PL199724B1 - Urządzenie kruszące współpracujące ze ścianowym przenośnikiem zgrzebłowym i kombajnem ścianowym - Google Patents

Urządzenie kruszące współpracujące ze ścianowym przenośnikiem zgrzebłowym i kombajnem ścianowym

Info

Publication number
PL199724B1
PL199724B1 PL357329A PL35732902A PL199724B1 PL 199724 B1 PL199724 B1 PL 199724B1 PL 357329 A PL357329 A PL 357329A PL 35732902 A PL35732902 A PL 35732902A PL 199724 B1 PL199724 B1 PL 199724B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
crushing
conveyor
module
cooperating
fixed frame
Prior art date
Application number
PL357329A
Other languages
English (en)
Other versions
PL357329A1 (pl
Inventor
Piotr Drabik
Jan Dziura
Andrzej Mazurkiewicz
Artur Tarkowski
Ryszard Bednarz
Original Assignee
Ct Kt Maszyn Gorniczych Komag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ct Kt Maszyn Gorniczych Komag filed Critical Ct Kt Maszyn Gorniczych Komag
Priority to PL357329A priority Critical patent/PL199724B1/pl
Publication of PL357329A1 publication Critical patent/PL357329A1/pl
Publication of PL199724B1 publication Critical patent/PL199724B1/pl

