PL211883B1 - Kolektor absorber słoneczny - Google Patents
Kolektor absorber słonecznyInfo
- Publication number
- PL211883B1 PL211883B1 PL379012A PL37901206A PL211883B1 PL 211883 B1 PL211883 B1 PL 211883B1 PL 379012 A PL379012 A PL 379012A PL 37901206 A PL37901206 A PL 37901206A PL 211883 B1 PL211883 B1 PL 211883B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- plate
- collector
- chamber
- absorber
- thin
- Prior art date
Links
Classifications
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02E—REDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
- Y02E10/00—Energy generation through renewable energy sources
- Y02E10/40—Solar thermal energy, e.g. solar towers
- Y02E10/44—Heat exchange systems
Landscapes
- Building Environments (AREA)
Description
Przedmiotem wynalazku jest kolektor absorber słoneczny na wodę ciepłą, zwłaszcza połaciowy.
Wynalazek dotyczy budowy lekkich wielkopowierzchniowych połaciowych kolektorów absorberów słonecznych na wodę ciepłą przepływową, pracujących w układach cyrkulacyjnych.
Znane są i stosowane liczne rozwiązania kolektorów słonecznych na wodę. Znane jest między innymi rozwiązanie kolektora słonecznego według polskiego wzoru przemysłowego nr 4612, w który składa się z płyty kanałowej poliwęglanowej znajdującej się przed warstwą styropianu pokrytego folią odblaskową. Płyta kanałowa ma dolne końce połączone z poziomym kanałem wlotowym, a górne końce połączone z poziomym kanałem wylotowym. Przed płytą kanałową znajduje się w pewnym od niej odstępie zewnętrzna płyta poliwęglanowa barwiona i przepuszczająca promienie słoneczne. W innym wykonaniu tego wzoru w płycie kanałowej kanały są rozmieszczone poziomo, a końce jednego segmentu kanałów połączone są ze sobą tylko z jednej strony pionowym kanałem. Najwyżej położony kanał jednego segmentu z przeciwnej strony, połączony jest z segmentem wyżej położonych kanałów, a całość tworzy jak gdyby wężownicę.
Znane jest również inne rozwiązanie kolektora słonecznego z poliwęglanu komorowego według polskiego zgłoszenia wynalazku nr P-365868, który jest wykonany w całości z poliwęglanowych płyt komorowych, ustawionych w taki sposób względem siebie, że ich osie są ustawione pod kątem ostrym.
Znane jest nadto rozwiązanie kolektora słonecznego według polskiego zgłoszenia wzoru użytkowego nr W-114172, który stanowi poliuretanowa płyta z zagłębieniem, w którym umieszczony jest rozprostowany parownik chłodziarki domowej, pokryty selektywną warstwą czarną i taflą szkła.
Znane jest z polskiego opisu zgłoszeniowego nr P-344660 rozwiązanie kolektora rurowego przeznaczonego do wykorzystania ciepła słonecznego z zastosowaniem płynu roboczego przepływającego przez kolektor, który stanowi kilka umieszczonych równolegle względem siebie płaszczowych rur przepływowych oraz ekranów odblaskowych umieszczonych z odstępem za płaszczowymi rurami przepływowymi. Każda z rur przepływowych w tym rozwiązaniu ma dwie współśrodkowe rury: rurę zewnętrzną i rurę wewnętrzną, oddzielone warstwą izolacyjną. Ekran odblaskowy ma powierzchnie podbijające o nieregularnej chropowatej powierzchni koloru białego.
Inne znane rozwiązanie kolektora słonecznego według polskiego opisu zgłoszeniowego na wzór użytkowy nr W - 110987, stanowi wężownica z elastycznej rurki w kształcie quasispirali, której zwoje odsądzone są w otworach listwy mocującej, przytwierdzonej do prostokątnej płyty pochłaniającej, przy czym odstępy między otworami wynoszą w granicach od 0,5 do 1,5 średnicy rurki.
Znane jest nadto z polskiego opisu zgłoszeniowego nr P - 359378 rozwiązanie kolektora słonecznego, który ma szybę stanowiąca absorber pochłaniający światło przechodzące przez szybę oraz ma zespół izolacyjny Absorber jest osadzony na zespole izolacyjnym, składającym się z warstwy wełny mineralnej i dolnej warstwy styropianu, a dodatkowo po bokach tych warstw i poprzecznie w stosunku do tych warstw są usytuowane pasy styropianu. Szyba jest w tym rozwiązaniu umieszczona na podporach obudowy kolektora i jest utrzymywana zamykającym profilem z wewnętrznym uszczelnieniem. Absorber jest wykonany jako prostokątny element przetłaczany z pasów blachy galwanicznie anodowanej z szeregiem prze-tłoczeń. Absorber ma wzdłużny kanał w którym jest umieszczona rura, wiodąca medium grzewcze. W odmianie wykonania tego kolektora, w miejsce solarnej szyby jest zastosowany hermetyczny panel próżniowy, złożony z szyb oddzielonych refleksyjnym wkładem o budowie zbliżonej do plastra miodu.
Znane i opisane kolektory słoneczne na wodę ciepłą mimo stosunkowo zwartej budowy, są stosunkowo grube jak na strukturę połaciową i w związku z tym są przede wszystkim mało odporne na działania destrukcyjne takie jak gradobicie, nagłe uderzenia dynamiczne przedmiotów ciężkich i nagłe skoki temperatury. Nie nadają się do aplikacji w charakterze struktury połaciowej, mogącej pracować przez wiele sezonów letnio-zimowych w warunkach klimatycznych Europy środkowej i wschodniej.
Wynalazek rozwiązuje zagadnienie opracowania nowej konstrukcji zwartego monolitycznego bardzo cienkiego i elastycznego, oraz dającego się kształtować przez łukowe wyginanie lekkiego wielkopowierzchniowego połaciowego kolektora absorbera słonecznego na wodę ciepłą przepływową, pracującego w układach cyrkulacyjnych.
Kolektor absorber słoneczny, składający się z kilku znanych nałożonych na siebie i wzajemnie unieruchomionych w postać sztywnego tworu sandwiczowego warstw, z pośród których co najmniej jedna warstwa jest sporządzona jako znana płyta komorowa z tworzywa sztucznego zwłaszcza
PL 211 883 B1 z poliwę glanu i jest warstwą absorbcyjną dla promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni i zawierającą liczne zasadniczo jednakowe co do kształtu i wymiarów kanały przepływowe dla ogrzewanej przez absorbowane promieniowanie cieczy konwekcyjnej zwłaszcza wody, przynajmniej jedna warstwa jest znaną warstwą refleksyjną dla promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i jest sporządzona z tworzywa sztucznego, oraz przynajmniej jedna warstwa jest znaną warstwą ochronno - zabezpieczającą kolektor przed urazami mechanicznymi i środowiskowymi urazami destrukcyjnymi pochodzącymi od wpływów otoczenia i jest sporządzona z tworzywa sztucznego, jak również zawierający przynajmniej dwie znane równolegle do siebie poziome kolektorowe magistrale dolną dopływową i górną odpływową, łączące ze sobą w układzie równoległym i/lub w układzie równoległym meandrowym, liczne kanały przepływowe warstwy absorbcyjnej i zawierające przynajmniej po jednym znanym króćcu dopływowym i jednym znanym króć cu odpływowym ogrzewanej cieczy konwekcyjnej zwłaszcza wody, charakterystyczny tym według wynalazku, że ma kształt regularnego prostokąta, którego dłuższy bok jest pionowy. Istotnym jest, że kolektor składa się z płaskiej, cienkiej, sztywnej i przeźroczystej dla promieniowania słonecznego płyty wielokomorowej ochronnej górnej, spoczywającej za pośrednictwem cienkiej wąskiej dystansowej podkładki, na mającej taki sam kształt i proporcje, środkowej absorbcyjnej, wielokomorowej płycie nieprzeźroczystej dla promieniowania słonecznego, wypełnionej medium konwekcyjnym. Wielokomorowa absorbcyjną płyta środkowa, spoczywa za pośrednictwem podobnej cienkiej wąskiej dystansowej podkładki, na dolnej nośnej wielokomorowej płycie, przeźroczystej dla promieniowania słonecznego. Wszystkie trzy płyty, są względem siebie unieruchomione wzdłuż ich dłuższych krawędzi pionowych, za pośrednictwem elastycznego wąskiego, cienkościennego krawędziowego profilu mocującego, a środkowa płyta absorbcyjną, jest na górze i u dołu dołączona szczelnie do odpowiednio górnej odlotowej rury magistralnej i dolnej dolotowej rury magistralnej, zaopatrzonej każda w co najmniej jeden króciec odpowiednio odlotowy lub dolotowy medium konwekcyjnego. Wielokomorowa płyta ochronna górna jest bezbarwna i przeźroczysta dla promieniowania słonecznego w widmie widzialnym i w paśmie podczerwieni.
