PL203035B1 - Sposób eliminacji łuku elektrycznego i układ do eliminacji łuku elektrycznego - Google Patents

Sposób eliminacji łuku elektrycznego i układ do eliminacji łuku elektrycznego

Info

Publication number
PL203035B1
PL203035B1 PL357982A PL35798202A PL203035B1 PL 203035 B1 PL203035 B1 PL 203035B1 PL 357982 A PL357982 A PL 357982A PL 35798202 A PL35798202 A PL 35798202A PL 203035 B1 PL203035 B1 PL 203035B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
arc
fault
high voltage
spark gap
voltage pulse
Prior art date
Application number
PL357982A
Other languages
English (en)
Other versions
PL357982A1 (pl
Inventor
Antoni Klajn
Henryk Markiewicz
Ireneusz Surówka
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL357982A priority Critical patent/PL203035B1/pl
Publication of PL357982A1 publication Critical patent/PL357982A1/pl
Publication of PL203035B1 publication Critical patent/PL203035B1/pl

Links

Landscapes

  • Arc-Extinguishing Devices That Are Switches (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób eliminacji łuku elektrycznego i układ do eliminacji łuku elektrycznego w szczególności łuku zakłóceniowego gazowego, zwłaszcza powietrznego, który występuje podczas zwarć łukowych w urządzeniach elektroenergetycznych. Zwarcie łukowe jest specyficznym rodzajem zwarcia występującym wskutek pojawienia się otwartego łuku elektrycznego pomiędzy przewodami, znajdującymi się na różnych potencjałach podczas normalnej pracy sieci. Łuk taki jest zjawiskiem wysoce niepożądanym w urządzeniach elektroenergetycznych, przede wszystkim w rozdzielnicach, gdzie sporadycznie dochodzi do takich zwarć na szynach zbiorczych. Ł uk elektryczny zakłóceniowy, ze względu na swoją wysoką energię powoduje znaczne straty materialne, zwykle zniszczenie całego pola rozdzielnicy, jak również stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia personelu obsługującego urządzenia. W skutecznej eliminacji łuku zakłóceniowego istotnym czynnikiem jest czas, po jakim zostanie on wyłączony od momentu wystąpienia zwarcia. Badania wykazały, że zgaszenie łuku w czasie do ok. 3-4 ms od chwili wystąpienia zwarcia może w zasadniczy sposób przyczynić się do eliminacji negatywnych skutków łuku zakłóceniowego.
Znany ze stosowania sposób eliminacji łuku elektrycznego polega na tym, że wykonuje się dostatecznie wytrzymałą mechanicznie konstrukcję rozdzielnicy tak, aby nie nastąpiła eksplozja gazów poza jej obręb, a strefa działania łuku elektrycznego była ograniczona do możliwie niewielkiego przedziału rozdzielnicy. W tym celu instaluje się klapy bezpieczeństwa, które pozwalają na ukierunkowane, bezpieczne ujście nadmiaru gorącego gazu na zewnątrz rozdzielnicy. Zakłada się przy tym, że zwarcie łukowe wyłącza się tak jak zwarcie metaliczne, czyli wskutek zadziałania odpowiednich zabezpieczeń nadprądowych obwodu, w zwykłym czasie ich działania. Czas ten jest sumą czasu identyfikacji zakłócenia i czasu włączenia wyłącznika i zawiera się w zakresie od około 20 ms do około 60 ms lub więcej, zarówno w sieciach niskiego jak i średniego napięcia. Zmniejszenie czasu wyłączenia zwarcia łukowego elektrycznego często uzyskuje się poprzez instalowanie układów do szybkiej identyfikacji łuku zakłóceniowego, reagujących zwykle na światło łuku elektrycznego i/lub na dużą wartość prądu zwarciowego. Układy te generują impuls wyłączający podawany następnie na układ wyłączający prądy zwarciowe w analizowanym obwodzie. Całkowity czas wyłączenia zwarcia łukowego wynosi od 20 do 60 ms.
