PL207419B1 - Sposób wytwarzania tworzyw drzewnych i zastosowanie prepolimerów zawierających grupy uretanowe - Google Patents

Sposób wytwarzania tworzyw drzewnych i zastosowanie prepolimerów zawierających grupy uretanowe

Info

Publication number
PL207419B1
PL207419B1 PL367792A PL36779202A PL207419B1 PL 207419 B1 PL207419 B1 PL 207419B1 PL 367792 A PL367792 A PL 367792A PL 36779202 A PL36779202 A PL 36779202A PL 207419 B1 PL207419 B1 PL 207419B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
prepolymer
materials
binder
polyethers
Prior art date
Application number
PL367792A
Other languages
English (en)
Other versions
PL367792A1 (pl
Inventor
Peter Haas
Theodore Frick
Ingo Brassat
Donald-Richard Larimer
Andreas Pielasch
Original Assignee
Bayer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Ag filed Critical Bayer Ag
Publication of PL367792A1 publication Critical patent/PL367792A1/pl
Publication of PL207419B1 publication Critical patent/PL207419B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09JADHESIVES; NON-MECHANICAL ASPECTS OF ADHESIVE PROCESSES IN GENERAL; ADHESIVE PROCESSES NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE; USE OF MATERIALS AS ADHESIVES
    • C09J175/00Adhesives based on polyureas or polyurethanes; Adhesives based on derivatives of such polymers
    • C09J175/04Polyurethanes
    • C09J175/08Polyurethanes from polyethers
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G18/00Polymeric products of isocyanates or isothiocyanates
    • C08G18/06Polymeric products of isocyanates or isothiocyanates with compounds having active hydrogen
    • C08G18/08Processes
    • C08G18/10Prepolymer processes involving reaction of isocyanates or isothiocyanates with compounds having active hydrogen in a first reaction step
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L97/00Compositions of lignin-containing materials
    • C08L97/02Lignocellulosic material, e.g. wood, straw or bagasse

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)
  • Press Drives And Press Lines (AREA)
  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)

Abstract

Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania tworzyw drzewnych, przez prasowanie materiałów zawierających lignocelulozę pokrytych środkiem wiążącym, w których dzięki zastosowaniu specjalnego środka wiążącego zwiększona została wytrzymałość klejenia na zimno materiałów zawierających lignocelulozę.

