PL205686B1 - Urządzenie do prowadzenia procesu termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych oraz sposób termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych - Google Patents

Urządzenie do prowadzenia procesu termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych oraz sposób termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych

Info

Publication number
PL205686B1
PL205686B1 PL372777A PL37277705A PL205686B1 PL 205686 B1 PL205686 B1 PL 205686B1 PL 372777 A PL372777 A PL 372777A PL 37277705 A PL37277705 A PL 37277705A PL 205686 B1 PL205686 B1 PL 205686B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
reactor
depolymerization
tubular
liquid
thermal depolymerization
Prior art date
Application number
PL372777A
Other languages
English (en)
Other versions
PL372777A1 (pl
Inventor
Piotr Sarre
Zbigniew Stadnik
Adam Handerek
Original Assignee
Adam Handerek
Piotr Sarre
Zbigniew Stadnik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Adam Handerek, Piotr Sarre, Zbigniew Stadnik filed Critical Adam Handerek
Priority to PL372777A priority Critical patent/PL205686B1/pl
Publication of PL372777A1 publication Critical patent/PL372777A1/pl
Publication of PL205686B1 publication Critical patent/PL205686B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10GCRACKING HYDROCARBON OILS; PRODUCTION OF LIQUID HYDROCARBON MIXTURES, e.g. BY DESTRUCTIVE HYDROGENATION, OLIGOMERISATION, POLYMERISATION; RECOVERY OF HYDROCARBON OILS FROM OIL-SHALE, OIL-SAND, OR GASES; REFINING MIXTURES MAINLY CONSISTING OF HYDROCARBONS; REFORMING OF NAPHTHA; MINERAL WAXES
    • C10G1/00Production of liquid hydrocarbon mixtures from oil-shale, oil-sand, or non-melting solid carbonaceous or similar materials, e.g. wood, coal
    • C10G1/10Production of liquid hydrocarbon mixtures from oil-shale, oil-sand, or non-melting solid carbonaceous or similar materials, e.g. wood, coal from rubber or rubber waste

