PL206950B1 - Śruba blokująca i gwóźdź śródszpikowy - Google Patents

Śruba blokująca i gwóźdź śródszpikowy

Info

Publication number
PL206950B1
PL206950B1 PL377651A PL37765103A PL206950B1 PL 206950 B1 PL206950 B1 PL 206950B1 PL 377651 A PL377651 A PL 377651A PL 37765103 A PL37765103 A PL 37765103A PL 206950 B1 PL206950 B1 PL 206950B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
central line
screw
core
intramedullary nail
diameter
Prior art date
Application number
PL377651A
Other languages
English (en)
Other versions
PL377651A1 (pl
Inventor
André SCHLIENGER
Peter Senn
Markus Buettler
Original Assignee
Synthes Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Synthes Gmbh filed Critical Synthes Gmbh
Priority to PL377651A priority Critical patent/PL206950B1/pl
Publication of PL377651A1 publication Critical patent/PL377651A1/pl
Publication of PL206950B1 publication Critical patent/PL206950B1/pl

Links

Landscapes

  • Surgical Instruments (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest śruba blokująca gwoździa śródszpikowego.
Wprowadzanie śruby blokującej do poprzecznego otworu gwoździa śródszpikowego następuje zazwyczaj pod kontrolą wizualną (za pomocą promieniowania rentgenowskiego) lub za pomocą mniej lub bardziej skomplikowanych celowników. W obu przypadkach nie sposób uniknąć niedokładności celowania, ponieważ wierzchołek śruby nie jest dokładnie współosiowy ze środkową osią poprzecznego otworu, lecz odchyla się w stosunku do niej. W celu zmniejszenia błędu celowania, zewnętrzna średnica śruby jest mniejsza od średnicy poprzecznego otworu. Dokładność celowania zawiera się w obszarze tej róż nicy wymiarów, tak ż e ś ruba blokują ca moż e być wprowadzana bez problemów do poprzecznego otworu. Pozostaje wprawdzie luz między śrubą blokującą i poprzecznym otworem. Luz ten określa sumę głównych fragmentów kości, które za pomocą śruby blokującej są ustalane w otworze blokującym względem gwoździa, a ze względu na sztywność gwoździa także w stosunku do innych mocowanych tym samym gwoździem elementów kości. Elastyczność materiału oraz urządzenia pozwalają eliminować te skumulowane wielkości. Luz ten jest niezbędny w celu zagwarantowania chirurgom pewności ryglowania mimo to z klinicznego punktu widzenia jest niepożądany.
Gwóźdź o pełnym przekroju poprzecznym mający wewnętrzny gwint jest osadzony w otworze ryglującym bez luzu. Wewnętrzny gwint powoduje, że gwóźdź przesuwa się osiowo na śrubie blokującej.
Celem wynalazku jest opracowanie śruby blokującej eliminującej luz między nią i gwoździem śródszpikowym, i klinowanej w poprzecznym otworze gwoździa.
Śruba według wynalazku ma centralną linię, łączącą punkty leżące naprzeciw siebie w ortogonalnych płaszczyznach poprzecznych śruby. Konstrukcja śruby według wynalazku pozwala na wyeliminowanie luzu między poprzecznym otworem gwoździa śródszpikowego i śrubą blokującą. Ponadto śruba według wynalazku pozwala na dokładne wprowadzanie oraz wymaga od chirurgów małych nakładów czasu. Oprócz tego wytrzymałość śruby blokującej pozostaje dowolna. Gwarantowana jest również możliwość wycofania pękniętej śruby.
Szczególnie korzystnym jest, że śruba ryglująca jest niesymetryczna w stosunku do osi obrotu.
Centralna linia leży w jednej lub kilku płaszczyznach. Szczególnie korzystnym jest, że centralna linia składa się z kilku wzajemnie przesuniętych odcinków prostych, dzięki czemu wykonanie śruby jest proste. Między punktami wyjściowymi centralnej linii znajduje się przynajmniej jeden punkt odległy od centralnej linii o wielkość „x, przy czym x > 0,01 mm, zwłaszcza x > 0,10 mm.
Wielkość „x powinna spełniać warunki 0,01 d < x < 0,30 d, zwłaszcza 0,05 d < x < 0,20 d.
Rozciągająca się między dwoma punktami wyjściowymi centralna linia o długości „L jest podzielona na trzy odcinki „A, „B, „C, przy czym odcinek „A rozciągający się od punktu wyjściowego na łbie ma długość, mierzoną w kierunku punktu wyjściowego na swobodnym końcu rdzenia, wynoszącą od 0,10 L do 0,25 L, odcinek „B rozciągający się od punktu wyjściowego na swobodnym końcu rdzenia ma długość wynoszącą od 0,10 L do 0,25 L, zaś odcinek „C leżący między odcinkami „B i „A ma dł ugość równą C = (L-A-B), zaś odcinki „A i „B centralnej linii są proste i współ osiowe. W innym rozwiązaniu odcinek „C centralnej linii ma kształt litery „S lub jest mimośrodowy.
