PL211691B1 - Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie - Google Patents
Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecieInfo
- Publication number
- PL211691B1 PL211691B1 PL381071A PL38107106A PL211691B1 PL 211691 B1 PL211691 B1 PL 211691B1 PL 381071 A PL381071 A PL 381071A PL 38107106 A PL38107106 A PL 38107106A PL 211691 B1 PL211691 B1 PL 211691B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- ejector
- pipette
- pin
- button
- arm
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01L—CHEMICAL OR PHYSICAL LABORATORY APPARATUS FOR GENERAL USE
- B01L3/00—Containers or dishes for laboratory use, e.g. laboratory glassware; Droppers
- B01L3/02—Burettes; Pipettes
- B01L3/0275—Interchangeable or disposable dispensing tips
- B01L3/0279—Interchangeable or disposable dispensing tips co-operating with positive ejection means
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01L—CHEMICAL OR PHYSICAL LABORATORY APPARATUS FOR GENERAL USE
- B01L2200/00—Solutions for specific problems relating to chemical or physical laboratory apparatus
- B01L2200/04—Exchange or ejection of cartridges, containers or reservoirs
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Clinical Laboratory Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Devices For Use In Laboratory Experiments (AREA)
- Sampling And Sample Adjustment (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie przeznaczonej do przenoszenia i odmierzania cieczy.
Z opisu patentowego nr US/3991617 znane jest urządzenie do odrzucania wymiennej końcówki pipety, przy czym koniec dolny trzonu pipety ma kształt stożka do nasadzania wymiennej końcówki. Urządzenie zawiera pręt, który jest umieszczony w kanale znajdującym się w korpusie pipety i porusza się w nim równolegle do osi pipety, element umożliwiający ruch pręta w kierunku górnym i dolnym oraz sprężynę dociskającą pręt w kierunku górnym. Ponadto, urządzenie zawiera odejmowany wyrzutnik, który zawiera część górną, część środkową i część dolną, przy czym część górna jest połączona z częścią dolną pręta, część środkowa jest umieszczona blisko pipety zaś koniec dolny ma kształt prowadnicy, oraz element odrzucający, który obejmuje co najmniej częściowo cylindryczny koniec dolny pipety w pobliżu jej części stożkowej, przy czym koniec dolny elementu odrzucającego w poł oż eniu górnym nie osią ga krawę dzi górnej wymiennej koń cówki, kiedy jest ona osadzona na końcu dolnym pipety. Pręt zawiera w końcu górnym przycisk, który przesuwa element odrzucający w kierunku do dołu dla odrzucenia wymiennej końcówki. W tym rozwiązaniu urządzenia zrzutowego wymiennej końcówki pipety, wyrzutnik, chociaż odejmowalny, to jest sztywno połączony przyciskiem wyrzutnika i suwliwie osadzony na trzonie pipety, a ewentualna kompensacja poprzeczna zmian wymiarów czy kształtów współpracujących elementów składowych jest możliwa jedynie w zakresie luzów pomiędzy prętem a otworem rękojeści pipety oraz pomiędzy przyciskiem wyrzutnika a rękojeścią.
Z kolei w opisie patentowym nr US/5435197 jest ujawniona pipeta z wyrzutnikiem końcówek, która ma wydłużony korpus. Pipeta zawiera na korpusie wyrzutnik przesuwany wzdłuż korpusu dla odrzucania od niego końcówki zamocowanej na końcu dolnym korpusu, jako przedłużenie końca górnego wyrzutnika, ramię dla przesuwania wyrzutnika wzdłuż korpusu, oraz ręczny mechanizm dźwigniowy wystający z boku z korpusu i połączony z ramieniem poprzez elementy, przez które mechanizm ramienia i wyrzutnika może być ręcznie naciskany w kierunku do dołu dla odrzucenia końcówki od korpusu tak, że siła potrzebna do nacisku jest mniejsza niż siła potrzebna dla odrzucenia końcówki od korpusu. W tym rozwiązaniu urządzenia zrzutowego wymiennej końcówki pipety, wyrzutnik jest w zasadzie sztywno połączony z mechanizmem dź wigniowym i z trzonem pipety, a ewentualna kompensacja poprzeczna zmian wymiarów czy kształtów współpracujących elementów składowych jest możliwa jedynie w zakresie luzów montażowych pomiędzy współpracującymi elementami składowymi.
Z opisu patentowego US 6833114 B1 znana jest pipeta do przenoszenia pł ynów, która zawiera co najmniej jeden zespół tłok-trzon, w którym trzon może być wyposażony w wymienną końcówkę do pobierania płynów do przenoszenia, urządzenie uruchamiające tłok do pobierania i uwalniania płynu oraz zespół wyrzutnika. Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki zawiera podzespół zrzucający, który może być przemieszczany wzdłuż trzonu w celu zrzucenia końcówki z końca trzonu. Pipeta zawiera też urządzenie uruchamiające zespół wyrzutnika. Urządzenie zrzutowe zawiera podzespół regulacji położenia granicznego końca zrzutowego zespołu wyrzutnika na końcu suwu. W tym rozwiązaniu urządzenia zrzutowego wymiennej końcówki pipety, wyrzutnik jest rurkowy, jest odłączalny od korpusu pipety przy pomocy tulei i ma skokową regulację długości, która jest realizowana za pomocą innej tulei czy nakrętki sprzężonej z wyrzutnikiem przy jego końcu zrzutowym wymiennych końcówek. W tym rozwiązaniu urządzenia zrzutowego wymiennej końcówki pipety, wyrzutnik jest suwliwie połączony z trzonem pipety, a ewentualna kompensacja poprzeczna zmian wymiarów czy kształtów wyrzutnika i trzonu jest możliwa jedynie w zakresie luzów montażowych pomiędzy tymi elementami składowymi.
