PL210330B1 - Przepływomierz Coriolisa - Google Patents
Przepływomierz CoriolisaInfo
- Publication number
- PL210330B1 PL210330B1 PL377877A PL37787703A PL210330B1 PL 210330 B1 PL210330 B1 PL 210330B1 PL 377877 A PL377877 A PL 377877A PL 37787703 A PL37787703 A PL 37787703A PL 210330 B1 PL210330 B1 PL 210330B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- mass
- conduit
- balancing
- flow conduit
- flow
- Prior art date
Links
Landscapes
- Measuring Volume Flow (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest przepływomierz Coriolisa.
Czujniki przewodu drgającego, takiego jak masowego przepływomierza Coriolisa, zwykle działają poprzez wykrycie ruchu drgającego przewodu, który zawiera materiał. Właściwości związane z materiałem w przewodzie, takie jak przepływ masowy, gęstość i tym podobne, mogą być określane w przewodzie poprzez przetworzenie sygnał ów z przetworników ruchu zwią zanych z przewodem, ponieważ mody drgań układu drgającego wypełnionego materiałem ogólnie są pod wpływem kombinacji właściwości masy, sztywności i tłumienia przewodu i materiału w nim zawartego.
Typowy przepływomierz Coriolisa zawiera jeden lub więcej przewodów, które są połączone w szeregu w rurociągu lub innym układzie transportowym i przenoszą w układzie materiał, na przykład płyny, zawiesiny i tym podobne. Każdy przewód może być rozpatrywany jako mający zestaw modów drgań własnych włącznie, na przykład z modem prosto zginającym, modem skręcającym, modem promieniowym i sprzężonym. W zastosowaniach do pomiarów za pomocą przepływomierza Coriolisa, przewód jest wzbudzany w jednym lub w więcej modach drgań przy przepływie materiału przez przewód, a ruch przewodu jest mierzony w punktach oddalonych wzdłuż przewodu. Wzbudzanie jest zwykle zapewnione przez wzbudnik, na przykład urządzenie elektromechaniczne, takie jak wzbudnik typu cewki drgającej, który okresowo pobudza przewód. Wielkość przepływu masowego może być określona poprzez pomiar zwłoki czasowej lub różnic fazowych pomiędzy ruchem w miejscach usytuowania przetwornika.
Wielkość zwłoki czasowej jest bardzo mała; często mierzona w nanosekundach. Dlatego, konieczne jest, aby wyjście przetwornika było bardzo dokładne. Dokładność przetwornika może być zniwelowana nieliniowością i asymetrią w konstrukcji miernika lub ruchem powstającym od sił zewnętrznych. Na przykład w przepływomierzu masowym Coriolisa mającym nie wyważone części składowe mogą drgać jego obudowa, kołnierze i przewody rurowe z częstotliwością miernika. Te drgania zaburzają sygnał zwłoki czasowej w wielkości, która zależy od sztywności oprawy. Ponieważ sztywność oprawy jest zasadniczo nieznana i może zmieniać się w czasie i zależnie od temperatury, efekt niewyważonych części składowych nie może być skompensowany i może znacznie wpływać na wyniki miernika. Rezultat tych niewyważonych drgań i drgań oprawy jest zmniejszony poprzez stosowanie konstrukcji przepływomierzy, które są wyważone, a także poprzez stosowanie technik przetwarzania sygnału do kompensowania niepożądanych składowych ruchu.
Zrównoważone drgania omówione powyżej dotyczą tylko jednego kierunku drgań: kierunku Z. Kierunek Z jest kierunkiem, w którym przemieszczają się przewody podczas ich drgania. Inne kierunki, włącznie z kierunkiem X wzdłuż przewodu rurowego i kierunkiem Y, prostopadłym do kierunków Z i X, nie są wyważone. Ten układ współrzędnych odniesienia jest ważny, ponieważ przepływomierz Coriolisa wytwarza wtórną siłę sinusoidalną w kierunku Y. Ta siła tworzy drgania miernika w kierunku Y, które nie są zrównoważone, co powoduje błąd miernika.
