PL212817B1 - Sposób ochrony roślin, zwłaszcza kwiatostanów drzew owocowych w sadach, przed przymrozkami i mieszanka dymotwórcza do realizacji tego sposobu - Google Patents

Sposób ochrony roślin, zwłaszcza kwiatostanów drzew owocowych w sadach, przed przymrozkami i mieszanka dymotwórcza do realizacji tego sposobu

Info

Publication number
PL212817B1
PL212817B1 PL389458A PL38945809A PL212817B1 PL 212817 B1 PL212817 B1 PL 212817B1 PL 389458 A PL389458 A PL 389458A PL 38945809 A PL38945809 A PL 38945809A PL 212817 B1 PL212817 B1 PL 212817B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mixture
combustion
smoke mixture
pyrotechnic smoke
smoke
Prior art date
Application number
PL389458A
Other languages
English (en)
Other versions
PL389458A1 (pl
Inventor
Krzysztof Szymanski
Original Assignee
Krzysztof Szymanski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krzysztof Szymanski filed Critical Krzysztof Szymanski
Priority to PL389458A priority Critical patent/PL212817B1/pl
Publication of PL389458A1 publication Critical patent/PL389458A1/pl
Publication of PL212817B1 publication Critical patent/PL212817B1/pl

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób ochrony roślin, zwłaszcza kwiatostanów drzew owocowych w sadach, przed przymrozkami, poprzez cykliczne zadymianie, oraz mieszanka pirotechniczna do wytwarzania ciepłego, wilgotnego i cięższego od powietrza, dymu, nie zawierającego substancji szkodliwych dla środowiska.
Zmrożenie kwiatów drzew owocowych, uniemożliwia ich owocowanie. Dlatego wiosenne przymrozki w okresie kwitnienia drzew owocowych, mogą spowodować ogromne straty w produkcji sadowników. Ze stanu techniki znane są próby rozwiązania tego problemu. Zgłoszenie patentowe PL 298597 proponuje sposób polegający na tym, że na terenie uprawy roślin użytkowych, w ich pobliżu, ustawia się wypełnione wodą pojemniki, między, lub w rzędach tych upraw, odizolowanych termicznie od gruntu, z których część usytuowana jest korzystnie nieco powyżej górnego poziomu kwiatostanów, a część nieco poniżej dolnego poziomu kwiatostanów. Zgłoszenie patentowe PL 382377 proponuje sposób ogrzewania upraw ogrodowych maszyną wiatrową, charakteryzujący się tym, że powietrze ogrzewa się do temperatury dodatniej spalając na palenisku odpadowe materiały roślinne, korzystnie bele słomy. Ogrzane powietrze, kierowane jest za pomocą śmigła, do strefy przygruntowej, gdzie zalega powietrze o temperaturze ujemnej. Powszechnie stosowane jest palenie ognisk w sadach podczas przymrozków. Metody powyższe nie są odpowiednie do ochrony duż ej powierzchni sadów, ponieważ działają miejscowo. Suche ciepłe powietrze z maszyny wiatrowej, lub ogrzane ogniskiem, jako lżejsze od powietrza mroźnego, szybko się unosi, nie rozprzestrzeniając się nisko między koronami drzew, przez co nie zapewnia skutecznej ochrony na obszarze oddalonym od miejsca spalania. Natomiast spalanie w ogniskach przypadkowych przedmiotów wytwarzających dym (np. gumy, tworzyw sztucznych), może uwalniać do środowiska szereg toksycznych niebezpiecznych substancji.
Sposób według wynalazku polega na szybkim wytwarzaniu dużej ilości ciepłego, wilgotnego, zalegającego nisko między koronami drzew dymu, zawierającego substancje nie szkodliwe dla środowiska, poprzez spalanie pirotechnicznej mieszanki dymotwórczej (która jest również przedmiotem niniejszego zgłoszenia). Podczas spalania mieszanki uwalnia się duża ilość pary wodnej, dwutlenek węgla, azot, energia cieplna i ewentualnie nie spalone składniki pochodzące z węglowodanów i żywicy drzew.
