PL195766B1 - Sposób otrzymywania koncentratu cynkowego w procesie przewałowym, zwłaszcza z odpadowych materiałów cynkonośnych - Google Patents

Sposób otrzymywania koncentratu cynkowego w procesie przewałowym, zwłaszcza z odpadowych materiałów cynkonośnych

Info

Publication number
PL195766B1
PL195766B1 PL349268A PL34926801A PL195766B1 PL 195766 B1 PL195766 B1 PL 195766B1 PL 349268 A PL349268 A PL 349268A PL 34926801 A PL34926801 A PL 34926801A PL 195766 B1 PL195766 B1 PL 195766B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
zinc
weight
bearing
furnace
charge
Prior art date
Application number
PL349268A
Other languages
English (en)
Other versions
PL349268A1 (en
Inventor
Stanisław Wolff
Barbara Mill
Janusz Jasiński
Mirosław Indyka
Jan Galicki
Zdzisław Kosiń
Kazimierz Szotek
Henryk Kaszuba
Jacek Jakubowski
Original Assignee
Boleslaw Recycling Sp Z Oo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Boleslaw Recycling Sp Z Oo filed Critical Boleslaw Recycling Sp Z Oo
Priority to PL349268A priority Critical patent/PL195766B1/pl
Publication of PL349268A1 publication Critical patent/PL349268A1/xx
Publication of PL195766B1 publication Critical patent/PL195766B1/pl

