PL204136B1 - Sposób żeglugi statku, zwłaszcza hotelowo-wycieczkowego, po krętych, płytkich śródlądowych, nieuregulowanychdrogach wodnych z niskozawieszonymi (54) przeszkodami o małym prześwicie między lustrem wody a przeszkodą, i ze śluzami o niewielkich gabarytach, oraz luksusowy statek hotelowo-wycieczkowy dostosowany do żeglugi po takich drogach wodnych - Google Patents
Sposób żeglugi statku, zwłaszcza hotelowo-wycieczkowego, po krętych, płytkich śródlądowych, nieuregulowanychdrogach wodnych z niskozawieszonymi (54) przeszkodami o małym prześwicie między lustrem wody a przeszkodą, i ze śluzami o niewielkich gabarytach, oraz luksusowy statek hotelowo-wycieczkowy dostosowany do żeglugi po takich drogach wodnychInfo
- Publication number
- PL204136B1 PL204136B1 PL369783A PL36978304A PL204136B1 PL 204136 B1 PL204136 B1 PL 204136B1 PL 369783 A PL369783 A PL 369783A PL 36978304 A PL36978304 A PL 36978304A PL 204136 B1 PL204136 B1 PL 204136B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- functional modules
- navigation
- ship
- drive module
- cruise ship
- Prior art date
Links
Landscapes
- Bridges Or Land Bridges (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób żeglugi statku, zwłaszcza hotelowo-wycieczkowego, po krętych, płytkich śródlądowych nieuregulowanych drogach wodnych z nisko zawieszonymi przeszkodami o małym prześwicie między lustrem wody a przeszkodą i ze śluzami o niewielkich gabarytach oraz luksusowy statek hotelowo-wycieczkowy dostosowany do żeglugi po takich drogach wodnych, w szczególności zapewniający duży komfort pasażerom.
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie turystyką wycieczkową odbywaną po śródlądowych akwenach wodnych, statkami zapewniającymi komfortowe warunki rejsu. W szczególności obecnie wzrasta zainteresowanie turystyką po rzekach nieuregulowanych, płynących przez obszary charakteryzujące się wysokimi walorami krajobrazowymi, z obiektami o interesującej przeszłości historycznej.
Realizację żeglugi pasażerskiej, która spełniałyby powyższe uwarunkowania, przy równoczesnej opłacalności ekonomicznej przedsięwzięcia, nie można zrealizować za pomocą rozwiązań technicznych dotychczas stosowanych.
Z opisu patentowego PL 199 273 znany jest modułowy ś rodek transportu wodnego do ż eglugi po śródlądowych drogach wodnych wykonany w postaci zestawu pływającego składającego się z modułu napędowego i oddzielnych modułów transportowych. Moduł napędowy umieszczony jest na końcu zestawu pływającego i zawiera zespół napędowy, pomieszczenia socjalne załogi i wymagane wyposażenie okrętowe oraz sterownię.
Sposób żeglugi statku, zwłaszcza hotelowo-wycieczkowego, po krętych, płytkich śródlądowych nieuregulowanych drogach wodnych z nisko zawieszonymi przeszkodami o małym prześwicie między lustrem wody a przeszkodą i ze śluzami o niewielkich gabarytach charakteryzuje się według wynalazku tym, że statkowi nadaje się postać szeregowego zestawu pływającego składającego się z modułu napędowego oraz oddzielnych modułów funkcjonalnych, przy czym moduł napędowy umieszcza się na końcu zestawu pływającego, zaś moduł napędowy oraz poszczególne moduły funkcjonalne łączy się ze sobą rozłącznymi złączami przegubowymi. W module napędowym umieszcza się zespół napędowy, pomieszczenia załogowe, pomieszczenia socjalne załogi i wymagane wyposażenie okrętowe oraz ewentualnie pomieszczenia socjalne pasażerów. W poszczególnych modułach funkcjonalnych urządza się sterownię oraz pomieszczenia funkcjonalne, na przykład bazę hotelową i/lub bazę sportową, i/lub bazę leczniczą, i/lub bazę rekreacyjną.
