PL205655B1 - Ogranicznik przepięć - Google Patents

Ogranicznik przepięć

Info

Publication number
PL205655B1
PL205655B1 PL378307A PL37830705A PL205655B1 PL 205655 B1 PL205655 B1 PL 205655B1 PL 378307 A PL378307 A PL 378307A PL 37830705 A PL37830705 A PL 37830705A PL 205655 B1 PL205655 B1 PL 205655B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
vacuum chamber
cylindrical roller
solder
varistor
closed
Prior art date
Application number
PL378307A
Other languages
English (en)
Other versions
PL378307A1 (pl
Inventor
Zbigniew Kowalski
Jan Brzezina
Wiesław Sarna
Original Assignee
Ct Elektryfikacji I Automatyza
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ct Elektryfikacji I Automatyza filed Critical Ct Elektryfikacji I Automatyza
Priority to PL378307A priority Critical patent/PL205655B1/pl
Publication of PL378307A1 publication Critical patent/PL378307A1/pl
Publication of PL205655B1 publication Critical patent/PL205655B1/pl

Links

Landscapes

  • Emergency Protection Circuit Devices (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest ogranicznik przepięć przeznaczony do ochrony sieci energetycznej podziemi kopalń przed przepięciami łączeniowymi i ziemnozwarciowymi, zwłaszcza łukowymi.
Znane ograniczniki z opisów katalogowych ZWAR np. ograniczniki GXA lub ABB - ograniczniki EXLIMQ mają znaczne wymiary skrajne i są budowane również dla ochrony urządzeń, sieci od wyładowań piorunowych i od bezpośredniego uderzenia pioruna w chronione instalacje. Na wyładowania piorunowe nie są narażone ograniczniki przepięć, instalowane w sieciach średnich napięć podziemi kopalń, gdyż sieci te nie są galwanicznie połączone z liniami napowietrznymi.
Wykonanie zaś ograniczników w osłonach przeciwwybuchowych dla ochrony kosztownych urządzeń i instalacji rozdzielnic, w przypadku rozbiegania termicznego ogranicznika, opisane w publikacji Anderson E.: „Przepięcia wewnętrzne w sieciach średnich napięć i ich ograniczenie, PAN, W-wa 1997 r., prowadzą do znacznych wymiarów skrajnych i trudności w zastosowaniu takich ograniczników w aparaturze w podziemiach kopalń .
Znany jest z europejskiego zgłoszenia patentowego Nr 0614 198 A2 ochronnik przepięciowy zawierający kilka, cylindrycznych elementów oporowych o charakterystyce warystorowej, ułożonych jeden na drugim w postaci kolumn, pomiędzy dwiema prądowymi oprawami przyłączeniowymi. Jeden z warystorów i utrzymują cy razem obie oprawy przyłączeniowe z jednoczesnym wytworzeniem osiowej siły styku, element zaciskowy ma co najmniej dwie pętle, przylegające swymi końcami do opraw przyłączeniowych. Obudowa w postaci odlewu z tworzywa sztucznego otacza warystory, pętle i większą część opraw przyłączeniowych.
Z niemieckiego opisu wzoru uż ytkowego nr 9305 796 jest opisane urzą dzenie ochrony przepię ciowej z umieszczonym w obudowie warystorem, przy czym na drodze prądu między przyłączeniem do sieci i warystorem jest przewidziana otwierająca się pod napięciem sprężyny lutowina, o zadanym stopniu stopienia, automatycznego wyłącznika cieplnego, a ponadto jeden ze styków miejsca stopienia znajduje się na przymocowanym trwale do obudowy pałąku stykowym, obciążonym napięciem działającym w kierunku otwierania. Na pałąku stykowym znajduje się zadane miejsce przełomu, którego przekrój jest mniejszy niż pałąka stykowego na jego pozostałym przebiegu.
W urządzeniu jest przewidziane zginalne napięciem sprężyny zadane miejsce zginania pałąka stykowego, przy czym sprężyna jest zaczepiona albo bezpośrednio albo poprzez element wyzwalający w miejscu pałąka stykowego, które z jednej strony znajduje się miedzy zadanym miejscem stopienia i zadanym miejscem przełomu i z drugiej strony zadanym miejscem zginania.
Znany jest z polskiego opisu patentowego PL 172988 ochronnik przepięciowy z dwiema odległymi od siebie wzdłuż osi końcówkami przyłączeniowymi, co najmniej jednym, umieszczonym między końcówkami cylindrycznym elementem warystorowym, urządzeniem z materiału izolacyjnego dociskającym końcówki przyłączeniowe i co najmniej jeden element warystorowy z wytworzeniem siły stykowej, z elementami dociskającymi osadzonymi rozmieszczonymi równomiernie wokół osi w kierunku obwodowym powierzchni przylegania końcówek przyłączeniowych oraz z obudową odlaną z materiału izolacyjnego, przynajmniej częściowo osłaniającą końcówki przyłączeniowe, co najmniej jeden element warystorowy i urządzenie dociskające, które posiada śrubę dociskową i jako elementy dociskające co najmniej dwie każdorazowo działające niezależnie jedna od drugiej na końcówki przyłączeniowe pętle z każdorazowo dwoma końcami. Pętle umieszczono z pewnym odstępem w stosunku do co najmniej jednego elementu warystorowego, a ponadto każda powierzchnia przylegania pierwszej końcówki z obu końcówek zbiega się z powierzchnią przylegania drugiej końcówki z obu końcówek przyłączeniowych w kierunku osi, zaś na zbiegających się powierzchniach przylegania, o półkolistym kształcie, obu końcówek przyłączeniowych osadzono oba końce pętli.
