PL198226B1 - Koło szynowe toczne - Google Patents

Koło szynowe toczne

Info

Publication number
PL198226B1
PL198226B1 PL347834A PL34783401A PL198226B1 PL 198226 B1 PL198226 B1 PL 198226B1 PL 347834 A PL347834 A PL 347834A PL 34783401 A PL34783401 A PL 34783401A PL 198226 B1 PL198226 B1 PL 198226B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
disc
rim
hub
wheel
disk
Prior art date
Application number
PL347834A
Other languages
English (en)
Other versions
PL347834A1 (en
Inventor
Marian Dudziak
Tadeusz Pawlęty
Bogusław Kasprzak
Original Assignee
Politechnika Poznanska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Poznanska filed Critical Politechnika Poznanska
Priority to PL347834A priority Critical patent/PL198226B1/pl
Publication of PL347834A1 publication Critical patent/PL347834A1/xx
Publication of PL198226B1 publication Critical patent/PL198226B1/pl

Links

Landscapes

  • Rolling Contact Bearings (AREA)

Abstract

1. Koło szynowe toczne, będące osadzoną na osi tarczą z mającą kołnierz obręczą, znamienne tym, że tarcza (2) powierzchnią walcową (11) osadzona jest obrotowo na piaście kołnierzowej (3), usytuowanej na czopie (4), będącym elementem mającej powierzchnię oporową osi (5) i zamocowana na czopie (4) nakrętką (6) z tarczą oporową (7), poza tym między powierzchnią zewnętrzną tarczy (2), a kołnierzem piasty (3) umieszczony jest uszczelniacz (18), natomiast po przeciwległej stronie piasty (3) tarcza (2) ma pokrywę (12), tworzącą miskę olejową (14), która kanałem (16) połączona jest z powierzchnią walcową (11) prócz tego ma obręcz (19) zamocowaną poprzez docisk śrubami (22) pierścieniem (21).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest koło szynowe toczne, mające zastosowanie w trakcji szynowej dla nie napędzanych kół mocowanych do jednej osi łączącej.
W pojazdach szynowych, szczególnie wagonach kolejowych i tramwajowych koło toczące się po szynie zewnętrznej powinno obracać się prędzej niż koło toczące się po szynie wewnętrznej, przy czym zróżnicowanie prędkości obu tych kół winno być większe, im mniejszy jest promień zakrętu. Nie jest to możliwe przy stosowanych powszechnie zamocowaniach obu kół na wspólnej obracającej się zawsze wraz z nimi osi, ułożyskowanej we wózku wagonu na końcach tej osi (zwykle przy taborze kolejowym) lub w części wewnętrznej osi pomiędzy obu kołami (przy tramwajach). Działająca na wagon siła odśrodkowa wzrasta proporcjonalnie do drugiej potęgi prędkości jazdy, maleje natomiast odwrotnie proporcjonalnie ze wzrostem promienia zakrętu. Ze względu na duże prędkości i długości wagonów kolejowych promienie zakrętów toru kolejowego są znacznie większe niż przy torach poruszających się wolniej tramwajów, zwłaszcza na skrzyżowaniach wąskich ulic. Poślizg kół tramwajowych powoduje tam przyspieszone zużycie się kół i szyn oraz hałaśliwą jazdę. Dla zmniejszenia zużycia kół spowodowanego poza tym kontaktowym tylko naciskiem kół na szyny, ich tarcze zaopatruje się w osadzone z dużym wciskiem obręcze wykonane ze stali bardziej odpornej na to zużycie niż stal tarczy.
