PL210440B1 - Zespół odśrodkowej sprężarki silnikowej - Google Patents

Zespół odśrodkowej sprężarki silnikowej

Info

Publication number
PL210440B1
PL210440B1 PL377903A PL37790303A PL210440B1 PL 210440 B1 PL210440 B1 PL 210440B1 PL 377903 A PL377903 A PL 377903A PL 37790303 A PL37790303 A PL 37790303A PL 210440 B1 PL210440 B1 PL 210440B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gas
compressor
cooling
bearings
bearing
Prior art date
Application number
PL377903A
Other languages
English (en)
Other versions
PL377903A1 (pl
Inventor
Pierre Laboube
Patrick Friez
Jean-Marc Pugnet
Patrice Bonnefoi
Original Assignee
Thermodyn
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Thermodyn filed Critical Thermodyn
Priority to PL377903A priority Critical patent/PL210440B1/pl
Publication of PL377903A1 publication Critical patent/PL377903A1/pl
Publication of PL210440B1 publication Critical patent/PL210440B1/pl

Links

Landscapes

  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)

Description

Niniejszy wynalazek dotyczy zespołu sprężarki odśrodkowej.
W szczególnoś ci, przedmiotowy wynalazek dotyczy zespołu sprężarki odś rodkowej w postaci scalonej, czyli takiego, w którym sprężarka i element silnika napędowego sprężarki są zamontowane we wspólnym korpusie, który jest szczelny wobec gazu przepuszczanego przez sprężarkę.
W odniesieniu do fig. 1, konwencjonalny scalony zespół sprężarki zawiera element napędowy, utworzony zasadniczo z elektrycznego silnika napędowego, oznaczonego ogólnym odnośnikiem liczbowym 10 oraz ze sprężarki odśrodkowej 12, zawierającej na przykład wiele stopni sprężania, przy czym zestaw jest zamontowany we wspólnym korpusie, który jest szczelny wobec gazu przepuszczanego przez sprężarkę.
Jak przedstawiono na fig. 1, silnik 10 napędza rotacyjnie wirnik 16, który z kolei napędza rotacyjnie napędzany wał 18 podtrzymujący zestaw sprężających kół łopatkowych) 20, 22, 24 i 26.
W przykładzie wykonania zespołu sprężarki przedstawionego na fig. 1, sprężarka zawiera cztery stopnie sprężania, które razem zapewniają sprężanie gazu zasysanego przez przewód doprowadzający 28, aby doprowadzić go do wyjścia 30, przechodząc przez osłonę 32.
Wirnik 16 i napędzany wał 18 są połączone za pomocą sprzęgła podatnego 34. W tym przypadku, wirnik 16 i napędzany wał 18 są, każdy z nich, podparte przez promieniowe łożyska 36, 38, 40 i 42. Otwór 44 wykonany w korpusie H i uszczelniony przez element uszczelniający 46 umożliwia dostęp do podatnego sprzęgła 34 w celu zmontowania w całość sprężarki.
Jak przedstawiono na fig. 1, osiowe łożysko oporowe 48 ogranicza przemieszczanie się osiowe napędzanego wału 18, podczas gdy tłok odciążający 49 umożliwia zrównoważenie nacisku osiowego kładzionego na napędzany wał podczas pracy zespołu sprężarki.
Wykonanie zespołu sprężarki w postaci silnika i sprężarki, rozmieszczonych we wspólnym korpusie uszczelnionym pod ciśnieniem umożliwia wyeliminowanie dławnic sprężarki, które są elementami mogącymi mieć wpływ na niezawodność zespołu sprężarki oraz będącymi źródłem wycieków gazu do atmosfery. W takim przypadku, silnik jest umieszczony wewnątrz samego gazu przepuszczanego przez sprężarkę. W celu uniknięcia wzrostu znacznych strat mechanicznych silnika przez wentylację, silnik jest ułożony w taki sposób, że znajduje się on pod naciskiem ssania sprężarki. A zatem, jest wymagane dostarczenie takiego obiegu gazu do silnika, aby usunąć straty w stojanie, aby usunąć straty poprzez efekt dławienia w uzwojeniach oraz w szczelinie powietrznej znajdującej się między wirnikiem i stojanem do usuwania strat przez wentylację i strat spowodowanych prądem Foucaulfa w wirniku.
Z tego względu, zespoły sprężarek odśrodkowych są zasadniczo wyposażone w elementy chłodzące element napędowy i łożyska poprzeczne wału pionowego za pomocą odciągania gazu na wyjściu pierwszego stopnia sprężania, aby następnie przystąpić do chłodzenia silnika i łożysk. W odniesieniu do powyższego, można się powołać na dokumenty EP-A-1 069 313 i US 6.390.789, w których są ujawnione różne typy zespołów sprężarek silnikowych, gdzie silnik i łożyska są chłodzone przez odciąganie gazu chłodzącego na wyjściu pierwszego stopnia sprężania.
