PL200567B1 - Urządzenie generujące iskry, do zapalniczki - Google Patents

Urządzenie generujące iskry, do zapalniczki

Info

Publication number
PL200567B1
PL200567B1 PL361659A PL36165902A PL200567B1 PL 200567 B1 PL200567 B1 PL 200567B1 PL 361659 A PL361659 A PL 361659A PL 36165902 A PL36165902 A PL 36165902A PL 200567 B1 PL200567 B1 PL 200567B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
magneto
clutch
manipulated
swivel
cover
Prior art date
Application number
PL361659A
Other languages
English (en)
Other versions
PL361659A1 (pl
Inventor
Paul H. Adams
Original Assignee
Bic Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bic Corp filed Critical Bic Corp
Publication of PL361659A1 publication Critical patent/PL361659A1/pl
Publication of PL200567B1 publication Critical patent/PL200567B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23QIGNITION; EXTINGUISHING-DEVICES
    • F23Q2/00Lighters containing fuel, e.g. for cigarettes
    • F23Q2/16Lighters with gaseous fuel, e.g. the gas being stored in liquid phase
    • F23Q2/167Lighters with gaseous fuel, e.g. the gas being stored in liquid phase with adjustable flame
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23QIGNITION; EXTINGUISHING-DEVICES
    • F23Q2/00Lighters containing fuel, e.g. for cigarettes
    • F23Q2/16Lighters with gaseous fuel, e.g. the gas being stored in liquid phase
    • F23Q2/164Arrangements for preventing undesired ignition
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23QIGNITION; EXTINGUISHING-DEVICES
    • F23Q2/00Lighters containing fuel, e.g. for cigarettes
    • F23Q2/16Lighters with gaseous fuel, e.g. the gas being stored in liquid phase
    • F23Q2/161Lighters with gaseous fuel, e.g. the gas being stored in liquid phase with friction wheel

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Lighters Containing Fuel (AREA)
  • Mechanical Control Devices (AREA)
  • Mushroom Cultivation (AREA)
  • Toys (AREA)

