PL202628B1 - Przetwornik wielkości mierzonej - Google Patents

Przetwornik wielkości mierzonej

Info

Publication number
PL202628B1
PL202628B1 PL364497A PL36449701A PL202628B1 PL 202628 B1 PL202628 B1 PL 202628B1 PL 364497 A PL364497 A PL 364497A PL 36449701 A PL36449701 A PL 36449701A PL 202628 B1 PL202628 B1 PL 202628B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
housing
transducer according
turns
primary winding
retaining
Prior art date
Application number
PL364497A
Other languages
English (en)
Other versions
PL364497A1 (pl
Inventor
Zoltan Giday
Burkhard Hess
Original Assignee
Aeg Niederspannungstech Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aeg Niederspannungstech Gmbh filed Critical Aeg Niederspannungstech Gmbh
Publication of PL364497A1 publication Critical patent/PL364497A1/pl
Publication of PL202628B1 publication Critical patent/PL202628B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F38/00Adaptations of transformers or inductances for specific applications or functions
    • H01F38/20Instruments transformers
    • H01F38/22Instruments transformers for single phase ac
    • H01F38/28Current transformers
    • H01F38/30Constructions
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01RMEASURING ELECTRIC VARIABLES; MEASURING MAGNETIC VARIABLES
    • G01R15/00Details of measuring arrangements of the types provided for in groups G01R17/00 - G01R29/00, G01R33/00 - G01R33/26 or G01R35/00
    • G01R15/14Adaptations providing voltage or current isolation, e.g. for high-voltage or high-current networks
    • G01R15/18Adaptations providing voltage or current isolation, e.g. for high-voltage or high-current networks using inductive devices, e.g. transformers
    • G01R15/183Adaptations providing voltage or current isolation, e.g. for high-voltage or high-current networks using inductive devices, e.g. transformers using transformers with a magnetic core

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Transformers For Measuring Instruments (AREA)
  • Measuring Instrument Details And Bridges, And Automatic Balancing Devices (AREA)
  • Coils Or Transformers For Communication (AREA)
  • Ignition Installations For Internal Combustion Engines (AREA)
  • Regulation Of General Use Transformers (AREA)
  • Table Equipment (AREA)
  • Photoreceptors In Electrophotography (AREA)
  • Cookers (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest przetwornik wielkości mierzonej.
Znane są w stanie techniki przetworniki z uzwojeniem pierwotnym, uzwojeniem wtórnym i obudową do umieszczenia uzwojenia wtórnego, przy czym uzwojenie pierwotne jest nawinięte na zewnętrzną stronę obudowy.
Przetworniki wielkości mierzonych znanego typu stanowią transformatory, do których podłącza się przyrządy pomiarowe. Do przetworników napięciowych podłącza się mierniki napięcia lub tory napięciowe mierników, zaś do przetworników prądu podłącza się mierniki prądu lub tory prądowe.
Przetworniki napięciowe stosuje się najczęściej w instalacjach wysokiego napięcia, aby utrzymać wysokie napięcie z dala od miejsca pomiaru. Podłączanie przetworników napięciowych odbywa się podobnie, jak podłączanie transformatora.
Przetworniki prądowe stosuje się w instalacjach niskiego napięcia, aby można było korzystać z mierników o niewielkim zakresie pomiarowym. W instalacjach wysokiego napięcia stosuje się przetworniki prądowe także przy prądach słabych, aby utrzymać wysokie napięcie z dala od miejsca pomiaru. W przypadku przetworników prądowych uzwojenie wejściowe lub pierwotne jest połączone szeregowo z odbiornikiem. Cały prąd obciążenia lub prąd sieciowy płynie wówczas przez uzwojenie pierwotne. Prąd sieciowy i prąd w zwartym przez amperomierz uzwojeniu wyjściowym lub wtórnym są odwrotnie proporcjonalne do liczby zwojów. Indukcja magnetyczna w rdzeniu żelaznym jest przy tym bardzo mała, jako że oba przepływy powodują powstanie przeciwnie skierowanych pól o jednakowym natężeniu.
Przetworniki prądowe stosuje się przykładowo do pomiaru prądu w elektronicznych urządzeniach wyzwalających, za pomocą których steruje się zestykiem przerywacza, na przykład układu ochronnego. W elektronicznych urządzeniach wyzwalających dla niskich poziomów prądu, wynoszących 25 A lub mniej, w uzwojeniu pierwotnym potrzebnych jest kilka uzwojeń, aby zapewnić wystarczający przepływ prądu. W przypadku zwarcia w uzwojeniu pierwotnym występują wysokie prądy zwarciowe lub graniczne, przy czym siły magnetyczne (to znaczy siły Lorenza), działające wówczas na uzwojenia pierwotne, są na tyle duże, że uzwojenia przesuwają się względem siebie, co może powodować ich uszkodzenie.
