PL200533B1 - Przybór do miski toaletowej - Google Patents

Przybór do miski toaletowej

Info

Publication number
PL200533B1
PL200533B1 PL369410A PL36941002A PL200533B1 PL 200533 B1 PL200533 B1 PL 200533B1 PL 369410 A PL369410 A PL 369410A PL 36941002 A PL36941002 A PL 36941002A PL 200533 B1 PL200533 B1 PL 200533B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
composition
compartment
chamber
toilet
cover
Prior art date
Application number
PL369410A
Other languages
English (en)
Other versions
PL369410A1 (pl
Inventor
Mathieu Bariou
David Augustus Chang
Vincent Legeay
Original Assignee
Reckitt Benckiser Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB0212161A external-priority patent/GB0212161D0/en
Priority claimed from GB0217956A external-priority patent/GB0217956D0/en
Priority claimed from GB0220111A external-priority patent/GB0220111D0/en
Application filed by Reckitt Benckiser Inc filed Critical Reckitt Benckiser Inc
Publication of PL369410A1 publication Critical patent/PL369410A1/pl
Publication of PL200533B1 publication Critical patent/PL200533B1/pl

Links

Landscapes

  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest przybór do miski toaletowej zawierający obudowę, obejmujący: a) kompozycję wybraną spośród stałej kompozycji myjącej, kompozycji odkażającej, kompozycji uzdatniającej wodę i kompozycji zapobiegającej osadzaniu się kamienia, zawierającą co najmniej jeden środek powierzchniowo czynny; i b) środek zapachowy; przy czym obudowa c) (121) zawiera (i) pierwszą komorę posiadającą pokrywę (125), będącą pojemnikiem na kompozycję, która to pierwsza komora posiadająca pokrywę ma co najmniej jeden otwór wlotowy (127) i co najmniej jeden otwór wylotowy (129), przy czym co najmniej jeden otwór wlotowy jest umieszczony w pierwszej komorze lub w pokrywie pierwszej komory, bądź w pierwszej komorze i w pokrywie pierwszej komory; (ii) drugą, ewentualnie przykrywaną komorę (117), będącą pojemnikiem na środek zapachowy w postaci żelu (115); i (iii) zawieszkę (113) do usuwalnego zawieszania obudowy na obrzeżu toalety, tak, że gdy wyrób jest zawieszony w misce toaletowej, to co najmniej jeden otwór wlotowy pierwszej przykrywanej komory znajduje się na drodze spłukującej wody, a druga komora nie jest na drodze spłukującej wody.