Abstract

Urz adzenie generujace iskry do zapalniczki, która ma iskrownik (94) skonfigurowany i przy- stosowany do wytwarzania iskier korzystnie pokryw e (118) skonfigurowan a i przystosowan a do w zasadzie uniemo zliwienia roboczego kon- taktu iskrownika (94) z palcem u zytkownika podczas uruchamiania iskrownika (94), przy czym urz adzenie zawiera przynajmniej jeden manipulowany element (98) skonfigurowany i przystosowany do manipulowania i przesuwa- nia przez u zytkownika i maj acy przynajmniej dwa powi azania z iskrownikiem. W pierwszym powi azaniu manipulowany element (98) mo ze by c niezale znie poruszany wzgl edem iskrowni- ka (94), za s w roboczym powi azaniu manipulo- wany element (98) jest po laczony z iskrowni- kiem (94) w celu przesuwania iskrownika. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie generujące iskry do zapalniczki.
Wynalazek odnosi się do urządzenia generującego iskry lub zapalniczki wykorzystującej urządzenie generujące iskry do zapalania paliwa, które jest korzystnie skonfigurowane do stosowania w jednorazowych zapalniczkach do papierosów i które korzystnie utrudnia niepożądane działanie lub utrudnia manipulowanie przez niepowołanego użytkownika.
Znane są ze stanu techniki zapalniczki, które utrudniają uzyskiwanie niepożądanego działania przez niepowołane osoby. Kilka znanych rozwiązań ogranicza możliwości wytwarzania iskier lub uzyskanie w inny sposób zapłonu paliwa przez niepowołanego użytkownika. Na przykład, amerykańskie patenty o numerach 5 483 978 (odpowiednik PL 177 594) i 5 520 197 i 5 769 098 opisują zapalniczki ze sprężyście odkształcaną osłoną, która przykrywa zespół koła iskrowego. W celu uruchomienia takiej zapalniczki, użytkownik może wywrzeć odpowiednio duży nacisk, aby wcisnąć osłonę, zanim obróci zespół koła iskrowego. Użytkownik może również odsunąć opuszkiem palca osłonę i obrócić zespół koła iskrowego.
Inne zapalniczki, których konstrukcje są oparte na ograniczaniu możliwości dostępu przez niepowołanego użytkownika są opisane w amerykańskich patentach o numerach 5 096 414 i 5 547 370 i publikacji PCT o numerze WO 98/04869. W opisach tych ujawniono rozwią zania zapalniczek, w których opuszek kciuka właściwego użytkownika, na przykład dorosłego, może zostać wykorzystany do obrócenia koła iskrowego umieszczonego między dwiema płytkami, które mogą być swobodnie obracane względem koła iskrowego.
W opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5 547 370 ujawniono konstrukcję zapalniczki, która zawiera korpus mający wewnątrz źródło paliwa, zawór do regulacji uwalniania paliwa, sprzęgło i wałek przechodzący przez iskrownik.
Inne opracowania są ukierunkowane na zablokowanie uwalniania paliwa z zapalniczki. Przykłady takich konstrukcji są opisane w amerykańskich patentach o numerach 5 165 886, 5 125 829, 5 090 893, 5 002 482 i w publikacji PCT o numerze WO 93/17282.
Celem wynalazku jest urządzenie generujące iskry do zapalniczki.
Urządzenie generujące iskry, do zapalniczki zawiera korpus mający wewnątrz źródło paliwa, zawór do regulacji uwalniania paliwa, sprzęgło, wałek przechodzący przez iskrownik i iskrownik do wytwarzania iskier, pokrywę uniemożliwiającą roboczy kontakt iskrownika z użytkownikiem podczas uruchamiania iskrownika i przynajmniej jeden manipulowany element do manipulowania i przesuwania przez użytkownika, według wynalazku charakteryzuje się tym, że manipulowany element ma przynajmniej dwa połączenia z iskrownikiem, przy czym w pierwszym połączeniu manipulowany element jest poruszany względem iskrownika, a w drugim połączeniu iskrownik jest poruszany za pomocą manipulowanego elementu, przy czym pokrywa przykrywa w zasadzie cały iskrownik.
Korzystnie przynajmniej jeden manipulowany element jest zamontowany obrotowo.
Korzystnie pokrywa zawiera osłonę usytuowaną w kierunku promieniowym, na zewnątrz od manipulowanego elementu.
Korzystnie osłona jest umieszczona w kierunku promieniowym, na zewnątrz manipulowanego elementu, przy czym osłona jest elastycznie odkształcalna.
Korzystnie co najmniej jeden manipulowany element zawiera ręcznie obracane kółko, usytuowane w sąsiedztwie osłony.
Korzystnie pokrywa jest usytuowana w kierunku promieniowym na równi lub od wewnątrz co najmniej jednego manipulowanego elementu i wokół przynajmniej części iskrownika.
Korzystnie iskrownik zawiera bęben udarowy.
Korzystnie w pierwszym połączeniu co najmniej jeden element manipulowany jest przesuwany w zasadzie niezależ nie od iskrownika.
Korzystnie sprzęgło ma przynajmniej dwa położenia obejmujące pierwsze położenie rozłączone i drugie położenie sprzężone.
Korzystnie sprzęgło stanowi część manipulowanego elementu.
Korzystnie sprzęgło stanowi cierne sprzęgło.
Korzystnie sprzęgło zawiera pierwszy element sprzęgłowy, trwale połączony z tym przynajmniej jednym elementem manipulowanym i drugi element sprzęgłowy, trwale połączony z iskrownikiem.
PL 200 567 B1
Korzystnie sprzęgło zawiera pierwszy element sprzęgłowy, trwale połączony z tym przynajmniej jednym elementem manipulowanym i drugi element sprzęgłowy, trwale połączony z iskrownikiem, przy czym elementy sprzęgłowe pierwszy i drugi zawierają, odpowiednio, sprzęgane powierzchnie.
Korzystnie przynajmniej jeden manipulowany element jest odsłonięty w sąsiedztwie pokrywy.
Korzystnie urządzenie zawiera co najmniej jedno kółko obrotowe, zaś część iskrownika umieszczona jest w pobliżu co najmniej jednego kółka obrotowego, natomiast bęben udarowy jest przymocowany do korpusu zapalniczki.
Korzystnie co najmniej jedno kółko obrotowe jest usytuowane w sąsiedztwie części uruchamianej palcem, a ponadto urządzenie zawiera zawór do regulowania uwalniania paliwa z wylotu i dźwignię zaworu do obsługi zaworu, mającą część uruchamianą palcem.
Korzystnie urządzenie zawiera dwa kółka obrotowe, zaś bęben udarowy jest usytuowany między nimi.
Korzystnie iskrownik zawiera bęben udarowy, zaś pokrywa ma zakrzywiony kształt, a co najmniej jeden manipulowany element zawiera dwa kółka obrotowe, przy czym iskrownik jest umieszczony pomiędzy dwoma kółkami obrotowymi, natomiast sprzęgło ma pierwszą sprzęganą powierzchnię współpracującą z iskrownikiem i drugą sprzęganą powierzchnię współpracującą z co najmniej jednym kółkiem obrotowym.
Korzystnie pierwsza sprzęgana powierzchnia jest umieszczona na iskrowniku, zaś druga sprzęgana powierzchnia jest umieszczona na co najmniej jednym kółku obrotowym.
Korzystnie urządzenie ponadto zawiera wałek przechodzący przez iskrownik i dwa kółka obrotowe.
Korzystnie iskrownik jest przymocowany na stałe do wałka.
Korzystnie pierwsza sprzęgana powierzchnia jest umieszczona na wałku, zaś druga sprzęgana powierzchnia jest umieszczona na co najmniej jednym kółku obrotowym.
Korzystnie iskrownik ma dwa występy, przy czym każdy występ wystaje z końca iskrownika, zaś pierwsza sprzęgana powierzchnia jest umieszczona na co najmniej jednym z występów.
Korzystnie każde kółko obrotowe ma otwór przelotowy.
Korzystnie wałek i otwory mają różne kształty.
Korzystnie występy i otwory mają różne kształty.
Reasumując, istota wynalazku polega na tym, że w jednym przykładzie wykonania urządzenie generujące iskry zawiera iskrownik, który jest korzystnie nie piezoelektryczny i korzystnie zawiera bęben udarowy. Iskrownik lub bęben udarowy może stykać się z krzemieniem w celu generowania iskier, które, w przypadku zamontowania iskrownika w zapalniczce, zapalają uwolnione paliwo.
Urządzenie generujące iskry może zawierać manipulowany element, który ma odkrytą część, dostosowaną do manipulowania i przesuwania przez użytkownika. Manipulowany element jest skonfigurowany tak, że ma przynajmniej dwa połączenia z iskrownikiem: pierwsze rozłączone połączenie bierne, w którym element manipulowany może być niezależnie poruszany i korzystnie swobodnie obracany względem iskrownika oraz drugie, sprzężone położenie robocze, w którym manipulowany element przesuwa i korzystnie obraca iskrownik w celu generowania iskier.
W korzystnym przykładzie wykonania wynalazku sprzę gło łączy nietrwale manipulowany element z iskrownikiem między pierwszym położeniem rozłączonym i drugim położeniem sprzężonym. W korzystnym rozwiązaniu sprzę g ł a manipulowany element zawiera pierwszą część sprzę g ł a, zaś iskrownik zawiera drugą część sprzęgła. Pierwsza i druga część sprzęgła są przesuwane między pierwszym położeniem, w którym są rozłączone i przesuwane niezależnie jedna względem drugiej a drugim poł o ż eniem, w którym są one ciernie połączone tak, ż e poruszane są jednocześ nie. Pierwsza i druga część sprzęgła korzystnie mają sprzęgające powierzchnie dostosowane do sprzęgania jednej z drugą w roboczym położeniu sprzężonym służącym do przekazywania ruchu.
