PL206628B1 - Zespół dozujący do przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego i sposób przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego - Google Patents

Zespół dozujący do przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego i sposób przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego

Info

Publication number
PL206628B1
PL206628B1 PL376111A PL37611102A PL206628B1 PL 206628 B1 PL206628 B1 PL 206628B1 PL 376111 A PL376111 A PL 376111A PL 37611102 A PL37611102 A PL 37611102A PL 206628 B1 PL206628 B1 PL 206628B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
diameter
ring
cartridge
outlet
piercing
Prior art date
Application number
PL376111A
Other languages
English (en)
Other versions
PL376111A1 (pl
Inventor
Doglioni Luca Majer
Original Assignee
Tuttoespresso Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tuttoespresso Spa filed Critical Tuttoespresso Spa
Priority to PL376111A priority Critical patent/PL206628B1/pl
Publication of PL376111A1 publication Critical patent/PL376111A1/pl
Publication of PL206628B1 publication Critical patent/PL206628B1/pl

Links

Landscapes

  • Apparatus For Making Beverages (AREA)

Description

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 206628 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 376111 (51) Int.Cl.
(22) Data zgłoszenia: 03.10.2002 A47J 31/40 (2006.01) (86) Data i numer zgłoszenia międzynarodowego:
03.10.2002, PCT/IT02/000632 (87) Data i numer publikacji zgłoszenia międzynarodowego:
15.04.2004,WO04/030500
Zespół dozujący do przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego i sposób przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego
(73) Uprawniony z patentu:
(43) Zgłoszenie ogłoszono: TUTTOESPRESSO S.P.A., Caronno Pertusella, IT
12.12.2005 BUP 25/05 (72) Twórca(y) wynalazku:
LUCA MAJER DOGLIONI, Carate Urio, IT
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono:
30.09.2010 WUP 09/10 (74) Pełnomocnik:
rzecz. pat. Sierpińska Urszula PATPOL spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
PL 206 628 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zespół dozujący do przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego oraz sposób przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego, urządzenie zbierające-przebijające służące do umieszczenia w celu przyrządzenia gorącego napoju, takiego jak kawa, cappuccino, herbata lub inne.
W znanych maszynach zespoł y dozują ce zaprojektowane do przyrzą dzania i dozowania napojów zawierają generalnie urządzenie zbierające-przebijające posiadające gniazdo, które przyjmuje jednorazowy zasobnik.
Ze względu na to, że jednorazowe zasobniki są oryginalnie szczelnie zamknięte w celu uniknięcia wycieku rozpuszczalnego produktu w trakcie przenoszenia, urządzenie zbierające-przebijające jest zazwyczaj zaopatrzone w element przebijający, który wykonuje jeden lub większą liczbę otworów wylotowych w ściance zasobnika (na przykład w ścianie podstawy) odpowiednio do licznych wstępnie utworzonych linii wyłamania.
Po umieszczeniu zasobnika w odpowiednim gnieździe na urządzeniu zbierającym-przebijającym, przez otwór wlotowy do wnętrza zasobnika wprowadzana jest pod ciśnieniem gorąca woda w celu przyrządzenia napoju składającego się z zawiesiny lub dyspersji lub też roztworu wodnego rozpuszczalnego produktu, który to napój jest wydawany poprzez otwór wylotowy znajdujący się na zasobniku.
Zespół dozujący musi gwarantować całkowite i jednorodne rozpuszczenie lub zawieszenie/rozproszenie produktu w płynie (zazwyczaj w wodzie) we wnętrzu zasobnika oraz dobry końcowy wygląd napoju. W przypadku kawy i cappuccino dobry wygląd końcowy oznacza, iż napój jest kremowy, to znaczy posiada na powierzchni znaczną warstwę dosyć trwałej pianki o niewielkich pęcherzykach. Uzyskanie takiego efektu jest trudne ze względu na fakt, iż kształt i wymiary zasobnika są takie same dla wszystkich wydawanych produktów, zaś ilość rozpuszczalnego produktu wewnątrz zasobnika jest dramatycznie różna dla różnych produktów (na przykład 1,5 grama dla kawy ekspresowej i 15 - 16 gramów dla czekolady i cappuccino). Taka rozpiętość ilości wpływa na możliwość jednorodnego rozpuszczenia produktu. Innym problemem występującym w znanych zespołach dozujących jest zapewnienie możliwości dokładnego czyszczenia zespołu. Osiągnięcie tego celu wymaga unikania stosowania dozujących rurek i przewodów o przekroju mniejszym niż 2 mm, ze względu na ryzyko powstawania w nich powłok i pozostawania resztek.