Jednym źródłem wtórnej siły jest usytuowanie masy urządzenia napędowego miernika. Typowe urządzenie napędowe zawiera magnes przymocowany do jednego przewodu i cewkę z drutu przewodzącego przymocowaną do drugiego przewodu. Drgania Y są spowodowane tym, że środek masy magnesu urządzenia napędowego i środek masy cewki urządzenia napędowego nie leżą w odpowiednich płaszczyznach X-Y linii środkowej(-ych) przewodu(-ów) przepływowych. Płaszczyzny X-Y są koniecznie oddalone od siebie w celu zapobiegania wzajemnemu przeszkadzaniu przewodów. Środki masy magnesu i/lub cewki są przesunięte od ich płaszczyzn, ponieważ cewka musi być współśrodkowa z końcem magnesu, aby znajdować się w optymalnym położeniu w polu magnetycznym.
Przewód przepływowy, gdy jest wzbudzany do drgań, w zasadzie nie przesuwa się, ale raczej cyklicznie wygina się wokół miejsca, w którym jest zamocowany. To wygięcie może być zbliżone do obrotu wokół ustalonych punktów. Drganie jest wtedy widziane jako cykliczny obrót o mały kąt wokół środka obrotu CR. Amplituda drgania kątowego jest określana na podstawie wymaganej amplitudy drgania w kierunku Z i odległości, d, od środka obrotu środka przewodu w miejscu urządzenia napędowego. Amplituda kątowa drgania, ΔΘ, jest określona przez następującą zależność:
ΔΘ = arctan (ΔΖ/d) (1)
Przesunięcie środka masy części składowej (zespołu magnesu lub cewki) urządzenia napędowego od linii środkowej przewodu powoduje, że środek masy części składowej urządzenia napędowego ma składową Y drgań. Masa części składowej urządzenia napędowego ma przesuniecie w kierunku Z to jest przynajmniej równe promieniowi przewodu. Kątowe przesunięcie, Φ, od linii środkowej
PL 210 330 B1 przewodu jest, więc, nie do pominięcia. Masa części składowej urządzenia napędowego drga wokół jej przesuniętego położenia z tą samą amplitudą kątową ΔΘ, co przewód przepływowy. Przybliżając ruch masy urządzenia napędowego jako prostopadły do linii łączącej środek masy urządzenia napędowego ze środkiem obrotu, CR, ruch masy urządzenia napędowego w kierunku Y, \Y-. może być obliczony z następującej zależności:
ΔYm = ΔZ sin Φ (2)
Ruch w kierunku Y masy części składowej urządzenia napędowego powoduje, że cały miernik drga w kierunku Y.
Jest to widoczne na przykład w urządzeniu ukazanym w publikacji EP 1248 084, w którym próbuje się uwzględnić ten ruch przy wykorzystaniu przedłużających ramion. Jednak zamiast wyważania sił, przedłużające ramiona działają w celu wyeliminowania ruchu swobodnych końców rur. W tym urządzeniu nie dokonuje się zrównoważenia momentu urządzenia napędowego miernika.