Manipulowany element pozostaje w rozłączonym, pierwszym położeniu dotąd, aż zostanie przyłożona, co najmniej w stopniu dostatecznym, siła sprzęgająca do elementu manipulowanego w celu ustawienia sprzęgła w położeniu sprzężonym. Siła sprzężenia, która jest dostateczna do tego, aby ustawić sprzęgło w położeniu sprzężonym, korzystnie jest trudna do przyłożenia przez niepowołanego użytkownika zwiększając utrudnienie obsługi przez takich niepowołanych użytkowników.
W korzystnym przykładzie wykonania manipulowany element zawiera dwa koła, zaś bęben udarowy jest usytuowany między dwoma kołami na wspólnej osi. Manipulowany element może być umieszczony i skonfigurowany tak, że ma większą wysokość niż iskrownik i, korzystnie, bęben udarowy.
PL 200 567 B1
Urządzenie generujące iskry korzystnie zawiera również pokrywę lub osłonę uniemożliwiającą użytkownikowi podczas uruchamiania iskrownika kontakt z iskrownikiem i korzystnie bębnem udarowym. Pokrywa lub osłona jest korzystnie umieszczona w sąsiedztwie iskrownika. Pokrywa lub osłona może być umieszczona w kierunku promieniowym na zewnątrz od manipulowanego elementu, na równi z nim lub wewnątrz tego elementu. Pokrywa lub osłona może być umieszczona w kierunku promieniowym na zewnątrz manipulowanego elementu w taki sposób, że uniemożliwia manipulowanie elementem manipulowanym jako alternatywne rozwiązanie lub dodatkowy sposób utrudniający niepożądane uruchamianie. Osłona może być elastycznie odkształcana, szczególnie w przypadku, gdy jest umieszczona na zewnątrz manipulowanego elementu tak, że przyłożenie do osłony określonej siły skierowanej do wewnątrz może przesunąć osłonę do położenia umożliwiającego manipulowanie elementem manipulowanym. Siła wymagana do przesunięcia lub odkształcenia osłony w celu umożliwienia manipulowania elementem manipulowanym może być skonfigurowana tak, że zapewnia zwiększoną trudność obsługi przez niepowołanych użytkowników. Osłona może być ponadto w zasadzie sztywna i może być skonfigurowana tak, aby umieścić ją w kierunku promieniowym na zewnątrz, na równi lub wewnątrz manipulowanego elementu. W przypadku, gdy osłona jest sztywna, może być ponadto dostosowana tak, że utrudnia manipulowanie elementem manipulowanym utrudniając niepożądane uruchomienie zapalniczki przez niepowołanych użytkowników.
Manipulowany element jest korzystnie umieszczony w sąsiedztwie i korzystnie nad uaktywnianą palcem częścią dźwigni zaworu umożliwiając uruchomienie zarówno manipulowanego elementu, jak i uaktywnianej palcem części dź wigni zaworu przez przesunięcie palca wzdłuż drogi lub dróg, które ogólnie stykają się z zapalniczką. Pokrywa lub osłona może być skonfigurowana i usytuowana tak, że osłania iskrownik ogólnie wzdłuż drogi lub dróg w celu znacznego zmniejszenia możliwości manipulowania iskrownikiem podczas ruchu palca wzdłuż danej drogi.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania, na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku perspektywicznym przykład wykonania zapalniczki skonstruowanej według wynalazku, fig. 2 przedstawia w widoku z góry zapalniczkę z fig. 1, fig. 3 przedstawia w widoku z boku, w przekroju poprzecznym wzd ł u ż linii III-III, zapalniczkę pokazaną na fig. 2, fig. 4 przedstawia w widoku z tyłu, częściowo w przekroju poprzecznym, zapalniczkę z fig. 1; fig. 5 przedstawia w widoku z boku, w przekroju poprzecznym, wzdłuż linii V-V, fragment zapalniczki pokazanej na fig. 2, fig. 6 przedstawia w widoku z boku, w przekroju poprzecznym, zapalniczkę z alternatywnym przykładem wykonania sprzęgła i pokrywy, fig. 7 przedstawia w widoku z góry zapalniczkę z fig. 6, fig. 8 przedstawia w widoku z boku, w przekroju poprzecznym, alternatywny przykład wykonania zapalniczki, fig. 9 przedstawia w widoku perspektywicznym osłonę zapalniczki z fig. 8, fig. 10 przedstawia w widoku z boku, w przekroju poprzecznym, inny przykład wykonania zapalniczki, zaś fig. 11 przedstawia w widoku perspektywicznym osłonę zapalniczki z fig. 10.
Jak pokazano na fig. 1-4, zapalniczka 20 ma korpus 22 z zamontowanym na nim zespołem iskrowym 23. Dźwignia 28 zaworu jest przegubowo zamontowana na korpusie 22, poniżej zespołu iskrowego 23 za pomocą płytek 30. Dźwignia 28 zaworu ma szczelinę 32, przez którą zawór 34 wystaje z jednej strony płytek 30 i przycisk 36 dla kciuka użytkownika zapalniczki 20 po drugiej stronie płytek 30. W pobliżu środkowego rejonu dźwigni 28 zaworu jest otwór 37, przez który wystaje krzemień 24 i styka się z zespołem iskrowym 23.
Zawór 34 reguluje uwalnianie paliwa 41 ze zbiornika 42. W korzystnym przykładzie wykonania zawór 34 jest przesuwany do pozycji otwarcia za pomocą ciśnienia paliwa znajdującego się w zbiorniku 42. Sprężyna ściskająca 44 naciska na jedną stronę dźwigni 28 zaworu, która zawiera przycisk 36 dla kciuka użytkownika, popychając dźwignię 28 zaworu w dół, w celu utrzymywania zaworu 34 w położeniu zamkniętym. Druga sprężyna ściskająca 38 może działać między dźwignią 28 zaworu a zaworem 34 w celu blokowania uwalniania paliwa przed dostatecznym wciśnięciem przycisku 36 dla kciuka. Wciśnięcie przycisku 36 z dostateczną siłą uaktywniającą zawór 34 powoduje przesunięcie do góry dźwigni 28 zaworu oraz zaworu 34 w celu uwolnienia paliwa. Alternatywny przykład wykonania zawiera normalnie zamknięty zawór, który jest otwierany za pomocą dźwigni zaworu, kiedy przycisk 36 pod kciuk użytkownika jest wciskany.
Zespół iskrowy 23 korzystnie zawiera nie piezoelektryczny iskrownik, a bardziej korzystnie iskrownik 94 typu „obróć i naciśnij”. Zespół iskrowy 23 w tym przykładzie wykonania ma wałek 90 zamontowany obrotowo między podporami 92. Iskrownik 94 korzystnie zawiera bęben udarowy 96, sprzężony z wałkiem 90, korzystnie zamontowany na stałe, w celu uniknięcia względnego ruchu między wałkiem 90 a bębnem udarowym 96. W tym przykładzie wykonania śrubowo nawinięty, zębaty
PL 200 567 B1 drut metalowy 95 jest umieszczony na bębnie udarowym 96, kontaktuje się z krzemieniem 24 i generuje iskrę, chociaż można zastosować inny mechanizm i teksturę. Krzemień 24 jest dociskany za pomocą sprężyny 26 do iskrownika 94, zachowując cierny kontakt i korzystnie do zębatego drutu 95 umieszczonego na bębnie udarowym 96. Bęben udarowy 96 i krzemień 24 są połączone tak, że obrót bębna udarowego 96 z dostateczną prędkością w odpowiednim kierunku, korzystnie wraz z zębatym drutem 95, po krzemieniu 24 wytwarza iskry skierowane na strumień paliwa selektywnie uwalniany z zaworu 34. W celu uzyskania ciernego kontaktu z krzemieniem, aby uzyskiwać iskry można stosować inne mechanizmy i tekstury. Na przykład, sam bęben udarowy może mieć taką teksturę, że kiedy jest obracany w kontakcie z krzemieniem, powstają iskry.
Zapalniczka 20 ma manipulowany element 98, korzystnie zawierający przynajmniej jedno ręcznie obracane kółko 100, które wystaje na zewnątrz zapalniczki 20 tak, że użytkownik może je obracać w celu obrócenia bębna udarowego 96 po krzemieniu 24. Bę ben udarowy 96 jest umieszczony korzystnie w sąsiedztwie elementu manipulowanego 98, a w tym przykładzie wykonania jest korzystnie umieszczony między dwoma obrotowymi kółkami 100. W tym przykładzie wykonania, obrotowe kółka 100 mogą być również umieszczone na wałku 90 między podporami 92. Obrotowe kółka 100 mają zewnętrzną powierzchnię 101 zwiększającą przyczepność lub tarcie z palcem użytkownika, wspomagając obracanie ich. Zewnętrzna powierzchnia 101 jest korzystnie ząbkowana lub radełkowana, chociaż może być również gładka. Wysokość obrotowych kółek 100 może być większa niż bębna udarowego 96.
Obrotowe kółka 100 są korzystnie połączone z bębnem udarowym 96 poprzez sprzęgło 102, jak pokazano na fig. 5. Sprzęgło 102 umożliwia obracanie obrotowych kółek 100, korzystnie w zasadzie swobodnie, bez obracania bębna udarowego 96 do chwili, aż dostateczna siła działająca w kierunku promieniowym zostanie przyłożona do obrotowych kółek 100. Korzystnie, sprzęgło 102 zawiera zewnętrzny element sprzęgłowy 106, który może być wewnętrzną częścią obrotowych kółek 100. Alternatywnie, zewnętrzny element sprzęgłowy 106 może być oddzielnym elementem przymocowanym do obrotowych kółek 100 i napędowo połączonym z nimi. Korzystnie, sprzęgło 102 może również zawierać wewnętrzny element sprzęgłowy 104, który może stanowić zewnętrzną część wałka 90. Alternatywnie, wewnętrzny element sprzęgłowy 104 może zawierać oddzielny element przymocowany do wałka 90 i połączony z nim.