Odcinek „C centralnej linii ma punkt przegięcia lub może mieć przynajmniej dwa punkty przegięcia leżące od siebie w odległości „y. Śruba ryglująca współpracuje z gwoździem śródszpikowym, mającym przynajmniej jeden poprzeczny otwór. Otwór ten ma poprzeczny przekrój „P mający maksymalne wydłużenie „a w kierunku centralnej linii i maksymalne wydłużenie „b w kierunku prostopadłym do tej linii, przy czym a > b, a z drugiej strony a > d > b.
Poprzeczny przekrój „P może być kołowy i wtedy a = b. Ponadto powinien być spełniony warunek 0,7 b < d < 0,95 b, a zwłaszcza 0,8 b < d < b. Odległość „x powinna spełniać warunek x < (b - d + 1 mm), przy czym „b oznacza średnicę poprzecznego otworu mierzoną w milimetrach, a „d - średnicę rdzenia śruby mierzoną w milimetrach.
W korzystnym rozwiązaniu odległość „x spełnia warunek 0,05 (b - d) < x < 0,35 (b - d), a zwłaszcza 1,5 (b - d) < x < 2,2 (b - d), przy czym „d jest średnicą rdzenia śruby mierzoną w milimetrach.
Odległość „y między dwoma sąsiednimi punktami przegięcia spełnia warunek D = n y, gdzie „n jest liczbą nieparzystą a „D średnicą gwoździa śródszpikowego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig.1 przedstawia śrubę blokującą w widoku perspektywicznym, fig. 2 - śrubę według fig. 1, w przekroju wzdłużnym, fig. 3 - gwóźdź śródszpikowy z poprzecznym otworem, w którym umieszczona jest śruba blokująca, w przekroju wzdłużnym, a fig. 4 - zmodyfikowaną śrubę blokującą w przekroju podłużnym.
PL 206 950 B1
Śruba blokująca ma łeb 2 z sześciokątnym wewnętrznym gniazdem 8 oraz rdzeń 3 mający zewnętrzny gwint 7. Ponadto śruba ma centralną linię 4, która przechodzi przez punkt 5 na łbie 2 śruby oraz przez punkt 6 na swobodnym końcu rdzenia 3 śruby. Centralna linia 4 nie jest prostoliniowa, lecz ma falisty odcinek „C przedstawiony na fig. 2, który ma dwa, leżące w płaszczyźnie rysunku punkty przegięcia 11, 12.
Przebiegająca przez punkty wyjściowe 5, 6 centralnej linii 4, linia prosta 13 łącząca jest miejscami odchylona od osi o wielkość „x. W przedstawionym przykładzie maksymalna odchyłka „x w punkcie przegięcia centralnej linii 4 wynosi 0,2 mm.
Przebiegająca między punktami wyjściowymi 5, 6 leżącymi w odległości „L, centralna linia 4 składa się trzech odcinków „A, „B i „C. Odcinek „A rozciąga się od punktu wyjściowego 5 na łbie 2 i ma długość 1/6L. Odcinek ten przebiega w kierunku punktu wyjściowego 6 na swobodnym końcu rdzenia 3 i jest prostoliniowy. Odcinek „B rozciąga się od punktu wyjściowego na swobodnym końcu rdzenia 3 w kierunku punktu wyjściowego 5 i ma długość wynoszącą 1/6L, i jest prostoliniowy i współosiowy z odcinkiem „A- Odcinek „C leży między odcinkami „A i „B i jest falisty.
Na fig. 3 przedstawiono śrubę blokującą 1 wprowadzoną do poprzecznego otworu 9 gwoździa śródszpikowego 10. Rdzeń 3 śruby ma średnicę d mniejszą od wielkości „a poprzecznego otworu 9.
Na fig. 4 przedstawiono zmodyfikowaną śrubę blokującą 1, której centralna linia 4 składa się z trzech prostoliniowych odcinków. Odległość „x między odcinkiem „C centralnej linii 4, a osią wzdłużną wynosi w tym przykładzie 0,15 mm.
Przebieg ryglowania gwoździa śródszpikowego za pomocą śruby blokującej według wynalazku jest następujący:
a) chirurg wprowadza śrubę blokującą 1 do poprzecznego otworu 9 gwoździa śródszpikowego,
b) wskroś stosunkowo cienkiej i rzadkiej warstwy przemieszcza się śrubę blokującą tak, że warstwa ta nie ulega naprężeniom,
c) w obszarze gwoździa śródszpikowego 10 śruba blokująca 1 rozciąga się nieco na skutek reakcji ścianek poprzecznego otworu tak, że w rezultacie zwiększa się siła wkręcania i siła mocowania,
d) w przypadku kaniulacji gwoździa śródszpikowego 10 wkręca się śrubę ryglującą 1 do poprzecznego otworu 9 gwoździa śródszpikowego 10. Ponieważ średnica „D gwoździa śródszpikowego 10 jest większa od odległości „y między dwoma punktami przegięcia 11, 12, śruba blokująca 1 ulega elastycznej deformacji na skutek momentu wkręcającego, wywołanego przesuwaniem przez chirurga przez zewnętrza warstwę kości, co prowadzi do kątowej stabilizacji gwoździa śródszpikowego.

