PL212868B1 - Brykiet węglowo-biomasowy i sposób jego wytwarzania - Google Patents

Brykiet węglowo-biomasowy i sposób jego wytwarzania

Info

Publication number
PL212868B1
PL212868B1 PL387264A PL38726409A PL212868B1 PL 212868 B1 PL212868 B1 PL 212868B1 PL 387264 A PL387264 A PL 387264A PL 38726409 A PL38726409 A PL 38726409A PL 212868 B1 PL212868 B1 PL 212868B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
biomass
volume
briquette
coal
weight
Prior art date
Application number
PL387264A
Other languages
English (en)
Other versions
PL387264A1 (pl
Inventor
Zbigniew Musial
Original Assignee
Zbigniew Musial
Stalmax A & S Pargiela A Maczynski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zbigniew Musial, Stalmax A & S Pargiela A Maczynski filed Critical Zbigniew Musial
Priority to PL387264A priority Critical patent/PL212868B1/pl
Publication of PL387264A1 publication Critical patent/PL387264A1/pl
Publication of PL212868B1 publication Critical patent/PL212868B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E50/00Technologies for the production of fuel of non-fossil origin
    • Y02E50/10Biofuels, e.g. bio-diesel
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E50/00Technologies for the production of fuel of non-fossil origin
    • Y02E50/30Fuel from waste, e.g. synthetic alcohol or diesel