Celem wynalazku jest konstrukcja ogranicznika przepięć o małych wymiarach skrajnych z możliwością zabezpieczenia przed rozbieganiem termicznym w przypadku przekroczenia progowej temperatury stosu warystorowego i w konsekwencji przed działaniem wybuchowym ogranicznika w osłonie o wykonaniu normalnym, w instalacji elektrycznej rozdzielnic.
Cel ten osiągnięto w rozwiązaniu, według wynalazku, którego istotą jest to, że stos warystorowy połączony jest elektrycznie za pomocą styków z pierścieniem, w którego otworze znajduje się kołek galwanicznie połączony z tym pierścieniem za pomocą lutowia z jednej strony, a elektrycznie, za pomocą styków, z walcem cylindrycznym z drugiej strony. Walec cylindryczny połączony jest za pomocy przewodu elastycznego z prętem styku ruchomego próżniowej komory, natomiast między komorą próżniową a walcem cylindrycznym usytuowana jest sprężyna rozporowa. Stos warystorowy i próżPL 205 655 B1 niowa komora umieszczone są w zamkniętej rurze izolacyjnej, przy czym pręt styku ruchomego próżniowej komory jednostronnie wsparty jest nakrętką o wewnętrzną płaszczyznę nakrętki zamykającej walca cylindrycznego.
Korzystnie rura izolacyjna z jednej strony zamknięta jest zaciskiem z gwintem wewnętrznym, a z drugiej strony, korzystnie, zaciskiem z gwintem zewnętrznym.
Korzystnie jest także, gdy według wynalazku, lutowie jest niskotopliwym nitem rurowym, o zadanej temperaturze topnienia.
Ogranicznik przepięć nie ulega zniszczeniu. Regeneracja może być wykonana bez znacznych kosztów, co stanowi zaletę rozwiązania.
Zaletą są małe wymiary skrajne ogranicznika przepięć, zapewniane przez miniaturową komorę próżniową działającą na wyłączenie po przekroczeniu progowej temperatury określonej dla stosu warystorowego.
Kolejną zaletą jest skuteczne zabezpieczenie przed następstwem rozbiegania termicznego oraz przed wybuchem i rozerwaniem w sieciach dołowych w rozdzielnicach średnich napięć, a także recykling podzespołów po zadziałaniu. Przerwa zestykowa w próżni zapewnia wysokie, wymagane właściwości dielektryczne po zadziałaniu niskotopliwego lutu i nie powoduje destabilizacji układu izolacyjnego w sieci, co jest następną zaletą.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest uwidoczniony na rysunku przedstawiającym przekrój osiowy ogranicznika.
W rozwiązaniu, stos warystorowy 1 połączony jest elektrycznie - stykowo z pierścieniem 2, w którego otworze 3 znajduje się kołek 4 galwanicznie połączony z pierścieniem 2 przy pomocy niskotopliwego lutowia 5 z jednej strony a elektrycznie - stykowo z walcem cylindrycznym 6 z drugiej strony. Walec cylindryczny 6 łączy się za pomocą przewodu elastycznego 7 z prętem styku ruchomego 8 próżniowej komory 9. Między komorą próżniową 9 a walcem cylindrycznym 6 znajduje się sprężyna rozporowa 10, zaś stos warystorowy 1 i próżniowa komora 9 umieszczone są w rurze izolacyjnej 11 zamkniętej z jednej strony zaciskiem z gwintem wewnętrznym 12 a z drugiej strony zaciskiem z gwintem zewnętrznym 13. Pręt styku ruchomego 8 próżniowej komory 9 jest jednostronnie wsparty nakrętką 14 o wewnętrzną płaszczyznę nakrętki zamykającej 15 walca cylindrycznego 6.
Działanie ogranicznika przepięć polega na tym, że w przypadku przekroczenia przez stos warystorowy 1 temperatury progowej wskutek napięcia sieci wyższego od napięcia trwałej pracy lub dużej liczby udarów o znacznej energii występujących po sobie w krótkich odstępach czasu, niskotopliwe lutowie 5 przechodzi w stan ciekły. Wskutek przejścia tego lutowia 5 w stan ciekły przemieszcza się kołek 4 w otworze 3. Walec cylindryczny 6 pod wpływem działania sprężyny rozporowej 10 powoduje przesunięcie się pręta styku ruchomego 8 próżniowej komory 9. W konsekwencji następuje otwarcie zestyku w próżniowej komorze 9, a powstała przerwa zestykowa w próżni zapewnia wymaganą wytrzymałość elektryczną oraz wyłączenie wzrastającego prądu rozbiegania termicznego. W efekcie, zagrożenie rozerwania ogranicznika przepięć i wybuchu w obrębie kosztownych urządzeń rozdzielnicy zostaje zlikwidowane, zaś układ izolacyjny ogranicznika zapewnia wymaganą wytrzymałość elektryczną. Stan ten jest sygnalizowany przebarwieniem luminoforu, co umożliwia podjęcie odpowiedniego działania zapobiegawczego.

