PL201242B1 - Profil wykańczający, sposób wytwarzania profilu wykańczającego oraz sposób wykańczania obudowy okien i drzwi - Google Patents

Profil wykańczający, sposób wytwarzania profilu wykańczającego oraz sposób wykańczania obudowy okien i drzwi

Info

Publication number
PL201242B1
PL201242B1 PL350530A PL35053001A PL201242B1 PL 201242 B1 PL201242 B1 PL 201242B1 PL 350530 A PL350530 A PL 350530A PL 35053001 A PL35053001 A PL 35053001A PL 201242 B1 PL201242 B1 PL 201242B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
profile
window
door
flexible
finishing
Prior art date
Application number
PL350530A
Other languages
English (en)
Other versions
PL350530A1 (en
Inventor
Michel Yves
Original Assignee
Michel Yves
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Michel Yves filed Critical Michel Yves
Publication of PL350530A1 publication Critical patent/PL350530A1/xx
Publication of PL201242B1 publication Critical patent/PL201242B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E06DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
    • E06BFIXED OR MOVABLE CLOSURES FOR OPENINGS IN BUILDINGS, VEHICLES, FENCES OR LIKE ENCLOSURES IN GENERAL, e.g. DOORS, WINDOWS, BLINDS, GATES
    • E06B1/00Border constructions of openings in walls, floors, or ceilings; Frames to be rigidly mounted in such openings
    • E06B1/04Frames for doors, windows, or the like to be fixed in openings
    • E06B1/34Coverings, e.g. protecting against weather, for decorative purposes
    • E06B1/342Reveal covering members disposed alongside of a window frame

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)

Abstract

1. Profil wyka nczaj acy dla okien i drzwi, zawieraj acy szereg cz esci profilowanych, polaczonych ze sob a po- przecznie, gi etko i/lub roz lacznie poprzez wzajemne prze- lamanie, przeznaczony do zastosowania w scianach i na- ro zach profilowych ram okiennych lub drzwiowych, zna- mienny tym, ze profil wyka nczaj acy (1) jest wytworzony z p laskiego arkusza wyciskanego pocz atkowo prostoliniowo i zawieraj acy co najmniej dwie cz esci profilowe, gi etkie wzgl edem siebie, przy czym co najmniej jedna pierwsza cz esc (2) jest przeznaczona do zastosowania w obramo- waniu sciany, po stronie wewn etrznej …………………. 8. Sposób wytwarzania profilu wyka nczaj acego do ob- ramowania okna lub drzwi, zawieraj acego wiele cz esci profilowych, po laczonych ze sob a poprzecznie, gi etko i/lub roz lacznie poprzez od lamanie od siebie, przeznaczonego do zastosowania w scianach i naro zach profilowych ram okiennych lub drzwiowych, znamienny tym, ze profil wy- ka nczaj acy (1) kszta ltuje si e z elementów prostego wyt la- czania, pocz atkowo prostoliniowego, ………………….. 10. Sposób wyka nczania obudowy okna lub drzwi, gdzie profile wyka nczaj ace stosuje si e do scian i narozni- ków profilowych ram okiennych i drzwiowych, znamienny tym, ze wykorzystuje si e jeden pojedynczy gi etki profil wyka nczaj acy (1) z ulepszonymi cz esciami …………… PL PL PL PL