Ze zgłoszenia patentowego US 2004/0028564 A1 znana jest pipeta próbkująca zawierająca ramię wyrzutnika do oddzielania od pipety końcówki, która jest przymocowana do trzonu pipety, przy czym pipeta ma środki nastawcze umożliwiające płynną zmianę długości ramienia wyrzutnika w moż liwym zakresie zmiany długości. Ramię wyrzutnika składa się z dwóch części połączonych ze sobą za pomocą połączenia śruba-nakrętka w ten sposób, że część dolna ramienia wyrzutnika stykająca się z wymienną końcówką może być oddzielona od pipety w położeniu roboczym poprzez przesunięcie części dolnej ramienia wyrzutnika w kierunku prostopadłym do kierunku wzdłużnego pipety. Nakrętka jest nieprzesuwna względem jednej z części ramienia i jest śrubą połączona z drugą z części ramienia. Nakrętka może być radełkowana i jest dostępna bezpośrednio z zewnątrz pipety. W tym rozwiązaniu urządzenia zrzutowego wymiennej końcówki pipety, wyrzutnik jest segmentowy, jest odłączalny od pipety dzięki zatrzaskowi bocznemu, umożliwia zmniejszenie wymaganej siły zrzutu końcówki dzięki układowi dźwigniowemu przycisku wyrzutnika oraz ma płynną regulację długości za pomocą dostępnej
PL 211 691 B1 z zewnątrz nakrętki. Kompensacja poprzeczna zmian wymiarów czy kształtów wyrzutnika i trzonu jest możliwa w zakresie luzów poprzecznych pomiędzy elementami składowymi urządzenia zrzutowego a trzonem i rę kojeś cią pipety. Jednakż e, obecność pomię dzy wskazanymi elementami skł adowymi luzów w dwóch kierunkach poprzecznych do osi wzdłużnej trzonu nie zapewnia wymaganego komfortu obsługi pipety z tym urządzeniem zrzutowym końcówki.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia zrzutowego wymiennej końcówki w pipecie o konstrukcji umożliwiającej jego współpracę z końcówkami różnych typów poprzez dostarczenie płynnej regulacji długości wyrzutnika i, jednocześnie, umożliwiającej łatwą i precyzyjną korektę wstępnie dobranego dla danego typu końcówek ustawienia wzdłużnego wyrzutnika względem trzonu, która to korekta jest niezbędna do wykonania na skutek zmian długości i kształtu wyrzutnika i trzonu pipety w wyniku autoklawowania.
Kolejnym celem wynalazku jest opracowanie urządzenia zrzutowego wymiennej końcówki w pipecie o konstrukcji dają cej pewność mocowania nakrę tki z tworzywa sztucznego na metalowym gwintowanym trzpieniu przy zmianach wymiarów nakrętki w wyniku okresowego autoklawowania pipety.
Celem wynalazku jest także opracowanie urządzenia zrzutowego wymiennej końcówki w pipecie o konstrukcji umożliwiającej łatwą kompensację możliwej niewspółosiowości trzonu pipety i otworu wyrzutnika oraz kompensację , w kierunku prostopadłym do osi wzdłużnej trzonu pipety, niezamierzonej zmiany kształtu wyrzutnika i trzonu pipety po autoklawowaniu.
Następnym celem wynalazku jest opracowanie urządzenia zrzutowego wymiennej końcówki w pipecie o konstrukcji umoż liwiają cej proste odłączanie i przyłączanie wyrzutnika od/do pipety, na przykład, dla wyjęcia trzonu pipety do czyszczenia czy autoklawowania.
Ponadto, konstrukcja urządzenia zrzutowego, według wynalazku, powinna uprościć demontaż i montaż wyrzutnika bez koniecznoś ci dokonywania ponownej regulacji, wcześniej dobranej dla danego typu końcówek, długości wyrzutnika po kolejnym ponownym montażu wyrzutnika.
Innym celem wynalazku jest też opracowanie urządzenia zrzutowego o konstrukcji zapewniającej poprawę ergonomii pracy z pipetą wyposażoną w urządzenie zrzutowe końcówek, według wynalazku.
Postawione cele zostały uzyskane w niniejszym wynalazku, którego istotę przedstawiono poniżej.
Istotą pierwszej odmiany wynalazku to jest urządzenia zrzutowego wymiennej końcówki w pipecie zbudowanej z rękojeści i trzonu oraz sprzężonych z nimi przycisku pipetowania i mechanizmu pobierająco-wydającego, i zawierającego przycisk wyrzutnika osadzony w części górnej rękojeści pipety, wyrzutnik końcem dolnym osadzony na trzonie pipety oraz zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika pomiędzy przyciskiem wyrzutnika a wyrzutnikiem, jest to, że zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika stanowi połączenie typu „śruba rzymska”.
Korzystnie, zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika stanowi połączenie typu „śruba rzymska” pomiędzy, nagwintowanymi na końcach w kierunkach przeciwnych, trzpieniem przycisku wyrzutnika zamocowanym nieruchomo w przycisku wyrzutnika a trzpieniem wyrzutnika.
Korzystnie, trzpień przycisku wyrzutnika i trzpień wyrzutnika są połączone podłużną nakrętką wyposażoną w łatwo dostępny z zewnątrz segment regulacyjny o zwiększającej chwytliwość powierzchni zewnętrznej.
Istotą drugiej odmiany wynalazku to jest urządzenia zrzutowego wymiennej końcówki w pipecie zbudowanej z rękojeści i trzonu oraz sprzężonych z nimi przycisku pipetowania i mechanizmu pobierająco-wydającego, i zawierającego przycisk wyrzutnika osadzony w części górnej rękojeści pipety i wyrzutnik składający się z trzpienia wyrzutnika połączonego z przyciskiem wyrzutnika i z ramienia wyrzutnika osadzonego końcem dolnym na trzonie pipety, jest to, że trzpień wyrzutnika i koniec górny ramienia wyrzutnika są połączone ze sobą z utworzeniem przegubu walcowego o osi obrotu prostopadłej do osi wzdłużnej trzonu pipety.
Korzystnie, trzpień wyrzutnika i koniec górny ramienia wyrzutnika są połączone ze sobą zatrzaskowe zgodnie z kierunkiem osi wzdłużnej trzonu pipety.
Korzystnie, gniazdo cylindryczne przegubu walcowego pomiędzy trzpieniem wyrzutnika a ramieniem wyrzutnika ma wystające równolegle do osi wzdł u ż nej trzonu pipety sprężyste profilowane ramiona prowadzące.
Korzystnie, gniazdo cylindryczne przegubu walcowego jest usytuowane w końcu dolnym trzpienia wyrzutnika, a sworzeń walcowy przegubu walcowego jest usytuowany w końcu górnym ramienia wyrzutnika.
Korzystnie, trzpień wyrzutnika i koniec górny ramienia wyrzutnika są połączone ze sobą poprzez zamocowany nieruchomo na trzpieniu człon mocujący, na którego końcu dolnym jest usytuowane
PL 211 691 B1 gniazdo cylindryczne przegubu walcowego, zaś w końcu górnym ramienia wyrzutnika jest usytuowany sworzeń walcowy przegubu walcowego.
Istotą trzeciej odmiany wynalazku to jest urządzenia zrzutowego wymiennej końcówki w pipecie zbudowanej z rękojeści i trzonu oraz sprzężonych z nimi przycisku pipetowania i mechanizmu pobierająco-wydającego, i zawierającego przycisk wyrzutnika osadzony w części górnej rękojeści pipety, wyrzutnik końcem dolnym osadzony na trzonie pipety oraz zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika pomiędzy przyciskiem wyrzutnika a wyrzutnikiem, jest to, że zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika stanowi połączenie typu „śruba rzymska”, a wyrzutnik składa się z połączonego z przyciskiem wyrzutnika trzpienia wyrzutnika i z osadzonego końcem dolnym na trzonie pipety ramienia wyrzutnika, które są połączone ze sobą z utworzeniem przegubu walcowego o osi obrotu prostopadłej do osi wzdłużnej trzonu pipety.