We współbieżącym zgłoszeniu patentowym na rzecz tego samego Zgłaszającego, sugeruje się umieszczenie na ścieżce dozowania napoju zespołu dławiącego, służącego do poprawy mieszania rozpuszczalnego produktu z wodą wprowadzaną do zasobnika oraz wytwarzania gradientu ciśnienia wewnątrz zasobnika, tak aby otrzymać dobrej jakości napój o atrakcyjnym wyglądzie. Cel ten osiągnięto poprzez zastosowanie elementu przebijającego o średnicy większej niż średnica otworu wylotowego: ciśnienie wody przy wejściu do zasobnika określa stopień rozpuszczenia oraz podawania napoju.
Zauważono jednakże, iż otrzymywany napój nie zawsze jest optymalny, zwłaszcza pod względem ilości i trwałości wytworzonego kremu.
Celem wynalazku jest opracowanie zespołu dozującego służącego do przyrządzania napojów, mogącego zagwarantować uzyskanie optymalnego podawania z punktu widzenia jakości, niezależnie od właściwości zasobnika zawierającego rozpuszczalny produkt.
Zespół dozujący do przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego, zawierający jednorazowy zasobnik z rozpuszczalnym produktem, który to zasobnik zawiera przynajmniej jeden otwór wylotowy do podawania napoju składającego się z rozpuszczalnego produktu i płynu, przy czym ów przynajmniej jeden otwór wylotowy jest wyznaczony przez przynajmniej jedną linię wyłamania znajdującą się na ściance zasobnika, oraz zawierający urządzenie zbierające-przebijające mające gniazdo do umieszczania jednorazowego zasobnika oraz przynajmniej jeden element przebijający posiadający zasadniczo cylindryczną część sprzęgającą do przebicia zasobnika odpowiednio do linii wyłamania oraz do całkowitego sprzęgnięcia się z otworem wylotowym przed rozpoczęciem podawania napoju, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera środki regulacyjne do regulowania podawania napoju, zawierające przynajmniej jeden podający otwór utworzony pomiędzy ścianą przebijającego cylindra a krawędzią otworu wylotowego, przy czym stosunek R średnicy D2 sprzęgającej części przebijającego cylindra do średnicy D1 otworu wylotowego wynosi 1 < R < 1,067.
Stosunek R średnicy D2 sprzęgającej części przebijającego cylindra do średnicy D1 otworu wylotowego wynosi 1 < R < 1,04.
PL 206 628 B1
Stosunek R średnicy D2 sprzęgającej części przebijającego cylindra do średnicy D1 otworu wylotowego wynosi 1 < R < 1,02.
Stosunek R średnicy D2 sprzęgającej części przebijającego cylindra do średnicy D1 otworu wylotowego wynosi 1 < R < 1,014.
Środki regulacyjne zawierają przynajmniej jeden element ograniczający do kontroli odkształcenia przynajmniej części ściany podstawy zasobnika w pobliżu otworu wylotowego.
Przynajmniej jeden element ograniczający zawiera przynajmniej jedno żeberko, które podpiera przebijający cylinder.
Przynajmniej jeden element ograniczający zawiera przynajmniej jeden pierścień o średnicy większej niż średnica otworu wylotowego.
Część powierzchni pierścienia jest nachylona w kierunku podstawy zasobnika.
Nachylenie części powierzchni pierścienia mieści się w zakresie pomiędzy 0° a 45° względem poziomej płaszczyzny rozpiętej na pierścieniu.
Nachylenie części powierzchni pierścienia mieści się w zakresie pomiędzy 15° a 35° względem poziomej płaszczyzny rozpiętej na pierścieniu.
Nachylenie części powierzchni pierścienia wynosi 30° względem poziomej płaszczyzny rozpiętej na pierścieniu.
Elementy ograniczające do kontroli odkształcenia przynajmniej części ściany podstawy zasobnika są wykonane z materiału plastycznego mającego zdolność odkształcania lepko-elastycznego.