Jednak tego rodzaju technika chłodzenia stwarza wiele poważnych problemów, spowodowanych zwłaszcza tym, że nie pozwala ona na optymalne chłodzenie silnika i łożysk.
Celem niniejszego wynalazku jest wyeliminowanie powyższych problemów i dostarczenie zespołu sprężarki silnikowej mającej elementy chłodzące korzystnie ulepszone.
A zatem, przedmiotem niniejszego wynalazku jest zespół sprężarki odśrodkowej w postaci zawierającej element napędowy, napędzający rotacyjnie wirnik i co najmniej jedną sprężarkę mającą nieruchomy korpus i zestaw kół łopatkowych zamontowanych na sterowanym wale napędzanym rotacyjnie przez wirnik w nieruchomym korpusie, przy czym zestaw złożony z silnika i sprężarki lub sprężarek zamontowany we wspólnym korpusie, który jest szczelny wobec gazu przepuszczanego przez zespół sprężarki, przy czym zespół sprężarki ma ponadto zestaw łożysk aktywnych służących do osiowego i promieniowego prowadzenia wirnika i napędzanego wału oraz elementy chłodzące element napędowy i prowadzące łożyska przez odciąganie gazu przepuszczanego przez sprężarkę na wyjściu pierwszego stopnia sprężania, przez przepływ gazu przez element napędowy i przez łożyska oraz przez ponowne wprowadzanie gazu na wejściu sprężarki.
Zgodnie z ogólną cechą tego zespołu sprężarki odśrodkowej, elementy chłodzące zawierają zestaw wewnętrznych przewodów do zasilania elementu napędowego i łożysk w gaz chłodzący, przy
PL 210 440 B1 czym wtrysk gazu chłodzącego do elementu napędowego jest oddzielony od wtrysku gazu chłodzącego do łożysk i zbiega się powyżej pierwszego stopnia sprężania.
Stwierdzono, że tego rodzaju układ umożliwia znaczne polepszenie chłodzenia wewnątrz zespołu sprężarki. W rzeczywistości stwierdzono, że rozmiar szczeliny niemagnetycznej łożysk magnetycznych w odniesieniu do rozmiaru szczeliny niemagnetycznej silnika ma niekorzystny wpływ na chłodzenie, w trakcie stosowania tego samego wtrysku do chłodzenia łożysk i silnika, przeszkadzając prawidłowemu krążeniu gazu chłodzącego. W rezultacie, silnik generuje poważniejsze straty niż łożyska, a więc wymaga większego przepływu gazu. Również temperatura gazu chłodzącego na wyjściu silnika ma niekorzystny wpływ na chłodzenie łożysk, gdy stosuje się wtrysk gazu chłodzącego na wyjściu silnika celem chłodzenia łożysk.
Stosownie do innej cechy zespołu sprężarki według przedmiotowego wynalazku elementy chłodzące zawierają ponadto zestaw zewnętrznych przewodów zbierających gaz na wyjściu pierwszego stopnia sprężania i zasilających równolegle wewnętrzne przewody.
W przykł adzie realizacji, wewnę trzne przewody zasilają ce element napę dowy są wyposaż one równolegle w wewnętrzne przewody zasilające łożyska w gaz chłodzący.
Korzystnie, elementy chłodzące są wyposażone w elementy do filtrowania gazu przepuszczanego przez sprężarkę.
Według innej cechy zespołu sprężarki według niniejszego wynalazku, napędzany wał sprężarki jest podparty przez dwa krańcowe łożyska promieniowe, przy czym elementy chłodzące zawierają osiowy przewód, przebiegający od jednego łożyska do drugiego łożyska i zasilany na jednym ze swoich krańców przez zestaw zewnętrznych przewodów, przy czym tak zwany osiowy przewód przebiega zasadniczo w kierunku wzdłużnym i promieniowo na zewnątrz w sprężarce.
Przykładowo, wewnętrzne przewody zasilające łożyska zawierają zestaw przewodów skierowanych promieniowo na zewnątrz w sprężarce i zasilających, każdy z nich, łożysko.
Według jeszcze innej cechy wynalazku, silnik jest zasilany w gaz chłodzący poprzez otwór wykonany w pokrywie krańcowej i w połączeniu z zestawem zewnętrznych przewodów.
Strumień gazu chłodzącego może być wymieszany ze strumieniem gazu chłodzącego na wyjściu łożysk schłodzonych gazem wychodzącym z zestawu wewnętrznych przewodów.
