PL211542B1 - Wózek przesuwny indywidualnego systemu ochrony i sposób zabezpieczania wózka przesuwnego przed samoczynnym wypięciem się z systemu kotwiczącego - Google Patents

Wózek przesuwny indywidualnego systemu ochrony i sposób zabezpieczania wózka przesuwnego przed samoczynnym wypięciem się z systemu kotwiczącego

Info

Publication number
PL211542B1
PL211542B1 PL385880A PL38588008A PL211542B1 PL 211542 B1 PL211542 B1 PL 211542B1 PL 385880 A PL385880 A PL 385880A PL 38588008 A PL38588008 A PL 38588008A PL 211542 B1 PL211542 B1 PL 211542B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rope
carabiner
trolley
hole
arm
Prior art date
Application number
PL385880A
Other languages
English (en)
Other versions
PL385880A1 (pl
Inventor
Grzegorz Łaszkiewicz
Original Assignee
Grzegorz Łaszkiewicz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Grzegorz Łaszkiewicz filed Critical Grzegorz Łaszkiewicz
Priority to PL385880A priority Critical patent/PL211542B1/pl
Publication of PL385880A1 publication Critical patent/PL385880A1/pl
Publication of PL211542B1 publication Critical patent/PL211542B1/pl

Links

Landscapes

  • Emergency Lowering Means (AREA)