Luksusowy statek hotelowo-wycieczkowy do żeglugi po krętych, płytkich śródlądowych nieuregulowanych drogach wodnych charakteryzuje się według wynalazku tym, że cylindryczna część kadłuba modułu napędowego i cylindryczne części kadłubów poszczególnych modułów funkcjonalnych wykonane są jako konstrukcja typu sandwich stalowy.
W wariancie wynalazku wzdł u ż zestawu pł ywają cego utworzony jest cią g komunikacyjny, przy czym moduł napędowy oraz poszczególne moduły funkcjonalne połączone są ze sobą przesuwnymi, obrotowymi, korzystnie krytymi przejściami komunikacyjnymi.
Podczas pokonywania zakoli drogi wodnej zestaw pływający formuje się w łuk dopasowany do krzywizny drogi wodnej. Natomiast podczas pokonywania nisko zawieszonych przeszkód, o małym prześwicie między lustrem wody a przeszkodą, zwiększa się chwilowo, poprzez balastowanie, zanurzenie modułu napędowego i poszczególnych modułów funkcjonalnych, bezpośrednio znajdujących się przed tą przeszkodą. W przypadku pokonywania śluz o niewielkich gabarytach od modułu napędowego odłącza się moduły funkcjonalne i kolejno poszczególne moduły funkcjonalne oraz moduł napędowy przeprowadza się przez śluzę, po czym po pokonaniu śluzy formuje się ponownie zestaw pływający.
Zastosowanie wynalazku umożliwia realizację żeglugi po dotychczas niedostępnych drogach wodnych, bądź trudnych do nawigacji, szczególnie turystycznej, związanej z zapewnieniem bezpiecznych i komfortowych warunków bytowania pasażerów w czasie rejsu. Zbudowany według wynalazku luksusowy statek hotelowo-wycieczkowy może być formowany z różnych modułów funkcjonalnych, co zapewnia możliwość jego dostosowania do zróżnicowanych wymagań pasażerów, zapewnia elastyczność eksploatacyjną oraz efektywność ekonomiczną przedsięwzięcia, stwarza możliwość zaspokajania zmieniających się potrzeb rynku turystycznego.
Wynalazek objaśniony jest bliżej na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat uformowanego statku, fig. 2 przedstawia schematycznie pokonywanie zakola na drodze wodnej przez statek, fig. 3 - pokonywanie nisko zawieszonej przeszkody, fig. 4 - pokonywanie śluzy o niewielkich gabarytach, a fig. 5 - zład poprzeczny konstrukcji zbudowanej z paneli sandwichowych.
PL 204 136 B1
P r z y k ł a d
Luksusowy statek hotelowo-wycieczkowy wykonany jest jako zestaw pływający, który składa się z modułu napędowego 1, którego część cylindryczna kadłuba wykonana jest ze stalowych paneli o strukturze sandwichowej oraz oddzielnych modułów funkcjonalnych 2, których części cylindryczne kadłubów wykonane są ze stalowych paneli o strukturze sandwichowej.
Moduł napędowy 1 oraz poszczególne moduły funkcjonalne 2 zaopatrzone są w urządzenia do kontrolowanej zmiany ich zanurzenia oraz do dopasowywania zestawu pływającego do krzywizny drogi wodnej.
Moduł napędowy 1 ustawia się na końcu zestawu pływającego, a w nim umieszcza się pomieszczenia załogowe, pomieszczenia socjalne załogi, pomieszczenia socjalne pasażerów i wymagane wyposażenie okrętowe.
W każdym module funkcjonalnym 2 urządza się sterownię, zaś w pierwszym module funkcjonalnym 2A i drugim module funkcjonalnym 2B urządza się bazę hotelową, w trzecim module funkcjonalnym 2C urządza się bazę sportową, a w czwartym module funkcjonalnym 2D urządza się bazę leczniczą.
Moduł napędowy 1 oraz poszczególne pojedyncze moduły funkcjonalne 2 łączy się ze sobą rozłącznymi złączami przegubowymi 4 oraz przesuwnymi, obrotowymi, krytymi przejściami komunikacyjnymi 3.
Podczas pokonywania zakoli drogi wodnej R formuje się zestaw pływający w łuk dopasowany do krzywizny drogi wodnej R poprzez odpowiednie ustawienie modułu napędowego 1 i modułów funkcjonalnych 2 przy pomocy urządzeń do dopasowywania zestawu pływającego do krzywizny drogi wodnej.
