PL212235B1 - Przenośna ściana, zwłaszcza wystawiennicza - Google Patents

Przenośna ściana, zwłaszcza wystawiennicza

Info

Publication number
PL212235B1
PL212235B1 PL370121A PL37012104A PL212235B1 PL 212235 B1 PL212235 B1 PL 212235B1 PL 370121 A PL370121 A PL 370121A PL 37012104 A PL37012104 A PL 37012104A PL 212235 B1 PL212235 B1 PL 212235B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wall
heads
sleeve
posts
crossbar
Prior art date
Application number
PL370121A
Other languages
English (en)
Other versions
PL370121A1 (pl
Inventor
Karol Starczewski
Original Assignee
Karol Starczewski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karol Starczewski filed Critical Karol Starczewski
Priority to PL370121A priority Critical patent/PL212235B1/pl
Publication of PL370121A1 publication Critical patent/PL370121A1/pl
Publication of PL212235B1 publication Critical patent/PL212235B1/pl

Links

Landscapes

  • Load-Bearing And Curtain Walls (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest przenośna, lekka ściana, przeznaczona szczególnie do stosowania przy budowie przenośnych stoisk wystawienniczych, przenośnych banerów czy przenośnych tablic reklamowych.
Znane są przenośne ściany służące do celów wystawienniczych lub reklamowych, zbudowane z pionowych sł upów, pomię dzy którymi umieszczone s ą sztywne, pł askie pł yty. Do pł yt mocuje się elementy wystawiennicze, teksty, plansze poglądowe, fotografie i inne środki stosowane w reklamie. Znając wymiary stoiska wystawienniczego, tablicy reklamowej, przygotowuje się ścianę przez odpowiednie przycięcie płyt, które następnie mocuje się do pionowych słupów. Wykonana w ten sposób ściana jest wystarczająco sztywna i łatwa do ustawienia.
Innym rodzajem przenośnej ściany jest ściana również wykonana z pionowych słupów, które jednak w tym przypadku połączone są poziomymi poprzeczkami u dołu i u góry. Na górnej poprzeczce zawieszona jest płachta wykonana z tkaniny, dzianiny, folii czy innego wiotkiego materiału. Tkanina ta jest u dołu zamocowana do dolnej poprzeczki. W tym przypadku materiały wystawiennicze są przymocowane do tejże płachty lub często na tej płachcie są one bezpośrednio wydrukowane. W tym przypadku wielkość ściany ustala się przez dobór długości poprzeczek i tym samym płachty. Przygotowanie ściany polega najczęściej na wykonaniu u góry i u dołu płachty tuneli, w które wsuwa się poziome poprzeczki. Poprzeczki przymocowuje się do słupów, w ten sposób całość się usztywnia i ściana jest gotowa do ustawienia.
Obie ściany dostarcza się na miejsce przeznaczenia w stanie rozłożonym, oddzielnie słupki, płyty lub płachty, poprzeczki. Na stoisku wystawienniczym ustawia się słupki, a następnie przymocowuje się do nich płyty lub poprzeczki z przymocowanymi do nich płachtami. Aby utworzyć stoisko czy inny obszar wydzielony, ściany łączy się ze sobą przy pomocy łączników. Najczęściej łącznikami są obejmy, które od góry i od dołu obejmują dwa sąsiadujące ze sobą pionowe słupy.
Przedstawione ściany posiadają pewne niedogodności. W przypadku ścian wykonanych ze słupów i płyty bardzo kłopotliwy jest jej transport na miejsce przeznaczenia, gdyż płyta z racji swoich dużych wymiarów wymaga odpowiednio dużego pojazdu. Z kolei ściana, w której zastosowano płachtę jest przede wszystkim mało sztywna.
