PL196137B1 - Stojak regałowy - Google Patents

Stojak regałowy

Info

Publication number
PL196137B1
PL196137B1 PL346284A PL34628401A PL196137B1 PL 196137 B1 PL196137 B1 PL 196137B1 PL 346284 A PL346284 A PL 346284A PL 34628401 A PL34628401 A PL 34628401A PL 196137 B1 PL196137 B1 PL 196137B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
column
support
bracket
pins
rack
Prior art date
Application number
PL346284A
Other languages
English (en)
Other versions
PL346284A1 (en
Inventor
Ulrich Bohnacker
Original Assignee
Tegometall Internat Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tegometall Internat Ag filed Critical Tegometall Internat Ag
Publication of PL346284A1 publication Critical patent/PL346284A1/xx
Publication of PL196137B1 publication Critical patent/PL196137B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47FSPECIAL FURNITURE, FITTINGS, OR ACCESSORIES FOR SHOPS, STOREHOUSES, BARS, RESTAURANTS OR THE LIKE; PAYING COUNTERS
    • A47F5/00Show stands, hangers, or shelves characterised by their constructional features
    • A47F5/10Adjustable or foldable or dismountable display stands
    • A47F5/101Display racks with slotted uprights
    • A47F5/103Display shelving racks with the uprights aligned in only one plane
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47BTABLES; DESKS; OFFICE FURNITURE; CABINETS; DRAWERS; GENERAL DETAILS OF FURNITURE
    • A47B91/00Feet for furniture in general

Landscapes

  • Assembled Shelves (AREA)
  • Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
  • Display Racks (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Rod-Shaped Construction Members (AREA)
  • Devices For Use In Laboratory Experiments (AREA)