Przykładowo, zespół silnikowej sprężarki zawiera elementy do regulowania przepływu chłodzenia dla silnika, z jednej strony, a z drugiej strony, dla każdego łożyska.
Według innej charakterystyki wynalazku, zespół sprężarki zawiera elementy gromadzące wtrysk gazu chłodzącego z elementów od strony tłoka odciążającego.
Inne cele, przykłady wykonania i korzyści według wynalazku wynikną po przeczytaniu poniżej podanego opisu, będącego jedynie nieograniczonym przykładem, a sporządzonego w odniesieniu do załączonych rysunków, na których fig. 1, jak już wspomniano, przedstawia konwencjonalną strukturę generalną zespołu scalonej sprężarki silnikowej;
fig. 2 jest schematem synoptycznym, przedstawiającym zespół sprężarki odśrodkowej według wynalazku;
fig. 3 przedstawia przykład wykonania zespołu sprężarki odśrodkowej według wynalazku;
fig. 4. przedstawia przykład wykonania zespołu sprężarki zrealizowanego zgodnie ze wskazówkami według wynalazku;
fig. 5 przedstawia inny przykład wykonania zespołu sprężarki wykonanego zgodnie ze wskazówkami według wynalazku; oraz fig. 6 przedstawia jeszcze inny przykład wykonania zespołu sprężarki zrealizowanego zgodnie ze wskazówkami według wynalazku.
W odniesieniu do fig. 2, poniżej następuje opis głównej zasady realizacji zespołu sprężarki zgodnie z wynalazkiem. Na tej fig. 2, dla przejrzystości zagadnienia, został przedstawiony jedynie pierwszy stopień sprężania, a inne stopnie sprężania nie zostały przedstawione. Jest zrozumiałe zatem, że można dostarczyć wiele stopni sprężania, co zostanie opisane poniżej w odniesieniu do fig. 3 do 6.
Zespół sprężarki zilustrowany na fig. 2 zawiera element napędowy 50, utworzony przykładowo z silnika elektrycznego o wysokiej prędkości zmiennej, napędzający rotacyjnie wirnik 52, który napędza z taką samą prędkością sterowany wał 54, na którym jest zamontowane koło łopatkowe 56. Wirnik 52 i napędzany wał 54 są połączone za pomocą sprzęgła podatnego 58. A zatem, wirnik 52 i napędzany wał 54 są, każdy z nich, podparte przez dwa promieniowe łożyska krańcowe, odpowiednio 60, 62, i 64, 66. Łożysko oporowe 67 ogranicza przemieszczanie osiowe wirnika 54 podczas pracy sprężarki,
PL 210 440 B1 wzbudzane przez pojawiające się naciski osiowe spowodowane ciśnieniem zwrotnym z tej i z innej części koła łopatkowego 56.
Koło łopatkowe 56 zasysa sprężony gaz dostarczany z doprowadzającego przewodu 68 w celu spowodowania wzrostu jego ciśnienia statycznego, jak również zwiększenia jego energii kinetycznej. Dyfuzor 70 (fig. 3) zwalnia przepływ gazu wychodzącego z koła łopatkowego 56 aby powiększyć jego ciśnienie. Poniżej, zwrotnym kanałem 72 prowadzi się gaz w kierunku stopni sprężania 74, ...76 umieszczonych poniżej.
Jak przedstawiono na fig. 2 i 3, aby schłodzić silnik 50 oraz łożyska 60, 62, 64 i 66 oraz łożysko oporowe 67 ograniczające przemieszczanie osiowe wirnika 50 jedna partia gazu na wyjściu pierwszego stopnia 56 sprężania jest pobierana i wykorzystywana, jako gaz chłodzący.
Te różne elementy, a mianowicie silnik, łożyska i łożysko oporowe są chłodzone z zastosowaniem zróżnicowanych wtrysków gazu chłodzącego, to znaczy równolegle, doprowadzanych przewodami 80-1, 80-2, 80-6 będących częścią zestawu zewnętrznych przewodów odbierających gaz na wyjściu pierwszego stopnia sprężania 56, po przebyciu przez zestaw wkładów filtrujących, takich jak 82. Jak widać, taki układ, w którym silnik, z jednej strony i łożyska, z drugiej strony są zasilane równolegle zgodnie ze zróżnicowanymi wtryskami chłodzącymi, umożliwia wyzwolenie naprężeń związanych z rozmiarem szczeliny niemagnetycznej łożysk magnetycznych, z jednej strony i silnika, z drugiej strony.