Celem wynalazku jest opracowanie lekkiej, przenośnej ściany, która jest łatwa do transportu, budowania i ustawiania, jest estetyczna i sztywna.
Ściana według wynalazku składa się przynajmniej z dwóch pionowych rurowych słupów, które połączone są ze sobą przynajmniej jedną poziomą poprzeczką o zmiennej długości, wewnątrz której umieszczona jest sprężyna naciskowa do zesztywniania konstrukcji ściany przez naprężenie wiotkiego rękawa stanowiącego nośnik informacji. Rękaw ma postać tulei, która opasuje pionowe słupy tak, że styka się z nimi na zewnętrznych powierzchniach rurowych na 1A obwodu. Pozioma poprzeczka posiada na swych końcach głowice do osadzania poprzeczki w pionowych słupach. Głowice zamocowane są na poprzeczce na sworzniach i posiadają wycięcia umożliwiające obrót głowic o 90° wokół sworznia, przy czym szerokość wycięć jest równa szerokości poziomej poprzeczki. Pionowe słupy posiadają wewnątrz komory do pomieszczenia poziomych poprzeczek wraz z głowicami.
Ściana według wynalazku jest bardzo lekka, prosta do rozstawiania i składania, jest idealnie płaska, bardzo sztywna i estetyczna. Rękaw opasujący jest bardzo dobrym nośnikiem dla materiałów wystawienniczych, reklamowych, informacyjnych, najczęściej już na rękawie nadrukowane są właściwe informacje. Transport ściany na miejsce przeznaczenia jest bardzo łatwy, możliwy nawet przy użyciu samochodu osobowego. Ściany można w prosty sposób łączyć ze sobą w dłuższe ciągi. Szerzej korzystne cechy wynalazku zostaną objaśnione przy opisywaniu przykładu wykonania ściany.
Przedmiot wynalazku pokazano w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku aksonometrycznym ścianę wraz z łącznikami do zestawiania ciągów pojedynczych ścian, fig. 2 przedstawia przekrój poziomy przez ścianę na wysokości poziomej poprzeczki, a fig. 3 widok łącznika ściany, zaś fig. 4 - przekrój końcówki słupa.
Jak pokazano na fig. 1, pojedyncza ściana utworzona jest z dwóch pionowych słupów 1, które są rozstawione na wymaganą odległość i opasane rękawem 2. Właściwą odległość pomiędzy słupami i zapewniają pokazane na fig. 2 dwie poziome poprzeczki 3. Posiadają one na swych końcach głowice 4 mocujące poprzeczki 3 w słupach 1. Głowice 4 wsuwa się z lekkim wciskiem od góry i od dołu do wnętrza słupów 1, które są w tym przypadku rurami o przekroju kołowym. Jak pokazano na fig. 2 pozioma poprzeczka 3 posiada w swym wnętrzu sprężynę naciskową 5, która naciska na ramiona 6
PL 212 235 B1 poprzeczki 3, osadzone suwliwie w obudowie poprzeczki 3. W opisywanym przykładzie rękaw 2 jest wykonany z materiału nieciągliwego i dla zapewnienia jego właściwego naprężenia, a tym samym sztywności przenośnej ściany, długość poprzeczek 3 ustalają sprężyny 5. W przypadku, gdy materiał rękawa 2 jest elastyczny, ciągliwy, długość poprzeczek 3 ustalana jest na zasadzie wzajemnego oddziaływania sprężystości materiału rękawa 2 i sprężyn 5 poprzeczek 3. Sprężyny 5 zapewniają samozesztywnienie ściany i właściwy naciąg rękawa 2. Do końców ramion 6 poprzeczek 3 obrotowo przymocowane są na sworzniach 7 głowice 4. Obrót głowic 4 o 90° wokół sworzni 7 pozwala na złożenie poprzeczki 3 do pozycji transportowej, kiedy do komory wewnątrz słupa 1, czyli do wnętrza rury, wsuwa się tę poprzeczkę 3 z głowicami 4 ułożonymi współosiowo z poprzeczką 3. Aby umożliwić obrót głowic 4 o pełne 90° posiadają one odpowiednie wycięcia na powierzchni bocznej, o szerokości równej szerokości ramion 6 poprzeczki 3.
