PL207543B1 - Zawiasa - Google Patents

Zawiasa

Info

Publication number
PL207543B1
PL207543B1 PL379802A PL37980206A PL207543B1 PL 207543 B1 PL207543 B1 PL 207543B1 PL 379802 A PL379802 A PL 379802A PL 37980206 A PL37980206 A PL 37980206A PL 207543 B1 PL207543 B1 PL 207543B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hinge
support arm
arm
open profile
hinge according
Prior art date
Application number
PL379802A
Other languages
English (en)
Other versions
PL379802A1 (pl
Inventor
Tomasz Ściążko
Original Assignee
Metal Box Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Metal Box Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Metal Box Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL379802A priority Critical patent/PL207543B1/pl
Publication of PL379802A1 publication Critical patent/PL379802A1/pl
Publication of PL207543B1 publication Critical patent/PL207543B1/pl

Links

Landscapes

  • Closing And Opening Devices For Wings, And Checks For Wings (AREA)
  • Hinges (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest zawiasa, przeznaczona zwłaszcza do stosowania w zamknięciach szaf urządzeń energetycznych lub pomiarowych, oraz znajdująca zastosowanie w przemyśle maszynowym lub energetycznym,
Z polskiego opisu wynalazku zgł oszonego do opatentowania nr P- 360679 znane jest rozwią zanie pod tytułem zawiasa, z co najmniej jednym przegubem osiowym z ukształtowanym jako ramię zawiasy pierwszym członem zawiasy, który jest połączony obrotowo z drugim członem zawiasy, przy czym ramię zawiasy ma ceowy w zasadzie przekrój, a skrzydełka ceowego przekroju swymi wolnymi końcami są skierowane do mebla i na wolnych skrzydełkach są umieszczone w płaszczyźnie równoległej do mebla, odgięte w bok stopki mocujące, charakteryzuje się tym, że ceowy w zasadzie przekrój jest rozszerzony na wolnych końcach zwróconych do mebla tak, że przekrój ma kształt trapezowy, przy czym na przeciwległym do stopek mocujących wolnym końcu ramienia zawiasy przekrój trapezowy ma ciągłe przejście do równoległych skrzydełek ceowych, zaś w strefie tych równoległych skrzydełek ceowych jest utworzona co najmniej jedna oś zawiasy, a naprzeciwległe skrzydełka trapezowej części przekroju są w taki sposób nierówne, że są wyoblone.
Z innego polskiego opisu wynalazku zgł oszonego do opatentowania nr P-370337 znany jest zawias do drzwi lub okien. Przedmiotem opublikowanego wynalazku jest zawias, mający postać przegubu, zawierającego dwa współpracujące ze sobą elementy, z których jeden umocowany jest na ramie skrzydła, a drugi na futrynie. Górny człon zawiera osiowy trzpień, osadzony w wydrążonym kanale korpusu, a dolny człon zawiera uformowaną mimośrodowo tuleję, tworzącą łożysko ślizgowe dla trzpienia i osadzoną w wydrążonym kanale korpusu. Trzpień składa się ze stopy, i głowy, a w obszarze pomiędzy stopą i głową znajduje się płaski karb o zarysie zewnętrznym równym zarysowi zewnętrznemu gniazda podkładki, osłaniającej kołnierz tulei. Wewnętrzną powierzchnię kanału korpusu wyznacza powierzchnia gwintu oraz powierzchnia podłużnych rowków, które znajdują się poza obrysem gwintu. Zamocowana w korpusie tuleja posiada na swoim obwodzie więcej niż cztery podłużne żebra. Korpus jest mocowany do ramy ruchomego skrzydła, a drugi korpus do ramy futryny poprzez uchwyty, w których są wydrążone gładkie otwory z osadzoną wewnątrz tulejką oraz wkrętami, które są wkręcone w odpowiedni otwór kontr płytki umieszczonej wewnątrz ramy skrzydła lub ramy futryny wyposażonej w futryny, wyposażonej w sprężynę, mającą kształt wygiętego płaskownika.