Links

Landscapes

  • Crushing And Grinding (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie kruszące współpracujące ze ścianowym przenośnikiem zgrzebłowym i kombajnem ścianowym, zabudowane w rejonie przesypu przenośnika zgrzebłowego ścianowego. Urządzenie kruszące ma budowę modułową i składa się z modułu kruszącego (1), połączonego przegubowo z modułem belki mocującej (2) i składającego się z kadłuba (3), w którym zabudowany jest silnik elektryczny oraz z zespołu wirnika kruszącego i przekładni napędowej (6). W skład zespołu wirnika kruszącego wchodzi wał, na którym zamocowane są segmenty z bijakami. Wirnik kruszący jest wydłużony w kierunku do ociosu i ma oś obrotu prostopadłą do osi podłużnej przenośnika ścianowego (9). Moduł belki mocującej (2) łączy urządzenie kruszące z napędem i przesypem przenośnika ścianowego (9) i składa się ze stałej ramy (14) oraz ruchomej ramy (15).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie kruszące współpracujące ze ścianowym przenośnikiem zgrzebłowym i kombajnem ścianowym, zabudowane w rejonie przesypu przenośnika zgrzebłowego ścianowego.
Znane są kruszarki stosowane w podziemnych wyrobiskach górniczych zabudowane i współpracujące z przenośnikiem zgrzebłowym podścianowym. Przykładem takiej konstrukcji jest kruszarka dynamiczna DLB, w której wirnik kruszący ułożyskowany jest w dwóch ścianach bocznych kadłuba i napędzany za pomocą silnika elektrycznego i przekładni pasowej. Od dołu kadłub kruszarki stanowią specjalne rynny przystosowane do zabudowy w ciągu przenośnika podścianowego. Od góry ściany boczne kadłuba połączone są pokrywami i osłonami. Podobną konstrukcję posiada kruszarka UKU-1500 lub kruszarka KKBW-1, z taką różnicą że napęd z silnika na wirnik kruszący przenoszony jest przez sprzęgło hydrokinetyczne i przekładnię zębatą.
Znana jest kruszarka zabudowana w wyrobisku ścianowym i przeznaczona do kruszenia dużych kęsów bezpośrednio na przenośniku ścianowym. Kruszarka ta składa się z ramy stałej zabudowanej na dwóch sąsiednich belkach przesuwnych sekcji obudowy zmechanizowanej i połączonej z przenośnikiem ścianowym, oraz ramy ruchomej z czaszą, wewną trz której znajduje się organ kruszący. Przegub łączący ramy, o osi równoległej do osi przenośnika, usytuowany jest w okolicy linii zastawek przenośnika. W położeniu pracy organ usytuowany jest nad trasą przenośnika ścianowego. W czasie przejazdu kombajnu rama ruchoma z czaszą obraca się do poł o ż enia spoczynkowego, w przestrzeń pomiędzy przenośnikiem ścianowym i obudową zmechanizowaną. Zespół kruszarki zabudowany jest w ciągu przenośnika ścianowego w pewnej odległości od przesypu. Ze względu na znaczne gabaryty może być zabudowana tylko w wysokich wyrobiskach ścianowych.
Znana jest kruszarka kęsów pracująca na przenośniku ścianowym składająca się z konstrukcji wsporczej oraz z części napędowej i wychylanego ramienia z bębnem kruszącym. Napęd i ramię zamocowane są na płycie z prowadnicami co pozwala przesuwać te zespoły z położenia pracy nad rynną przenośnika, do położenia spoczynkowego w przejściu pomiędzy przenośnikiem i stojakami obudowy ścianowej.
Celem wynalazku jest urządzenia kruszącego współpracujące ze ścianowym przenośnikiem zgrzebłowym w bezpośredniej bliskości przesypu, które likwiduje zatory kęsów powstające w rejonie przesypu oraz ułatwia przepływ strugi urobku przez przewężenia przesypu.
Istota wynalazku urządzenia kruszącego współpracującego ze ścianowym przenośnikiem ścianowym i kombajnem ścianowym, zabudowanego w rejonie przesypu przenośnika ścianowego polega na tym, że ma moduł kruszący połączony z ruchomą ramą zespołu belki mocującej, która to rama ruchoma osadzona jest w zaczepie ramy stałej i dociskana listwą przy czym rama stała połączona jest z przesypem przenoś nika ś cianowego. Ruchoma rama połączona jest poprzecznym si łownikiem hydraulicznym z ramą stałą i przemieszcza się ruchem prostopadłym do osi wzdłużnej przenośnika ścianowego. Urządzenie kruszące ma wydłużony w kierunku ociosu wirnik kruszący, o osi obrotu prostopadłej do osi podłużnej przenośnika ścianowego. Wydłużony w kierunku ociosu wał kruszący obejmuje swoim oddziaływaniem całą przestrzeń nad rynną przenośnika i nad ścieżką kombajnową
Zaletą urządzenia kruszącego jest jego lokalizacja w rejonie przesypu, czyli w miejscu gdzie najczęściej powstają zatory kęsów transportowanego urobku, a także bezkolizyjna współpraca z kombajnem ścianowym i innymi urządzeniami kompleksu ścianowego. Zwarta konstrukcja pozwala zastosować urządzenie kruszące w wyrobiskach ścianowych o średniej wysokości - od około 2,75 m.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania objaśniono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z góry urządzenia kruszącego zabudowanego w rejonie przesypu przenośnika ścianowego, w położeniu pracy, fig. 2 przedstawia przekrój przez urządzenie kruszące i część wysypową przenośnika, fig. 3 przedstawia widok z góry urządzenia kruszącego w położeniu, w którym moduł kruszący przesunięty jest w kierunku zawału a kombajn urabia bezpośrednio w rejonie skrzyżowania.
Urządzenie kruszące ma budowę modułową i składa się z modułu kruszącego 1, połączonego przegubowo z modułem belki mocującej 2. Moduł kruszący 1 składa się z kadłuba 3, w którym zabudowany jest silnik elektryczny 4 oraz z zespołu wirnika kruszącego 5 i przekładni napędowej 6. W skład zespołu wirnika kruszącego 5 wchodzi wał 7, na którym zamocowane są segmenty 8 z bijakami.
PL 199 724 B1
Wirnik kruszący 5 jest wydłużony w kierunku do ociosu i ma oś obrotu prostopadłą do osi podłużnej przenośnika ścianowego 9. Wirnik kruszący 5 obejmuje swoim działaniem kruszącym przestrzeń nad rynną przenośnika ścianowego 9 i nad ścieżką kombajnową. Napęd z silnika 4 na wirnik kruszący 5 przenoszony jest przez zespół przekładni napędowej 6.
Moduł belki mocującej 2 łączy urządzenie kruszące z napędem i przesypem przenośnika ścianowego 9 i składa się ze stałej ramy 14 oraz ruchomej ramy 15. Rama stała 14 belki mocującej 2 urządzenia kruszącego stanowi dodatkowy element wzmacniający połączenie napędu, wysypu bocznego i rynny dołącznej przenośnika. Ruchoma rama 15 prowadzona jest w zaczepie ramy stałej 14 i dociskana listwą 16. Ruchoma rama 15 połączona jest poprzecznym sił ownikiem hydraulicznym 17 z ramą stałą i przemieszcza się ruchem prostopadłym do osi wzdłużnej przenośnika ścianowego 9.
W ramie stał ej 14 osadzony jest poprzeczny hydrauliczny si ł ownik 17. Moduł kruszący 1 połączony jest z ramą ruchomą 15 zespołu belki mocującej 2 przegubowo, za pomocą sworzni 13 i jest wychylany za pomocą hydraulicznych siłowników 11. Siłownik 17 przemieszcza ruchomą ramę 15, razem z modułem kruszącym 1, ruchem prostopadłym do osi przenośnika ścianowego 9.
W normalnym trybie pracy urządzenia kruszącego siłowniki 11 utrzymują stałą przyjętą jako nominalną wielkość prześwitu pomiędzy wirnikiem kruszącym 5 i rynną dołączną. Wirnik kruszący 5 urządzenia kruszy nadwymiarowe kęsy na całej szerokości przenośnika ścianowego 9 i nad ścieżką kombajnową. W przypadku powstania zatoru dużych brył węgla możliwe jest podnoszenie lub opuszczanie wirnika kruszącego 5. W czasie urabiania końca ściany urządzenie kruszące nie pracuje, a sił ownik 17 przesuwa ramę ruchomą 15 z moduł em kruszą cym 1 w kierunku zawał u. W przestrzeni nad ścieżką kombajnową mieści się wtedy ramię 10 kombajnu ścianowego, urabiającego w rejonie skrzyżowania ściana-chodnik przyścianowy. Strefa kruszenia i urabiania osłonięta jest osłoną.