Ciepły i cięższy od powietrza dym, oraz para wodna „rozcieńczają i ocieplają znajdujące się nisko mroźne powietrze, oraz zatrzymują ciepło oddawane przez glebę. Dodatkowo, do otoczenia oddawane jest ciepło kondensacji i przemiany fazowej pary wodnej m.in. podczas jej wymrażania. Po pewnym czasie zależnym od wartości ujemnej temperatury powietrza, ruchu powietrza, oraz wielkości spalanej porcji mieszanki dymotwórczej, czynność spalania mieszanki należy powtórzyć. Spalenie porcji np. około 0,25 kg mieszanki dymotwórczej jest wystarczające na zadymienie do 0,5 hektara nasadzeń zadaszonych. Jednak dla szybkiego „rozbicia” fali mrozowej w sadach otwartych wskazane jest spalenie na takim obszarze większych porcji np. około 1,0 kg mieszanki dymotwórczej, ewentualnie następnie dla podtrzymania efektu można cykliczne spalać mniejsze porcje np. po 0,25 kg. Oczywiście można spalać dowolnie dobrane wagowo porcje, oraz również prowadzić spalanie ciągłe. Biorąc pod uwagę cykliczne powtarzanie spalania w tym samym miejscu, jeden człowiek może skutecznie kontrolować zadymianie około 4-5 hektarów sadu. W jednym miejscu można umieścić kilka porcji, np. połączonych ze sobą szeregowo lontem powodującym odpalenie następnej porcji, lub połączonych z dowolnym urządzeniem inicjującym odpalenie i regulującym czas odpalania każdej kolejnej porcji mieszanki dymotwórczej. Dla bezpieczeństwa i związanego z nim wydłużenia czasu spalania, mieszanka powinna mieć korzystnie postać proszku spalanego wraz z papierowym lub tekturowym, korzystnie stosunkowo płaskim opakowaniem (tzn. o co najmniej jednym wymiarze poziomym, większym od wymiaru wysokości, mierzonych w pozycji leżącej w jakiej dokonuje się spalania) i/lub umieszczonego np. w szerokim metalowym lub ceramicznym naczyniu. Jednak nie stanowi to warunku ograniczającego niniejszy wynalazek, ponieważ mieszanka wytworzona w formie stopionych w jedną bryłę składników, o dowolnym kształcie, spalając się wytworzy taką samą ilość dymu, jednak istnieje niebezpieczeństwo jej odrzutowego przemieszczania się podczas spalania.
Mieszanka dymotwórcza do realizacji powyższego sposobu stanowi drugi wynalazek objęty niniejszym zgłoszeniem. Stanowi ona mieszaninę 30-80% wagowych utleniacza korzystnie azotanu potasowego (ewentualnie azotanu sodowego, amonowego, lub innych utleniaczy nie wydzielających podczas spalania do środowiska substancji toksycznych, i ich mieszanek), 10-50% wagowych węgloPL 212 817 B1 wodanu, oraz korzystnie kalafonii w ilości 10-30% wagowych, w stosunku do całej masy mieszanki. Korzystnie mieszanka zawiera 58-62% wagowych azotanu potasowego, 21-23% wagowych sacharozy, 17-19% wagowych kalafonii. Węglowodan może być dowolny, m.in. wybrany spośród, cukrów, dekstryn, skrobi i ich mieszanek. Wybór węglowodanu o większej masie cząsteczkowej, nie przekłada się na znacząco większą ilość wytwarzanego dymu. Korzystnie węglowodanem jest sacharoza. Korzystnie mieszankę wytwarza się używając sproszkowanych składników, poprzez dokładne ich wymieszanie i porcjowanie do opakowań, wprowadzając do nich lont lub zapalnik. Korzystnie opakowania mają kształt posiadający co najmniej jeden wymiar poziomy wielokrotnie większy od wymiaru wysokości w pozycji leżącej w jakiej dokonywane jest spalanie. Wielkość porcji można dowolnie dobierać w zależ noś ci od wielkoś ci chronionego obszaru i przewidywanej czę stotliwo ś ci odpalania.
Niniejszy wynalazek zilustrowano następującymi nieograniczającymi przykładami:
P r z y k ł a d 1 wykonania wynalazku.
Zmieszano sproszkowane składniki mieszanki zadymiającej w ilości wagowych 58% azotanu potasowego, 23% sacharozy, 19% kalafonii i umieszczono w papierowym opakowaniu. Porcję 0,25 kg podpalono w sadzie jabłoniowym w warunkach nieodczuwalnego ruchu powietrza. Wytworzony dym zalegał nisko między koronami drzew na obszarze około 70 x 70 m powoli się rozpraszając w czasie do 15 min.
P r z y k ł a d 2 - wynik próby skuteczności zastosowania wynalazku.
Próbę przeprowadzono w sadzie czereśniowym podczas kwitnienia, na obszarze 1 hektara, w warunkach ujemnej temperatury - 4° C, odpalają c mieszanki zadymiają ce o skł adzie jak w przykł adzie 1 i o wielkości pierwszej porcji 1 kg/0,5 ha, następnie 0,25 kg/0,5 ha, z częstotliwością co 10 minut przez 3 godziny (między godziną 3 a 6 rano). Na obszarze zadymianym nie stwierdzono zmrożonych kwiatów, podczas gdy na obszarze sąsiadującym gdzie dym nie docierał, stwierdzono zmrożenie około 20% kwiatostanu.