Abstract

1. Stojak regalowy z kolumna zbudowana z okra- glej rury i równiez z okraglej rury zbudowanym, przebiegajacym poprzecznie wzgledem kolumny, wspornikiem, znamienny tym, ze kolumna (30) jest polaczona ze wspornikiem (31) za pomoca dwóch trzpieni (36), których górne obszary sa polaczone za pomoca spawania z wewnetrzna strona kolum- ny (30), w dwóch naprzeciwlegle na srednicy polo- zonych miejscach, i które to trzpienie (36) przecho- dza przez dwa usytuowane w pionowej plaszczyz- nie srodkowej wspornika (31) otwory (37) w zasa- dzie przez cala wysokosc wspornika (31) i swoimi dolnymi koncami sa zamocowane do wspornika (31). PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest stojak regałowy.
Znane są stojaki regałów metalowych, zwłaszcza regałów wystawowych i sprzedażowych, których kolumny i wsporniki elementów podstawy są zbudowane z elementów kształtowników okrągłych. Okrągłe, zwłaszcza kołowe kształtowniki wydrążone, ze względu na swoją wysoką stabilność przy małym zużyciu materiału, są szczególnie dogodne. Zwykle kolumny są zaopatrzone w szczeliny do zawieszania konsoli lub innych elementów regałowych, a wsporniki elementów podstawy są zaopatrzone w stopy talerzykowe lub inne.
Przy wolnostojących stojakach regałowych wsporniki elementów podstawy są z reguły przyspawane do kolumny. Jeśli chodzi o kolumny okrągłe, spawanie jest związane z powiększonym nakładem pracy.
Dalsza wada stałego przyspawania kolumny do elementu podstawy polega na tym, że otrzymuje się stojaki regałowe w kształcie litery L lub T, które są elementami przestrzennymi i dlatego są niewygodne do transportu, pakowania i obsługi.
Z publikacji WO 96/10936 znany jest układ, w którym kolumna zbudowana z rury o profilu okrągłym z nasadzoną szyną z kształtownika U jest zamocowana do zbudowanej z kształtowników okrągłych, trójramiennej podstawy. Oprócz możliwości zespawania nie ujawniono rodzaju zamocowania.
Opis DE A 4 417 339 dotyczy zamocowania okrągłej kolumny do prostokątnie ukształtowanego wspornika, w którym uformowany został specjalny stożek wsporczy. Do tego stożka wsporczego jest przymocowana kolumna wyłącznie siłowo, a mianowicie poprzez stożkową tuleję mocującą, która jest skręcona poprzez trzy trzpienie ze stożkiem wsporczym wspornika i przy tym zaciska dolny koniec kolumny. Ten rodzaj połączenia wymaga specjalnego profilu wspornika jak również stosunkowo dokładnie dopasowanych dodatkowych elementów konstrukcyjnych i nie nadaje się do wysokich obciążeń.
Z opisu patentu USA 4 786 021 znany jest element meblowy posiadający podstawę wyposażoną w kółka. Podstawa ta ma zastosowanie do ruchomych mebli takich, jak wózki, krzesła i podobne oraz dla ruchomego wyposażenia dla elementów podporowych. Podstawa składa się z co najmniej dwóch poziomych belek o przekroju równoległościennym i dwóch płaskich kolumn. Każda pozioma belka ma górną półkę i dolną półkę, tworzące, odpowiednio górną i dolną powierzchnię belki. Każda belka ma również dodatkowo środkową półkę, do której zamocowane jest co najmniej jedno kółko. Pionowa płaska kolumna, wyposażona w tulejowe elementy z gwintem wewnętrznym przymocowana jest do każdej poziomej belki przy pomocy co najmniej dwóch śrub. W konstrukcji zamocowania pionowych kolumn do poziomych belek według patentu USA 4 786 021 oparto się na śrubach o długim cylindrycznym łbie, których dolne końce z łbem wchodzą w otwory półki środkowej niezbędnej dodatkowo wewnątrz belki. Wysokość łbów jest co najmniej równa odległości półki górnej i środkowej. Po zmontowaniu podstawy, kiedy część gwintowana śruby jest wkręcona w element tulejowy kolumny, łeb każdej śruby znajduje się w otworze w półce środkowej. W tym rozwiązaniu, nawet przy dokładnym zwymiarowaniu otworów nie jest więc zagwarantowane trwałe połączenie.
Zadaniem wynalazku jest, co najmniej częściowe, usunięcie niedogodności, które występują w znanych ze stanu techniki stojakach regałowych. Specjalnego zadania można upatrywać w tym, aby zaoferować podstawę dla łatwego w wytwarzaniu i obsłudze stojaka regałowego, zwłaszcza stojaka regałowego o okrągłych kolumnach.
Rozwiązanie tego zadania zostało osiągnięte przez to, że w stojaku regałowym według wynalazku, kolumna jest połączona ze wspornikiem za pomocą dwóch trzpieni, których górne obszary są połączone za pomocą spawania z wewnętrzną stroną kolumny, w dwóch naprzeciwlegle na średnicy położonych miejscach, i które to trzpienie przechodzą przez dwa usytuowane w pionowej płaszczyźnie środkowej wspornika otwory, w zasadzie przez całą wysokość wspornika i swoimi dolnymi końcami są zamocowane do wspornika.
Zgodnie z wynalazkiem, mocowanie wykonane jest za pomocą śrub, które przechodzą przez otwory usytuowane w najbardziej na dole położonym miejscu wspornika i wchodzą w gwint w dolnych końcach trzpieni.
Korzystnie, dolny koniec kolumny jest wycięty cylindrycznie odpowiednio do zewnętrznego profilu wspornika.
Wspornik, w obszarze pomiędzy trzpieniami, zaopatrzony jest w tuleję gwintowaną do przyjęcia stopy talerzykowej.
PL 196 137 B1
Zaletą wynalazku jest to, że połączenie kolumny i wspornika umożliwia złożenie stojaka regałowego na miejscu montażu w niewielu zabiegach. Trzpienie przewidziane zgodnie z wynalazkiem dają wysoką wytrzymałość połączenia, które wytrzymuje również wysokie obciążenia. Połączenie kolumny i wspornika zapewnia także odporność na przechylenia stojaka regałowego według wynalazku. W zgodnym z wynalazkiem stojaku jednostronnym stopę talerzykową można umieścić dokładnie w osi kolumny.
Wynalazek w przykładach wykonania został przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia częściowo wycięty widok z boku dwustronnego stojaka regałowego; fig. 2 - kolumnę stojaka regałowego w widoku obróconym względem widoku z fig. 1o 90°; fig. 3 - widok z dołu kolumny z fig. 2 i fig. 4 - widok z boku wspornika dla jednostronnego stojaka regałowego.
Pokazany na fig. 1do 3 stojak regałowy składa się z kolumny 30 i wspornika 31, przy czym obydwa elementy są zbudowane z okrągłych elementów z kształtowników wydrążonych. Korzystnie kolumna 30 i wspornik 31 mają taki sam przekrój. Kolumna 30 wzdłuż swojej całej długości, jest zaopatrzona w rozmieszczone na jej obwodzie co 90° cztery rzędy podwójnych szczelin 32 do zawieszenia haków dla konsoli regałowych, ścian tylnych lub innych elementów regałowych.
Wspornik 31 jest na obu końcach zamknięty elementami zamykającymi 33. W pobliżu elementów zamykających 33 na jego dolnej stronie są przewidziane stopy talerzykowe 34 o regulowanej wysokości.
Zgodnie z fig. 2, kolumna 30 na jej dolnym końcu jest tak cylindrycznie wycięta, że powstaje powierzchnia cięcia 35, której promień dopasowany jest do promienia zewnętrznego rury tworzącej wspornik 31.
Jak pokazano na fig. 3, w dwóch naprzeciwległych na średnicy miejscach kolumny 30, do wewnętrznej ściany kolumny 30 są przyspawane swoimi górnymi obszarami cylindryczne trzpienie 36. Obydwa trzpienie 36 wystają z dolnego końca kolumny 30 o wymiar, który odpowiada średnicy wspornika 31.
Obydwa trzpienie 36 przechodzą przez dwa otwory 37 przewidziane na najwyższym miejscu wspornika 31 w jego pionowej płaszczyźnie środkowej, i przebiegają w zasadzie wzdłuż całkowitej wysokości przekroju wspornika 31, tak, że kończą się na najbardziej u dołu położonym miejscu wspornika 31. W tym miejscu wspornik 31 ma dwa dalsze otwory 38, które pokrywają się z otworami 37 w kierunku pionowym. Przez otwory 38 przechodzą śruby 39, które wchodzą w gwint wewnętrzny 40 w dolnych obszarach trzpieni 36.
Otwory 37 mają tylko nieznacznie większą średnicę od trzpieni 36, również otwory 38 mają tylko nieznacznie większą średnicę od trzpieni śrub 39. Dalej, trzpienie 36 kończą się tuż nad wewnętrzną powierzchnią wspornika 31, aby osiągnąć naprężenie przy nakładaniu śrub 39. Wszystkie te środki prowadzą, w połączeniu z cylindryczną powierzchnią cięcia 35 kolumny 30, do stałego i zabezpieczonego od przechyleń połączenia pomiędzy kolumną i wspornikiem 31.
Podczas gdy w stojaku regałowym według fig. 1 chodzi o stojak dwustronny, fig. 4 przedstawia wspornik 31' dla stojaka regałowego jednostronnego. W tym przypadku otwory 37 i 38 dla (nie przedstawionych na fig. 4) trzpieni kolumny (również nie przedstawionej) są usytuowane w pobliżu prawego końca wspornika. Pomiędzy dolnymi otworami 38 osadzona jest tuleja gwintowana 41 do przyjęcia przestawnej na wysokości stopy talerzykowej 42. Ponieważ trzpienie znajdują się w dwóch miejscach wewnętrznej ściany kolumny naprzeciwległych na średnicy, miejsca pomiędzy otworami 38 wystarcza na to, aby przyjąć wymienioną stopę talerzykową, która znajduje się przez to w osi kolumny.
Podobna stopa talerzykowa 42 może znajdować się również w dwustronnym stojaku regałowym według fig. 1, jako stopa środkowa pomiędzy dwiema zewnętrznymi stopami talerzykowymi 34.