Wewnętrzny element sprzęgłowy 104 i zewnętrzny element sprzęgłowy 106 mają powierzchnie 108, 110 służące do sprzęgania jednej z drugą, odpowiednio, chociaż w alternatywnym przykładzie wykonania, dodatkowy element lub elementy mogą zostać umieszczone między wewnętrznym a zewnętrznym elementem sprzęgłowym tworząc sprzęgło mające większą liczbę części, które mogą być rozłączane i sprzęgane ze sobą w celu uruchamiania urządzenia generującego iskry. Powierzchnie 108, 110 są sprzęgnięte ze sobą w celu wykonania wspólnego obrotu po przyłożeniu dostatecznej siły do obrotowych kółek 100 w kierunku promieniowym. Powierzchnie 108, 110 korzystnie ślizgają się jedna po drugiej, kiedy siła przykładana w kierunku promieniowym do kół obrotowych 100 jest mniejsza niż określona minimalna siła sprzężenia. Kiedy wewnętrzny element sprzęgłowy 104 i zewnętrzny element sprzęgłowy 106 nie są sprzęgnięte ze sobą, to obrotowe kółka 100 są obracane niezależnie względem wałka 90 i bębna udarowego 96. Kiedy wewnętrzny element sprzęgłowy 104 i zewnętrzny element sprzęgłowy 106 są w takim rozłączonym położeniu, to manipulowany element 98 jest odłączony od iskrownika 94 zapewniając rozłączenie połączenia między manipulowanym elementem 98 a iskrownikiem 94.
Jeśli dostateczna siła sprzęgania jest przyłożona do obrotowych kółek 100 w kierunku promieniowym, to powierzchnia wewnętrznego elementu sprzęgła 104 jest sprzęgana z powierzchnią 110 zewnętrznego elementu sprzęgła 106 tak, że obrót obrotowych kółek 100 powoduje obrót wałka 90 oraz zadziałanie iskrownika 94. Dostateczna siła, przyłożona do kół obrotowych w kierunku promieniowym, pozwala, aby styczna siła uruchamiająca przyłożona do obrotowych kółek 100 obróciła wałek 90 i bęben udarowy 96 w celu wywołania iskry. Kiedy zostanie przyłożona w kierunku promieniowym mniejsza siła niż minimalna siła sprzężenia lub kiedy siła działająca w kierunku promieniowym zostanie zwolniona, to sprzęgło 102 przyjmie oczywiście położenie rozłączone tak, że w tym stanie nie powstaną iskry.
Zgodnie z fig. 5 i 6, sprzęgła 102, 202 są korzystnie sprzęgłami ciernymi, w których wewnętrzny i zewnę trzny element sprzę g ł owy są ciernie połączone w stanie sprzężonym, pozwalają c, aby obrotowe kółka 100 uruchomiły iskrownik 94. Na fig. 5 wewnętrzny element sprzęgłowy 104 i zewnętrzny element sprzęgłowy 106 korzystnie mają profile wieloboczne w celu sprzęgnięcia obu elementów ze
PL 200 567 B1 sobą i przeniesienia siły obrotowej od obrotowych kółek 100 do wałka 90. Sprzęgło 202 na fig. 6 korzystnie zawiera wewnętrzny element sprzęgłowy 204 i zewnętrzny element sprzęgłowy 206 z radełkowanymi profilami, które mogą mieć kształty, na przykład gwiazdy lub stokrotki. Wewnętrzny element sprzęgłowy 204 i zewnętrzny element sprzęgłowy 206 są korzystnie skonfigurowane tak, że są sprzęgane ze sobą w celu uzyskania sprzężonego obrotu po przyłożeniu dostatecznej siły sprzęgania do kół obrotowych 200 w kierunku promieniowym. Radełkowane profile są skonfigurowane tak, że ślizgają się jeden po drugim, kiedy siła sprzęgania w kierunku promieniowym mniejsza niż minimalna siła sprzęgania jest przykładana do obrotowych kółek 200. Inne przykłady wykonania wewnętrznego i zewnętrznego elementu sprzę głowego mogą wykorzystywać teksturowe powierzchnie, wybrane kształty lub wybrane materiały do sprzęgania wewnętrznego i zewnętrznego elementu sprzęgłowego. W innym przykł adzie wykonania, dodatkowy element lub materiał , na przykł ad lepki materia ł , moż e zostać umieszczony między obrotowymi kołkami a iskrownikiem lub wałkiem tak, że przyłożenie do obrotowych kółek dostatecznej siły w kierunku promieniowym podczas obracania obrotowych kółek spowoduje również obracanie bębna udarowego. Jeszcze inny przykład wykonania może wykorzystywać różne formy sprzęgieł aby umożliwić wykonanie swobodnych obrotów obrotowych kółek lub innego elementu manipulowanego niezależnie od iskrownika tak długo aż sprzęgło zostanie sprzężone i może wykorzystywać takie konstrukcje jak opisane w publikacji PCT o numerze WO 98/04869.
Kierunek Fc siły sprzężenia, koniecznej do sprzężenia sprzęgła, jak pokazano na fig. 5, jest ustawiony pod kątem do kierunku FA siły uruchamiającej, koniecznej do przesunięcia elementu manipulowanego przy uruchamianiu iskrownika 94.
Aby utrudnić niepożądane zadziałanie iskrownika 94 lub niepożądane uruchomienie przez niepowołanego użytkownika, zapalniczka 20, korzystnie, ma pokrywę 118 lub osłonę 119, która dostatecznie okrywa i osłania iskrownik 94. Chodzi o to, aby zablokować lub przynajmniej znacznie utrudnić bezpośrednie manipulowanie iskrownikiem 94 przez użytkownika podczas uruchamiania zapalniczki 20. Pokrywa 118 lub osłona 119 może w mniejszym stopniu przykrywać iskrownik 94 lub niecałkowicie tak, że część iskrownika 94 może pozostawać odsłonięta lub dostępna. Ale w każdym przypadku pokrywa 118 lub osłona 119 korzystnie, przykrywa iskrownik 94 dostatecznie na tyle, aby uniemożliwiać bezpośredni kontakt palca użytkownika z bębnem udarowym 96, przynajmniej podczas ruchów powodujących uruchomienie zapalniczki 20.
Element manipulowany 98 jest, korzystnie, umieszczony w sąsiedztwie uruchamianego palcem przycisku 36 przeznaczonego dla kciuka użytkownika w celu umożliwienia obsługi zarówno elementu manipulowanego 98 włącznie z obrotowymi kółkami 100 oraz dźwigni 28 zaworu przez przesunięcie palca wzdłuż drogi, która korzystnie obejmuje oddzielne odcinki 123, 124, 125 drogi (patrz fig. 3). Mianowicie, użytkownik zapalniczki 20 najpierw przesuwa swój palec w dół wzdłuż odcinka 123 drogi w celu wywarcia dostatecznej siły w kierunku promieniowym na element manipulowany 98 tak, że sprzęgło 102 jest sprzęgane, następnie użytkownik przesuwa swój palec wzdłuż odcinka 124 drogi, korzystnie wciskając obrotowe kółka 100 i obracając element manipulowany 98 z dostateczną prędkością i we właściwym kierunku, a następnie przesuwa swój palec w dół, wzdłuż odcinka 125 drogi z dostateczną siłą, aby przesunąć dźwignię 28 zaworu.
W korzystnym przykładzie wykonania obrotowe kółka 100 są odsłonięte w celu manipulowania nimi, w zasadzie w sąsiedztwie i przy przeciwnych bokach pokrywy 118. Pokrywa 118 może zawierać osłonę 119, która ma korzystnie łukowaty kształt i korzystnie jest usytuowana nad i wokół przynajmniej części bębna udarowego 96 iskrownika 94 aby uniemożliwić obracanie bębna udarowego 96 bezpośrednio palcem. Zatem, korzystnie osłona 119 przykrywa iskrownik 94 przynajmniej ogólnie wzdłuż odcinka 124 drogi, aby uniemożliwić bezpośrednią manipulację iskrownikiem 94 po przesunięciu palca wzdłuż odcinka 124 drogi. Osłona 119 może pozostawiać odsłonięte części iskrownika 94, jeśli nie są one usytuowane wzdłuż odcinka 124. Pod tym względem, pokrywa 118 lub osłona 119 jest korzystnie umieszczona tak, że przykrywa przynajmniej część iskrownika 94, która znajduje się w sąsiedztwie części manipulowanego elementu 98, normalnie poruszanego w celu wytworzenia iskry. Osłona 119, korzystnie, przykrywa przynajmniej część iskrownika 94, która znajduje się nad przyciskiem 36 dla kciuka i w jego sąsiedztwie ponieważ przy normalnym stosowaniu manipulowany element 98 jest przesuwany kciukiem lub innym palcem, który natychmiast potem może wcisnąć przycisk 36 dla kciuka.
Osłona 119, korzystnie, ma zakończenie 122 przymocowane bezpośrednio do korpusu 22 zapalniczki 20 i jest umieszczona wokół bębna udarowego 96 w zasadzie przykrywając go aby uniemożliwić bezpośrednie manipulowanie bębnem udarowym 96. Pokazana na fig. 3 osłona 119 jest umieszczona wewnątrz zewnętrznego obrysu obrotowych kółek 100, patrząc wzdłuż wałka 90. Osłona 119
PL 200 567 B1 może być alternatywnie umieszczona na, nad lub poniżej zewnętrznego obrysu obrotowych kółek 100. Osłona 119 w zapalniczce z fig. 3 nie musi być odkształcana przez użytkownika w celu uruchamiania zespołu iskrowego, a zatem może być w zasadzie sztywna lub elastyczna.