Istotnym jest według wynalazku, że płaska, cienka, przeźroczysta dla promieniowania słonecznego płyta wielokomorowa ochronna górna, ma gładką lustrzaną powierzchnię i jest zabezpieczona od strony ekspozycyjnej dającą się modyfikować warstwą ochronną, odporną na urazy mechaniczne od uderzenia ciężkimi przedmiotami i destrukcyjne urazy środowiskowe pochodzące od wpływów otoczenia, takie jak gradobicie, gwałtowane zmiany temperatury otoczenia, zarysowania i kwaśne deszcze.
Istotnym jest według wynalazku, że cienka wąska dystansowa podkładka, separująca środkową płytę wielokomorowa absorbcyjną od wielokomorowej ochronnej płyty górnej, jest taka sama jak podkładka separująca środkową płytę wielokomorowa absorbcyjną, od dolnej nośnej płyty wielokomorowej.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że grubość obydwu cienkich wąskich dystansowych podkładek, jest mniejsza od połowy grubości środkowej płyty wielokomorowej absorbcyjnej.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że obie wąskie dystansowe podkładki, są usytuowane tylko wzdłuż dłuższych pionowych krawędzi kolektora.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że wąskie dystansowe podkładki, mają na obydwu ich powierzchniach stykowych cienkie warstwy samoprzylepnego tworzywa o właściwościach adhezyjnych, umożliwiające ich powierzchniowe unieruchomienie względem odpowiednio płyty wielokomorowej ochronnej górnej, wielokomorowej płyty nieprzeźroczystej dla promieniowania słonecznego i dolnej nośnej wielokomorowej płyty.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że wąskie dystansowe podkładki, są usytuowane wzdłuż pionowej osi symetrii kolektora, w licznych symetrycznych względem siebie szeregach.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że jako medium konwekcyjne wypełniające wielokomorowa płytę absorbcyjną nieprzeźroczystą dla promieniowania słonecznego, jest użyty roztwór na bazie wody, mający obniżoną temperaturę zamarzania, zwłaszcza roztwór zawierający alkohol i lub glicerynę użyte w nie przeważającej ilości.
Istotnymi jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że jako medium konwekcyjne wypełniające wielokomorowa płytę absorbcyjną nieprzeźroczystą dla promieniowania słonecznego, jest użyta substancja o wartości współczynnika ciepła właściwego większej od ciepła właściwego wody.
PL 211 883 B1
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że elastyczny wąski cienkościenny krawędziowy profil mocujący, ma przekrój zbliżony do litery C.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że elastyczny wąski cienkościenny krawędziowy profil mocujący, mający przekrój zbliżony do litery C, jest umocowany na wszystkich krawędziach płyt kolektora, w taki sposób że tworzy ona zamkniętą ramkę.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, elastyczny wąski cienkościenny krawędziowy profil mocujący, ma przekrój poprzeczny zbliżony do litery C i jest zaopatrzony po lewej stronie kolektora w prostokątny akces oraz po prawej stronie kolektora w prostokątny akces, tworzące zamek, unieruchamiający albo centrujący względem siebie dwa sąsiadujące ze sobą panele kolektora.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że elastyczny wąski cienkościenny krawędziowy profil mocujący, ma przekrój poprzeczny zbliżony do litery C i jest zaopatrzony po lewej stronie kolektora w trójkątny akces oraz po prawej stronie kolektora w trójkątny akces, tworzące w kształcie „jaskółczego ogona zamek, unieruchamiający względem siebie dwa sąsiadujące ze sobą panele kolektora.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że elastyczny wąski cienkościenny krawędziowy profil mocujący, ma przekrój poprzeczny zbliżony do litery C i jest zaopatrzony po lewej stronie kolektora we wklęsło łukowy akces oraz po prawej stronie kolektora we wklęsłołukowy akces, tworzące zamek, unieruchamiający względem siebie dwa sąsiadujące ze sobą panele kolektora.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że górna odpływowa rura magistralna i dolna dopływowa rura magistralna, są jednakowe w lustrzanym odbiciu.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że zawiera on stawione w jednej osi kilka jednakowych i nie połączonych ze sobą górnych odpływowych rur magistralnych i kilka jednakowych i nie połączonych ze sobą dolnych dopływowych rur magistralnych, zaopatrzonych każda w odpowiednio dopływowy i odpływowy króciec.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że górna odpływowa rura magistralna i dolna dopływowa rura magistralna, mają przekrój okrągły, lub mają przekrój owalny, lub mają przekrój prostokątny obłonarożny.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że zawiera usytuowane w jednej osi dwie jednakowe górne rury magistralne, mają ce po jednym króć cu odpowiednio odlotowym lub dolotowym medium konwekcyjnego i jedną dolną rurę magistralną, w taki sposób połączone licznymi przepływowymi komorami płyty absorbcyjnej, że tworzą one układ meandrowy.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że zawiera on dwie jednakowe płyty absorbcyjne, odseparowane od siebie cienkimi wąskimi dystansowymi podkładkami, w taki sposób przyłączone do wspólnych odpowiednio górnej odpływowej ruty magistralnej i dolej dopływowej rury magistralnej, że tworzą one układ meandrowy.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że elastyczna wąska cienkościenna krawędziowa listwa mocująca, stanowi jedna całość z obydwoma cienkimi wąskimi dystansowymi podkładkami.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że dolna nośna wielokomorowa płyta, zawiera liczne jednakowe komory ustawione względem siebie w więcej jak jednej warstwie.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że dolna nośna wielokomorowa płyta, jest zaopatrzona w osadzoną na jej spodniej zewnętrznej powierzchni, cienką warstwę samoprzylepnego tworzywa o właściwościach adhezyjnych, umożliwiającą cało powierzchniowe unieruchomienie kolektora względem powierzchni połaciowej na której jest on osadzony.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że część dolnej nośnej wielokomorowej płyty, jest zaopatrzona w osadzoną partiami na jej spodniej zewnętrznej powierzchni, cienką warstwę samoprzylepnego tworzywa o właściwościach adhezyjnych, umożliwiającą punktowe i/lub liniowe unieruchomienie kolektora względem powierzchni połaciowej na której jest on osadzony.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że górna pozioma krawędź i dolna pozioma krawędź płyty wielokomorowej ochronnej górnej i wielokomorowej płyty dolnej nośnej, znajdują się w bezpośredniej bliskości odpowiednio górnej odpływowej rury magistralnej i dolej dopływowej rury magistralnej.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że pod dolną powierzchnią płyty absorbcyjnej, odseparowana od niej cienkimi wąskimi dystansowymi podkładkami, znajduje się lita nośna płyta, zaopatrzona w cienką warstwę refleksyjną o właściwościach odblaskowych
PL 211 883 B1 w stosunku do promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że pod dolną powierzchnią płyty absorbcyjnej, znajduje się lita nośna płyta, zaopatrzona w cienką warstwę refleksyjną o właściwościach odblaskowych w stosunku do promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paś mie widma podczerwieni.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że płyta absorbcyjną, zawiera liczne jednakowe komory ustawione względem siebie w więcej jak jednej warstwie.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że nad górną powierzchnią płyty absorbcyjnej, odseparowana od niej cienkimi wąskimi dystansowymi podkładkami, znajduje się lita cienka, przeźroczysta dla promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni płyta ochronna.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że grubość wielokomorowej ochronnej płyty górnej, jest mniejsza od grubości dolnej nośnej płyty wielokomorowej.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że środkowa płyta wielokomorowa absorbcyjną, ma barwę czarną.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że szczelina wytworzona pomiędzy środkową płytą wielokomorowa absorbcyjną a wielokomorowa ochronną płytą górną, oraz pomiędzy środkową płytą wielokomorowa absorbcyjną a dolną nośną płytą wielokomorowa, jest szczeliną konwekcyjna otwartą od dołu i od góry.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że przestrzeń znajdująca się pomiędzy środkową płytą wielokomorowa absorbcyjną a wielokomorowa ochronną płytą górną, oraz pomiędzy środkową płytą wielokomorowa absorbcyjną a dolną nośną płytą wielokomorowa, ma charakter zamkniętej komory gazowej wypełnionej powietrzem atmosferycznym.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że wszystkie komory płyty środkowej absorbcyjnej, ochronnej płyty górnej, oraz dolnej nośnej płyty, mają przekrój prostokątny i są do siebie równoległe.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że wszystkie komory płyty środkowej absorbcyjnej, ochronnej płyty górnej, oraz dolnej nośnej płyty, mają jednakowy przekrój prostokątny i są w taki sposób względem siebie usytuowane, że pionowe przegrody tych komór we wszystkich płytach znajdują się w tej samej płaszczyźnie.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że komory płyty środkowej absorbcyjnej, przebiegają w pionowej osi symetrii kolektora i mają przebieg prostopadły do komór ochronnej płyty górnej, oraz równoległy do komór dolnej nośnej płyty.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że komory płyty środkowej absorbcyjnej przebiegają w pionowej osi symetrii kolektora i mają przebieg równoległy do komór ochronnej płyty górnej, oraz prostopadły do komór dolnej nośnej płyty.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że komory płyty środkowej absorbcyjnej, mają przebieg prostopadły do komór ochronnej płyty górnej, oraz prostopadły do komór dolnej nośnej płyty.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że pomiędzy dolną powierzchnią płyty środkowej absorbcyjnej a górną powierzchnią ochronnej płyty dolnej, znajduje się cienka warstwa refleksyjna o właściwościach odblaskowych w stosunku do promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że płyta wielokomorowa ochronna górna, wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego wypełniona medium konwekcyjnym, dolna nośna wielokomorowa płyta, oraz ich górna odlotowa rura magistralna i dolna dolotowa rura magistralna, są wygięte łukowo stosownie do krzywizny połaci na której kolektor jest usytuowany.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że płyta wielokomorowa ochronna górna, wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego wypełniona medium konwekcyjnym, dolna nośna wielokomorowa płyta, oraz ich górna odlotowa rura magistralna i dolna dolotowa rura magistralna, są sporządzone z tworzywa sztucznego, charakteryzującego się odpornością na termostarzenie wywołane wpływem promieniowania słonecznego.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że płyta wielokomorowa ochronna górna, wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego wypełniona
PL 211 883 B1 medium konwekcyjnym, dolna nośna wielokomorowa płyta, oraz ich górna odlotowa nura magistralna i dolna dolotowa rura magistralna, są sporządzone z tworzywa sztucznego, charakteryzującego się zbliżonym a zwłaszcza korzystnie jednakowym współczynnikiem rozszerzalności cieplnej.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego, wypełniona medium konwekcyjnym, oraz górna rura magistralna i dolna rura magistralna, są zaopatrzone w odpowietrzniki i lub w deflegmatory.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego, wypełniona medium konwekcyjnym, jest skojarzona trwale szczelnie z górną rurą magistralną i lub dolną rurą magistralną, połączeniem na nakładkę.