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie i sposób do prowadzenia procesu katalitycznej, wspomaganej termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych, zwłaszcza poliolefin i polistyrenu z wytworzeniem głównie ciekłych paliw.
Znany jest z opisu patentowego RP nr 200 875 zespół reaktora do ciągłej transformacji termokatalitycznej odpadów z tworzyw sztucznych, szczególnie poliolefinowych, posiadający zespół grzejny z komorą spalinową z co najmniej jednym palnikiem oraz reaktor termokatalityczny zawierają cy katalizator. Zespół grzejny zawiera pośrednią komorę grzejną, a reaktor katalityczny ma postać poziomego naczynia o przekroju poprzecznym przypominającym kształt ceowy zwrócony środnikiem ku górze.
Znany jest z opisu patentowego RP nr 188 986 sposób przekształcania odpadów poliolefinowych w węglowodory oraz instalacja do realizacji tego sposobu, gdzie rozdrobniony surowiec poliolefinowy ogrzewa się i utrzymuje w temperaturze nie przekraczającej 600°C z katalizatorem, wybranym z grupy substancji obejmującej cementy, krzemiany metali ciężkich oraz kalafoniany metali ciężkich, a także mieszaniny tych substancji. Katalizator stosuje się w ilości do 30% wagowych masy surowca poliolefinowego. Instalacja obejmuje reaktor, który posiada układ grzewczy w postaci otaczającej go od dołu komory spalinowej, ogrzewanej korzystnie przynajmniej jednym palnikiem, zasilanym produktami reakcji, przy czym w komorze spalinowej, symetrycznie na obwodzie reaktora w kilku rzędach, rozmieszczone są przelotowe rury grzewcze, przechodzące przez wnętrze reaktora powyżej górnej krawędzi mieszadła i wyprowadzone poprzez przegrodę sitową do komory odlotowej spalin.
Istotą wynalazku jest urządzenie, w którym mieszadła turbinowe i pakiety rurowych podgrzewaczy są rozmieszczone na przemian w długiej, wąskiej i płaskiej skrzyni i znajdują się stale pod powierzchnią stopionego tworzywa doprowadzanego kolektorem rurowym. Pomiędzy mieszadłami i pakietami podgrzewaczy umieszczone są pionowe przegrody nie dochodzące do boków reaktora. Na ścianach obudowy reaktora, na końcach mieszadeł umieszczone są skośne kierownice cieczy Z reaktorem sprzężony jest kilkusegmentowy kondensator par wyposażony w pionowe wymienniki wielorurowe, połączone z indywidualnymi dla każdego segmentu chłodnicami wentylatorowymi. Zasilający reaktor kolektor rurowy ogrzewany przeponowo, usytuowany poziomo na obudowie reaktora, posiada na wlocie część obniżoną z regulowaną klapą blokady cofania. Kolektor w połowie wysokości ma boczne wyloty połączone z rurami doprowadzającymi stopiony surowiec do reaktora w części początkowej każdego mieszadła. Boczne wyloty na połączeniu z rurami doprowadzającymi stopiony surowiec do reaktora posiadają diafragmy z mimośrodowym otworem do regulacji jednakowego wydatku. Kolektor zasilania posiada także wzdłużne kompensatory termiczne.
W sposobie termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych według wynalazku z oparów odbieranych z reaktora kondensuje się specjalnie część frakcji o bardzo wysokiej temperaturze wrzenia. Ciecz tę miesza się z nowymi porcjami tworzyw w takich proporcjach i temperaturze w której nie zachodzi jeszcze ich depolimeryzacja i po wystudzeniu do temperatury otoczenia nie następuje stwardnienie, po czym wprowadza się z powrotem do reaktora i depolimeryzuje w możliwie cienkiej warstwie ogrzewanej przeponowo w sekcjach podgrzewaczy rurowych, zasilanych cieczą o temperaturze do 500°C, korzystnie niskotopliwym ciekłym metalem, zwłaszcza stopem Wooda.