Z kolejnego polskiego opisu wynalazku zgł oszonego do opatentowania nr P-294437, znane jest rozwiązanie pot tytułem „Zawiasa meblowa przegubowa. Zawiasa ma sprężynę w postaci taśmy, która jest tak ukształtowana, że ma dwa ramiona: krótkie i długie. Sprężyna ma dwa zaczepy służące do ustalenia i mocowania sprężyny w ramieniu długim oraz dwa zaczepy służące do mocowania sprężyny w puszce zawiasy.
Z innego polskiego opisu wynalazku zgł oszonego do opatentowania nr P-361517, znana jest zawiasa, zwłaszcza do mebli, zawierająca ramię zawiasy lub stałą sekcję korpusową i elastycznie z nią połączoną przegubową sekcję zawiasy, której ruch jest tłumiony co najmniej na części drogi do położenia zamknięcia przez tłumik obrotu, przy czym tłumik obrotu jest tłumikiem osiowym, którego oś stanowi oś zawiasy i którego cylinder jest na stałe połączony z sekcją zawiasy przegubowo opartą na osi.
Celem wynalazku jest skonstruowanie zawiasy o budowie umożliwiającej samoczynne odmykanie drzwi, oraz ich utrzymywanie w położeniu otwartym w przypadkach odryglowania skobla lub zamka, co winno korzystnie wpłynąć na obsługę urządzeń zabudowanych i zamykanych drzwiami.
W rozwiązaniu według wynalazku zawiasa, zwłaszcza szaf urządzeń energetycznych lub pomiarowych, znajdująca zastosowanie w przemyśle maszynowym, energetycznym, zaopatrzona w przeguby osiowe, ramię nośne, odznacza się tym, że ma ramię nośne utworzone jako niedomknięty profil, którego zakończenie wewnętrzne jest połączone z przegubem wewnętrznym stałym a zakończenie zewnętrzne jest połączone z przegubem zewnętrznym odchylnym, przy czym ramię nośne utworzone jako niedomknięty profil ma element wymuszania odchylania korzystnie o kąt wynoszący 90°.
Zawiasa według wynalazku odznacza się tym, że ramię nośne utworzone jako niedomknięty profil ma wewnętrzną część stanowiącą kształt prostokąta.
Zawiasa według wynalazku odznacza się tym, że ramię nośne utworzone jako niedomknięty profil ma łączenie regulacyjne zaciskane elementem złącznym.
Zawiasa według wynalazku odznacza się tym, że ramię nośne utworzone jako niedomknięty profil ma wewnętrzną część stanowiącą wycinek okręgu.
PL 207 543 B1
Zawiasa według wynalazku odznacza się tym, że elementem wymuszania odchylania ramienia nośnego jest płaska sprężyna dźwigniowa.
Zawiasa według wynalazku odznacza się tym, że elementem wymuszania odchylania ramienia nośnego jest sprężyna śrubowa. Zawiasa według wynalazku odznacza się tym, że elementem wymuszania odchylania ramienia nośnego jest zespół magnetyczny.
Zastosowanie rozwiązania według wynalazku umożliwia skonstruowanie zawiasy, której budowa umożliwia samoczynne odmykanie drzwi, oraz utrzymywanie ich w stanie otwartym w przypadkach odryglowania skobla lub zamka, co korzystnie wpływa na obsługę urządzeń zabudowanych i zamykanych drzwiami.