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania tworzyw drzewnych, przez prasowanie materiałów zawierających lignocelulozę pokrytych środkiem wiążącym, w którym dzięki zastosowaniu specjalnego środka wiążącego zwiększona została wytrzymałość klejenia na zimno materiałów zawierających lignocelulozę, a także dotyczy zastosowania prepolimerów zawierających grupy uretanowe do wytwarzania materiałów zawierających materiały lignocelulozowe.
Materiały prasowane, jako uszlachetnione produkty z surowców lignocelulozowych, takich jak wióry drzewne, włókna drzewne lub forniry i środków wiążących lub klejów wykonuje się przez prasowanie w różnych temperaturach. Odgrywają one znaczącą rolę, jako cenne materiały w przemyśle meblowym, w budownictwie i opakowaniach.
Ważnymi środkami wiążącymi przy wytwarzaniu tych produktów są żywice aminowe lub żywice fenolowe oraz środki wiążące oparte na poliizocyjanianach, szeregu difenylometanu (pMDI).
Wadą tych środków wiążących z pMDI jest zła wytrzymałość klejenia na zimno klejonych produktów. Można to zauważyć w obszarze krawędzi, gdy pokryta klejem kształtka sprasowana na zimno, porusza się podczas procesu wytwarzania bez bocznego wsparcia. Dochodzi w tym wypadku do odłamań w obszarze krawędzi tak, że kształtka z tworzywa drzewnego musi być następnie obcięta na całej długości pęknięcia krawędzi.
Dla rozwiązania tego problemu powstało wiele propozycji. Według opisu patentowego EP-A 352 558 wytrzymałość klejenia na zimno można polepszyć przez zastosowanie poliizocyjanianów, związków z przynajmniej dwoma atomami wodoru reaktywnymi w stosunku do izocyjanianów i węglanów alkilenowych. W opisie patentowym EP-A 93 357 opisane zostały prepolimery oparte na diizocyjanianach difenylometanu modyfikowanych uretanowo, jako środku wiążącym. Z opisu patentowego WO 99/19141 znane są środki wiążące z diizocyjanianów difenylometanu i polimerów reaktywnych w stosunku do izocyjanianów, do wytwarzania sklejek poprzez prasowanie fornirów.
Obecnie stwierdzono, że wytrzymałość klejenia na zimno przy obróbce wiórów najbardziej podatnych na uszkodzenia, można znacznie polepszyć, gdy jako środek wiążący, zastosuje się prepolimery pMDI, które modyfikowane są uretanowo przez reakcję z polieterami zawierającymi hydroksylowe grupy funkcyjne bogatymi w EO.
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest sposób wytwarzania materiałów prasowanych na bazie materiałów lignocelulozowych i prepolimerów, jako środka wiążącego, w którym jako środek wiążący stosuje się prepolimery zawierające grupy uretanowe, o zawartości grup NCO od 20 do 31% wagowych, które otrzymuje się w reakcji poliizocyjanianów z szeregu diizocyjanianu difenylometanu z polieterami zawierają cymi hydroksylowe grupy funkcyjne, o zawartoś ci EO wię kszej niż 60% wagowych w przeliczeniu na łączną ilość tlenków alkilenowych stosowanych do wytwarzania polieterów, z zastosowaniem sorbitu, cukru trzcinowego lub degradowanej skrobi jako zwią zków inicjują cych.
Następnym przedmiotem wynalazku jest zastosowanie propolimerów zawierających grupy uretanowe, o zawartości grup NCO od 20 do 31% wagowych, które otrzymuje się w reakcji poliizocyjanianów z szeregu diizocyjanianu difenylometanu z polieterami zawierającymi hydroksylowe grupy funkcyjne, o zawartości EO większej niż 60% wagowych w przeliczeniu na łączną ilość tlenków alkilenowych stosowanych do wytwarzania polieterów, z zastosowaniem sorbitu, cukru trzcinowego lub degradowanej skrobi jako związków inicjujących, do wytwarzania materiałów zawierających materiały lignocelulozowe.
Do wytwarzania prepolimerów stosuje się poliizocyjaniany z szeregu diizocyjanianu difenylometanu, np., polifenylo-polimetyleno-poliizocyjaniany, jakie są wytwarzane przez kondensację aniliny z formaldehydem i następujące dalej fosgenowanie („surowy MDI”). Korzystnie jako składniki poliizocyjanianowe stosuje się izocyjaniany zawierające większą ilość pierścieni, z szeregu diizocyjanianu difenylometanu (typy pMDI). Szczególnie korzystnie wykazują one zawartość monomerycznego diizocyjanianu difenylometanu mniejszą niż 55% wagowych.
Prepolimery otrzymuje się przez reakcję poliizocyjanianu z polieterami zawierającymi grupy hydroksylowe, o zawartości EO większej niż 60% wagowych, korzystnie większej niż 70% wagowych w przeliczeniu na łączną ilość tlenków alkilenowych zastosowanych do wytworzenia polieteru. Polietery z hydroksylowymi grupami funkcyjnymi wykazują z reguły 1 do 8, korzystnie 2 do 6 grup OH. Mają one korzystnie średnie liczbowo ciężary cząsteczkowe od 400 do 10 000 g/mol, szczególnie korzystnie 1 000 do 8 000 g/mol. Korzystnie stosuje się poli[(oksypropyleno)-ko-(oksyetyleno)]poliole.
PL 207 419 B1
Polietery z hydroksylowymi grupami funkcyjnymi mogą być wytwarzane znanymi sposobami, przykładowo przez anionową polimeryzację tlenków alkilenowych w obecności związków inicjujących zawierających aktywne atomy wodoru. Odpowiednie tlenki alkilenowe zawierają 2 do 4 atomów węgla w reszcie alkilenowej. Obok tlenku etylenu przykładami są tetrahydrofuran, 1,2-epoksypropan, 1,2względnie 2,3-epoksy-butan lecz korzystnie stosuje się tlenek etylenu (EO) i 1,2-epoksypropan (PO). Tlenki alkilenowe mogą być stosowane naprzemiennie kolejno po sobie lub w postaci mieszanin.
Jako związki inicjujące stosuje się, jak wyżej podano, sorbit, cukier trzcinowy lub degradowaną skrobię.