Description

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 201242 (13) B1 (21) Numer zgłoszema: 350530 51) ) |nC
E06B 3/30 (2006.01) E06B 1/34 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 06.11.2001
(54) Poofl 1 wyaańczający, sposób wyfrvarzaniaprofilu wykańcaającego ( orazsposób wykańczania obudowy okien i dizwi
(30) Pierwszeństwo:
07.11.2000,BE,2000/0707 (76) Uprawniony i twórca wynalazku:
Yves M/chel,Hoegaerden,BE
(43) Zgłoszenie ogłoszono:
20.05.2002 BUP 11/02 (74) Pełnomocnik:
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: Kowal Elżbieta, POLSERVICE, Kancelaria Rzeczników Patentowych Sp. z o.o.
31.03.2009 WUP 03/09
(57) 1. Profil wykańczający dla okien i drzwi, zawierający szereg części profilowanych, połączonych ze sobą poprzecznie, giętko i/lub rozłącznie poprzez wzajemne przełamanie, przeznaczony do zastosowania w ścianach i narożach profilowych ram okiennych lub drzwiowych, znamienny tym, że profil wykańczający (1) jest wytworzony z płaskiego arkusza wyciskanego początkowo prostoliniowo i zawierający co najmniej dwie części profilowe, giętkie względem siebie, przy czym co najmniej jedna pierwsza część (2) jest przeznaczona do zastosowania w obramowaniu ściany, po stronie wewnętrznej......................
8. Sposób wytwarzania profilu wykańczającego do obramowania okna lub drzwi, zawierającego wiele części profilowych, połączonych ze sobą poprzecznie, giętko i/lub rozłącznie poprzez odłamanie od siebie, przeznaczonego do zastosowania w ścianach i narożach profilowych ram okiennych lub drzwiowych, znamienny tym, że profil wykańczający (1) kształtuje się z elementów prostego wytłaczania, początkowo prostollniowego,.......................
10. Sposób wykańczania obudowy okna lub drzwi, gdzie profile wykańczające stosuje się do ścian i narożników profilowych ram okiennych i drzwiowych, znamienny tym, że wykorzystuje się jeden pojedynczy giętki profil wykańczający (1) z ulepszonymi częściami...............
PL 201 242 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest profil wykańczający, sposobu wytwarzania profilu wykańczającego i sposób wykańczania obudowy okien i drzwi.
Tego typu profil jest stosowany zwłaszcza dla wykańczania obudowy okien i drzwi.
Z amerykańskiego opisu patentowego USA numer 5.528.869 znany jest profil wykańczający do pokrywania ścianek końcowych otworów ścian, zawierający pierwszy i drugi pas, wyciśnięty z syntetycznego tworzywa sztucznego. Każdy pas zawiera część, która może zostać przymocowana do powierzchni czołowej ściany i część, która może być przymocowana do końca ściany. Część pierwszego pasa, która może być przymocowana do ściany, zawiera nieodłącznie wyciśnięty wystający ogranicznik, umocowany w sposób zawiasowy w celu ułatwienia malowania wszystkich widocznych części.
Z opisu zgłoszeniowego W091/02868, znana jest opaska obudowy do przykrywania oblicówki, umieszczonej w sąsiedztwie obudowy okien i drzwi lub narożników domu, zawierająca rozszerzony pas okładzinowy w kształcie L, który może zostać umieszczony ponad końcami oblicówki i przymocowany za pomocą gwoździ do budynku, wzdłuż co najmniej jednego podłużnego obszaru końcowego. Brzeg pasa C kształtnego jest nierozdzielnie lub oddzielnie wsparty wzdłuż tej krawędzi, w celu przykrycia gwoździ z co najmniej jedną nogą, brzeg pasa, przystosowano do zatrzaśnięcia w ciasnym zazębieniu ciernym z zewnętrzną stroną wzdłużnego kołnierza pasa okładzinowego, położonego równolegle w pewnej odległości w stosunku do tej krawędzi.
Te profile wykańczające mają wadę, która powoduje, że mogą się często niszczyć podczas transportu ze względu na ich kątowy kształt. Podczas transportu zajmują znacznie więcej powierzchni, co może wywołać istotny wzrost kosztów transportu. Poza tym trudno się je pakuje i wymagane są specjalne opakowania, aby zabezpieczyć takie profile kątowe. Poza tym te profile kątowe zawierają kilka pasów, wynikiem czego wymagane są różne tłoczenia i w rezultacie różne wyciskarki.
Także dalsza obróbka widocznych powierzchni nie może zostać wykonana w jednym procesie. Przy obecnych układach, rozpylanie lub stosowanie matowej farby emaliowej w celu ukrycia śladów wyciskania jest wykonywane w dwóch procesach.