Description

Przedmiotem wynalazku jest przybór do miski toaletowej zawierający obudowę, obejmujący kompozycję wybraną spośród stałej kompozycji myjącej, kompozycji odkażającej, kompozycji uzdatniającej wodę i kompozycji zapobiegającej osadzaniu się kamienia, zawierającą co najmniej jeden środek powierzchniowo czynny oraz środek zapachowy.
Stałe, płynne i żelowe kompozycje do mycia toalet są dobrze znane. Kompozycje takie są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby uwalniały substancje aktywne, w tym środek perfumujący (lub środek zapachowy), przez cały okres ich trwania. Na przykład znane są kompozycje myjące ITB do stosowania w toaletach (do miski toaletowej), zawieszane na obrzeżu muszli w typowym pojemniku, które są zaprojektowane tak, że uwalniają środek perfumujący i składniki czyszczące z kostki do miski toaletowej przy spłukiwaniu toalety.
Takie kompozycje do mycia toalet tradycyjnie opierają się na pojedynczym jednorodnym preparacie, który zazwyczaj zawiera mieszaninę jednej lub więcej substancji wybielających, środków powierzchniowo czynnych, środków zapachowych i środków wiążących. Uzyskany preparat ma postać żelu, płynu lub stałą.
Niekorzystną cechą tych kompozycji jest, że nie można uzyskać stałego uwalniania substancji aktywnych w ciągu całego okresu trwałości żelowej, płynnej lub stałej kompozycji czyszczącej. Szybkość uwalniania substancji aktywnej jest związana nie tylko ze stężeniem substancji aktywnej w kostce, ale także z wielkością tej kostki. I tak, zmniejszenie pola powierzchni płynu, żelu lub postaci stałej kompozycji do stosowania w okresie trwałości będzie powodowało ograniczenie stopnia uwalniania substancji aktywnej.
Przy stosowaniu większych stężeń środków perfumujących, które stanowią mieszanki różnych związków aromatycznych i niearomatycznych i zazwyczaj nie mieszają się z wodą, przy braku zachowania odpowiednich proporcji innych składników kostki występuje tendencja do wydzielania się środka perfumującego z kostki w procesie jej produkcji. Ponadto, przy wyższych stężeniach, środki perfumujące mogą wyciekać w postaci oleistych kropli na powierzchni wody w misce.
Opracowaliśmy przybór ITB, w którym kompozycja środka myjącego, odkażającego, uzdatniającego wodę lub zapobiegającego osadzaniu się kamienia lub ich mieszanin w postaci płynu, żelu lub stałej, jest oddzielona od środka perfumującego lub zapachowego, tak że jedynie kompozycja środka myjącego, odkażającego, uzdatniającego wodę lub zapobiegającego osadzaniu się kamienia lub ich mieszanin jest eksponowana na działanie wody przy spłukiwaniu toalety, a środek perfumujący lub zapachowy nie jest, co zapewnia stałą obecność wyczuwalnego zapachu w łazience. Tym samym okres trwałości zapachowej przyboru ulega przedłużeniu i nie występują już omówione powyżej problemy z wytwarzaniem i stosowaniem.
Wynalazek dostarcza przyboru do miski toaletowej zawierającego obudowę obejmującego:
a) kompozycję wybraną spośród stałej kompozycji myjącej, kompozycji odkażającej, kompozycji uzdatniającej wodę i kompozycji zapobiegającej osadzaniu się kamienia, zawierającą co najmniej jeden środek powierzchniowo czynny; i
b) środek zapachowy, którego obudowa c) zawiera:
(i) pierwszą komorę posiadającą pokrywę, będącą pojemnikiem na kompozycję. która to pierwsza komora posiadająca pokrywę ma co najmniej jeden otwór wlotowy i co najmniej jeden otwór wylotowy, przy czym co najmniej jeden otwór wlotowy jest umieszczony w pierwszej komorze lub w pokrywie pierwszej komory, bądź w pierwszej komorze i w pokrywie pierwszej komory;
(ii) drugą, ewentualnie przykrywaną komorę. będącą pi^oier^i^il^iieim na środek w postaci żelu; i (iii) zawieszkędousuwalnego zawieszaniaobudowy na obrzeżu toalety, tak że gdy przybór jest zawieszony w misce toaletowej, to co najmniej jeden otwór wlotowy pierwszej przykrywanej komory znajduje się na drodze spłukującej wody, a druga komora nie jest na drodze spłukującej wody.
Korzystnie, kompozycję w przyborze do miski toaletowej stanowi kompozycja myjąca, kompozycja odkażająca, kompozycja uzdatniająca wodę lub kompozycja zapobiegająca osadzaniu się kamienia.
Korzystnie kompozycja przyboru do miski toaletowej zawiera:
i) od 0 do 100% wagowo niejonowego środka powierzchniowo czynnego;
ii) od 100 do 0% wagowo anionowego środka powierzchniowo czynnego;
iii) od 0 do 30% wagowo jednego lub więcej środków pomocniczych, barwników i pigmentów.
PL 200 533 B1
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej określony w przykładzie wykonania uwidocznionym na rysunku, na którym:
Figura 1 przedstawia widok perspektywiczny od przodu przykładowego przyboru według wynalazku.
Figura 2 przedstawia widok od tyłu przykładowego przyboru według wynalazku.
Figura 3 przedstawia widok boczny przykładowego przyboru według wynalazku.
Figura 4 przedstawia widok od dołu przykładowego przyboru według wynalazku.
Figura 5 przedstawia widok od przodu innego przykładowego przyboru według wynalazku.
Figura 6 przedstawia widok od tyłu przyboru z fig. 5 według wynalazku.
Figura 7 przedstawia widok boczny w przekroju A-A przyboru z fig. 5 według wynalazku.
Szczegółowy opis wynalazku
Wynalazek dostarcza przyboru do miski toaletowej 111 zawierającego obudowę 121 obejmującego:
a) kompozycję 137 wybraną spośród stałej kompozycji myjącej, kompozycji odkażającej, kompozycji uzdatniającej wodę i kompozycji zapobiegającej osadzaniu się kamienia, zawierającą co najmniej jeden środek powierzchniowo czynny; i
b) środek zapachowy 115;
w którym obudowa c) 121 zawiera:
(i) pierwszą komorę ppsiaadjącą ppkrywę 122, bbęącą ppjemnikiem na komppozcję, która to pierwsza komora posiadająca pokrywę ma co najmniej jeden otwór wlotowy 127 i co najmniej jeden otwór wylotowy 129, przy czym co najmniej jeden otwór wlotowy jest umieszczony w pierwszej komorze lub w pokrywie pierwszej komory, bądź w pierwszej komorze i w pokrywie pierwszej komory;
(ii) drugą, ewęntóalnie prazCrycsęną ^πίο^ 111, bbęąąą pc^^^n^r^ii^^^m tn śroodk zzppaąc>wę w postaci żelu 115; i (iii) zzwiekzko 111dd ugzwęlnaegzzwiekzznia o0ugdwę nn oOrzzeżtoolery,tak żż ggd wwyró jest zawieszony w misce toaletowej, to co najmniej jeden otwór wlotowy pierwszej przykrywanej komory znajduje się na drodze spłukującej wody, a druga komora nie jest na drodze spłukującej wody.
W obecnym wynalazku, co najmniej jeden otwór wlotowy może być umieszczony w pierwszej komorze i/lub jej pokrywie, z wariantami obejmującymi otwór wlotowy umieszczony w pierwszej komorze, otwór wlotowy umieszczony w pokrywie pierwszej komory i otwór wlotowy umieszczony zarówno w pierwszej komorze jak i w pokrywie pierwszej komory.
Korzystnie kompozycja 137 myjąca zawiera:
i) od 0 do 100% wagowo niejonowego środka powierzchniowo czynnego;
ii) od 100 do 0% wagowo anionowego środka powierzchniowo czynnego;
iii) od 0 do 30% wagowo jednego lub więcej środków pomocniczych, barwników i pigmentów.
Kompozycję odkażającą mogą stanowić kompozycje znane specjalistom, na przykład kompozycje zawierające alkilochlorowcohydantoiny, chlorowcoizocyjanurany metali alkalicznych, olejki zapachowe, środki bakteriobójcze oparte na nieczwartorzędowych solach amonowych i środki bakteriobójcze oparte na czwartorzędowych solach amoniowych. Te kostki odkażające mogą składać się głównie z substancji odkażającej lub zawierać skuteczną ilość substancji odkażającej, w połączeniu z wypełniaczami, pigmentami, barwnikami i tym podobnymi.