Sposób przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego, zawartego w jednorazowym zasobniku, który jest umieszczony w gnieździe urządzenia zbierającego-przebijającego, zawierającego przynajmniej jeden element przebijający dla otwierania otworu wylotowego z zasobnika, przy czym ów otwór wylotowy jest wyznaczony przez przynajmniej jedną linię wyłamania znajdującą się na ściance zasobnika i jest całkowicie sprzęgany przez zasadniczo cylindryczną część sprzęgającą elementu przebijającego po utworzeniu tego otworu przez element przebijający, przy czym wlot płynu do zasobnika odbywa się przez otwór wlotowy zasobnika dla uzyskania dozowania napoju składającego się z produktu rozpuszczalnego i płynu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że reguluje się dozowanie napoju za pomocą przynajmniej jednego podającego otworu utworzonego podczas etapu dozowania napoju pomiędzy ścianą przebijającego cylindra a krawędzią otworu wylotowego, przy czym stosuje się stosunek R średnicy D2 sprzęgającej części przebijającego cylindra do średnicy D1 otworu wylotowego wynoszący 1 < R < 1,067.
Stosuje się stosunek R średnicy D2 sprzęgającej części przebijającego cylindra do średnicy D1 otworu wylotowego wynoszący 1 < R < 1,04.
Stosuje się stosunek R średnicy D2 sprzęgającej części przebijającego cylindra do średnicy D1 otworu wylotowego wynoszący 1 < R < 1,02.
Stosuje się stosunek R średnicy D2 sprzęgającej części przebijającego cylindra do średnicy D1 otworu wylotowego wynoszący 1 < R < 1,014.
Regulację dozowania przeprowadza się za pomocą przynajmniej jednego elementu ograniczającego dla ograniczenia odkształcenia przynajmniej części ściany podstawy zasobnika w pobliżu otworu wylotowego podczas etapu dozowania napoju.
Jako przynajmniej jeden element ograniczający stosuje się przynajmniej jedno żeberko, które podpiera przebijający cylinder.
Jako przynajmniej jeden element ograniczający stosuje się przynajmniej jeden pierścień o średnicy większej niż średnica otworu wylotowego.
Stosuje się pierścień mający część powierzchni nachyloną w kierunku podstawy zasobnika. Nachylenie części powierzchni pierścienia mieści się w zakresie pomiędzy 0° a 45° względem poziomej płaszczyzny rozpiętej na pierścieniu.
Nachylenie części powierzchni pierścienia mieści się w zakresie pomiędzy 15° a 35° względem poziomej płaszczyzny rozpiętej na pierścieniu.
Nachylenie części powierzchni pierścienia wynosi 30° względem poziomej płaszczyzny rozpiętej na pierścieniu.
Odkształcanie przynajmniej części ściany podstawy zasobnika reguluje się za pomocą elementów ograniczających wykonanych z materiału plastycznego mającego zdolność odkształcania lepkoelastycznego.
Zespół dozujący według wynalazku ma wiele zalet. Zmniejszona średnica dozujących otworów, które powstają pomiędzy zasobnikiem a elementem przebijającym w trakcie fazy dozowania napoju
PL 206 628 B1 tworzy chwilowy dławik, to znaczy dławik, który jest eliminowany przy każdym podawaniu, gdy zasobnik jest wyjęty i który powstaje na nowo przy następnym podawaniu, gdy do zbierającego-przebijającego urządzenia wkładany jest nowy zasobnik. Innymi zaletami jest homogeniczne i jednorodne rozpuszczanie/rozpraszanie/zawieszanie produktu oraz uzyskanie napoju o optymalnym wyglądzie.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania na załączonym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok perspektywiczny zasobnika, wykorzystanego w zespole dozującym według wynalazku, fig. 2 - przekrój zasobnika z fig. 1, fig. 3 - widok perspektywiczny urządzenia zbierającego-przebijającego, fig. 4 - przekrój urządzenia zbierającego-przebijającego z fig. 3 z włożonym i przebitym zasobnikiem w trakcie dozowania, fig. 5 - przekrój innego rodzaju urządzenia zbierającego-przebijającego, zawierającego pierścień kontrolujący odkształcanie, fig. 6 - widok z góry urządzenia zbierającego-przebijającego z fig. 5, fig. 7 - schematyczny widok z dołu i w częściowym przekroju elementu przebijającego oraz podstawy zasobnika z otworem wylotowym, fig. 8 - powiększenie przekroju strefy połączenia pomiędzy elementem przebijającym a podstawą zasobnika w trakcie dozowania napoju, a fig. 9 - przekrój przez przykładowe wykonanie urządzenia zbierającego.