Potrzebne są zatem przetworniki prądowe lub inne przetworniki wielkości mierzonych z kilkoma uzwojeniami, które mogą wytrzymać bez uszkodzenia przepływ maksymalnego prądu granicznego w uzwojeniu pierwotnym.
Znany jest z francuskiego opisu patentowego nr FR 0456583 przetwornik jednobiegunowy do przełączników i wyłączników prądowych zawierający obwód magnetyczny o cylindrycznym lub toroidalnym kształcie, zamknięty wewnątrz dwuczęściowej obudowy z materiału izolacyjnego, której dwie części są odpowiednio połączone ze sobą połączeniem typu „kołkowego i ograniczają między sobą pierścieniową przestrzeń, przy czym na zewnętrznej stronie obu połówek obudowy nawinięte są zwoje uzwojenia pierwotnego, które są dodatkowo ustalone przez zespół elementów ustalających, to jest umieszczone w licznych rowkach rozmieszczonych na bocznej powierzchni obudowy. Ujawnione rozwiązanie nie zawiera żadnego dodatkowego prowadzenia uzwojeń uzwojenia pierwotnego, jedynie zwoje uzwojenia pierwotnego są umieszczone i prowadzone na zewnętrznej powierzchni obudowy w rowkach stanowią cych zespół elementów ustalają cych do unieruchomienia na boki poł o ż enia zwojów, ale ich wzajemne położenie, w szczególności zapewnienie wzajemnych odstępów pomiędzy nimi nie obejmuje odpowiedniego prowadzenia w otworze obudowy.
Istotą wynalazku jest przetwornik wielkości mierzonej z uzwojeniem pierwotnym, uzwojeniem wtórnym i obudową do umieszczenia uzwojenia wtórnego, przy czym uzwojenie pierwotne jest nawinięte na zewnętrzną stronę obudowy i przez otwór w tej obudowie, zaś przetwornik pomiarowy zawiera układ ustalający do unieruchomienia na boki położenia zwojów uzwojenia pierwotnego względem obudowy, charakteryzujący się tym, że układ ustalający zawiera dodatkowy kołek prowadzący do prowadzenia zwojów uzwojenia pierwotnego wprowadzany, korzystnie, w otwór obudowy jako oddzielna część, przy czym kołek prowadzący ustala zwoje uzwojenia pierwotnego w tym otworze obudowy.
Korzystnie, układ ustalający zawiera rowki ustalające, umieszczone na zewnętrznej powierzchni obudowy, zaś zwoje uzwojenia pierwotnego są co najmniej częściowo poprowadzone w rowkach ustalających.
Korzystnie, rowki ustalające pełnią funkcję zacisków zaciskających zwoje uzwojenia pierwotnego.
PL 202 628 B1
Korzystnie, przetwornik zawiera trzy grupy rowków ustalających, które są rozmieszczone w różnych miejscach na zewnętrznej stronie obudowy, przy czym poprowadzone w grupach rowków ustalających zwoje różnych grup są ustawione względem siebie pod zadanym kątem.
Korzystnie, uzwojenie pierwotne składa się z kilku, połączonych równolegle zwojów.
Korzystnie, trzy zwoje są połączone równolegle i poprowadzone na obudowie pod różnymi kątami.
Korzystnie, połączone równolegle zwoje są połączone elektrycznie na zacisku przyłączeniowym.
Korzystnie, zaciski przyłączeniowe mają wgłębienia ustalające do umieszczenia końcówek zwojów.
Korzystnie, końcówki połączonych równolegle zwojów są przeprowadzone przez otwory w zaciskach przyłączeniowych.
Korzystnie, obudowa ma postać dwuczęściowej obudowy z tworzywa sztucznego, której obie połowy są połączone ze sobą wtykowo.
Korzystnie, obudowa ma kształt torusa, zaś zwoje uzwojenia pierwotnego są poprowadzone przez pierścieniowy wałek torusa i unieruchomione na boki w swym położeniu za pomocą osiowych rowków prowadzących na zewnętrznym obwodzie pierścieniowego wałka torusa.
Korzystnie, rowki prowadzące są rozmieszczone na obudowie grupami.
Korzystnie, trzy grupy rowków prowadzących są rozmieszczone na obudowie w kształcie torusa w zadanych odstę pach ką towych.
Korzystnie, kołek prowadzący ma osiowe rowki prowadzące do umieszczenia poszczególnych zwojów.
Korzystnie, kołek prowadzący ma na co najmniej jednej powierzchni czołowej obrys ustalający, który wchodzi w umieszczony w zacisku przyłączeniowym otwór ustalający, ustalając obrotowe położenie kołka prowadzącego względem zacisków przyłączeniowych.