Claims (4)

1. Stojak regałowy z kolumną zbudowaną z okrągłej rury i również z okrągłej rury zbudowanym, przebiegającym poprzecznie względem kolumny, wspornikiem, znamienny tym, że kolumna (30) jest połączona ze wspornikiem (31) za pomocą dwóch trzpieni (36), których górne obszary są połączone za pomocą spawania z wewnętrzną stroną kolumny (30), w dwóch naprzeciwlegle na średnicy położonych miejscach, i które to trzpienie (36) przechodzą przez dwa usytuowane w pionowej płaszczyźnie środkowej wspornika (31) otwory (37) w zasadzie przez całą wysokość wspornika (31) i swoimi dolnymi końcami są zamocowane do wspornika (31).
PL 196 137 B1
2. Stojak regałowy według zastrz. 1, znamienny tym, że mocowanie wykonane jest za pomocą śrub (39), które przechodzą przez otwory (38) usytuowane w najbardziej na dole położonym miejscu wspornika (31) i wchodzą w gwint (40) w dolnych końcach trzpieni (36).
3. Stojak regałowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że dolny koniec kolumny (30) jest wycięty cylindrycznie (35), odpowiednio do zewnętrznego profilu wspornika (31).
4. Stojak regałowy według zastrz. 1, znamienny tym, że wspornik (31) w obszarze pomiędzy trzpieniami (36) zaopatrzony jest w tuleję gwintowaną (41) na przyjęcie stopy talerzykowej (42).
Rysunki
PL346284A 2000-03-07 2001-03-06 Stojak regałowy PL196137B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE20004227U DE20004227U1 (de) 2000-03-07 2000-03-07 Rundsäulen-Regalständer