Na fig. 1 - 3 pokazano zespół dozujący według wynalazku, który zawiera jednorazowy zasobnik 1 oraz urządzenie zbierające-przebijające 2. Zasobnik 1 posiada górną powierzchnię z otworem 4 otoczonym przez kołnierz 3, a także dolną podstawę 5, w której wycięta jest linia wyłamania, tworząca otwór wylotowy 5a dla rozrobionego produktu. Górny otwór 4 jest zamknięty w znany sposób przez wieko (nie pokazane) zaopatrzone w jeden lub większą liczbę otworów wlotowych przeznaczonych dla wody służącej do zaparzania, rozpuszczania bądź rozpraszania-roztwarzania. Zgodnie ze znanym rozwiązaniem, linia wyłamania tworząca otwór 5a składa się z liniowej zakrzywionej części podstawy o zmniejszonej gruboś ci, dzię ki czemu moż e być ona z ł atwoś cią wył amana przez przebijają cy cylinder 7 urządzenia zbierającego-przebijającego 2. Linia wyłamania jest przerwana odpowiednio na części 6, która stanowi zawiasę dla części 8 podstawy (określanej jako wieko), określanej przez linię wyłamania i zapobiega oddzieleniu się jej od reszty podstawy 5 po połączeniu zasobnika 1 z urządzeniem zbierającym-przebijającym 2 (fig. 4).
Na fig. 4 przedstawiono zasobnik 1 w położeniu dozowania, to znaczy w położeniu, w którym jest on sprzęgnięty przez cylinder 7, który powoduje otwarcie podstawy 5 wzdłuż linii wyłamania oraz przemieszczenie części 8 podstawy w kierunku wnętrza zasobnika. Rozpuszczalny produkt, który ma być podawany, przedstawiono w zarysie i oznaczono numerem 9.
Według wynalazku zasobnik wykonany jest z odkształcalnego materiału, zaś wymiary przekroju sprzęgnięcia z przebijającym cylindrem 7 są równe lub większe niż wymiary części 8 podstawy 5 i są takie, że kiedy zasobnik jest włożony na cylinder 7, w trakcie wprowadzania gorącej wody pod ciśnieniem, istnieje przynajmniej jeden otwór lub przestrzeń 10 pomiędzy podstawą 5 a elementem przebijającym 7, pozwalająca na wydostawanie się rozpuszczonego produktu.
Otwór 10 ma korzystnie kształt kołowej korony (fig. 7), to znaczy pojedynczego otworu, który rozciąga się zasadniczo wokół obwodu cylindra 7. Jednakże możliwe są inne przykłady wykonania otworu, które dopuszczają inne kształty i/lub większą liczbę otworów pomiędzy podstawą 5 a cylindrem 7 podczas przynajmniej części fazy dozowania. Stosując linię wyłamania o nieregularnym kształcie, możliwe jest uzyskanie na przykład dwóch lub większej liczby otworów wylotowych 5a.
W ogólności maksymalny zasięg przestrzeni pomiędzy elementem przebijającym 7 a profilem wylotu, to znaczy maksymalna różnica pomiędzy średnicą D2 przekroju sprzęgnięcia cylindra a średnicą D1 otworu wylotowego tworzonego przez linię wyłamania na podstawie 5 zasobnika mieści się w zakresie pomię dzy 0,4 a 1,5 milimetra. W każ dym razie cał kowite pole powierzchni otworu 10 w trakcie dozowania jest takie, że uzyskuje się jednoczesne podawanie wody i produktu przez przynajmniej 75% okresu dozowania wody. To równoczesne dozowanie może być sprawdzane wzrokowo poprzez obserwację koloru cieczy wypływającej z wylotu zasobnika: jeśli ciecz ta jest lekko zabarwiona lub zasadniczo bezbarwna, to brak jest jednoczesnego dozowania w znaczeniu opisanym powyżej.