Description

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 211542 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 385880 (51) Int.Cl.
A62B 35/00 (2006.01) B66C 13/04 (2006.01) E04G 21/32 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 13.08.2008
Wózek przesuwny indywidualnego systemu ochrony i sposób zabezpieczania wózka przesuwnego przed samoczynnym wypięciem się z systemu kotwiczącego
(73) Uprawniony z patentu:
(43) Zgłoszenie ogłoszono: ŁASZKIEWICZ GRZEGORZ, Łódź, PL
15.02.2010 BUP 04/10 (72) Twórca(y) wynalazku:
GRZEGORZ ŁASZKIEWICZ, Łódź, PL
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono:
31.05.2012 WUP 05/12 (74) Pełnomocnik:
rzecz. pat. Jan Szuta
PL 211 542 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wózek przesuwny indywidualnego systemu ochrony osób pracujących na wysokościach, szczególnie osób pracujących na dachach i sposób zabezpieczania wózka przesuwnego przed samoczynnym wypięciem się z systemu kotwiczącego.
Konserwacja dachów, ich naprawa, odśnieżanie czy inne podobne prace niosą za sobą poważne zagrożenia dla osób tam pracujących. Najpoważniejszym jest zagrożenie upadkiem z wysokości, będące konsekwencją poruszania się po wysoko położonych, często śliskich powierzchniach, zwłaszcza w pobliżu krawędzi dachu. Najlepszym sposobem zabezpieczenia pracownika jest zastosowanie systemu uniemożliwiającego spadek z wysokości. System taki uniemożliwia pracownikowi wejście w strefę zagrożoną rozpoczęciem spadania, czyli np. zbliżenie się do krawędzi dachu. W skład systemu wchodzi zespół kotwiczący go w dachu, drugim ogniwem jest zespół łączący pracownika z elementami kotwiczącymi i trzecim jest wyposażenie indywidualne pracownika czyli np. szelki bezpieczeństwa, które pracownik ma na sobie.
Zespół kotwiczący, to najczęściej pozioma, równoległa do powierzchni dachu lina stalowa, rozpięta pomiędzy krańcowymi podporami przymocowanymi do powierzchni dachu. Ze względu na dużą rozpiętość, lina jest podwieszona również na podporach pośrednich, przymocowanych do dachu pomiędzy punktami krańcowymi. Wchodzący na dach pracownik ma założone szelki bezpieczeństwa, do których ma podłączony jednym końcem zespół łączący, którego drugi koniec łączy się z urządzeniem kotwiczącym, jakim jest lina kotwicząca. Ten drugi koniec zespołu łączącego to wózek przesuwny, ruchomy punkt kotwiczenia, który przesuwa się po linie wraz z użytkownikiem, dzięki czemu pracownik może w pełni bezpiecznie poruszać się wzdłuż krawędzi dachu. Wózek przesuwny jest połączony zatrzaśnikiem np. z linką bezpieczeństwa, która drugim końcem jest połączona z szelkami bezpieczeństwa pracownika.
Znane wózki przesuwne zbudowane są w ten sposób, że korpus wózka ma z jednej strony rurową obejmę na linę, a z drugiej strony ma otwór do umieszczania w nim zatrzaśnika linki bezpieczeństwa. Pracownik wchodzi na dach z wózkiem zamocowanym zatrzaśnikiem do linki bezpieczeństwa i po wejściu na dach zakłada wózek na linę noś ną. W tym celu nakłada na linę obejmę. Obejma wózka obejmuje linę tylko na części obwodu, gdyż jest w niej szczelina, nieco szersza od średnicy liny, taka, aby możliwe było założenie wózka na linę. Wózek ślizga się po linie nośnej wewnętrzną powierzchnią obejmy. Na korpusie wózka jest przesuwna płytka, która na przedniej krawędzi (krawędzi od strony liny) ma ściankę zamykającą szczelinę. Ta przednia ścianka zmniejsza szczelinę do wymiaru dużo mniejszego od średnicy liny, ale z drugiej strony do wymiaru takiego, aby wózek omijał pośrednie podpory liny. Płytka suwa się po korpusie w kierunku prostopadłym do liny i jest blokowana w położeniu roboczym zatrzaskiem. Przy zakładaniu wózka na linę płytkę odsuwa się od liny, przez co szczelina robi się na tyle duża, że możliwe jest założenie wózka na linę, a następnie płytkę przysuwa się do liny i zabezpiecza przed przesunięciem zatrzaskiem. Najczęściej płytka przysuwa się do liny samoczynnie, dzięki odpychającej ją od korpusu wewnętrznej sprężynie, zapewniającej jej wstępny docisk do liny. Ale już zabezpieczenie jej zatrzaskiem (aby lina nie wysunęła się przez szczelinę, czyli aby wózek nie spadł z liny) wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na wykonywane czynności - jedną ręką przytrzymuje się wózek, a drugą przesuwa się zatrzask w położenie blokujące ruch przesuwny płytki taki sposób zabezpieczenia wózka przed samoczynnym wypinaniem się z systemu kotwiczącego wymaga więc wykonania dwóch świadomych ruchów. Ale pomimo to, szczególnie w warunkach zimowych, przy oblodzeniu układu kotwiczącego, istnieje możliwość niedokładnego zablokowania zatrzasku i tym samym narażenie pracownika na duże ryzyko.
Celem wynalazku jest uproszczenie konstrukcji wózka i uproszczenie sposobu zabezpieczania go przed samoczynnym wypięciem się z liny.
Według wynalazku wózek przesuwny indywidualnego systemu ochrony, którego korpus ma rurową obejmę na linę oraz otwór do umieszczania w nim zatrzaśnika, a także umieszczoną na korpusie płytkę przesuwną z umieszczoną na przedniej krawędzi ścianką zamykającą szczelinę w obejmie, charakteryzuje się tym, że otwór do umieszczania w nim zatrzaśnika ma szerokość nieco większą od średnicy ramienia zatrzaśnika, taką, że ramię zatrzaśnika mieści się w otworze z lekkim luzem i jest tak usytuowany, że w stanie zablokowanym tylna ścianka płytki przesuwnej pokrywa się z krawędzią wewnętrzną otworu do mocowania zatrzaśnika.
Sposób zabezpieczania wózka przesuwnego przed samoczynnym wypięciem się z systemu kotwiczącego, według wynalazku polega na tym, że po założeniu obejmy korpusu wózka na linę, przePL 211 542 B1 suwną płytkę wstępnie dociska się do styku jej przedniej ścianki z liną nośną, a następnie w otworze korpusu umieszcza się ramię zatrzaśnika linki bezpieczeństwa, o średnicy ramienia zatrzaśnika takiej, aby ramię zatrzaśnika mieściło się w otworze z lekkim luzem.
Konstrukcja wózka przesuwnego według wynalazku jest bardzo prosta, podobnie prosty jest sposób zabezpieczania wózka przed samoczynnym wypięciem się z systemu kotwiczącego. Nie ma możliwości złego podłączenia wózka do systemu kotwiczącego i nie ma też ryzyka, że pracownik operujący np. zimą, w grubych rękawicach, źle połączy układ.
Przedmiot wynalazku jest pokazany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wózek przesuwny w widoku z góry, a fig. 2 - w przekroju poprzecznym.
Jak pokazano na fig. 1 i fig. 2, wózek przesuwny ma korpus 1, zakończony od strony liny rurową obejmą 2. Pomiędzy obejmą 2 a korpusem jest szczelina, przez którą wózek zakłada się na linę urządzenia kotwiczącego. Z przeciwnej strony, w korpusie 1 wózka znajduje się otwór 3 do mocowania zatrzaśnika 4 (zatrzaśnik, jako że nie stanowi części składowej wózka, zaznaczony jest linią przerywaną). W prowadnicach 5 korpusu 1 umieszczona jest przesuwna płytka 6, ze ścianką przednią 7 od strony liny nośnej i ścianką tylną 8 od strony otworu 3. Ścianka przednia 7 zmniejsza szczelinę pomiędzy obejmą 2 a korpusem 1 do wymiaru mniejszego od średnicy liny nośnej. Płytka 6 jest zabezpieczona przed wypadnięciem z prowadnic 5 za pomocą wkręta 9, wkręconego w korpus 1. Sprężyna 10, umieszczona w wybraniu korpusu 1, stale działa na płytkę 6 siłą dopychającą ją do liny nośnej. Tylna ścianka 8 płytki 6 w pozycji roboczej (zablokowanej) wózka pokrywa się z krawędzią wewnętrzną 11 otworu 3 - wtedy w otworze 3 znajduje się ramię zatrzaśnika 4. Szerokość otworu 3 jest taka, że ramię zatrzaśnika 4 wchodzi weń z lekkim luzem, na tyle jednak małym, że niemożliwe staje się odsunięcie płytki 6 od liny. Aby zdjąć wózek z systemu kotwiczącego trzeba, zgodnie z zasadami, wykonać dwa świadome ruchy: wyjąć zatrzaśnik 4 z otworu 3 i zdjąć wózek z liny, gdy zatrzaśnik 4 pozostaje w otworze 3 wózek pozostaje na linie. Również aby założyć wózek na linę trzeba wykonać świadomie czynności: wyjąć zatrzaśnik 4 z otworu 3, odsunąć płytkę 6 do tyłu i dopiero wtedy założyć obejmę 2 na linę. Po zwolnieniu płytki 6, sprężyna 10 dociska ją lekko do liny i wtedy w otwór 3 wkłada się ramię zatrzaśnika 4 - wózek jest pewnie zablokowany na linie.

