PL198090B1 - Zespół mebli modułowych - Google Patents

Zespół mebli modułowych

Info

Publication number
PL198090B1
PL198090B1 PL352854A PL35285402A PL198090B1 PL 198090 B1 PL198090 B1 PL 198090B1 PL 352854 A PL352854 A PL 352854A PL 35285402 A PL35285402 A PL 35285402A PL 198090 B1 PL198090 B1 PL 198090B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
module
wall
veneer
modules
assembly
Prior art date
Application number
PL352854A
Other languages
English (en)
Other versions
PL352854A1 (pl
Inventor
Tadeusz Chmiel
Original Assignee
Black Red White Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Black Red White Sa filed Critical Black Red White Sa
Priority to PL352854A priority Critical patent/PL198090B1/pl
Priority to AU2003219626A priority patent/AU2003219626A1/en
Priority to PCT/PL2003/000022 priority patent/WO2003077708A1/en
Publication of PL352854A1 publication Critical patent/PL352854A1/pl
Publication of PL198090B1 publication Critical patent/PL198090B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47BTABLES; DESKS; OFFICE FURNITURE; CABINETS; DRAWERS; GENERAL DETAILS OF FURNITURE
    • A47B47/00Cabinets, racks or shelf units, characterised by features related to dismountability or building-up from elements
    • A47B47/04Cabinets, racks or shelf units, characterised by features related to dismountability or building-up from elements made mainly of wood or plastics
    • A47B47/047Modular arrangements of similar assemblies of elements
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47BTABLES; DESKS; OFFICE FURNITURE; CABINETS; DRAWERS; GENERAL DETAILS OF FURNITURE
    • A47B47/00Cabinets, racks or shelf units, characterised by features related to dismountability or building-up from elements
    • A47B47/04Cabinets, racks or shelf units, characterised by features related to dismountability or building-up from elements made mainly of wood or plastics
    • A47B47/042Panels connected without frames

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Cabinets, Racks, Or The Like Of Rigid Construction (AREA)
  • Combinations Of Kitchen Furniture (AREA)

