PL197247B1 - Sposób lokalizacji telefonu komórkowego - Google Patents

Sposób lokalizacji telefonu komórkowego

Info

Publication number
PL197247B1
PL197247B1 PL358780A PL35878003A PL197247B1 PL 197247 B1 PL197247 B1 PL 197247B1 PL 358780 A PL358780 A PL 358780A PL 35878003 A PL35878003 A PL 35878003A PL 197247 B1 PL197247 B1 PL 197247B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bts
mini
power
mobile phone
low
Prior art date
Application number
PL358780A
Other languages
English (en)
Other versions
PL358780A1 (pl
Inventor
Eryk Szweryn
Radosław Tereszczuk
Łukasz Strzałkowski
Original Assignee
Strzalkowski Lukasz
Eryk Szweryn
Tereszczuk Radoslaw
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Strzalkowski Lukasz, Eryk Szweryn, Tereszczuk Radoslaw filed Critical Strzalkowski Lukasz
Priority to PL358780A priority Critical patent/PL197247B1/pl
Publication of PL358780A1 publication Critical patent/PL358780A1/pl
Publication of PL197247B1 publication Critical patent/PL197247B1/pl

Links

Landscapes

  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)

Abstract

Sposób lokalizacji telefonu komórkowego za pomocą sieci GSM, znamienny tym, że telefon komórkowy (3) znajdujący się w obszarze zasięgu stacji dużej mocy BTS (1) wprowadza się w obszar zasięgu stacji małej mocy mini BTS (2), a po podłączeniu się telefonu komórkowego (3) do sieci GSM poprzez stację małej mocy mini BTS (2) informację o tym zdarzeniu zapisuje się do centrali (5) i z bazy danych (6) odczytuje się położenie telefonu komórkowego (3) jako położenie stacji małej mocy mini BTS (2)