Claims (18)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Śruba blokująca (1) mająca łeb (2) oraz rdzeń (3) o średnicy „d, a także centralną linię (4) łączącą punkt (5) na łbie (2) oraz punkt (6) na swobodnym końcu rdzenia (3) leżące w przesuniętych osiowo ortogonalnych płaszczyznach przekroju poprzecznego, znamienna tym, że centralna linia (4) ma kształt linii łamanej i ma punkt przegięcia (11).
  2. 2. Śruba według zastrz. 1, znamienna tym, że jest niesymetryczna względem osi obrotu.
  3. 3. Śruba według zastrz.1 albo 2, znamienna tym, że centralna linia (4) leży w jednej płaszczyźnie.
  4. 4. Śruba według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że centralna linia (4) leży w kilku płaszczyznach.
  5. 5. Śruba według zastrz. 1, znamienna tym, że centralna linia (4) składa się kilku wzajemnie przesuniętych odcinków prostych.
  6. 6. Śruba według zastrz. 1, znamienna tym, że przebiegająca przez oba punkty wyjściowe (5, 6) centralnej linii (4), linia prosta (13) łącząca te punkty jest odległa od niej o odległość „x, przy czym x > 0,01 mm, zwłaszcza x > 0,10 mm.
  7. 7. Śruba według zastrz. 6, znamienna tym, że odległość „x spełnia warunki 0,01 d < x < 0,30 d, zwłaszcza 0,05 d < x < 0,20 d.
  8. 8. Śruba według zastrz. 1, znamienna tym, że rozciągająca się między dwoma punktami wyjściowymi (5, 6) centralna linia (4) o długości „L jest podzielona na trzy odcinki (A, B, C), przy czym odcinek (A) rozciągający się od punktu wyjściowego (5) we łbie (2), w kierunku punktu wyjściowego (6) na swobodnym końcu rdzenia (3), ma długość wynoszącą od 0,10 L do 0,25 L, odcinek (B) rozciągający się od punktu wyjściowego (6) na swobodnym końcu rdzenia (2) ma długość wynoszącą od 0,10 L do 0,25 L, zaś odcinek (C) leżący między odcinkami (B) i (A) ma długość równą C = (L-A-B), zaś odcinki (A) i (B) centralnej linii (4) są proste i współosiowe.
    PL 206 950 B1
  9. 9. Ś ruba wedł ug zastrz. 8, znamienna tym, ż e odcinek (C) centralnej linii (4) ma kształ t litery „S lub jest mimośrodowy.
  10. 10. Śruba według zastrz. 8 albo 9, znamienna tym, że odcinek (C) centralnej linii (4) ma punkt przegięcia (11).
  11. 11. Śruba według zastrz. 8 albo 9, znamienna tym, że odcinek (C) centralnej linii (4) ma przynajmniej dwa punkty przegięcia (11, 12) leżące od siebie w odległości
  12. 12. Śruba blokująca według zastrz. 1, znamienna tym, że średnica „d rdzenia śruby jest stała.
  13. 13. Śruba blokująca według zastrz. 12, znamienna tym, że średnica rdzenia (14) jest stała.
  14. 14. Gwóźdź śródszpikowy (10) współpracujący ze śrubą blokującą (1), według zastrz. 1, znamienny tym, że gwóźdź śródszpikowy (10) ma przynajmniej jeden poprzeczny otwór (9) o kształcie „P poprzecznego przekroju, który jest maksymalnie wydłużony o wielkość „a w kierunku centralnej linii (4) i maksymalnie wydłużony o wielkość „b w kierunku prostopadłym do wielkości „a, przy czym z jednej strony a > b, a z drugiej strony a > d < b.
  15. 15. Gwóźdź śródszpikowy według zastrz. 14, znamienny tym, że poprzeczny profil „P jest okrągły w którym a = b i spełnia warunek 0,70 b < d < 0,95 b, zwłaszcza 0,8 b < d < 0,9 b.
  16. 16. Gwóźdź śródszpikowy według zastrz.14 albo 15, znamienny tym, że odległość „x spełnia warunek x < (b - d + 1 mm), przy czym „b jest średnicą poprzecznego otworu (9), a „d średnicą rdzenia (3) śruby, mierzone w milimetrach.
  17. 17. Gwóźdź śródszpikowy według zastrz. 14, znamienny tym, że odległość „x spełnia warunek 0,05 (b - d) < x < 0,35 (b - d), a zwłaszcza 1,5 (b - d) < x < 2,2 (b - d), przy czym „d jest średnicą rdzenia (3) śruby mierzoną w milimetrach.
  18. 18. Gwóźdź śródszpikowy według zastrz. 14, znamienny tym, że odległość „y między dwoma sąsiednimi punktami przegięcia (11, 12) spełnia warunek D = n y, gdzie „n jest liczbą nieparzystą a „D średnicą gwoździa śródszpikowego.
PL377651A 2003-03-28 2003-03-28 Śruba blokująca i gwóźdź śródszpikowy PL206950B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL377651A PL206950B1 (pl) 2003-03-28 2003-03-28 Śruba blokująca i gwóźdź śródszpikowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL377651A PL206950B1 (pl) 2003-03-28 2003-03-28 Śruba blokująca i gwóźdź śródszpikowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL377651A1 PL377651A1 (pl) 2006-02-06
PL206950B1 true PL206950B1 (pl) 2010-10-29

