkowej 1. Na środku komory spustowej 6 znajduje się kolejny poprzeczny otwór 28 pod trzpień 14 mocujący komorę spustową 6 do obsady lufy 19 komory zamkowej 1. Z tyłu komory spustowej 6 usytuowany jest występ 34, o który opiera się obsada trzewika 8, utrzymując komorę spustową 6 w położeniu zamkniętym.
W obsadzie kolby 7 i obsadzie trzewika 8 znajduje się poprzeczny otwór 28 pod trzpień 14 mocujący moduł kolby 7 lub trzewika 8 do komory zamkowej 1.
Łoże 9 zamyka od dołu komorę zamkową 1 w obszarze osłaniającym lufę 4. Łoże 9 ma z przodu i z tyłu elementy mocujące 26 z poprzecznymi otworami 28 pod trzpienie 14 mocujące do mostka przedniego 18 i obsady lufy 19 komory zamkowej 1. W przedstawionym przykładzie łoże 9 jest wyposażone w przymocowaną z dołu szynę Picatinny 35, służącą do mocowania chwytu przedniego 12 lub innych akcesoriów.
Chwyt transportowy 10 służy do mocowania przyrządów celowniczych do karabinka w wersji bezkolbowej (bull-pup), w celu zapewnienia im właściwego położenia względem głowy strzelca opartej o podpoliczek 11. Podpoliczek 11, stosowany wraz z chwytem transportowym w wersji bezkolbowej karabinka, osłania tylny odcinek górnej szyny Picatinny 16 komory zamkowej 1 (za chwytem transportowym 10), umożliwiając oparcie głowy strzelca przy składaniu się do strzału.
Chwyt przedni 12 służy do podtrzymywania broni z przodu (przed chwytem pistoletowym) w obu wersjach broni, przy czym w wersji klasycznej jest mocowany do szyny łoża 9, a w wersji bezkolbowej - do szyny wspornika rękojeści 13.
Wspornik rękojeści 13 służy do mocowania chwytu przedniego 12 do komory zamkowej 1 karabinka w wersji bezkolbowej za pośrednictwem szyny Picatinny 35.
Aby uzyskać przykładowy karabinek w klasycznym (kolbowym) układzie konstrukcyjnym należy:
zamocować odpowiednią lufę 4 w komorze zamkowej 1, przyłączyć komorę spustową 5 i łoże 9 z chwytem przednim 12 (jeżeli było odłączone), wkładając trzpienie 14 w otwory mostka przedniego 18 i obsady 19 lufy.
wsunąć do komory zamkowej 1 zespół suwadła 2 z zamkiem, po czym w odpowiednim położeniu wzdłużnym suwadła należy przyłączyć do suwadła rękojeść przeładowania 23, wkładając ją z odpowiedniej strony w gniazdo suwadła.
wsunąć od tyłu urządzenie powrotne 3, wsunąć od dołu w prowadnicę kolbę 7.
wsunąć kolbę 7 do oporu oraz wsunąć w jej otwór trzpień łączący 14 tak, aby ją zamocować do komory zamkowej 1.
Aby uzyskać przykładowy karabinek w bezkolbowym układzie konstrukcyjnym (bull-pup), należy:
odpowiednio skonfigurować komorę zamkową 1. W tym celu należy na górną szynę 16 nasunąć i przykręcić chwyt transportowy 10 oraz nasunąć do oporu podpoliczek 11, przykręcić do mostka przedniego 18 wspornik rękojeści 13 z chwytem przednim 12, zamocować odpowiednią lufę 4 w komorze zamkowej 1, przyłączyć komorę spustową 6 dla wersji bezkolbowej, wkładając trzpienie 14 w otwory mostka przedniego 18 i obsady 19 lufy.
kolejność dalszego składania broni jest analogiczna, jak w przypadku karabinka kolbowego, z taką różnicą, że zamiast kolby 7 należy przyłączyć trzewik 8.
Claims (2)
1. Karabinek modułowy składający się z zespołu elementów bazowych i zespołu wymiennych elementów modułowych oraz mechanizmów łączących ze sobą elementy tych zespołów, przy czym zespół elementów bazowych zawiera co najmniej komorę zamkową, znamienny tym, że zespół elementów modułowych zawiera co najmniej komorę spustową (5) i kolbę (7) przystosowane do konfiguracji karabinka w układzie kolbowym oraz komorę spustową (6) i trzewik (8) przystosowane do konfiguracji karabinka w układzie bezkolbowym.
2. Karabinek według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera dodatkowy mechanizm łączący (27), którego część usytuowana jest w dolnej części komory zamkowej (1), zaś druga część odpowiednio w elementach modułowych przystosowanych do konfiguracji broni w układzie kolbowym lub bezkolbowym, przy czym dodatkowy mechanizm łączący (27) korzystnie ma postać trójpunktowego układu połączenia i składa się z elementów kształtowych (26) usytuowanych w komorze zamkowej (1) oraz
PL 215 028 B1 w odpowiednich elementach modułowych, w których to elementach kształtowych (26) wykonane są poprzeczne otwory (28), pod trzpienie mocujące (14).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL389737A PL215028B1 (pl) | 2009-12-03 | 2009-12-03 | Karabinek modułowy |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL389737A PL215028B1 (pl) | 2009-12-03 | 2009-12-03 | Karabinek modułowy |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL389737A1 PL389737A1 (pl) | 2011-06-06 |
PL215028B1 true PL215028B1 (pl) | 2013-10-31 |
Family
ID=44201493
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL389737A PL215028B1 (pl) | 2009-12-03 | 2009-12-03 | Karabinek modułowy |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL215028B1 (pl) |
-
2009
- 2009-12-03 PL PL389737A patent/PL215028B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL389737A1 (pl) | 2011-06-06 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US9599430B1 (en) | Firearm handguard | |
US7765730B2 (en) | Assault rifle back-up sight rib and support structure | |
US9835411B2 (en) | Integrated rail and sight system for firearm | |
US8393107B2 (en) | Firearm assembly including a first weapon and a second weapon selectively mounted to the first weapon | |
US8371056B1 (en) | Firearm accessory rail adaptor bracket | |
US6508158B2 (en) | Firing lever arrangement for a firearm | |
US9134092B2 (en) | Firearm modification accessory | |
US20090178325A1 (en) | Hand grip system with integrated sight for mounting to firearm | |
US20090183416A1 (en) | Laser gunsight system for a firearm handgrip | |
US10254058B2 (en) | Light rifle chassis | |
US10976127B2 (en) | Accessory attachment system for a handgun having a polymer slide cover | |
US9593896B2 (en) | Bolt rifle assembly | |
US20220316830A1 (en) | Upper receiver for a firearm | |
PL215028B1 (pl) | Karabinek modułowy | |
RU2684837C1 (ru) | Модульное огнестрельное оружие | |
CZ301998B6 (cs) | Strelná zbran s dynamickým záverem | |
RU2450234C2 (ru) | Ложа оружия | |
US20220107154A1 (en) | Rifle conversion devices and method | |
US8720100B1 (en) | Dual handgun assembly for close combat | |
US11181341B2 (en) | Sight device for a firearm, in particular for a handgun | |
RU2350884C2 (ru) | Орудийная установка, допускающая откат и возвращение в боевое положение | |
RU2826320C1 (ru) | Модульное мультикалиберное стрелковое оружие | |
RU2754786C1 (ru) | Способ преобразования самозарядного оружия в оружие для стрельбы маркирующими патронами (варианты) | |
RU2520557C2 (ru) | Оружие с быстросъемным прикладом | |
EP3825644B1 (en) | A handgun converter and a method for using a handgun converter |