Zespół dozujący do dozowania rozpuszczalnych napojów wskazanego wyżej rodzaju, ma stosunek pola powierzchni elementu przebijającego 7, do pola powierzchni zakreślonej przez linię wyłamania otworu wylotowego 5a mieszczący się w przedziale pomiędzy 1,0 a 1,284, przy czym korzystnie maksymalny zasięg przestrzeni pomiędzy otworem w podstawie a ścianą elementu przebijającego 7 mieści się w zakresie pomiędzy 0,4 milimetra a 1,1 milimetra. Poprzez pole powierzchni elementu przebijającego 7 rozumie się pole powierzchni przekroju elementu przebijającego 7 na wysokości podstawy 5 zasobnika 1, gdy znajduje się on we wnętrzu urządzenia zbierającego-przebijającego 2.
PL 206 628 B1
W następującym dalej opisie czyni się odwołanie do korzystnego przykładu wykonania, w którym zarówno element przebijający 7 jak i linia wyłamania otworu wylotowego 5a są kołowe (fig. 7). W tym przykładzie wykonania otwór 10, to jest dozują cy otwór powstają cy w trakcie dozowania napoju (fig. 8) w wyniku odkształcenia podstawy zasobnika wzdłuż linii wyłamania, jest teoretycznie zasadniczo kołowy i ma przekrój o kształcie korony, zaś stosunek R średnicy D2 elementu przebijającego 7 do średnicy D1 wylotu na podstawie 5 zasobnika mieści się w zakresie pomiędzy 1,0 a 1,04, korzystnie pomiędzy 1,0 a 1,02, zaś jeszcze korzystniej pomiędzy 1,0 a 1,014.
Zgodnie z tym co powiedziano wcześniej, zasobnik 1 wykonany jest z materiału odkształcalnego, w ogólności z tworzywa sztucznego, na przykład homopolimeru lub kopolimeru etylenu bądź propylenu, dopuszczonego do styczności z żywnością. Korzystny materiał odznacza się poziomem krystalizacji większym niż 70% oraz taką zawartością polimeru amorficznego, która pozwala na lepkosprężyste odkształcenie podstawy zasobnika w trakcie podawania gorącej wody pod ciśnieniem. Określenie odkształcenie lepko-sprężyste oznacza, iż odkształcenie materiału podstawy, przynajmniej w obszarze wokół krawędzi otworu w podstawie 5 wzdłuż linii wyłamania otworu wylotowego 5a, ulega zmniejszeniu lub całkowitemu zaniknięciu albo przed zakończeniem dozowania albo też w jednej lub w kilku fazach w trakcie dozowania. Innymi słowy, w trakcie całej fazy dozowania napoju materiał podstawy, przynajmniej w otoczeniu otworu wylotowego, przeciwdziała odkształceniu powodowanemu przez wodę lub inną ciecz doprowadzaną pod ciśnieniem do zasobnika. Dzięki temu zasięg odkształcenia i dlatego także wymiary podającego otworu 10 są kontrolowane w trakcie dozowania napoju. Techniki formowania tworzywa będą tak dobrane, ażeby zachować maksymalnie dużą zawartość amorficznego polimeru w produkcie końcowym. Przydatne materiały dobierane są spomiędzy (ko-) polimerów etylenu i propylenu, na przykład (ko-) polimerów propylenu zawierających jedną lub większą liczbę alfa-olefin o 2-10 atomach węgla, jak na przykład etylen, 1-buten, 1-penten, 4-metyl-1-penten, 1-heksen, 1-okten, formuł polipropylenowych otrzymywanych w wyniku sekwencyjnej polimeryzacji propylenu oraz jego mieszanek z etylenem i/lub alfa-olefinami. Rozważane (ko-) polimery odznaczają się generalnie wskaźnikiem szybkości płynięcia o wartości pomiędzy 0,2 a 60 przy 230°C/21,6 N.