Korzystnie, zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika stanowi połączenie typu „śruba rzymska” pomiędzy, nagwintowanymi na końcach w kierunkach przeciwnych, zamocowanym nieruchomo w przycisku wyrzutnika trzpieniem przycisku wyrzutnika a trzpieniem wyrzutnika.
Korzystnie, trzpień przycisku wyrzutnika i trzpień wyrzutnika są połączone podłużną nakrętką wyposażoną w łatwo dostępny z zewnątrz segment regulacyjny o zwiększającej chwytliwość powierzchni zewnętrznej stanowiący wydrążoną osłonę dla przegubu walcowego pomiędzy trzpieniem wyrzutnika a ramieniem wyrzutnika.
Korzystnie, trzpień wyrzutnika i koniec górny ramienia wyrzutnika są połączone ze sobą zatrzaskowe zgodnie z kierunkiem osi wzdłużnej trzonu pipety.
Korzystnie, gniazdo cylindryczne przegubu walcowego pomiędzy trzpieniem wyrzutnika a ramieniem wyrzutnika ma wystające równolegle do osi wzdł u ż nej trzonu pipety sprężyste profilowane ramiona prowadzące.
Korzystnie, gniazdo cylindryczne przegubu walcowego jest usytuowane w końcu dolnym trzpienia wyrzutnika, a sworzeń walcowy przegubu walcowego jest usytuowany w końcu górnym ramienia wyrzutnika.
Zaletą wynalazku jest to, że może współpracować z końcówkami różnych typów, a zastosowane w nim połączenie typu „śruby rzymskiej” dostarcza łatwą, płynną i precyzyjną regulację długości wyrzutnika z dostępnym większym uzyskiwanym zakresem regulacji przy odpowiadającym mu mniejszym zakresie obrotu nakrętką niż w znanych tego typu urządzeniach zrzutowych wymiennych końcówek w pipecie.
Kolejną zaletą wynalazku jest to, że umożliwia pewne połączenie swoich elementów składowych wykonanych z tworzywa sztucznego z elementami składowymi wykonanymi z metalu, na przykład, nakrętki i trzpienia wyrzutnika z tworzywa sztucznego z metalowym trzpieniem przycisku.
Zaletą wynalazku jest także to, że daje po każdorazowym demontażu i montażu czy autoklawowaniu możliwość kompensacji zmian wymiarów czy kształtów współpracujących trzonu pipety i wyrzutnika w jednym najważ niejszym kierunku poprzecznym do osi wzdł u ż nej trzonu pipety i jednocześnie ogranicza niekorzystne, bo zmniejszające ergonomię i komfort pracy z pipetą, luzy w drugim kierunku poprzecznym i w kierunku wzdł u ż nym.
Kolejną zaletą wynalazku jest prostota jego demontażu i ponownego montażu przy zachowaniu powtarzalności wcześniej dobranego dla danego typu końcówek ustawienia wzdłużnego wyrzutnika względem trzonu pipety, co eliminuje konieczność dokonywania ponownej regulacji długości wyrzutnika po kolejnym ponownym montażu wyrzutnika.
Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie, według niniejszego wynalazku, ma prostą konstrukcję o małej ilości elementów składowych.
Przedmiot wynalazku w korzystnych przykładach wykonania jest przedstawiony na rysunku, którego fig. 1 przedstawia w częściowym przekroju wzdłużnym pipetę z urządzeniem zrzutowym wymiennej końcówki w pipecie, według pierwszej odmiany wynalazku, fig. 2 - przedstawia w częściowym przekroju wzdłużnym pipetę z urządzeniem zrzutowym wymiennej końcówki w pipecie, według drugiej odmiany wynalazku, fig. 3 - w widoku ogólnym pipetę z urządzeniem zrzutowym wymiennej końcówki w pipecie, wedł ug trzeciej odmiany wynalazku, fig. 4 - w częściowym przekroju wzdł u ż nym pipetę z urządzeniem zrzutowym wymiennej końcówki w pipecie z fig. 3, fig. 5 - fragment A z fig. 4 przekroju wzdłużnego urządzenia zrzutowego wymiennej końcówki w pipecie, w powiększeniu, ukazujący zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika i zatrzaskowy przegub walcowy, fig. 6 - fragment przekroju wzdłużnego urządzenia zrzutowego wymiennej końcówki w pipecie z fig. 4, w widoku z kierunku W i w powiększeniu, ukazujący zatrzaskowy przegub walcowy, a fig. 7 - w widoku perspektywicznym
PL 211 691 B1 z częściowym przekrojem wzdł u ż nym pipet ę z urzą dzeniem zrzutowym wymiennej koń cówki w pipecie z fig. 3 i 4, wedł ug trzeciej odmiany wynalazku.
Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie, według pierwszej odmiany wynalazku, jak pokazano na fig. 1, jest osadzone na korpusie pipety zbudowanej z rękojeści 1 w części górnej i z trzonu 2 w części dolnej oraz ze sprzężonych z nimi przycisku pipetowania i mechanizmu pobierająco-wydającego. Na koniec dolny trzonu 2 nakłada się wymienne końcówki różnych typów (nie pokazano). Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie, według pierwszej odmiany wynalazku, zawiera przycisk 3 wyrzutnika 4 osadzony w części górnej rękojeści 1 pipety, wyrzutnik 4 końcem dolnym osadzony na trzonie 2 pipety oraz zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika 4 pomiędzy przyciskiem 3 wyrzutnika 4 a wyrzutnikiem 4. Przycisk 3 wyrzutnika 4 jest osadzony kształtowo w części górnej rę kojeś ci 1. Mocowanie kształ towe przycisku 3 wyrzutnika 4 w części górnej rę kojeś ci 1 ma na celu zapewnienie pewnego prowadzenia przycisku 3 w rę kojeści 1 podczas zrzucania końcówki. W przycisku 3 wyrzutnika 4 jest zamocowany nieruchomo, korzystnie, poprzez połączenie wciskowe, trzpień 5 przycisku 3 wyrzutnika 4. Trzpień 5 przycisku 3 wyrzutnika 4 jest prowadzony w otworze tulei rękojeści 1. Koniec dolny trzpienia 5 przycisku 3 jest nagwintowany i jest połączony gwintowo z segmentem górnym podłużnej nakrętki 7 stanowiącym tuleję z otworem gwintowanym, odpowiednio, do współpracy z gwintowanym końcem dolnym trzpienia 5 przycisku 3. Nakrętka 7 ma, ponadto, segment środkowy stanowiący tuleję z otworem gwintowanym, odpowiednio, do współpracy z gwintowanym koń cem górnym trzpienia 6 wyrzutnika 4 oraz segment dolny bę d ą cy segmentem regulacyjnym 8 nakrętki 7. Trzpień 6 wyrzutnika 4 jest na końcu górnym nagwintowany w kierunku przeciwnym do trzpienia 5 przycisku 3 i jest połączony gwintowo z segmentem środkowym podłużnej nakrętki 7. Segment regulacyjny 8 nakrętki 7 jest łatwo dostępny z zewnątrz i ma radełkowana powierzchnię zewnętrzną dla zwiększenia pewności chwytu przez palce obsługującego personelu podczas dokonywania regulacji długości wyrzutnika 4 w trakcie użytkowania pipety.