Pokazany na fig. 3 łącznik służy do łączenia pojedynczych, przenośnych ścian w ciągi i posiada dwa czopy 8 połączone ze sobą suwliwie i sprężyście. Wewnątrz tuneli 9 w dolnej części czopów 8 umieszczone są sprężyny 10, ściągające ku sobie oba czopy 8, dzięki czemu osadzone na czopach 8 sąsiadujące ze sobą słupy 1, obciągnięte rękawem 2, ściśle do siebie przylegają, co ma duże znaczenie ze względu na estetykę ściany - nie ma szpecących całość szczelin pomiędzy pojedynczymi ścianami. Montaż ściany według wynalazku odbywa się następująco: na luźno leżące słupy i zakłada się rękaw 2, opasując nim oba słupy 2 z dużym luzem. Następnie wkłada się głowice 4 poprzeczek 3 od góry i od dołu do wnętrza jednego ze słupów 1, następnie ściska się sprężyny 5 poprzeczek 3 tak, aby ich długość była mniejsza od założonego rozstawu słupów 1 i następnie wkłada się głowice 4 znajdujące się na drugim końcu poprzeczek 3 do wnętrza drugiego słupa 1. Zwalniając zaciśnięte sprężyny 5 następuje wydłużenie się poprzeczek 3 takie, że konstrukcja samoczynnie się zesztywnia i rękaw 2 opasujący słupy 1 jest naprężony. Demontaż pojedynczej ściany prowadzi się w odwrotnej kolejności, zaczynając od ściśnięcia sprężyn 5 i zdjęcia rękawa 2 ze słupów 1, następnie wyjmuje się głowice 4 ze słupów 1 i po ustawieniu ich wzdłuż poprzeczek 3 umieszcza się je do transportu w komorze wewnątrz słupów 1.
Pojedyncze ściany można łączyć ze sobą w dłuższe ciągi przy pomocy specjalnych łączników. Odbywa się to w ten sposób, że najpierw czopy 8 łącznika wsuwa się w gniazda 13, znajdujące się u dołu i góry jednego ze słupów 1, a następnie czopy 8 łącznika rozsuwa się, wkłada drugie czopy 8 łącznika w gniazda 13 drugiego (sąsiedniego) słupa 1. Po zwolnieniu nacisku sprężyny 10 doprowadzają do dokładnego zetknięcia się ze sobą dwóch sąsiednich ścian. Czopy 8 posiadają zatrzaski 11, które blokują łączniki na slupach i, zatrzaskując się w rowkach 12 znajdujących się w gniazdach 13 słupów 1, pokazanych na fig. 4. Słup 1 wolnego końca ściany zabezpiecza się od dołu i od góry pojedynczymi czopami 8 łącznika. Dla ułatwienia ustawiania ściany na stoisku dolny łącznik posiada stopkę 14 ze śrubą regulacyjną 15, osadzoną w czopach 8. Stopka 14 posiada u dołu podkładkę 16 zabezpieczająca przed ślizganiem się ściany i zarysowaniem powierzchni podłogi.
W przypadku, gdy jako np. tablica reklamowa ustawiona ma być tylko pojedyncza ściana, w dolnych gniazdach osadczych 13 słupów 1 obsadza się typowe stojaki zapewniające pionowe lub lekko pochylone ustawienie ściany. Ze ścian można ustawiać również kompozycję przestrzenną, gdzie wspólnym rękawem 2 opasane są trzy lub więcej słupy 1, połączone wzajemnie poprzeczkami 3.
Jak widać ściana jest konstrukcją bezramową, zbudowana jest z elementów, które w łatwy sposób po złożeniu można przetransportować zwykłym samochodem osobowym - poprzeczki 3 wraz z głowicami 4 umieszczone są w komorach wewnętrznych słupów 1, rękaw 2 z nadrukowanymi informacjami zwinięty jest w rulon, łączniki czy stojaki zajmują już niewiele miejsca. Budowanie ściany jest również proste, gdyż polega na ustawieniu słupów 1, opasaniu ich rękawem i doprowadzenie do samoczynnego zesztywnienia przez połączenie słupów 1 poprzeczkami 3 ze sprężynami 5 w ich wnętrzu.