Claims (9)

1. Sposób ochrony roślin, zwłaszcza kwiatostanów drzew owocowych w sadach, przed przymrozkami poprzez zadymianie, znamienny tym, że zadymianie odbywa się poprzez spalanie pirotechnicznej mieszanki dymotwórczej wytwarzającej ciepły, wilgotny i cięższy od powietrza dym, zawierający substancje nie szkodliwe dla środowiska.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że spalanie pirotechnicznej mieszanki dymotwórczej powtarza się cyklicznie z częstotliwością zależną od wartości ujemnej temperatury powietrza, szybkości ruchu powietrza i wielkości porcji spalanej mieszanki.
3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że pierwsza porcja pirotechnicznej mieszanki dymotwórczej spalanej w cyklu dotyczącym tego samego miejsca spalania, jest większa niż pozostałe porcje.
4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że pirotechniczną mieszankę dymotwórczą używa się w postaci proszku i do spalania wsypuje się w opakowanie korzystnie o co najmniej jednym wymiarze poziomym większym niż wymiar wysokości, mierzonych w pozycji leżącej w jakiej odbywa się spalanie.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że stosuje się opakowanie z materiału palnego korzystnie tekturowe i/lub niepalnego korzystnie metalowe.
6. Pirotechniczna mieszanka dymotwórcza do realizacji sposobu określonego w zastrz. 1-5, znamienna tym, że stanowi mieszankę 30-80% wagowych utleniacza korzystnie azotanu potasowego, 10-50% wagowych węglowodanu, oraz korzystnie 10-30% wagowych kalafonii, w stosunku do całej masy mieszanki.
7. Pirotechniczna mieszanka dymotwórcza według zastrz. 6, znamienna tym, że węglowodan może być wybrany spośród cukrów, dekstryn, skrobi i ich mieszanek.
8. Pirotechniczna mieszanka dymotwórcza według zastrz. 6, znamienna tym, że utleniacz może stanowić również azotan sodowy, azotan amonowy, lub inny związek o właściwościach utleniających, nie wydzielający podczas spalania substancji toksycznych do środowiska, i ich mieszanki.
9. Pirotechniczna mieszanka dymotwórcza według zastrz. 6 albo 7, znamienna tym, że zawiera 58-62% wagowych azotanu potasowego, 21-23% wagowych sacharozy, 17-19% wagowych kalafonii w stosunku do cał ej masy mieszanki.
PL389458A 2009-11-03 2009-11-03 Sposób ochrony roślin, zwłaszcza kwiatostanów drzew owocowych w sadach, przed przymrozkami i mieszanka dymotwórcza do realizacji tego sposobu PL212817B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389458A PL212817B1 (pl) 2009-11-03 2009-11-03 Sposób ochrony roślin, zwłaszcza kwiatostanów drzew owocowych w sadach, przed przymrozkami i mieszanka dymotwórcza do realizacji tego sposobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389458A PL212817B1 (pl) 2009-11-03 2009-11-03 Sposób ochrony roślin, zwłaszcza kwiatostanów drzew owocowych w sadach, przed przymrozkami i mieszanka dymotwórcza do realizacji tego sposobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL389458A1 PL389458A1 (pl) 2011-05-09
PL212817B1 true PL212817B1 (pl) 2012-11-30