Znany jest również sposób eliminacji łuku elektrycznego polegający na tym, że układ do szybkiej identyfikacji łuku zakłóceniowego, reagujący na światło łuku elektrycznego i/lub na dużą wartość prądu zwarciowego rozpoznaje i identyfikuje łuk elektryczny zakłóceniowy, po czym uruchamia się urządzenie powodujące metaliczne zwarcie szyn zbiorczych w rozdzielnicy dotkniętej zwarciem łukowym. Zwarcie metaliczne gasi elektryczny łuk zakłóceniowy, przy pomocy zwykłego zabezpieczenia nadprądowego obwodu. W sposobie tym, czas identyfikacji łuku i spowodowania zwarcia metalicznego jest na tyle krótki, że powstały łuk elektryczny nie dokona jeszcze zniszczeń rozdzielnicy ani nie zagraża bezpieczeństwu ludzi. Trwające dalej zwarcie metaliczne, aż do chwili wyłączenia go przez urządzenia zabezpieczające, nie stwarza już takich zagrożeń. Zasadniczym problemem technicznokonstrukcyjnym w tym systemie, jest budowa urządzenia powodującego szybkie zwarcie metaliczne. Ograniczenia techniczne sprawiają, że urządzenia takie pracują w zakresie napięć znamionowych do 1000 V a czasy eliminacji elektrycznego łuku zakłóceniowego jest rzędu 4 ms, co zapewnia dostateczną ochronę przed skutkami zwarcia łukowego.
Znany ze stosowania układ do eliminacji łuku elektrycznego ma trzy przewody układu elektrycznego podłączone do wyłącznika, który jest sterowany układem logicznym. Do układu logicznego podłączony jest układ czujników wzrostu prądu i/lub zespół czujników błysku oraz urządzenie zwierające metalicznie przewody.
Istota sposobu polega na tym, że po rozpoznaniu oraz identyfikacji łuku zakłóceniowego, generuje się impuls wysokiego napięcia i zapala się łuk pomocniczy, od łuku pomocniczego zapala się łuk próżniowy, który bocznikuje i wygasza łuk zakłóceniowy. Łuk próżniowy gaśnie w chwili przejścia prądu przez zero.
Korzystnie łuk zakłóceniowy bocznikuje się za pomocą iskiernikowej komory próżniowej, przy czym impuls wysokiego napięcia z układu generacji impulsu wysokiego napięcia, zapala łuk pomocniczy pomiędzy elektrodą iskiernikową a stykiem odniesienia, który to łuk pomocniczy zapala łuk próżniowy pomiędzy stykami komory.
Istota układu polega na tym, że pomiędzy przewód fazowy i przewód neutralny jest włączona iskiernikowa komora próżniowa, przy czym styk główny iskiernikowej komory próżniowej podłączony jest do przewodu fazowego a styk odniesienia do przewodu neutralnego. Elektroda iskiernikowa koPL 203 035 B1 mory próżniowej jest połączona z układem generacji impulsu wysokiego napięcia. Do układu generacji impulsu wysokiego napięcia jest podłączony, co najmniej jeden czujnik błysku i/lub, co najmniej jeden czujnik prądu zwarciowego.