Kompozycję zapobiegającą osadzaniu się kamienia mogą również stanowić kompozycje znane specjalistom. Na przykład, kompozycje zawierające anionowe i/lub niejonowe środki powierzchniowo czynne razem z typowymi środkami zapobiegającymi osadzaniu się kamienia, jak na przykład kwas amidosulfonowy, wodorosiarczany, kwasy organiczne, organiczne sole fosforowe, polifosforany metali alkalicznych i tym podobne. Przykłady kompozycji środków zapobiegających osadzaniu się kamienia można znaleźć, na przykład, w opisach patentowych Stanów Zjednoczonych Am. US 5759974; US 4460490 i US 4578207, rozumiejąc, że kompozycje te pozbawione są wszelkich zapachów.
Specjaliści z danej dziedziny wiedzą, że kilka składników tworzących środek czyszczący, odkażający lub zapobiegający osadzaniu się kamienia może być zmieszanych w jednej kompozycji z tą dodatkową uwagą, że unikać się będzie mieszania potencjalnie niezgodnych składników.
W przypadku kompozycji w postaci stałej, stała kompozycja według wynalazku jest wykonana w kształcie kostki o masie od około 25 do około 75 g, bardziej korzystnie od około 25 do około 55 g, a zwłaszcza od około 30 do około 45 g.
Stałą kostkę można wytworzyć w tradycyjny sposób ze znanych związków. Jeden sposób wytwarzania kostki polega na stopieniu składników wchodzących w skład przedmiotowych kompozycji
PL 200 533 B1 i następnie wylaniu stopionej masy do pierwszej komory obudowy i pozostawienie masy do ostudzenia do temperatury pokojowej (około 25°C). Inny sposób to umieszczenie składników w odpowiednim urządzeniu wytłaczającym i wytłaczanie masy o odpowiednich rozmiarach, które będą pasować do pierwszej komory obudowy. W przypadku otrzymywania ciała stałego metodą wytłaczania nie są potrzebne środki pomocnicze.
Niejonowe środki powierzchniowo czynne stosowane w a) i) są wybrane z oksyetylenowanych alkoholi pierwszo- i drugorzędowych i alkoksylowych kopolimerów blokowych na bazie tlenku etylenu, tlenku propylenu i/lub tlenku butylenu oraz ich mieszanin.
W przypadku oksyetylenowanych alkoholi, łańcuch alkoholu alifatycznego może być liniowy lub rozgałęziony, pierwszorzędowy lub drugorzędowy i generalnie zawiera od 8 do 22 atomów węgla. Łańcuch alkilowy może być nasycony lub nienasycony. Oksyetylenowane alkohole mogą mieć wąski („etoksylany o wąskim zakresie) lub szeroki (etoksylany o szerokim zakresie) zakres rozpiętości homologicznej tlenku etylenu. Przykładowe dostępne w handlu niejonowe środki powierzchniowo czynne tego typu są dostępne pod nazwami handlowymi Tergitol, Genapol i Neodol. Korzystnie, etoksylany alkoholi stanowią mieszane oksyetylenowane alkohole C9/11 lub C11/15, skondensowane przeciętnie z 6 do 15 moli, korzystnie 6 do 12 moli, a najbardziej korzystnie 6 do 9 moli tlenku etylenu na mol alkoholu. Korzystnie, niejonowe środki powierzchniowo czynne typu oksyetylenowanych alkoholi mają wąski zakres rozrzutu etoksylanów w stosunku do średniej w danym zakresie.
Alkoksylowe kopolimery blokowe obejmują niejonowe środki powierzchniowo czynne, w których główna część cząsteczki jest zbudowana z bloków polimerycznych tlenków C2-C4 alkilenu. Takie niejonowe środki powierzchniowo czynne, chociaż korzystnie zbudowane z tlenku alkilenu jako grupy początkującej łańcuch, mogą mieć jako rdzeń początkowy niemal dowolną grupę zawierającą aktywny wodór, obejmując, bez ograniczania, amidy, fenole, tiole i drugorzędowe alkohole.
Jedną grupę takich przydatnych niejonowych środków powierzchniowo czynnych zawierających charakterystyczne bloki tlenku alkilenu stanowią te, które mogą być ogólnie przedstawione wzorem (A):
HO-(EO)x(PO)y(EO)z-H (A) gdzie EO oznacza tlenek etylenu,
PO oznacza tlenek propylenu, y jest równa co najmniej 15, (EO)x+z stanowi 20 do 80% masy całkowitej tych związków, a całkowita masa cząsteczkowa mieści się korzystnie w zakresie od około 2000 do 15000.
Inna grupa niejonowych środków powierzchniowo czynnych odpowiednich do stosowania w nowych kompozycjach może być przedstawiona wzorem (B):
R-(EO,PO)a(EO,PO)b-H (B) w którym R oznacza grupę alkilową, arylową lub aryloalkilową, gdzie grupa R zawiera 1 do 20 atomów węgla, procent wagowy EO mieści się w zakresie od 0 do 45% w jednym z bloków a, b, i w zakresie od 60 do 100% w drugim z bloków a, b; a całkowita liczba moli EO i PO łącznie mieści się w zakresie od 6 do 125 moli, przy czym 1 do 50 moli jest w bloku wzbogaconym w PO, a 5 do 100 moli jest w bloku wzbogaconym w EO.
Kolejne niejonowe środki powierzchniowo czynne, które są objęte wzorem ogólnym B obejmują butoksy-pochodne polimerów blokowych tlenek propylenu/tlenek etylenu, mające masy cząsteczkowe w zakresie około 2000-5000.
Kolejne przydatne niejonowe środki powierzchniowo czynne zawierające polimeryczne grupy butoksy (BO) mogą być przedstawione następującym wzorem (C):
RO-(BO)n(EO)x-H (C) w którym R oznacza grupę alkilową zawierającą od 1 do 20 atomów węgla, n oznacza 5-15, a x oznacza 5-15.
Również przydatne niejonowe środki powierzchniowo czynne stanowiące kopolimery blokowe, które także zawierają polimeryczne grupy butoksy stanowią te, które można przedstawić następującym wzorem (D):
HO-(EO)x(BO)n(EO)y-H (D) w którym n oznacza 5-15, korzystnie 15,
PL 200 533 B1 x oznacza 5-15, korzystnie 15, a y oznacza 5-15, korzystnie 15.
Jeszcze dalsze przydatne niejonowe środki powierzchniowo czynne stanowiące kopolimery blokowe obejmują oksyetylenowane pochodne oksypropylenowanej etylenodiaminy, które mogą być przedstawione wzorem następującym:
H(EO)y(PO)x\ (POXx(EO)yH X N-CH2-CH2-NZ
H(EO)y(PO)/ '((ΡΟΧ-ΧΕΟ^Η (E) w którym (EO) oznacza etoksy, (PO) oznacza propoksy, ilość (PO)x jest taka, że zapewnia masę cząsteczkową przed oksyetylenowaniem około 300 do 7500, a ilość (EO)y jest taka, że zapewnia około 20% do 90% całkowitej masy cząsteczkowej tego związku.
Spośród wymienionych, najbardziej korzystne są niejonowe środki powierzchniowo czynne przedstawione powyższym wzorem (A); ich konkretne przykłady obejmują produkty aktualnie obecne w handlu pod nazwą „Pluronic® produkcji BASF. Spośród tych o wzorze (A), korzystne są kopolimery blokowe posiadające masę cząsteczkową pomiędzy 7000 a 11000. Przykłady takich składników obejmują Pluronic 87, opisany jako EO61 PO41.5 EO61, posiadający średnią masę cząsteczkową około 7700 i Pluronic 88, opisany jako EO98 PO41.5 EO98, posiadający średnią masę cząsteczkową około 10800.
Anionowe środki powierzchniowo czynne stosowane w a) ii) mogą stanowić anionowe środki powierzchniowo czynne zazwyczaj stosowane w kompozycjach myjących do toalet. Przykłady obejmują sulfoniany, siarczany, karboksylany, fosforany i mieszaniny powyższych związków. Odpowiednie kationy stanowią w tym przypadku metale alkaliczne, takie jak na przykład sód i potas lub metale ziem alkalicznych, takie jak na przykład związki wapnia lub magnezu i amonu, podstawione związki amonowe, w tym kationy mono-, di- lub trietanoloamonowe i mieszaniny tych kationów. Szczególnie interesujące są następujące rodzaje anionowych środków powierzchniowo czynnych: sulfoniany estrów alkilowych, siarczany alkilowe, siarczany eterów alkilowych, siarczany i sulfoniany alkiloarylowe i drugorzędowe alkanosulfoniany, alkenylosulfoniany. Przykłady odpowiednich anionowych środków powierzchniowo czynnych obejmują sulfonowane α-olefiny, dodecylobenzenosulfoniany, siarczany eterów laurylowych, laurylomonoetanoloamidy. Specjaliści zdają sobie sprawę, że pewnych anionowych środków powierzchniowo czynnych należałoby unikać, jako że mogą być niezgodne z niektórymi z wymienionych niniejszym środków odkażających i zapobiegających osadzaniu się kamienia. Specjaliści zdają sobie sprawę, że zgodność anionowych środków powierzchniowo czynnych i różnych środków odkażających i zapobiegających osadzaniu się kamienia może być łatwo określona, i w ten sposób można w tych sytuacjach zapobiec niezgodnościom.