Trzpień 6 wyrzutnika 4 rozciąga się do dołu wzdłuż trzonu 2 pipety i jest na stałe połączony z profilowanym ramieniem 9 wyrzutnika 4, które koń cem dolnym jest osadzone na trzonie 2 pipety. Trzpień 6 wyrzutnika 4, korzystnie, stanowi z profilowanym ramieniem 9 wyrzutnika 4 jeden integralny element. Koniec dolny ramienia 9 wyrzutnika 4 co najmniej częściowo obejmuje cylindryczny czy stożkowy koniec dolny trzonu 2 pipety. Krawędź zrzutowa 13 końca dolnego ramienia 9 wyrzutnika 4 jest usytuowana nad krawędzią górną wymiennej końcówki (niepokazana).
Nieruchome zamocowanie trzpienia 5 przycisku 3 w przycisku 3 umożliwia zmianę wkręcenia, czyli zmianę położenia, nakrętki 7 względem trzpienia 5 i, jednocześnie, prowadzenie ramienia 9 wyrzutnika 4 na trzonie 2 umożliwia zmianę wkręcenia, czyli zmianę położenia, końca górnego trzpienia 6 względem nakrętki 7 podczas obrotu nakrętką 7 w trakcie regulacji długości wyrzutnika 4. Mocowanie kształtowe przycisku 3 wyrzutnika 4 w części górnej rękojeści 1 poza funkcją pewnego prowadzenia przycisku 3 w rękojeści 1 podczas zrzucania końcówki, również zabezpiecza przed obrotem trzpienia 5 przycisku 3 wyrzutnika 4 podczas regulacji długości wyrzutnika 4 poprzez obracanie segmentem regulacyjnym 8 nakrętki 7.
Trzpień 5 przycisku 3 wyrzutnika 4, podłużna nakrętka 7 i trzpień 6 wyrzutnika 4 stanowią zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika 4 pomiędzy przyciskiem 3 wyrzutnika 4 a wyrzutnikiem 4 i tworzą połączenie typu „śruby rzymskiej”.
Połączenie typu „śruby rzymskiej” umożliwia łatwą, płynną i precyzyjną regulację długości wyrzutnika 4. Pozwala na uzyskanie większego zakresu regulacji długości wyrzutnika 4 przy odpowiadającym mu mniejszym zakresie obrotu nakrętką 7 niż w dotychczas znanych tego typu urządzeniach zrzutowych wymiennych końcówek w pipecie. Pokręcanie segmentem regulacyjnym 8 nakrętki 7 powoduje wzajemne przesuwanie się względem siebie, to jest zbliżanie się lub oddalanie się od siebie, jednocześnie dwóch końców tego sprzęgu, mianowicie, trzpienia 5 przycisku 3 wyrzutnika 4 i trzpienia 6 wyrzutnika 4. Zatem, przy mniejszym obrocie nakrętką 7 uzyskuje się większą zmianę długości wyrzutnika 4, to jest jego większe skrócenie lub wydłużenie. Ta cecha niniejszego wynalazku jest bardzo pożyteczna z punktu widzenia użyteczności urządzenia zrzutowego wymiennej końcówki w pipecie tego typu.
Nakrętka 7 i trzpień 6 wyrzutnika 4 są wykonane z tworzywa sztucznego, a trzpień 5 przycisku 3 wyrzutnika 4 jest metalowy. Połączenia gwintowe pomiędzy elementami składowymi połączenia typu „śruby rzymskiej” wykonanymi z różnych materiałów są pewne, zwłaszcza przy zmianach wymiarów i kształtu elementów z tworzywa sztucznego, tutaj, nakrętki 7 i trzpienia 6 wyrzutnika 4, które to zmiany wymiarów i kształtu mogą pojawić się po autoklawowaniu.
PL 211 691 B1
W celu pobrania cieczy przez pipetę z urzą dzeniem zrzutowym wymiennej koń cówki w pipecie, według pierwszej odmiany wynalazku, należy na koniec dolny trzonu 2 pipety nałożyć wymienną końcówkę, przy czym ciecz jest pobierana do końcówki poprzez wciskanie i zwalnianie przycisku pipetowania, który jest sprzężony roboczo z mechanizmem pobierająco-wydającym znajdującym się w rękojeś ci 1 i trzonie 2. Po pobraniu i wydaniu cieczy zabrudzoną koń cówkę należ y nastę pnie usunąć z trzonu 2. W tym celu naciska się na przycisk 3 wyrzutnika 4, który jest połączony poprzez zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika 4 z ramieniem 9 wyrzutnika 4. W rezultacie ramię 9 wyrzutnika 4 przesuwa się w dół wzdłuż trzonu 2 pipety aż do styku krawędzi zrzutowej 13 na końcu dolnym ramienia 9 wyrzutnika 4 z krawędzią górną wymiennej końcówki, po czym dalszy ruch ramienia 9 wyrzutnika 4 w dół powoduje zrzucenie końcówki z trzonu 2 pipety.
Regulacji długości wyrzutnika 4 dla dostosowania jej do typu używanej wymiennej końcówki, czyli wstępnej nastawy położenia krawędzi zrzutowej 13 ramienia 9 wyrzutnika 4 względem końca dolnego trzonu 2 pipety, dokonuje się poprzez obrót segmentem regulacyjnym 8 nakrętki 7.
Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie, według drugiej odmiany wynalazku, jak pokazano na fig. 2, jest osadzone na korpusie pipety zbudowanej z rękojeści 1 w części górnej i z trzonu 2 w części dolnej oraz, ze sprzężonych z nimi przycisku pipetowania i mechanizmu pobierająco-wydającego. Na koniec dolny trzpienia 2 nakłada się wymienne końcówki różnych typów (nie pokazano). Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie, według drugiej odmiany wynalazku, zawiera przycisk 3 wyrzutnika 4 osadzony w części górnej rękojeści 1 pipety i wyrzutnik 4. Wyrzutnik 4 składa się z trzpienia 6, członu mocującego 16 i z ramienia 9 osadzonego końcem dolnym na trzonie 2 pipety. Trzpień 6 wyrzutnika 4 jest zamocowany nieruchomo, korzystnie, poprzez połączenie wciskowe, w przycisku 3 wyrzutnika 4 i, dalej, jest prowadzony w otworze tulei rękojeści 1. Koniec dolny trzpienia 6 wyrzutnika 4 jest nieruchomo zamocowany, korzystnie, poprzez połączenie wciskowe, w otworze tulei segmentu górnego członu mocującego 16 wyrzutnika 4. Segment dolny członu mocującego 16 jest zgodnie z kierunkiem osi wzdłużnej X trzonu 2 pipety zatrzaskowe połączony z koń cem górnym profilowanego ramienia 9 wyrzutnika 4 z utworzeniem przegubu walcowego o osi obrotu prostopadłej do osi wzdłużnej X trzonu 2 pipety. Segment dolny członu mocującego 16 wyrzutnika 4 ma gniazdo cylindryczne 10 pełniące funkcję gniazda w połączeniu typu przegub walcowy, a koniec górny ramienia 9 wyrzutnika 4 ma sworzeń walcowy 12 pełnią cy funkcję sworznia w połączeniu typu przegub walcowy. Segment dolny cz ł onu mocują cego 16 wyrzutnika 4 ma wystają ce do dołu, w zasadzie równolegle do osi wzdłużnej X trzonu 2 pipety, sprężyste profilowane ramiona prowadzące 11. Sprężyste profilowane ramiona prowadzące 11 ułatwiają rozłączanie i przyłączanie ramienia 9 wyrzutnika 4 od i do segmentu dolnego członu mocującego 16. Rozłączenia i przyłączenia ramienia 9 wyrzutnika 4 od lub do segmentu dolnego członu mocującego 16 dokonuje się poprzez pociągnięcie w dół lub dosunięcie do góry, zgodnie z kierunkiem osi wzdłużnej X trzonu 2 pipety, ramienia 9 wyrzutnika 4 wzdłuż trzonu 2 pipety. Ramię 9 wyrzutnika 4 ma w tym celu wygiętą na zewnątrz część górną wyposażoną w powierzchnię kształtową 15 ułatwiającą chwytanie ramienia 9. Z kolei, ramiona prowadzące 11 są sprężyste i mają profilowane powierzchnie wewnętrzne 14, dzięki czemu odpowiednio uginają się i prowadzą sworzeń walcowy 12 usytuowany w końcu górnym ramienia 9 wyrzutnika 4 uwalniając bądź zatrzaskując go w gnieździe cylindrycznym 10 usytuowanym w koń cu dolnym segmentu dolnego czł onu mocują cego 16 dla zatrzaskowego, zgodnie z kierunkiem osi wzdłużnej X trzonu 2 pipety, rozłączenia bądź przyłączenia ramienia 9 wyrzutnika 4 od lub do trzpienia 6 wyrzutnika 4 z utworzeniem połączenia typu przegub walcowy. Segment dolny członu mocującego 16 ma, korzystnie, obwodową ścianę zewnętrzną stanowiącą osłonę zatrzaskowego przegubu walcowego pomiędzy trzpieniem 6 a ramieniem 9 wyrzutnika 4. Ramię 9 wyrzutnika 4 rozciąga się do dołu wzdłuż trzpienia 2 pipety i jest swoim końcem dolnym osadzone na trzonie 2 pipety obejmując co najmniej częściowo cylindryczny czy stożkowy koniec dolny trzonu 2 pipety. Krawędź zrzutowa 13 końca dolnego ramienia 9 wyrzutnika 4 jest usytuowana nad krawędzią górną wymiennej końcówki (niepokazana).
Połączenie ramienia 9 wyrzutnika 4 z trzpieniem 6 wyrzutnika 4 poprzez człon mocujący 16 i z utworzeniem połączenia typu przegub walcowy umożliwia kompensację niewspółosiowości otworu w końcu dolnym ramienia 9 wyrzutnika 4 z osią wzdłużną X trzonu 2 pipety oraz kompensację zmian wymiarów i kształtu ramienia 9 wyrzutnika 4 w jednej najważniejszej płaszczyźnie obrotu ramienia 9 wyrzutnia 4 z jednoczesnym ograniczeniem niekorzystnych luzów w płaszczyźnie poprzecznej, jak też likwidację niekorzystnych naprężeń powstających w układzie trzon-ramię wyrzutnika na skutek powstających w trakcie autoklawowania naprężeń cieplnych pipety.
PL 211 691 B1
Zatrzaskowe połączenie ramienia 9 wyrzutnika 4 poprzez człon mocujący 16 z trzpieniem 6 wyrzutnika 4 umożliwia proste rozłączanie i ponowne łączenie tych elementów składowych, przy czym jest zachowana powtarzalność wcześniej dobranego dla danego typu końcówek ustawienia wzdłużnego wyrzutnika 4 względem trzonu 2 pipety.
W celu pobrania cieczy przez pipetę z urzą dzeniem zrzutowym wymiennej koń cówki w pipecie, według drugiej odmiany wynalazku, należy na koniec dolny trzonu 2 pipety nałożyć wymienną końcówkę, przy czym ciecz jest pobierana do końcówki poprzez wciskanie i zwalnianie przycisku pipetowania, który jest sprzężony roboczo z mechanizmem pobierająco-wydającym znajdującym się w rękojeści 1 i trzonie 2. Po pobraniu i wydaniu cieczy zabrudzoną końcówkę należy następnie usunąć z trzonu 2. W tym celu naciska się na przycisk 3 wyrzutnika 4, który jest połączony poprzez trzpień 6 wyrzutnika 4 i człon mocujący 16 z ramieniem 9 wyrzutnika 4. W rezultacie ramię 9 wyrzutnika 4 przesuwa się w dół wzdłuż trzonu 2 pipety aż do styku krawędzi zrzutowej 13 na końcu dolnym ramienia 9 wyrzutnika 4 z krawędzią górną wymiennej końcówki, po czym dalszy ruch ramienia 9 wyrzutnika 4 w dół powoduje zrzucenie końcówki z trzonu 2 pipety.
Dla rozłączenia ramienia 9 wyrzutnika 4 od pipety dla wyjęcia trzonu 2 do czyszczenia czy autoklawowania należy ramię 9 pociągnąć w dół wzdłuż trzonu 2 trzymając za powierzchnię kształtową 15 wygiętej na zewnątrz części górnej ramienia 9 wyrzutnika. Dla przyłączenia ramienia 9 wyrzutnika 4 do pipety należy postąpić odwrotnie przesuwając ramię 9 wzdłuż trzonu 2 do góry.
Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie, według trzeciej odmiany wynalazku, jak to pokazano na fig. 3-7, jest osadzone na korpusie pipety mającym w części górnej rękojeść 1, zaś w części dolnej trzon 2, na który nakłada się zależnie od potrzeb wymienne końcówki różnych typów. W części górnej rękojeści 1 jest umieszczony przycisk pipetowania sprzężony z umieszczonym wewnątrz rękojeści 1 i trzonu 2 mechanizmem pobierająco-wydającym. Na rękojeści 1 i trzonie 2 korpusu pipety jest osadzone urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie, według trzeciej odmiany wynalazku.
Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie zawiera przycisk 3 wyrzutnika 4, wyrzutnik 4 i zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika 4 umieszczony pomiędzy przyciskiem 3 wyrzutnika 4 a wyrzutnikiem 4. Przycisk 3 wyrzutnika 4 jest osadzony kształtowo w części górnej rękojeści 1. Mocowanie kształtowe przycisku 3 wyrzutnika 4 w części górnej rękojeści 1 ma na celu zapewnienie pewnego prowadzenia przycisku 3 w rękojeści 1 podczas zrzucania końcówki. W przycisku 3 wyrzutnika 4 jest zamocowany nieruchomo, korzystnie, poprzez połączenie wciskowe, trzpień 5 przycisku 3 wyrzutnika 4. Trzpień 5 przycisku 3 wyrzutnika 4 jest prowadzony w otworze tulei rękojeści 1. Koniec dolny trzpienia 5 przycisku 3 jest nagwintowany i jest połączony gwintowo z segmentem górnym podłużnej nakrętki 7 stanowiącym tuleję z otworem gwintowanym, odpowiednio, do współpracy z nagwintowanym końcem dolnym trzpienia 5 przycisku 3. Nakrętka 7 ma, ponadto, segment środkowy stanowiący tuleję z otworem gwintowanym, odpowiednio, do współpracy z nagwintowanym końcem górnym trzpienia 6 wyrzutnika 4 oraz segment dolny będący segmentem regulacyjnym 8 nakrętki 7. Trzpień 6 wyrzutnika 4 jest na końcu górnym nagwintowany w kierunku przeciwnym do trzpienia 5 przycisku 3 i jest połączony gwintowo z segmentem środkowym podłużnej nakrętki 7. Segment regulacyjny 8 nakrętki 7 jest łatwo dostępny z zewnątrz i ma radełkowana powierzchnię zewnętrzną dla zwiększenia pewności chwytu przez palce obsługującego personelu podczas dokonywania regulacji długości wyrzutnika 4 w trakcie użytkowania pipety.
Koniec dolny trzpienia 6 wyrzutnika 4 jest zatrzaskowe, zgodnie z kierunkiem osi wzdłużnej X trzonu 2 pipety, połączony z końcem górnym profilowanego ramienia 9 wyrzutnika 4 z utworzeniem przegubu walcowego o osi obrotu prostopadłej do osi wzdłużnej X trzonu 2 pipety, przy czym koniec dolny trzpienia 6 wyrzutnika 4 ma gniazdo cylindryczne 10 pełniące funkcję gniazda w połączeniu typu przegub walcowy, a koniec górny ramienia 9 wyrzutnika 4 ma sworzeń walcowy 12 pełniący funkcję sworznia w połączeniu typu przegub walcowy. Koniec dolny trzpienia 6 wyrzutnika 4 ma wystające do dołu, w zasadzie równolegle do osi wzdłużnej X trzonu 2 pipety, sprężyste profilowane ramiona prowadzące 11. Sprężyste profilowane ramiona prowadzące 11 ułatwiają rozłączanie i przyłączanie zatrzaskowe zgodnie z kierunkiem osi wzdłużnej X trzonu 2 pipety ramienia 9 wyrzutnika 4 od i do całego zespołu płynnej regulacji długości wyrzutnika 4. Rozłączenia i przyłączenia ramienia 9 wyrzutnika 4 od lub do całego zespołu płynnej regulacji długości wyrzutnika 4 dokonuje się poprzez pociągnięcie w dół lub dosunię cie do góry, zgodnie z kierunkiem osi wzdł uż nej X trzonu 2 pipety, ramienia 9 wyrzutnika 4 wzdłuż trzonu 2 pipety. Ramię 9 wyrzutnika 4 ma w tym celu wygiętą na zewnątrz część górną wyposażoną w powierzchnię kształtową 15 ułatwiające chwytanie ramienia 9. Z kolei, ramiona
PL 211 691 B1 prowadzące 11 są sprężyste i mają profilowane powierzchnie wewnętrzne 14, dzięki czemu odpowiednio uginają się i prowadzą sworzeń walcowy 12 usytuowany w końcu górnym ramienia 9 wyrzutnika 4 uwalniając bądź zatrzaskując go w gnieździe cylindrycznym 10 usytuowanym w końcu dolnym trzpienia 6 wyrzutnika 4 dla zatrzaskowego rozłączenia bądź przyłączenia, zgodnie z kierunkiem osi wzdłużnej X trzonu 2 pipety, ramienia 9 wyrzutnika 4 od lub do całego zespołu płynnej regulacji długości wyrzutnika 4 z utworzeniem połączenia typu przegub walcowy.
Ramię 9 wyrzutnika 4 rozciąga się do dołu wzdłuż trzpienia 2 pipety i jest swoim końcem dolnym osadzone na trzonie 2 pipety obejmując co najmniej częściowo cylindryczny czy stożkowy koniec dolny trzonu 2 pipety. Krawędź zrzutowa 13 końca dolnego ramienia 9 wyrzutnika 4 jest usytuowana nad krawędzią górną wymiennej końcówki (niepokazana).
Nieruchome zamocowanie trzpienia 5 przycisku 3 w przycisku 3 umożliwia zmianę wkręcenia, czyli zmianę położenia, nakrętki 7 względem trzpienia 5 i, jednocześnie, prowadzenie ramienia 9 wyrzutnika 4 na trzonie 2 umożliwia zmianę wkręcenia, czyli zmianę położenia, końca górnego trzpienia 6 względem nakrętki 7 podczas obrotu nakrętką 7 w trakcie regulacji długości wyrzutnika 4. Mocowanie kształtowe przycisku 3 wyrzutnika 4 w części górnej rękojeści 1 poza funkcją pewnego prowadzenia przycisku 3 w rękojeści 1 podczas zrzucania końcówki, również zabezpiecza przed obrotem trzpienia 5 przycisku 3 wyrzutnika 4 podczas regulacji długości wyrzutnika 4 poprzez obracanie segmentem regulacyjnym 8 nakrętki 7.
Trzpień 5 przycisku 3 wyrzutnika 4, podłużna nakrętka 7 i trzpień 6 wyrzutnika 4 stanowią zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika 4 pomiędzy przyciskiem 3 wyrzutnika 4 a wyrzutnikiem 4 i tworzą połączenie typu „ ś ruby rzymskiej”.
Połączenie typu „śruby rzymskiej” umożliwia łatwą, płynną i precyzyjną regulację długości wyrzutnika 4. Pozwala na uzyskanie większego zakresu regulacji długości wyrzutnika 4 przy odpowiadającym mu mniejszym zakresie obrotu nakrętką 7 niż w dotychczas znanych tego typu urządzeniach zrzutowych wymiennych końcówek w pipecie. Pokręcanie segmentem regulacyjnym 8 nakrętki 7 powoduje wzajemne przesuwanie się względem siebie, to jest zbliżanie się lub oddalanie się od siebie, jednocześnie dwóch końców tego sprzęgu, mianowicie, trzpienia 5 przycisku 3 wyrzutnika 4 i trzpienia 6 wyrzutnika 4. Zatem, przy mniejszym obrocie nakrętką 7 uzyskuje się większą zmianę długości wyrzutnika 4, to jest jego większe skrócenie lub wydłużenie. Ta cecha niniejszego wynalazku jest bardzo pożyteczna z punktu widzenia użyteczności urządzenia zrzutowego wymiennej końcówki w pipecie tego typu.