Pokrywa 118 pokazana na fig. 3 zawiera również osłonę 50 przed wiatrem, która osłania wysuniętą część bębna udarowego 96, która nie jest przykryta przez osłonę 119. Osłona 50 przed wiatrem jest zamontowana na korpusie 22 zapalniczki 20 i tworzy otwór 62 umieszczony nad zaworem 34 dla płomienia zapalonego paliwa. W alternatywnym przykładzie wykonania osłona 119 może nie stanowić jednolitej konstrukcji z osłoną 50 przed wiatrem i może zostać zamontowana bezpośrednio na korpusie 22 zapalniczki 20.
Zgodnie z przykładem wykonania z fig. 6, osłona 219 jest umieszczona w kierunku promieniowym, na zewnątrz względem obrotowych kółek 200, ale korzystnie nie przykrywa lub nie całkowicie jest umieszczona nad kółkami, pozostawiając je dostępne dla użytkownika. Odległość, na jakiej osłona 219 jest umieszczona w kierunku promieniowym nad obrotowymi kółkami 200 jest korzystnie dostateczna na tyle, aby uniemożliwić manipulowanie obrotowymi kółkami 200. Osłona 219 jest korzystnie elastycznie odkształcana przez przyłożenie w kierunku do wewnątrz przynajmniej określonej siły w miejscu, które umożliwia manipulowanie obrotowymi kółkami 200 przez właściwego użytkownika. Przez umieszczenie osłony 219 w kierunku promieniowym nad kołami obrotowymi, zapalniczka 20 może zostać skonfigurowana tak, że jest trudniejsza do uruchomienia przez niepowołanych użytkowników.
W celu uruchomienia zapalniczki z fig. 6, uż ytkownik przykł ada do osł ony 219 siłę w kierunku do wewnątrz w celu elastycznego odkształcenia osłony 219 do punktu, w którym palec użytkownika może kontaktować się z obrotowymi kółkami 200. Siła potrzebna do uruchomienia mechanizmu opisanego w tym przykładzie wykonania jest dostateczna na tyle, aby ugiąć osłonę 219, a dodatkowo aby sprzęgnąć sprzęgło 202. Zatem osłona 219 może zwiększać siłę potrzebną do uruchamiania zapalniczki 20 w stosunku do sił y potrzebnej jedynie do sprzę gnię cia sprzę g ł a 202.
Jak pokazano na fig. 6 i 7, osłona 219 jest przymocowana do osłony 250 przed wiatrem, przechodzi przez otwór 37 w dźwigni 28 zaworu, a jej zakończenie 222 jest usytuowane nad ogranicznikiem 266, który ogranicza ugięcie osłony 219. Jak pokazano na fig. 7, osłona przed wiatrem 250, korzystnie, ma wycięcia 229 po obu bokach górnej części 231 osłony przed wiatrem 250 i jest oddzielona od pionowych ścianek 133 osłony przed wiatrem 250 w sąsiedztwie tych wycięć 229. W tym przykładzie wykonania osłona 219 jest zatem wygięta w zasadzie wokół części szyjkowej 256. Osłona 219 jest korzystnie wykonana ze stali 1050 C.R. i ma grubość około 0,5 mm tak, że pewne odkształcenia osłony 219 mogą występować w łukowatej części samej osłony 219, oprócz szyjki 256.
W innym przykł adzie wykonania osł ona moż e wystawać w kierunku promieniowym na zewną trz, w zasadzie na równi lub poniżej obrysu obrotowych kółek, jak pokazano na fig. 6, ale jest stosunkowo sztywna i odporna na znaczne odkształcenia od przykładanego palca podczas uruchamiania obrotowych kółek. Wysokość osłony 219 nad obrotowymi kółkami 200, w tym przykładzie wykonania, powinna być dostatecznie mała, aby opuszek palca właściwego użytkownika mógł wygiąć osłonę 219 i przyłożyć przynajmniej minimalną siłę sprzężenia w kierunku promieniowym, w celu sprzężenia sprzęgła 202 i obrócenia obrotowych kółek 200.
Zgodnie z fig. 8, alternatywny przykład wykonania zapalniczki 320 ma pokrywę 318 z osłoną 319 w kształcie taśmy (pokazanej na fig. 9), która biegnie przez większość drogi wokół bębna udarowego 96. Osłona 319 jest sprężyście zamontowana na korpusie 322 zapalniczki, korzystnie jako zacisk, z końcami 327 osłony 319 umieszczonymi w wycięciach 335 trzonu 352 korpusu 322. Jak pokazano na fig. 9, osłona 319 ma otwór 347 dla iskier, dostosowany i usytuowany tak, aby iskry mogły przelatywać przez otwór 347 i zapalać paliwo uwolnione z zaworu 34.
Przykład wykonania z fig. 10 i 11 ma osłonę 419 pokrywy 418, która całkowicie otacza bęben udarowy 96. Końce 421, 422 osłony 419 nakładają się na siebie w zmontowanej zapalniczce. Na jednym końcu osłony 421 znajduje się otwór 447 dla iskier, który korzystnie ma kształt podłużny, umożliwiając umieszczenie w nim krzemienia 24 i przelatywanie iskier przez otwór 447 w kierunku paliwa uwalnianego z zaworu 34. Na drugim końcu osłony 422 znajduje się otwór 449 mieszczący krzemień, który to otwór 449 jest korzystnie przynajmniej częściowo zakryty otworem 447 i również mieści krzemień 24. Otwór 447 i otwór 449 mieszczący krzemień korzystnie mieszczą również część trzonu 452. Osłona 419 korzystnie sięga na zewnątrz w stosunku do obrotowych kółek 400 i korzystnie jest elastycznie deformowalna w celu uzyskania dostępu do obrotowych kółek 400 i uruchomienia zapalniczki. Osłona może być alternatywnie umieszczona pod lub wewnątrz obrysu obrotowych kółek 400 i alternatywnie może być również w zasadzie sztywna.
PL 200 567 B1
Potrzebne siła i zręczność do obrócenia bębna udarowego 96 mogą być regulowane poprzez zmianę konfiguracji elementów, które zwiększają trudność obsługi przez niepowołanych użytkowników. Na przykład, zapalniczka może zostać wykonana w postaci trudniejszej do uruchomienia poprzez zwiększenie sztywności lub wysokości osłony lub zwiększenie potrzebnej siły sprzężenia, aby sprzęgło zaczęło działać. Korzystnie, stopień trudności stosowania każdego z tych mechanizmów jest dobierany tak, że połączenie mechanizmów maksymalizuje wygodę stosowania urządzenia do generowania iskier dla użytkownika, przy ustalaniu odpowiedniego poziomu trudności stosowania, najbardziej korzystnie maksymalizacji trudności stosowania dla niepowołanego użytkownika. Na przykład, poziom trudności obsługi osłony może zostać zwiększony w zapalniczce, która ma sprzęgło łatwe w obsłudze i vice versa. Całkowita siła wypadkowa potrzebna do obrócenia bębna udarowego jest przynajmniej sumą siły potrzebnej do pokonania osłony, siły potrzebnej do sprzęgnięcia mechanizmu sprzęgła i siły potrzebnej do pokonania tarcia między bębnem udarowym a krzemieniem.
Zgodnie z fig. 3, korzystny przykład wykonania zapalniczki 20 zawiera przynajmniej jeden element hamujący 46 z przynajmniej jednym zębem 48, zwróconym w stronę obrotowych kółek 100. Elementy hamujące 46 korzystnie są zamontowane na dźwigni 28 zaworu i skonfigurowane tak, że sprzęgają się z obrotowymi kółkami 100, aby uniemożliwić ruch obrotowych kółek 100, kiedy dźwignia 28 zaworu jest wciśnięta. Korzystnie, zęby 48 sprzęgają się z radełkowaniem umieszczonym na obrotowych kółkach 100, kiedy przycisk 36 dla kciuka dźwigni 28 zaworu jest wciśnięty. W ten sposób obrotowe kółka 100 nie mogą być obracane po dostatecznym wciśnięciu przycisku 36 dla kciuka. To dodatkowo blokuje i utrudnia wytworzenie płomienia przez niepowołanego użytkownika. Alternatywnie, elementy hamujące 46 mają różne struktury powierzchni, na przykład płaską lub wklęsłą, z materiału ciernego, w celu hamowania i zatrzymania obrotów obrotowych kółek 100. Jeszcze inny przykład wykonania ma element hamujący, który sprzęga część zespołu iskrowego, która jest przymocowana do bębna udarowego lub sam sprzęga się z bębnem udarowym w celu zatrzymania obrotów bębna udarowego.
Zapalniczka jest korzystnie skonfigurowana tak, że niepowołany użytkownik nie ma odpowiedniej siły fizycznej, zręczności lub zdolności poznawczych, aby łatwo obrócić iskrownik w celu wytworzenia iskry. Ponadto siły, które trzeba przyłożyć do manipulowanego elementu lub manipulowanego elementu i osłony, włącznie z innymi ewentualnie zastosowanymi mechanizmami chroniącymi przed działaniami dzieci, są trudne do przyłożenia przez niepowołanego użytkownika.
Ujawniony i zastrzegany tu wynalazek nie jest ograniczony opisanymi przykładami wykonania, ponieważ przykłady te są przeznaczone jedynie to zilustrowania kilku aspektów wynalazku. Wszelkie równoważne przykłady wykonania należy traktować jako mieszczące się w zakresie niniejszego wynalazku. Faktycznie, różne modyfikacje wynalazku oprócz opisanych i pokazanych tutaj będą widoczne dla specjalistów w danej dziedzinie na podstawie powyższego opisu. Na przykład, można zastosować alternatywne elementy manipulowane, które nie są obrotowymi kołami i które mogą być przesuwane wzdłuż dróg, które nie są obrotowe, na przykład, dróg liniowych. Takie modyfikacje należy również traktować jako mieszczące się w zakresie dołączonych zastrzeżeń.

