PL206061B1 - Sposób i układ optymalizacji procesu wytwarzania i wykorzystania mediów energetycznych z turbogeneratorów - Google Patents

Sposób i układ optymalizacji procesu wytwarzania i wykorzystania mediów energetycznych z turbogeneratorów

Info

Publication number
PL206061B1
PL206061B1 PL375451A PL37545105A PL206061B1 PL 206061 B1 PL206061 B1 PL 206061B1 PL 375451 A PL375451 A PL 375451A PL 37545105 A PL37545105 A PL 37545105A PL 206061 B1 PL206061 B1 PL 206061B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
steam
heating
heat
turbine
condensing
Prior art date
Application number
PL375451A
Other languages
English (en)
Other versions
PL375451A1 (pl
Inventor
Zygmunt Głód
Andrzej Grabowski
Zbigniew Letner
Bogdan Nowakowski
Władysław Pikuła
Tomasz Przybyła
Janusz Skrzydlak
Original Assignee
Elektrociep & Lstrok Ownia Ec
Innowacyjne Przedsi & Eogon Bi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elektrociep & Lstrok Ownia Ec, Innowacyjne Przedsi & Eogon Bi filed Critical Elektrociep & Lstrok Ownia Ec
Priority to PL375451A priority Critical patent/PL206061B1/pl
Publication of PL375451A1 publication Critical patent/PL375451A1/pl
Publication of PL206061B1 publication Critical patent/PL206061B1/pl