Inną wadą jest to, że profil wykańczający nie może być użyty w ścianach ukośnych, czego wynikiem jest znaczące ograniczenie jego wykorzystania.
Ze zgłoszenia patentowego DE 9313809 znana jest profilowana część z pustymi komorami do przykrycia punktów łączących, w którym tylna ściana profilowanego przedziału ma, w obszarze pomiędzy dwoma łączącymi się pustymi komorami, ukształtowane wgłębienie, które jest otwarte z tyłu, i które jest określone poprzez łączące się podwójne siatki poprzeczne i rozciągające się aż do przedniej części profilowanego przedziału. Krawędź przełamania i/lub linia zgięcia są zapewnione na przedniej ścianie pomiędzy podwójnymi siatkami poprzecznymi. Ukształtowane wgłębienie ma przekrój poprzeczny w kształcie V. Tylna ściana może mieć jeden lub więcej przylepnych pasów w obszarze mocowania pustych komór, które łączą ten obszar z pustymi komorami wstawionymi we wgłębienia.
Wadą podobnego systemu jest to, że nie ma możliwości wydłużenia profilu wykańczającego, kiedy na przykład trzeba zasłonić grubsze ściany.
Inną wadą jest to, że taki profil wykorzystuje różne małe kawałki do ramy, kiedy okno jest już zamocowane.
Ponadto, dla profilu nie zapewniono żadnych punktów mocowania, w wyniku czego prawdopodobnie musi być on klejony.
Profil wykańczający dla okien i drzwi, według wynalazku, zawierający szereg części profilowanych, połączonych ze sobą poprzecznie, giętko i/lub rozłącznie poprzez wzajemne przełamanie, przeznaczony do zastosowania w ścianach i narożach profilowych ram okiennych lub drzwiowych, charakteryzuje się tym, że profil wykańczający jest wytworzony z płaskiego arkusza wyciskanego początkowo prostoliniowo i zawierający co najmniej dwie części profilowe, giętkie względem siebie, przy czym co najmniej jedna pierwsza część jest przeznaczona do zastosowania w obramowaniu ściany, po stronie wewnętrznej otworu okiennego lub drzwiowego, zaś jedna pierwsza giętka część przeznaczona do zastosowania w obramowaniu ściany otaczającej okna lub drzwi, podczas gdy co najmniej jedna dalsza część, przeznaczona jest do osłonięcia pierwszej giętkiej części zewnętrznie, przy czym widoczne części profilu wykańczającego zawierają ulepszoną warstwę.
Korzystnym jest, gdy giętka część jest zamocowana do pierwszej giętkiej części rozłącznie poprzez odłamanie.
PL 201 242 B1
Profil wykańczający jest zamocowany do obramowania ściany otaczającej okna lub drzwi za pomocą elementów pierwszej giętkiej części, a część jest przeznaczona do osłonięcia mocowania pierwszej giętkiej części.
Pierwsza giętka część i część, korzystnie są wyposażone we współpracujące z nimi układy, zawierające zespół zatrzaskowy z wieloma stożkowymi lub kątowymi wierzchołkami, współpracującymi z odpowiednimi stożkowymi lub kątowymi wgłębieniami zatrzaskowymi, za pomocą których dalsza część może być zamocowana do pierwszej giętkiej części.
Korzystnym jest gdy pierwsza giętka część jest połączona z pierwszą częścią profilową w giętki sposób poprzez elementy podłużnego rowka w tworzywie i/lub poprzez elementy pasa miękkiego tworzywa, otrzymanego poprzez wyciskanie współbieżne.
Korzystnym jest gdy dalsza część jest połączona z pierwszą giętką częścią w sposób umożliwiający odczepienie poprzez odłamanie, elementów łamliwych punktów w tworzywie.
Korzystnym jest gdy profil ma wyciśniętą z PCV postać pasków z miękkiego tworzywa, otrzymanych poprzez wyciskanie współbieżne, zawierające wyciśnięte współbieżnie miękkie tworzywo PCV, oraz części widoczne, zawierające warstwę powlekania matowego.
Sposób wytwarzania profilu wykańczającego do obramowania okna lub drzwi, według wynalazku, zawierającego wiele części profilowych, połączonych ze sobą poprzecznie, giętko i/lub rozłącznie poprzez odłamanie od siebie, przeznaczonego do zastosowania w ścianach i narożach profilowych ram okiennych lub drzwiowych, charakteryzuje się tym, że profil wykańczający kształtuje się z elementów prostego wytłaczania, początkowo prostoliniowego, płaskiego arkusza oraz tym, że części widoczne profilu wykańczającego ulepsza się.
Korzystnym jest gdy w częściach widocznych profilu wykańczającego stosuje się warstwę powlekania matowego, którą umieszcza się podczas wyciskania