Zachowanie momentu wymaga, aby, przy swobodnie zawieszonym mierniku, drgania w kierunku Y całego miernika były równe amplitudzie drgań w kierunku Y masy urządzenia napędowego pomnożonej przez stosunek masy urządzenia napędowego do masy miernika. Te drgania w kierunku Y całego miernika są bezpośrednim rezultatem koniecznych drgań przewodu przepływowego w kierunku Z w związku z kątowym przesunięciem środków masy części składowych urządzenia napędowego. Powiązanie pomiędzy wymaganymi drganiami przewodu i niepożądanymi drganiami w kierunku Y całego miernika oznacza, że wytłumienie drgań w kierunku Y miernika tłumi drgania przewodu przepływowego w kierunku Z i że sztywna obudowa miernika zwiększa częstotliwość drgań przewodu, zaś miękka obudowa miernika obniża częstotliwość drgań przewodu. Zmiana częstotliwości drgań przewodu przepływowego wraz ze sztywnością obudowy została zaobserwowana doświadczalnie w miernikach z dużą amplitudą drgań w kierunku Y. Jest to problemem, ponieważ częstotliwość drgań przewodu przepływowego jest stosowana do określania gęstości płynu i częstotliwość jest także wskazaniem sztywności przewodu. Zmiany sztywności przewodu przepływowego z powodu zmian sztywności obudowy zmieniają wskaźnik kalibracji miernika. Bezpośredni związek pomiędzy drganiami urządzenia napędowego i lokalnym środowiskiem także powoduje niestabilne wyzerowanie (sygnał przepływu, gdy nie ma żadnego przepływu) miernika.
Celem wynalazku jest rozwiązanie problemów związanych z niezrównoważonymi siłami drgań.
Według wynalazku, przepływomierz Coriolisa, zawierający co najmniej jeden przewód przepływowy i urządzenie napędowe połączone z tym co najmniej jednym przewodem przepływowym, charakteryzuje się tym, że zawiera układ wyważający połączony z tym co najmniej jednym przewodem przepływowym, przy czym układ wyważający ma wielkość i jest usytuowany tak, że moment układu wyważającego jest równy i przeciwny momentowi urządzenia napędowego.
Korzystnie, układ wyważający zawiera ciężarek wyważający.
Układ wyważający ma wielkość i jest usytuowany tak, że wynikowy środek masy urządzenia napędowego i układu wyważającego leży w pobliżu płaszczyzny linii środkowej co najmniej jednego przewodu przepływowego.
Układ wyważający zawiera ciężarek wyważający połączony z co najmniej jednym przewodem przepływowym za pośrednictwem sprężyny płatkowej. Korzystnie, sztywność sprężyny płatkowej i ciężarek wyważający są dobrane dla nadania układowi wyważającemu częstotliwości własnej mniejszej niż częstotliwość urządzenia napędowego przepływomierza.
Układ wyważający jest wprawiany w drgania w fazie niezgodnej z co najmniej jednym przewodem przepływowym.
Układ wyważający jest usytuowany po przeciwnej stronie co najmniej jednego przewodu przepływowego względem części składowej urządzenia napędowego i pod kątem zasadniczo czterdziestu pięciu stopni do płaszczyzny przewodu przepływowego.
Układ wyważający korzystnie jest usytuowany po przeciwnej stronie tego co najmniej jednego przewodu przepływowego względem części składowej urządzenia napędowego.
W korzystnym wariancie układ wyważający ma wielkość i jest usytuowany tak, że moment układu wyważającego jest równy i przeciwny momentowi urządzenia napędowego w kierunku prostopadłym do ruchu urządzenia napędowego.
Niektóre przykłady układu wyważającego obejmują masę wyważającą w kierunku Y umieszczoną po przeciwnej stronie przewodu przepływowego względem części składowej urządzenia napędowego. Masa wyważająca ma taki wymiar i jest tak umieszczona, że wynikowy środek masy urządzenia
PL 210 330 B1 napędowego i masy wyważającej w kierunku Y jest usytuowany w płaszczyźnie X-Y linii środkowej przewodu.
W niektórych przykładach, urządzenie wyważające nazywane urządzeniem do aktywnego wyważania w kierunku Y może być ukształtowane na przewodzie przepływowym. Urządzenie do aktywnego wyważania w kierunku Y składa się z masy dołączonej do jednego końca sprężyny płatkowej, której drugi koniec jest zamocowany do przewodu przepływowego w pobliżu urządzenia napędowego. Urządzenie do aktywnego wyważania w kierunku Y może być stosowane na jednym lub obu przewodach zależnie od usytuowania środków masy magnesu i cewki urządzenia napędowego i typu konstrukcji przepływomierza (to jest z jednym lub dwoma przewodami).