Jak przedstawiono na fig. 3, według przykładu realizacji, część nieruchoma sprężarki zawiera łącznik rurowy 84 zbierający płyn na wyjściu dyfuzora 70, który to łącznik przechodzi przez obudowę 86 sprężarki. Do celu właściwego chłodzenia silnika i łożysk, zespół sprężarki silnikowej zawiera zestaw wewnętrznych przewodów do zasilania, zasilanych każdy z osobna, począwszy od zewnętrznych przewodów 80-1, 80-6. Po przebyciu przez silnik i łożyska, gaz chłodzący jest odbierany przez centralny kanał 88 zasadniczo podłużny, który otwiera się w doprowadzającym przewodzie 68, powyżej pierwszego stopnia sprężania 56.
Aby schłodzić silnik 50 oraz łożyska krańcowe 60 i 62 podtrzymujące wirnik 52, odpowiednia pokrywa krańcowa 90 zamykająca obudowę 86 jest wyposażona w otwór 92, który przylega do odpowiedniego zewnętrznego przewodu 80-1. Część tego wtrysku chłodzącego jest wykorzystywana do chłodzenia łożyska 60. Ten wtrysk jest następnie odzyskiwany do chłodzenia silnika poprzez przejście przez szczelinę niemagnetyczną silnika. Inna część tego wtrysku jest bezpośrednio wykorzystana do chłodzenia silnika.
Drugi przewód wewnętrzny 94 jest zasilany począwszy od zestawu zewnętrznych przewodów do chłodzenia drugiego łożyska 62 silnika.
Poniżej, wtrysk gazu chłodzącego służący do chłodzenia łożysk 60 i 62 oraz silnika 50 jest odzyskiwany we wnęce 95, w której jest umieszczone sprzęgło podatne 58 i która jest zamykana przez element zamykający 96.
Poniżej, zgodnie z kierunkiem pokazywanym przez strzałki F, gaz jest odzyskiwany przez wewnętrzny przewód 88, celem ponownego wprowadzenia powyżej pierwszego stopnia sprężania 56.
Ponadto, łożyska i łożysko oporowe są chłodzone począwszy od wtrysku gazu chłodzącego dostarczanego poprzez pokrywę krańcową 98 zamykającą odpowiedni kraniec obudowy 86. Jak widać na tej figurze, pokrywa 98 jest wyposażona w otwór 100, który przylega do odpowiedniego zewnętrznego przewodu 80-6. Ten wtrysk gazu chłodzącego chłodzi, z jednej strony, łożysko krańcowe 66 umieszczone od strony tej pokrywy 98 i naprzeciwległe łożysko krańcowe 64 za pomocą osiowego przewodu 104, który przebiega wzdłużnie promieniowo na zewnątrz między tymi łożyskami 64 i 66 poprzez nieruchome elementy sprężarki. Ten osiowy przewód jest również tak zbudowany, aby także chłodzić łożysko oporowe 78. Wtrysk gazu jest, zatem ponownie wprowadzany do przewodu 88.
Należy zauważyć, że upust gazu chłodzącego na wyjściu pierwszego stopnia sprężania pozwala na wyprowadzenie gazu chłodniejszego niż gdyby był on pobrany na poziomie wyjścia sprężarki, dając chłodzenie bardziej skuteczne, ograniczając nacisk sprężania, który należy rozbudować celem podniesienia poziomu sprężania tego gazu.
Ponadto, to odciąganie stanowi samodzielne źródło zasilania w chwili uruchomienia silnika, a elementy 105 do regulowania wypływu gazu chłodzącego dla silnika, z jednej strony oraz dla każdego łożyska, z drugiej strony są przewidziane do tworzenia strat ciśnienia właściwych i kontrolowanych w zestawie zewnętrznych przewodów. Te elementy do regulowania, mogą być aktywne, typu zawór regulacji albo pasywne, typu stały otwór.
Należy zauważyć, że w przykładzie realizacji zilustrowanym na fig. 3, zasysanie gazu w sprężarce następuje od strony silnika elektrycznego. Zasada chłodzenia opisana powyżej może być rówPL 210 440 B1 nież zastosowana dla układu, w którym przepompowywanie następuje od strony silnika. W takim przypadku, wtrysk gazu chłodzącego pochodzący z silnika, albo w sposób ogólny z elementów umieszczonych od strony tłoka odciążającego 107, jest mieszany z wtryskiem gazu pochodzącym z tłoka odciążającego 107 w celu dalszego wdmuchiwania do doprowadzającego przewodu 68 przez układ równoważących przewodów 108.
Celem przeprowadzenia konserwacji, uszczelniony element zamykający 96 umożliwia dostęp do sprzęgła podatnego 58. Wyjmowania wirnika silnika dokonuje się przez zdjęcie pokrywy krańcowej 90, która jest na przykład połączona śrubami z obudową. Demontaż wewnętrznej części sprężarki jest realizowany poprzez wyjęcie odpowiedniej pokrywy 98, która jest, na przykład, zamocowana na obudowie za pomocą pierścienia ściętego nożycowego 110. Korzystnie, zestaw jest ułożony w taki sposób, że połączenie wirnik-membrany, to znaczy zestaw sprężarki może być wyjęty z obudowy w tym samym czasie, co pokrywa 98, bez odłączania obudowy od jej podstawy oraz przewodów gazu procesowego oraz zestawu przewodów chłodzących. Należy zauważyć, że podczas tych faz montażdemontaż, wirniki spoczywają w swoich łożyskach, co ułatwia operacje łączenia i rozłączania, bez niebezpieczeństwa uszkodzenia części obrotowych i części nieruchomych, które mogłyby zetknąć się z wirnikami podczas tych działań.