Korzystnie, na zaciskach przyłączeniowych zamocowane są zwoje uzwojenia pierwotnego.
Korzystnie, obudowa ma kształt torusa, a połowy obudowy w kształcie torusa wchodzą w siebie wzajemnie, zapobiegając ich obrotowi względem siebie.
Korzystnie, przetwornik zawiera otwór wyjściowy do przeprowadzenia przewodów uzwojenia wtórnego, który jest dwuczęściowy, przy czym jedna część jest umieszczona na jednej połowie obudowy, zaś druga część na drugiej połowie obudowy, przy czym obie części wchodzą w siebie wzajemnie, w sposób nieobrotowy względem siebie.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest zaproponowanie przetwornika wielkości mierzonej opisanego na wstępie rodzaju, charakteryzującego się dużą wytrzymałością prądową, dzięki zastosowaniu prowadzenia zwojów uzwojenia pierwotnego.
Zalety rozwiązania według wynalazku wynikają z tego, że unieruchomiono na boki zwoje uzwojenia pierwotnego względem obudowy, co zapobiega wzajemnemu przesuwaniu poszczególnych zwojów pod działaniem sił odpychających, wywołanych przez silne prądy pierwotne, a to z kolei pozwala uniknąć uszkodzenia uzwojenia pierwotnego nawet przy znacznych prądach granicznych.
Korzystnie unieruchomienie na boki względem obudowy według wynalazku można zrealizować za pomocą rowków ustalających, umieszczonych na zewnętrznej powierzchni obudowy, przy czym zwoje uzwojenia pierwotnego są co najmniej częściowo poprowadzone w rowkach ustalających. Rowki ustalające zapobiegają wzajemnym przesunięciom, a co za tym idzie, uszkodzeniom zwojów. Rowki ustalające mogą pełnić funkcję zacisków do zaciśnięcia zwojów uzwojenia pierwotnego, zapewniając tym samym dodatkowe unieruchomienie w kierunku pionowym. Takie rozwiązanie upraszcza montaż urządzenia.
Dodatkowo korzystne jest to, że trzy grupy rowków ustalających rozmieszczone są w różnych miejscach na zewnętrznej stronie obudowy, w związku z czym poprowadzone w grupach rowków ustalających zwoje różnych grup są ustawione względem siebie pod zadanym kątem. Takie rozmieszczenie uzwojeń pierwotnych na obudowie poprawia rozkład sił, działających na przetwornik wielkości mierzonej.
Uzwojenie pierwotne może składać się z kilku, połączonych równolegle zwojów. Zmniejsza to całkowitą średnicę uzwojenia pierwotnego i nadaje wystarczającą elastyczność przewodowi uzwojenia pierwotnego. Ponadto taka konstrukcja sprawia, że uzwojenia pierwotne mają wystarczającą średnicę, aby w przypadku obudowy w kształcie torusa mogły być przeprowadzone przez jego centralny otwór. Przykładowo trzy zwoje mogą być połączone równolegle i poprowadzone na obudowie pod różnymi kątami. Połączone równolegle zwoje mogą być połączone elektrycznie na zacisku przyłączeniowym, wykorzystywanym przykładowo do doprowadzania prądu pierwotnego. Zacisk przyłączeniowy może przy tym mieć wgłębienia ustalające do umieszczenia końcówek zwojów. Ponadto w zaciskach przyłą4
PL 202 628 B1 czeniowych można umieścić otwory, przez które przeprowadzone są końcówki uzwojeń. Przeprowadzenie końcówek przewodów przez otwory i ich zagięcie we wgłębieniach ustalających ułatwia przylutowanie końcówek uzwojenia, a także zmniejsza naprężenia działające na połączenia lutowane.
Obudowa może mieć przykładowo postać dwuczęściowej obudowy z tworzywa sztucznego, której obie połowy są połączone ze sobą wtykowo. Ułatwia to zamocowanie uzwojenia wtórnego. Jeżeli obudowa ma kształt torusa, wówczas zwoje uzwojenia pierwotnego mogą być poprowadzone przez pierścieniowy wałek torusa i unieruchomione na boki w swym położeniu za pomocą osiowych rowków prowadzących na zewnętrznym obwodzie pierścieniowego wałka. Rowki prowadzące mogą być rozmieszczone na obudowie grupami. Przykładowo trzy grupy rowków prowadzących mogą być rozmieszczone na obudowie w kształcie torusa w zadanych odstępach kątowych. Takie rozmieszczenie grup rowków prowadzących pozwala na kompensację sił występujących przy dużych prądach granicznych, co z kolei skutecznie zapobiega uszkodzeniu całego układu przetwornika wielkości mierzonej.