Links

Landscapes

  • Engine Equipment That Uses Special Cycles (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ optymalizacji procesu wytwarzania i wykorzystania mediów energetycznych z turbogeneratorów w elektrociepłowniach, w szczególności pary upustowej do celów technologicznych i energii elektrycznej.
Znane są układy ciepłownicze działające w elektrociepłowniach, w skład których wchodzi kilka niezależnie działających obiegów ciepłowniczych zasilanych z kolektorów pary ciepłowniczej i/lub technologicznej z upustów pary turbogeneratorów upustowo-kondensacyjnych oraz obiegi ciepłownicze odrębnie zasilane parą przeciwprężną z turbogeneratorów ciepłowniczych, gdzie każdy z nich pracuje na innych parametrach ciśnienia zasilania wody i obciążenia obiegów ciepłowniczych przy tej samej temperaturze otoczenia.
Turbogeneratory upustowo-kondensacyjne produkują parę ciepłowniczą i parę technologiczną która z upustów zasila odpowiednie kolektory pary, skąd przekazywana jest na wymienniki podstawowe i szczytowe poszczególnych niezależnie działających obiegów ciepłowniczych.
Para wylotowa z turbin upustowo-kondensacyjnych dochodzi do kondensatorów, skąd ciepło odprowadzane jest do chłodni kominowych i tam jest tracone.
Każda dodatkowa ilość pary dopływającej do kondensatorów powoduje wzrost strat oraz wzrost jednostkowego zużycia ciepła na produkcję ciepła i energii elektrycznej.
Turbogeneratory ciepłownicze produkują parę ciepłowniczą na potrzeby ciepłownictwa. Ciepło ze skraplania pary wykorzystywane jest do podgrzewania wody sieciowej do temperatury ok. 120°C. Obieg ciepłowniczy jest wyposażony w wymienniki podstawowe oraz w wymiennik woda-woda umożliwiający pracę turbiny przy niskim zapotrzebowaniu lub przy braku odbioru ciepła. Przy wykorzystaniu wymiennika woda-woda występuje znaczny wzrost jednostkowego zużycia ciepła na produkcję ciepła i energii elektrycznej.
Wszystkie turbogeneratory upustowo-kondensacyjne i turbogeneratory ciepłownicze przeciwprężne produkują energię elektryczną. Moc elektryczna z turbogeneratorów upustowo-kondensacyjnych jest uzależniona od obciążenia upustów pary zasilających kolektory pary ciepłowniczej i pary technologicznej oraz od ilości pary dopływającej do kondensatorów. Moc elektryczna z turbogeneratorów ciepłowniczych jest uzależniona od poboru ciepła a także wykorzystania wymiennika woda-woda w szczególnych przypadkach dla utrzymania produkcji energii elektrycznej.
Z opisu patentowego nr PL 183295 znany jest ukł ad turbin parowych przeznaczony do jednoczesnej eksploatacji, niezależnie, turbiny parowej kondensacyjnej wykorzystywanej do wytwarzania energii elektrycznej i turbiny parowej przeciwprężnej ciepłowniczej służącej do celów grzewczych, zwłaszcza gdy zapotrzebowanie na wodę gorącą jest znacznie ograniczone, na przykład poza sezonem grzewczym, gdy turbina przeciwprężna ciepłownicza pracuje z niskim obciążeniem i małą sprawnością co podnosi koszty wytwarzania energii elektrycznej i powoduje straty paliwa.
Układ ten składa się z turbiny przeciwprężnej, ciepłowniczej i turbiny kondensacyjnej z częścią wysokoprężną i częścią niskoprężną, gdzie wylot turbiny przeciwprężnej, ciepłowniczej jest połączony z wlotem do części niskoprężnej turbiny kondensacyjnej. Gdy zapotrzebowanie na wodę gorącą jest znacznie mniejsze od nominalnego, para zużyta z turbiny przeciwprężnej ciepłowniczej jest kierowana do części niskoprężnej turbiny kondensacyjnej. Pozostała ilość pary zasila wymiennik ciepła.
Zużycie pary świeżej w turbinie kondensacyjnej ulega zredukowaniu do ilości niezbędnej do utrzymania w ruchu części wysokoprężnej turbiny kondensacyjnej.
Z opisu patentowego nr PL 193968 znany jest układ turbin parowych składający się z turbiny przeciwprężnej, ciepłowniczej i turbiny kondensacyjnej, połączonych w taki sposób, że wylot turbiny przeciwprężnej jest połączony z wlotem do części niskoprężnej turbiny kondensacyjnej, gdzie wlot do części przepływowej turbiny kondensacyjnej jest połączony z kotłem parowym, wykorzystującym ciepło odpadowe lub z innym źródłem pary odpadowej o ciśnieniu niższym od ciśnienia pary świeżej.
W sytuacji cał kowitego braku zapotrzebowania na gorą c ą wodę lub w innej sytuacji, turbina przeciwprężna, ciepłownicza zostaje odcięta zaworem od turbiny kondensacyjnej. Wówczas pracuje tylko turbina kondensacyjna z kotłem odzyskującym, wykorzystując parę odpadową.
W powyższych układach turbin parowych, turbina parowa kondensacyjna jest zasilana parą z turbiny przeciwprężnej, ciep ł owniczej lub dodatkowo jeszcze parą z kotł a wykorzystują cego ciepł o odpadowe, lecz wyżej opisane rozwiązania nie ograniczają strat ciepła, które zawiera para dopływająca do kondensatora turbiny kondensacyjnej, skąd ciepło odprowadzane jest następnie do chłodni kominowych i tam jest tracone.
PL 206 061 B1
Celem wynalazku jest optymalizacja procesów wytwarzania i wykorzystania mediów energetycznych z turbogeneratorów, jak pary upustowej do celów technologicznych i energii elektrycznej w układach w skład których wchodzą turbogeneratory upustowo-kondensacyjne i turbogeneratory ciepłownicze równocześnie pracujące, poprzez ograniczenie strat ciepła w parze dopływające do kondensatorów turbin upustowo-kondensacyjnych, umożliwiające podniesienie produkcji ciepła i energii elektrycznej z turbogeneratora ciepłowniczego przy równoczesnym obniżeniu kosztów tej produkcji oraz ograniczenie energii traconej do otoczenia z turbin upustowo-kondensacyjnych.
Sposób optymalizacji procesów wytwarzania i wykorzystania mediów energetycznych z turbogeneratorów zasilających układy ciepłownicze w parę ciepłowniczą i/lub technologiczną i wytwarzających energię elektryczną według wynalazku charakteryzuje się tym, że do kolektora pary ciepłowniczej zasilanego parą z upustów turbin upustowo-kondensacyjnych turbogeneratorów, zasilającego parą wymienniki podstawowe niezależnie pracujących obiegów ciepłowniczych o różnych parametrach ciśnienia zasilania wody i obciążenia obiegów ciepłowniczych przy tej samej temperaturze otoczenia, wprowadza się parę przeciwprężną z turbogeneratora ciepłowniczego wychodzącą z ostatniego wymiennika ciepłowniczego przyturbinowego.