Urządzenie do aktywnego wyważania w kierunku Y działa poprzez wykorzystanie ruchu przewodu w kierunku Z do przemieszczania w kierunku Y masy urządzenia do aktywnego wyważania. Urządzenie do aktywnego wyważania może być zaprojektowane tak, że jego moment w kierunku Y równoważy moment w kierunku Y części składowych urządzenia napędowego i w ten sposób zapobiega wstrząsom obudowy i elementów sąsiadujących. Na zasadzie odpowiedniości, także to czyni miernik odporny na drgania środowiska i tłumienie.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przepływomierz Coriolisa według wynalazku, w widoku perspektywicznym, dla uproszczenia z pominiętym układem wyważającym; fig. 2 przedstawia bardziej szczegółowo urządzenie napędowe przepływomierza Coriolisa według wynalazku, w widoku perspektywicznym; fig. 3 przedstawia widok przekroju wzdłuż osi X przewodu przepływowego przepływomierza Coriolisa z fig. 1; fig. 4 przedstawia pierwszy przykład wykonania zespołu wyważającego miernika Coriolisa z fig. 1, w przekroju; fig. 5 przedstawia drugi przykład wykonania zespołu wyważającego miernika Coriolisa z fig. 1.
Fig. 1-5 i następujący opis wskazuje specyficzne przykłady ujawniające osobom biegłym w tej dziedzinie, jak zrealizować i wykorzystać najlepiej wynalazek. Dla celów ujawnienia zasad wynalazku, pewne typowe aspekty zostały uproszczone lub pominięte. Osoby biegłe w tej dziedzinie dostrzegą odmiany tych przykładów, które mieszczą się w zakresie wynalazku. Osoby biegłe w tej dziedzinie dostrzegą też, że cechy opisane poniżej mogą być połączone w różny sposób w celu utworzenia różnorodnych odmian wynalazku. Wskutek tego, wynalazek nie jest ograniczony do szczególnych przykładów opisanych niżej, ale jest określony zastrzeżeniami i ich ekwiwalentami.
Fig. 1 przedstawia przepływomierz Coriolisa 5 zawierający zespół mierzący 10 i zespół elektroniczny 20 miernika. Zespół elektroniczny 20 jest połączony z zespołem mierzącym 10 poprzez przewody 100 zapewniającymi informacje o gęstości, szybkości przepływu masowego, szybkości przepływu objętościowego, całkowitym przepływie masowym i inne do ścieżki 26. Osobom biegłym w tej dziedzinie będzie oczywiste, że niniejszy wynalazek może być stosowany w dowolnym typie przepływomierza Coriolisa bez względu na liczbę urządzeń napędowych, czujniki przesunięcia, przewody przepływowe lub wzbudzanie modu drgań.
Zespół mierzący 10 ma parę kołnierzy 101 i 101', przewody rozgałęźne 102 i 102', urządzenie napędowe 104, czujniki przesunięcia 105, 105' i przewody przepływowe 103A i 103B. Urządzenie napędowe 104 i czujniki przesunięcia 105 i 105' są połączone z przewodami przepływowymi 103A i 103B.
Kołnierze 101 i 101' są dołączone do przewodów rozgałęźnych 102 i 102'. Przewody rozgałęźne 102 i 102' są zamocowane do przeciwległych końców elementu dystansowego 106. Element dystansowy 106 utrzymuje oddalenie przewodów rozgałęźnych 102 i 102' w celu zapobiegania niepożądanym drganiom w przewodach przepływowych 103A i 103B. Gdy zespół mierzący 10 jest umieszczony w ukł adzie rurowym (nie pokazany), który przenosi mierzony materiał , materiał wchodzi do zespoł u mierzącego 10 przez kołnierz 101, przechodzi przez wlot wlotowego przewodu rozgałęźnego 102, gdzie całkowita ilość materiału jest kierowana do wejścia przewodów przepływowych 103A i 103B, przepływa przez przewody przepływowe 103A i 103B i z powrotem do wylotowego przewodu rozgałęźnego 102', gdzie wychodzi z zespołu mierzącego 10 przez kołnierz 101'.
