PL213942B1 - Osobisty ogrzewacz powietrza wdychanego - Google Patents

Osobisty ogrzewacz powietrza wdychanego

Info

Publication number
PL213942B1
PL213942B1 PL384612A PL38461208A PL213942B1 PL 213942 B1 PL213942 B1 PL 213942B1 PL 384612 A PL384612 A PL 384612A PL 38461208 A PL38461208 A PL 38461208A PL 213942 B1 PL213942 B1 PL 213942B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
exhaust
wall
shell
air
exchanger shell
Prior art date
Application number
PL384612A
Other languages
English (en)
Other versions
PL384612A1 (pl
Inventor
Edward Wiczkowski
Maria Zalesska-Kręcicka
Tomasz Kręcicki
Monika Morawska-Kochman
Agnieszka Szust
Wacław Kollek
Original Assignee
Akademia Medyczna Im Piastow Slaskich We Wroclawiu
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Medyczna Im Piastow Slaskich We Wroclawiu, Politechnika Wroclawska filed Critical Akademia Medyczna Im Piastow Slaskich We Wroclawiu
Priority to PL384612A priority Critical patent/PL213942B1/pl
Publication of PL384612A1 publication Critical patent/PL384612A1/pl
Publication of PL213942B1 publication Critical patent/PL213942B1/pl