Abstract

1. Zespó l mebli modu lowych, sk ladaj acy si e z u lo zonych w zestawy modu lów w postaci rega lów szafek, witryn, biurek, szaf, ló zek, ko- rzystnie wyposa zonych w drzwiczki oszklone lub pe lne, szuflady i pó lki, wykonane korzystnie z p lyty drewnopodobnej z oklein a wyko ncze- niow a, w których modu l zako nczeniowy jest zwierciadlanym odbiciem modu lu pocz atkowe- go, przy czym w ka zdym module co najmniej jedna scianka zawiera od czo la obrze ze o po- dwójnej grubo sci, znamienny tym, ze w modu- le podstawowym (A') górna scianka (1) oraz scianka boczna (2) s a szersze od pozostalych scianek co najmniej o g leboko sc (s) obrze za(3), w którym czo lowy odcinek (3a) okleiny jest po laczony z odcinkami (3b) okleiny scianki (2), przy czym dolna kraw ed z scianki (2) stanowi podparcie modu lu podstawowego (A') z jednej strony, za s z drugiej strony umocowane s a od do lu do scianki dolnej (4) nó zki (5). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zespół mebli modułowych, składający się z takich elementów jak regały, szafki, szafy, nadstawki, łóżka, witryny oraz komody, przeznaczony do wyposażenia pomieszczeń mieszkalnych lub biurowych.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 172547 zespół mebli biurowych złożony z grupy brył biurowych zawierającej elementy w postaci niskich i wysokich regałów oraz szaf, wyposażonych w drzwi pełne i oszklone oraz z zabudowy biurkowej w postaci innych mebli biurowych. Elementy grupy brył biurowych, mają jednakowe wysokości dla regałów niskich, jednakowe wysokości dla regałów wysokich, oraz jednakowe wymiary dla poszczególnych elementów, przy czym suma wysokości regału niskiego i wysokości regału wysokiego jest równa wysokości szafy. Szerokość elementów szerokich jest dwukrotnie większa od szerokości elementów wąskich.
Z opisu zgłoszeniowego międzynarodowego zgłoszenia PCT WO97/45037 znany jest modułowy system wyposażenia wnętrz, zawierający zróżnicowane jednostki funkcjonalne i jeden albo kilka typowych, nośnych elementów konstrukcyjnych. Co najmniej jeden element konstrukcyjny systemu jest wykonany jako tworząca jedną płaszczyznę samonośną rama, składająca się z pionowych dźwigarów, połączonych sztywno z łącznikami poziomymi za pomocą śrub. W celu zapewnienia stabilności rama może być umocowana na podstawie albo stojące obok siebie ramy mogą być ustawione pod pewnym kątem i połączone za pomocą połączenia kątowego o zmiennym kącie ustawienia lub kształtek kątowych. Podstawa ramy jest wykonana w kształcie litery H i jest umieszczona w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny ramy. Na dowolnej wysokości, na pionowych wspornikach ramy, są osadzone jednostki funkcjonalne systemu (blaty, kontenery, uchwyty) w taki sposób, że przecinają płaszczyznę ramy.
Z opisu polskiego wzoru użytkowego nr Ru 53768 znany jest zestaw mebli biurowych, w skład którego wchodzą biurka połączone ze sobą łącznikami, szafki z szufladami oraz komody i szafy o różnej wysokości. W zestawie tym, blaty biurek oraz łączników połączone są ze sobą za pomocą stojaków i płycizn prostych i giętych.
Natomiast z opisu innego polskiego wzoru użytkowego nr Ru 48272 znany jest gabinetowy zestaw mebli, zawierający szafę, regały i biurko, charakteryzujący się tym, że szafę stanowią dwa moduły stale i jeden moduł wariantowy, przy czym jeden moduł stały jest zwierciadlanym odbiciem drugiego modułu stałego.
Zespół mebli modułowych według wynalazku, składający się z ułożonych w zestawy modułów w postaci regałów szafek, witryn, biurek, szaf, łóżek, korzystnie wyposażonych w drzwiczki oszklone lub pełne, szuflady i półki, wykonane korzystnie z płyty drewnopodobnej z okleiną wykończeniową, w których moduł zakończeniowy jest zwierciadlanym odbiciem modułu początkowego, przy czym w każdym module co najmniej jedna ścianka zawiera od czoła obrzeże o podwójnej grubości, charakteryzuje się tym, że w module podstawowym górna ścianka oraz ścianka boczna są szersze od pozostałych ścianek co najmniej o głębokość obrzeża, w którym czołowy odcinek okleiny jest połączony z odcinkami okleiny ścianki. Dolna krawędź ścianki bocznej stanowi podparcie modułu podstawowego z jednej strony, zaś z drugiej strony, umocowane są od dołu do ścianki dolnej, nóżki. Korzystnie, moduły podstawowy i zakończeniowy są usytuowane naprzeciwko siebie, po obydwóch stronach zestawu.
Zespół mebli modułowych według wynalazku odznacza się możliwością dowolnego komponowania zestawów meblowych, w zależności od charakteru przeznaczenia pomieszczenia, uzyskując w każdym przypadku układ o charakterystycznym wyglądzie symetrycznie ułożonych elementów. Dzięki zastosowaniu jednolitego pogrubionego obrzeża ścianki z warstwą okleiny, znacznie obniżono koszty wykonania i montażu mebli, nadając tym samym estetyczny wygląd zestawom tworzonym przy pomocy elementów zespołu.
Zespół mebli modułowych został pokazany w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1a przedstawia moduł podstawowy w widoku perspektywicznym, fig. 1b - moduł zakończeniowy w widoku perspektywicznym, fig. 2 - przekrój X-X przez moduł zakończeniowy, fig. 3 - zespół w widoku perspektywicznym w pierwszym przykładzie wykonania, fig. 4 - zespół w widoku perspektywicznym w drugim przykładzie wykonania, fig. 5 - zespół w widoku perspektywicznym w trzecim przykładzie wykonania, fig. 6 - biurko w widoku perspektywicznym, fig. 7 - szafa garderobiana w widoku perspektywicznym.
W module podstawowym A' górna ścianka 1 oraz ścianka boczna 2 są szersze od pozostałych ścianek co najmniej o głębokość s obrzeża 3, w którym czołowy odcinek 3a okleiny jest połączony z odcinkami 3b okleiny ścianki 2. Dolna krawędź ścianki 2 stanowi podparcie modułu A' z jednej strony,
PL 198 090 B1 zaś z drugiej strony umocowane są od dołu do ścianki dolnej 4 nóżki 5. Moduł zakończeniowy A'' jest zwierciadlanym odbiciem modułu podstawowego A', natomiast korzystnie w każdym zestawie, moduły A' i A są usytuowane naprzeciwko siebie, po obydwóch stronach zestawu.
W pierwszym przykładzie wykonania wynalazku, pomiędzy modułami A i A usytuowana jest jedna półka skrzyniowa otwarta B, oraz jedna szafka wisząca C, pod którymi umieszczone są półki płaskie D, usytuowane nad modułami szafkowymi E.
W drugim przykładzie wykonania wynalazku, pomiędzy modułami A' i A usytuowana jest jedna półka skrzyniowa otwarta B, umieszczona pomiędzy szafkami wiszącymi C, przy czym pod pierwszą szafką wiszącą C umieszczony jest moduł szafkowy F z szufladami, a pod półką skrzyniową otwartą B umieszczony jest moduł szafkowy G z rozsuwanymi drzwiczkami 8. Pod drugą szafką wiszącą C umieszczony jest moduł szafkowy H wyposażony w jedną parę drzwi poziomych 6 i drzwiczki poziome odchylane 7.
W trzecim przykładzie wykonania wynalazku moduły A' i A'' umieszczone są obok siebie, natomiast szafki wiszące C usytuowane są nad umieszczonymi obok siebie modułami szafkowymi J i J' z szufladami. Pomiędzy modułami A' i A a modułami J i J' umieszczony jest moduł szafkowy I z szufladą.
Biurko K składa się z wyposażonego w drzwiczki 9 modułu niskiego L oraz modułu N z szufladami 10, przykrytych blatem 11, pod którym zamocowana jest korzystnie wysuwana półka 12. Szafa garderobiana M wyposażona jest korzystnie w przesuwne poziomo drzwi 13.