Przykłady produktów, które mogą być stosowane jako środki odkażające w kostkach stałych obejmują chlorowcohydantoiny posiadające budowę:
gdzie Χ1 i Χ2 niezależnie oznaczają atom wodoru, chlor lub brom, a R1 i R2 niezależnie oznaczają, grupy alkilowe zawierające od 1 do 6 atomów węgla.
Przykłady chlorowcohydantoin obejmują, na przykład, N,N'-dichlorodimetylohydantoinę, N-bromo-N-chlorodimetylohydantoinę, N,N'-dibromodimetylohydantoinę, 1,4-dichloro-5,5-dialkilo-podstawioną hydantoinę, gdzie każda grupa alkilowa niezależnie ma od 1 do 6 atomów węgla, N-mono-chlorowcowane hydantoiny, takie jak chlorodimetylohydantoina (MCDMH) i N-bromo-dimetylohydantoina (MBDMH); dichlorowcowane hydantoiny, takie jak dichlorodimetylohydantoina (DCDMH), dibromodi6
PL 200 533 B1 metylohydantoina (DBDMH), i 1-bromo-3-chloro-5,5-dimetylohydantoina (BCDMH); oraz chlorowcowane metyloetylohydantoiny, takie jak chlorometyloetylohydantoina (MCMEH), dichlorometyloetylohydantoina (DCMEH), bromometyloetylohydantoina (MBMEH), dibromometyloetylohydantoina (DBMEH), i bromochlorometyloetylohydantoina (BCMEH), oraz ich mieszaniny. Te produkty są omówione bardziej wyczerpująco w opisach patentowych Stanów Zjednoczonych US 4560766; 4537897 i 4564424.
Inne środki odkażające obejmują dichloroizocyjanuran sodu (DCCNa) i dibromoizocyjanuran sodu.
Przykłady środków zapobiegających osadzaniu się kamienia obejmują kwasy organiczne (na przykład kwas cytrynowy, mlekowy, adypinowy, szczawiowy i tym podobne), organiczne sole fosforowe, polifosforany metali alkalicznych, kwasy sulfonowy i sulfamowy oraz ich sole, wodorosiarczyny, EDTA, fosfoniany, HEDP i tym podobne.
Przykłady olejków eterycznych stanowią: olejek sosnowy, anetol 20/21 naturalny, olejek anyżowy china star, olejek anyżowy gatunek ogólny, Balsam (Peru), olejek bazyliowy (Indie), olejek pieprzu czarnego, oleożywica pieprzu czarnego 40/20, Bois de Rose (Brazylia) FOB, Bomneol Flakes (Chiny), olejek kamforowy, biel, kamfora syntetyczna w proszku techniczna, olejek Canaga (Jawa), olejek kardamonowy, olejek cynamonowy chiński (Chiny), olejek cedrowy (Chiny) BP, olejek cynamonowy z kory, olejek cynamonowy z liści, olejek cytronellowy, olejek goździkowy z pąków, olejek goździkowy z liści, olejek kolendrowy (Rosja), olejek kumarynowy 69°C (Chiny), aldehyd cyklamenowy, difenylotlenek, etylowanilina, eukaliptol, olejek eukaliptusowy, Eucalyptus citriodora, olejek fenkułowy, olejek geraniowy, olejek imbirowy, oleożywica imbirowa (Indie), olejek grejpfrutowy, olejek gwajakolowy, balsam gurjanowy, olejek heliotropowy, octan izobornylu, izolongifolen, olejek jałowcowy z owoców, octan L-mentylu, olejek lawendowy, olejek cytrynowy, olejek z palczatki cytrynowej, olejek lipowy destylat, olejek Litsea Cubeba, longifolen, kryształy mentolu, keton metylowocedrylowy, chawikol metylu, salicylan metylu, piżmo ambrowe, piżmo ketonowe, piżmo ksylolowe, olejek muszkatołowy, olejek pomarańczowy, olejek paczuli, olejek miętowy, alkohol fenyloetylowy, olejek z pieprzu tureckiego, olejek z pieprzu tureckiego z liści, Rosalin, olejek z drzewa sandałowego, Sandenol, olejek szałwiowy, olejek szafranowy, olejek z mięty zielonej, kolec lawendowy, Tagetes, olejek z drzewa herbacianego, wanilina, olejek wetiwerowy (Jawa) i olejek strzęślowy.
Przykłady środków bakteriobójczych opartych na nieczwartorzędowych pochodnych amonowych obejmują pirytiony, dimetylodimetylolohydantoinę, wodorosiarczan sodowy, metylochloroizotiazolinon/metyloizotiazolinon, wodorosiarczyn sodowy, imidazolidynylomocznik, diazolidynylomocznik, alkohol benzylowy, 2-bromo-2-nitropropano-1,3-diol, formalinę (formaldehyd), karbaminian jodopropenylobutylu, chloroacetamid, metanoaminę, metylodibromonitryloglutaronitryl, aldehyd glutarowy,
5- bromo-5-nitro-1,3-dioksan, alkohol fenetylowy, o-fenylofenol/o-fenylofenol sodowy, hydroksymetyloglicynian sodowy, polimetoksybicyklooksazolidyna, dimetoksan, tiomersal, alkohol dichlorobenzylowy, kaptan, chlorofenenezyna, dichlorofen, chlorbutanol, laurynian glicerylu, chlorowcowane difenyloetery, związki fenolowe, mono- i polialkilowe i aromatyczne chlorowcofenole, rezorcynol i jego pochodne, związki bisfenolowe, estry benzoesowe (parabeny), chlorowcowane karboanilidy, 3-trifluorometylo-4,4'-dichlorokarboanilid i 3,3',4-trichlorokarboanilid. Bardziej korzystnie, niekationowy środek bakteriobójczy stanowi mono- i polialkilowy i aromatyczny chlorowcofenol wybrany z grupy obejmującej p-chlorofenol, metylo-p-chlorofenol, etylo-p-chlorofenol, n-propylo-p-chlorofenol, n-butylo-p-chlorofenol, n-amylo-p-chlorofenol, sec-amylo-p-chlorofenol, n-heksylo-p-chlorofenol, cykloheksylo-p-chlorofenol, n-heptylo-p-chlorofenol, n-oktylo-p-chlorofenol, o-chlorofenol, metylo-o-chlorofenol, etylo-o-chlorofenol, n-propylo-o-chlorofenol, n-butylo-o-chlorofenol, n-amylo-o-chlorofenol. tert-amylo-o-chlorofenol, n-heksylo-o-chlorofenol, n-heptylo-o-chlorofenol, o-benzylo-o-chlorofenol, o-benzylo-m-metylo-p-chlorofenol, o-benzylo-m,m-dimetylo-p-chlorofenol, o-fenyloetylo-p-chlorofenol, o-fenylo-etylo-m-metylo-p-chlorofenol, 3-metylo-p-chlorofenol, 3,5-dimetylo-p-chlorofenol, 6-etylo-3-metylo-p-chlorofenol, 6-n-propylo-3-metylo-p-chlorofenol, 6-izopropylo-3-metylo-p-chlorofenol, 2-etylo-3,5-dimetylo-p-chlorofenol, 6-sec-butylo-3-metylo-p-chlorofenol, 2-izopropylo-3,5-dimetylo-p-chlorofenol,
6- dietylometylo-3-metylo-p-chlorofenol, 6-izopropylo-2-etylo-3-metylo-p-chlorofenol, 2-sec-amylo-3,5-dimetylo-p-chlorofenol, 2-dietylometylo-3,5-dimetylo-p-chlorofenol, 6-sec-oktylo-3-metylo-p-chlorofenol, p-chloro-m-krezol, p-bromofenol, metylo-p-bromofenol, etylo-p-bromofenol, n-propylo-p-bromofenol, n-butylo-p-bromofenol, n-amylo-p-bromofenol, sec-amylo-p-bromofenol, n-heksylo-p-bromofenol, cykloheksylo-p-bromofenol, o-bromofenol, tert-amylo-o-bromofenol, n-heksylo-o-bromofenol, n-propylo-m,m-dimetylo-o-bromofenol, 2-fenylofenol, 4-chloro-2-metylofenol, 4-chloro-3-metylofenol, 4-chloroPL 200 533 B1
-3,5-dimetylofenol, 2,4-dichloro-3,5-dimetylofenol, 3,4,5,6-tetrabromo-2-metylofenol, 5-metylo-2-pentylofenol, 4-izopropylo-3-metylofenol, p-chloro-m-ksylenol, dichloro-m-ksylenol, chlorotymol i 5-chloro-2-hydroksydifenylometan.