Claims (26)

1. Urządzenie generujące iskry do zapalniczki, zawierające korpus mający wewnątrz źródło paliwa, zawór do regulacji uwalniania paliwa, sprzęgło, wałek przechodzący przez iskrownik i iskrownik do wytwarzania iskier, pokrywę uniemożliwiającą roboczy kontakt iskrownika z użytkownikiem podczas uruchamiania iskrownika i przynajmniej jeden manipulowany element do manipulowania i przesuwania przez użytkownika, znamienne tym, że manipulowany element (98) ma przynajmniej dwa połączenia z iskrownikiem (23), przy czym w pierwszym połączeniu manipulowany element (98) jest poruszany względem iskrownika (23), a w drugim połączeniu iskrownik (23) jest poruszany za pomocą manipulowanego elementu (98), przy czym pokrywa (118) przykrywa w zasadzie cały iskrownik (23).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przynajmniej jeden manipulowany element (98) jest zamontowany obrotowo.
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pokrywa (118) zawiera osłonę (119) usytuowaną w kierunku promieniowym, na zewnątrz od manipulowanego elementu (98).
4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że osłona (119) jest umieszczona w kierunku promieniowym, na zewnątrz manipulowanego elementu (98) przy czym osłona (119) jest elastycznie odkształcalna.
PL 200 567 B1
5. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że co najmniej jeden manipulowany element (98) zawiera ręcznie obracane kółko (100), usytuowane w sąsiedztwie osłony (119).
6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pokrywa (118) jest usytuowana w kierunku promieniowym na równi lub od wewnątrz co najmniej jednego manipulowanego elementu (98) i wokół przynajmniej części iskrownika (23).
7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że iskrownik (23) zawiera bęben udarowy (96).
8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w pierwszym połączeniu co najmniej jeden element manipulowany (98) jest przesuwany w zasadzie niezależnie od iskrownika (23).
9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że sprzęgło (102) ma przynajmniej dwa położenia obejmujące pierwsze położenie nie sprzęgnięte i drugie położenie sprzęgnięte.
10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że sprzęgło (102) stanowi część (106) manipulowanego elementu (98).
11. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że sprzęgło (102) stanowi cierne sprzęgło.
12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że sprzęgło (102) zawiera pierwszy element sprzęgłowy (106), trwale połączony z tym przynajmniej jednym elementem manipulowanym (98) i drugi element sprzęgłowy (104), trwale połączony z iskrownikiem (23).
13. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że sprzęgło (102) zawiera pierwszy element sprzęgłowy (106), trwale połączony z tym przynajmniej jednym elementem manipulowanym (98) i drugi element sprzęg ł owy (104), trwale połączony z iskrownikiem (23), przy czym elementy sprzę głowe pierwszy i drugi (106, 104) zawierają, odpowiednio, sprzęgane powierzchnie (108, 110).
14. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przynajmniej jeden manipulowany element (98) jest odsłonięty w sąsiedztwie pokrywy (118).
15. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera co najmniej jedno kółko obrotowe (100), zaś część iskrownika (23) umieszczona jest w pobliżu co najmniej jednego kółka obrotowego (100), natomiast bęben udarowy (96) jest przymocowany do korpusu (22) zapalniczki.
16. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, że co najmniej jedno kółko obrotowe (100) jest usytuowane w sąsiedztwie części uruchamianej palcem, a ponadto urządzenie zawiera zawór (34) do regulowania uwalniania paliwa z wylotu i dźwignię (28) zaworu do obsługi zaworu, mającą część uruchamianą palcem.
17. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, że zawiera dwa kółka obrotowe (100), zaś bęben udarowy (96) jest usytuowany między nimi.
18. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że iskrownik (23) zawiera bęben udarowy (96), zaś pokrywa (118) ma zakrzywiony kształt, a co najmniej jeden manipulowany element (98) zawiera dwa kółka obrotowe (100), przy czym iskrownik (23) jest umieszczony pomiędzy dwoma kółkami obrotowymi (100), natomiast sprzęgło (102) ma pierwszą sprzęganą powierzchnię (108) współpracującą z iskrownikiem (23) i drugą sprzęganą powierzchnię (110) współpracującą z co najmniej jednym kółkiem obrotowym (100).
19. Urządzenie według zastrz. 18, znamienne tym, że pierwsza sprzęgana powierzchnia (108) jest umieszczona na iskrowniku (23), zaś druga sprzęgana powierzchnia jest umieszczona na co najmniej jednym kółku obrotowym (100).
20. Urządzenie według zastrz. 18, znamienne tym, że ponadto zawiera wałek (90) przechodzący przez iskrownik (23) i dwa kółka obrotowe (100).
21. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że iskrownik (23) jest przymocowany na stałe do wałka (90).
22. Urządzenie według zastrz. 21, znamienne tym, że pierwsza sprzęgana powierzchnia (108) jest umieszczona na wałku (90), zaś druga sprzęgana powierzchnia (110) jest umieszczona na co najmniej jednym kółku obrotowym (100).
23. Urządzenie według zastrz. 18, znamienne tym, że iskrownik (23) ma dwa występy, przy czym każdy występ wystaje z końca iskrownika (23), zaś pierwsza sprzęgana powierzchnia (24) jest umieszczona na co najmniej jednym z występów.
24. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że każde kółko obrotowe (100) ma otwór przelotowy.
25. Urządzenie według zastrz. 24, znamienne tym, że wałek (90) i otwory mają różne kształty.
26. Urządzenie według zastrz. 23, znamienne tym, że występy ( 92) i otwory mają różne kształty.
PL361659A 2001-01-11 2002-01-07 Urządzenie generujące iskry, do zapalniczki PL200567B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/757,631 US6485291B2 (en) 2001-01-11 2001-01-11 Covered spark-generating device for a lighter with engageable manipulable member
PCT/US2002/000305 WO2002055934A1 (en) 2001-01-11 2002-01-07 Covered spark-generating device for a lighter with disengageable manipulable member