Istotnym jest w niektórych wykonaniach kolektora według wynalazku, że niektóre lub wszystkie komory dolnej nośnej wielokomorowej płycie, przeźroczystej dla promieniowania słonecznego, pełnią w kolektorze ochronną funkcje deflegmatora, przez to ż e są połączone przewodami rurowymi z wielokomorowa płytą nieprzeźroczystą dla promieniowania słonecznego i są wypełnione medium konwekcyjnym.
Kolektor absorber słoneczny na wodę ciepłą, zwłaszcza połaciowy według wynalazku, spełniając założone cele, wykazuje jednocześnie szereg zalet.
Dzięki zastosowaniu w nim płaskiej, cienkiej, sztywnej i przeźroczystej dla promieniowania słonecznego płyty wielokomorowej ochronnej górnej, spoczywającej za pośrednictwem podkładki, na środkowej absorbcyjnej, wielokomorowej płycie nieprzeźroczystej dla promieniowania słonecznego, wypełnionej medium konwekcyjnym, oraz dzięki temu że wielokomorowa absorbcyjną płyta środkowa, spoczywa na dolnej nośnej wielokomorowej płycie, przeźroczystej dla promieniowania słonecznego i unieruchomieniu względem siebie tych płyt wzdłuż ich dłuższych krawędzi pionowych, za pośrednictwem elastycznego wąskiego, krawędziowego profilu mocującego, tak wykonana nowa konstrukcja zwartego monolitycznego bardzo cienkiego i elastycznego lekkiego wielkopowierzchniowego połaciowego kolektora absorbera, daje się kształtować przez łukowe wyginanie stosownie do krzywizny połaci na przykład dachowej. Kolektor absorber jest wysoce odporny na działania destrukcyjne takie jak gradobicie, nagłe uderzenia dynamiczne przedmiotów ciężkich i nagłe skoki temperatury i nadaje się do aplikacji w charakterze struktury po ł aciowej, mogącej pracować przez wiele sezonów letnio - zimowych w warunkach klimatycznych Europy środkowej i wschodniej.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, płaska, cienka, przeźroczysta dla promieniowania słonecznego płyta wielokomorowa ochronna górna, ma gładką lustrzaną powierzchnię i jest zabezpieczona od strony ekspozycyjnej dającą się modyfikować warstwą ochronną, kolektor w zastosowaniu jako element struktury połaciowej, jest szczególnie odporny na urazy mechaniczne od uderzenia ciężkimi przedmiotami i na destrukcyjne urazy środowiskowe pochodzące od wpływów otoczenia, takie jak gradobicie, gwałtowane zmiany temperatury otoczenia, zarysowania i kwaśne deszcze.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku cienka wąska dystansowa podkładka, separująca środkową płytę wielokomorowa absorbcyjną od wielokomorowej ochronnej płyty górnej, jest taka sama jak podkładka separująca środkową płytę wielokomorowa absorbcyjną, od dolnej nośnej płyty wielokomorowej, że grubość obydwu cienkich wąskich dystansowych podkładek, jest mniejsza od połowy grubości środkowej płyty wielokomorowej absorbcyjnej, oraz dzięki temu, że obie wąskie dystansowe podkładki, są usytuowane tylko wzdłuż dłuższych pionowych krawędzi kolektora, jest on bardzo tani w wykonawstwie, mało materiałochłonny, a jego ciężar jednostkowy w przeliczeniu na jednostkę rozwiniętej powierzchni połaciowej jest wyjątkowo niski.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, wąskie dystansowe podkładki, mają na obydwu ich powierzchniach stykowych cienkie warstwy samoprzylepnego tworzywa o właściwościach adhezyjnych, umożliwiające ich powierzchniowe unieruchomienie względem odpowiednio płyty wielokomorowej ochronnej górnej, wielokomorowej płyty nieprzeźroczystej dla promieniowania słonecznego i dolnej nośnej wielokomorowej płyty, oraz dzięki temu że są one usytuowane wzdłuż pionowej osi symetrii kolektora, w licznych symetrycznych względem siebie szeregach, kolektor nadaje się szczególnie dobrze do osadzenia na istniejących już strukturach połaciowych, nawet wtedy gdy mają one kształt odbiegający od płaskiego (co w znanych konstrukcjach jest niewykonalne).