Przedmiot wynalazku jest pokazany w przykładach wykonania i na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia zawiasę w przekroju poprzecznym, o ramieniu nośnym stanowiącym prostokątny niedomknięty profil, w położeniu zamkniętych drzwi, fig. 2 - przedstawia zawiasę w przekroju poprzecznym, w położ eniu otwartych drzwi o ką t wynoszący około 90°, fig. 3 - przedstawia zawiasę w przekroju poprzecznym, w położeniu otwartych drzwi o kąt wynoszący około 180°, fig. 4 - przedstawia zawiasę w przekroju poprzecznym, o ramieniu nośnym stanowiącym łukowy niedomknięty profil, w położeniu zamkniętych drzwi, fig. 5 - przedstawia zawiasę w przekroju poprzecznym, o ramieniu nośnym stanowiącym prostokątny niedomknięty profil, zaopatrzonym w sprężynę śrubową w położeniu otwartych drzwi o kąt wynoszący około 90°, fig. 6 - przedstawia zawiasę w przekroju poprzecznym, o ramieniu nośnym stanowiącym prostokątny niedomknięty profil, zaopatrzonym w sprężynę stożkową w położeniu otwartych drzwi o kąt wynoszący około 90°.
W przykładowym wykonaniu, zawiasa szaf urządzeń energetycznych lub pomiarowych ma ramię nośne 1 utworzone jako niedomknięty profil 2 o kształcie prostokątnym 3, którego ramię regulacyjne 4 ma łączenie kompensacyjne 5. Zakończenie wewnętrzne 6 ramienia nośnego 4 jest połączone poprzez przegub wewnętrzny stały 7 z uchwytem wewnętrznym 8 przytwierdzonym do ościeżnicy 9. Natomiast zakończenie zewnętrzne 10 jest połączone przegubem zewnętrznym odchylnym 11 i uchwytem zewnętrznym 12 z drzwiami 13. Ramię nośne 1 utworzone jako niedomknięty profil 2 ma element wymuszania odchylania 14 korzystnie o kąt wynoszący 90°. W przykładowych wykonaniach wynalazku, uwidocznionych na rysunku - fig. 1 do fig. 4, elementem wymuszania odchylania 14 jest płaska sprężyna dźwigniowa 15 połączona z bokiem ościeżnicy 9. Swobodny koniec płaskiej sprężyny dźwigniowej 15 dociskając do boku ramienia nośnego 1 zawiasy, wymusza jej obrót o kąt wynoszący korzystnie 90° wokół przegubu wewnętrznego stałego 7, co skutkuje otwarciem drzwi 13 po zwolnieniu zaczepu lub zamka. Ramię nośne 1 o kształcie prostokąta 3, ma łączenie regulacyjne 5 zaciskane elementem złącznym 16. W wykonaniu przedstawionym na rysunku - fig. 4 ramię nośne 1 utworzone jako niedomknięty profil 2 ma wewnętrzną część stanowiącą wycinek okręgu 17. W przykładowym wykonaniu wynalazku, uwidocznionym na rysunku fig. 5, elementem wymuszania odchylania 14 jest sprężyna śrubowa 18 połączona z bokiem ościeżnicy 9, a w wykonaniu przedstawionym na rysunku fig. 6 elementem wymuszania odchylania 14 jest zespół magnetyczny 19.
Działanie rozwiązania według wynalazku jest następujące. Swobodny koniec płaskiej sprężyny dźwigniowej 15 dociskając do boku ramienia nośnego 1 zawiasy, wymusza jej obrót o kąt wynoszący korzystnie 90° wokół przegubu wewnętrznego stałego co skutkuje otwarciem drzwi 13 po zwolnieniu zaczepu lub zamka i utrzymaniu ich w położeniu otwartym. Dalsze odchylanie drzwi 13, jest pokazane na rysunku - fig. 3. Korzystnym skutkiem rozwiązania jest utrzymywanie drzwi 13 w położeniu otwartym, zapewniającym swobodne obsługiwanie wewnętrznych urządzeń energetycznych lub elektrycznych.