Istota wynalazku, którym jest koło szynowe toczne, będące osadzoną na osi tarczą z mającą kołnierz obręczą, polega na tym, że tarcza powierzchnią walcową osadzona jest obrotowo na piaście kołnierzowej, usytuowanej na czopie, będącym elementem mającej powierzchnię oporową osi i zamocowaną na czopie nakrętką z tarczą oporową. Pomiędzy powierzchnią zewnętrzną tarczy, a kołnierzem piasty umieszczony jest uszczelniacz, a po przeciwległej stronie piasty tarcza ma pokrywę, tworzącą miskę olejową, która kanałem połączona jest z powierzchnią walcową. Do tarczy zamocowana jest obręcz poprzez docisk pierścieniem.
Korzystnym jest, gdy uszczelniacz ma postać pierścienia labiryntowego.
Korzystnym jest też, gdy kanał od strony miski olejowej ma stożkowe wejście.
Korzystnym jest także, gdy pokrywa miski olejowej ma zaślepkę.
Również korzystnym jest, gdy tarcza w strefie obręczy ma przelotowe, gwintowane otwory.
Poza tym korzystnym jest, gdy obręcz od strony tarczy dociskowej ma gwintowane otwory.
Zastosowanie rozwiązania według wynalazku, nieoczekiwanie umożliwiło obracanie się każdego z obu kół względem tej osi podczas jazdy na zakrętach i to zarówno dojazdy do przodu jak i przy cofaniu pojazdu, zapewniło obracanie się osi z tą samą prędkością obrotową co oba koła podczas jazdy na prostych odcinkach toru.
Przedmiot wynalazku w przykładowym wykonaniu pokazuje rysunek przedstawiający dolny pionowy półprzekrój osiowy w stanie spoczynku lub jazdy po prostoliniowym poziomym torze oraz poprzeczny przekrój szyny 1 na którą naciska koło. Główną część zespołu stanowi tarcza koła 2, osadzona obrotowo na piaście kołnierzowej 3 wciśniętej na czop 4 osadzony przy osi tocznej. Oś ta ma w swej części międzykołowej przyległy do czopa 4 grubszy od niego czop oporowy 5, do obrzeża którego dociskany jest poosiowo kołnierz piasty 3 dokręconą nakrętką 6 poprzez tarczę oporową 7. Nakrętka 6 jest zabezpieczona przed poluzowaniem się. Zabezpieczenie takie stanowić może np. znormalizowana podkładka odginana z noskiem wewnętrznym 8, wtedy w końcówce nagwintowanej zewnętrznie 9 przeznaczonej pod nakrętkę 6 jest wykonany rowek podłużny 10 do pomieszczenia noska podkładki 8. Piasta kołnierzowa 3 ma zewnętrzną część walcową 11 na tyle długą, żeby tarcza oporowa 7 nie zaciskała poosiowo tarczy koła 2. Średnica części walcowej jest dopasowana do otworu centralnego w tarczy koła 2 także z luzem koniecznym do swobodnego obracania się tej tarczy na piaście kołnierzowej 3. Do tarczy 2 przymocowana jest współosiowa z nią pokrywa 12 za pomocą śrub pokrywy 13 tworząc miskę olejową 14. Śruby te są równomiernie rozłożone na okręgu współosiowym z okrągłą pokrywą, tak żeby zapewnić dobre przyleganie pokrywy 12 do tarczy 2. Połączenie obu tych elementów powinno być uszczelnione przez zastosowanie pasty uszczelniającej lub tworzywa odpornego na zalany do zespołu i okresowo uzupełniany olej. Czynności te należy dokonywać aż do dolnej krawędzi centralnego otworu, znajdującego się w pokrywie 12 i zatykanego następnie zaślepką gumową 15. Zamiast zaślepki 15 może być zastosowany korek metalowy wkręcany do otworu pokrywy 12, który to otwór musi być wtedy zaopatrzony w gwint wewnętrzny i to odpowiednio długi dla każdej średnicy otworu. Dla doprowadzenia oleju mającego smarować powierzchnie ślizgające się po sobie podczas obracania się tarczy koła 2 względem piasty kołnierzowej 3, w części środkowej tarczy 2