W ś rodkowym otworze obudowy w kształ cie torusa moż e być umieszczony koł ek prowadzą cy do prowadzenia zwojów uzwojenia pierwotnego. Kołek prowadzący ma korzystnie osiowe rowki prowadzące do umieszczenia poszczególnych zwojów. W ten sposób zapewnione jest dodatkowe unieruchomienie zwojów w środkowym otworze obudowy w kształcie torusa. Ponadto kołek prowadzący może mieć na co najmniej jednej powierzchni czołowej obrys ustalający, który wchodzi w otwór ustalający, umieszczony w zacisku przyłączeniowym do podłączenia przetwornika do mierzonego obwodu, ustalając obrotowe położenie kołka prowadzącego względem zacisków przyłączeniowych. Konstrukcja taka jest niezawodna w działaniu. Korzystnie także zwoje uzwojenia pierwotnego są zamocowane bezpośrednio na zaciskach przyłączeniowych (na przykład przylutowane).
Połowy obudowy w kształcie torusa mogą korzystnie mieć taki kształt, żeby wchodziły w siebie wzajemnie, zapobiegając ich obrotowi względem siebie. Można to zrealizować tak, że otwór wyjściowy do przeprowadzenia przewodów uzwojenia wtórnego jest dwuczęściowy, przy czym jedna część jest umieszczona na jednej połowie obudowy, zaś druga część na drugiej połowie obudowy, oraz obie części wchodzą w siebie wzajemnie, zapobiegając ich obrotowi względem siebie. Pozwala to uzyskać zadane ustawienie otworu wyjściowego uzwojenia wtórnego względem zacisków przyłączeniowych.
Inne zalecane postaci wykonania wynalazku są przedstawione w poniższym opisie przykładów wykonania.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pierwszy przykład wykonania przetwornika prądowego, w stanie częściowo rozłożonym, fig. 2 - pierwszy przykład wykonania przetwornika prądowego bez wejściowych zacisków przyłączeniowych, w perspektywicznym widoku z przodu i z tyłu, fig. 3 - kołek prowadzący użyty w pierwszym przykładzie wykonania przetwornika prądowego, w widoku perspektywicznym, fig. 4 - drugi przykład wykonania przetwornika prądowego, w stanie częściowo rozłożonym, fig. 5 - drugi przykład wykonania przetwornika prądowego bez wejściowych zacisków przyłączeniowych, w perspektywicznym widoku z przodu i z tył u, oraz fig. 6 - połączenie trzech przetworników prą dowych w pierwszym przykł adzie wykonania w postaci trój biegunowego układu przetworników prądowych.
Pierwszy zalecany przykład wykonania przetwornika wielkości mierzonej, zastosowanego jako przetwornik prądowy został przedstawiony na fig. 1 do 3.
Na fig. 1 ukazany jest w stanie częściowo rozłożonym przetwornik prądowy w pierwszym przykładzie wykonania. Taki przetwornik prądowy jest przeznaczony przykładowo dla prądu znamionowego 25 A i zawiera płaszczową obudowę 1, w której umieszczone jest uzwojenie wtórne, nawinięte przykładowo na pierścieniowy rdzeń. Przewody 14 uzwojenia wtórnego są wyprowadzone na zewnątrz przez otwór wyjściowy w obudowie 1. Dla stosunkowo słabego prądu znamionowego 25 A potrzebnych jest kilka zwojów 10 pierwotnych, nawiniętych grupami w określonym odstępie kątowym na obudowę 1. Zwoje 10 uzwojenia pierwotnego są za pomocą rowków prowadzących lub ustalających 2 unieruchomione na boki w swym położeniu względem obudowy 1. Rowki ustalające 2 są umieszczone na powierzchni obudowy, na przykład poprzez odpowiednie ukształtowanie formy do odlewania obudowy z tworzywa sztucznego, poprzez odpowiednią obróbkę powierzchni obudowy lub poprzez zamocowanie (na przykład naklejenie) odpowiednich elementów strukturalnych na powierzchnię obudowy.
Zwoje 10 pierwotne (uzwojenia pierwotnego) składają się z trzech pojedynczych przewodów, mają zatem trzy końce, zamocowane do poszczególnych zacisków przyłączeniowych 3, 4 celem podłączenia mierzonego toru prądowego. Zamocowanie odbywa się w ten sposób, że trzy pojedyncze przewody są przeprowadzone przez odpowiednie otwory przelotowe w zaciskach przyłączeniowych 3, 4,
PL 202 628 B1 a następnie zagięte w odpowiednich wgłębieniach ustalających 6 względnie 7. Takie rozwiązanie ułatwia przylutowanie końcówek, przy czym miejsca lutowania są narażone na niewielkie naprężenia. Aby osiągnąć żądaną wytrzymałość prądową, potrzebny jest określony przekrój przewodu, tworzącego uzwojenie pierwotne. Przekrój taki jednak, z uwagi na obniżoną elastyczność przewodu, utrudnia manipulowanie przewodem, co z kolei uniemożliwia umieszczenie trzech uzwojeń pierwotnych w środkowym otworze ukazanej na fig. 1 obudowy w kształcie torusa. Dlatego też stosuje się trzy przewody o odpowiednio mniejszym przekroju, które łączy się równolegle z zaciskami przyłączeniowymi 3 i 4. Rozwiązanie to zapewnia większą elastyczność przewodów uzwojeń, a jednocześnie ogranicza przestrzeń zajmowaną przez nie w środkowym otworze obudowy w kształcie torusa.