Sposób wykańczania obudowy okna lub drzwi, według wynalazku, gdzie profile wykańczające stosuje się do ścian i narożników profilowych ram okiennych i drzwiowych, charakteryzuje się tym, że wykorzystuje się jeden pojedynczy giętki profil wykańczający z ulepszonymi częściami widocznymi, który wytwarza się poprzez proste wyciskanie płaskiego arkusza, początkowo prostoliniowego, z co najmniej dwoma częściami profilowymi, giętkimi względem siebie, i co najmniej jedną częścią profilową, którą odczepia się poprzez odłamywanie, przy czym co najmniej jedną pierwszą częścią, umieszcza się w ścianie otaczającej po stronie wewnętrznej otworu okiennego lub drzwiowego, a jedną pierwszą giętką część umieszcza się w ścianie otaczającej, wokół okna lub drzwi, a co najmniej jedna dalsza część umieszcza się do pokrycia pierwszej giętkiej części po zewnętrznej stronie.
Korzystnym jest, gdy dalszą część odczepia się poprzez odłamywanie.
Korzystnym jest, gdy pierwszą giętką część mocuje się do ściany otaczającej wokół okna lub drzwi, a dalszą część odłamuje się i mocuje do pierwszej giętkiej części, przy czym pierwszą giętką część maskuje się.
Dalszą część mocuje się, korzystnie w pierwszej giętkiej części za pomocą elementów układów współpracujących, zawierających system zatrzaskowy z wieloma stożkowymi lub kątowymi wierzchołkami, współpracującymi z odpowiednimi stożkowymi lub kątowymi wgłębieniami zatrzaskowymi, za pomocą których dalszą część łączy się z pierwszą giętką częścią.
Dużą zaletą jest to, że potrzeba tylko jednej wyciskarki ze względu na proste wyciskanie płaskiego arkusza, w wyniku którego koszt wyciskania zostanie znacząco ograniczony.
Ponadto, składowanie takich profili stanie się dla użytkownika/ dealera prostsze, ponieważ wszystkie części są wyciskane tym samym profilem, przeciwnie do poprzednich projektów.
Problem ukośnych ścian także został rozwiązany poprzez zastosowanie profili wykańczających według obecnego wynalazku w taki sposób, że różne części mogą być giętkie w stosunku do siebie.
Dodatkowym aspektem obecnego wynalazku jest to, że istnieje możliwość rozszerzenia profilu wykańczającego, na przykład, w przypadku pokrycia grubszych ścian. Może być to wykonane poprzez dodanie do profilu wykańczającego dodatkowych paneli, który korzystnie ma standardową szerokość 200 do 250 mm, poprzez elementy systemu suwakowego lub zatrzaskowego aż do szerokości 200 do 500 mm.
Profil wykańczający według wynalazku zapewnia możliwość mocowania do ścian, otaczających okno lub drzwi, poprzez elementy pierwszej giętkiej części, a dalsza część jest zapewniona do ukrycia tego mocowania pierwszej giętkiej części.
W korzystnym przykładzie wykonania profilu wykańczającego według wynalazku, pierwsza giętka część i dalsza część są dostarczone ze współpracującymi układami, zawierającymi system zatrzaskowy z wieloma stożkowatymi lub kątowymi wierzchołkami, współpracującymi z odpowiednimi stoż4
PL 201 242 B1 kowatymi lub kątowymi wgłębieniami zatrzaskowymi, za pomocą których dalsza część może zostać przymocowana do pierwszej giętkiej części.
W korzystnym przykładzie wykonania profilu wykańczającego według wynalazku pierwsza giętka część jest połączona z pierwszą częścią profilową w giętki sposób poprzez elementy podłużnego rowka w tworzywie i/lub poprzez elementy pasa miękkiego tworzywa, otrzymanego poprzez wyciskanie współbieżne.
Korzystnie, profil wykańczający zawiera wyciśnięty profil PCV, paski z miękkiego tworzywa, otrzymane poprzez wyciskanie współbieżne, zawierające wyciśnięte współbieżnie miękkie tworzywo PCV, oraz części widoczne profilu wykańczającego, zawierające warstwę powlekania matowego.
W najbardziej korzystnym przykładzie wykonania, dalsza część jest połączona z pierwszą giętką częścią w sposób umożliwiający odczepienie poprzez odłamanie, poprzez elementy łamliwych punktów w tworzywie.
Ma to zaletę taką, że część mogąca być odczepioną poprzez odłamanie, może być obrabiana oddzielnie, kiedy zostanie zainstalowana i w skutek tego może być upiłowana pod kątem 45°, w wyniku czego obudowa może być wykonana i zainstalowana w sposób ukośny.
Z drugiej strony, cel obecnego wynalazku jest osiągnięty poprzez zapewnienie sposobu wytwarzania profilu wykańczającego do obudowy okna lub drzwi, zawierającego wiele części profilowych, połączonych ze sobą poprzecznie, giętko i/lub z możliwością odczepienia poprzez odłamanie w stosunku jedno od drugiego, przeznaczonego do zastosowania w ścianach i kątach profilowych ram okiennych lub drzwiowych, w którym profil wykańczający jest wytwarzany w początkowo prostoliniowy sposób poprzez proste wytłaczanie płaskiego arkusza, a części widoczne profilu wykańczającego są ulepszone.