Links

Landscapes

  • Accommodation For Nursing Or Treatment Tables (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest osobisty ogrzewacz powietrza wdychanego przeznaczony dla chorego poddanego tracheotomii, przeznaczony do ogrzewania zimnego i suchego powietrza wdychanego przez pacjenta, zwłaszcza po urazach w regionie głowy i szyi połączonych z uszkodzeniem nerwów krtaniowych wstecznych lub uszkodzeniem centralnego układu nerwowego, wszędzie tam gdzie zmiana toru oddychania powoduje ominięcie naturalnej drogi oddechowej.
Z polskiego opisu patentowego nr 169888 znany jest sztuczny nos zwierający tchawicę ze skórą chorego poddanego tracheotomii z otworem chirurgicznym, zawierający dziurkowaną obudowę umieszczoną na zewnętrznej części otworu chirurgicznego na podstawce pierścieniowej, przylegającej do skóry. Podstawka pierścieniowa wyposażona jest w dwie siatki zainstalowani pomiędzy otworem chirurgicznym i hydrofilową masę przesączalną, która spełnia rolę wymiennika. W wymienniku tym na przemian krąży ciepłe i wilgotne powietrze, między wydzielanym i wdychanym powietrzem. Siatki zainstalowane w podstawce pierścieniowej od strony otworu chirurgicznego są od siebie oddalone o taką odległość aby wydalany z tchawicy śluz nie przedostawał się do hydrofilowej masy przesączalnej.
Z patentu USA nr 2491647 znany jest wymiennik ciepła przeznaczony dla chorego poddanego tracheotomii, wykonany w postaci płaskiego, otwartego po obu stronach pojemnika o przekroju eliptycznym, który ma na ściankach wykonane otwory. Wewnątrz tego pojemnika umieszczony jest zbiorniczek, którego dno i przestrzeń przy dnie wystająca z pojemnika jest wykonana z folii lub blachy, zaś górna część zbiorniczka ma ścianki wykonane z siatki. Ponadto zbiorniczek i pojemnik w górnej części są wyposażone w rurkowe elementy łączące, natomiast u dołu zbiorniczek jest mocowany i stabilizowany w pojemniku za pomocą połączenia śrubowego. Rurkowe elementy są ponadto połączone rurkowym kolankiem z pierścieniem osadzonym w otworze chirurgicznym. Wymiennik jest wyposażony w pasek do montowania na szyi pacjenta i jest noszony na piersi pod ubraniem.
Znane ze stosowania nie rozwiązują problemu utraty ciepła i wilgoci powietrza wdychanego przez pacjentów z tracheostomem a jedynie chronią drogi oddechowe przed zanieczyszczeniem. Pacjenci mogą zakupić osłony tracheostomu wykonane z materiałów tekstylnych. Są także dostępne filtry przyklejane bezpośrednio nad tracheostomem, które także mechanicznie zabezpieczają przed zanieczyszczeniami. Znane jest rozwiązanie, które jest częścią wyposażenia dla pacjentów z protezami głosowymi, które umożliwia zachowanie prawidłowej wilgotności, ale nie podwyższa temperatury powietrza wdychanego. Problem ogrzania i nawilżania wdychanego powietrza dotyczy także pacjentów oddziałów intensywnej terapii medycznej wymagających długotrwałej intubacji i wentylacji. Znane sztuczne nosy zapewniają prawidłowe nawilżenie oraz zabezpieczają przed kolonizacją bakteryjną, gdyż są nasączone środkami antybakteryjnymi. Niestety żaden z nich nie zapewnia podgrzewania powietrza.
Istota ogrzewacza, według wynalazku polega na tym, że ma dwa płaszcze, z których płaszcz wydechowy stanowi oddzielny element i jest wyposażony w dolnej części w wymienną wkładkę chłonną, przy czym płaszcz wymiennika i płaszcz wydechowy u góry są połączone poprzez zawór wdechowo-wydechowy z króćcem doprowadzającym ogrzane powietrze do rurki tracheotomicznej, natomiast płaszcz wymiennika na wlocie ma wymienny filtr mechaniczny, a na wylocie przed zaworem wdechowo-wydechowym ma wymienny filtr antybakteryjny. Ogrzewacz wyposażony jest w opaskę wykonaną z miękkiego materiału, która zamocowana jest nad króćcem doprowadzającym ogrzane powietrze do rurki tracheotomicznej i odprowadzającym powietrze wydychane.
Korzystnie, płaszcz wymiennika jest wykonany z miękkiego materiału, przy czym ścianka przylegająca do klatki piersiowej pacjenta płaszcza wymiennika jest połączona elementami dystansowymi ze ścianką od strony płaszcza wydechowego. Pomiędzy ściankami płaszcza wymiennika i elementami dystansowymi utworzone są kanały doprowadzające powietrze do rurki tracheotomicznej.
Korzystnym jest, gdy płaszcz wymiennika od strony klatki piersiowej pacjenta pokryty jest miękką tkaniną bawełnianą.