Celem lepszego prowadzenia uzwojeń pierwotnych, w środkowym otworze obudowy 1 w kształcie torusa umieszczony jest kołek prowadzący 5, za pomocą którego uzwojenia są prowadzone względnie zamocowane także po stronie obudowy 1, przeciwnej względem rowków ustalających. Można to zrealizować przykładowo za pomocą opisanych poniżej rowków prowadzących, w jakie zaopatrzony jest kołek prowadzący 5.
Obudowa 1 ma cokół 8, który przy montażu jest wprowadzany w wybranie 9 w płytce mocującej.
Na fig. 2 ukazany jest w widoku perspektywicznym z przodu i z tyłu przetwornik prądowy w pierwszym korzystnym przykładzie wykonania, bez zacisków przyłączeniowych 3 i 4. Widoczny jest tutaj obrys ustalający 11, znajdujący się na obu czołowych powierzchniach kołka prowadzącego 5. Obrys ustalający można zrealizować poprzez nadanie odpowiedniego kształtu formie odlewniczej lub poprzez obróbkę powierzchni kołka prowadzącego 5. Oba obrysy ustalające 11 należy dokładnie dopasować do otworów ustalających 16, usytuowanych w zaciskach przyłączeniowych 3 i 4. Obrys ustalający 11 można oczywiście umieścić także tylko w jednej z czołowych powierzchni kołka prowadzącego. Przy montażu zacisków przyłączeniowych 3 i 4 można zatem ustalić położenie kołka prowadzącego 5 względem zacisków przyłączeniowych 3 i 4. To ustawienie elementów względem siebie można dobrać na przykład tak, aby otwór wyjściowy dla przewodów wtórnych 14 był ustawiony prostopadle do powierzchni przyłączenia zacisku przyłączeniowego 4.
Otwór wyjściowy dla przewodów 14 uzwojenia wtórnego (wtórnych) jest dwuczęściowy, przy czym część 12 kanałowa znajduje się na jednej połowie obudowy, zaś wchodząca w część 12 kanałową część 13 ma postać zamknięcia z dwoma otworami wyjściowymi dla obu końców przewodów 14 wtórnych. Obie połowy obudowy mogą być wsuwane lub wkładane w siebie wzajemnie, przy czym część 13 zamykająca otwór wyjściowy wchodzi w część 12 kanałową, uniemożliwiając wzajemny obrót obu, wsuniętych w siebie, połówek obudowy. W ten sposób zmniejsza się jednocześnie naprężenia rozciągające.
Przy przyłożeniu maksymalnego wejściowego prądu granicznego (na przykład maksymalnego prądu zwalniającego wyłącznik przetwornika prądowego) duże siły, działające na uzwojenia pierwotne, powodują silne obciążenie obudowy 1. Aby zapobiec uszkodzeniu konstrukcji przetwornika, rowki ustalające 2 są rozmieszczone w grupach, ustawionych względem siebie w zadanym odstępie kątowym. Grupy mogą być przykładowo rozmieszczone w jednakowych odstępach, wynoszących 120°, na powierzchni obudowy 1 w kształcie torusa. W omawianym pierwszym korzystnym przykładzie wykonania zastosowany jest rozkład nierównomierny. Optymalne rozmieszczenie grup rowków ustalających celem jak najlepszej kompensacji sił przesuwających można wyznaczyć doświadczalnie.
Na fig. 3 ukazuje oddzielnie kołek prowadzący 5, umieszczony w środkowym otworze obudowy 1 w kształcie torusa. Jak już wspomniano, kołek prowadzący 5 ma rowki prowadzące 15, w których są poprowadzone uzwojenia pierwotne. Pozwala to na prowadzenie lub zamocowanie uzwojeń także po wewnętrznej stronie obudowy 1 w kształcie torusa. Na obu czołowych końcach ukazanego na fig. 3 kołka prowadzącego 5 widoczne są obrysy ustalające 11.