Przykłady czwartorzędowych bakteriobójczych pochodnych amoniowych obejmują związki dostępne pod nazwami handlowymi BARDAC®, BARQUAT®, HYAMINE®, LONZABAC®, BTC® i ONYXIDE®, które są dokładniej opisane na przykład w McCutcheon's Functional Materials (t. 2), North American Edition, 2001 i w odpowiedniej literaturze fachowej od dostawców podanych poniżej. Na przykład BARDAC® 205M jest opisany jako ciecz zawierająca chlorek alkilodimetylobenzyloamoniowy, chlorek oktylodecylodimetyloamoniowy; chlorek didecylodimetyloamoniowy i chlorek dioktylodimetyloamoniowy (50% substancji aktywnej) (dostępny również jako 80%-owy roztwór substancji aktywnej (BARDAC® 208M)); opisany ogólnie w publikacji McCutcheon’a jako połączenie chlorku alkilodimetylobenzyloamoniowego i chlorku dialkilodimetyloamoniowego); BARDAC® 2050 jest opisany jako połączenie chlorku oktylodecylodimetyloamoniowego/chlorku didecylodimetyloamoniowego i chlorku dioktylodimetyloamoniowego (50% substancji aktywnej) (dostępny również jako 80%-owy roztwór substancji aktywnej (BARDAC® 2080)); BARDAC® 2250 jest opisany jako chlorek didecylodimetyloamoniowy (50% substancji aktywnej; BARDAC® LF (lub BARDAC® LF-80)), opisany jako oparty na chlorku dioktylodimetyloamoniowym (BARQUAT® MB-50, MX-50, OJ-50 (każdy jako 50%owy roztwór) i MB-80 lub MX-80 (każdy jako 80%-owy roztwór), każdy jest opisany jako chlorek alkilodimetylobenzyloamoniowy; BARDAC® 4250 i BARQUAT® 4250Z (każdy 50% substancji aktywnej) lub BARQUAT® 4280 i BARQUAT® 4280Z (każdy 80% substancji aktywnej), każdy jest opisany jako chlorek alkilodimetylobenzyloamoniowy/chlorek alkilodimetyloetylobenzyloamoniowy. Poza tym, HYAMINE® 1622, opisany jako chlorek diizobutylofenoksyetoksyetylodimetylobenzyloamoniowy (dostępny albo jako 100% substancji aktywnej lub 50%-owy roztwór substancji aktywnej); HYAMINE® 3500 (50% substancji aktywnej), opisany jako chlorek alkilodimetylobenzyloamoniowy (dostępny również jako 80% substancji aktywnej (HYAMINE® 3500-80); i HYAMINE® 2389 opisany jako oparty na chlorku metylododecylobenzyloamoniowym i/lub chlorku metylododecyloksyleno-bis-trimetyloamoniowym. (BARDAC®, BARQUAT® i HYAMINE® są aktualnie dostępne w handlu z Lonza, Inc., Fairlawn, NJ). BTC® 50 NF (lub BTC® 65 NF) jest opisany jako chlorek alkilodimetylobenzyloamoniowy (50% substancji aktywnej); BTC® 99 jest opisany jako chlorek didecylodimetyloamoniowy (50% substancji aktywnej); BTC® 776 jest opisany jako chlorek mirystyloalkoniowy (50% substancji aktywnej); BTC® 818 jest opisany jako chlorek oktylodecylodimetyloamoniowy, chlorek didecylodimetyloamoniowy i chlorek dioktylodimetyloamoniowy (50% substancji aktywnej) (dostępny także jako roztwór 80% substancji aktywnej (BTC® 818-80%)); BTC® 824 i BTC® 835, każdy jest opisany jako chlorek alkilodimetylobenzyloamoniowy (każdy 50% substancji aktywnej); BTC® 885 jest opisany jako połączenie BTC® 835 i BTC® 818 (50% substancji aktywnej) (dostępny także jako 80% substancji aktywnej (BTC® 888)); BTC® 1010 jest opisany jako chlorek didecylodimetyloamoniowy (50% substancji aktywnej) (dostępny także jako 80%-owy roztwór substancji aktywnej (BTC® 1010-80)); BTC® 2125 (lub BTC® 2125 M) jest opisany jako chlorek alkilodimetylobenzyloamoniowy i chlorek alkilodimetyloetylobenzyloamoniowy (każdy 50% substancji aktywnej) (dostępny także jako 80%-owy roztwór substancji aktywnej (BTC® 2125-80 lub BTC® 2125 M)); BTC® 2565 są opisane jako chlorki alkilodimetylobenzyloamoniowe (50% substancji aktywnej) (dostępny także jako 80%-owy roztwór substancji aktywnej (BTC® 2568)); BTC® 8248 (lub BTC® 8358) jest opisany jako chlorek alkilodimetylobenzyloamoniowy (80% substancji aktywnej) (dostępny także jako 90%-owy roztwór substancji aktywnej (BTC® 8249)); ONYXIDE® 3300 jest opisany jako sacharynian n-alkilodimetylobenzyloamoniowy (95% substancji aktywnej). (BTC® i ONYXIDE® są aktualnie dostępne w handlu ze Stepan Company, Northfield, IL).
Inny składnik systemu ITB stanowi środek perfumujący. Środek perfumujący lub substancja zapachowa korzystnie znajduje się w systemie żelowym, który jest następnie umieszczony w drugiej komorze opakowania. System żelowy może być utworzony przez szereg składników znanych specjalistom. Na przykład, może być wytworzony z absorbentów, układów na bazie skrobi, modyfikowanej celulozy, gumy naturalnej i innych substancji, które mogą tworzyć żel po zmieszaniu razem bazy zapachowej, wyżej wymienionych składników żelu i wody lub rozpuszczalników hydrofilowych. Istotną sprawę stanowi fakt, iż w obecnym wynalazku środek perfumujący nie jest wystawiony na działanie wody spłukującej toaletę, tak że obecny system zapewnia doskonały długotrwały efekt zapachowy i odkażający, oraz dobrze wyważony zapach, o szczególnie dobrej trwałości zapachu w oi^r^^^i^ póź8
PL 200 533 B1 niejszego stosowania. Korzystny jest żelowy system zapachowy zrealizowany w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Am. (nr 5780527, którego treść zostaje niniejszym włączona jako odniesienie.
Obudowa, która zawiera pierwszą zakrytą komorę i drugą ewentualnie zakrytą komorę dla środka perfumującego, może być wykonana z szeregu różnych materiałów, z których preferowane są tworzywa sztuczne. Odpowiednie tworzywa sztuczne obejmują polietylen, polipropylen i tym podobne; jedyne kryterium stanowi, aby na wybrane tworzywo nie oddziaływały składniki kostki lub środka perfumującego w żelu. Obudowa może być wykonana za pomocą typowych procesów przetwórstwa tworzyw sztucznych.
Pierwsza zamykana komora przyboru ma co najmniej jeden otwór wlotowy i co najmniej jeden otwór wylotowy. Otwór wlotowy umożliwia wlot wody toaletowej do pierwszej zamykanej komory. Woda toaletowa płynąc z kryz pod obrzeżem miski toaletowej dopływa do otworu, umożliwiając kontakt wody toaletowej z kompozycją umieszczoną w pierwszej komorze. Po kontakcie, woda wypływa następnie przez co najmniej jeden otwór wylotowy pierwszej komory i do miski toaletowej. Otwór (otwory) wylotowy może być umieszczony w pokrywie pierwszej komory (na przykład szczeliny) i/lub nawet na wierzchu komory (na przykład dziura). Otwór (otwory) wylotowe mogą być umieszczone w dnie komory.
Druga komora, która zawiera środek perfumujący, jest otwarta od strony miski toaletowej i znajduje się z dala od strony wody spłukującej toaletę. W przypadku środka perfumującego w postaci żelu nie jest wymagane, aby druga komora miała jakąkolwiek pokrywę, zatrzymującą środek perfumujący. Jednakże możliwe jest, aby w przypadku stosowania środka perfumującego w postaci płynu, druga komora była ewentualnie zamykana i miała jeden lub więcej otworów, które pozwoliłyby zapachowi rozchodzić się z drugiej komory.
Obudowa może być przymocowana do zawieszki, na przykład niefałdowanego giętkiego sprężynowego haka dla umieszczania przyboru na obrzeżu miski toaletowej tak, żeby pierwsza komora znajdowała się na drodze spłukującej wody.
Przykłady kompozycji myjących, jakie mogą być stosowane zgodnie z wynalazkiem, są przedstawione w tabeli poniżej (w ilościach sumujących się do 100%).
Składnik Prz. 1 Prz. 2 Prz. 3 Prz. 4 Prz. 5
Dodecylobenzenosulfonian Na1 25 10 40 35 35
Sulfonowana α-olefina Na2 25 10 5 32 32
Laurylomonoetanoloamid3 10 8 5 2 5
Etoksylowany laurylosiarczan sodu4 10 4,5 5
Hurornc £>85 10 3
Siarczan Na 20 21,5 21
PlLiiOnic 87 lrib 886 70 50
Oksyetylenowany alkohol C9-C11 6EO7 2
Krzemionka 2 2
Dodecylobenzenosulfonian sodu (80-90% substancji aktywnej) - anionowy Sulfonowana α-olefina Na - anionowy Laurylomonoetanoloamid - niejonowy
Etoksylowany laurylosiarczan sodu (70% substancji aktywnej) - anionowy Glikol polioksyetyleno (160) - polioksypropylenowy (30) - niejonowy Pluronic 87 E61 P41.5 E61 - masa cząsteczkowa 7700 - HLB 24 - niejonowy Pluronic 88 E98 P41.5. E98 - masa cząsteczkowa 10800 - HLB 28 - niejonowy oksyetylenowany alkohol C9-C11 6EO - niejonowy