Przewody przepływowe 103A i 103B są dobrane i odpowiednio zamontowane do wlotowego przewodu rozgałęźnego 102 i wylotowego przewodu rozgałęźnego 102' tak, że zasadniczo mają taki sam rozkład masy, moment bezwładności, moduły sprężystości wokół osi zginania odpowiednio W-W i W'-W'. Przewody przepływowe rozciągają się na zewnątrz od przewodów rozgałęźnych zasadniczo równolegle.
Przewody przepływowe 103A, 103B są napędzane za pomocą urządzenia napędowego 104 w przeciwnych kierunkach wokół ich odpowiednich osi zginania W i W' i przy modzie zginania przepływomierza, określanym jako pierwszy. Urządzenie napędowe 104 może stanowić jedno z wielu doPL 210 330 B1 brze znanych urządzeń, takich jak magnes zamontowany do przewodu przepływowego 103A i przeciwległa cewka do wywoływania drgań obu przewodów. Odpowiedni sygnał uruchamiający jest doprowadzany przez zespół elektroniczny 20, poprzez przewody 110 do urządzenia napędowego 104. Fig. 1 jest zamieszczony jedynie jako opis przykładowego przepływomierza Coriolisa i nie ma na celu ograniczenia ujawnienia niniejszego wynalazku.
Zespół elektroniczny 20 miernika przekazuje sygnał czujników przewodami odpowiednio 111 i 111'. Czujnik elektroniczny 20 przekazuje przez przewód 110 sygnał uruchamiający, który powoduje, że urządzenie napędowe wprawia w drgania przewody przepływowe 103A i 103B. Zespół elektroniczny 20 przetwarza sygnały szybkości lewy i prawy z czujników przesunięcia 105, 105' obliczając szybkość przepływu masowego. Ścieżka 26 zapewnia wejście i wyjście, które umożliwia zespołowi elektronicznemu 20 kontaktowanie się z operatorem.
Fig. 2 przedstawia korzystny przykład wykonania urządzenia napędowego 104 przepływomierza Coriolisa 5. W zalecanym przykładzie wykonania, urządzenie napędowe 104 jest zespołem cewki i magnesu. Znawcy w tej dziedzinie zauważą że mogą być stosowane inne typy urządzeń napędowych.
Urządzenie napędowe 104 ma zespół magnesu 210 i zespół cewki 220. Wsporniki 211 rozciągają się na zewnątrz w przeciwnych kierunkach od zespołu magnesu 210 i zespołu cewki 220. Wsporniki 211 są skrzydłami, które rozciągają się na zewnątrz od płaskiej podstawy i mają na spodzie zasadniczo zakrzywioną krawędź 290, która jest ukształtowana do umieszczania przewodu przepływowego 103A lub 103B. Zakrzywione krawędzie 290 wsporników 211 są następnie spawane lub w inny sposób dołączane do przewodów przepł ywowych 103A, 103B w celu mocowania urzą dzenia napędowego 104 do przepływomierza Coriolisa 5.
Zespół magnesu 210 zawiera uchwyt 202 magnesu jako podstawę. Wsporniki 211 są usytuowane z pierwszej strony uchwytu 202. Ściany 213 i 214 rozciągają się na zewnątrz od zewnętrznych krawędzi drugiej strony uchwytu 202 magnesu. Ściany 213 i 214 regulują kierunek pola magnetycznego 203 prostopadłego do zezwoju 204 cewki.