Drugi korzystny przykład wykonania dla mniejszego wejściowego prądu znamionowego, równego 7 A, przedstawiono na fig. 4 i 5. Przetwornik prądowy w drugim korzystnym przykładzie wykonania ma w zasadzie taką samą budowę, jak przetwornik w pierwszym korzystnym przykładzie wykonania. W przeciwieństwie do pierwszego przykładu wykonania w przetworniku prądowym z drugiego przykładu wykonania potrzebny jest jednak, z uwagi na słabszy prąd znamionowy, tylko jeden przewód uzwojenia pierwotnego, przy czym w określonych odstępach kątowych rozmieszczone są cztery zwoje 10. W niniejszym przypadku dwa zwoje 10 są zestawione w grupę, zaś pozostałe dwa są ustawione w określonych odstępach kątowych względem utworzonej grupy. Poszczególne przewody zwojów pierwotnych są przeprowadzone przez otwory w zaciskach przyłączeniowych 3 i 4, zagięte we wgłębieniu ustalającym 7 i przylutowane.
PL 202 628 B1
Na fig. 5 ukazany jest w widoku perspektywicznym z przodu i z tyłu przetwornik prądowy w drugim korzystnym przykładzie wykonania, przy czym widoczne są rowki ustalające względnie prowadzące 15 kołka prowadzącego 5. Ponadto widać, że w drugim korzystnym przykładzie wykonania nie są zajęte wszystkie rowki ustalające/prowadzące 15 kołka prowadzącego 5 względnie rowki ustalające 2. Obudowę 1 przetwornika prądowego można zatem wykorzystywać w połączeniu z kołkiem prowadzącym 5 w różnych przykładach wykonania, co zwiększa elastyczność stosowania przy obniżonych kosztach.
Na fig. 6 ukazany jest układ trzech przetworników prądowych z pierwszego przykładu wykonania w postaci trójbiegunowego przetwornika prądowego do zastosowania w przerywaczu, umieszczonym w odlewanej obudowie. Obudowa ma otwory, przez które wyprowadzone są przewody wtórne i wejściowe zaciski przyłączeniowe 4. Pozostałe wejściowe zaciski przyłączeniowe 3 przetworników prądowych są połączone elektrycznie ze sobą, co daje w rezultacie na przykład konfigurację w gwiazdę do zastosowania przy prądzie zmiennym.
Możliwe są oczywiście także układy przerywaczy, zawierające cztery lub więcej biegunów.
Jak widać na fig. 2 i 5, rowki ustalające 2 mogą pełnić funkcję zacisków, przy czym uzwojenia pierwotne są zaciskane w rowkach ustalających 2, co upraszcza montaż, a także pozwala na dodatkowe zamocowanie w kierunku promieniowym.
Należy zauważyć, że niniejszy wynalazek nie jest ograniczony do dwóch przedstawionych, konkretnych przykładów wykonania. Istota wynalazku zawiera się w unieruchomieniu na boki uzwojeń pierwotnych względnie powierzchni obudowy. Koncepcję tę można zrealizować także za pomocą innych odpowiednich środków, jak na przykład klejenia, otworów prowadzących lub „uch prowadzących, względnie poprzez dokonanie na powierzchni obudowy zmian, powodujących unieruchomienie na boki uzwojeń pierwotnych w odniesieniu do ich położenia względem obudowy 1. Także kształt obudowy 1 nie jest ograniczony do torusa, lecz może przybierać inne formy geometryczne, umożliwiające umieszczenie w obudowie uzwojenia wtórnego i nawinięcie na nią uzwojenia pierwotnego.

Claims (18)

1. Przetwornik wielkości mierzonej z uzwojeniem pierwotnym, uzwojeniem wtórnym i obudową do umieszczenia uzwojenia wtórnego, przy czym uzwojenie pierwotne jest nawinięte na zewnętrzną stronę obudowy i przez otwór w tej obudowie, zaś przetwornik pomiarowy zawiera układ ustalający do unieruchomienia na boki położenia zwojów uzwojenia pierwotnego względem obudowy, znamienny tym, że układ ustalający zawiera dodatkowy kołek prowadzący (5) do prowadzenia zwojów (10) uzwojenia pierwotnego wprowadzany, korzystnie, w otwór obudowy (1) jako oddzielna część, przy czym kołek prowadzący (5) ustala zwoje (10) uzwojenia pierwotnego w tym otworze obudowy (1).
2. Przetwornik według zastrz. 1, znamienny tym, że układ ustalający zawiera rowki ustalające (2), umieszczone na zewnętrznej powierzchni obudowy (1), zaś zwoje (10) uzwojenia pierwotnego są co najmniej częściowo poprowadzone w rowkach ustalających (2).
3. Przetwornik według zastrz. 2, znamienny tym, że rowki ustalające (2) pełnią funkcję zacisków zaciskających zwoje (10) uzwojenia pierwotnego.