Claims (7)

1. Zawiasa, zwłaszcza szaf urządzeń energetycznych lub pomiarowych, znajdująca zastosowanie w przemyśle maszynowym, energetycznym, zaopatrzona w przeguby osiowe, ramię nośne, znamienna tym, że ma ramię nośne (1) utworzone jako niedomknięty profil (2), którego zakończenie wewnętrzne (6) jest połączone z przegubem wewnętrznym stałym (1) a zakończenie zewnętrzne (10) jest połączone z przegubem zewnętrznym odchylnym (11), przy czym ramię nośne (1) utworzone jako niedomknięty profil (2) ma element wymuszania odchylania (14) korzystnie o kąt wynoszący 90°.
2. Zawiasa według zastrz. 1, znamienna tym, że ramię nośne (1) utworzone jako niedomknięty profil (2) ma wewnętrzną część stanowiącą kształt prostokąta (3).
PL 207 543 B1
3. Zawiasa według zastrz. 1, znamienna tym, że ramię nośne (1) utworzone jako niedomknięty profil (2) ma łączenie regulacyjne (5) zaciskane elementem złącznym (16).
4. Zawiasa według zastrz. 1, znamienna tym, że ramię nośne (1) utworzone jako niedomknięty profil (2) ma wewnętrzną część stanowiącą wycinek okręgu (17).
5. Zawiasa według zastrz. 1, znamienna tym, że elementem wymuszania odchylania (14) ramienia nośnego (1) jest płaska sprężyna dźwigniowa (15).
6. Zawiasa według zastrz. 1, znamienna tym, że elementem wymuszania odchylania (14) ramienia nośnego (1) jest sprężyna śrubowa (18).
7. Zawiasa według zastrz. 1, znamienna tym, że elementem wymuszania odchylania (14) ramienia nośnego (1) jest zespół magnetyczny (19).
PL379802A 2006-05-29 2006-05-29 Zawiasa PL207543B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL379802A PL207543B1 (pl) 2006-05-29 2006-05-29 Zawiasa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL379802A PL207543B1 (pl) 2006-05-29 2006-05-29 Zawiasa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL379802A1 PL379802A1 (pl) 2007-12-10
PL207543B1 true PL207543B1 (pl) 2010-12-31

Family

ID=43027902

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL379802A PL207543B1 (pl) 2006-05-29 2006-05-29 Zawiasa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL207543B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL379802A1 (pl) 2007-12-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN111344471B (zh) 用于家具的翻板配件、家具主体的侧壁以及具有侧壁的家具
US10458167B2 (en) Appliance hinge counterbalance assembly with snubber
ES2870200T3 (es) Bisagra multiarticulada
US7003851B2 (en) Hinge
ES2963913T3 (es) Bisagra multiarticulada
US8443489B2 (en) Appliance hinge counterbalance assembly
RU2552254C2 (ru) Шарниры и их составные элементы
US11008793B2 (en) Flap holder for a furniture flap
ES2939466T3 (es) Herraje de mueble
US7594300B2 (en) Adjustable hinge
RU2674189C2 (ru) Холодильный или морозильный шкаф
EP1767721A1 (en) Awning arm support with adjustable angle of inclination
DE50302667D1 (de) Mehrgelenkscharnier
CN114026305B (zh) 家具门扇或类似物的铰链和设置有该铰链的家具物品
GB2406879A (en) Hinge
KR101054927B1 (ko) 냉장고 도어의 힌지장치
US6442798B1 (en) Hinge for furniture
CA3013032A1 (en) Panic exit device and door handle
US20080209677A1 (en) Furniture hinge
US6497005B2 (en) Hinge mounted adjustable doorstop
CN109496248A (zh) 家具铰链
ITMI20012624A1 (it) Mobile e cerniera per il medesimo
CN108868409B (zh) 具有防夹功能的铰链和用于调节铰链的固定件的方法
CN107939190B (zh) 一种大幅度开合防火逃生的高承重门窗铰链
ES2645532T3 (es) Sujeción de puerta para una puerta de mueble