W korzystnym sposobie wytwarzania profilu wykańczającego według wynalazku, ulepszenie występuje poprzez zastosowanie podczas wyciskania w częściach widocznych profilu wykańczającego warstwy powlekania matowego.
Ma to zaletę w postaci takiej, że ślady wyciskania nie są już widoczne.
Cel wynalazku jest dalej osiągnięty poprzez zapewnienie sposobu wykańczania obudowy okna lub drzwi, gdzie profile wykańczające są zastosowane do ścian i kątów profilowych ram okiennych i drzwiowych, i gdzie wykorzystano jeden pojedynczy giętki profil wykańczający z ulepszonymi częściami widocznymi, wytworzony poprzez proste wyciskanie płaskiego arkusza, początkowo prostoliniowego, z co najmniej dwoma częściami profilowymi, giętkimi w stosunku do siebie, i co najmniej jedną częścią profilową odczepianą poprzez odłamywanie, co najmniej jedną pierwszą częścią, która jest zastosowana w ścianie otaczającej po stronie wewnętrznej otworu okiennego lub drzwiowego, a jedna pierwsza giętka część jest zastosowana w ścianie otaczającej wokół okna lub drzwi, a co najmniej jedna dalsza część jest wykorzystana do pokrycia pierwszej giętkiej części zewnętrznie.
W korzystnym sposobie wykańczania ramy okiennej i drzwiowej według wynalazku, dalsza część jest częścią odczepianą poprzez odłamywanie.
W specyficznym korzystnym sposobie wykańczania ramy okiennej i drzwiowej według wynalazku, pierwsza giętka część jest zamocowana do ściany otaczającej, a dalsza część jest odłamana i zamocowana do pierwszej giętkiej części w celu ukrycia zamocowania pierwszej giętkiej części.
W bardziej specyficznym korzystnym sposobie wykańczania ramy okiennej i drzwiowej według wynalazku, dalsza część jest zamocowana w pierwszej giętkiej części poprzez elementy współpracujących układów, zawierających system zatrzaskowy z wieloma stożkowymi lub kątowymi wierzchołkami, współpracującymi z odpowiednimi stożkowymi lub kątowymi wgłębieniami zatrzaskowymi, za pomocą których dalsza część może być połączona z pierwszą giętką częścią.
W korzystnym sposobie wykańczania ramy okiennej i drzwiowej według wynalazku, wykorzystano profil wykańczający taki jak opisano powyżej.
W celu dalszego wyjaśnienia cech obecnego wynalazku i wskazania jego dodatkowych zalet i szczegółów, zostanie wykonany bardziej szczegółowy opis na podstawie załączonych rysunków, na których:
Fig. 1 jest schematycznym widokiem górnej części przekroju poprzecznego ściany, do której jest zamocowany profil wykańczający z dwoma częściami profilowymi, giętkimi w stosunku do siebie i jedną częścią profilową, mogącą zostać odłączoną poprzez odłamanie według obecnego wynalazku, fig. 1a, 1b, 1c i 1d przedstawiają kolejne etapy mocowania profilu wykańczającego do ściany;
Fig. 2 przedstawia przekrój poprzeczny przykładu wykonania z dwoma częściami profilowymi, giętkimi w stosunku do siebie i jedną częścią profilową, mogącą zostać odłączoną poprzez odłamanie według obecnego wynalazku.
Profil wykańczający według wynalazku, jak przedstawiono na fig. 2 jest wykonany w początkowo prostoliniowy sposób i zawiera dwie części profilowe, giętkie w stosunku do siebie, mianowicie
PL 201 242 B1 pierwszą część 2 i pierwszą giętką część 3. Dalej zapewniono dalszą część 4, którą korzystnie jest część profilowa, mogąca zostać odłączoną poprzez odłamanie. Pierwsza część 2 zawiera wiele przedziałów 14, które są utworzone poprzez wyciśnięte przegrody 11 pomiędzy górną powierzchnią 12 i dolną powierzchnią 13, w pewnej odległości od siebie, na przykład 10 mm. Pierwsza część 2 ma standardową szerokość, korzystnie wynoszącą 200 do 250 mm.
Górna powierzchnia 12 pierwszej części 2 jest połączona z pierwszą giętką częścią 3 w sposób, umożliwiający zgięcie wzdłuż jednej linii. Pierwsza giętka część 3 jest dalej połączona z dalszą częścią 4 w sposób, umożliwiający odłączenie poprzez odłamanie.
Pierwsza część 2 i pierwsza giętka część 3 są połączone poprzez elementy wzdłużnego rowka 17. Te dwie części profilowe mogą być połączone równo poprzez elementy pasa miękkiego tworzywa, otrzymanego poprzez wyciskanie 12 współbieżne, zapewnionego pomiędzy dwoma giętkimi częściami, połączonymi ze sobą pierwszej części 2 i pierwszej giętkiej części 3.