Zastosowanie w charakterze medium grzewczego stopu Wooda umożliwiło pracę na małym gradiencie temperatury i głównym oporze cieplnym wymiany ciepła po stronie stopionej masy surowca i produktów depolimeryzacji, dzięki czemu przy jednoczesnym intensywnym mieszaniu przeciwdziała to tworzeniu większych ilości karbonizatu. Cienka warstwa w reaktorze umożliwia szybkie wydostanie się ze strefy reakcji i kontaktu z katalizatorem produktów lotnych w danej temperaturze i ciśnieniu, zapobiegając niekorzystnemu powstawaniu nadmiernych ilości gazu. Efekt ten dodatkowo wzmocniony może być zastosowaniem pracy instalacji na podciśnieniu.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 ukazuje schemat ideowy reaktor do polimeryzacji w widoku z góry, a fig. 2 w przekroju poprzecznym, fig. 3 przedstawia widok kolektora zasilającego reaktor z boku, a fig. 4 z góry, natomiast fig. 5 przedstawia wielosegmentowy kondensator par produktów depolimeryzacji.
Zasadniczą częścią urządzenia jest reaktor depolimeryzacji. Jest to długa, wąska, płaska skrzynia 1 o wysokości części roboczej 25 cm, szerokości 1,5 m i wysokości całkowitej ok. 1 m. W części roboczej zamontowane ma na przemian mieszadła turbinowe 2 i niewielkie pakiety rurowych podgrzewaczy 3. W urządzeniu o wydajności do 800 kg/h, na długości 8 m znajduje się 18 mieszadeł i 17 pakietów grzewczych umieszczonych poprzecznie. Urządzenia te znajdują się stale pod powierzchnią
PL 205 686 B1 stopionego tworzywa. Pomiędzy mieszadłami 2 a pakietami podgrzewaczy 3 umieszczone są pionowe przegrody 4 nie dochodzące do boków reaktora, zapewniające wzdłużny przepływ cieczy w podgrzewaczu. Zarówno pakiety grzewcze rurowych podgrzewaczy 3 jak i mieszadła 2 mogą być łatwo wysuwane z bocznej ściany reaktora. Mieszadła obracają się w jednym kierunku. Na ścianach obudowy na końcach i początkach mieszadeł umieszczone są skośne kierownice cieczy 5 ułatwiające przepływ do segmentów podgrzewaczy. Zasilanie reaktora realizowane jest kolektorem rurowym 6, posiadającym na wlocie część obniżoną z regulowaną klapą blokady 7 cofania. Kolektor zbudowany jako rura w rurze z grzaniem części pierścieniowej 8, posiada w połowie wysokości boczne wyloty 9 połączone z rurami doprowadzającymi stopiony surowiec do reaktora w części początkowej każdego mieszadła. Boczne wyloty 9 na połączeniu z rurami doprowadzającymi stopiony surowiec do reaktora posiadają diafragmy 10 z mimośrodowym otworem umożliwiające wyregulowanie jednakowego wydatku surowca do każdej sekcji mieszadła. Powstające opary mieszaniny węglowodorów odprowadzane są do pionowych wymienników rurowych 11 kondensatora par 12.
Kondensator par 12 jest drugim wielosegmentowym modułem urządzenia pracującym na różnych mediach chłodzących dopasowanych do zakresu temperaturowego kondensowanych oparów produktów depolimeryzacji. Jest to pozioma długa skrzynia, w której znajdują się pionowe wymienniki rurowe 13a, 13b, 13c itd. o odpowiednio dobranej powierzchni. W każdej sekcji medium chłodzącym jest inna ciecz zapewniająca kondensację wybranej frakcji Fa, Fb, Fc itd. Każda sekcja kondensacji ma osobny obieg chłodzenia wyposażony w chłodnicę wentylatorową 14. W urządzeniu kondensują kolejno frakcje od najwyżej wrzących do wrzących w najniższych temperaturach.
Medium grzewcze reaktora doprowadzane jest do kolektora dopływowego 15 i odprowadzane kolektorem odpływowym 16. Medium tym w rurkach podgrzewacza jest stopiony metal o niskiej temperaturze topnienia - korzystnie stop Wooda. Ciekły metal podgrzewany jest do wymaganej temperatury w poziomym kotle z wymiennikiem rurowym opalanym mieszaniną propan butan i gazów nie kondensujących z depolimeryzacji. Nagrzany do wymaganej temperatury ciekły metal pompowany jest do podgrzewaczy pompą do ciekłego metalu. Produkty najwyżej wrzące uzyskane w pierwszej sekcji kondensatora segmentowego (gacz parafinowa) kierowane są do topielnika, gdzie po wymieszaniu ze świeżym rozdrobnionym tworzywem i ewentualnym dogrzaniu, podawane są ślimakiem, pompą tłokową lub pompą zębatą poprzez klapę odcinającą do kolektora zasilającego. Frakcja benzynowa i oleju napędowego kierowane są do zbiorników produktów.