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, jako medium konwekcyjne wypełniające wielokomorową płytę absorbcyjną nieprzeźroczystą dla promieniowania słonecznego, jest użyty roztwór na bazie wody, mający obniżoną temperaturę zamarzania, zwłaszcza
PL 211 883 B1 roztwór zawierający alkohol i lub glicerynę użyte w nie przeważającej ilości, a nadto dzięki temu że jako medium konwekcyjne wypełniające wielokomorowa płytę absorbcyjną nieprzeźroczystą dla promieniowania słonecznego, jest użyta substancja o wartości współczynnika ciepła właściwego większej od ciepła właściwego wody, kolektor charakteryzuje się wysoką sprawnością energetyczną, co umożliwia jego wykorzystanie na terenach o zdecydowanie umiarkowanej ekspozycji promieniowania słonecznego, w krajach Europy środkowej i wschodniej.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku elastyczny wąski cienkościenny krawędziowy profil mocujący, ma przekrój zbliżony do litery C, jest umocowany na wszystkich krawędziach płyt kolektora, w taki sposób że tworzy ona zamkniętą ramkę, a nadto jest zaopatrzony po lewej stronie kolektora w prostokątny akces oraz po prawej stronie kolektora w prostokątny akces, tworzące zamek, unieruchamiający albo centrujący względem siebie dwa sąsiadujące ze sobą panele kolektora, możliwe jest bardzo łatwe kojarzenie ze sobą wielu segmentów kolektora w bateria grzejne wody ciepł ej.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, zawiera on stawione w jednej osi kilka jednakowych i nie połączonych ze sobą górnych odpływowych rur magistralnych i kilka jednakowych i nie połączonych ze sobą dolnych dopływowych rur magistralnych, zaopatrzonych każda w odpowiednio dopływowy i odpływowy króciec, oraz dzięki temu że górna odpływowa rura magistralna i dolna dopływowa rura magistralna, mają przekrój okrągły, lub mają przekrój owalny, lub mają przekrój prostokątny obłonarożny, możliwe jest krzywoliniowe wyginanie kolektora w wię cej jak jednym promieniu ugię cia, stosownie do krzywizny poł aci na której jest on usytuowany, co w znanych rozwiązaniach kolektorów słonecznych jest niemożliwe.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, zawiera on usytuowane w jednej osi dwie jednakowe górne rury magistralne, mające po jednym króćcu odpowiednio odlotowym lub dolotowym medium konwekcyjnego i jedną dolną rurę magistralną, połączone licznymi przepływowymi komorami płyty absorbcjnej, możliwe jest utworzenie w ramach jednego egzemplarza kolektora meandrowego układu przepływu w nim medium absorbcyjnego.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, zawiera on dwie jednakowe płyty absorbcyjne, odseparowane od siebie cienkimi wąskimi dystansowymi podkładkami, możliwe jest takie ich przyłączenie do wspólnych odpowiednio górnej odpływowej rury magistralnej i dolej dopływowej rury magistralnej, że tworzą one układ meandrowy sandwiczowy przepływu medium absorbcyjnego.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, elastyczna wąska cienkościenna krawędziowa listwa mocująca, stanowi jedna całość z obydwoma cienkimi wąskimi dystansowymi podkładkami, możliwe jest uzyskanie daleko posuniętej unifikacji i poprawy technologiczności praktycznego wykonania kolektora.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, dolna nośna wielokomorowa płyta, zawiera liczne jednakowe komory ustawione względem siebie w więcej jak jednej warstwie, oraz dzięki temu, że dolna nośna wielokomorowa płyta, jest zaopatrzona w osadzoną na jej spodniej zewnętrznej powierzchni, cienką warstwę samoprzylepnego tworzywa o właściwościach adhezyjnych, możliwe jest cało powierzchniowe unieruchomienie kolektora względem powierzchni połaciowej na której jest on osadzony.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, część dolnej nośnej wielokomorowej płyty, jest zaopatrzona w osadzoną partiami na jej spodniej zewnętrznej powierzchni, cienką warstwę samoprzylepnego tworzywa o właściwościach adhezyjnych, możliwe jest punktowe i/lub liniowe unieruchomienie kolektora względem powierzchni połaciowej na której jest on osadzony.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, pod dolną powierzchnią płyty absorbcyjnej, odseparowana od niej cienkimi wąskimi dystansowymi podkładkami, znajduje się lita nośna płyta, zaopatrzona w cienką warstwę refleksyjną o właściwościach odblaskowych w stosunku do promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni, lub też dzięki temu że pod dolną powierzchnią płyty absorbcyjnej, znajduje się lita nośna płyta, zaopatrzona w cienką warstwę refleksyjną o takich samych właściwościach odblaskowych, okazało się możliwe aplikowanie kolektora w charakterze samonośnego elementu struktury powierzchniowej.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, płyta absorbcyjną, zawiera liczne jednakowe komory ustawione względem siebie w więcej jak jednej warstwie,
PL 211 883 B1 a nad górną powierzchnią płyty absorbcyjnej, odseparowana od niej cienkimi wąskimi dystansowymi podkładkami, znajduje się lita cienka, przeźroczysta dla promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni płyta ochronna, okazało się możliwe znaczące zwiększenie wydajności cieplnej układu, w porównaniu ze znanymi o opisanymi konstrukcjami absorberów słonecznych.
Ten sam efekt uzyskano w kolektorze dzięki temu, że grubość wielokomorowej ochronnej płyty górnej, jest mniejsza od grubości dolnej nośnej płyty wielokomorowej, że środkowa płyta wielokomorowa absorbcyjną, ma barwę czarną, oraz że przestrzeń znajdująca się pomiędzy środkową płytą wielokomorowa absorbcyjną a wielokomorową ochronną płytą górną, oraz pomiędzy środkową płytą wielokomorowa absorbcyjną a dolną nośną płytą wielokomorową, ma charakter zamkniętej komory gazowej wypełnionej powietrzem atmosferycznym.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, wszystkie komory płyty środkowej absorbcyjnej, ochronnej płyty górnej, oraz dolnej nośnej płyty, mają przekrój prostokątny i są do siebie równoległe, a nadto wszystkie komory płyty środkowej absorbcyjnej, ochronnej płyty górnej, oraz dolnej nośnej płyty, mają jednakowy przekrój prostokątny i są w taki sposób względem siebie usytuowane, że pionowe przegrody tych komór we wszystkich płytach znajdują się w tej samej płaszczyźnie, zmniejszono łączny przekrój „martwy materiału konstrukcyjnego kolektora i zwiększono jego łączną czynną powierzchnię absorbcyjną.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, komory płyty środkowej absorbcyjnej, przebiegają w pionowej osi symetrii kolektora i mają przebieg prostopadły do komór ochronnej płyty górnej, oraz równoległy do komór dolnej nośnej płyty, lub też w innym wykonaniu, komory płyty środkowej absorbcyjnej przebiegają w pionowej osi symetrii kolektora i mają przebieg równoległy do komór ochronnej płyty górnej, oraz prostopadły do komór dolnej nośnej płyty, albo też w jeszcze innym wykonaniu komory płyty środkowej absorbcyjnej, mają przebieg prostopadły do komór ochronnej płyty górnej, oraz prostopadły do komór dolnej nośnej płyty, okazało się możliwe uzyskanie bardzo niskiej strzałki ugięcia powierzchniowego od siły przyłożonej w środku symetrii płyty, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnie małej grubości konstrukcyjnej wynikowej kolektora, co umożliwia zastosowanie kolektora jako elementu samonośnego struktur połaciowych.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, pomiędzy dolną powierzchnią płyty środkowej absorbcyjnej a górną powierzchnią ochronnej płyty dolnej, znajduje się cienka warstwa refleksyjna o właściwościach odblaskowych w stosunku do promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni, okazało się możliwe dalsze zwiększenie sprawności energetycznej kolektora.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, płyta wielokomorowa ochronna górna, wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego wypełniona medium konwekcyjnym, dolna nośna wielokomorowa płyta, oraz ich górna odlotowa rura magistralna i dolna dolotowa rura magistralna, są wygięte łukowo stosownie do krzywizny połaci na której kolektor jest usytuowany, oraz dzięki temu że są one sporządzone z tworzywa sztucznego, charakteryzującego się odpornością na termostarzenie wywołane wpływem promieniowania słonecznego, charakteryzującego się nadto zbliżonym a zwłaszcza korzystnie jednakowym współczynnikiem rozszerzalności cieplnej, okazało się możliwe, znaczne przedłużenie okresu bezobsługowej eksploatacji systemów odzysku energii słonecznej wykorzystujących wynalazek.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego, wypełniona medium konwekcyjnym, oraz górna rura magistralna i dolna rura magistralna, są zaopatrzone w odpowietrzniki i lub w deflegmatory, oraz dzięki temu że wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego, wypełniona medium konwekcyjnym, jest skojarzona trwale szczelnie z górną rurą magistralną i lub dolną rurą magistralną, połączeniem na nakładkę, okazało się możliwe znaczne zmniejszenie kosztów wykonania i serwisowania instalacji wykorzystujących wynalazek.
Dzięki temu, że w niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, niektóre lub wszystkie komory dolnej nośnej wielokomorowej płycie, przeźroczystej dla promieniowania słonecznego, są połączone przewodami rurowymi z wielokomorowa płytą nieprzeźroczystą dla promieniowania słonecznego i są wypełnione medium konwekcyjnym okazało się możliwe zrealizowanie w kolektorze dodatkowej ochronnej funkcji deflegmatora, przypisanej do jego dolnej nośnej wielokomorowej płyty.