Claims (2)

Zastrzeżenia patentowe
1. Wózek przesuwny indywidualnego systemu ochrony, którego korpus ma rurową obejmę na linę oraz otwór do umieszczania w nim zatrzaśnika, a także umieszczoną na korpusie płytkę przesuwną z umieszczoną na przedniej krawędzi ścianką zamykającą szczelinę w obejmie, znamienny tym, że korpus (1) ma otwór (3) do umieszczania w nim zatrzaśnika (4), którego szerokość jest nieco większa od średnicy ramienia zatrzaśnika (4), tak, aby ramię zatrzaśnika (4) mieściło się w otworze (3) z lekkim luzem, przy czym w stanie zablokowanym tylna ścianka (8) płytki przesuwnej (6) pokrywa się z krawędzią wewnętrzną (11) otworu (3) do mocowania zatrzaśnika (4).
2. Sposób zabezpieczania wózka przesuwnego przed samoczynnym wypięciem się z systemu kotwiczącego, polegający na zablokowaniu ruchu płytki przesuwnej w korpusie, znamienny tym, że po założeniu obejmy (2) korpusu (1) wózka na linę, przesuwną płytkę (6) wstępnie dociska się do styku jej przedniej ścianki (7) z liną nośną, a następnie w otworze (3) korpusu (1) umieszcza się ramię zatrzaśnika (4) linki bezpieczeństwa, przy czym szerokość otworu (3) jest nieco większa od średnicy ramienia zatrzaśnika (4) tak, aby ramię zatrzaśnika (4) mieściło się w otworze (3) z lekkim luzem.
PL385880A 2008-08-13 2008-08-13 Wózek przesuwny indywidualnego systemu ochrony i sposób zabezpieczania wózka przesuwnego przed samoczynnym wypięciem się z systemu kotwiczącego PL211542B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL385880A PL211542B1 (pl) 2008-08-13 2008-08-13 Wózek przesuwny indywidualnego systemu ochrony i sposób zabezpieczania wózka przesuwnego przed samoczynnym wypięciem się z systemu kotwiczącego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL385880A PL211542B1 (pl) 2008-08-13 2008-08-13 Wózek przesuwny indywidualnego systemu ochrony i sposób zabezpieczania wózka przesuwnego przed samoczynnym wypięciem się z systemu kotwiczącego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL385880A1 PL385880A1 (pl) 2010-02-15
PL211542B1 true PL211542B1 (pl) 2012-05-31

Family

ID=43012328

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL385880A PL211542B1 (pl) 2008-08-13 2008-08-13 Wózek przesuwny indywidualnego systemu ochrony i sposób zabezpieczania wózka przesuwnego przed samoczynnym wypięciem się z systemu kotwiczącego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL211542B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL385880A1 (pl) 2010-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3047090B1 (en) Ladders including rope and pulley system and fall protection
EP2155338B9 (en) Fall arrest assembly
US20200224494A1 (en) Ladder safety mechanisms
US7080716B2 (en) Movable fall prevention device for a belay support
US8353387B2 (en) Ladder safety apparatus
AU2007205245A1 (en) Slidable beam anchor
CN108367180B (zh) 线缆夹装置
EP2826947A1 (en) Vertical lifeline for elevated work
US20110186382A1 (en) Fall arrest device
US20180104519A1 (en) Remote overhead anchor
US20050189171A1 (en) Safety system and method of use for high workers
US10286232B2 (en) Remote overhead anchor system
US9364695B2 (en) Trolley comprising a fall arrest actuator
PL211542B1 (pl) Wózek przesuwny indywidualnego systemu ochrony i sposób zabezpieczania wózka przesuwnego przed samoczynnym wypięciem się z systemu kotwiczącego
CN204745545U (zh) 一种用于水泥杆的爬行脚扣
CN201098485Y (zh) 轨道滑动式攀登安全保护装置
KR200475244Y1 (ko) 사다리용 안전이동장치
JPS5820282Y2 (ja) 墜落防止用安全器
PL241154B1 (pl) Urządzenie zaciskowo-przesuwne
PL213484B1 (pl) Mechanizm zaciskowo-przesuwny
PL66045Y1 (pl) Belka zaczepowa
IES83336Y1 (en) A fall arrest system
MX2008008436A (en) Slidable beam anchor
IE84677B1 (en) A fall arrest system

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120813