Claims (3)

1. Urządzenie kruszące współpracujące ze ścianowym przenośnikiem zgrzebłowym i kombajnem ścianowym, zabudowane w rejonie przesypu przenośnika ścianowego, znamienne tym, że ma moduł kruszący (1) połączony z ruchomą ramą (15) zespołu belki mocującej (2), która to rama (15) osadzona jest w zaczepie ramy stałej (14) i dociskana listwą (16) a rama stała (14) połączona jest z przesypem przenoś nika ś cianowego (9).
2. Urządzenie kruszące wg zastrzeżenia 1, znamienne tym, że ruchoma rama (15) połączona jest poprzecznym siłownikiem hydraulicznym (17) z ramą stałą i przemieszcza się ruchem prostopadłym do osi wzdłużnej przenośnika ścianowego (9).
3. Urządzenie kruszące wg zastrzeżenia, 1, znamienne tym, że wirnik kruszący (5), o osi obrotu prostopadłej do osi podłużnej przenośnika ścianowego (9), jest wydłużony w kierunku do ociosu, nad ścieżką kombajnową.
PL357329A 2002-11-25 2002-11-25 Urządzenie kruszące współpracujące ze ścianowym przenośnikiem zgrzebłowym i kombajnem ścianowym PL199724B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL357329A PL199724B1 (pl) 2002-11-25 2002-11-25 Urządzenie kruszące współpracujące ze ścianowym przenośnikiem zgrzebłowym i kombajnem ścianowym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL357329A PL199724B1 (pl) 2002-11-25 2002-11-25 Urządzenie kruszące współpracujące ze ścianowym przenośnikiem zgrzebłowym i kombajnem ścianowym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL357329A1 PL357329A1 (pl) 2004-05-31
PL199724B1 true PL199724B1 (pl) 2008-10-31

Family

ID=32589668

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL357329A PL199724B1 (pl) 2002-11-25 2002-11-25 Urządzenie kruszące współpracujące ze ścianowym przenośnikiem zgrzebłowym i kombajnem ścianowym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL199724B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL357329A1 (pl) 2004-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2512742C (en) Crushing device
AU2008316013A1 (en) Extraction system for mineral extraction and retaining device for a sensor system therefor
RU2138646C1 (ru) Способ очистной выемки подземных горных выработок и устройство для его осуществления
US3892443A (en) Continuous cutting and gathering apparatus for a continuous mining machine
PL199724B1 (pl) Urządzenie kruszące współpracujące ze ścianowym przenośnikiem zgrzebłowym i kombajnem ścianowym
US7350874B2 (en) Method and device for extracting extraction products in underground mining
US4302054A (en) Cutter unit assemblies for excavating machines and to excavating machines including cutter unit assemblies
CN113931635B (zh) 五臂破碎转载多功能机器人
PL199538B1 (pl) Urządzenie kruszące z przesuwanym modułem kruszącym
ZA200510400B (en) Method and device for extracting extraction products in underground mining
CN106948831A (zh) 一种多功能截割装置
PL199723B1 (pl) Urządzenie kruszące, współpracujące ze ścianowym przenośnikiem zgrzebłowym
CN105189926B (zh) 用于刮板链输送机的碎块机
US2916274A (en) Mining machine having an arcuate cutter feed
PL64499Y1 (pl) Ścianowy przenośnik zgrzebłowy
CN219547888U (zh) 一种配合巷道回填用挖掘装载机
CN113898352B (zh) 四臂智能锚运破一体化机器人
PL203182B1 (pl) Sekcja górniczej obudowy zmechanizowanej i zespół sekcji górniczej obudowy zmechanizowanej
CN103437797B (zh) 带切口开挖机的组合式液压支架
RU2172836C2 (ru) Универсальный проходческий агрегат
CN219794035U (zh) 一种矿用液压挖掘机
CN215632963U (zh) 一种采矿工程用露天矿山开采铲装置
RU2143068C1 (ru) Проходческо-очистной комплекс
PL245312B1 (pl) Modułowa górnicza obudowa zmechanizowana skrzyżowania z odzyskiwaniem węgla z chodnika przyścianowego w podbierkowym systemie pracy
PL134510B1 (en) Conveyor-type crusher

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131125