Korzyścią techniczną układu do eliminacji łuku elektrycznego według wynalazku jest to, że zwarcie łukowe jest wyłączane w czasie na tyle krótkim, że zarówno zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego jak i straty materialne powodowane zwarciem łukowym są niemal całkowicie wyeliminowane. W chwili pojawienia się łuku zakłóceniowego następuje jego identyfikacja przez układ generacji impulsu i podanie impulsu wysokiego napięcia pomiędzy styk odniesienia a elektrodę iskiernikową. Przebicie przerwy izolacyjnej w próżni pomiędzy elektrodą iskiernikową a stykiem odniesienia powoduje zapłon łuku elektrycznego próżniowego pomiędzy stykami iskiernikowej komory próżniowej. W tej sytuacji łuk zakłóceniowy jest zbocznikowany łukiem próżniowym. Ze względu na odmienne parametry fizyczne łuku próżniowego, przede wszystkim ze względu na znacznie mniejsze jego napięcie i energię w porównaniu z parametrami łuku gazowego, łuk zakłóceniowy gaśnie z chwilą zapłonu łuku próżniowego. Łuk próżniowy pali się dalej podtrzymując zwarcie, do chwili naturalnego przejścia prądu przez zero, gdy gaśnie zgodnie z zasadami gaszenia łuku próżniowego. Kontynuacja zwarcia poprzez hak próżniowy nie jest jednak groźna dla otoczenia, gdyż jest on całkowicie od otoczenia odseparowany. Zaletą układu jest również bardzo krótki czas upływający od chwili powstania zwarcia łukowego do chwili zgaszenia łuku zakłóceniowego. Ten krótki czas jest istotnym parametrem układu, gdyż pozwala na eliminację negatywnych skutków łuku zakłóceniowego.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest objaśniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia układ do eliminacji łuku elektrycznego a fig. 2 - układ do eliminacji łuku elektrycznego wyposażony w dwa czujniki błysku i czujnik prądu zwarciowego.
P r z y k ł a d 1.
Sposób eliminacji łuku zakłóceniowego polega na tym, że odczytuje się światło łuku elektrycznego i wartość prądu zwarciowego, następnie po rozpoznaniu oraz identyfikacji łuku zakłóceniowego, generuje się impuls wysokiego napięcia i zapala się łuk pomocniczy, od którego zapala się łuk próżniowy, który bocznikuje i wygasza łuk zakłóceniowy. Łuk próżniowy wygasza się w chwili przejścia prądu przez zero. Łuk zakłóceniowy bocznikuje się za pomocą iskiernikowej komory próżniowej IKP, przy czym impuls wysokiego napięcia z układu generacji impulsu wysokiego napięcia UGI, zapala łuk pomocniczy pomiędzy elektrodą iskiernikową El a stykiem odniesienia SO, który to łuk pomocniczy zapala łuk próżniowy pomiędzy stykiem odniesienia SO a stykiem głównym SG.
P r z y k ł a d 2.
Układ do eliminacji łuku zakłóceniowego ma włączoną pomiędzy przewód fazowy L i przewód neutralny N, iskiernikową komorę próżniową IKP, przy czym styk główny SG iskiernikowej komory próżniowej IKP podłączony jest do przewodu fazowego L a styk odniesienia SO do przewodu neutralnego N, natomiast elektroda iskiernikowa El iskiernikowej komory próżniowej jest połączona z układem generacji impulsu wysokiego napięcia UGI. Do układu generacji impulsu wysokiego napięcia UGI jest podłączony czujnik prądu zwarciowego I>.
P r z y k ł a d 3.
Układ do eliminacji łuku zakłóceniowego wykonany jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że do układu generacji impulsu wysokiego napięcia UGI są podłączone dwa czujniki błysku S i jeden czujnik prądu zwarciowego I>.