Magnes 203 jest zasadniczo cylindrycznym magnesem mającym końce pierwszy i drugi. Magnes 203 jest zamocowany do tulei magnesu (nie pokazana). Tuleja magnesu i magnes 203 są przymocowane do drugiej powierzchni uchwytu 202 magnesu utrzymując magnes 203 w zespole 210 magnesu. Magnes 203 zwykle ma biegun (nie pokazany) dołączony do jego drugiej strony. Biegun magnesu (nie pokazany) jest kołpakiem przymocowanym do drugiego końca magnesu 203 i kierującym pole magnetyczne do zezwoju 204.
Zespół cewki 220 zawiera zezwój 204 i korpus 205 cewki. Korpus 205 cewki jest przymocowany do wspornika 211. Korpus 205 cewki ma szpulę wystającą od pierwszej powierzchni, wokół której jest nawinięty zezwój 204. Zezwój 204 jest zamontowany na korpusie 205 cewki przeciwlegle do magnesu 203. Zezwój 204 jest połączony z przewodami 110, które doprowadzają przemienny prąd do zezwoju 204. Przemienny prąd powoduje, że zezwój 204 i magnes 203 są przyciągane do siebie i odpychane, co z kolei powoduje drganie przewodów przepł ywowych 103A i 103B przeciwnie do siebie.
Fig. 3 przedstawia w uproszczeniu przekrój poprzeczny do osi X przewodu przepływowego 103. Przewód przepływowy 103 ma zamontowane urządzenie napędowe 104. Urządzenie napędowe 104 jest przesunięte względem przewodu przepływowego 103 o kąt przesunięcia Φ. Przewód przepływowy 103 przemieszcza się w kierunku Z z amplitudą ΔΖ. Gdy przewód przepływowy 103 przemieszcza się w kierunku Z, jego nieruchome zamocowanie powoduje, że obraca się on wokół środka obrotu, CR, wywołując kątową amplitudę ΔΘ. Urządzenie napędowe 104 i związany jego środek masy CM, obracają się z tą samą kątową amplitudą ΔΘ co przewód przepływowy 103. Jednak, ze względu na kąt przesunięcia Φ, środek masy CM urządzenia napędowego 104 drga do góry i do dołu względem linii L. To nadaje środkowi masy CM urządzenia napędowego 104 ruch pionowy ΔYm.
Fig. 4 przedstawia zespół wyważający 400 w pierwszym przykładzie wykonania wynalazku. Zespół wyważający 400 zawiera ciężarki wyważające 401 i 402 dołączane do przewodów przepływowych 103A i 103B. Połączenie ciężarków wyważających 401 i 402 może być realizowane przy użyciu różnych sposobów włącznie z mechanicznym mocowaniem, lutowaniem lub przyklejaniem. Ciężarek wyważający 401 ma taką wielkość i jest tak umocowany, że jego środek masy CMb1 w połączeniu ze środkiem masy CMc zespołu cewki 220 określa wynikowy środek masy CCM1, który jest usytuowany w płaszczyźnie X-Y przewodu 103A. Także ciężarek wyważający 402 ma środek masy CMb2. Ciężarek wyważający 402 ma taką wielkość i jest tak umocowany, że jego środek masy CMb2 w połączeniu ze środkiem masy CMm zespołu magnesu 210 określa połączony wynikowy środek masy CCM2, który jest usytuowany w płaszczyźnie X-Y przewodu 103B. Szczególne atrybuty ciężarków wyważających
PL 210 330 B1
401, 402 są takie, że masa M pomnożona przez prędkość VY ciężarku wyważającego (indeks BW) jest równa i przeciwna do masy M pomnożonej przez prędkość VY urządzenia napędowego 104 w kierunku Y (indeks DA), dla każdego przewodu przepływowego 103A, 103B, jak pokazano przez:
(M*VY)BW+(M*VY)DA = 0 (3)
Innymi słowy, moment MBW ciężarku wyważającego jest przeciwny momentowi MDA urządzenia napędowego 104 przymocowanego do danego przewodu 103A, 103B, jak wskazano w następującym:
(MBW)Y + (MDA)Y = 0 (4)
Fig. 5 przedstawia zespół wyważający 500 w innym przykładzie wykonania. Zespół wyważający 500 zawiera ciężarki wyważające 501 i 502 dołączane do przewodów przepływowych 103A i 103B za pomocą sprężyn płatkowych 504 i 505. Sprężyna płatkowa 504 jest usytuowana pod kątem około 45 stopni do płaszczyzny X-Y i jest dołączona do przeciwległej strony przewodu przepływowego, co zespół cewki 220. Sztywność sprężyny płatkowej 504 i masa ciężarku wyważającego 501 są dobrane tak, że częstotliwość własna urządzenia do aktywnego wyważania w kierunku Y w jego pierwszym modzie drgań (mod nurkującej płyty) jest poniżej częstotliwości napędu miernika. Przy częstotliwości własnej poniżej częstotliwości wzbudzania (napędu), ciężarek 501 ma tendencję do przemieszczania się w fazie niezgodnej z przewodem 103A. Tak więc, gdy przewód 103A przemieszcza się na lewo (kierunek: -Z) ciężarek wyważający 501 przemieszcza się na prawo (kierunek: +Z) względem przewodu. Ale, ze względu na kąt sprężyny płatkowej 504 do płaszczyzny X-Y, ciężarek wyważający 501 jest ograniczony przez sprężynę płatkową do przemieszczania się na prawo i do dołu (kierunek: -Z i +Y). Jest to korzystne, ponieważ, gdy przewód 103A przemieszcza się na lewo, przesunięty zespół cewki 220 przemieszcza się na lewo i do góry (kierunek: +Z i +Y). Poprzez zaprojektowanie stosunku masy i sprężyny tak, że moment w kierunku Y (masa pomnoż ona przez prędkość) urządzenia do aktywnego wyważania w kierunku Y przesuniętych części składowych urządzenia napędowego, zewnętrzne drganie w kierunku Y całego miernika może być prawie wyeliminowane. Tę samą zasadę projektowania stosuje się do rury 103B.
Drugi przykład ma dodatkowe zalety. Ponieważ ciężarki wyważające 501 i 502 są zwieszone od przewodów 103A i 103B za pomocą sprężyn płatkowych 504 i 505, drgają one w fazie niezgodnej z przewodami przepł ywowymi 103A i 103B, co powoduje powią zanie bardzo mał ej ich masy z przewodami przepływowymi 103A i 103B.
Powyższe przykłady nie są ograniczone do kompensowania przesunięcia masy urządzenia napędowego. Na przykład, odkształcenie odlewów przewodów rozgałęźnych przez siły przewodów przepływowych może powodować drgania w kołnierzu miernika w kierunku Y. Jeżeli drgania kołnierza są w fazie z drganiami spowodowanymi przesunię ciem masy urzą dzenia napę dowego, wtedy wyważ enie masy może być zwiększone w celu skompensowania dodatkowych drgań wskutek odkształcenia przewodu rozgałęźnego. Podobnie, jeżeli drgania kołnierza nie są w fazie z drganiami spowodowanymi przesunięciem masy urządzenia napędowego, wyważenie masy może być mniejsze.
Claims (9)
1. Przepływomierz Coriolisa, zawierający co najmniej jeden przewód przepływowy i urządzenie napędowe połączone z tym co najmniej jednym przewodem przepływowym, znamienny tym, że zawiera układ wyważający (400, 500) połączony z tym co najmniej jednym przewodem przepływowym (103A, 103B), przy czym układ wyważający (400, 500) ma wielkość i jest usytuowany tak, że moment (MBW) układu wyważającego (400, 500) jest równy i przeciwny momentowi (MDA) urządzenia napędowego (104).
2. Przepływomierz Coriolisa według zastrz. 1, znamienny tym, że układ wyważający (400, 500) zawiera ciężarek wyważający (401, 402).