Korzystnie, płaszcz wydechowy jest pokryty miękkim materiałem, przy czym ścianka przylegająca do płaszcza wymiennika jest połączona ze ścianką zewnętrzną płaszcza wydechowego elementami dystansowymi, pozwalającymi na swobodny wydech powietrza przez porowatą, korzystnie z otworkami, zewnętrzną ściankę płaszcza wydechowego, pozwalającą na swobodny wydech. Pomiędzy ściankami płaszcza wydechowego oddalonymi elementami dystansowymi utworzone są kanały odprowadzające wydzielinę płucną do wymiennej wkładki chłonnej.
PL 213 942 B1
Korzystnie, pomiędzy płaszczem wymiennika i płaszczem wydechowym jest jedna wspólna ścianka.
Wyposażenie nowego ogrzewacza w filtry pozwala na oczyszczanie powietrza z cząstek mechanicznych oraz ochronę antybakteryjną. Ogrzewacz jest trwały, wydajny i prosty w użytkowaniu i jednocześnie łagodzi, a wręcz wyeliminuje stany chorobowe pacjentów spowodowane chłodnym i zimnym powietrzem wdychanym bezpośrednio do układu oddechowego z pominięciem górnych dróg oddechowych. Zimne i suche powietrze prowadzi do wysuszenia błony śluzowej dróg oddechowych i utraty wilgoci, przez co powoduje uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych, zwłaszcza tchawicy i oskrzeli oraz zwolnienie ruchów rzęsek nabłonka rzęskowego i zwiększa ryzyko infekcji, przez co pacjenci częściej chorują na zapalenie oskrzeli i płuc.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 - przedstawia osobisty ogrzewacz powietrza wdychanego w widoku z przodu, a fig 2 - jego przekrój pionowy.
P r z y k ł a d 1
Osobisty ogrzewacz powietrza wdychanego dla chorego poddanego tracheotomii, wyposażony jest w opaskę 1 wykonaną z miękkiego materiału, która zamocowana jest nad króćcem 2 doprowadzającym ogrzane powietrze do rurki tracheotomicznej i odprowadzającym powietrze wydychane oraz ma płaszcze wymiennika 3 i wydechowy 4. Płaszcz wydechowy 4 stanowi oddzielny element i jest wyposażony w dolnej części w wymienną wkładkę chłonną 5. Płaszcze wymiennika 3 i wydechowy 4, u góry są połączone poprzez zawór wdechowo-wydechowy 6 z króćcem 2 doprowadzającym ogrzane powietrze do rurki tracheotomicznej. Płaszcz wymiennika 3 na wlocie ma wymienny filtr mechaniczny 7, a na wylocie przed zaworem wdechowo-wydechowym 6 ma wymienny filtr antybakteryjny 8. Płaszcz wymiennika 3 jest wykonany z miękkiego materiału, przy czym ścianka przylegająca do klatki piersiowej pacjenta płaszcza wymiennika 3 jest połączona ze ścianką od strony płaszcza wydechowego 4 elementami dystansowymi 9. Pomiędzy ściankami płaszcza wymiennika 3 oddalonymi elementami dystansowymi 9 utworzone są kanały 10 doprowadzające powietrze do rurki tracheotomicznej. Płaszcz wydechowy 4 jest pokryty również miękkim materiałem. Ścianka przylegająca do płaszcza wymiennika 3 jest połączona ze ścianką zewnętrzną płaszcza wydechowego 4, elementami dystansowymi 9 pozwalającymi na swobodny wydech powietrza przez porowatą zewnętrzną ściankę płaszcza wydechowego 4. Pomiędzy ściankami płaszcza wydechowego 4 oddalonymi elementami dystansowymi 9 utworzone są kanały 10 odprowadzające wydzielinę płucną do wymiennej wkładki chłonnej 5. W zewnętrznej ściance płaszcza wydechowego 4 są wykonane otworki 11 pozwalające na swobodny wydech.
P r z y k ł a d 2
Osobisty ogrzewacz powietrza wdychanego wykonany jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że płaszcz wymiennika 3 od strony klatki piersiowej pacjenta pokryty jest miękką tkaniną bawełnianą, a w zewnętrznej ściance płaszcza wydechowego 4 są wykonane otworki 11 pozwalające na swobodny wydech. Ponadto pomiędzy płaszczem wymiennika 3 i płaszczem wydechowym 4 jest jedna wspólna ścianka.
Ogrzewacz opiera się na wykorzystaniu temperatury ciała pacjenta. Ogrzewacz umiejscowiony bezpośrednio na klatce piersiowej pacjenta przejmuje swą powierzchnią jej ciepło, a poprzez system przewodów w postaci kanałów 10 o małej średnicy umieszczonych wewnątrz płaszcza wymiennika 3 przekazuje ciepło przepływającemu powietrzu, które wcześniej zostaje oczyszczone z części mechanicznych. Tak podgrzane i oczyszczone powietrze przechodzi do filtra antybakteryjnego 8 i dalej przez zawór wdechowo-wydechowy 6 dociera do rurki tracheotomicznej. Na zwiększenie efektywności ogrzewacza ma również istotny wpływ umieszczenie go bezpośrednio na klatce piersiowej pacjenta, jak również fakt, iż jest on osłonięty bielizną, powietrze wchodzące do wymiennika 3 ma wyższą temperaturę, niż temperatura powietrza otaczającego pacjenta z zewnętrz.