4. Przetwornik według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że zawiera trzy grupy rowków ustalających (2), które są rozmieszczone w różnych miejscach na zewnętrznej stronie obudowy (1), przy czym poprowadzone w grupach rowków ustalających (2) zwoje (10) różnych grup są ustawione względem siebie pod zadanym kątem.
5. Przetwornik według jednego z zastrz. 1 - 4, znamienny tym, że uzwojenie pierwotne składa się z kilku, połączonych równolegle zwojów (10).
6. Przetwornik według zastrz. 5, znamienny tym, że trzy zwoje (10) są połączone równolegle i poprowadzone na obudowie (1) pod różnymi kątami.
7. Przetwornik według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że połączone równolegle zwoje (10) są połączone elektrycznie na zacisku przyłączeniowym (3, 4).
8. Przetwornik według zastrz. 7, znamienny tym, że zaciski przyłączeniowe (3, 4) mają wgłębienia ustalające (6, 7) do umieszczenia końcówek zwojów (10).
9. Przetwornik według zastrz. 8, znamienny tym, że końcówki połączonych równolegle zwojów (10) są przeprowadzone przez otwory w zaciskach przyłączeniowych (3, 4).
PL 202 628 B1
10. Przetwornik według jednego zastrz. 1 - 9, znamienny tym, że obudowa (1) ma postać dwuczęściowej obudowy z tworzywa sztucznego, której obie połowy są połączone ze sobą wtykowo.
11. Przetwornik według zastrz. 10, znamienny tym, że obudowa (1) ma kształt torusa, zaś zwoje (10) uzwojenia pierwotnego są poprowadzone przez pierścieniowy wałek torusa i unieruchomione na boki w swym położeniu za pomocą osiowych rowków prowadzących (2) na zewnętrznym obwodzie pierścieniowego wałka torusa.
12. Przetwornik według zastrz. 11, znamienny tym, że rowki prowadzące (2) są rozmieszczone na obudowie (1) grupami.
13. Przetwornik według zastrz. 12, znamienny tym, że trzy grupy rowków prowadzących (2) są rozmieszczone na obudowie (1) w kształcie torusa w zadanych odstępach kątowych.
14. Przetwornik według zastrz. 1, znamienny tym, że kołek prowadzący (5) ma osiowe rowki prowadzące (15) do umieszczenia poszczególnych zwojów (10).
15. Przetwornik według zastrz. 1 albo 14, znamienny tym, że kołek prowadzący (5) ma na co najmniej jednej powierzchni czołowej obrys ustalający (11), który wchodzi w umieszczony w zacisku przyłączeniowym (3, 4) otwór ustalający (16), ustalając obrotowe położenie kołka prowadzącego (5) względem zacisków przyłączeniowych (3, 4).
16. Przetwornik według zastrz. 15, znamienny tym, że na zaciskach przyłączeniowych (3, 4) zamocowane są zwoje (10) uzwojenia pierwotnego.
17. Przetwornik według jednego z zastrz. 11 - 16, znamienny tym, że obudowa (1) ma kształt torusa, a połowy obudowy (1) w kształcie torusa wchodzą w siebie wzajemnie, zapobiegając ich obrotowi względem siebie.
18. Przetwornik według zastrz. 17, znamienny tym, że zawiera otwór wyjściowy do przeprowadzenia przewodów (14) uzwojenia wtórnego, który jest dwuczęściowy, przy czym jedna część (12) jest umieszczona na jednej połowie obudowy, zaś druga część (13) na drugiej połowie obudowy, przy czym obie części wchodzą w siebie wzajemnie, w sposób nieobrotowy względem siebie.