Powyższe przykłady można zrealizować albo stapiając różne składniki razem i umieszczając stop w pierwszej komorze obudowy, albo umieszczając składniki w odpowiedniej wytłaczarce i wytłaczając kostkę posiadającą odpowiedni kształt i wymiary.
PL 200 533 B1
Przykłady kompozycji odkażających obejmują:
Tabletkę hydantoiny o zawartości 94% wag. proszku Dantochlor (około 86% 1,3-dichloro-5,5-dimetylohydantoiny) i 6,0% wagowych obojętnego środka wiążącego, zawierającego 5% wagowych roztworu laponitu, można otrzymać przez ekstruzję (przy średnicy i kształcie dyszy odpowiednim do planowanej pierwszej komory) w temperaturze od około 80 do 90°F (26,6-32,2°C) i ciśnieniu na wyjściu bębna wytłaczarki w zakresie od około 50 do około 350 psi (0,34-2,41 MPa). Odpowiednio ukształtowaną kostkę można następnie odciąć od wytłoczki i pozostawić do ostygnięcia do temperatury pokojowej. W innym przykładzie użyto 2% wag. roztworu laponitu. W jeszcze innych przykładach zastąpiono 5% wag. roztwór laponitu stearynianem sodu i wodą (odpowiednio stanowiącą 5% wag. I 4% wag. kompozycji przed suszeniem; odpowiednio stanowiącą 10% wag. i 6% wag. końcowej kompozycji przed suszeniem; i odpowiednio stanowiącą 6% wag. i 7,5% wag. kompozycji przed suszeniem). W jeszcze innych przykładach stosowano środek wiążący zawierający 2% wag. roztwór laponitu i stearynianu magnezu (roztwór laponitu stanowił 3% wag. kompozycji, a stearynian magnezu 7,5% wag. kompozycji przed suszeniem, 5% wag. roztwór laponitu i stearynian magnezu (odpowiednio stanowiące 3% wag. i 7,5% wag. kompozycji przed suszeniem).
Przykład kompozycji wybielających odpowiednich do stosowania w obecnym wynalazku obejmuje kompozycje o składzie posiadającym ogólny zakres następujący:
Składnik Zakres procentowy (wag/wag)
Sulfonowana α-olefina 0 - 35
Etoksylowany laurylosiarczan sodu 3,0 - 6,0
Środek wybielający (np. DCCNa lub hydantoina) 0,5 - 25
Laurylomonoetanoloamid 2,0 - 5,0
Dodecylobenzenosiarczan Na 50 - 70
Siarczan Na, bezwodny 15 - 25
Krzemionka 1,0 - 2,0
Przykład kompozycji środka zapobiegającego osadzaniu się kamienia jest następujący:
Opis_llość [%!
Krzemionka suszona rozpyłowo 9,46
Siarczan Na 10,81
Dodecylobenzenosulfonian Na (80%) 74,05
Na4HEDP 1,62
Alkohol C13/C15 1,08
Barwnik 2,97
W odniesieniu do rysunków, fig. 1 przedstawia widok perspektywiczny przyboru 1. Obudowa 9 ma umieszczony na niej łącznik 7, który łączy zawieszkę 3 z obudową 9. Otwór 5, pokazany tutaj na wierzchu obudowy 9, umożliwia wpływanie wody do pierwszej komory opisanej powyżej. Pierwszą komorę zamyka pokrywa 15. Druga komora 11 jest pokazana po stronie przeciwnej do pokrywy 15. Środek perfumujący w żelu 13 jest umieszczony wewnątrz drugiej komory 11. Mimo, iż pokazany jest jako zajmujący jedynie część drugiej komory 11, środek perfumujący w żelu 13 może także zajmować całość drugiej komory 11.
Figura 2 przedstawia widok przyboru 1 od tyłu. Kompozycje myjąca, odkażająca, uzdatniająca wodę i/lub zapobiegająca osadzaniu się kamienia, są umieszczone za pokrywą 15, znajdując się w ten sposób wewnątrz pierwszej komory. Otwory 17 zapewniają inną drogę wpływu wody toaletowej do pierwszej komory niż otwory 19. Dla specjalistów jest zrozumiałe, że zależnie od typu toalety, otwory 17 i 19 mogą mieć różne wymiary i być dowolnie rozmieszczone na pokrywie 15. Jest również zrozumiałe, że w pewnych przypadkach otwory 17 i/lub 19 mogą nie być potrzebne.
Figura 3 przedstawia widok boczny przyboru 1. W praktyce, zawieszka 3 (pokazana jako sprężynujący hak zawieszający; dla specjalistów jest oczywiste, że zamiast sprężynującego haka zawieszającego, mógłby to być hak ukształtowany wcześniej tak, żeby pasował do obrzeża miski toaletowej) może być nieskładana do zawieszenia przyboru na obrzeżu miski toaletowej (niepokazanej), tak
PL 200 533 B1 że pokrywa 15 jest zwrócona przodem do miski toaletowej, a otwór 5 znajduje się na drodze wody spłukującej miskę, podobnie jak druga komora 11 zwrócona w stronę miski toaletowej. Dla ułatwienia wytwarzania, zawieszka 3 może być uformowana w postaci elementu oddzielnego od obudowy 9; a obudowa 9 uformowana z łącznikiem 7, o odpowiednim przekroju poprzecznym, do którego dolnej części w trakcie produkcji wprowadzona jest zawieszka 3. Dolny koniec zawieszki 3 może zawierać podniesioną, skośnie ściętą część, tak że po włożeniu zawieszka 3 ulega złączeniu z łącznikiem 7 poprzez dopasowanie zatrzaskowe.
Figura 4 przedstawia widok przyboru 1 od dołu. Gdy woda ze spłuczki przepływa przez otwór 5 (podobnie jak otwory 17 i/lub 19 jest obecny/potrzebny), odpowiednia ilość wody oddziaływuje ze środkiem myjącym, odkażającym, uzdatniającym wodę i/lub zapobiegającym osadzaniu się kamienia, rozpuszczając jego część. Woda spłukująca, obecnie zawierająca pewną ilość kompozycji, przepływa przez otwory 21, a następnie do wody w misce toaletowej.
Figura 5 przedstawia widok przyboru 111 od przodu. Obudowa 121 posiada osadzony na niej łącznik 123 (pokazany na fig. 6), który łączy zawieszkę 113 z obudową 121, w której umieszczona jest pierwsza komora z pokrywą 125 (patrz fig. 6). Żel środka perfumującego 115 jest umieszczony w drugiej komorze 117. Mimo, iż pokazany jest jako zajmujący jedynie część drugiej komory 117, żel środka perfumującego 115 może także zajmować całą drugą komorę 117. Przegub 119 łączy drugą komorę 117 z obudową 121. Dla specjalistów jest zrozumiałe, że druga komora 117, zamiast za pomocą przegubu 119, może być przyklejona, zgrzana lub w inny sposób połączona z obudową 121.
Figura 6 przedstawia widok przyboru 111 od tyłu. Kompozycja myjąca, odkażająca, uzdatniająca wodę i/lub zapobiegająca powstawaniu kamienia 137 jest umieszczona za pokrywą 125, w ten sposób znajdując się we wnętrzu pierwszej komory. Otwory 127, utworzone pomiędzy szczelinami 131, stanowią drogę wpływu wody toaletowej do pierwszej komory. Specjaliści dobrze wiedzą, że w zależności od typu toalety, otwory 127 i szczeliny 131 mogą być różnej wielkości i znajdować się w dowolnym miejscu pokrywy 125. Łącznik 123 umożliwia skierowanie części wody toaletowej do otworów 127, tak aby wpływała do pierwszej komory.
Figura 7 przedstawia widok boczny przyboru 111 wzdłuż linii A-A z fig. 5. W praktyce, zawieszka 113 (pokazana jako sprężynujący hak zawieszający; dla specjalistów jest oczywiste, że zamiast sprężynującego haka zawieszającego mógłby to być hak ukształtowany wcześniej tak, żeby pasował do obrzeża miski toaletowej) może być nieskładana do zawieszenia przyboru na obrzeżu miski toaletowej (niepokazanej), tak że pokrywa 125 jest skierowana przodem w stronę miski toaletowej, a otwory 127 i dziobek 133 znajdują się na drodze wody spłukującej toaletę, podobnie jak druga komora 117 skierowana przodem do miski toaletowej.
Gdy woda z toalety przepływa przez otwory 127, wystarczająca ilość wody jest kierowana przez dziobek 133 do otworów 127, podobnie jak woda przepływająca wprost do otworów 127 bez potrzeby dziobka 133, i oddziaływuje z myjącą, odkażającą, uzdatniającą wodę i/lub zapobiegającą osadzaniu się kamienia kompozycją 137, rozpuszczając jej część. Spływająca woda, zawierająca teraz pewną ilość kompozycji 137 przepływa przez otwór 129, a następnie do wody w misce toaletowej.