P r z y k ł a d.
W płaskim naczyniu o podstawie 40x60 cm zaopatrzonym w grzałki elektryczne symulujące pracę rurek ze stopem Wooda i w dwa poziome mieszadła o budowie jak w rozwiązaniu patentowanym, umieszczono 60 kg stopu: 30% gaczy parafinowej i 70% wag. odpadów poliolefinowych (PE i PP) z katalizatorem zeolitowym ZSM-5.
Układ zaopatrzono w trzy przewymiarowane szeregowe chłodnice: pierwsza z czynnikiem chłodzącym na wejściu 350°C, druga 180°C, trzecia chłodzona wodą.
Po uzyskaniu temperatury pracy 400°C przez godzinę dodawano pompą tłoczkową świeży surowiec do strefy mieszania w ilości korelowanej z otrzymywanym produktem.
W ciągu godziny uzyskano 22 kg produktu z czego:
8% gazu nie kondensującego
22% frakcji benzynowej <170°C
52% frakcji oleju napędowego <350°C
18% gaczy parafinowej
W pozostałości nie stwierdzono obecności karbonizatu.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do prowadzenia procesu termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych, znamienne tym, że mieszadła turbinowe (2) i pakiety rurowych podgrzewaczy (3) są rozmieszczone na przemian w długiej, wąskiej i płaskiej skrzyni (1 i znajdują się stale pod powierzchnią stopionego tworzywa doprowadzanego ogrzewanym kolektorem rurowym (6), a pomiędzy mieszadłami (2) i pakietami podgrzewaczy (3) umieszczone są pionowe przegrody (4) nie dochodzące do boków reaktora, natomiast sprzężony z reaktorem jest wielosegmentowy kondensator par (12) wypo4
    PL 205 686 B1 sażony w pionowe wymienniki rurowe (11) zgrupowane w sekcjach z indywidualnymi chłodnicami wentylatorowymi (14).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zasilający reaktor kolektor rurowy (6), grzany przeponowo w części pierścieniowej (8) posiada na wlocie część obniżoną z regulowaną, samoczynną klapą (7) blokady cofania a w połowie wysokości ma boczne wyloty (9) połączone z rurami doprowadzającymi stopiony surowiec do reaktora, korzystnie w części początkowej każdego mieszadła (2).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że boczne wyloty (9) na połączeniu z rurami doprowadzającymi stopiony surowiec do reaktora posiadają diafragmy (10) z mimośrodowym otworem.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że na ścianach obudowy reaktora, na końcach i początkach mieszadeł umieszczone są skośne kierownice cieczy (5).
  5. 5. Sposób termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych, znamienny tym, że z oparów produktów depolimeryzacji kondensuje się selektywnie część frakcji (Fa, Fb, Fc...) o wysokiej temperaturze wrzenia, a ciecz tę miesza się z nowymi porcjami tworzyw w proporcjach i temperaturze w której nie zachodzi jeszcze ich depolimeryzacja i nie następuje stwardnienie przy ochłodzeniu do temperatury otoczenia, po czym wprowadza się z powrotem do reaktora i depolimeryzuje w możliwie cienkiej warstwie, w sekcjach podgrzewaczy rurowych zasilanych cieczą o temperaturze do 500°C, korzystnie niskotopliwym ciekłym metalem, zwłaszcza stopem Wooda.
PL372777A 2005-02-25 2005-02-25 Urządzenie do prowadzenia procesu termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych oraz sposób termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych PL205686B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL372777A PL205686B1 (pl) 2005-02-25 2005-02-25 Urządzenie do prowadzenia procesu termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych oraz sposób termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL372777A PL205686B1 (pl) 2005-02-25 2005-02-25 Urządzenie do prowadzenia procesu termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych oraz sposób termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL372777A1 PL372777A1 (pl) 2006-09-04
PL205686B1 true PL205686B1 (pl) 2010-05-31