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL361659A1 PL361659A1 (pl) 2004-10-04
PL200567B1 true PL200567B1 (pl) 2009-01-30

Family

ID=25048599

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL361659A PL200567B1 (pl) 2001-01-11 2002-01-07 Urządzenie generujące iskry, do zapalniczki

Country Status (21)

Country Link
US (1) US6485291B2 (pl)
EP (1) EP1350064B1 (pl)
JP (1) JP4031364B2 (pl)
KR (1) KR100845346B1 (pl)
CN (1) CN1266418C (pl)
AR (1) AR034570A1 (pl)
AT (1) ATE398266T1 (pl)
AU (1) AU2002236713B2 (pl)
BR (1) BR0206411B1 (pl)
CA (1) CA2434576C (pl)
CZ (1) CZ20032152A3 (pl)
DE (1) DE60227047D1 (pl)
ES (1) ES2307724T3 (pl)
HK (1) HK1065840A1 (pl)
MX (1) MXPA03006175A (pl)
MY (1) MY117234A (pl)
PL (1) PL200567B1 (pl)
RU (1) RU2272962C2 (pl)
TW (1) TW593936B (pl)
WO (1) WO2002055934A1 (pl)
ZA (1) ZA200305264B (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2359875B (en) * 2000-03-02 2002-01-16 Swedish Match Lighters Bv Child resistant gas lighters
GB0104622D0 (en) * 2001-02-24 2001-04-11 Swedish Match Lighters Bv Child resistant gas lighters
US6837705B2 (en) * 2001-02-24 2005-01-04 Swedish Matach Lighters B.V. Child resistant gas lighters
ES2219118B1 (es) * 2001-03-26 2005-09-16 Flamagas, S.A. Encendedor de bolsillo.
US6962493B2 (en) * 2004-01-22 2005-11-08 Xing Wen Luo Safety disposable lighter
US8653942B2 (en) 2008-08-20 2014-02-18 John Gibson Enterprises, Inc. Portable biometric lighter
US10502419B2 (en) 2017-09-12 2019-12-10 John Gibson Enterprises, Inc. Portable biometric lighter
CN109307281B (zh) * 2018-12-01 2021-12-07 邵东弘邦电子有限公司 两用点火装置