Family

ID=37945322

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL377651A PL206950B1 (pl) 2003-03-28 2003-03-28 Śruba blokująca i gwóźdź śródszpikowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL206950B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL377651A1 (pl) 2006-02-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20060058801A1 (en) Locking screw
US10716605B2 (en) Flexible plate fixation of bone fractures
CA2775735C (en) Plating concept for distal radial fractures
CA2676225C (en) Volar fixation system
US20190350630A1 (en) Bone screw with self-constrained flexibility
US6440135B2 (en) Volar fixation system with articulating stabilization pegs
KR101131253B1 (ko) 뼈판
CA2937072C (en) Highly-versatile variable-angle bone plate system
US20100145339A1 (en) Bone fixation system and method
US20120197308A1 (en) Bone fixation system
AU2002328570B2 (en) Intramedullary nail
US9730711B2 (en) Aiming device for targeted drilling of bone
AU2001233015A1 (en) Volar fixation system
KR20130018646A (ko) 척골 골절술 시스템
US7776038B2 (en) Intramedullary locking nail
EP2948080A1 (en) Cannulated telescopic femoral neck screw device and related fixation method
PL206950B1 (pl) Śruba blokująca i gwóźdź śródszpikowy
CA2574838C (en) Screw
US20070156154A1 (en) Locking Screw
CN109906056A (zh) 用于骨板的缝合连接系统
AU2014364306B2 (en) Aiming device for targeted drilling of bone
RU2641376C2 (ru) Некруглый транспедикулярный винт
CN114848119A (zh) 一种桡骨远端锁定髓内钉
WO2023141428A1 (en) Locking fastener system
ZA200506968B (en) Locking screw

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130328