Landscapes

  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest brykiet węglowo-biomasowy oraz sposób jego wytwarzania.
Procesy brykietowania drobnoziarnistych materiałów stanowiących odpad paliw energetycznych są znane. Wymagają one zawsze zastosowania odpowiedniego skutecznego spoiwa (lepiszcza) wiążącego poszczególne składniki brykietów.
Z polskiego opisu patentowego PL 165547 znane są brykiety zawierające pak i asfalt jako lepiszcze. Tego rodzaju substancje nie są jednak akceptowane ze względu na wymogi ochrony środowiska.
W polskim opisie patentowym PL 194 593 ujawniono brykiety zawierające miał węglowy i/lub koks i/lub trociny i/lub torf i/lub słomę, w których jako lepiszcze zastosowano kolagen otrzymywany z naturalnych skór zwierzęcych.
W polskich opisach patentowych PL 174678 i PL 174972 jako spoiwo do brykietowania rozdrobnionych odpadów energetycznych zastosowano skrobię i jej pochodne modyfikowane dodatkowo żywicą mocznikowo-formaldehydową.
Jako lepiszcze mineralne w procesie brykietowania ujawnionym w polskim opisie patentowym PL 177 076 stosowano również tlenki magnezu i cynku.
Celem wynalazku jest opracowanie ekologicznego sposobu brykietowania opartego na lepiszczach skutecznie spajających rozdrobnione materiały.
Przedmiotem wynalazku jest brykiet węglowo-biomasowy charakteryzujący się tym, że zawiera jako spoiwo sproszkowany tlenek wapnia CaO i/lub wapno hydratyzowane Ca(OH)2 oraz popiół lotny, przy czym brykiet zawiera
- od 20 do 80%, korzystnie do 50% objętościowych miału węglowego,
- od 20 do 80%, korzystnie do 50% objętościowych biomasy w mieszaninie z tlenkiem wapnia CaO i/lub wapnem hydratyzowanym Ca(OH)2 w ilości 5-15% objętościowych, w stosunku do objętości biomasy, przy czym stosuje się biomasę o wilgotności do 40%, korzystnie do 30% wagowych oraz
- od 3 do 10%, korzystnie od 3 do 5% wagowych popiołu lotnego w stosunku do całkowitej masy miału węglowego i biomasy w mieszaninie z tlenkiem wapnia i/lub wapnem hydratyzowanym.
Korzystnie brykiet zawiera miał węglowy i rozdrobnioną biomasę o uziarnieniu mniejszym niż 5 mm.
Korzystnie brykiet ma rozmiar od 15 do 40 mm, korzystniej od 15 do 30 mm.
Przedmiotem wynalazku jest również sposób wytwarzania brykietu węglowo-biomasowego charakteryzujący się tym, że rozdrobnioną biomasę w ilości od 20 do 80%, korzystnie do 50% objętościowych o wilgotności do 40%, korzystnie do 30% wagowych, miesza się z tlenkiem wapnia CaO i/lub wapnem hydratyzowanym Ca(OH)2 w ilości 5-15% objętościowych w stosunku do ilości biomasy, pozostawia na 12 do 24 godzin, a następnie miesza się z miałem węglowym w stosunku od 20 do 80% objętościowych miału węglowego i od 20 do 80% objętościowych biomasy, korzystnie w stosunku objętościowym 1:1. i dodaje się popiół lotny w ilości od 3 do 10%, korzystnie od 3 do 5% wagowych w stosunku do całkowitej masy miału węglowego i biomasy w mieszaninie z tlenkiem wapnia i/lub wapnem hydratyzowanym, a następnie wytworzoną mieszaninę prasuje się pod ciśnieniem 50 - 150 MPa.
Korzystnie, kiedy wilgotność biomasy jest mniejsza lub równa 15% wagowych dodaje się wapno hydratyzowane Ca(OH)2, a kiedy wilgotność biomasy jest większa niż 15% wagowych dodaje się tlenek wapnia, korzystnie w postaci sproszkowanego wapna palonego.
Korzystnie stosuje się miał węglowy i rozdrobnioną biomasę o uziarnieniu mniejszym niż 5 mm.
Korzystnie wytwarza się brykiet o rozmiarach od 15 do 40 mm, korzystnie od 15 do 30 mm.
Brykiet według wynalazku można spalać w dowolnym typie kotła rusztowego, a szczególnie w automatycznych kotłach z paleniskiem retortowym. Nadają się również do współspalania z węglem w kotłach energetycznych z ruchomym rusztem. Dodatek wapna oprócz funkcji wiążącej brykiety, zapewnia ograniczenie emisji szkodliwych tlenków siarki w spalinach. Ponadto sposób według wynalazku pozwala na wykorzystanie odpadu z przemysłu energetycznego jakim jest popiół lotny.
Dobór spoiwa w brykiecie według wynalazku pozwala również, na bardziej zróżnicowany dobór składu brykietu. Nie jest konieczne, aby brykiet zawierał miał węglowy i biomasę w ściśle określonych proporcjach. Wysoka zawartość biomasy w brykiecie czy też wysoka zawartość miału węglowego nie osłabiają wiążących właściwości zastosowanego spoiwa. Wytworzony brykiet jest trwały w warunkach przechowywania i transportu.
Wykorzystanie popiołu lotnego jako sztucznej pucolany dodatkowo poprawia sprawność spalania poprzez dopalenie niedopału (zawartość niedopału może dochodzić do 20% masy popiołu lotnego).
PL 212 868 B1
Miał węglowy może stanowić zarówno miał i muł węgla kamiennego jak i brunatnego, choć wynalazek dotyczy przede wszystkim przerobu miału węgla kamiennego. W sposobie według wynalazku wykorzystuje się frakcje podziarna w przedziale do 5 mm. Frakcja o rozmiarach powyżej 5 mm może być spalana w dowolnym kotle rusztowym lub retortowym.