Reakcję poliizocyjanianów i polieterów z hydroksylowymi grupami funkcyjnymi prowadzi się z reguły w temperaturach od 20 do 120°C. Poliizocyjaniany i polietery z hydroksylowymi grupami funkcyjnymi stosuje się w takich stosunkach ilościowych, żeby wytworzony polimer wykazywał zawartość grup NCO od 20 do 31% wagowych, korzystnie 22 do 28% wagowych. Prepolimery mają korzystnie ciężar równoważnikowy od 250 do 5 000 g/mol.
Odpowiednimi surowcami lignocelulozowymi oraz zawracanymi produktami odpadowymi z tworzyw sztucznych, które mogą być spajane środkiem wiążącym według wynalazku, są przykładowo drewno, kora, korek, bagassa, słoma, len, bambus, alfagras, łuski ryżowe, włókna sizalowe i włókna kokosowe oraz twarde pianki poliuretanowe, integralne pianki poliuretanowe lub inne tworzywa sztuczne. Materiał może przy tym znajdować się w postaci granulatów, pasm, wiórów, włókien lub mączki i wykazywać zawartość wody, np., od 0 do 35% wagowych, korzystnie od 5 do 25% wagowych. Szczególnie dobrze sposób według wynalazku nadaje się do przeróbki wiórów drzewnych.
Surowiec zadaje się środkiem wiążącym w ilości od 1 do 100% wagowych, korzystnie 1,5 do 12% wagowych i ogólnie pod działaniem ciśnienia i ciepła (np., 70 do 250°C i 1 do 150 barów) sprasowuje się go do postaci płyt lub kształtek.
P r z y k ł a d y
A. Prepolimery
W celu wytworzenia prepolimerów miesza się każdorazowo składniki a następnie poddaje obróbce cieplnej przez dwie godziny stale mieszając w 95°C.
Prepolimer 1
Prepolimer otrzymany z 840 g polimeru MDI (pMDI) o zawartości NCO około 31,5% wagowych (Desmodur® 44V20L, Bayer AG) i 210 g polieteropoliolu z gliceryny, jako związku inicjującego, o liczbie OH 36, zawierający 85% pierwszorzędowych grup OH i o stosunku PO/EO 28% wagowych/72% wagowych. Prepolimer ma zawartość NCO wynoszącą 24,5% wagowych i lepkość 1400 mPas (25°C).
Prepolimer 2
Prepolimer otrzymany z 840 g Desmodur'u® 44V20L i 160 g polieteropoliolu z sorbitu, jako związku inicjującego, o liczbie OH 100, zawierający 90% pierwszorzędowych grup OH i o stosunku PO/EO 15% wagowych/85% wagowych. Prepolimer ma zawartość grup NCO wynoszącą 23,4% wagowych i lepkość 620 mPas (25°C).
Prepolimer 3
Prepolimer otrzymany z 775 g Desmodur'u® 44V20L i 225 g polieteropoliolu z butylo-diglikolu etylenowego, jako związku inicjującego, o liczbie OH 25, zawierający 90% pierwszorzędowych grup OH i o stosunku PO/EO 15% wagowych/85% wagowych. Prepolimer ma zawartość grup NCO wynoszącą 23,4% wagowych i lepkość 620 mPas (25°C).
Prepolimer 4
Prepolimer otrzymany z 266 g Desmodur'u® 44V20L i 60 g poli(oksyetylenu) z glikolu etylenowego, jako związku inicjującego, o liczbie OH 73. Prepolimer ma zawartość grup NCO wynoszącą 23,4% wagowych i lepkość 1300 mPas (25°C).
Prepolimer 5
Prepolimer otrzymany z 840 g Desmodur'u® 44V20L i 160 g polieteropoliolu z glikolu propylenowego, jako związku inicjującego, o liczbie OH 185, zawierający więcej niż 90% pierwszorzędowych grup OH i o stosunku PO/EO 3% wagowych/97% wagowych. Prepolimer ma zawartość grup NCO wynoszącą 24,1% wagowych i lepkość 3100 mPas (25°C).
Prepolimer 6 (porównawczy)
Prepolimer otrzymany z 1200 g Desmodur'u® 44V20L i 300 g polieteropoliolu z trimetylolopropanu, jako związku inicjującego, o liczbie OH 28, zawierający 85% pierwszorzędowych grup OH i o stosunku PO/EO 85% wagowych/15% wagowych. Prepolimer ma zawartość grup NCO wynoszącą 24,4% wagowych i lepkość 1240 mPas (25°C).
PL 207 419 B1
Prepolimer 7 (porównawczy)
Prepolimer otrzymany z 1 200 g Desmodur'u® 44V20L i 300 g polieteropoliolu z glikolu propylenowego, jako związku inicjującego, o liczbie OH 28, zawierający 85% pierwszorzędowych grup OH i o stosunku PO/EO 50% wagowych/50% wagowych. Prepolimer ma zawartość grup NCO wynoszącą
23,8% wagowych i lepkość 1200 mPas (25°C).
B. Powlekanie wiórów
Wióry drzewne z drzew iglastych i drzew liściastych o początkowej wilgotności 4,5% wagowych pokrywa się środkiem wiążącym na laboratoryjnej maszynie do powlekania kle-jem/klejarce typ Drais Charge Mischer, stosując ciśnienie powietrza 1,3 bara i ciśnienie środka wiążącego 0,3 bara oraz 5,0% wagowych każdorazowego prepolimeru w przeliczeniu na suchą masę wiórów (atro), jako środkiem wiążącym. Równocześnie na wióry natryskuje się taką ilość wody, żeby końcowa wilgotność po klejeniu wynosiła 15% wagowych.
Wióry wprowadza się do formy o wymiarach 400 mm x 400 mm x 33 mm. Otrzymaną kształtkę, wykazującą gęstość średnią w stosunku do zajmowanej objętości 350 kg/m3, zagęszcza się w temperaturze pokojowej do wysokości 10 mm. Czas otwarty od początku klejenia do początku zagęszczania wynosi 45 minut.
C. Określenie wytrzymałości klejenia na zimno
Zagęszczoną kształtkę placka z wiórów usuwa się z formy i przesuwa na równej powierzchni swobodną krawędzią aż nastąpi pęknięcie placka. Długość krawędzi pęknięcia jest miarą wytrzymałości klejenia na zimno.
Wyniki zostały zestawione w następującej dalej tabeli:
Środek wiążący Długość pękniętej krawędzi [mm]
Przykłady porównawcze
Desmodur® 4 4V20L 70
Prepolimer 6 70
Prepolimer 7 70
Środek wiążący według EP-A 352558/ Przykł. 3 70
Przykłady według wynalazku
Prepolimer 1 130
Prepolimer 2 150
Prepolimer 3 130
Prepolimer 4 140
Prepolimer 5 130
Kształtki wytworzone z zastosowaniem środków wiążących według wynalazku wykazują jednolite wielkości wytrzymałości także w obszarze krawędzi.