3. Przepływomierz Coriolisa według zastrz. 1, znamienny tym, że układ wyważający (400, 500) ma wielkość i jest usytuowany tak, że wynikowy środek masy (CCM1, CCM2) urządzenia napędowego (104) i ukł adu wywa ż ają cego (400, 500) leż y w pobliż u pł aszczyzny linii ś rodkowej co najmniej jednego przewodu przepływowego (103A, 103B).
4. Przepływomierz Coriolisa według zastrz. 1, znamienny tym, że układ wyważający (400, 500) zawiera ciężarek wyważający (501, 502) połączony z co najmniej jednym przewodem przepływowym (103A, 103B) za pośrednictwem sprężyny płatkowej (504, 505).
PL 210 330 B1
5. Przepływomierz Coriolisa według zastrz. 4, znamienny tym, że sztywność sprężyny płatkowej (504, 505) i ciężarek wyważający (501, 502) są dobrane dla nadania układowi wyważającemu (400, 500) częstotliwości własnej mniejszej niż częstotliwość urządzenia napędowego (104) przepływomierza.
6. Przepływomierz Coriolisa według zastrz. 1, znamienny tym, że układ wyważający (400, 500) jest wprawiany w drgania w fazie niezgodnej z co najmniej jednym przewodem przepływowym (103A, 103B).
7. Przepływomierz Coriolisa według zastrz. 1, znamienny tym, że układ wyważający (400, 500) jest usytuowany po przeciwnej stronie co najmniej jednego przewodu przepływowego (103A, 103B) względem części składowej urządzenia napędowego (104) i pod kątem zasadniczo czterdziestu pięciu stopni do płaszczyzny przewodu przepływowego (103A, 103B).
8. Przepływomierz Coriolisa według zastrz. 1, znamienny tym, że układ wyważający (400, 500) jest usytuowany po przeciwnej stronie tego co najmniej jednego przewodu przepływowego (103A, 103B) względem części składowej urządzenia napędowego (104).
9. Przepływomierz Coriolisa według zastrz. 1, znamienny tym, że układ wyważający (400, 500) ma wielkość i jest usytuowany tak, że moment (MBW) układu wyważającego (400, 500) jest równy i przeciwny momentowi (MDA) urządzenia napędowego (104) w kierunku prostopadłym do ruchu urządzenia napędowego (104).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL377877A PL210330B1 (pl) | 2003-04-17 | 2003-04-17 | Przepływomierz Coriolisa |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL377877A PL210330B1 (pl) | 2003-04-17 | 2003-04-17 | Przepływomierz Coriolisa |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL377877A1 PL377877A1 (pl) | 2006-02-20 |
PL210330B1 true PL210330B1 (pl) | 2012-01-31 |
Family
ID=37945332
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL377877A PL210330B1 (pl) | 2003-04-17 | 2003-04-17 | Przepływomierz Coriolisa |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL210330B1 (pl) |
-
2003
- 2003-04-17 PL PL377877A patent/PL210330B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL377877A1 (pl) | 2006-02-20 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US7287438B2 (en) | Method and apparatus for force balancing of a Coriolis flow meter | |
US7654152B2 (en) | Vibration-type measuring transducer having connecting lines secured pointwise to the transducer housing | |
JP5205474B2 (ja) | 改良されたバランスシステムを備えるコリオリ流量計 | |
CA2562284C (en) | Method and apparatus for force balancing | |
US7597007B2 (en) | Split balance weights for eliminating density effect on flow | |
PL210330B1 (pl) | Przepływomierz Coriolisa | |
RU2316734C2 (ru) | Способ и устройство для силового уравновешивания расходомера кориолиса | |
RU2348906C2 (ru) | Разделенные уравновешивающие грузы для устранения влияния плотности на измерение расхода | |
RU2351901C2 (ru) | Способ и средство для балансировки | |
PL216207B1 (pl) | Przepływomierz Coriolisa i sposób wyważania przepływomierza Coriolisa |