Family

ID=44070156

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL389458A PL212817B1 (pl) 2009-11-03 2009-11-03 Sposób ochrony roślin, zwłaszcza kwiatostanów drzew owocowych w sadach, przed przymrozkami i mieszanka dymotwórcza do realizacji tego sposobu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL212817B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL128103U1 (pl) * 2018-03-12 2019-09-23 Kamila Vichová Skrzynia grzewczo-odymiającego paleniska przenośnego i grzewczo-odymiające palenisko przenośne

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL128103U1 (pl) * 2018-03-12 2019-09-23 Kamila Vichová Skrzynia grzewczo-odymiającego paleniska przenośnego i grzewczo-odymiające palenisko przenośne

Also Published As

Publication number Publication date
PL389458A1 (pl) 2011-05-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Floyd Effect of burning on regeneration from seeds in wet sclerophyll forest
MX2009011437A (es) Composicion quimica y su proceso de obtencion para combatir incendios forestales.
CN104719296A (zh) 醚菌酯和嘧霉胺复配杀真菌剂组合物烟剂及其应用
Burrows et al. Regeneration of Eucalyptus wandoo following fire
Drapalyuk et al. Forest fires: methods and means for their suppression
PL212817B1 (pl) Sposób ochrony roślin, zwłaszcza kwiatostanów drzew owocowych w sadach, przed przymrozkami i mieszanka dymotwórcza do realizacji tego sposobu
CN101926330B (zh) 安全方便长效型防霜冻烟雾剂
CN101779625B (zh) 一种热雾机用功能化发烟剂及其制备方法
RU154266U1 (ru) Инсектицидная шашка
CN101785413B (zh) 旱地作物保温的熏烟物料配方及其使用方法
CN101508899A (zh) 森林草原防火专用阻燃剂及其制备方法
AU2011333345B2 (en) Apparatus and method for firefighting
CN101632852B (zh) 森林灭火袋
CN103070193B (zh) 一种果树化学燃料防霜剂及其制备方法
US20220022385A1 (en) Method and apparatus for the generation and distribution of a fog containing useful thermal energy
Tadić et al. Protection systems against late spring frosts in permanent crops.
Haywood Delayed prescribed burning in a seedling and sapling longleaf pine plantation in Louisiana
Kuznetsov et al. Influence of the Method of Water Supply to the Zone of a Forest Fire on the Efficiency of its Extinguishing
Maglyovana Mechanism of interaction of derivative polyhexamethylenuganidin derivatives with biomaterials of forest ecosystems
RU203551U1 (ru) Дымовая шашка
Grishin Forest die-off under the impact of burning pyroclastic surge on the Shiveluch Volcano (Kamchatka, 2005)
RU2683730C1 (ru) Способ борьбы с весенними заморозками в садах
Manzello et al. Determining Ignition Regime Maps of Building Materials Exposed to Continuous Wind-Driven Firebrand Showers
Perminov et al. Use of a firebrand generator in the study of wildland and anthropogenic fires
Mathews et al. IMPACT OF FOREST FIRE INDUCED HAZE ON OIL EXTRACTION RATE (OER) IN CENTRAL KALIMANTAN PROVINCE