Family Cites Families (50)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR637828A (fr) 1927-07-16 1928-05-09 Perfectionnements aux briquets
US2168732A (en) 1936-09-17 1939-08-08 Dubsky Arthur Friction-wheel pyrophoric lighter
FR936273A (fr) 1946-11-25 1948-07-15 Briquet automatique à remplacement mécanique de pierres
US2498377A (en) 1947-06-07 1950-02-21 Ronson Art Metal Works Inc Lighter actuating mechanism
US3174309A (en) 1960-08-26 1965-03-23 Maruman Company Ltd Liquid gas fueled lighter
DE1632629C3 (de) 1965-12-06 1974-02-07 S.T.-Dupont, S.A., Paris Zündvorrichtung für ein Gasfeuerzeug
GB1401177A (en) 1971-07-15 1975-07-16 Ronson Products Ltd Cigarette lighters
US3752637A (en) 1971-09-13 1973-08-14 Ronson Corp Unitary fingerpiece and ignition actuator
FR2209077B1 (pl) 1972-07-10 1974-12-27 Genoud & Cie Ets
US3884616A (en) 1972-11-27 1975-05-20 Genoud & Cie Ets Lighter with head rotatable for flame adjustment
FR2220047B1 (pl) 1973-03-01 1976-05-21 Dupont S T
US3895905A (en) 1973-11-09 1975-07-22 Gillette Co Lighter
FR2280864A1 (fr) 1974-07-29 1976-02-27 Genoud & Cie Ets Briquet a gaz a jeter
FR2286346A1 (fr) 1974-09-24 1976-04-23 Genoud & Cie Ets Perfectionnement aux briquets a gaz jetables
US3994666A (en) 1975-12-15 1976-11-30 East/West Industries, Inc. Fire start unit
USD247051S (en) 1976-10-11 1978-01-24 Jean Tricot Cigarette lighter
US4190412A (en) 1976-12-28 1980-02-26 Tokai Seiki Co., Ltd. Disposable cigarette gas lighter with snuffing cover
USD272564S (en) 1980-10-01 1984-02-07 Alfred Racek Gas lighter
JPS581329B2 (ja) 1980-11-06 1983-01-11 有限会社 幸伸精機製作所 ライタ−
US5431558A (en) 1988-09-02 1995-07-11 Bic Corporation Selectively actuatable lighter
US5456598A (en) 1988-09-02 1995-10-10 Bic Corporation Selectively actuatable lighter
US4846667A (en) 1988-09-15 1989-07-11 Benge Lin Lighter with a windproof and rainproof assembly
CH677021A5 (pl) 1988-09-16 1991-03-28 Parnat S A
US5017128A (en) 1989-01-23 1991-05-21 Hunter Robert M Child-resistant disposable lighter with spark wheel arrester
US5085578A (en) 1989-10-16 1992-02-04 Hunter Robert M Child-resistant lighter with gas and spark control
US5197870A (en) 1992-01-29 1993-03-30 Yang James C H Safety lighter
US5271731A (en) 1992-12-16 1993-12-21 Hsin Chung Pan Automatically lockable safety lighter
US5597299A (en) 1993-05-24 1997-01-28 Jon; Jong K. Ignition safety device of gas lighter
US5520197A (en) * 1993-07-28 1996-05-28 Bic Corporation Lighter with guard
US5483978A (en) * 1993-07-28 1996-01-16 Bic Corporation Lighter with guard
US5769098A (en) 1993-07-28 1998-06-23 Bic Corporation Lighter with looped guard
US5364261A (en) 1993-10-29 1994-11-15 Huang Yiang F Safety device for a lighter
ES2113237B1 (es) 1994-03-11 1999-01-01 Flamagas Encendedor de bolsillo.
US5676537A (en) 1996-04-23 1997-10-14 Era Intermarketing Co., Inc. Lockable spark generating device for a lighter
WO1998004869A1 (en) * 1996-07-30 1998-02-05 Cricket S.A. A gas lighter
US5846069A (en) * 1996-08-20 1998-12-08 Polycity Industrial Limited Safety lighter with wheel hood
US5788474A (en) 1996-09-05 1998-08-04 Thai Merry Co. (America) Ltd. Safety lighter
FR2757252B1 (fr) * 1996-12-12 1999-03-19 Cricket Sa Briquet a gaz comportant un systeme d'allumage de securite
US5897307A (en) 1997-06-24 1999-04-27 Chang; Ming Yu Disposable lighter having a safety function of preventing unwanted ignition
US5997281A (en) * 1998-02-20 1999-12-07 Lei; Hou Chong Safety lighter
US5957680A (en) * 1998-04-17 1999-09-28 Bic Corporation Lighter having a guard member and cooperating blocking members
US6099296A (en) * 1998-07-23 2000-08-08 Wang; Jyh-Shenq Safety mechanism of lighter
US5913674A (en) * 1998-07-31 1999-06-22 Shimizu; Tetsunosuke Safety lighter
CN2339877Y (zh) * 1998-10-26 1999-09-22 杨锦忠 防止幼童使用之安全打火机
US5971749A (en) * 1998-11-25 1999-10-26 Chen; Peter Safety disposable lighter
US6146128A (en) * 1999-03-04 2000-11-14 Feng; Xin Cigarette lighter with security arrangement
US6053727A (en) * 1999-08-24 2000-04-25 Potskhishvili; David Vakhtangovich Gas lighter with safety device
US6099298A (en) * 1999-12-02 2000-08-08 Potskhishvili; David Vakhtangovich Gas lighter with safety device
GB2359875B (en) 2000-03-02 2002-01-16 Swedish Match Lighters Bv Child resistant gas lighters
GB2360083A (en) 2000-03-11 2001-09-12 Swedish Match Lighters Bv Child resistant gas lighter

Also Published As

Publication number Publication date
CN1266418C (zh) 2006-07-26
DE60227047D1 (de) 2008-07-24
EP1350064B1 (en) 2008-06-11
AU2002236713B2 (en) 2007-01-11
ZA200305264B (en) 2005-07-27
JP2004530857A (ja) 2004-10-07
TW593936B (en) 2004-06-21
AR034570A1 (es) 2004-03-03
MXPA03006175A (es) 2003-12-12
MY117234A (en) 2004-05-31
EP1350064A4 (en) 2006-05-17
ES2307724T3 (es) 2008-12-01
KR100845346B1 (ko) 2008-07-09
JP4031364B2 (ja) 2008-01-09
EP1350064A1 (en) 2003-10-08
KR20030063494A (ko) 2003-07-28
WO2002055934A1 (en) 2002-07-18
BR0206411B1 (pt) 2013-08-27
RU2272962C2 (ru) 2006-03-27
CA2434576A1 (en) 2002-07-18
ATE398266T1 (de) 2008-07-15
US6485291B2 (en) 2002-11-26
CA2434576C (en) 2009-04-07
CN1496466A (zh) 2004-05-12
US20020090586A1 (en) 2002-07-11
BR0206411A (pt) 2006-11-21
PL361659A1 (pl) 2004-10-04
CZ20032152A3 (en) 2004-03-17
HK1065840A1 (en) 2005-03-04
RU2003124646A (ru) 2005-01-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0711393B1 (en) Lighter with guard
JPH05504826A (ja) 二方向に選択的操作可能なライタ
US5882186A (en) Slip guard safety lighter
PL200567B1 (pl) Urządzenie generujące iskry, do zapalniczki
US5171143A (en) Safety lighter with pivotable actuating member
US6682341B2 (en) Child resistant actuator for piezoelectric lighter
EP0846243B1 (en) A gas safety lighter comprising a pyrophoric flint and spark wheel ignition system
AU778465B2 (en) Safety lighter with compound finger pad
CA2340061C (en) Lighter having guard member and blocking members
CA2335961C (en) Multi-purpose gas lighter with ignition-resistant function
US6102689A (en) Push button safety lighter
JP5922650B2 (ja) 回動着火サブセットを有するライター
AU2002236713A1 (en) Covered spark-generating device for a lighter disengageable manipulable member
US6926518B1 (en) Safety lighter
US6692247B2 (en) Child resistant gas lighters
US6808387B1 (en) Dual-action piezoelectric lighter
WO1990000704A1 (en) Flame lighter

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110107