Claims (3)

1. Sposób wytwarzania tworzyw drzewnych, w którym prasuje się materiały lignocelulozowe zaklejone środkiem wiążącym, przy czym jako środek wiążący stosuje się prepolimery zawierające grupy uretanowe, o zawartości grup NCO od 20 do 31% wagowych, które otrzymuje się w reakcji poliizocyjnanianów z szeregu diizocyjanianu difenylometanu z polieterami zawierającymi hydroksylowe grupy funkcyjne o zawartości EO większej niż 60% wagowych w przeliczeniu na łączną ilość tlenków alkilenowych stosowanych do wytwarzania polieterów, z zastosowaniem sorbitu, cukru trzcinowego lub degradowanej skrobi jako związków inicjujących.
2. Sposób według zastrz. 1, w którym jako poliizocyjanian stosuje się polimeryczny diizocyjanian difenylometanu (pMDI) o zawartości monomerycznego diizocyjanianu difenylometanu mniejszej niż 55% wagowych.
PL 207 419 B1
3. Zastosowanie prepolimerów zawierających grupy uretanowe, o zawartości grup NCO od 20 do 31% wagowych, które otrzymuje się w reakcji poliizocyjanianów z szeregu diizocyjanianu difenylometanu z polieterami zawierającymi hydroksylowe grupy funkcyjne, o zawartości EO większej niż 60% wagowych w przeliczeniu na łączną ilość tlenków alkilenowych stosowanych do wytwarzania polieterów, z zastosowaniem sorbitu, cukru trzcinowego lub degradowanej skrobi jako związków inicjujących, do wytwarzania materiałów zawierających materiały lignocelulozowe.
PL367792A 2001-08-22 2002-08-09 Sposób wytwarzania tworzyw drzewnych i zastosowanie prepolimerów zawierających grupy uretanowe PL207419B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10141209A DE10141209A1 (de) 2001-08-22 2001-08-22 Herstellverfahren für Presswerkstoffe
PCT/EP2002/008914 WO2003018659A1 (de) 2001-08-22 2002-08-09 Herstellverfahren für presswerkstoffe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL367792A1 PL367792A1 (pl) 2005-03-07
PL207419B1 true PL207419B1 (pl) 2010-12-31