Claims (4)

Zastrzeżenia patentowe
1. Ogranicznik przepięć zawierający stos warystorowy, lutowinę, sprężynę i komorę próżniową znamienny tym, że stos warystorowy (1) połączony jest elektrycznie za pomocą styków z pierścieniem (2), w którego otworze (3) znajduje się kołek (4) galwanicznie połączony z tym pierścieniem (2) za pomocą lutowia (5) z jednej strony, a z drugiej strony elektrycznie, za pomocą styków, z walcem cylindrycznym (6), przy czym walec cylindryczny (6) jest połączony za pomocy przewodu elastycznego (7) z prętem styku ruchomego (8) próżniowej komory (9), natomiast między komorą próżniową (9) a walcem cylindrycznym (6) usytuowana jest sprężyna rozporowa (10), zaś stos warystorowy (1) i próżniowa komora (9) są umieszczone w zamkniętej rurze izolacyjnej (11), przy czym pręt styku ruchomego (8) próżniowej komory (9) jest jednostronnie wsparty nakrętką (14) o wewnętrzną płaszczyznę nakrętki zamykającej (15) walca cylindrycznego (6).
2. Ogranicznik według zastrz. 1, znamienny tym, że rura izolacyjna (11) zamknięta jest z jednej strony zaciskiem z gwintem wewnętrznym (12).
PL 205 655 B1
3. Ogranicznik według zastrz. 1, znamienny tym, że rura izolacyjna (11) zamknięta jest z drugiej strony zaciskiem z gwintem zewnętrznym (13).
4. Ogranicznik według zastrz. 1, znamienny tym, że lutowie (5) jest niskotopliwym nitem rurowym, o zadanej temperaturze topnienia.
PL378307A 2005-12-08 2005-12-08 Ogranicznik przepięć PL205655B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL378307A PL205655B1 (pl) 2005-12-08 2005-12-08 Ogranicznik przepięć

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL378307A PL205655B1 (pl) 2005-12-08 2005-12-08 Ogranicznik przepięć

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL378307A1 PL378307A1 (pl) 2007-06-11
PL205655B1 true PL205655B1 (pl) 2010-05-31

Family

ID=43015030

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL378307A PL205655B1 (pl) 2005-12-08 2005-12-08 Ogranicznik przepięć

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL205655B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL378307A1 (pl) 2007-06-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
USRE42319E1 (en) Circuit protection device
US9172236B2 (en) Overvoltage protection device having at least one surge arrester
RU2407127C2 (ru) Токовый предохранитель с дополнительным механическим размыкателем предпочтительно в виде ударника для использования в устройствах защиты от перенапряжения
EP2707892B1 (en) Redundant excess voltage circuit breaker with a rotational disk and with an added electronic assembly intended to extend a life span of an excess-voltage component
US5933310A (en) Circuit breaker with wide operational current range
RU2260220C2 (ru) Разрядник для защиты от перенапряжений
RU2407122C1 (ru) Вставной разрядник защиты от перенапряжения
US5583729A (en) Terminal bushing having integral overvoltage and overcurrent protection
US20170110226A1 (en) Surge protection device, comprising at least one surge arrester and one short-circuit switching device which is connected in parallel with the surge arrester, can be thermally tripped and is spring-pretensioned
CA2898506C (en) Medium voltage controllable fuse
CA2847354C (en) Circuit protection device
US8810988B2 (en) Circuit protection device
US4326231A (en) Clip-on protector
KR20150066697A (ko) 과열 및 과전류 차단용 복합퓨즈
PL205655B1 (pl) Ogranicznik przepięć
CA2851850C (en) Circuit protection device
US11257650B2 (en) Three phase surge protection device
CA1208282A (en) Current transformer secondary voltage limiter
US11295879B2 (en) Surge arresters and related assemblies and methods
CN116114043A (zh) 用于浪涌保护器的无炸药中断器设备
KR200404802Y1 (ko) 2중 구조의 가용도체를 적용한 고압 전류 제한 퓨즈
KR100692961B1 (ko) 2중 구조의 가용도체를 적용한 고압 전류 제한 퓨즈
KR20010113541A (ko) 전력시스템에서 유용한 고전력 전류 리미터
RU2301471C1 (ru) Ограничитель перенапряжений
CZ30759U1 (cs) Omezovač napětí se zkratovacím zařízením