Pierwsza giętka część 3 i dalsza część 4 są połączone ze sobą w sposób umożliwiający odłączenie poprzez odłamanie. Punkt 18, umożliwiający odłączenie poprzez odłamanie, jest zapewniony poprzez zwężenie tworzywa pomiędzy częściami, połączonymi ze sobą w sposób, umożliwiający odłączenie poprzez odłamanie pierwszej giętkiej części 3 i dalszej części 4.
Sposób, w który profil wykańczający 1 jest zamocowany do wewnętrznej strony otworu okiennego lub drzwiowego, takiego jak przedstawiony na fig. 1, następuje w następujących etapach: po pierwsze, pierwsza część 2 profilu wykańczającego 1, jak pokazano na fig. 1a, jest zastosowana do ściany otaczającej po stronie wewnętrznej otworu okiennego lub drzwiowego 5 a oknem lub drzwiami 6, które jest umieszczone po stronie zewnętrznej otworu okiennego lub drzwiowego. Kąt po stronie wewnętrznej otworu okiennego lub drzwiowego nie musi być kątem prostym, ale może być kątem ostrym lub rozwartym, ze względu na fakt, że pierwsza część 2 i pierwsza giętka część 3 są połączone ze sobą w giętki sposób. Następnie pierwsza giętka część 3 jest zginana w kierunku strzałki 7 względem ściany otaczającej wokół okna lub drzwi 8, jak pokazano to na fig. 1a. W skutek tego pierwsza giętka część 3 jest zamocowana do ściany otaczającej wokół okna lub drzwi 8 poprzez wprowadzenie elementów mocujących 9, na przykład gwoździ, poprzez pierwszą giętką część 3 do ściany 10, jak pokazano to na fig. 1b. Następnie dalsza część 4 jest odłamywana, jak przedstawiono to na fig. 1c, a potem jest obracana i przykładana do pierwszej giętkiej części, tak aby w ostatecznym rezultacie przedstawionym na fig. 1d, elementy mocujące 9 i pierwsza giętka część 3 były zewnętrznie zakryte poprzez dalszą część 4.
Jak pokazano na fig. 2, dalsza część 4 jest zamocowana do pierwszej giętkiej części 3 poprzez zatrzaśnięcie pary kątowych wierzchołków 16 z odpowiadającymi wgłębieniami kątowymi 15, połączonymi nierozdzielnie z pierwszą giętką częścią 3, tak aby elementy mocujące 9 i pierwsza giętka część 3 były ukryte.
Taki profil wykańczający 1 może być wytwarzany poprzez jedno proste wyciskanie płaskiego arkusza. Poprzez zapewnienie dalszej części 4, mogącej zostać odłączonej poprzez odłamanie, końcowe części widoczne 20, po zainstalowaniu, zostaną umieszczone na górze.
Podczas wyciskania płaskiego arkusza następuje dodatkowa obróbka powierzchni części widocznych 20, mianowicie ulepszenie części widocznych 20 poprzez zastosowanie na górnej powierzchni profilu wykańczającego 1 powlekania matowego, na przykład matową farbą emaliową, w celu ukrycia śladów wyciskania, które są widoczne, kiedy światło pada na profil wykańczający 1, na przykład promienie słoneczne wpadające przez okno, i które to światło jest odbijane w kierunku pola widzenia danej osoby.
To powlekanie matowe może być zastosowane do części widocznych 20 profilu wykańczającego po lub podczas wyciskania. Podczas wyciskania, PCV lub jakiegokolwiek inne podobne tworzywo jest walcowane do drobniutkich ziarenek i podgrzewane w wyciskarce w celu utworzenia pasty, której nadany został już odpowiedni kształt. Następnie ukształtowana pasta, opuszczając wyciskarkę, jest kształtowana dalej na stole pomiarowym, gdzie profil jest schładzany, w wyniku czego pasta kurczy się i jest wyciągana względem ścian stołu pomiarowego poprzez zastosowanie próżni. Po stole pomiarowym następuje stół przeciągający, zawierający dwie taśmy, obracające się na sobie i w ten sposób wywierające nacisk na profil, w wyniku czego profil jest wyciągany poprzez stół pomiarowy.
Teraz ulepszenie następuje pomiędzy stołem pomiarowym i stołem przeciągającym poprzez jednostkę ulepszającą, stosującą szybko schnące powlekanie. Powlekanie jest osuszane poprzez światło ultrafioletowe. Ponieważ powlekanie już wyschło zanim profil dotarł do stołu przeciągającego, na częściach widocznych nie pozostawiono żadnych śladów, spowodowanych przez stół przeciągający.
Dzięki temu procesowi możliwym jest nawet stosowanie do profilu wykańczającego 1 imitacji drewna lub jakichkolwiek innych rodzajów dekoracji podczas lub po wyciskaniu.
PL 201 242 B1