W innym przykł adzie wykonania wynalazku zasię g odkształ cenia kontrolowany jest przez zastosowanie środków mechanicznych. Dzieje się tak, na przykład, kiedy stosowane są zasobniki ulegające plastycznej deformacji podstawy po doprowadzeniu gorącej wody pod ciśnieniem. W takiej sytuacji opisany wyżej efekt przeciwdziałania odkształceniu przez sam materiał nie będzie występował i stosowane są środki mechaniczne ograniczające zasięg odkształcenia podstawy. Na fig. 5 i 6 przedstawiono korzystny przykład wykonania tego rodzaju środków, składających się z pierścienia 12 usytuowanego współśrodkowo z przebijającym cylindrem 7 i oddalonego od niego. Pierścień 12 wspiera się na trzech żeberkach 11 i posiada korzystnie powierzchnię 13 nachyloną w kierunku cylindra 7, to jest w kierunku wnętrza urządzenia zbierającego-przebijającego 2 i w kierunku podstawy. Nachylenie górnej powierzchni 13 mieści się więc w przedziale pomiędzy 0° a 45°, korzystnie pomiędzy 15° a 38°, a jeszcze korzystniej wynosi 30° względem poziomu. Tego rodzaju środki mechaniczne mogą być stosowane dodatkowo poza zastosowaniem zasobników, których przynajmniej podstawa wykonana jest z materiału odkształcalnego elastycznie.
Zespół dozujący według wynalazku zawiera też środki służące do kontroli odkształcenia podstawy zasobnika po doprowadzeniu gorącej wody. Tego rodzaju środki stanowi materiał polimerowy, z jakiego zbudowany jest zasobnik, odznaczający się zasadniczo lepko-elastycznym odkształcaniem i/lub dźwigające środki mechaniczne, na przykład dźwigający podstawę pierścień lub żeberka. W obydwu przypadkach w trakcie dozowania rozpuszczonego w wodzie produktu zakres kąta odkształcenia materiału wokół linii wyłamania otworu wylotowego 5a, to jest krawędzi podającego otworu, mieści się pomiędzy 1° a 45°, korzystnie pomiędzy 15° a 38°, zaś jeszcze korzystniej wynosi około 30°.
Ewentualnie zamiast pierścienia 12 zastosowane mogą być promieniowe żeberka 11a (fig. 9), które rozciągają się do wysokości powierzchni 13 pierścienia 12 i których część górnej powierzchni jest ukształtowana podobnie do pochylonej powierzchni 13 pierścienia i w podobnym oddaleniu od elementu przebijającego 7.
Zespół według wynalazku zostanie teraz opisany w odniesieniu do następujących przykładów podanych w charakterze ilustracji.
P r z y k ł a d
Grupa 1. Wydano dziesięć (10) porcji kawy z maszyny do dozowania gorących napojów Tuttoespresso, w której urządzenie zbierające-przebijające zaopatrzone było w przebijający cylinder o średnicy (D2) wynoszącej 15,0 mm, a średnica otworu zasobnika (D1) wynosiła 14,7 mm. Zastosowany
PL 206 628 B1 zasobnik wykonany był z kopolimeru etylenowego i odznaczał się zasadniczo lepko-sprężystym odkształceniem podstawy.
Grupa 2. Wydano dziesięć (10) innych porcji kawy z wykorzystaniem podobnych zasobników, ale wykonanych z kopolimeru etylenowego o większym stopniu skrystalizowania i odznaczających się plastycznym odkształceniem podstawy. Urządzenie zbierające-przebijające posiadało dźwigający pierścień pochylony o 30° w kierunku wnętrza i podstawy urządzenia.
Grupa 3. Dla porównania wydano dziesięć (10) porcji kawy w takich samych warunkach i z takiej samej maszyny z wykorzystaniem tradycyjnych zasobników i urządzenia zbierającego-przebijającego.
Badanie wykonano poprzez pomiar objętości (cm3) otrzymanego kremu. Wyniki wykazały średnio 16,8 cm3 kremu dla porcji kawy wydanych w grupie 1, średnio 9,6 cm3 dla porcji z grupy 2 oraz średnio 6,8 cm3 dla każdej porcji kawy wydanych w grupie 3 (konwencjonalnej).

Claims (24)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zespół dozują cy do przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego, zawierający jednorazowy zasobnik z rozpuszczalnym produktem, który to zasobnik zawiera przynajmniej jeden otwór wylotowy do podawania napoju składającego się z rozpuszczalnego produktu i płynu, przy czym ów przynajmniej jeden otwór wylotowy jest wyznaczony przez przynajmniej jedną linię wyłamania znajdującą się na ściance zasobnika, oraz zawierający urządzenie zbierające-przebijające mające gniazdo do umieszczania jednorazowego zasobnika oraz przynajmniej jeden element przebijający posiadający zasadniczo cylindryczną część sprzęgającą do przebicia zasobnika odpowiednio do linii wyłamania oraz do całkowitego sprzęgnięcia się z otworem wylotowym przed rozpoczęciem podawania napoju, znamienny tym, że zawiera środki regulacyjne do regulowania podawania napoju, zawierające przynajmniej jeden podający otwór (10) utworzony pomiędzy ścianą przebijającego cylindra (7) a krawędzią otworu wylotowego (5a), przy czym stosunek R średnicy D2 sprzęgającej części przebijającego cylindra (7) do średnicy D1 otworu wylotowego (5a) wynosi 1 < R < 1,067.