PL 198 226 B1 znajduje się kilka równomiernie rozłożonych dośrodkowych kanałów 16. Kanały 16 na swym wlocie zaopatrzone są w wejścia stożkowe 17 ułatwiające przepływ oleju. Nadmiernym wyciekom oleju smarującego płaszczyzny ślizgowe kołnierza piast 3 i tarczy koła 2, zapobiega uszczelnienie labiryntowe utworzone przez luźny pierścień labiryntowy 18. Pierścień ten założony jest z odpowiednim luzem zarówno poosiowym jak i promieniowym, wewnętrznym oraz zewnętrznym do znajdujących się naprzeciw siebie rowków kołowych w czole kołnierza piasty 3 i w czole tarczy 2. Na zewnętrzną powierzchnię walcową tarczy koła 2 nałożona jest wciskowo obręcz 19, przy czym wcisk może tu być mniejszy niż przy rozpowszechnionych obecnie osiach tocznych - a to z uwagi na brak siły obwodowej między obręczą a tarczą koła. Do znajdującego się po wewnętrznej stronie koła 2 obrzeża oporowego 20 obręcz dociskana jest tarczą dociskową 21 za pomocą równomiernie rozłożonych na okręgu śrub tarczy 22. Tarcza 21 nie może przy tym naciskać na zewnętrzne czoło tarczy koła 2, co zapewniać musi szerokość obręczy odpowiednio większa od długości walcowej powierzchni osadczej przy tarczy 2. Do założenia ściągacza przy wymianie zużytej obręczy 19 na nową posłużyć mogą dwa, trzy lub cztery otwory nagwintowane, ślepe 23, rozmieszczone koncentrycznie i równomiernie na obręczy. Do zdjęcia tej obręczy bez użycia ściągacza mogą być wykorzystane otwory nagwintowane przelotowo 24, podobnie rozmieszczone w obrzeżu oporowym 20 tarczy koła 2. Celem jest, żeby liczba otworów była większa niż liczba otworów ślepych 23 w obręczy - np. co najmniej sześć. Ułatwi to zepchnięcie obręczy 19 z tarczy koła 2 bez zdejmowania tej tarczy - wystarczy przechylenie boczne wagonu przez uniesienie nad jedną tylko szyną i stopniowe wkręcanie w niektóre otwory przelotowe 24 zwykłych śrub złączonych z dostatecznie długim gwintem. Wkręcanie poszczególnych śrub musi być dokonane w odpowiedniej kolejności i stopniowo, przy czym z uwagi na utrudniony pod pojazdem dostęp, koło powinno być każdorazowo obracane tak, by wykorzystywany otwór 24 znalazł się u dołu koła.
Podczas jazdy na łuku, bardziej obciążone jest koło zewnętrzne, bowiem działająca wtedy na pojazd siła odśrodkowa dociska obrzeża wszystkich kół zewnętrznych na boku szyny. Jednocześnie koła te zostają silniej dociśnięte do powierzchni nośnej szyny przez dodatkową, skierowaną w dół siłę pionową, proporcjonalną do siły odśrodkowej. Koła wewnętrzne natomiast zostają o tę pionową siłę odciążone, bowiem zwrócona ona jest ku górze. W przedstawionym rozwiązaniu nacisk zewnętrznej powierzchni walcowej 11 piasty kołnierzowej 3 do dolnej połowy otworu centralnego w tarczy koła 2 zewnętrznego jest więc większy niż przy kole wewnętrznym. Na wewnętrzne czoło piasty tarczy 2 koła zewnętrznego naciska przy tym poosiowo kołnierz piasty 3, natomiast w zespole należącym do koła wewnętrznego nie ma nacisku poosiowego. Wynikiem tego oddziaływania sił są zwiększone cierne opory ruchu w kołach zewnętrznych, czego następstwem jest zachowanie tam przez tarczę 2 tej samej prędkości obrotowej jaką ma piasta 3 i oś toczna. Mniej obciążone koła wewnętrzne będą natomiast, dzięki możliwości obrotu ich tarcz 2 na piastach 3, obracać się wolniej i to niezależnie od kierunku jazdy - do przodu czy do tyłu.