PL 211 883 B1
Wynalazek jest szczegółowo opisany na przykładach jego wykonania i zobrazowany na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia uproszczony widok z góry od strony ekspozycyjnej na kolektor w odmianie pierwszej, fig. 2 przedstawia uproszczony widok z góry od strony ekspozycyjnej na kolektor w odmianie drugiej meandrowej, fig. 3 przedstawia uproszczony przekrój poprzeczny cząstkowy płaszczyzną prostopadłą do płaszczyzny ekspozycyjnej odmiany pierwszej kolektora z fig. 1, fig. 4 przedstawia uproszczony przekrój poprzeczny cząstkowy płaszczyzną prostopadłą do płaszczyzny ekspozycyjnej odmiany trzeciej kolektora, fig. 5 przedstawia uproszczony przekrój poprzeczny cząstkowy płaszczyzną prostopadłą do płaszczyzny ekspozycyjnej odmiany czwartej kolektora, fig. 6 przedstawia uproszczony przekrój poprzeczny cząstkowy płaszczyzną prostopadłą do płaszczyzny ekspozycyjnej odmiany piątej kolektora, fig. 7 przedstawia uproszczony przekrój poprzeczny cząstkowy płaszczyzną prostopadłą do płaszczyzny ekspozycyjnej odmiany szóstej kolektora, fig. 8 przedstawia uproszczony przekrój poprzeczny cząstkowy płaszczyzną prostopadłą do płaszczyzny ekspozycyjnej odmiany siódmej kolektora, fig. 9 przedstawia uproszczony przekrój poprzeczny cząstkowy płaszczyzną prostopadłą do płaszczyzny ekspozycyjnej odmiany ósmej kolektora, fig. 10 przedstawia uproszczony przekrój poprzeczny cząstkowy płaszczyzną prostopadłą do płaszczyzny ekspozycyjnej odmiany dziewiątej kolektora, fig. 11 przedstawia uproszczony przekrój poprzeczny cząstkowy płaszczyzną prostopadłą do płaszczyzny ekspozycyjnej szczegółu wykonania rury magistralnej dolnej lub górnej dla odmiany pierwszej kolektora z fig. 1, fig. 12 przedstawia uproszczony przekrój poprzeczny cząstkowy płaszczyzną prostopadłą do płaszczyzny ekspozycyjnej szczegółu wykonania rury magistralnej dolnej lub górnej dla odmiany dziesiątej kolektora, fig. 13 przedstawia uproszczony przekrój poprzeczny cząstkowy płaszczyzną prostopadłą do płaszczyzny ekspozycyjnej szczegółu wykonania rury magistralnej dolnej lub górnej dla odmiany jedenastej kolektora, fig. 14 przedstawia uproszczony przekrój poprzeczny cząstkowy płaszczyzną prostopadłą do płaszczyzny ekspozycyjnej szczegółu wykonania rury magistralnej dolnej lub górnej dla odmiany dwunastej kolektora, fig. 15 przedstawia uproszczony przekrój poprzeczny cząstkowy płaszczyzną prostopadłą do płaszczyzny ekspozycyjnej, szczegółu wykonania bocznego montażowego profilu ceownikowego dla odmiany trzynastej kolektora, fig. 16 przedstawia uproszczony przekrój poprzeczny cząstkowy płaszczyzną prostopadłą do płaszczyzny ekspozycyjnej, szczegółu wykonania bocznego montażowego profilu ceownikowego dla odmiany czternastej kolektora i fig. 17 przedstawia uproszczony przekrój poprzeczny cząstkowy płaszczyzną prostopadłą do płaszczyzny ekspozycyjnej, szczegółu wykonania bocznego montażowego profilu ceownikowego dla odmiany piętnastej kolektora.
Kolektor absorber słoneczny, składa się z kilku nałożonych na siebie i wzajemnie unieruchomionych w postać sztywnego tworu sandwiczowego warstw, z pośród których co najmniej jedna warstwa jest sporządzona jako płyta komorowa z tworzywa sztucznego zwłaszcza z poliwęglanu i jest warstwą absorbcyjną dla promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni. Kolektor ma kształt regularnego prostokąta, którego dłuższy bok jest pionowy i składa się z płaskiej, cienkiej, sztywnej i przeźroczystej dla promieniowania słonecznego płyty wielokomorowej ochronnej górnej 1, spoczywającej za pośrednictwem cienkiej wąskiej dystansowej podkładki 2, na mającej taki sam kształt i proporcje, środkowej absorbcyjnej, wielokomorowej płycie nieprzeźroczystej dla promieniowania słonecznego 4, wypełnionej medium konwekcyjnym 5. Wielokomorowa absorbcyjną płyta środkowa 4, spoczywa za pośrednictwem podobnej cienkiej wąskiej dystansowej podkładki 3, na dolnej nośnej wielokomorowej płycie 6, przeźroczystej dla promieniowania słonecznego. Wszystkie trzy płyty, są względem siebie unieruchomione wzdłuż ich dłuższych krawędzi pionowych, za pośrednictwem elastycznego wąskiego cienkościennego krawędziowego profilu mocującego 7. Środkowa płyta absorbcyjna 4, jest na górze i u dołu dołączona szczelnie do odpowiednio górnej odlotowej rury magistralnej 8 i dolnej dolotowej rury magistralnej 9, zaopatrzonej każda w co najmniej jeden króciec odpowiednio odlotowy lub dolotowy medium 10 konwekcyjnego 5. Wielokomorowa płyta ochronna górna jest bezbarwna i przeźroczysta dla promieniowania słonecznego w widmie widzialnym i w paśmie podczerwieni (IR). Płaska, cienka, przeźroczysta dla promieniowania słonecznego płyta wielokomorowa ochronna górna 1, ma gładką lustrzaną powierzchnię, jest zabezpieczona od strony ekspozycyjnej dająca się modyfikować warstwą ochronną, odporną na urazy mechaniczne od uderzenia ciężkimi przedmiotami i destrukcyjne urazy środowiskowe pochodzące od wpływów otoczenia, takie jak gradobicie, gwałtowane zmiany temperatury otoczenia, zarysowania i kwaśne deszcze. Cienka wąska dystansowa podkładka 2, separująca środkową płytę wielokomorowa absorbcyjną 4 od wielokomorowej ochronnej płyty górnej 1, jest taka sama jak podkładka 3 separująca środkową płytę wielokomorowa absorbcyjną 4, od dolnej nośnej płyty wielokomorowej. Grubość cienkiej wąskiej
PL 211 883 B1 dystansowej podkładki 2, oraz grubość cienkiej wąskiej dystansowej podkładki 3, jest mniejsza od połowy grubości środkowej płyty wielokomorowej absorbcyjnej 4. Wąskie dystansowe podkładki 2 oraz wąskie dystansowej podkładki 3, są usytuowane tylko wzdłuż dłuższych pionowych krawędzi kolektora. Wąskie dystansowe podkładki 2 oraz wąskie dystansowej podkładki 3, mają na obydwu ich powierzchniach stykowych cienkie warstwy samoprzylepnego tworzywa o właściwościach adhezyjnych, uniemożliwiające ich powierzchniowe unieruchomienie względem odpowiednio płyty wielokomorowej ochronnej górnej 1, wielokomorowej płyty nieprzeźroczystej dla promieniowania słonecznego 4 i dolnej nośnej wielokomorowej płyty 6. W wykonaniu kolektora absorbera według mającego wysokość większą co najmniej trzykrotnie od szerokości, wąskie dystansowe podkładki 2 oraz wąskie dystansowe podkładki 3, są usytuowane wzdłuż pionowej osi symetrii kolektora, w licznych symetrycznych względem siebie szeregach i tworzą swoisty samoprzylepny raster. Jako medium konwekcyjne 5 wypełniające wielokomorowa płytę absorbcyjną nieprzeźroczystą dla promieniowania słonecznego 4, jest użyty roztwór na bazie wody, mający obniżoną temperaturę zamarzania, zwłaszcza roztwór zawierający alkohol i lub glicerynę użyte w ilości nie mniejszej jak 25%. Elastyczny wąski cienkościenny krawędziowy profil mocujący 7, ma przekrój zbliżony do litery C. Górna odpływowa rura magistralna 8 i dolna dopływowa rura magistralna 9, są jednakowe w lustrzanym odbiciu i mają przekrój okrągły. Górna pozioma krawędź i dolna pozioma krawędź płyty wielokomorowej ochronnej górnej 1 i wielokomorowej płyty dolnej nośnej 6, znajdują się w bezpośredniej bliskości odpowiednio górnej odpływowej rury magistralnej 8 i dolnej dopływowej rury magistralnej 9. Środkowa płyta wielokomorowa absorbcyjną 4, ma barwę czarną. Szczelina wytworzona pomiędzy środkową płytą wielokomorowa absorbcyjną 4 a wielokomorowa ochronną płytą górną 1, oraz pomiędzy środkową płytą wielokomorowa absorbcyjną 4 a dolną nośną płytą wielokomorowa 6, jest szczeliną konwekcyjną otwartą od dołu i od góry. Wszystkie komory płyty środkowej absorbcyjnej 4, ochronnej płyty górnej 1, oraz dolnej nośnej płyty 6, mają przekrój prostokątny i są do siebie równoległe. Płyta wielokomorowa ochronna górna 1, wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego 4 wypełniona medium konwekcyjnym 5, dolna nośna wielokomorowa płyta 6, oraz ich górna odlotowa rura magistralna 8 i dolna dolotowa rura magistralna 9, są sporządzone z tworzywa sztucznego, charakteryzującego się odpornością na termostarzenie wywołane wpływem promieniowania słonecznego, oraz charakteryzującego się zbliżonym a zwłaszcza korzystnie jednakowym współczynnikiem rozszerzalności cieplnej. Wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego 4, wypełniona medium konwekcyjnym 5, oraz górna rura magistralna 8 i dolna rura magistralna 9, są zaopatrzone w odpowietrzniki i lub w deflegmatory. Wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego 4, wypełniona medium konwekcyjnym 5, jest skojarzona trwale szczelnie z górną rurą magistralną 8 i lub dolną rurą magistralną 9, połączeniem na nakładkę.
W niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, jego elastyczny wąski cienkościenny krawędziowy profil mocujący 7, mają przekrój zbliżony do litery C, jest umocowana na wszystkich krawędziach płyt kolektora, w taki sposób że tworzy ona zamkniętą ramkę.
W niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku przeznaczonych do eksploatacji w systemach wody ciepłej tworzących układy bateryjne, jego elastyczny wąski cienkościenny krawędziowy profil mocujący 7, ma przekrój poprzeczny zbliżony do litery C i jest zaopatrzony po lewej stronie kolektora w prostokątny akces oraz po prawej stronie kolektora w prostokątny akces, tworzące zamek, unieruchamiający albo centrujący względem siebie dwa sąsiadujące ze sobą panele kolektora. W takich wykonaniach kolektora jego elastyczny wąski cienkościenny krawędziowy profil mocujący 7, jest zaopatrzony po lewej stronie kolektora w trójkątny akces oraz po prawej stronie kolektora w trójkątny akces, tworzące w kształcie „jaskółczego ogona zamek, unieruchamiający względem siebie dwa sąsiadujące ze sobą panele kolektora, albo jest zaopatrzony po lewej stronie kolektora we wklęsło łukowy akces oraz po prawej stronie kolektora we wklęsłołukowy akces, tworzące zamek, unieruchamiający względem siebie dwa sąsiadujące ze sobą panele kolektora. Grubość wielokomorowej ochronnej płyty górnej 1, jest mniejsza od grubości dolnej nośnej płyty wielokomorowej 6.
W niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, zawiera on ustawione w jednej osi kilka jednakowych i nie połączonych ze sobą górnych odpływowych rur magistralnych 8 i kilka jednakowych i nie połączonych ze sobą dolnych dopływowych rur magistralnych 9, zaopatrzonych każda w odpowiednio dopływowy i odpływowy króciec.
W niektórych wykonaniach szczególnie cienkiego kolektora absorbera według wynalazku, przeznaczonych do systemów o zwiększonej dynamice przepływu medium absorbcyjnego, górna odpłyPL 211 883 B1 wowa rura magistralna 8 i dolna dopływowa rura magistralna 9, mają przekrój owalny, lub też mają przekrój prostokątny obłonarożny.
W niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, zawiera on usytuowane w jednej osi dwie jednakowe górne rury magistralne 8, mające po jednym króćcu odpowiednio odlotowym lub dolotowym 10 medium konwekcyjnego 5 i jedną dolną rurę magistralną, w taki sposób połączone licznymi przepływowymi komorami płyty absorbcyjnej 4, że tworzą one układ meandrowy.
W niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, zawiera on dwie jednakowe płyty absorbcyjne 4, odseparowane od siebie cienkimi wąskimi dystansowymi podkładkami 2, w taki sposób przyłączone do wspólnych odpowiednio górnej odpływowej rury magistralnej 8 i dolej dopływowej rury magistralnej 9, że tworzą one układ meandrowy.
W niektórych wykonaniach małogabarytowego kolektora absorbera według wynalazku przeznaczonych d produkcji masowej, elastyczny wąski cienkościenny krawędziowy profil mocujący 7, stanowi jedną całość z cienką wąską dystansową podkładką 2, oraz z cienką wąską dystansową podkładką 3.
W niektórych wykonaniach kolektora absorbera o zwiększonej sztywności postaciowej i odporności na ugięcia według wynalazku, dolna nośna wielokomorowa płyta 6, zawiera liczne jednakowe komory ustawione względem siebie w więcej jak jednej warstwie.
W niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku o zwiększonej zdolności absorbowania ciepła w rejonach o małej ekspozycji promieniowania słonecznego, dolna nośna wielokomorowa płyta 6, jest zaopatrzona w osadzoną na jej spodniej zewnętrznej powierzchni, cienką warstwę samoprzylepnego tworzywa o właściwościach adhezyjnych, umożliwiającą cało powierzchniowe unieruchomienie kolektora względem powierzchni połaciowej na której jest on osadzony. W innej odmianie kolektora o takim przeznaczeniu, część dolnej nośnej wielokomorowej płyty 6, jest zaopatrzona w osadzoną partiami na jej spodniej zewnętrznej powierzchni, cienką warstwę samoprzylepnego tworzywa o właściwościach adhezyjnych, umożliwiającą punktowe i/lub liniowe unieruchomienie kolektora względem powierzchni połaciowej na której jest on osadzony.
W niektórych wykonaniach samonośnego kolektora absorbera połaciowego według wynalazku, pod dolną powierzchnią płyty absorbcyjnej 4, odseparowana od niej cienkimi wąskimi dystansowymi podkładkami 2, znajduje się lita nośna płyta 12, zaopatrzona w cienką warstwę refleksyjną 11 o właściwościach odblaskowych w stosunku do promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni.
W niektórych innych wykonaniach samonośnego kolektora absorbera połaciowego według wynalazku, pod dolną powierzchnią płyty absorbcyjnej 4, znajduje się lita nośna płyta 12, zaopatrzona w cienką warstwę refleksyjną 11 o właściwościach odblaskowych w stosunku do promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni.
W niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku o zwiększonej zdolności absorbowania ciepła w rejonach o małej ekspozycji promieniowania słonecznego, płyta absorbcyjną 4, zawiera liczne jednakowe komory ustawione względem siebie w więcej jak jednej warstwie.
W niektórych wykonaniach niesamonośnego kolektora absorbera według wynalazku o maksymalnie zmniejszonej grubości konstrukcyjnej, nad górną powierzchnią płyty absorbcyjnej 4, odseparowana od niej cienkimi wąskimi dystansowymi podkładkami 2, znajduje się lita cienka, przeźroczysta dla promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni płyta ochronna 13.
W niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku o zwiększonej zdolności absorbowania ciepła w rejonach o małej ekspozycji promieniowania słonecznego, przestrzeń znajdująca się pomiędzy środkową płytą wielokomorową absorbcyjną 4 a wielokomorową ochronną płytą górną 1, oraz pomiędzy środkową płytą wielokomorową absorbcyjną 4 a dolną nośną płytą wielokomorową 6, ma charakter zamkniętej komory gazowej wypełnionej powietrzem atmosferycznym.
W niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku o zwiększonej zdolności absorbowania ciepła w rejonach o małej ekspozycji promieniowania słonecznego, wszystkie komory płyty środkowej absorbcyjnej 4, ochronnej płyty górnej 1, oraz dolnej nośnej płyty 6, mają jednakowy przekrój prostokątny i są w taki sposób względem siebie usytuowane, że pionowe przegrody tych komór we wszystkich płytach znajdują się w tej samej płaszczyźnie.
W niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku o zwiększonej odporności mechanicznej na ugięcie, komory płyty środkowej absorbcyjnej 4, przebiegają w pionowej osi symetrii kolektora i mają przebieg prostopadły do komór ochronnej płyty górnej 1, oraz równoległy do komór dolnej nośnej płyty 6, albo też komory płyty środkowej absorbcyjnej 4 przebiegają w pionowej osi
PL 211 883 B1 symetrii kolektora i mają przebieg równoległy do komór ochronnej płyty górnej 1, oraz prostopadły do komór dolnej nośnej płyty 6. Alternatywnie w tego typu wykonaniach kolektora, jego komory płyty środkowej absorbcyjnej 4, mają przebieg prostopadły do komór ochronnej płyty górnej 1, oraz prostopadły do komór dolnej nośnej płyty 6.
W niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku o zwiększonej zdolności absorbowania ciepła w rejonach o małej ekspozycji promieniowania słonecznego, pomiędzy dolną powierzchnią płyty środkowej absorbcyjnej 4 a górna powierzchnią ochronnej płyty dolnej 6, znajduje się cienka warstwa refleksyjna 11 o właściwościach odblaskowych w stosunku do promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni.
W niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku, płyta wielokomorowa ochronna górna 1, wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego 4 wypełniona medium konwekcyjnym 5, dolna nośna wielokomorowa płyta 6, oraz ich górna odlotowa rura magistralna 8 i dolna dolotowa rura magistralna 9, są wygięte łukowo stosownie do krzywizny połaci na której kolektor jest usytuowany.
W niektórych wykonaniach kolektora absorbera według wynalazku o zwiększonej zdolności absorbowania ciepła w rejonach o małej ekspozycji promieniowania słonecznego, niektóre lub wszystkie komory dolnej nośnej wielokomorowej płycie 6, przeźroczystej dla promieniowania słonecznego, pełnią w kolektorze ochronną funkcje deflegmatora, przez to że są połączone przewodami rurowymi z wielokomorowa płytą nieprzeźroczystą dla promieniowania słonecznego 4 i są wypełnione medium konwekcyjnym 5.