Ponadto, należy zauważyć że przedmiotowy wynalazek nie jest ograniczony do przykładów realizacji powyżej opisanych.
W konsekwencji, podczas gdy na fig. 2 i 3 przedstawiono zespół sprężarki odśrodkowej wyposażony w wielostopniową sprężarkę scaloną w linii z jedną sekcją sprężania z wieloma stopniami, wynalazek można również stosować w innych typach zespołów sprężarek, na przykład o dwóch sekcjach S1 i S2 w linii, na przykład z dwoma stopniami każda i zapewniając każdej sprężanie gazu procesowego jak przedstawiono na fig. 4 i 5.
W takim przypadku, w przykładzie realizacji przedstawionym na fig. 4, przewidziano w obudowie dwa wejścia E'1 i E'2 i dwa wyjścia S'1 i S'2 w taki sposób, że wejście E'2 drugiej sekcji znajduje się w sąsiedztwie wyjścia S'1 pierwszej sekcji. Ponadto, w takim przypadku jak przedstawiono na fig. 4, pierwszy stopień sprężania jednej sekcji S2 jest umieszczony obok drugiego stopnia sprężania innej sekcji S1.
Natomiast, jak przedstawiono na fig. 5, dla konfiguracji znanej pod nazwą „Back to Back”, pierwsze stopnie sprężania każdej z sekcji S1 i S2 mogą być ułożone obok siebie. W takim przypadku, wyjścia S'1 i S'2 tych stopni sprężania są umieszczone obok siebie, a wejścia E'1 i E'2 są umieszczone naprzeciwległe do siebie.
Jak przedstawiono na fig. 6, wynalazek może być również zastosowany w układzie, w którym używa się silnik 50 i dwa zespoły sprężarek G1 i G2 umieszczone we wspólnej obudowie i wyposażone w odpowiednie stopnie sprężania S3, S4, S5 i S6, a także S'3, S'4, S'5 i S'6 zamontowane, każdy z nich, odpowiednio na napędzanym wale 54 i 54', przy czym te wały są przymocowane do dwóch krańców wzajemnie naprzeciw ległych do wirnika 52 stosując sprzęgła podatne 58 i 58'.
Oczywiście, w takim układzie z dwoma zespołami sprężania można stosować jeden albo inny układ powyżej opisany w odniesieniu do fig. 4 i 5.
W tych różnych przykładach realizacji, używa się elementy chłodzące silnik oraz łożyska stosując wtryski gazu chłodzącego równolegle.
Należy zauważyć, że przedmiotowy wynalazek, który został opisany powyżej nie wymaga oddzielnych płynów do chłodzenia silnika oraz łożysk. Ponadto, realizuje się chłodzenie samoczynne silnika elektrycznego, łożysk oraz magnetycznego oporowego łożyska z rozdziałem natężenia przepływu gazu potrzebnego dla każdego z nich, przy czym te różne strumienie są następnie gromadzone celem ponownego wprowadzania na wejściu pierwszego stopnia sprężania.
Powyższa charakterystyka umożliwia zminimalizowanie rozmiaru maszyny i uproszczenie instalacji. Ponadto, wykonanie wewnętrznych przewodów pozwala na ograniczenie przepełnienia zestawu zewnętrznych przewodów.
Należy również zauważyć, że wynalazek, który został opisany umożliwia ograniczenie wyciekania gazu na zewnątrz. Poprawiono ponadto niezawodność działania w zakresie, w którym przewiduje się zintegrowane filtrowanie gazu chłodzącego silnik. Poza tym, stosowanie wielu wkładów filtrujących umieszczonych równolegle i przyłączonych do zestawu zaworów umożliwia wymianę tych wkładów podczas działania.
Należy zauważyć, że powyżej określony wynalazek nie jest ograniczony do opisanych przykładów realizacji.
PL 210 440 B1
W rezultacie, w opisie przedstawionym powyż ej, elementy do filtrowania są wykonane w formie wkładek osadzanych na zewnętrzne przewody. Jest również możliwy wariant osadzania wkładek wewnątrz korpusu zespołu sprężarki w łatwo dostępnym miejscu, w rodzaju wnęki 95 umożliwiającej dostęp do sprzęgła, a korzystnie osadzając je na elemencie uszczelniającym.