Natomiast podczas pokonywania nisko zawieszonej przeszkody P, o małym prześwicie między lustrem wody L a przeszkodą P, zwiększa się chwilowo zanurzenie poprzez balastowanie modułu napędowego 1 i poszczególnych modułów funkcjonalnych 2, znajdujących się bezpośrednio przed przeszkodą P. Po pokonaniu przeszkody P moduł napędowy 1 i poszczególne moduły funkcjonalne 2 są odbalastowane, co zmienia zanurzenie statku.
W przypadku pokonywania śluzy S o niewielkich gabarytach od modułu napędowego 1 odłącza się moduły funkcjonalne 2 i kolejno poszczególne moduły funkcjonalne 2 oraz moduł napędowy 1 przeprowadza się przez śluzę S. Po pokonaniu śluzy S formuje się na nowo zestaw pływający.
W przypadku zamiaru zwiedzenia atrakcyjnego miejsca odłącza się od zestawu pływającego moduły funkcjonalne 2. Pasażerowie odbywają rejs wycieczkowy przebywając na module napędowym 1.
Claims (3)
1. Sposób żeglugi statku, zwłaszcza hotelowo-wycieczkowego, po krętych, płytkich śródlądowych nieuregulowanych drogach wodnych, z nisko zawieszonymi przeszkodami o małym prześwicie między lustrem wody a przeszkodą i ze śluzami o niewielkich gabarytach, znamienny tym, że statkowi nadaje się postać szeregowego zestawu pływającego składającego się z modułu napędowego (1) oraz oddzielnych modułów funkcjonalnych (23, przy czym moduł napędowy (1) umieszcza się na końcu zestawu pływającego, zaś moduł napędowy (1) oraz poszczególne moduły funkcjonalne (2) łączy się ze sobą rozłącznymi złączami przegubowymi (4), a w module napędowym (1) umieszcza się zespół napędowy, pomieszczenia załogowe, pomieszczenia socjalne załogi i wymagane wyposażenie okrętowe oraz ewentualnie pomieszczenia socjalne pasażerów, zaś w poszczególnych modułach funkcjonalnych (2) urządza się sterownię oraz pomieszczenia funkcjonalne, na przykład bazę hotelową i/lub bazę sportową, i/lub bazę leczniczą, i/lub bazę rekreacyjną, po czym podczas pokonywania zakoli drogi wodnej (R) zestaw pływający formuje się w łuk dopasowany do krzywizny drogi wodnej (R), zaś podczas pokonywania nisko zawieszonych przeszkód (P), o małym prześwicie między lustrem wody (L) a przeszkodą (P), zwiększa się chwilowo, poprzez balastowanie, zanurzenie modułu napędowego (1) i poszczególnych modułów funkcjonalnych (2), bezpośrednio znajdujących się przed tą przeszkodą (P), a w przypadku pokonywania śluz (S) o niewielkich gabarytach od modułu napędowego (1) odłącza się moduły funkcjonalne (2) i kolejno poszczególne moduły funkcjonalne (2) oraz moduł napędowy (1) przeprowadza się przez śluzę (S), po czym po pokonaniu śluzy (S) formuje się ponownie zestaw pływający.
PL 204 136 B1
2. Luksusowy statek hotelowo-wycieczkowy do żeglugi po krętych, płytkich śródlądowych nieuregulowanych drogach wodnych z nisko zawieszonymi przeszkodami o małym prześwicie między lustrem wody a przeszkodą i ze śluzami o niewielkich gabarytach, który wykonany jest w postaci zestawu pływającego składającego się modułu napędowego i oddzielnych modułów funkcjonalnych, a moduł napę dowy umieszczony jest na ko ń cu zestawu pł ywają cego, znamienny tym, ż e cylindryczna część kadłuba modułu napędowego (1) i cylindryczne części kadłubów poszczególnych modułów funkcjonalnych (2) wykonane są jako konstrukcja typu sandwich stalowy.