  2. 2. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że stosunek R średnicy D2 sprzęgającej części przebijającego cylindra (7) do średnicy D1 otworu wylotowego (5a) wynosi 1 < R < 1,04.
  3. 3. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że stosunek R średnicy D2 sprzęgającej części przebijającego cylindra (7) do średnicy D1 otworu wylotowego (5a) wynosi 1 < R < 1,02.
  4. 4. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że stosunek R średnicy D2 sprzęgającej części przebijającego cylindra (7) do średnicy D1 otworu wylotowego (5a) wynosi 1 < R < 1,014.
  5. 5. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że środki regulacyjne zawierają przynajmniej jeden element ograniczający do kontroli odkształcenia przynajmniej części ściany podstawy zasobnika (1) w pobliżu otworu wylotowego (5a).
  6. 6. Zespół według zastrz. 5, znamienny tym, że przynajmniej jeden element ograniczający zawiera przynajmniej jedno żeberko (11), które podpiera przebijający cylinder (7).
  7. 7. Zespół według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że przynajmniej jeden element ograniczający zawiera przynajmniej jeden pierścień (12) o średnicy większej niż średnica otworu wylotowego (5a).
  8. 8. Zespół według zastrz. 7, znamienny tym, że część powierzchni (13) pierścienia (12) jest nachylona w kierunku podstawy (5) zasobnika (1).
  9. 9. Zespół według zastrz. 8, znamienny tym, że nachylenie części powierzchni (13) pierścienia (12) mieści się w zakresie pomiędzy 0° a 45° względem poziomej płaszczyzny rozpiętej na pierścieniu (12).
  10. 10. Zespół według zastrz. 8, znamienny tym, że nachylenie części powierzchni (13) pierścienia (12) mieści się w zakresie pomiędzy 15° a 35° względem poziomej płaszczyzny rozpiętej na pierścieniu (12).
  11. 11. Zespół według zastrz. 8, znamienny tym, że nachylenie części powierzchni (13) pierścienia (12) wynosi 30° względem poziomej płaszczyzny rozpiętej na pierścieniu (12).
  12. 12. Zespół według zastrz. 5, znamienny tym, że elementy ograniczające do kontroli odkształcenia przynajmniej części ściany podstawy (5) zasobnika (1) są wykonane z materiału plastycznego mającego zdolność odkształcania lepko-elastycznego.
  13. 13. Sposób przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego, zawartego w jednorazowym zasobniku, który jest umieszczony w gnieździe urządzenia zbierającego-przebijającego, zawierającego przynajmniej jeden element przebijający dla otwierania otworu wylotowego z zasobnika, przy czym ów otwór wylotowy jest wyznaczony przez przynajmniej jedną linię wyłamania znajdującą się na ściance zasobnika i jest całkowicie sprzęgany przez zasadniczo cylindryczną część sprzęgającą elementu
    PL 206 628 B1 przebijającego po utworzeniu tego otworu przez element przebijający, przy czym wlot płynu do zasobnika odbywa się przez otwór wlotowy zasobnika dla uzyskania dozowania napoju składającego się z produktu rozpuszczalnego i pł ynu, znamienny tym, ż e reguluje się dozowanie napoju za pomocą przynajmniej jednego podającego otworu (10) utworzonego podczas etapu dozowania napoju pomiędzy ścianą przebijającego cylindra (7) a krawędzią otworu wylotowego (5a), przy czym stosuje się stosunek R średnicy D2 sprzęgającej części przebijającego cylindra (7) do średnicy D1 otworu wylotowego (5a) wynoszący 1 < R < 1,067.
  14. 14. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że stosuje się stosunek R średnicy D2 sprzęgającej części przebijającego cylindra (7) do średnicy D1 otworu wylotowego (5a) wynoszący 1 < R < 1,04.