Claims (6)

1. Przybór do miski toaletowej zawierający obudowę obejmujący:
a) kompozycję wybraną spośród stałej kompozycji myjącej, kompozycji odkażającej, kompozycji uzdatniającej wodę i kompozycji zapobiegającej osadzaniu się kamienia, zawierającą co najmniej jeden środek powierzchniowo czynny; i
b) środek zapachowy;
znamienny tym, że obudowa c) (121) zawiera:
(i) pierwszą komoręposiadającą pokrywę (125), będącą pc^j^rmni^i^m na kompozycję(137), która to pierwsza komora posiadająca pokrywę ma co najmniej jeden otwór wlotowy (127) i co najmniej jeden otwór wylotowy (129), przy czym co najmniej jeden otwór wlotowy jest umieszczony w pierwszej komorze lub w pokrywie pierwszej komory, bądź w pierwszej komorze i w pokrywie pierwszej komory;
(ii) drugą, ewentualnie przykrywaną komorę (117), będącą pojemnikiem na środek zapachowy w postaci żelu (115); i
PL 200 533 B1 (iii) zawieszkę( 113)dousuwalnegoz awieszaniaobudowy naobrzeżutoalety,takż egdywyrób jest anwiszawey w mizcs tanlżtawsj, ta ca enjmeisj jsOse atwbr wlatawy pierwszej przykrywanej komary aenjOsjg się en drodze spłukującej wady, n druga kamarn eie jest en drodze spłukującej wady.
2. Przzyur dd> missi (οοΙθζμ^ wySłud zakZrz. 1, znamienny tym, że kkaippazyją ((37) j ees kampazycjn myjąca.
3. Przzyrjr dd> misSi (οοΙθζομ^ wySłud zakZrz. 1, znamienny tym, że kęmppbzyją j(37) j€^^s kampazycjn adknUnjącn.
4. Przzyrjr dd> misSi wySłud zakUrz. 1, znamienny tym, że kęmpobzyją ((33) j€^^s kampazycjn zapobiegająca asndzneiu się knmieein.
5. Przzyrjr dd) misSi (οοίθ^νν^ wySłud zakUrz. 1, znamienny tym, że kęmpobzyją ((33) j€^^s kampazycjn uzdatniająca wadę.
6. PrzzyurdomisSitoaletowytwySłud zakUrz. 1 albu 2, albu3,albu 4,albu5,albu 6, znamienay tyi, Uż kampazycjn (D7) zawiera:
i) ad 0 da 300% wagawa niejonowego śradka powierzchniowa czynnego;
ii) od W0 do 0% wagowo anionowego środka powierzchniowo czynnego;
iii) od 0 do 30% wagowo jednego lub więcej środków pomocniczych, barwników i pigmentów.
PL369410A 2001-11-13 2002-10-10 Przybór do miski toaletowej PL200533B1 (pl)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP01402912 2001-11-13
GB0212161A GB0212161D0 (en) 2002-05-28 2002-05-28 Improvements in or relating to organic compositions
GB0217956A GB0217956D0 (en) 2002-08-02 2002-08-02 Improvements in or relating to organic compositions
GB0220111A GB0220111D0 (en) 2002-08-30 2002-08-30 Improvements in or relating to organic compositions