Description

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 197247 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 358780 (51) Int.Cl.
G01S 5/00 (2006.01) G01S 3/00 (2006.01) G01S 1/00 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 18.02.2003 (54)
Sposób lokalizacji telefonu komórkowego (43) Zgłoszenie ogłoszono:
23.08.2004 BUP 17/04 (76) Uprawniony i twórca wynalazku:
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono:
31.03.2008 WUP 03/08
Szweryn Eryk,Warszawa,PL Tereszczuk Radosław,Warszawa,PL Strzałkowski Łukasz,Warszawa,PL (57) Sposób lokalizacji telefonu komórkowego za pomocą sieci GSM, znamienny tym, że telefon komórkowy (3) znajdujący się w obszarze zasięgu stacji dużej mocy BTS (1) wprowadza się w obszar zasięgu stacji małej mocy mini BTS (2), a po podłączeniu się telefonu komórkowego (3) do sieci GSM poprzez stację małej mocy mini BTS (2) informację o tym zdarzeniu zapisuje się do centrali (5) i z bazy danych (6) odczytuje się położenie telefonu komórkowego (3) jako położenie stacji małej mocy mini BTS (2).
Fig. 1
PL 197 247 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób do lokalizacji telefonu komórkowego stosowany, zwłaszcza do realizacji usług świadczonych posiadaczowi telefonu komórkowego takich jak informacje o sklepach i usługach w najbliższej okolicy.
Znany jest sposób lokalizacji telefonu komórkowego w sieci telefonii GSM, w którym wykonuje się pomiar opóźnienia sygnału w łączności między telefonem komórkowym, a minimum dwoma stacjami bazowymi GSM. Opóźnienie sygnału zamienia się na odległość dzielącą telefon komórkowy i stację bazową. Położenie telefonu komórkowego wyznacza się metodą triangulacjj geometrycznej uwzględniając informacje o lokalizacjach stacji bazowych. Opcjonalnie wykonuje się pomiar natężenia sygnału w łączności między telefonem komórkowym, a minimum dwoma stacjami bazowymi GSM. Natężenie sygnału zamienia się na odległość dzielącą telefon komórkowy i stację bazową. Położenie telefonu komórkowego wyznacza się metodą triangulacji geometrycznej uwzględniając informacje o lokalizacjach stacji bazowych.
Dokładność lokalizacji z wykorzystaniem sieci GSM wynosi 300 m - 500 m.
Znany jest sposób i układ do lokalizacji przenośnego urządzenia odbiorczego telefonii cyfrowej wg opisu patentowego CA 000002230982 Al, który zawiera sieć nadajników BTS oraz dwa odbiorniki, z których jeden ma stałą pozycję, a drugi się przemieszcza. W centrali lokalizacyjnej porównuje się czasy transmisji miedzy nadajnikami, a obydwoma odbiornikami. Na tej podstawie wykorzystując podany wyżej sposób ustala się pozycję ruchomego odbiornika.
W znanym sposobie i układzie lokalizacja telefonu jest możliwa tylko na konkretne żądanie operatora sieci - nie ma tutaj możliwości ciągłego monitorowania położenia telefonu komórkowego i natychmiastowego wykrycia jego obecności w konkretnym obszarze geograficznym. W znanym układzie nie ma też możliwości lokalizacji dowolnego telefonu komórkowego - lokalizacja jest możliwa tylko pod warunkiem, że znany jest numer telefonu lub inny identyfikator pozwalający zidentyfikować konkretny telefon komórkowy.
Znany jest sposób lokalizacji GPS (Global Positioning System), w którym wykorzystuje się sygnał radiowy z satelitów GPS. Na podstawie analizy opóźnienia czasowego między nadaniem sygnału z satelity, a odebraniem go przez urządzenie odbiorcze GPS obliczana jest odległość dzieląca oba urządzenia. Za pomocą triangulacji geometrycznej odległości te zamienia się na względne położenie urządzenia przenośnego w stosunku do satelitów. Ponieważ dokładna pozycja orbitalna satelitów nadających sygnał jest znana, możliwe jest obliczenie dokładnej bezwzględnej lokalizacji urządzenia odbiorczego GPS.
W znanych układach do lokalizacji GPS (Global Positioning System) wykorzystuje się system satelitów okołoziemskich GPS. Układ zawiera urządzenia przenośne, które odbierają sygnał z 24 satelitów. Znajdują się one na orbicie okołoziemskiej w taki sposób, aby z każdego miejsca na Ziemi możliwy był odbiór sygnału, z co najmniej 4-ech satelitów jednocześnie. Urządzenia przenośne wyposażone są w moduły odbiorcze GPS odbierające sygnał z tych satelitów. Lokalizacja urządzenia przenośnego następuje z wykorzystaniem sposobu opisanego wyżej, charakteryzuje się dużą dokładnością lokalizacji - do 2 m.
Celem wynalazku jest zwiększenie dokładności lokalizacji telefonu przy użyciu sieci GSM i możliwość lokalizacji dowolnego i niezależnego telefonu komórkowego działającego w danej sieci GSM.
Istota sposobu według wynalazku polega na tym, że telefon komórkowy znajdujący się w obszarze zasięgu miejskiej stacji bazowej dużej mocy BTS wprowadza się w obszar zasięgu stacji bazowej małej mocy mini BTS. Po podłączeniu się telefonu komórkowego do sieci GSM poprzez stację bazową małej mocy mini BTS, informację o tym zdarzeniu zapisuje się w centrali i za pomocą bazy danych wyznacza się położenie telefonu komórkowego 3 jako położenie stacji bazowej małej mocy mini BTS.
Wynalazek pozwala na lokalizację telefonu komórkowego z dokładnością rzędu 20 m - 50 m.
Wynalazek jest bliżej objaśniony na podstawie rysunku, który przedstawia schemat blokowy układu do lokalizacji telefonu komórkowego.
Zgodnie ze sposobem według wynalazku, jeśli telefon komórkowy 3 zostanie wprowadzony przez użytkownika na odległość 20 m - 50 m od stacji bazowej małej mocy mini BTS 2 to moc Podbierana2 odbierana przez ten telefon ze stacji małej mocy mini BTS 2 będzie ze względu na małą odległość między stacją bazową mini BTS 2, a telefonem 3, większa, niż moc Podbieranai odbierana ze stacji bazowej dużej mocy BTS 1.
PL 197 247 B1
Wynika to z tego, że moc Podbierana odbierana przez telefon komórkowy wyposażony w antenę o efektywnej powierzchni A, znajdujący się w odległości d od stacji bazowej opisana jest wzorem:
Po odbierana
P * A stacjibazowee π * d2
Ponieważ moc Podbierana zależy odwrotnie proporcjonalnie od kwadratu odległości miedzy stacją bazową, a telefonem komórkowym oraz wprost proporcjonalnie od mocy emitowanej przez stację bazową Pstacjibazowei, to pomimo faktu, że moc nadawcza Pstacjibazoweji miejskiej stacji BTS 1 jest większa, niż moc nadawcza Pstacjibazowej2 stacji bazowej małej mocy mini BTS 2, w pewnej, odpowiednio małej odległości d od stacji bazowej mini BTS 2 moc odbieranego z niej sygnału Podbierana2 jest większa od mocy sygnału Podbieranai odbieranego z miejskiej stacji bazowej BTS 1.
Przemieszczenie się telefonu 3 w obszar gdzie moc sygnału Podbierana2 odbieranego przez telefon 3 od stacji bazowej małej mocy mini BTS 2 jest większa od mocy Podbieranai sygnału odbieranego od miejskiej stacji BTS 1, spowoduje przejście telefonu komórkowego 3 z obszaru przywołań miejskiego BTS 1 w obszar przywołań mini BTS 2. Informację o tym zdarzeniu zapisuje się w centrali 5 i za pomocą bazy danych 6 wyznacza się położenie telefonu komórkowego jako położenie stacji małej mocy mini BTS 2.
Układ zawiera miejskie stacje bazowe dużej mocy BTS 1, które są zgrupowane w obszary przywołań złożone z obszarów zasięgu zespołu stacji dużej mocy BTS 1. Obszar zasięgu pojedynczej stacji bazowej BTS jest zaznaczony okręgiem. W miejscach gdzie mają być lokalizowane telefony komórkowe 3 instaluje się stacje bazowe BTS o małej mocy nadawczej, do 10 W, mini BTS 2. Używane do lokalizacji stacje bazowe małej mocy mini BTS 2 mają swoje indywidualne obszary przywołań. Jeśli telefon komórkowy 3 znajdujący się w zasięgu miejskiej stacji BTS 1 wejdzie w zasięg stacji małej mocy mini BTS 2 na odpowiednią odległość, to moc odbierana przez telefon komórkowy 3 z mini BTS 2 będzie większa, niż moc odbierana z miejskiej stacji bazowej dużej mocy BTS 1. Wynika to bezpośrednio z podanego wyżej wzoru na moc. Powoduje to przejście telefonu komórkowego 3 z obszaru przywołań miejskiego BTS 1 w obszar przywołań mini BTS 2. Informacja o tym zdarzeniu jest przesyłana do centrali 5 poprzez urządzenia transmisyjne stanowiące infrastrukturę operatora 4 jako sygnał uaktualnienia obszaru przywołań, zgodnie z standardem GSM. Centrala 5 ma w pamięci 6 listę położeń geograficznych odpowiadających poszczególnym stacjom bazowym mini BTS 2. Centrala 5, w momencie zaistnienia zdarzenia wejścia telefonu komórkowego 3 w obszar większej mocy sygnału mini BTS 2, niż moc miejskiego BTS 1, określa geograficzne położenie telefonu komórkowego jako położenie danego mini BTS 2. Dokładność lokalizacji wynosi 20 m - 50 m.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób lokalizacji telefonu komórkowego za pomocą sieci GSM, znamienny tym, że telefon komórkowy (3) znajdujący się w obszarze zasięgu stacji dużej mocy BTS (1) wprowadza się w obszar zasięgu stacji małej mocy mini BTS (2), a po podłączeniu się telefonu komórkowego (3) do sieci GSM poprzez stację małej mocy mini BTS (2) informację o tym zdarzeniu zapisuje się do centrali (5) i z bazy danych (6) odczytuje się położenie telefonu komórkowego (3) jako położenie s^acj małej mocy mini BTS (2).
PL358780A 2003-02-18 2003-02-18 Sposób lokalizacji telefonu komórkowego PL197247B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL358780A PL197247B1 (pl) 2003-02-18 2003-02-18 Sposób lokalizacji telefonu komórkowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL358780A PL197247B1 (pl) 2003-02-18 2003-02-18 Sposób lokalizacji telefonu komórkowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL358780A1 PL358780A1 (pl) 2004-08-23
PL197247B1 true PL197247B1 (pl) 2008-03-31