Family

ID=7696283

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL367792A PL207419B1 (pl) 2001-08-22 2002-08-09 Sposób wytwarzania tworzyw drzewnych i zastosowanie prepolimerów zawierających grupy uretanowe

Country Status (8)

Country Link
US (1) US6881771B2 (pl)
EP (1) EP1421130B1 (pl)
AT (1) ATE544793T1 (pl)
DE (1) DE10141209A1 (pl)
ES (1) ES2380916T3 (pl)
PL (1) PL207419B1 (pl)
PT (1) PT1421130E (pl)
WO (1) WO2003018659A1 (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10160572A1 (de) * 2001-12-10 2003-07-17 Bayer Ag Herstellverfahren für Schichtstoffe auf Holzfurnierbasis
US20050242459A1 (en) * 2004-04-29 2005-11-03 Savino Thomas G Lignocellulosic composite material and method for preparing the same
US20090263617A1 (en) * 2005-08-31 2009-10-22 Huber Engineered Woods Llc Panel containing bamboo
US20070049152A1 (en) * 2005-08-31 2007-03-01 Ou Nian-Hua Panel containing bamboo
US20070122616A1 (en) * 2005-11-30 2007-05-31 Lawson Eric N Panel containing bamboo and cedar
US7459206B2 (en) * 2005-08-31 2008-12-02 Huber Engineered Woods Llc Panel containing highly-cutinized bamboo flakes
US7625631B2 (en) * 2005-08-31 2009-12-01 Huber Engineered Woods Llc Wood panel containing inner culm flakes
US20070116940A1 (en) * 2005-11-22 2007-05-24 Ou Nian-Hua Panel containing bamboo
EP2155460B1 (en) * 2007-05-23 2022-11-30 Huntsman International LLC Adhesives, reaction systems, and processes for production of lignocellulosic composites
CA2721390C (en) * 2008-10-21 2012-04-03 Uniboard Canada Inc. Embossed monolayer particleboards and methods of preparation thereof
US8440747B2 (en) * 2010-09-30 2013-05-14 Bayer Materialscience Llc Cold-pressed mats of lignocellulosic material having improved cold tack and a process for their production
US9522973B2 (en) 2012-10-02 2016-12-20 Covestro Llc Polyurethane and polyisocyanurate rigid foams for roofing insulation
WO2015158744A1 (de) * 2014-04-17 2015-10-22 Bayer Materialscience Ag Herstellverfahren für presswerkstoffe
CN109927146B (zh) * 2017-12-18 2021-09-07 万华化学集团股份有限公司 一种异氰酸酯粘合剂体系及用其制备人造板的方法以及制备的人造板