Układ optymalizacji procesu wytwarzania i wykorzystania mediów energetycznych z turbogeneratorów zasilających układy ciepłownicze w parę ciepłowniczą i/lub technologiczną poprzez kolektory pary ciepłowniczej i/lub technologicznej i wytwarzających energię elektryczną, gdzie do kolektorów pary ciepłowniczej i/lub technologicznej podłączone są wymienniki ciepłownicze niezależnie pracujących układów ciepłowniczych o różnych parametrach ciśnienia zasilania wody i obciążenia obiegów ciepłowniczych przy tej samej temperaturze otoczenia, zasilających wybrany obieg ciepłowniczy według wynalazku charakteryzuje się tym, że do kolektora pary ciepłowniczej do którego podłączone są upusty turbin upustowo-kondensacyjnych turbogeneratorów wprowadzony jest przewód pary przeciwprężnej wyprowadzony z ostatniego wymiennika ciepłowniczego przyturbinowego turbogeneratora ciepłowniczego. Przewód pary przeciwprężnej posiada zawór oraz kompensator.
Sposób i układ według wynalazku umożliwiają znaczne ograniczenie strat ciepła, które zawiera para wylotowa dopływająca do kondensatorów turbin kondensacyjnych poprzez ograniczenie ilości pracujących turbogeneratorów upustowo-kondensacyjnych, zmniejszenie zapotrzebowania na parę ciepłowniczą z upustów pary ciepłowniczej turbin upustowo-kondensacyjnych turbogeneratorów, a tym samym ograniczenie energii traconej do otoczenia z turbin upustowo-kondensacyjnych, ograniczenie czasu pracy lub wyeliminowanie pracy stacji redukcyjnych pary, oraz ograniczenie czasu pracy lub wyeliminowanie pracy wymiennika woda-woda.
Sposób i układ według wynalazku umożliwiają podniesienie produkcji ciepła i energii elektrycznej z turbogeneratora ciepłowniczego. W efekcie sposób i układ według wynalazku umożliwiają obniżenie kosztów produkcji ciepła i energii elektrycznej w elektrociepłowniach poprzez zmniejszenie jednostkowego zużycia ciepła na ich produkcję. Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia układ schematycznie.
Układ dotyczy optymalizacji procesu wytwarzania i wykorzystania mediów energetycznych jak ciepło i energia elektryczna z turbogeneratorów 1 i z turbogeneratora ciepłowniczego 2.
Zgodnie z przykładem wykonania, do kolektora 3 pary ciepłowniczej 0,12 MPa i kolektora 4 pary technologicznej 0,8 MPa dołączone są upusty pary 5, 6 z turbin upustowo-kondensacyjnych czterech turbogeneratorów 1 wyposażonych w kondensatory 7 oraz stacje redukcyjne pary 8, z których kolektory 3, 4 są zasilane parą o odpowiednich parametrach. Do kolektora 3 pary ciepłowniczej 0,12 MPa i kolektora 4 pary technologicznej 0,8 MPa podłączone są równolegle wymienniki podstawowe 9 i wymienniki szczytowe 10 niezależnie od siebie pracujących układów ciepłowniczych I, II, III o różnych parametrach ciśnienia i temperatury wody przy tej samej temperaturze otoczenia. Układy I, II składają się z wymienników podstawowych 9 zasilanych parą z kolektora 3 pary ciepłowniczej 0,12 MPa, wymienników szczytowych 10 zasilanych parą z kolektora 4 pary technologicznej 0,8 MPa oraz sieci ciepłowniczej.
Układ ciepłowniczy HI składa się z wymienników podstawowych 9 podłączonych do kolektora 3 pary ciepłowniczej 0,12 MPa , z wymienników ciepłowniczych przyturbinowych 11, 12 zasilanych parą z turbiny turbogeneratora ciepłowniczego 2 oraz wymiennika szczytowego 10 podłączonego do kolektora 4 pary technologicznej 0,8 MPa. Woda grzewcza układu ciepłowniczego III jest podgrzewana w wymiennikach podstawowych 9 i wymienniku szczytowym 10 lub wymiennikach ciepłowniczych przyturbinowych 11, 12 i wymienniku szczytowym 10.
PL 206 061 B1
Zainstalowany w układzie wymiennik woda-woda 18 pełni rolę chłodnicy wody obiegowej w sytuacji znacznego lub całkowitego ograniczenia zapotrzebowania na ciepło. Do kolektora 3 pary ciepłowniczej do którego podłączone są upusty 5 turbin upustowo-kondensacyjnych turbogeneratorów 1 wprowadzony jest przewód 13 pary przeciwprężnej wyprowadzony z ostatniego wymiennika ciepłowniczego przyturbinowego 12 turbogeneratora ciepłowniczego 2. Przewód 13 pary przeciwprężnej posiada zawór 14 oraz kompensator 15.
Gdy zawór 14 na przewodzie 13 jest otwarty, do kolektora 3 pary ciepłowniczej przepływa para przeciwprężna z turbogeneratora ciepłowniczego 2. Wówczas w zależności od zapotrzebowania na ciepło w niezależnie pracujących obiegach ciepłowniczych I, II, III, mogą być wyłączone jeden lub kilka turbogeneratorów upustowo-kondensacyjnych 1 i także mogą być wyłączone stacje redukcyjne 8.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób optymalizacji procesów wytwarzania i wykorzystania mediów energetycznych z turbogeneratorów zasilających układy ciepłownicze w parę ciepłowniczą i/lub technologiczną i wytwarzających energię elektryczną, znamienny tym, że do kolektora (3) pary ciepłowniczej zasilanego parą z upustów turbin upustowo-kondensacyjnych turbogeneratorów (1), zasilającego parą wymienniki podstawowe (9) niezależnie pracujących obiegów ciepłowniczych o różnych parametrach ciśnienia zasilania wody i obciążenia obiegów ciepłowniczych przy tej samej temperaturze otoczenia wprowadza się parę przeciwprężną z turbogeneratora ciepłowniczego (2) wychodzącą z ostatniego wymiennika ciepłowniczego przyturbinowego (12).
  2. 2. Układ optymalizacji procesu wytwarzania i wykorzystania mediów energetycznych z turbogeneratorów zasilających układy ciepłownicze w parę ciepłowniczą i/lub technologiczną poprzez kolektory pary ciepłowniczej i/lub technologicznej i wywarzających energię elektryczną gdzie do kolektorów pary ciepłowniczej i/lub technologicznej podłączone są wymienniki ciepłownicze niezależnie pracujących układów ciepłowniczych o różnych parametrach ciśnienia zasilania wody i obciążenia obiegów ciepłowniczych przy tej samej temperaturze otoczenia, zasilających wybrany obieg ciepłowniczy, znamienny tym, że do kolektora (3) pary ciepłowniczej do którego podłączone są upusty (5) turbin upustowo-kondesacyjnych turbogeneratorów (1 wprowadzony jest przewód (13) pary przeciwprężnej wyprowadzony z ostatniego wymiennika ciepłowniczego przyturbinowego (12) turbogeneratora ciepłowniczego (2).
  3. 3. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że przewód (11) pary przeciwprężnej posiada zawór (14) oraz kompensator (15).
PL375451A 2005-05-31 2005-05-31 Sposób i układ optymalizacji procesu wytwarzania i wykorzystania mediów energetycznych z turbogeneratorów PL206061B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL375451A PL206061B1 (pl) 2005-05-31 2005-05-31 Sposób i układ optymalizacji procesu wytwarzania i wykorzystania mediów energetycznych z turbogeneratorów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL375451A PL206061B1 (pl) 2005-05-31 2005-05-31 Sposób i układ optymalizacji procesu wytwarzania i wykorzystania mediów energetycznych z turbogeneratorów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL375451A1 PL375451A1 (pl) 2006-12-11
PL206061B1 true PL206061B1 (pl) 2010-06-30