Biomasę mogą stanowić dowolne dodatki energetyczne np. trociny, wióry, kora drzewna, torf, słoma. Składniki te mieli się na potrzeby wynalazku korzystnie do rozmiarów poniżej 5 mm. Biomasa powinna być więc do celów brykietowania specjalnie rozdrobniona.
Sposób według wynalazku realizuje się zasadniczo na dwusegmentowej linii produkcyjnej obejmującej etap przygotowania biomasy i etap wytwarzania brykietów. Etap przygotowania biomasy przed zasadniczym brykietowaniem modyfikuje się odpowiednio zależnie od rodzaju biomasy. Można wykorzystać biomasę z dowolnego źródła o wilgotności do 40%, zwłaszcza niższej niż 30% wagowych.
Jeśli zawartość wilgoci w biomasie nie przekracza 15% wagowych miesza się ją z wapnem hydratyzowanym (suchogaszonym) Ca(OH)2 w ilości 5-15% objętościowych w stosunku do ilości biomasy. Natomiast jeśli wilgotność biomasy jest wyższa i wynosi od 15 do 40%, a korzystnie do 30%, to miesza się ją z tlenkiem wapnia CaO w postaci sproszkowanego wapna palonego w podobnej ilości wynoszącej 5-15% objętościowych stosunku do ilości biomasy. Możliwe jest również stosowanie mieszaniny związków wapnia np. mieszaniny CaO i Ca(OH)2. Ilości dodanego CaO i/lub Ca(OH)2 zależą m.in. od wilgotności biomasy i od ilości siarki zawartej w miale węglowym, czyli również ilości dodanego do brykietu miału węglowego.
Mieszaninę biomasy ze związkami wapnia pozostawia się na 10 do 20 godzin lub, 12 do 24 godzin, a następnie miesza z miałem węglowym korzystnie w stosunku objętościowym 1:1. Stosunek ilości miału węglowego do mieszaniny biomasy ze związkami wapnia może być również nieco inny, brykiet może zawierać zwiększoną w stosunku do biomasy ilość miału węglowego. Ogólnie biomasę można mieszać z miałem węglowym w ilościach od 20 do 80% objętościowych biomasy i od 20 do 80% objętościowych miału węglowego, zwłaszcza od 40 do 60% biomasy i od 40 do 60% miału węglowego.
W końcowym etapie procesu wytwarzania brykietu do mieszaniny uzyskanej w poprzednim etapie dodaje się popiół lotny, który jest odpadem np. z kotłów energetycznych. Pochodzenie popiołów jest w zasadzie dowolne. Zawiera on tlenki krzemu, glinu i żelaza oraz bardzo małe cząstki węgla w postaci cząstek koksu. Popiół lotny w obecności wapnia wchodzi w reakcje pucolanowe. Powstają przy tym trwałe wapienno-krzemianowe i wapienno-glinowe hydraty, które spajają się i stanowią lepiszcze w brykiecie.
Sposobem według wynalazku uzyskuje się w zasadzie brykiet o dowolnych kształtach i rozmiarach. Mogą to być walce o długości i średnicy w granicach 15 - 40 mm, korzystnie 15 - 30 mm. Ten ostatni rozmiar brykietu zapewnia optymalne jego spalanie podobne do procesu spalania paliwa o rozmiarach tzw. „groszku”.
P r z y k ł a d 1
Rozdrobnioną biomasę w postaci zmielonych odpadów z procesu obróbki drewna wraz z korą drzewną o uziarnieniu mniejszym niż 5 mm i niskiej wilgotności wynoszącej ok. 10%, miesza się z wapnem hydratyzowanym Ca(OH)2 w ilości 10 części objętościowych w stosunku do ilości biomasy, pozostawia na 16 godzin, a następnie miesza z miałem węglowym (węgiel kamienny), w stosunku objętościowym 1:1, tj. w ilości 50 części miału węglowego na 50 części biomasy w mieszaninie z wapnem hydratyzowanym, i dodaje się popiół lotny w ilości 5 części wagowych w stosunku do całkowitej masy miału węglowego i biomasy w mieszaninie z wapnem hydratyzowanym, a następnie wytworzoną mieszaninę prasuje się pod ciśnieniem 150 MPa. Wytworzono brykiety w postaci walca o średnicy 25 mm i długości 25 mm.
P r z y k ł a d 2
Rozdrobnioną biomasę w postaci zmielonych odpadów z procesu obróbki drewna o uziarnieniu mniejszym niż 5 mm i wysokiej wilgotności wynoszącej ok. 20%, miesza się z tlenkiem wapnia w postaci sproszkowanego kamienia wapiennego w ilości 15 części objętościowych w stosunku do ilości biomasy, pozostawia na 20 godzin, a następnie miesza zmiąłem węglowym, w stosunku objętościowym 1:1, tj. w ilości 50 części objętościowych miału węglowego i 50 części biomasy w mieszaninie z tlenkiem wapnia, i dodaje się popiół lotny w ilości 3 albo 5, albo 10 części wagowych w stosunku do całkowitej masy miału węglowego i biomasy w mieszaninie z tlenkiem wapnia, a następnie wytworzoną mieszaninę prasuje się pod ciśnieniem 100 MPa. Wytworzono brykiet w postaci walca o średnicy 25 mm i długości 25 mm.
PL 212 868 B1
P r z y k ł a d 3
Wytworzono brykiet według przykładu 1 i 2 mieszając miał węglowy z biomasą w stosunku objętościowym 2 :1 tj. 60 części miału węglowego zmieszano z 30 częściami biomasy w mieszaninie z tlenkiem wapnia CaO lub wapnem hydratyzowanym Ca(OH)2.
P r z y k ł a d 4
Wytworzono brykiet według przykładu 2 stosując zamiast czystego sproszkowanego CaO jego mieszaninę z wapnem hydratyzowanym Ca(OH)2 w stosunku wagowym 1:1, tj. 7,5 części tlenku wapnia CaO i 7,5 części wapna hydratyzowanego Ca(OH)2.