PL364497A 2000-03-17 2001-03-16 Przetwornik wielkości mierzonej PL202628B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10013143A DE10013143C2 (de) 2000-03-17 2000-03-17 Messwandler
PCT/EP2001/003041 WO2001069271A2 (de) 2000-03-17 2001-03-16 Messwandler

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL364497A1 PL364497A1 (pl) 2004-12-13
PL202628B1 true PL202628B1 (pl) 2009-07-31

Family

ID=7635188

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL364497A PL202628B1 (pl) 2000-03-17 2001-03-16 Przetwornik wielkości mierzonej

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1266231B1 (pl)
CN (1) CN1276261C (pl)
AT (1) ATE279732T1 (pl)
DE (2) DE10013143C2 (pl)
ES (1) ES2248297T3 (pl)
PL (1) PL202628B1 (pl)
PT (1) PT1266231E (pl)
WO (1) WO2001069271A2 (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10223995C1 (de) 2002-05-29 2003-11-27 Epcos Ag Spulenkörper und Kerndrossel mit dem Spulenkörper
DE102004021835B4 (de) * 2004-05-04 2006-05-11 Tyco Electronics Amp Gmbh Geräteklemme
DE102005047894B4 (de) * 2005-10-06 2010-05-12 Abb Ag Verfahren zur Prüfung der Betriebsfähigkeit von Messumformern
IT1395697B1 (it) * 2009-05-28 2012-10-19 Abb Spa Trasformatore di corrente, dispositivo di protezione comprendente tale trasformatore, e relativo interruttore
DE102013206453B4 (de) 2013-04-11 2015-02-12 SUMIDA Components & Modules GmbH Gehäuse mit verlängerten Kriech- und Luftstrecken und elektrisches Bauelement mit derartigem Gehäuse
DE102013213404A1 (de) * 2013-07-09 2015-01-15 Vacuumschmelze Gmbh & Co. Kg Induktives Bauelement
US9939465B2 (en) * 2015-04-24 2018-04-10 Sumida Corporation Electric current detector
DE102015216861A1 (de) * 2015-09-03 2017-03-09 Siemens Aktiengesellschaft Aktivteileinheit eines Messwandlers und Messwandler
CN108878118B (zh) 2017-05-08 2021-06-11 台达电子工业股份有限公司 变压器
CN108878105B (zh) * 2017-05-08 2021-07-30 台达电子工业股份有限公司 变压器
EP3474024A1 (de) * 2017-10-19 2019-04-24 RITZ Instrument Transformers GmbH Stromwandler mit fluid- oder ölpapierisolierung für hochspannung
WO2024126903A1 (fr) * 2022-12-13 2024-06-20 Hager-Electro Sas Tore de mesure differentielle pour un appareil electrique de protection differentielle et appareil electrique de protection differentielle associe

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE7728177U1 (de) * 1977-09-12 1979-01-04 Siemens Ag, 1000 Berlin Und 8000 Muenchen Wandler, insbesondere summenstromwandler
US4500832A (en) * 1983-02-28 1985-02-19 Codman & Shurtleff, Inc. Electrical transformer
FR2662014B1 (fr) * 1990-05-10 1992-07-24 Merlin Gerin Transformateur homopolaire pour interrupteurs ou disjoncteurs differentiels et procede de montage.
DE4216248C2 (de) * 1992-05-16 2000-05-18 Abb Patent Gmbh Aufnahmebehälter für einen Wandler für einen Fehlerstromschutzschalter und Wandler
FR2711838B1 (fr) * 1993-10-25 1996-01-05 Legrand Sa Boîtier de tore, et tore bobiné comportant un tel boîtier.

Also Published As

Publication number Publication date
PL364497A1 (pl) 2004-12-13
CN1418313A (zh) 2003-05-14
DE10013143A1 (de) 2001-10-04
EP1266231A2 (de) 2002-12-18
DE50104108D1 (de) 2004-11-18
WO2001069271A2 (de) 2001-09-20
ATE279732T1 (de) 2004-10-15
CN1276261C (zh) 2006-09-20
PT1266231E (pt) 2004-12-31
EP1266231B1 (de) 2004-10-13
WO2001069271A3 (de) 2001-12-20
ES2248297T3 (es) 2006-03-16
DE10013143C2 (de) 2002-06-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL202628B1 (pl) Przetwornik wielkości mierzonej
CA2730747C (en) 3-phase faraday optical current sensor assembly
US5852395A (en) Rogovski coil
US8238066B2 (en) Current sensor for earth leakage module
EP2402769A1 (en) Combined detection device for electrical variables
US20130342188A1 (en) Disassociated Split Sensor Coil for Power Distribution Line Monitoring
CN103247434A (zh) 组合转换器装置和开关设备
US20130002236A1 (en) Device for measuring the electric current flowing in an electric apparatus, said device enabling power measurement, and an electric apparatus comprising same
US6488535B1 (en) Meter socket adapter with connections to electrical component in an enclosure
CN109669063B (zh) 电流测量设备、制造方法、保护模块和差分电路断路器
US20030011362A1 (en) Current transformer
US20170212151A1 (en) Current transformer assembly with attachable functional adaptor
EP0933639A2 (en) Insulating device for rogowski current measuring apparatus
US7279654B2 (en) Current sensor
US20110019387A1 (en) External neutral current sensor matched to a circuit breaker
EP3764107B1 (en) Current transducer for measuring residual currents
US9714961B2 (en) Current measuring device for electric power lines
RU2166766C2 (ru) Счетчик электроэнергии
US11617269B2 (en) Current measuring device for an electric power protection system
CN112437882A (zh) 分裂芯电流传感器
EP3208816A1 (en) Current transformer having secondary transformation components into its base
US2182324A (en) Device for measuring high-frequency currents
JP2000331856A (ja) 計器用変成器
JPS60203863A (ja) ガス絶縁3相変流器
KR20010027246A (ko) 교류 전류센서 및 이것을 내장하는 전력기기