Claims (4)

1. Przenośna ściana, zwłaszcza wystawiennicza, z pionowymi słupami, poziomymi poprzeczkami łączącymi te słupy, z wiotkim nośnikiem informacji łączącym te słupy, znamienna tym, że przynajmniej dwa pionowe rurowe słupy (1) połączone są ze sobą przynajmniej jedną poziomą poprzeczką (3) o zmiennej długości, wewnątrz której umieszczona jest sprężyna naciskowa (5) do zesztywniania konstrukcji ściany przez naprężenie wiotkiego rękawa (2) stanowiącego nośnik informacji, który to
PL 212 235 B1 rękaw (2) ma postać tulei i opasuje pionowe słupy (1) tak, że styka się z nimi na zewnętrznych powierzchniach rurowych na 1A obwodu.
2. Przenośna ściana według zastrz. 1, znamienna tym, że pozioma poprzeczka (3) posiada na swych końcach głowice (4) do osadzania poprzeczki (3) w pionowych słupach (1).
3. Przenośna ściana według zastrz. 2, znamienna tym, że głowice (4) zamocowane są na poprzeczce (3) na sworzniach (7) i posiadają wycięcia umożliwiające obrót głowic (4) o 90° wokół sworznia (7), przy czym szerokość wycięć jest równa szerokości poziomej poprzeczki (3).
4. Przenośna ściana według zastrz. 1, znamienna tym, że pionowe słupy (1) posiadają wewnątrz komory do pomieszczenia poziomych poprzeczek (3) wraz z głowicami (4).
PL370121A 2004-09-16 2004-09-16 Przenośna ściana, zwłaszcza wystawiennicza PL212235B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL370121A PL212235B1 (pl) 2004-09-16 2004-09-16 Przenośna ściana, zwłaszcza wystawiennicza

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL370121A PL212235B1 (pl) 2004-09-16 2004-09-16 Przenośna ściana, zwłaszcza wystawiennicza

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL370121A1 PL370121A1 (pl) 2006-03-20
PL212235B1 true PL212235B1 (pl) 2012-08-31

Family

ID=38317500

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL370121A PL212235B1 (pl) 2004-09-16 2004-09-16 Przenośna ściana, zwłaszcza wystawiennicza

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL212235B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL370121A1 (pl) 2006-03-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7971622B2 (en) Modular structure for temporary exhibitions
US7877914B2 (en) Retractable banner stands with cooperating banners
US7866366B2 (en) Flexible furniture system
US9394686B2 (en) Flexible furniture system
US3426913A (en) Structural system and components
US5092385A (en) Interlocking panel system
US8312653B2 (en) Collapsible tradeshow display with curved panel
CN102844507A (zh) 用于建筑物的可折叠结构
US20170138045A1 (en) Establishing barriers with modular wall structures
US9069239B2 (en) Collapsible display means
CN102355836A (zh) 陈列架
PL212235B1 (pl) Przenośna ściana, zwłaszcza wystawiennicza
US8915288B2 (en) Clad partition
US20180030725A1 (en) Flexible Furniture System
KR200461148Y1 (ko) 이동설치가 용이한 전신거울
CA2586759C (en) Flexible furniture system
EP1888844A1 (en) A portable stand -alone fence with an information field
US8033041B2 (en) Display panel tensioner and assemblies thereof
EP1733371A2 (en) Display apparatus
ITPD20090271A1 (it) Parete per l architettura d interni
RU93242U1 (ru) Сборно-разборная конструкция
KR200469911Y1 (ko) 광고표시판 고정장치용 지주
KR200297582Y1 (ko) 조립식 전시장치
RU148052U1 (ru) Система для натяжения баннерного полотна на выставочную конструкцию
JP3103638U (ja) 折り畳み柵

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120916