Claims (7)

1. Brykiet węglowo-biomasowy, znamienny tym, że zawiera jako spoiwo sproszkowany tlenek wapnia CaO i/lub wapno hydratyzowane Ca(OH)2 oraz popiół lotny, przy czym brykiet zawiera
- od 20 do 80%, korzystnie do 50% objętościowych miału węglowego,
- od 20 do 80%, korzystnie do 50% objętościowych biomasy w mieszaninie z tlenkiem wapnia
CaO i/lub wapnem hydratyzowanym Ca(OH)2 w ilości 5-15% objętościowych, w stosunku do objętości biomasy, przy czym stosuje się biomasę o wilgotności do 40%, korzystnie do 30% wagowych oraz
- od 3 do 10%, korzystnie od 3 do 5% wagowych popiołu lotnego w stosunku do całkowitej masy miału węglowego i biomasy w mieszaninie z tlenkiem wapnia i/lub wapnem hydratyzowanym.
2. Brykiet według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera miał węglowy i rozdrobnioną biomasę o uziarnieniu mniejszym niż 5 mm.
3. Brykiet według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że ma rozmiary od 15 do 40 mm, korzystnie od 15 do 30 mm.
4. Sposób wytwarzania brykietu węglowo-biomasowego, znamienny tym, że rozdrobnioną biomasę w ilości od 20 do 80%, korzystnie do 50% objętościowych o wilgotności do 40%, korzystnie do 30% wagowych, miesza się z tlenkiem wapnia CaO i/lub wapnem hydratyzowanym Ca(OH)2 w ilości 5-15% objętościowych w stosunku do ilości biomasy, pozostawia na 12 do 24 godzin, a następnie miesza się z miałem węglowym w ilości od 20 do 80% objętościowych miału węglowego i od 20 do 80% objętościowych biomasy, korzystnie w stosunku objętościowym 1:1 i dodaje się popiół lotny w ilości od 3 do 10%, korzystnie od 3 do 5% wagowych w stosunku do całkowitej masy miału węglowego i biomasy w mieszaninie z tlenkiem wapnia i/lub wapnem hydratyzowanym, a następnie wytworzoną mieszaninę prasuje się pod ciśnieniem 50 - 150 MPa.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że kiedy wilgotność biomasy jest mniejsza lub równa 15% wagowych dodaje się wapno hydratyzowane Ca(OH)2 a kiedy wilgotność biomasy jest większa niż 15% wagowych dodaje się tlenek wapnia, korzystnie w postaci sproszkowanego wapna palonego.
6. Sposób według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że stosuje się miał węglowy i rozdrobnioną biomasę o uziarnieniu mniejszym niż 5 mm.
7. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że wytwarza się brykiet o rozmiarach od 15 do 40 mm, korzystnie od 15 do 30 mm.
PL387264A 2009-02-12 2009-02-12 Brykiet węglowo-biomasowy i sposób jego wytwarzania PL212868B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL387264A PL212868B1 (pl) 2009-02-12 2009-02-12 Brykiet węglowo-biomasowy i sposób jego wytwarzania