Nakrętka 7 i trzpień 6 wyrzutnika 4 są wykonane z tworzywa sztucznego, a trzpień 5 przycisku 3 wyrzutnika 4 jest metalowy. Połączenia gwintowe pomiędzy elementami składowymi połączenia typu „śruby rzymskiej” wykonanymi z różnych materiałów są pewne, zwłaszcza przy zmianach wymiarów i kształtu elementów z tworzywa sztucznego, tutaj, nakrętki 7 i trzpienia 6 wyrzutnika 4, które to zmiany wymiarów i kształtu mogą pojawić się po autoklawowaniu.
Połączenie ramienia 9 wyrzutnika 4 z trzpieniem 6 wyrzutnika 4 z utworzeniem połączenia typu przegub walcowy umożliwia kompensację niewspółosiowości otworu w końcu dolnym ramienia 9 wyrzutnika 4 z osią wzdłużną X trzonu 2 pipety oraz kompensację zmian wymiarów i kształtu ramienia 9 wyrzutnika 4 w jednej najważniejszej płaszczyźnie obrotu ramienia 9 wyrzutnia 4 z jednoczesnym ograniczeniem niekorzystnych luzów w płaszczyźnie poprzecznej, jak też likwidację niekorzystnych naprężeń powstających w układzie trzon-ramię wyrzutnika na skutek obróbki cieplnej pipety w trakcie autoklawowania.
Połączenie ramienia 9 wyrzutnika 4 z trzpieniem 6 wyrzutnika 4 zatrzaskowe zgodnie z kierunkiem osi wzdłużnej X trzonu 2 pipety umożliwia proste rozłączanie i ponowne łączenie tych elementów składowych, przy czym jest zachowana powtarzalność wcześniej dobranego dla danego typu końcówek ustawienia wzdłużnego wyrzutnika 4 względem trzonu 2 pipety, co eliminuje konieczność dokonywania ponownej regulacji długości wyrzutnika 4 po kolejnym ponownym montażu wyrzutnika 4.
W celu pobrania cieczy przez pipetę z urzą dzeniem zrzutowym wymiennej koń cówki w pipecie, według trzeciej odmiany wynalazku, należy na koniec dolny trzonu 2 pipety nałożyć wymienną końcówkę, przy czym ciecz jest pobierana do końcówki poprzez wciskanie i zwalnianie przycisku pipetowania, który jest sprzężony roboczo z mechanizmem pobierająco-wydającym znajdującym się w rękojeści 1 i trzonie 2. Po pobraniu i wydaniu cieczy zabrudzoną końcówkę należy następnie usunąć z trzonu 2. W tym celu naciska się na przycisk 3 wyrzutnika 4, który jest połączony poprzez zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika 4 z ramieniem 9 wyrzutnika 4. W rezultacie ramię 9 wyrzutnika 4 przesuwa się w dół wzdłuż trzonu 2 pipety aż do styku krawędzi zrzutowej 13 na końcu dolnym ramiePL 211 691 B1 nia 9 wyrzutnika 4 z krawędzią górną wymiennej końcówki, po czym dalszy ruch ramienia 9 wyrzutnika 4 w dół powoduje zrzucenie końcówki z trzonu 2 pipety.
Regulacji długości wyrzutnika 4 dla dostosowania jej do typu używanej wymiennej końcówki, czyli wstępnej nastawy położenia krawędzi zrzutowej 13 ramienia 9 wyrzutnika 4 względem końca dolnego trzonu 2 pipety dokonuje się poprzez obrót segmentem regulacyjnym 8 nakrętki 7.
Dla rozłączenia ramienia 9 wyrzutnika 4 od pipety dla wyjęcia trzonu 2 do czyszczenia czy autoklawowania należy ramię 9 pociągnąć w dół wzdłuż trzonu 2 trzymając za powierzchnię kształtową 15 wygiętej na zewnątrz części górnej ramienia 9 wyrzutnika. Dla przyłączenia ramienia 9 wyrzutnika 4 do pipety należy postąpić odwrotnie przesuwając ramię 9 wzdłuż trzonu 2 do góry.
Claims (14)
1. Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie zbudowanej z rękojeści i trzonu oraz sprzężonych z nimi przycisku pipetowania i mechanizmu pobierająco-wydającego, zawierające przycisk wyrzutnika osadzony w części górnej rękojeści pipety, wyrzutnik końcem dolnym osadzony na trzonie pipety oraz zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika pomiędzy przyciskiem wyrzutnika a wyrzutnikiem, znamienne tym, że zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika (4) stanowi połączenie typu „śruba rzymska”.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika (4) stanowi połączenie typu „śruba rzymska” pomiędzy, nagwintowanymi na końcach w kierunkach przeciwnych, trzpieniem (5) przycisku (3) wyrzutnika (4) zamocowanym nieruchomo w przycisku (3) wyrzutnika (4) a trzpieniem (6) wyrzutnika (4).
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że trzpień (5) przycisku (3) wyrzutnika (4) i trzpień (6) wyrzutnika (4) są połączone podł uż ną nakrę tką (7) wyposaż oną w ł atwo dostę pny z zewnątrz segment regulacyjny (8) o zwiększającej chwytliwość powierzchni zewnętrznej.
4. Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie zbudowanej z rękojeści i trzonu oraz sprzężonych z nimi przycisku pipetowania i mechanizmu pobierająco-wydającego, zawierające przycisk wyrzutnika osadzony w części górnej rękojeści pipety i wyrzutnik składający się z trzpienia wyrzutnika połączonego z przyciskiem wyrzutnika i z ramienia wyrzutnika osadzonego końcem dolnym na trzonie pipety, znamienne tym, że trzpień (6) wyrzutnika (4) i koniec górny ramienia (9) wyrzutnika (4) są połączone ze sobą z utworzeniem przegubu walcowego o osi obrotu prostopadłej do osi wzdłużnej (X) trzonu (2) pipety.
5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że trzpień (6) wyrzutnika (4) i koniec górny ramienia (9) wyrzutnika (4) są połączone ze sobą zatrzaskowe zgodnie z kierunkiem osi wzdłużnej (X) trzonu (2) pipety.
6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że gniazdo cylindryczne (10) przegubu walcowego pomiędzy trzpieniem (6) wyrzutnika (4) a ramieniem (9) wyrzutnika (4) ma wystające równolegle do osi wzdłużnej (X) trzonu (2) pipety sprężyste profilowane ramiona prowadzące (11).
7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że gniazdo cylindryczne (10) przegubu walcowego jest usytuowane w końcu dolnym trzpienia (6) wyrzutnika (4), a sworzeń walcowy (12) przegubu walcowego jest usytuowany w końcu górnym ramienia (9) wyrzutnika (4).
8. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że trzpień (6) wyrzutnika (4) i koniec górny ramienia (9) wyrzutnika (4) są połączone ze sobą poprzez zamocowany nieruchomo na trzpieniu (6) człon mocujący (16), na którego końcu dolnym jest usytuowane gniazdo cylindryczne (10) przegubu walcowego, zaś w końcu górnym ramienia (9) wyrzutnika (4) jest usytuowany sworzeń walcowy (12) przegubu walcowego.
9. Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie zbudowanej z rękojeści i trzonu oraz sprzężonych z nimi przycisku pipetowania i mechanizmu pobierająco-wydającego, zawierające przycisk wyrzutnika osadzony w części górnej rękojeści pipety, wyrzutnik końcem dolnym osadzony na trzonie pipety oraz zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika pomiędzy przyciskiem wyrzutnika a wyrzutnikiem, znamienne tym, że zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika (4) stanowi połączenie typu „śruba rzymska”, a wyrzutnik (4) składa się z połączonego z przyciskiem (3) wyrzutnika (4) trzpienia (6) wyrzutnika (4) i z osadzonego końcem dolnym na trzonie (2) pipety ramienia (9) wyrzutnika (4), które są połączone ze sobą z utworzeniem przegubu walcowego o osi obrotu prostopadłej do osi wzdłużnej (X) trzonu (2) pipety.
PL 211 691 B1
10. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że zespół płynnej regulacji długości wyrzutnika (4) stanowi połączenie typu „śruba rzymska” pomiędzy, nagwintowanymi na końcach w kierunkach przeciwnych, zamocowanym nieruchomo w przycisku (3) wyrzutnika (4) trzpieniem (5) przycisku (3) wyrzutnika (4) a trzpieniem (6) wyrzutnika (4).
11. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że trzpień (5) przycisku (3) wyrzutnika (4) i trzpień (6) wyrzutnika (4) są połączone podł uż ną nakrę tką (7) wyposaż oną w ł atwo dostę pny z zewnątrz segment regulacyjny (8) o zwiększającej chwytliwość powierzchni zewnętrznej stanowiący wydrążoną osłonę dla przegubu walcowego pomiędzy trzpieniem (6) wyrzutnika (4) a ramieniem (9) wyrzutnika (4).
12. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że trzpień (6) wyrzutnika (4) i koniec górny ramienia (9) wyrzutnika (4) są połączone ze sobą zatrzaskowe zgodnie z kierunkiem osi wzdłużnej (X) trzonu (2) pipety.
13. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że gniazdo cylindryczne (10) przegubu walcowego pomiędzy trzpieniem (6) wyrzutnika (4) a ramieniem (9) wyrzutnika (4) ma wystające równolegle do osi wzdłużnej (X) trzonu (2) pipety sprężyste profilowane ramiona prowadzące (11).
14. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że gniazdo cylindryczne (10) przegubu walcowego jest usytuowane w końcu dolnym trzpienia (6) wyrzutnika (4), a sworzeń walcowy (12) przegubu walcowego jest usytuowany w końcu górnym ramienia (9) wyrzutnika (4).
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL381071A PL211691B1 (pl) | 2006-11-16 | 2006-11-16 | Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie |
PCT/PL2007/000077 WO2008060171A2 (en) | 2006-11-16 | 2007-11-16 | An exchangeable pipette tip ejection device |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL381071A PL211691B1 (pl) | 2006-11-16 | 2006-11-16 | Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL381071A1 PL381071A1 (pl) | 2008-05-26 |
PL211691B1 true PL211691B1 (pl) | 2012-06-29 |
Family
ID=39356653
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL381071A PL211691B1 (pl) | 2006-11-16 | 2006-11-16 | Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL211691B1 (pl) |
WO (1) | WO2008060171A2 (pl) |
Families Citing this family (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
PL233500B1 (pl) | 2011-05-31 | 2019-10-31 | Pz Htl Spolka Akcyjna | Pipeta do używania z końcówką pipety |
MX2012003252A (es) * | 2012-03-16 | 2013-09-16 | Diana Elizabeth Calva Mendez | Sistema hibrido de pipeteo con insercion de punta desechable. |
KR20150115391A (ko) * | 2014-04-04 | 2015-10-14 | 쓰리엠 이노베이티브 프로퍼티즈 캄파니 | 피펫 장치 |
Family Cites Families (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2287941A1 (fr) * | 1974-10-15 | 1976-05-14 | Marteau D Autry Eric | Dispositif d'ejection de l'embout amovible d'une pipette |
FR2807341B1 (fr) * | 2000-04-07 | 2002-07-12 | Gilson Sa | Pipette de prelevement d'echantillons liquides a ejecteur demontable |
-
2006
- 2006-11-16 PL PL381071A patent/PL211691B1/pl not_active IP Right Cessation
-
2007
- 2007-11-16 WO PCT/PL2007/000077 patent/WO2008060171A2/en active Application Filing
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
WO2008060171A2 (en) | 2008-05-22 |
WO2008060171A3 (en) | 2008-10-09 |
PL381071A1 (pl) | 2008-05-26 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
DE102005023203B4 (de) | Pipette | |
US4283950A (en) | Device for detaching and removing a disposable tip of a pipette | |
US4151750A (en) | Device for detaching and removing a disposable tip of a pipette | |
US20050191215A1 (en) | Liquid sample pipette with detachable ejector | |
US20050155438A1 (en) | Pipetting device with a displacement device and a drive device releasably connected therewith | |
EP0494735B1 (en) | Positive-displacement pipette | |
EP0772493A1 (en) | Pipette tip ejector | |
EP2033712A1 (de) | Pipette | |
PL211691B1 (pl) | Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie | |
DE69731122T2 (de) | Kombination aus pipettiergerät und pipetten-spitze mit pipettenoberflächen-kontaminationsschutz und verwendung | |
US20170001189A1 (en) | Pipette with a tip removal mechanism, a method for removing a tip, and a method for pipetting | |
US8728408B2 (en) | Nozzle assembly for mounting in mechanical or electronic pipette | |
US6833114B1 (en) | Pipette with tip ejector | |
FI107025B (fi) | Imulaite ja menetelmä kertakäyttökärjen irroittamiseksi | |
US7264779B2 (en) | Pipette with tip ejector | |
JP6033628B2 (ja) | 手動計量装置 | |
PL200761B1 (pl) | Zespół wyrzutnika wymiennej końcówki w pipecie | |
US9624025B2 (en) | Pipette for use with a pipette tip | |
AU2006201347A1 (en) | Pipette with tip ejector | |
PL190746B1 (pl) | Urządzenie do odrzucania wymiennej końcówki w pipecie | |
KR20060034827A (ko) | 연필형 피펫 | |
PL64699Y1 (pl) | Urządzenie zrzutowe wymiennej końcówki w pipecie |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20121116 |