Claims (10)

1. Zespół sprężarki odśrodkowej typu zawierającego element napędowy napędzający rotacyjnie wirnik i co najmniej jedną sprężarkę mającą korpus nieruchomy i zestaw kół łopatkowych zamontowanych na sterowanym wale, napędzanym rotacyjnie przez wirnik w korpusie nieruchomym, przy czym zestaw złożony z silnika i ze sprężarki lub sprężarek jest zamontowany we wspólnym korpusie, który jest szczelny wobec gazu przepuszczanego przez sprężarkę, a zespół sprężarki ma ponadto zestaw łożysk aktywnych służących do osiowego i promieniowego prowadzenia wirnika i napędzanego wału oraz elementy chłodzące element napędowy i prowadzące łożyska, przez odciąganie gazu przepuszczanego przez sprężarkę na wyjściu pierwszego stopnia sprężania, przy czym odciąganie gazu następuje poprzez element napędowy i poprzez łożyska i ponowne wtryskiwanie gazu na wejściu sprężarki a elementy chłodzące zawierają zestaw wewnętrznych przewodów do zasilania elementu napędowego i łożysk w gaz chłodzący umieszczonych w zespole sprężarki, znamienny tym, że wtrysk gazu chłodzącego do elementu napędowego (50) jest oddzielony od wtrysku gazu chłodzącego do łożyska (60, 62, 64, 66) i zbiega się powyżej pierwszego stopnia sprężania.
2. Zespół sprężarki odśrodkowej według zastrz. 1, znamienny tym, że elementy chłodzące zawierają ponadto układ zewnętrznych przewodów (80-1, 80-2, 80-3, 80-4, 80-5, 80-6) zbierających gaz na wyjściu pierwszego stopnia sprężania i zasilających wewnętrzne przewody równolegle.
3. Zespół sprężarki odśrodkowej według zastrz. 2, znamienny tym, że wewnętrzne przewody (80-1, 80-2) do zasilania elementu napędowego są wyposażone w wewnętrzne przewody (80-3, 80-4, 80-5, 80-6) do zasilania łożysk w gaz chłodzący.
4. Zespół sprężarki odśrodkowej według jednego z zastrz. od 1 do 3, znamienny tym, że elementy chłodzące są wyposażone w elementy do filtrowania (82) gazu przepuszczanego przez sprężarkę.
5. Zespół sprężarki odśrodkowej według jednego z zastrz. od 1 do 4, znamienny tym, że napędzany wał sprężarki jest podtrzymywany przez dwa łożyska promieniowe (64, 66) krańcowe, przy czym elementy chłodzące zawierają osiowy przewód (104) przebiegający od jednego łożyska do drugiego łożyska i zasilany na jednym ze swoich krańców przez układ zewnętrznych przewodów, przy czym osiowy przewód przebiega zasadniczo wzdłużnie w sposób promieniowy na zewnątrz w sprężarce.
6. Zespół sprężarki odśrodkowej według jednego z zastrz. od 1 do 5, znamienny tym, że wewnętrzne przewody do zasilania łożysk zawierają zestaw przewodów (94) do prowadzenia promieniowego na zewnątrz w sprężarce i zasilające, każdy z nich, łożysko.
7. Zespół sprężarki odśrodkowej według jednego z zastrz. od 1 do 6, znamienny tym, że silnik jest zasilany w gaz chłodzący za pomocą otworu (92) wykonanego w pokrywie krańcowej (90) i w połączeniu z zewnętrznym zestawem przewodów.
8. Zespół sprężarki odśrodkowej według zastrz. 7, zależnego od zastrz. 6, znamienny tym, że wtrysk gazu chłodzącego jest mieszany z wtryskiem gazu chłodzącego na wyjściu łożysk, ochłodzonych gazem wyprowadzonym z wewnętrznych przewodów.
9. Zespół sprężarki odśrodkowej według jednego z zastrz. od 1 do 8, znamienny tym, że zawiera elementy (105) do regulowania natężenia przepływu chłodzącego, z jednej strony, dla silnika, a z drugiej strony, dla każdego łożyska.
10. Zespół sprężarki odśrodkowej według jednego z zastrz. od 1 do 9, znamienny tym, że zawiera elementy (108) do zbierania strumienia gazu chłodzącego z elementów umieszczonych od strony tłoka odciążającego (107).
PL377903A 2003-04-11 2003-04-11 Zespół odśrodkowej sprężarki silnikowej PL210440B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL377903A PL210440B1 (pl) 2003-04-11 2003-04-11 Zespół odśrodkowej sprężarki silnikowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL377903A PL210440B1 (pl) 2003-04-11 2003-04-11 Zespół odśrodkowej sprężarki silnikowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL377903A1 PL377903A1 (pl) 2006-02-20
PL210440B1 true PL210440B1 (pl) 2012-01-31