Claims (5)

1. Sposób eliminacji łuku zakłóceniowego polegający na tym, że odczytuje się światło łuku elektrycznego i/lub wartość prądu zwarciowego, następnie rozpoznaje się i identyfikuje łuk zakłóceniowy, po czym gasi się go, znamienny tym, że po rozpoznaniu oraz identyfikacji łuku zakłóceniowego, generuje się impuls wysokiego napięcia i zapala się łuk pomocniczy, od którego zapala się łuk próżniowy, który bocznikuje i wygasza łuk zakłóceniowy, przy czym łuk próżniowy wygasza się w chwili przejścia prądu przez zero.
2. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że łuk zakłóceniowy bocznikuje się za pomocą iskiernikowej komory próżniowej (IKP), przy czym impuls wysokiego napięcia z układu generacji impulsu wysokiego napięcia (UGI). zapala łuk pomocniczy pomiędzy elektrodą iskiernikową (El) a sty4
PL 203 035 B1 kiem odniesienia (SO). który to łuk pomocniczy zapala łuk próżniowy pomiędzy stykiem odniesienia (SO) a stykiem głównym (SG).
3. Układ do eliminacji łuku zakłóceniowego wyposażony w czujniki błysku i/lub czujnik prądu zwarciowego, znamienny tym, że pomiędzy przewód fazowy (L) i przewód neutralny (N) jest włączona iskiernikowa komora próżniowa (IKP), przy czym styk główny (SG) iskiernikowej komory próżniowej (IKP) podłączony jest do przewodu fazowego (L) a styk odniesienia (SO) do przewodu neutralnego (N), natomiast elektroda iskiernikowa (El) iskiernikowej komory próżniowej jest połączona z układem generacji impulsu wysokiego napięcia (UGI).
4. Układ, według zastrz. 3, znamienny tym, że do układu generacji impulsu wysokiego napięcia (UGI) jest podłączony, co najmniej jeden czujnik błysku (S).
5. Układ, według zastrz. 3, znamienny tym, że do układu generacji impulsu wysokiego napięcia (UGI) jest podłączony, co najmniej jeden czujnik prądu zwarciowego (I>).
PL357982A 2002-12-23 2002-12-23 Sposób eliminacji łuku elektrycznego i układ do eliminacji łuku elektrycznego PL203035B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL357982A PL203035B1 (pl) 2002-12-23 2002-12-23 Sposób eliminacji łuku elektrycznego i układ do eliminacji łuku elektrycznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL357982A PL203035B1 (pl) 2002-12-23 2002-12-23 Sposób eliminacji łuku elektrycznego i układ do eliminacji łuku elektrycznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL357982A1 PL357982A1 (pl) 2004-06-28
PL203035B1 true PL203035B1 (pl) 2009-08-31

Family

ID=32733500

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL357982A PL203035B1 (pl) 2002-12-23 2002-12-23 Sposób eliminacji łuku elektrycznego i układ do eliminacji łuku elektrycznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL203035B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL357982A1 (pl) 2004-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8319136B2 (en) Arcing fault and arc flash protection system having a high-speed switch
KR101874642B1 (ko) 전류 및 전압을 사용하여 아크 플래시 이벤트를 검출하기 위한 방법, 시스템, 및 장치
US8922958B2 (en) Method and systems for discharging energy from an electrical fault
JP5719202B2 (ja) プラズマ発生装置
CA2492262A1 (en) System for eliminating arcing faults and power distribution system employing the same
US11764570B2 (en) Lightning protection spark gap assembly and method for operating a lightning protection spark gap assembly
US20140043714A1 (en) Switchgear including a circuit breaker having a trip unit with an interface to a number of arc fault sensors
EP2624396A2 (en) Arc control in a fuse protected system
WO2011014325A1 (en) Circuit protection device and system
RU2410788C2 (ru) Электрический коммутационный аппарат
Rubini et al. A review on arc flash analysis and calculation methods
Zhen et al. Simple analysis of the measurement methods of arc fault
PL203035B1 (pl) Sposób eliminacji łuku elektrycznego i układ do eliminacji łuku elektrycznego
Chang Mitigation of high energy arcing faults in nuclear power plant medium voltage switchgear
PL203036B1 (pl) Sposób eliminacji łuku elektrycznego i układ do eliminacji łuku elektrycznego
Mishra et al. Detection of arcing in low voltage distribution systems
US4266258A (en) Current limiting device for high voltage switching mechanisms
CN110383413B (zh) 用于低压应用的熔断保险装置
Wafer The evolution of arc fault circuit interrupters
Krause et al. Managing arc flash: Collaborative solutions in medium-voltage switchgear
Ahn et al. Development of Arc Eliminator for 7.2/12 kV switchgear
Ueng et al. Arc-Flash Hazard and Protection for Electric Switchboard at NSRRC
Vähämäki Arc Protection as Integrated Part of Line Protection Relays
CN103796408B (zh) 等离子体生成装置组件、电弧缓解装置和组装方法
SU271648A1 (ru) УСТРОЙСТВО дл ИСПЫТАНИЯ высоковольтных