Family

ID=39592247

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL372777A PL205686B1 (pl) 2005-02-25 2005-02-25 Urządzenie do prowadzenia procesu termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych oraz sposób termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL205686B1 (pl)

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2644896A2 (en) 2012-03-31 2013-10-02 Piotr Sarre Liquid metal pump for chemical reactor heating circuit
EP2706293A2 (en) 2012-08-01 2014-03-12 Piotr Sarre Boiler for liquid metal heating in heating systems, especially chemical reactors
PL422780A1 (pl) * 2017-09-07 2019-03-11 Polymer Energy Polska Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sposób ciągłego przetwarzania odpadów organicznych, zwłaszcza oczyszczonych lub zanieczyszczonych odpadowych tworzyw sztucznych, na regranulaty oraz woski polimerowe

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MX2011011910A (es) 2009-05-14 2012-02-08 Adam Handerek Metodo y sistema para llevar a cabo procesos quimicos.

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2644896A2 (en) 2012-03-31 2013-10-02 Piotr Sarre Liquid metal pump for chemical reactor heating circuit
EP2706293A2 (en) 2012-08-01 2014-03-12 Piotr Sarre Boiler for liquid metal heating in heating systems, especially chemical reactors
PL422780A1 (pl) * 2017-09-07 2019-03-11 Polymer Energy Polska Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sposób ciągłego przetwarzania odpadów organicznych, zwłaszcza oczyszczonych lub zanieczyszczonych odpadowych tworzyw sztucznych, na regranulaty oraz woski polimerowe

Also Published As

Publication number Publication date
PL372777A1 (pl) 2006-09-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2376573T3 (es) Gasóleo obtenido a partir de desechos por despolimerización catal�?tica en la que la aportación de energ�?a se realiza por un sistema de bomba y de agitador.
EP2161299A1 (de) Thermokatalytische Depolymerisation von Kunststoffabfällen, Anlage für thermokatalytische Depolymerisation von Kunststoffabfällen und Reaktor für thermokatalytische Depolymerisation von Kunststoffabfällen
US20070131585A1 (en) High-speed chamber mixer for catalytic oil suspensions as a reactor for the depolymerization and polymerization of hydrocarbon-containing residues in the oil circulation to obtain middle distillate
ES2656909T3 (es) Procedimiento para la degradación de polímeros sintéticos y un dispositivo para su realización
EP3894516B1 (en) Plastic-to-oil plant for converting plastic waste into petrochemical products
WO2018000050A1 (en) Plant and process for pyrolysis of mixed plastic waste
US8680349B2 (en) Apparatus for conducting thermolysis of plastic waste in a continuous manner
BR112018013600B1 (pt) Sistema para tratamento contínuo de material polimérico reciclado
HU223757B1 (hu) Eljárás és berendezés hőátadásra
BR112018016499B1 (pt) Método para formar uma cera e empregar a referida cera para modificar asfalto
EP1707614A1 (en) Thermal or catalytic cracking process for hydrocarbon feedstocks and corresponding system
CA2745321A1 (en) Method for heat exchange, system and use
PL205686B1 (pl) Urządzenie do prowadzenia procesu termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych oraz sposób termicznej depolimeryzacji odpadowych tworzyw sztucznych
US11806684B2 (en) Compact and maintainable waste reformation apparatus
US20100270209A1 (en) Process and device for generating middle distillate from hydrocarbonaceous energy sources
BR112015030168A2 (pt) forno de destilação a seco e gaseificação para materiais orgânicos, e sistema para processamento de materiais orgânicos
EP2393875B1 (en) The method of thermocatalytic depolymerization of waste plastics, a system for thermocatalytic depolymerization of waste plastics and a reactor for thermocatalytic depolymerization of waste plastics
CA2969070C (en) Method and apparatus for utilization of plastic and other waste materials
US20100155216A1 (en) Device and method for thermal decomposition of organic materials
PL208922B1 (pl) Układ do prowadzenia pirolizy odpadowych tworzyw sztucznych oraz sposób prowadzenia pirolizy z usuwaniem produktów karbonizacji i pozostałości poreakcyjnych
KR102399970B1 (ko) 폐합성수지 열분해유를 이용한 발전시스템
EP4202017A1 (en) Plant and process for conversion of plastic raw material to fuel
PL217003B1 (pl) Sposób recyklingu opon samochodowych
CA3193438A1 (en) Method and installation for gasification of heterogenic mixtures of organic substances and compounds
RU17705U1 (ru) Установка для получения моторных топлив из углеводородного сырья