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3216363A1 (de) 1982-05-03 1983-11-03 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zum verleimen von lignocellulosehaltigen rohstoffen mit einem praepolymeren auf basis eines urethanmodifizierten diphenylmethandiisocyanatgemisches
EP0095594B1 (en) * 1982-05-28 1986-08-27 The Dow Chemical Company Stable aqueous polyisocyanate emulsions
US5179143A (en) 1988-07-26 1993-01-12 Bayer Aktiengesellschaft Process for the preparation of compression molded materials
DE3825320A1 (de) * 1988-07-26 1990-02-01 Bayer Ag Verfahren zur herstellung von presswerkstoffen
US6368714B1 (en) * 1993-10-14 2002-04-09 John Russell Robertson Moisture-activated adhesive compositions
WO1999019141A1 (en) 1997-10-10 1999-04-22 Huntsman Ici Chemicals Llc Polyisocyanate adhesive for plywood
EP1201696A1 (en) * 2000-10-23 2002-05-02 Huntsman International Llc The use of polyisocyanate compositions as a binder for composite lignocellulosic materials
EP1201695A1 (en) * 2000-10-23 2002-05-02 Huntsman International Llc The use of polyisocyanate compositions as a binder for composite lignocellulosic materials

Also Published As

Publication number Publication date
ATE544793T1 (de) 2012-02-15
EP1421130B1 (de) 2012-02-08
EP1421130A1 (de) 2004-05-26
PT1421130E (pt) 2012-05-07
DE10141209A1 (de) 2003-03-06
ES2380916T3 (es) 2012-05-21
PL367792A1 (pl) 2005-03-07
US20030038394A1 (en) 2003-02-27
WO2003018659A1 (de) 2003-03-06
US6881771B2 (en) 2005-04-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2275390C2 (ru) Использование полиизоцианатных композиций в качестве связующего для композитных лигноцеллюлозных материалов
AU2001295583B2 (en) The use of polyisocyanate compositions as binder for composite lignocellulosic materials
US4522975A (en) Select NCO-terminated, uretdione group-containing polyurethane prepolymers and lignocellulosic composite materials prepared therefrom
AU2001289926A1 (en) The use of polyisocyanate compositions as a binder for composite lignocellulosic materials
PL207419B1 (pl) Sposób wytwarzania tworzyw drzewnych i zastosowanie prepolimerów zawierających grupy uretanowe
AU2001295583A1 (en) The use of polyisocyanate compositions as binder for composite lignocellulosic materials
RU2617847C2 (ru) Композиция клея для дерева
JPH11503476A (ja) リグノセルロース系材料の結合方法
US10414853B2 (en) Method of manufacturing of press materials
CN112794986A (zh) 一种制备人造板的方法
US6878795B2 (en) Alternative moisture cure catalysts and cold curing polyisocyanate adhesives prepared therefrom
CN111958746A (zh) 一种聚氨酯脲分散体、胶黏剂组合料及其在零醛添加超薄高密度纤维板制备中的应用
CA3223818A1 (en) One-component moisture-curable adhesive composition
JP5650478B2 (ja) 木質ボード用二液型接着剤、木質ボードの製造方法及び木質ボード
JPH0425402A (ja) 可撓性植物質繊維板の製造方法
JP2003276012A (ja) 熱圧成形ボードの製造方法
WO2005016986A1 (en) Alternative moisture cure catalysts and cold curing polyisocyanate adhesives preparted therefrom