Claims (6)

1. Koło szynowetoczne, będące osadzonąnaosi tarcząz mającąkołnierzobręczą, znamienne tym, że tarcza (2) powierzchnią walcową (11) osadzona jest obrotowo na piaście kołnierzowej (3), usytuowanej na czopie (4), będącym elementem mającej powierzchnię oporową osi (5) i zamocowana na czopie (4) nakrętką (6) z tarczą oporową (7), poza tym między powierzchnią zewnętrzną tarczy (2), a kołnierzem piasty (3) umieszczony jest uszczelniacz (18), natomiast po przeciwległej stronie piasty (3) tarcza (2) ma pokrywę (12), tworzącą miskę olejową (14), która kanałem (16) połączona jest z powierzchnią walcową (11) prócz tego ma obręcz (19) zamocowaną poprzez docisk śrubami (22) pierścieniem (21).
2. Κο^ według zastrz. 1, znamienne tym, że uszczelniacz (18) ma postać pierścienia labiryntowego.
3. Koto według z£^^tr^^. 1, znamienne tym, że kanaa |16) od skony miski οΐβϊο\/νβϊ (14) ma stożkowe wejście (17).
4. Koło według zastrz. 1, znamienne tym, że pokrywa (12) ma zaślepkę (15).
5. Koto według zas^z. 1, znamienne tym, że tarcza (2) w skefie obręczy (19) ma przemowę, gwintowane otwory (24).
6. Koto według zas^z. 1, tym, że obręcz (19) od sSirony tarczy όοοϊ3Κο\/νβϊ (211 ma gwintowane otwory (23).
PL347834A 2001-05-30 2001-05-30 Koło szynowe toczne PL198226B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL347834A PL198226B1 (pl) 2001-05-30 2001-05-30 Koło szynowe toczne

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL347834A PL198226B1 (pl) 2001-05-30 2001-05-30 Koło szynowe toczne

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL347834A1 PL347834A1 (en) 2002-12-02
PL198226B1 true PL198226B1 (pl) 2008-06-30

Family

ID=20078876

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL347834A PL198226B1 (pl) 2001-05-30 2001-05-30 Koło szynowe toczne

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL198226B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL347834A1 (en) 2002-12-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5735612A (en) Single row tapered roller bearing
US3602150A (en) Suspended trolley conveyor system
US3802352A (en) Railway truck wheel and axle set
US20050217532A1 (en) Tight curve high rail vehicle
EP0063245A1 (de) Einrichtung zur betriebsähnlichen Prüfung von Fahrzeugrädern
CN108583607B (zh) 一种轨道车辆用拖车变轨距转向架
CN211892714U (zh) 用于轨道车辆的轮、内支承底盘、外支承底盘和轨道车辆
US3570409A (en) Dampened railway car truck
CN112178085A (zh) 用于轨道车辆的轨道车轮的车轮制动盘和轨道车轮
US5281005A (en) Spindle retainer for axle housing
US5884956A (en) Modified railroad wheel and axle assembly
CN100509445C (zh) 用于汽车轴的车轮轴承结构
PL198226B1 (pl) Koło szynowe toczne
US20080095481A1 (en) Differential wheel mounting for a railroad car
US8974008B2 (en) Driven wheel assembly and automotive vehicle equipped with such an assembly
US5401218A (en) Outboard planetary gear assembly for tracked vehicles
RU74344U1 (ru) Колесная пара вагона для дифференциального вписывания в кривую
CN101439644B (zh) 一种轨道用车轮
OA10468A (en) Wheel pair for a transport device
US6598920B1 (en) Differential action railroad car wheelset
US8246096B2 (en) Differential action railroad car axle assembly
US4723807A (en) Wheel and track system
US2054861A (en) Wheel and axle assembly
DE3007230A1 (de) Vollbelagscheibenbremse, insbesondere fuer kraftfahrzeuge
US3321232A (en) Vehicle axle-wheel assembly