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL387264A PL212868B1 (pl) 2009-02-12 2009-02-12 Brykiet węglowo-biomasowy i sposób jego wytwarzania

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL387264A1 PL387264A1 (pl) 2010-08-16
PL212868B1 true PL212868B1 (pl) 2012-12-31

Family

ID=42679574

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL387264A PL212868B1 (pl) 2009-02-12 2009-02-12 Brykiet węglowo-biomasowy i sposób jego wytwarzania

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL212868B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424074A1 (pl) * 2017-12-31 2019-02-11 Politechnika Świętokrzyska Sposób zagospodarowania popiołów z biomasy
PL424487A1 (pl) * 2018-02-02 2019-08-12 Czesław Mężyk Sposób wytwarzania zbrykietowanego ekogroszku biowęglowego i zbrykietowany ekogroszek biowęglowy

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424074A1 (pl) * 2017-12-31 2019-02-11 Politechnika Świętokrzyska Sposób zagospodarowania popiołów z biomasy
PL424487A1 (pl) * 2018-02-02 2019-08-12 Czesław Mężyk Sposób wytwarzania zbrykietowanego ekogroszku biowęglowego i zbrykietowany ekogroszek biowęglowy

Also Published As

Publication number Publication date
PL387264A1 (pl) 2010-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
García et al. Biomass sources for thermal conversion. Techno-economical overview
AU2005258956B2 (en) Fuel product and process
US9102887B2 (en) Pellets and processes therefor
US20080022586A1 (en) Fuel Product and Process
WO2010085306A1 (en) Switch grass fuel objects with high heat output and reduced air emissions designed for large-scale power generation
WO2009147361A1 (en) Fuel pellet and process
CN108602014B (zh) 用于汞修复的煤的酶处理
Alsaqoor et al. Using of Adhesives and Binders for Agglomeration of Particle Waste Resources
Singh et al. Ash from coal and Biomass combustion
PL212868B1 (pl) Brykiet węglowo-biomasowy i sposób jego wytwarzania
Shearer The productive reuse of coal, biomass and co-fired fly ash
Rajamma Biomass fly ash incorporation in cement based materials
WO2010070328A1 (en) Fuel product and process
Borowski et al. Using Agglomeration Techniques for Coal and Ash Waste Management in the Circular Economy
Saraber Fly ash from coal and biomass for use in concrete
Dorokhov et al. Combustion and mechanical properties of pellets from biomass and industrial waste
KR20170104701A (ko) 연약지반 개량용 결합재 조성물
Kalinauskaitė et al. Relation of energy content variations of straw to the fraction size, humidity, composition and environmental impact.
Akkapeddi Alternative solid fuels for the production of Portland cement
Borowski Using of adhesives and binders for waste agglomeration
JP2014181249A (ja) 石炭燃焼助剤組成物及びその組成物を用いた石炭燃焼助剤並びにその石炭燃焼助剤を用いた石炭の燃焼方法
Jarosiński Mineral and chemical composition of fly ashes deriving from co-combustion of biomass with coal and its application
KR102681404B1 (ko) 유해 중금속이 용출되지 않는 지반 그라우트재 조성물
IKELLE EFFECT OF BINDERS ON THE PROPERTIES OF COAL BRIQUETTE BLENDS PRODUCED WITH DIFFERENT BIOMASSES
Lu et al. Preparation of coal briquette by using coal waste and coal slurry