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Profil wykańczający dla okien i drzwi, zawierający szeregczęści profilowanych, połączonych ze sobą poprzgczylg, giętko I/lub rozłącznie poprzez wzajgmyg przełamanie, przeznaczony do zastosowania w ścianach i narożach profilowych ram okiennych lub drzwiowych, znamienny tym, że profil wykańczający (1) jest wytworzony z płaskiego arkusza wyciskanego początkowo prostoliniowo i zawierający, co najmniej dwie części profilowe, giętkie względem siebie, przy czym co najmniej jedna pierwsza część (2) jest przeznaczona do zastosowania w obramowaniu ściany, po stronie wewnętrznej otworu okiennego lub drzwiowego (5), zaś jedna pierwsza giętka część (3) przeznaczona do zastosowania w obramowaniu ściany otaczającej okna lub drzwi (8), podczas gdy co najmniej jedna dalsza część (4), przeznaczona jest do osłonięcia pierwszej giętkiej części (3) zewnętrznie, przy czym widoczne części (20) profilu wykańczającego (1) zawierają ulepszoną warstwę.
  2. 2. Profii według zastrz. 1, tym. że giętka (4) jest pierwszej giętkiej części (3) rozłącznie poprzez odłamanie.
  3. 3. Profiil według zas^z. 1 iub 2, znamienny tym. że profii wykańczającyd jess za mocowany do obramowania ściany otaczającej okna lub drzwi (8) za pomocą elementów pierwszej giętkiej części (3), a część (4) jest przeznaczona do osłonięcia mocowania pierwszej giętkiej części (3).
  4. 4. Profii według zastrz. 3, znam ienny tym. że pierwsza giętka część (3) i część (4) są wyposażone we współpracujące z nimi układy, zawierające zespół zatrzaskowy z wieloma stożkowymi lub kątowymi wierzchołkami (10), współpracującymi z odpowiednimi stożkowymi lub kątowymi wgłębieniami zatrzaskowymi (9), za pomocą których dalsza część (4) może być zamocowana do pierwszej giętkiej części (3).
  5. 5. Profil, według zastrz. 4, znamienny tym, że pierwsza giętka część (3) jest połączona z pierwszą częścią profilową (2) w giętki sposób poprzez elementy podłużnego rowka (11) w tworzywie i/lub poprzez elementy pasa miękkiego tworzywa, otrzymanego poprzez wyciskanie współbieżne.
  6. 6. Profii według zassrz.4, znamienny tym. że dalsza część C4 jess pouczona z pierwszą giętką częścią (3) w sposób umożliwiający odczepienie poprzez odłamanie, elementów łamliwych punktów (12) w tworzywie.
  7. 7. Profii według zasstz. 1, znamiennytym, że ma wycćśniętą z PCVpossaćpaskówz miękkiego tworzywa, otrzymanych poprzez wyciskanie współbieżne, zawierające wyciśnięte współbieżnie miękkie tworzywo PCV, oraz części widoczne (20), zawierające warstwę powlekania matowego.
  8. 8. Sposób wytwarzaniaprofiiu wykańczającego do obramowania okna iub drzwr zawierającego wiele części profilowych, połączonych ze sobą poprzecznie, giętko i/lub rozłącznie poprzez odłamanie od siebie, przeznaczonego do zastosowania w ścianach i narożach profilowych ram okiennych lub drzwiowych, znamienny tym, że profil wykańczający (1) kształtuje się z elementów prostego wytłaczania, początkowo prostoliniowego, płaskiego arkusza oraz tym, że części widoczne (20) profilu wykańczającego (1) ulepsza się.
  9. 9. Sposób według zassnz. 8, znamienny tym. żewczęścćach wic^roł^^ny^c^i^ ((20 profiiu wykańczającego (1) stosuje się warstwę powlekania matowego, która umieszcza się podczas wyciskania.
  10. 10. Sposób wykańczania obudowy okna iub drzwr gdzie profiie wykańczające ssosuje się do ścian i narożników profilowych ram okiennych i drzwiowych, znamienny tym, że wykorzystuje się jeden pojedynczy giętki profil wykańczający (1) z ulepszonymi częściami widocznymi (20), który wytwarza się poprzez proste wyciskanie płaskiego arkusza, początkowo prostoliniowego, z co najmniej dwoma częściami profilowymi, giętkimi względem siebie, i co najmniej jedną częścią profilową, którą odczepia się poprzez odłamywanie, przy czym co najmniej jedną pierwszą częścią (2), umieszcza się w ścianie otaczającej po stronie wewnętrznej otworu okiennego lub drzwiowego (5), a jedną pierwszą giętką część (3) umieszcza się w ścianie otaczającej, wokół okna lub drzwi (8), a co najmniej jedna dalsza część (4) umieszcza się do pokrycia pierwszej giętkiej części (3) po zewnętrznej stronie.
  11. 11. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że dalszą część (4) odczepia się poprzez odłamywanie.
  12. 12. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że pierwszą giętką część (3) mocuje się do ściany otaczającej wokół okna lub drzwi (8), a dalszą część (4) odłamuje się i mocuje do pierwszej giętkiej części (3), przy czym pierwszą giętką część (3) maskuje się.
    PL 201 242 B1
  13. 13. Sposób według zastrz. 12, znamienny t^r^, że dalszą część (4) mocuje się w pierwszej giętkiej części (3) za pomocą elementów układów współpracujących, zawierających system zatrzaskowy z wieloma stożkowymi lub kątowymi wierzchołkami (10), współpracującymi z odpowiednimi stożkowymi lub kątowymi wgłębieniami zatrzaskowymi (9), za pomocą których dalszą część (4) łączy się z pierwszą giętką częścią (3).
  14. 14. Spossb weeług j zas^z. 10 do 13, znamienny tym, że wykorzzstuje sśę profii według dowolnego zastrzeżenia 1 do 7.
PL350530A 2000-11-07 2001-11-06 Profil wykańczający, sposób wytwarzania profilu wykańczającego oraz sposób wykańczania obudowy okien i drzwi PL201242B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE2000/0707A BE1013825A6 (nl) 2000-11-07 2000-11-07 Afwerkingsprofiel en werkwijze voor het afwerken van raam-en deurlijsten.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL350530A1 PL350530A1 (en) 2002-05-20
PL201242B1 true PL201242B1 (pl) 2009-03-31