3. Statek według zastrz. 2, znamienny tym, że wzdłuż zestawu pływającego utworzony jest ciąg komunikacyjny, przy czym moduł napędowy (1) oraz poszczególne moduły funkcjonalne (2) połączone są ze sobą przesuwnymi, obrotowymi, korzystnie krytymi przejściami komunikacyjnymi (3).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL369783A PL204136B1 (pl) | 2004-08-27 | 2004-08-27 | Sposób żeglugi statku, zwłaszcza hotelowo-wycieczkowego, po krętych, płytkich śródlądowych, nieuregulowanychdrogach wodnych z niskozawieszonymi (54) przeszkodami o małym prześwicie między lustrem wody a przeszkodą, i ze śluzami o niewielkich gabarytach, oraz luksusowy statek hotelowo-wycieczkowy dostosowany do żeglugi po takich drogach wodnych |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL369783A PL204136B1 (pl) | 2004-08-27 | 2004-08-27 | Sposób żeglugi statku, zwłaszcza hotelowo-wycieczkowego, po krętych, płytkich śródlądowych, nieuregulowanychdrogach wodnych z niskozawieszonymi (54) przeszkodami o małym prześwicie między lustrem wody a przeszkodą, i ze śluzami o niewielkich gabarytach, oraz luksusowy statek hotelowo-wycieczkowy dostosowany do żeglugi po takich drogach wodnych |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL369783A1 PL369783A1 (pl) | 2006-03-06 |
PL204136B1 true PL204136B1 (pl) | 2009-12-31 |
Family
ID=37945268
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL369783A PL204136B1 (pl) | 2004-08-27 | 2004-08-27 | Sposób żeglugi statku, zwłaszcza hotelowo-wycieczkowego, po krętych, płytkich śródlądowych, nieuregulowanychdrogach wodnych z niskozawieszonymi (54) przeszkodami o małym prześwicie między lustrem wody a przeszkodą, i ze śluzami o niewielkich gabarytach, oraz luksusowy statek hotelowo-wycieczkowy dostosowany do żeglugi po takich drogach wodnych |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL204136B1 (pl) |
-
2004
- 2004-08-27 PL PL369783A patent/PL204136B1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL369783A1 (pl) | 2006-03-06 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN105228893B (zh) | 自主航海船 | |
US9540083B2 (en) | System and method for underwater observation | |
Calvo et al. | The ways people move: mobility and seascapes in the Balearic Islands during the late Bronze Age (c. 1400–850/800 bc) | |
CN109703705A (zh) | 一种半潜式无人平台 | |
CN101234662A (zh) | 一种浮动式酒店 | |
CA2354646A1 (en) | Paddle board | |
Maloney | Chapman piloting & seamanship | |
RU2700204C1 (ru) | Судно надводного и подводного хода | |
PL204136B1 (pl) | Sposób żeglugi statku, zwłaszcza hotelowo-wycieczkowego, po krętych, płytkich śródlądowych, nieuregulowanychdrogach wodnych z niskozawieszonymi (54) przeszkodami o małym prześwicie między lustrem wody a przeszkodą, i ze śluzami o niewielkich gabarytach, oraz luksusowy statek hotelowo-wycieczkowy dostosowany do żeglugi po takich drogach wodnych | |
US20130061796A1 (en) | Modular Vessel | |
Pyo et al. | Development of AUV (MI) for strong ocean current and zero-visibility condition | |
Bruno et al. | New technologies for improving the diver experience in underwater cultural sites | |
RU2261818C2 (ru) | Плавающая платформа для морского строительства и подъема затонувших судов | |
CN206297700U (zh) | 导轨组合船 | |
JP2001520148A (ja) | 建造物およびその使用 | |
CN108945323A (zh) | 一种具有多重体验功能的游轮 | |
Lamas et al. | OFFSHORE AND COASTAL FLOATING HOTELS: FLOTELS | |
Hadley et al. | Diving into tourist submarines | |
Unger | Ships and shipping technology | |
Listak et al. | Buoyancy Control of a Semiautonomous Underwater Vehicle for Environmental Monitoring in Baltic Sea | |
RU2170190C2 (ru) | Подводный парусный катамаран и его способ лидирования | |
Gordеș et al. | M? ANS OF R? DUCING TH? IMPACT ON ARCTIC? NVIRONM? NT OF AN IC? BR? AK? R BALLAST SYST? M. | |
Emmanuel | Design of concept for future coastal research vessel (A flexible platform for TZS research and education) | |
Venture | Conceptual design of a swath oceanographic research ship | |
Niini et al. | Aurora slim polar research icebreaker |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20070827 |