Family

ID=33129355

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL358780A PL197247B1 (pl) 2003-02-18 2003-02-18 Sposób lokalizacji telefonu komórkowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL197247B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL382653A1 (pl) 2007-06-13 2008-12-22 Łukasz Leon Strzałkowski Sposób lokalizacji telefonu komórkowego

Also Published As

Publication number Publication date
PL358780A1 (pl) 2004-08-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3479885B2 (ja) 移動端末を用いた測位方法及び測位機能を有する移動端末
EP1073913B1 (en) Satellite positioning system augmentation with wireless communication signals
US7155238B2 (en) Wireless location determining device
US6816734B2 (en) Method and apparatus for improved location determination in a private radio network using a public network system
EP1415174B1 (en) Method for determining the position of a mobile communications device and corresponding device
KR100553305B1 (ko) 이동국 위치 픽스를 유효화하는 방법 및 시스템
EP1292844B1 (en) A method of estimating the location of a device
US20080139114A1 (en) Method for determining user location based on association with seamless mobility context
TWI280807B (en) Method and system for optimizing location-based service by adjusting maximum antenna range
KR20060104175A (ko) 이기종 ap를 이용한 실내에서의 위치 정보 확인 방법
KR20070016795A (ko) 실내외 환경에서 gps를 이용한 위치 측정 방법 및 이를이용한 위치 기반 서비스 제공 방법, 시스템 및 장치
US20220413161A1 (en) Indoor-outdoor dual-use high precision positioning system
EP0885543B1 (en) Location method and system
KR100389463B1 (ko) 무선 통신 장치의 자동 진동모드전환 방법 및 시스템
PL197247B1 (pl) Sposób lokalizacji telefonu komórkowego
KR19990084230A (ko) 씨디엠에이방식 이동통신망을 이용한 디지피에스 측위방법 및그 시스템
Jonsson et al. Estimated accuracy of location in mobile networks using E-OTD
EP0963676A1 (en) Method and system for locating a signal transmitting device
KR100626225B1 (ko) 단말기 기반 지피에스를 이용한 네비게이션 서비스 제공방법 및 시스템
CN101536595B (zh) 定位建筑物内的移动站
Nasser Automatic location systems for mobile phones
KR19990039959A (ko) 이동통신단말기의 위치 추적방법
Kyriazakos et al. Architectures for the provision of position location services in cellular networking environments
Curran et al. Effective use of GSM for accurate positioning
IL145456A (en) Wireless location determining device