Family

ID=40561427

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL375451A PL206061B1 (pl) 2005-05-31 2005-05-31 Sposób i układ optymalizacji procesu wytwarzania i wykorzystania mediów energetycznych z turbogeneratorów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL206061B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL375451A1 (pl) 2006-12-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2532635C2 (ru) Аккумуляция электроэнергии тепловым аккумулятором и обратное получение электроэнергии посредством термодинамического кругового процесса
KR100975276B1 (ko) 흡수식 히트펌프를 이용한 지역난방수 공급 시스템
US8624410B2 (en) Electricity generation device with several heat pumps in series
US10344626B2 (en) Hybrid power generation system
WO2011030285A1 (en) Method and apparatus for electrical power production
US8584465B2 (en) Method for increasing the efficiency of a power plant which is equipped with a gas turbine, and power plant for carrying out the method
CN106196229A (zh) 引风机汽轮机低真空运行循环水采暖供热系统及其节能方法
EP2513477B1 (en) Solar power plant with integrated gas turbine
GB2364553A (en) Operating a steam/gas turbine plant
CN101666249A (zh) 用于在联合或兰金循环发电厂中使用的系统和方法
RU2326246C1 (ru) Парогазовая установка для комбинированного производства тепловой и электрической энергии
CN216077238U (zh) 一种节能汽轮发电装置
CN213300061U (zh) 热电联产冷却水热量梯级回收系统
PL206061B1 (pl) Sposób i układ optymalizacji procesu wytwarzania i wykorzystania mediów energetycznych z turbogeneratorów
CN206310568U (zh) 给水泵汽轮机低真空运行循环水采暖供热系统
RU91598U1 (ru) Тепловая электрическая станция
JP2009180101A (ja) エネルギー回収機能を備えた減圧設備
JP2017504761A (ja) 発電機からの廃熱を利用した熱発電プラント
RU2773580C1 (ru) Теплофикационная парогазовая энергетическая установка с аккумулированием энергии
RU2782089C1 (ru) Способ работы и устройство маневренной блочной теплофикационной парогазовой мини-тэц
RU2405942C2 (ru) Способ работы теплоэлектроцентрали
CN115726853B (zh) 一种多热源加热熔盐储能的热电联产调峰系统及方法
Romashova et al. Economic efficiency of a gas-turbine topping for steam reheating at heating turbo-installations
CN213810578U (zh) 一种高加抽汽联合供热的采暖供热增容及实施系统
CN106225039A (zh) 给水泵汽轮机低真空运行循环水采暖供热系统及其节能方法