  15. 15. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że stosuje się stosunek R średnicy D2 sprzęgającej części przebijającego cylindra (7) do średnicy D1 otworu wylotowego (5a) wynoszący 1 < R < 1,02.
  16. 16. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że stosuje się stosunek R średnicy D2 sprzęgającej części przebijającego cylindra (7) do średnicy D1 otworu wylotowego (5a) wynoszący 1 < R < 1,014.
  17. 17. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że regulację dozowania przeprowadza się za pomocą przynajmniej jednego elementu ograniczającego dla ograniczenia odkształcenia przynajmniej części ściany podstawy (5) zasobnika (1) w pobliżu otworu wylotowego (5a) podczas etapu dozowania napoju.
  18. 18. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że jako przynajmniej jeden element ograniczający stosuje się przynajmniej jedno żeberko (11), które podpiera przebijający cylinder (7).
  19. 19. Sposób według zastrz. 17 albo 18, znamienny tym, że jako przynajmniej jeden element ograniczający stosuje się przynajmniej jeden pierścień (12) o średnicy większej niż średnica otworu wylotowego (5a).
  20. 20. Sposób według zastrz. 19, znamienny tym, że stosuje się pierścień (12) mający część powierzchni (13) nachyloną w kierunku podstawy (5) zasobnika (1).
  21. 21. Sposób według zastrz. 20, znamienny tym, że nachylenie części powierzchni (13) pierścienia (12) mieści się w zakresie pomiędzy 0° a 45° względem poziomej płaszczyzny rozpiętej na pierścieniu (12).
  22. 22. Sposób według zastrz. 20, znamienny tym, że nachylenie części powierzchni (13) pierścienia (12) mieści się w zakresie pomiędzy 15° a 35° względem poziomej płaszczyzny rozpiętej na pierścieniu (12).
  23. 23. Sposób według zastrz. 20, znamienny tym, że nachylenie części powierzchni (13) pierścienia (12) wynosi 30° względem poziomej płaszczyzny rozpiętej na pierścieniu (12).
  24. 24. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że odkształcanie przynajmniej części ściany podstawy (5) zasobnika (1) reguluje się za pomocą elementów ograniczających wykonanych z materiału plastycznego mającego zdolność odkształcania lepko-elastycznego.
PL376111A 2002-10-03 2002-10-03 Zespół dozujący do przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego i sposób przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego PL206628B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL376111A PL206628B1 (pl) 2002-10-03 2002-10-03 Zespół dozujący do przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego i sposób przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL376111A PL206628B1 (pl) 2002-10-03 2002-10-03 Zespół dozujący do przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego i sposób przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL376111A1 PL376111A1 (pl) 2005-12-12
PL206628B1 true PL206628B1 (pl) 2010-09-30

Family

ID=37495848

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL376111A PL206628B1 (pl) 2002-10-03 2002-10-03 Zespół dozujący do przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego i sposób przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL206628B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL376111A1 (pl) 2005-12-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2002349820B2 (en) Dispensing assembly for preparing beverages from soluble products
EP2595901B1 (en) A capsule for the preparation of a food product in a food preparation machine at high pressure
US7412921B2 (en) Device for preparing a hot beverage
EP1549186A1 (en) Method, device, and capsule for preparing a foamy liquid food
US11412882B2 (en) Funnel assembly for making powdered beverage
EP2498652B1 (en) Accessory for beverage preparation
CA2782324C (en) Adaptor device for a machine for preparing and dispensing beverages obtained by means of infusion of a powdery substance
JP4094007B2 (ja) 可溶性生成物から飲料を調製するための方法および装置
PL206628B1 (pl) Zespół dozujący do przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego i sposób przyrządzania napoju z produktu rozpuszczalnego
RU2299666C2 (ru) Способ и устройство для приготовления напитков из растворимых продуктов
KR102133617B1 (ko) 1회분 캡슐
RU2296497C2 (ru) Дозировочный узел для приготовления напитков из растворимых продуктов
NL2019217B1 (en) Beverage apparatus provided with a beverage preparation unit for providing a beverage
ZA200502229B (en) A process and device for preparing beverages form soluble products.
ZA200502342B (en) Dispensing assembly for preparing beverages from soluble products.