Claims (46)
1. Kolektor absorber słoneczny, składający się z kilku nałożonych na siebie i wzajemnie unieruchomionych w postać sztywnego tworu sandwiczowego warstw, z pośród których co najmniej jedna warstwa jest sporządzona jako płyta komorowa z tworzywa sztucznego zwłaszcza z poliwęglanu i jest warstwą absorbcyjną dla promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni i zawierającą liczne zasadniczo jednakowe co do kształtu i wymiarów kanały przepływowe dla ogrzewanej przez absorbowane promieniowanie cieczy konwekcyjnej zwłaszcza wody, przynajmniej jedna warstwa jest warstwą refleksyjną dla promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i jest sporządzona z tworzywa sztucznego, oraz przynajmniej jedna warstwa jest warstwą ochronno - zabezpieczającą kolektor przed urazami mechanicznymi i środowiskowymi urazami destrukcyjnymi pochodzących od wpływów otoczenia i jest sporządzona z tworzywa sztucznego, jak również zawierający przynajmniej dwie równolegle do siebie poziome kolektorowe magistrale dolną dopływową i górną odpływową, łączące ze sobą w układzie równoległym i/lub w układzie równoległym meandrowym, liczne kanały przepływowe warstwy absorbcyjnej i zawierające przynajmniej po jednym króćcu dopływowym i jednym króćcu odpływowym ogrzewanej cieczy konwekcyjnej zwłaszcza wody znamienny tym, że ma kształt regularnego prostokąta, którego dłuższy bok jest pionowy i składa się z płaskiej, cienkiej, sztywnej i przeźroczystej dla promieniowania słonecznego płyty wielokomorowej ochronnej górnej (1), spoczywającej za pośrednictwem cienkiej wąskiej dystansowej podkładki (2), na mającej taki sam kształt i proporcje, środkowej absorbcyjnej, wielokomorowej płycie nieprzeźroczystej dla promieniowania słonecznego (4), wypełnionej medium konwekcyjnym (5), która to wielokomorowa absorbcyjna płyta środkowa (4), spoczywa za pośrednictwem podobnej cienkiej wąskiej dystansowej podkładki (3), na dolnej nośnej wielokomorowej płycie (6), przeźroczystej dla promieniowania słonecznego, przy czym wszystkie trzy płyty, są względem siebie unieruchomione wzdłuż ich dłuższych krawędzi pionowych, za pośrednictwem elastycznego wąskiego, cienkościennego krawędziowego profilu mocującego (7), a środkowa płyta absorbcyjną (4), jest na górze i u dołu dołączona szczelnie do odpowiednio górnej odlotowej rury magistralnej (8) i dolnej dolotowej rury magistralnej (9), zaopatrzonej każda w co najmniej jeden króciec odpowiednio odlotowy lub dolotowy (10) medium konwekcyjnego (5), natomiast wielokomorowa płyta ochronna górna jest bezbarwna i przeźroczysta dla promieniowania słonecznego w widmie widzialnym i w paśmie podczerwieni (IR).
2. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że płaska, cienka, przeźroczysta dla promieniowania słonecznego płyta wielokomorowa ochronna górna (1), ma gładką lustrzaną powierzchnię, jest zabezpieczona od strony ekspozycyjnej dająca się modyfikować warstwą ochronną, odporną na urazy mechaniczne od uderzenia ciężkimi przedmiotami i destrukcyjne urazy środowiskowe
PL 211 883 B1 pochodzące od wpływów otoczenia, takie jak gradobicie, gwałtowane zmiany temperatury otoczenia, zarysowania i kwaśne deszcze.
3. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że cienka wąska dystansowa podkładka (2) separująca środkową płytę wielokomorową absorbcyjną (4) od wielokomorowej ochronnej płyty górnej (1), jest taka sama jak podkładka (3) separująca środkową płytę wielokomorową absorbcyjną, od dolnej nośnej płyty wielokomorowej.
4. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że grubość cienkiej wąskiej dystansowej podkładki (2) oraz grubość cienkiej wąskiej dystansowej podkładki (3), jest mniejsza od połowy grubości środkowej płyty wielokomorowej absorbcyjnej (4).
5. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że wąskie dystansowe podkładki (2) oraz wąskie dystansowej podkładki (3), są usytuowane tylko wzdłuż dłuższych pionowych krawędzi kolektora.
6. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że wąskie dystansowe podkładki (2) oraz wąskie dystansowej podkładki (3), mają na obydwu ich powierzchniach stykowych cienkie warstwy samoprzylepnego tworzywa o właściwościach adhezyjnych, umożliwiające ich powierzchniowe unieruchomienie względem odpowiednio płyty wielokomorowej ochronnej górnej (1), wielokomorowej płyty nieprzeźroczystej dla promieniowania słonecznego (4) i dolnej nośnej wielokomorowej płyty (6).
7. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że wąskie dystansowe podkładki (2) oraz wąskie dystansowej podkładki (3), są usytuowane wzdłuż pionowej osi symetrii kolektora, w licznych symetrycznych względem siebie szeregach.
8. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że jako medium konwekcyjne (5) wypełniające wielokomorowa płytę absorbcyjną nieprzeźroczystą dla promieniowania słonecznego (4), jest użyty roztwór na bazie wody, mający obniżoną temperaturę zamarzania, zwłaszcza roztwór zawierający alkohol i lub glicerynę użyte w nie przeważającej ilości.
9. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że jako medium konwekcyjne (5) wypełniające wielokomorowa płytę absorbcyjną nieprzeźroczystą dla promieniowania słonecznego (4), jest użyta substancja o wartości współczynnika ciepła właściwego większej od ciepła właściwego wody.
10. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że elastyczny wąski cienkościenny krawędziowy profil mocujący (7), ma przekrój zbliżony do litery C.
11. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że elastyczny wąski cienkościenny krawędziowy profil mocujący (7), mający przekrój zbliżony do litery C, jest umocowany na wszystkich krawędziach płyt kolektora, w taki sposób że tworzy ona zamkniętą ramkę.
12. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że elastyczny wąski cienkościenny krawędziowy profil mocujący (7), ma przekrój poprzeczny zbliżony do litery C i jest zaopatrzony po lewej stronie kolektora w prostokątny akces oraz po prawej stronie kolektora w prostokątny akces, tworzące zamek, unieruchamiający albo centrujący względem siebie dwa sąsiadujące ze sobą panele kolektora.
13. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że elastyczny wąski cienkościenny krawędziowy profil mocujący (7), ma przekrój poprzeczny zbliżony do litery C i jest zaopatrzony po lewej stronie kolektora w trójkątny akces oraz po prawej stronie kolektora w trójkątny akces, tworzące w kształcie „jaskółczego ogona zamek, unieruchamiający względem siebie dwa sąsiadujące ze sobą panele kolektora.
14. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że elastyczny wąski cienkościenny krawędziowy profil mocujący (7), ma przekrój poprzeczny zbliżony do litery C i jest zaopatrzony po lewej stronie kolektora we wklęsło łukowy akces oraz po prawej stronie kolektora we wklęsłołukowy akces, tworzące zamek, unieruchamiający względem siebie dwa sąsiadujące ze sobą panele kolektora.
15. Kolektor absotber według zastrz. 1 znamienny tym, że górna odpływowa rura magistralna (8) i dolna dopływowa rura magistralna (9), są jednakowe w lustrzanym odbiciu.
16. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że zawiera ustawione w jednej osi kilka jednakowych i nie połączonych ze sobą górnych odpływowych rur magistralnych (8) i kilka jednakowych i nie połączonych ze sobą dolnych dopływowych rur magistralnych (9), zaopatrzonych każda w odpowiednio dopływowy i odpływowy króciec.
17. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że górna odpływowa rura magistralna (8) i dolna dopływowa rura magistralna (9), mają przekrój okrągły.
PL 211 883 B1
18. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że górna odpływowa rura magistralna (8) i dolna dopływowa rura magistralna (9), mają przekrój owalny.
19. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że górna odpływowa rura magistralna (8) i dolna dopływowa rura magistralna (9), mają przekrój prostokątny obłonarożny.
20. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym że zawiera usytuowane w jednej osi dwie jednakowe górne rury magistralne (8), mające po jednym króćcu odpowiednio odlotowym lub dolotowym (10) medium konwekcyjnego (5) i jedną dolną rurę magistralną, w taki sposób połączone licznymi przepływowymi komorami płyty absorbcyjnej (4), że tworzą one układ meandrowy.
21. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że zawiera dwie jednakowe płyty absorbcyjne (4), odseparowane od siebie cienkimi wąskimi dystansowymi podkładkami (2), w taki sposób przyłączone do wspólnych odpowiednio górnej odpływowej rury magistralnej (8) i dolej dopływowej rury magistralnej (9), że tworzą one układ meandrowy.
22. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że elastyczna wąska cienkościenna krawędziowa listwa mocująca (7), stanowi jedna całość z cienką wąską dystansową podkładką (2), oraz z cienką wąską dystansową podkładką (3).
23. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że dolna nośna wielokomorowa płyta (6), zawiera liczne jednakowe komory ustawione względem siebie w więcej jak jednej warstwie.
24. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że dolna nośna wielokomorowa płyta (6), jest zaopatrzona w osadzoną na jej spodniej zewnętrznej powierzchni, cienką warstwę samoprzylepnego tworzywa o właściwościach adhezyjnych, umożliwiającą cało powierzchniowe unieruchomienie kolektora względem powierzchni połaciowej na której jest on osadzony.
25. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że część dolnej nośnej wielokomorowej płyty (6), jest zaopatrzona w osadzoną partiami na jej spodniej zewnętrznej powierzchni, cienką warstwę samoprzylepnego tworzywa o właściwościach adhezyjnych, umożliwiającą punktowe i/lub liniowe unieruchomienie kolektora względem powierzchni połaciowej na której jest on osadzony.
26. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że górna pozioma krawędź i dolna pozioma krawędź płyty wielokomorowej ochronnej górnej (1) i wielokomorowej płyty dolnej nośnej (6), znajdują się w bezpośredniej bliskości odpowiednio górnej odpływowej rury magistralnej (8) i dolej dopływowej rury magistralnej (9).
27. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że pod dolną powierzchnią płyty absorbcyjnej (4), odseparowana od niej cienkimi wąskimi dystansowymi (2), znajduje się lita nośna płyta (12), zaopatrzona w cienką warstwę refleksyjną (11) o właściwościach odblaskowych w stosunku do promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni.
28. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że pod dolną powierzchnią płyty absorbcyjnej (4), znajduje się lita nośna płyta (12), zaopatrzona w cienką warstwę refleksyjną (11) o właściwościach odblaskowych w stosunku do promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni.
29. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że płyta absorbcyjną (4), zawiera liczne jednakowe komory ustawione względem siebie w więcej jak jednej warstwie.
30. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że nad górną powierzchnią płyty absorbcyjnej (4), odseparowana od niej cienkimi wąskimi dystansowymi podkładkami (2), znajduje się lita cienka, przeźroczysta dla promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni, płyta ochronna (13).
31. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że grubość wielokomorowej ochronnej płyty górnej (1), jest mniejsza od grubości dolnej nośnej płyty wielokomorowej (6).
32. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że środkowa płyta wielokomorowa absorbcyjną (4), ma barwę czarną.
33. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że szczelina wytworzona pomiędzy środkową płytą wielokomorową absorbcyjną (4) a wielokomorową ochronną płytą górną (1), oraz pomiędzy środkową płytą wielokomorową absorbcyjną (4) a dolną nośną płytą wielokomorowa (6), jest szczeliną konwekcyjna otwartą od dołu i od góry.
34. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że przestrzeń znajdująca się pomiędzy środkową płytą wielokomorową absorbcyjną (4) a wielokomorową ochronną płytą górną (1), oraz pomiędzy środkową płytą wielokomorową absorbcyjną (4) a dolną nośną płytą wielokomorową (6), ma charakter zamkniętej komory gazowej wypełnionej powietrzem atmosferycznym.
PL 211 883 B1
35. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że wszystkie komory płyty środkowej absorbcyjnej (4), ochronnej płyty górnej (1), oraz dolnej nośnej płyty (6), mają przekrój prostokątny i są do siebie równoległe.
36. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że wszystkie komory płyty środkowej absorbcyjnej (4), ochronnej płyty górnej (1), oraz dolnej nośnej płyty (6), mają jednakowy przekrój prostokątny i są w taki sposób względem siebie usytuowane, że pionowe przegrody tych komór we wszystkich płytach znajdują się w tej samej płaszczyźnie.
37. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że komory płyty środkowej absorbcyjnej (4), przebiegają w pionowej osi symetrii kolektora i mają przebieg prostopadły do komór ochronnej płyty górnej (1), oraz równoległy do komór dolnej nośnej płyty (6).
38. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że komory płyty środkowej absorbcyjnej (4) przebiegają w pionowej osi symetrii kolektora i mają przebieg równoległy do komór ochronnej płyty górnej (1), oraz prostopadły do komór dolnej nośnej płyty (6).
39. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że komory płyty środkowej absorbcyjnej (4), mają przebieg prostopadły do komór ochronnej płyty górnej (1), oraz prostopadły do komór dolnej nośnej płyty (6).
40. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że pomiędzy dolną powierzchnią płyty środkowej absorbcyjnej a górna powierzchnią ochronnej płyt dolnej (6), znajduje się cienka warstwa refleksyjna (11) o właściwościach odblaskowych w stosunku do promieniowania słonecznego w paśmie widma widzialnego i w paśmie widma podczerwieni.
41. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że płyta wielokomorowa ochronna górna (1), wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego (4) wypełniona medium konwekcyjnym (5), dolna nośna wielokomorowa płyta (6), oraz ich górna odlotowa rura magistralna (8) i dolna dolotowa rura magistralna (9), są wygięte łukowo stosownie do krzywizny połaci na której kolektor jest usytuowany.
42. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że płyta wielokomorowa ochronna górna (1), wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego (4) wypełniona medium konwekcyjnym (5), dolna nośna wielokomorowa płyta (6), oraz ich górna odlotowa rura magistralna (8) i dolna dolotowa rura magistralna (9), są sporządzone z tworzywa sztucznego, charakteryzującego się odpornością na termostarzenie wywołane wpływem promieniowania słonecznego.
43. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że płyta wielokomorowa ochronna górna (1), wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego (4) wypełniona medium konwekcyjnym (5), dolna nośna wielokomorowa płyta (6), oraz ich górna odlotowa rura magistralna (8) i dolna dolotowa rura magistralna są sporządzone z tworzywa sztucznego, charakteryzującego się zbliżonym a zwłaszcza korzystnie jednakowym współczynnikiem rozszerzalności cieplnej.
44. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego (4), wypełniona medium konwekcyjnym (5), oraz górna rura magistralna (8) i dolna rura magistralna (9), są zaopatrzone w odpowietrzniki i lub w deflegmatory.
45. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że wielokomorowa płyta nieprzeźroczysta dla promieniowania słonecznego (4), wypełniona medium konwekcyjnym (5), jest skojarzona trwale szczelnie z górną rurą magistralną (8) i lub dolną rurą magistralną (9), połączeniem na nakładkę.
46. Kolektor absorber według zastrz. 1 znamienny tym, że niektóre lub wszystkie komory dolnej nośnej wielokomorowej płycie (6), przeźroczystej dla promieniowania słonecznego, pełnią w kolektorze ochronną funkcje deflegmatora, przez to że są połączone przewodami rurowymi z wielokomorową płytą nieprzeźroczystą dla promieniowania słonecznego (4) i są wypełnione medium konwekcyjnym (5).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL379012A PL211883B1 (pl) | 2006-02-20 | 2006-02-20 | Kolektor absorber słoneczny |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL379012A PL211883B1 (pl) | 2006-02-20 | 2006-02-20 | Kolektor absorber słoneczny |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL379012A1 PL379012A1 (pl) | 2007-09-03 |
PL211883B1 true PL211883B1 (pl) | 2012-07-31 |
Family
ID=43015345
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL379012A PL211883B1 (pl) | 2006-02-20 | 2006-02-20 | Kolektor absorber słoneczny |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL211883B1 (pl) |
-
2006
- 2006-02-20 PL PL379012A patent/PL211883B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL379012A1 (pl) | 2007-09-03 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US7661422B2 (en) | Solar air conditioning device | |
Tripanagnostopoulos et al. | CPC type integrated collector storage systems | |
CN100587359C (zh) | 太阳能集热器以及安装支架 | |
US4003363A (en) | Solar panel construction | |
US7810490B2 (en) | Solar air conditioning device | |
ES2435419T3 (es) | Colector solar | |
US4132217A (en) | Solar air heat collector | |
US4159017A (en) | Solar panel system | |
CA2690650C (en) | Modular transpired solar air collector | |
ES2541930T3 (es) | Panel solar | |
US7832392B2 (en) | Solar air conditioning device | |
CN110805381B (zh) | 液流窗 | |
CN105229390A (zh) | 包括不透明盖的太阳能收集器 | |
US4779610A (en) | Plane solar heat collector | |
PL211883B1 (pl) | Kolektor absorber słoneczny | |
KR101032022B1 (ko) | 태양열 집열장치 및 그 제조방법 | |
US4305384A (en) | Solar panel | |
WO2009047528A1 (en) | Improvements in and relating to solar panels | |
CN212205096U (zh) | 一种平板式太阳能用集热器 | |
CN203053042U (zh) | 一体化屋面整体集热器边框密封结构 | |
JPS5942423Y2 (ja) | 太陽熱利用の屋根板体 | |
KR102504466B1 (ko) | 태양광 발전용 패널의 누수 차단모듈 | |
KR20040006594A (ko) | 태양에너지 집열판(필름) | |
RU217182U1 (ru) | Гелиоводонагреватель | |
PL10609S2 (pl) | Kolektor sloneczny |