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL369410A1 PL369410A1 (pl) 2005-04-18
PL200533B1 true PL200533B1 (pl) 2009-01-30

Family

ID=35070237

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL369410A PL200533B1 (pl) 2001-11-13 2002-10-10 Przybór do miski toaletowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL200533B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL369410A1 (pl) 2005-04-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2002330632B2 (en) Improvements relating to toilet bowl cleaning articles
AU2002330632A1 (en) Improvements relating to toilet bowl cleaning articles
AU2005268631B2 (en) Dispensing device
EP1789099B1 (en) Improved dispensing device
AU2007262851B2 (en) Improvements in dispensing devices and compositions therefor
US8015629B2 (en) Dispensing device
US8197739B2 (en) Method for manufacturing cageless lavatory dispensing devices
US20080237915A1 (en) Process for Manufacturing Improved Dispensing Devices
AU2013291739A1 (en) Lavatory treatment device
EP1606463B1 (en) Improved dispensing device
GB2407825A (en) A combined toilet water treatment and air freshener device
PL200533B1 (pl) Przybór do miski toaletowej
ES2368850T3 (es) Dispositivo de distribución perfeccionado.
ZA200403659B (en) Improvements in or relating to containers
GB2416784A (en) Device for dispensing a treatment composition to a toilet bowl and a fragrance effect to the ambient environment

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131010