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL346284A1 PL346284A1 (en) 2001-09-10
PL196137B1 true PL196137B1 (pl) 2007-12-31

Family

ID=7938414

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL346284A PL196137B1 (pl) 2000-03-07 2001-03-06 Stojak regałowy

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1132026B1 (pl)
AT (1) ATE255345T1 (pl)
CZ (1) CZ2001812A3 (pl)
DE (2) DE20004227U1 (pl)
HU (1) HU223120B1 (pl)
PL (1) PL196137B1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE20202800U1 (de) 2002-02-22 2002-05-23 Coronet-Metallwarenfabrik GmbH, 69483 Wald-Michelbach Waren-Präsentationsvorrichtung
ME00511B (me) 2004-09-10 2011-10-10 Tegometall Int Ag Okrugli stup sa adaptacionom šinom
GB0715918D0 (en) * 2007-08-15 2007-09-26 Khs Group Ltd Apparatus and method for connecting a column to a base
CN107517864A (zh) * 2017-09-26 2017-12-29 浙江东立生物饲料有限公司 一种干湿两用养猪饲料槽
CN113770672B (zh) * 2021-08-13 2022-07-22 浙江尚品店配信息科技有限公司 一种新型展示道具及其安装工艺

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1737971A (en) * 1927-03-24 1929-12-03 Law Albert Tubular rack
US3622113A (en) * 1970-01-02 1971-11-23 Cramer Ind Inc Furniture supporting frame structure
IT951709B (it) * 1971-12-10 1973-07-10 Siam Soc Italiana Arredamenti Struttura ad elementi componibili particolarmente per mobili metalli ci quali tavoli sedie scaffala ture e simili
FR2594309B1 (fr) * 1986-02-19 1990-09-21 Vattier Claude Meuble comportant une embase munie de roulettes
DE4417339A1 (de) * 1994-05-18 1995-11-23 Stoll Kg Christof Gestell mit Rohrsäule und Standfuß
DE9421515U1 (de) * 1994-05-18 1996-01-25 Sedus Stoll AG, 79761 Waldshut-Tiengen Gestell mit Rohrsäule und Standfuß
AU3712895A (en) * 1994-10-07 1996-05-02 Per Goranson Arrangement at uprights for the carrying of cantilever brackets for shelves

Also Published As

Publication number Publication date
DE20004227U1 (de) 2001-07-12
ATE255345T1 (de) 2003-12-15
HUP0100989A3 (en) 2002-03-28
HU0100989D0 (en) 2001-05-28
CZ2001812A3 (cs) 2002-01-16
HU223120B1 (hu) 2004-03-29
PL346284A1 (en) 2001-09-10
EP1132026B1 (de) 2003-12-03
DE50101054D1 (de) 2004-01-15
EP1132026A1 (de) 2001-09-12
HUP0100989A2 (hu) 2002-01-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5482168A (en) Modular wall-mounted storage system
US4406437A (en) Knock-down support base for merchandise display rack
US4819900A (en) Adjustable, heavy duty garage shelf assembly
US5918750A (en) Fixture for displaying merchandise
US20190365093A1 (en) Cantilever Shelving System
CA2080714C (en) Modular shelving system with a quick-change shelf feature
US5797503A (en) Modular storage system with an active storage level feature
US5531167A (en) Locking hanger bracket for use in a quick-change modular shelving system and shelving system employing such hanger bracket
US6427855B2 (en) Modular display system
US4018340A (en) Adjustable display unit
US11224289B1 (en) Shelf support assembly
EP0316398A1 (en) Showroom furniture construction system
PL196137B1 (pl) Stojak regałowy
JP2021508305A (ja) 棚用モジュール式構造
US4936471A (en) Carrying appartus for merchandise display elements
US6315136B1 (en) Storage bin shelving system
US3450270A (en) Support standard
GB1585947A (en) Collapsible shelf
US4023505A (en) Shelving units
US20040060484A1 (en) Shelf or stand device
CZ297567B6 (cs) Regál
US3009581A (en) Structural device
US5875905A (en) Tapered cantilevered support arm for storage rack systems
KR200357294Y1 (ko) 선반의 간격을 조절할 수 있는 다용도 테이블
GB2369555A (en) Knockdown shelving system using tension rods in the legs