Family

ID=3896747

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL350530A PL201242B1 (pl) 2000-11-07 2001-11-06 Profil wykańczający, sposób wytwarzania profilu wykańczającego oraz sposób wykańczania obudowy okien i drzwi

Country Status (4)

Country Link
BE (1) BE1013825A6 (pl)
PL (1) PL201242B1 (pl)
RU (1) RU2230868C2 (pl)
UA (1) UA76089C2 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104066907A (zh) * 2011-10-31 2014-09-24 阿尔塔有限公司 侧柱包覆型材

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104066907A (zh) * 2011-10-31 2014-09-24 阿尔塔有限公司 侧柱包覆型材
CN104066907B (zh) * 2011-10-31 2016-03-09 阿尔塔有限公司 侧柱包覆型材

Also Published As

Publication number Publication date
BE1013825A6 (nl) 2002-09-03
RU2230868C2 (ru) 2004-06-20
UA76089C2 (en) 2006-07-17
PL350530A1 (en) 2002-05-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2146233C (en) Window frame with hinged nailing strip
US3797186A (en) Fabricated plastic panels
US5613541A (en) Sliding shutters
US9845638B1 (en) Garage door stop mould
US4843790A (en) Casing trim
US5222345A (en) Protective covering for window sills and frames
RU2698337C1 (ru) Рамочная конструкция с гибким декоративным материалом, профили для закрепления гибкого декоративного материала и способ крепления гибкого декоративного материала
US5611383A (en) Reinforced roll-up shutter
US5269361A (en) Slat for a window blind
DE2945664A1 (de) Blend- und/oder fluegelrahmen fuer aussenfenster oder -tueren sowie profilstab hierfuer
US6256953B1 (en) Finishing device for mounting covering panels on walls or ceilings
PL201242B1 (pl) Profil wykańczający, sposób wytwarzania profilu wykańczającego oraz sposób wykańczania obudowy okien i drzwi
US6425216B1 (en) #35 outside mount glass door mount
CA2925913A1 (en) Screen door
AT501439B1 (de) Laibungsanschlussprofil für an putz und an eine dämmschicht angrenzende bauteile
GB2412928A (en) Closure member for multi - wall sheeting
GB2193243A (en) Panels
GB2285084A (en) Beading
DE19726717A1 (de) Anputz-Trennschutzleiste für Türstöcke oder Fensterstöcke am Übergang zum Putz
DE29707804U1 (de) Abschlußleiste für Putz- oder Spachtelanschlüsse an angrenzende Bauteile
GB2059487A (en) Improvements in and relating to the thermal insulation on windows and doors
PL234002B1 (pl) Osłona montażowa ramy okiennej lub drzwiowej
GB2243639A (en) Intumescent fire seal
RU2001130437A (ru) Отделочный профиль, способ изготовления отделочного профиля и способ отделки оконных и дверных проемов
NZ250774A (en) Insect screen for open window or doorway comprises a peripheral strip with sheet holding jaws and protrusion adapted to be mechanically attached to another strip

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20101106