Claims (2)

1. Zespół mebli modułowych, składający się z ułożonych w zestawy modułów w postaci regałów szafek, witryn, biurek, szaf, łóżek, korzystnie wyposażonych w drzwiczki oszklone lub pełne, szuflady i półki, wykonane korzystnie z płyty drewnopodobnej z okleiną wykończeniową, w których moduł zakończeniowy jest zwierciadlanym odbiciem modułu początkowego, przy czym w każdym module co najmniej jedna ścianka zawiera od czoła obrzeże o podwójnej grubości, znamienny tym, że w module podstawowym (A') górna ścianka (1) oraz ścianka boczna (2) są szersze od pozostałych ścianek co najmniej o głębokość (s) obrzeża (3), w którym czołowy odcinek (3a) okleiny jest połączony z odcinkami (3b) okleiny ścianki (2), przy czym dolna krawędź ścianki (2) stanowi podparcie modułu podstawowego (A') z jednej strony, zaś z drugiej strony umocowane są od dołu do ścianki dolnej (4) nóżki (5).
2. Zespół mebli modułowych według zastrz. 1, znamienny tym, że moduły (A' i A) są usytuowane naprzeciwko siebie, po obydwóch stronach zestawu.
PL352854A 2002-03-18 2002-03-18 Zespół mebli modułowych PL198090B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL352854A PL198090B1 (pl) 2002-03-18 2002-03-18 Zespół mebli modułowych
AU2003219626A AU2003219626A1 (en) 2002-03-18 2003-03-12 Assembly of module furniture
PCT/PL2003/000022 WO2003077708A1 (en) 2002-03-18 2003-03-12 Assembly of module furniture

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL352854A PL198090B1 (pl) 2002-03-18 2002-03-18 Zespół mebli modułowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL352854A1 PL352854A1 (pl) 2003-09-22
PL198090B1 true PL198090B1 (pl) 2008-05-30

Family

ID=28036492

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL352854A PL198090B1 (pl) 2002-03-18 2002-03-18 Zespół mebli modułowych

Country Status (3)

Country Link
AU (1) AU2003219626A1 (pl)
PL (1) PL198090B1 (pl)
WO (1) WO2003077708A1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2346982A (en) * 1942-05-06 1944-04-18 Mastrangelo Frank Knockdown cabinet or locker
US3836009A (en) * 1973-02-23 1974-09-17 L Horowitz Shelving system having wall-mounted fixtures
DE8705408U1 (de) * 1987-04-11 1987-06-11 Sigikid H. Scharrer & Koch GmbH, 8581 Mistelbach Regal
FR2740667B1 (fr) * 1995-11-08 1998-01-23 Grosfillex Sarl Meuble de rangement
DE19621547A1 (de) 1996-05-29 1997-12-04 Schaerer Soehne Ag Usm U Modulares Inneneinrichtungssystem

Also Published As

Publication number Publication date
WO2003077708A1 (en) 2003-09-25
PL352854A1 (pl) 2003-09-22
AU2003219626A1 (en) 2003-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6152553A (en) Modular furniture construction system
GB2527343A (en) Expandable storage structure
US4371221A (en) Composite modular element structure for furnishings
US4735471A (en) Adjustable height bookcase
US4676469A (en) Composite bar section
GB2525255A (en) Mountable furniture system
EP1680976A1 (en) Modular equipped wall
PL198090B1 (pl) Zespół mebli modułowych
US3066004A (en) Universal furniture construction
USRE29222E (en) Display fixture
JPS6018129Y2 (ja) 組立式陳列台
KR930002919Y1 (ko) 간이 조립 가구세트
PL8795S2 (pl) Zestaw mebli pokojowych
BG4106U1 (bg) Многофункционална модулна серия мебели
PL14234S2 (pl) Regal witrynowy
GB2558515A (en) Mountable furniture system
PL9507S2 (pl) Komplet mebli pokojowych
PL4905S2 (pl) Regal handlowy
PL172547B1 (pl) Zespół mebli biurowych
PL157232B1 (pl) Zestaw segmentów meblowych, zwlaszcza dla mlodziezy PL
PL4947S2 (pl) Zespól mebli
PL12435S2 (pl) Zestaw elementów meblowych
GB2553329A (en) Mountable furniture system
PL11141S2 (pl) Zestaw mebli pokojowych
PL6534S2 (pl) Zestaw mebli pokojowych

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140318