Claims (7)

1. Osobisty ogrzewacz powietrza wdychanego, który umiejscowiony bezpośrednio na klatce piersiowej pacjenta jest wyposażony w filtr mechaniczny i filtr antybakteryjny, znamienny tym, że ma dwa płaszcze (3, 4), z których płaszcz wydechowy (4) stanowi oddzielny element i jest wyposażony w dolnej części w wymienną wkładkę chłonną (5), przy czym płaszcz wymiennika (3) i płaszcz
PL 213 942 B1 wydechowy (4) u góry są połączone poprzez zawór wdechowo-wydechowy (6) z króćcem (2) doprowadzającym ogrzane powietrze do rurki tracheotomicznej, natomiast płaszcz wymiennika (3) na wlocie ma wymienny filtr mechaniczny (7) a na wylocie przed zaworem wdechowo-wydechowym (3) ma wymienny filtr antybakteryjny (8).
2. Ogrzewacz, według zastrz. 1, znamienny tym, że płaszcz wymiennika (3) jest wykonany z miękkiego materiału, przy czym ścianka płaszcza wymiennika (3) przylegająca do klatki piersiowej pacjenta, jest połączona elementami dystansowymi (9) ze ścianką od strony płaszcza wydechowego (4), natomiast pomiędzy ściankami płaszcza wymiennika (3) i elementami dystansowymi (9), utworzone są kanały (10) doprowadzające powietrze do rurki tracheotomicznej.
3. Ogrzewacz, według zastrz. 2, znamienny tym, że płaszcz wymiennika (3) od strony klatki piersiowej pacjenta pokryty jest miękką tkaniną bawełnianą.
4. Ogrzewacz, według zastrz. 1, znamienny tym, że płaszcz wydechowy (4) jest pokryty miękkim materiałem, przy czym ścianka przylegająca do płaszcza wymiennika (3) jest połączona ze ścianką zewnętrzną płaszcza wydechowego (4), elementami dystansowymi (9) pozwalającymi na swobodny wydech powietrza przez porowatą zewnętrzną ściankę płaszcza wydechowego (4), przy czym pomiędzy ściankami płaszcza wydechowego (4) i elementami dystansowymi (9) utworzone są kanały (10) odprowadzające wydzielinę płucną do wymiennej wkładki chłonnej (5).
5. Ogrzewacz, według zastrz. 4, znamienny tym, że w zewnętrznej ściance płaszcza wydechowego (4) są wykonane otworki (11) pozwalające na swobodny wydech.
6. Ogrzewacz, według zastrz. 1, znamienny tym, że jest wyposażony w opaskę (1) wykonaną z miękkiego materiału, która zamocowana jest nad króćcem (2) doprowadzającym ogrzane powietrze do rurki tracheotomicznej i odprowadzającym powietrze wydychane.
7. Ogrzewacz, według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiędzy płaszczem wymiennika (3) i płaszczem wydechowym (4) jest jedna wspólna ścianka.
PL384612A 2008-03-06 2008-03-06 Osobisty ogrzewacz powietrza wdychanego PL213942B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384612A PL213942B1 (pl) 2008-03-06 2008-03-06 Osobisty ogrzewacz powietrza wdychanego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384612A PL213942B1 (pl) 2008-03-06 2008-03-06 Osobisty ogrzewacz powietrza wdychanego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL384612A1 PL384612A1 (pl) 2009-09-14
PL213942B1 true PL213942B1 (pl) 2013-05-31

Family

ID=42988881

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL384612A PL213942B1 (pl) 2008-03-06 2008-03-06 Osobisty ogrzewacz powietrza wdychanego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL213942B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL384612A1 (pl) 2009-09-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2089228C1 (ru) Искусственный нос для пациента, которому сделана операция трахеотомии
US20120097156A1 (en) Positive airway pressure therapy mask humidification systems and methods
JP5604446B2 (ja) 加湿フェイス・マスク
ES2793245T3 (es) Protector respiratorio
US20090025724A1 (en) System for removal of water from a hose and the hygroscopic hose utilized
WO2015052681A1 (en) Hme and compact breathing apparatus
KR100897161B1 (ko) 비강내 삽입형 호흡정화 마스크
US8567391B2 (en) Heat and moisture exchanger, heat and moisture exchanging device, and mask
JP2008541971A (ja) 医療外科器具
US6739339B2 (en) Self-moistening tracheostomy device
CN208943141U (zh) 一种儿科呼吸装置
CN208710713U (zh) 一种急诊内科专用应急呼吸装置
EP1820529A1 (en) Gas processing unit
US3526226A (en) Therapeutic inhaling device
KR100895039B1 (ko) 마취를 위한 호흡순환튜브
ES2246312T3 (es) Dispositivo para calentar el gas inspirado por un paciente.
PL213942B1 (pl) Osobisty ogrzewacz powietrza wdychanego
CN201775853U (zh) 人工鼻
AU2001236309A1 (en) A device for collecting liquid from exhalation gas from a patient
CN211065158U (zh) 一种附加具有空气加湿功能的过滤口罩装置
CN112089935A (zh) 一种中医内科护理诊断检测呼吸装置
CN211513010U (zh) 一种小儿呼吸道保护护理装置
CN220142378U (zh) 一种防干燥防护罩
KR102517592B1 (ko) 멤브레인 구조를 갖는 호흡순환튜브
CN209751879U (zh) 耳鼻喉科专用的鼻腔加湿器