Family

ID=37945334

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL377903A PL210440B1 (pl) 2003-04-11 2003-04-11 Zespół odśrodkowej sprężarki silnikowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL210440B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL377903A1 (pl) 2006-02-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9644633B2 (en) Centrifugal motor-compressor unit
US10030672B2 (en) Method and system for cooling a motor-compressor with a closed-loop cooling circuit
EP3042440B1 (en) Fan-cooled electrical machine with axial thrust compensation
US6422838B1 (en) Two-stage, permanent-magnet, integral disk-motor pump
US7144226B2 (en) Centrifugal compressor having a flexible coupling
US20130129488A1 (en) Foil bearing supported motor-driven blower
US11686214B2 (en) Turbomachine systems with magnetic bearing cooling and method
CN105051467A (zh) 用于制冷机的马达冷却系统
WO2006021560A1 (en) Rotodynamic fluid machine
CN111436205A (zh) 具有整体冷却的电机及独立控制的转子速度的模块化多级整体密封电动泵
EP3358146B1 (en) Turbomachine and method of operating a turbomachine
PL210440B1 (pl) Zespół odśrodkowej sprężarki silnikowej
EP0883749A1 (en) Compressors
GB2414278A (en) Pump assembly with driving means located in a pump casing
CN114641618B (zh) 具有被构造成减小冷却流体压力的冷却回路和减压系统的集成式电机-压缩机单元
KR100343711B1 (ko) 터보 압축기의 냉각구조
CN218235601U (zh) 一种离心式压缩机
EA043513B1 (ru) Интегрированный агрегат компрессора с двигателем, имеющий контур охлаждения и систему снижения давления, выполненную с возможностью снижения давления охлаждающей текучей среды
CN117948299A (zh) 一种离心式压缩机