Links

Landscapes

  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Abstract

1. Sposób otrzymywania koncentratu cynkowego w procesie przewałowym, zwłaszcza z odpadowych materiałów cynkonośnych, w którym przerabia się na drodze redukcji węglem tlenowe związki cynku jak szlamy odpadowe z elektrolizy cynku oraz inne tlenowe materiały cynkonośne z dodatkiem regulującym moduł zasadowości wsadu a powstałe pary metali utlenia się, które z kolei wytrącane są z gazów procesowych w urządzeniach odpylających, przy czym pyły z komory rozprężnej usytuowanej bezpośrednio za piecem przewałowym zawraca się do pieca przewałowego, znamienny tym, że mieszankę wsadową materiałów cynkonośnych złożoną z odwodnionych szlamów po ługowaniu utlenionych koncentratów cynkowych jako składnika podstawowego i/albo pyłu cynkonośnego z procesu wytopu stali ze złomu stalowego z dodatkami cynkonośnymi w postaci szlamów z oczyszczalni wód przemysłowych, szlamów magnezowych i szlamów gipsowych o zawartości do 28% wagowych cynku, do 7,5% wagowych ołowiu i do 0,8% wagowych kadmu przy wilgotności od 7 do 34% wagowych H2O uzupełnia się piaskiem kwarcowym co najmniej do ilości stechiometrycznej dla wytworzenia krzemianu żelaza (fajalitu) przy module zasadowości (CaO + MgO) : (SiO2 + Fe) utrzymywanym w granicach do 0,95, po czym materiał wsadowy łączy się z koksikiem w ilości od 35 - 48% wagowych suchej masy wsadu cynkonośnego i kieruje się do przestrzeni roboczej pieca obrotowego opalanego gazem ziemnym i poddaje się w temperaturze od 1100 - 1250°C reakcji redukcji oraz utleniania par cynku, przy utrzymaniu w komorze rozprężnej za piecem obrotowym podciśnienia w granicach od 15 - 35 Pa i temperatury gazów od 420 - 760°C, po czym wytrącone z gazów pyły w kolejnej chłodnicy wymiennikowej i odpylni PL gromadzi się w zbiorniku magazynowym.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania koncentratu cynkowego w procesie przewałowym, zwłaszcza z odpadowych materiałów cynkonośnych. Rozwiązanie techniczne według wynalazku przeznaczone jest głównie do przerobu w procesie przewałowym odpadowych materiałów cynkonośnych bez udziału tlenkowych rud cynkowo - ołowiowych.
Dotychczas tlenkowe rudy cynkowo - ołowiowe i utlenione odpady cynkowo - ołowiowe wzbogaca się przeważnie w piecach obrotowych (przewałowych). W zależności od bazy surowcowej sporządza się wsad zawierający od 6 do 10% wagowych cynku, od 0,5 do 2,0% wagowych ołowiu o ziarnistości od 0 do 15 mm oraz węgla reduktora na przykład koksiku o ziarnistości od 0 do 15 mm. Cynk oraz ołów zawarty we wsadzie występuje w postaci związków tlenkowych przy pewnej dopuszczalnej ilości siarczków. Poza tymi podstawowymi składnikami wsad zawiera średnio od 9 do 25% wagowych CaO, od 4 do 12% wagowych MgO, od 3 do 13% wagowych SiO2, od 7 do 11% wagowych żelaza, od 2 do 6% siarki. W praktyce stosuje się przeważnie dwa rodzaje wsadów o stopniu zasadowości równym około 3,0 oraz o stopniu zasadowości równym około 0,6 do 0,7. Wsad nadaje się w sposób ciągły do pieca przewałowego, przy czym wsad ten przesuwa się wzdłuż pieca przewałowego, dzięki jego pochyleniu i ruchowi obrotowemu. Gazy przepływają przez piec dzięki działaniu ssącemu wentylatorów umieszczonych za piecem. Ruch gazów i wsadu odbywa się w przeciwprądzie. Wsad przesuwając się wzdłuż rozgrzanego pieca ogrzewa się i stopniowo podwyższa swoją temperaturę, aż do około 1300°C. Z punktu widzenia procesów fizykochemicznych odbywających się wewnątrz pieca rozróżnia się cztery strefy, w których kolejno odbywa się suszenie wsadu, rozkład węglanów, zasadnicza reakcja redukcji i utlenianie metali oraz dopalanie i wydalanie żużla na zewnątrz. Po osiągnięciu przez wsad temperatury około 1000°C następuje redukcja tlenkowych związków cynku zawartych we wsadzie do cynku metalicznego, który natychmiast odparowuje, żeby ponownie utlenić się do stałego tlenku cynku po zetknięciu z gazami przepływającymi przez piec, w których zawarty jest tlen i dwutlenek węgla. Drobne cząsteczki tlenku cynku w formie pyłu wynoszone są z pieca z gazami. Łącznie z cynkiem oddzielany jest od skały płonnej również ołów i kadm. Metale te w postaci tlenków lub innych związków wspólnie - z tlenkiem cynku tworzą pył, który wychwytywany w odpylni stanowi produkt pieca przewałowego.
Ujemną cechą procesu wzbogacania rud i opadów ołowiowo - cynkowych w piecach przewałowych jest tworzenie się narostów w piecu.
Ilość pierścieni, kształt ich i szybkość powstawania zależą od wielu czynników do których przede wszystkim należy: jakość wsadu, zawartość w nim wilgoci, siarki, łatwa topliwość, zawartość żelaza i inne czynniki.
Pod względem miejsca powstania narosty w piecu przewałowym dzielą się na górne w pobliżu urządzenia zasilającego, średnie (w strefie redukcji i utlenienie metali) i dolne w pobliżu palnika. Przyczyną powstania narostów górnych jest najczęściej segregacja materiału wsadowego, frakcja drobna wsadu, gdy się oddzieli i zetknie z gorącą wyprawą pieca podlega łatwo nadtopieniu i przylega do ścianek. Także duża ilość wilgoci we wsadzie zwłaszcza ponad 15% wagowych również sprzyja tworzeniu się narostów górnych. Słaby ciąg i obniżona wskutek tego szybkość przepływu gazów spalinowych, powoduje w górnej części pieca kondensację pary związków siarczkowych, które szczególnie pod postacią siarczku żelazowego o niskim punkcie topliwości umożliwiają powstawanie warstwy szklistej między wyprawą pieca, a wsadem, co daje w efekcie poślizg wsadu zamiast przewalanie się podczas ruchu. To zjawisko powoduje zbijanie albo nawet stapianie wsadu, który może się zatrzymać w postaci narostów na wymurówce pieca. Także przyczyną powstawania górnych narostów w piecu przewałowym jest nadmierna różnica temperatury między wyprawą piecową a wsadem; do zbyt gorących ścianek pieca przylega wówczas zimny materiał wsadowy i powoduje powstawanie narostów.
Kamienie hutnicze, które zlepiają materiał wsadowy, przyczyniają się do powstawania narostów średnich. Niepożądane są zwłaszcza duże ilości żelaza, przy których narosty średnie odznaczają się szczególną twardością i silnym przyleganiem do wyprawy pieca.
Narosty dolne składają się z żużla (klinkieru) i koksu. Powstają głównie wskutek zetknięcia się gorącego wsadu z oziębionymi ściankami pieca z powodu wyprowadzenia żużla.
W praktyce okazuje się, że w piecach przewałowych prowadzonych na wsadzie zasadowym (stopień zasadowości około 3,0) i jednocześnie trudnotopliwym powstają narosty co prawda częściej ale też te narosty są kruche i łatwe do usunięcia. Natomiast w piecach prowadzonych na wsadzie kwaśnym (przeważnie łatwotopliwym) powstają narosty bardzo twarde z dużą zawartością żelaza i trudne do usunięcia z tym, że czasokres jednej kampanii pieca wtedy bez usuwania narostów wynosi
PL 195 766 B1 średnio 6 miesięcy. Jednak odpędzanie ze wsadu ustaje z chwilą spiekania się wsadu i z tego powodu wsad łatwo topliwy mniej nadaje się do procesu przewałowego.
Kształt narostów w piecach przewałowych jest różny, w większości jednak narosty mają postać pierścieni o stożkowych wewnętrznych powierzchniach, lub też krótszych lub dłuższych tuneli. Przeprowadzone badania wytrzymałości narostów w stanie zimnym, wykazały duże zróżnicowanie ich twardości w zakresie od 150 do 660 kg/cm2. Przypuszcza się, że w warunkach gorącego pieca narosty są bardziej plastyczne przy dużej związłości.
Powstające w piecu narosty w miarę ich narastania zwężają przekrój pieca, zmniejszają jego czynną objętość, a przez to powodują spadek ilości przerabianego wsadu, a co za tym idzie również i produkcji. Okresowe usuwanie narostów staje się więc koniecznością, przy czym pociąga za sobą przerwy w pracy pieca trwające od kilku godzin do kilkunastu dni. Ogólnie czas tracony obecnie na usuwanie narostów z pieców przewałowych łącznie z wygaszaniem, chłodzeniem oraz ponownym rozpalaniem pieca wynosi około 10% lub powyżej tej granicy czasu kalendarzowego pracy pieca.
Dotychczas usuwanie narostów w piecach przewałowych przeprowadza się różnymi metodami, które jednak powodują przerwy w pracy pieca przewałowego.
Najczęściej do usuwania narostów dolnych stosuje się metodę wypalania polegającą na roztopieniu narostów i ich spłynięciu z pieca. Wytapianie lub raczej wymywanie narostów dokonuje się przez podwyższenie temperatury w piecu obrotowym na przykład ze strony palnika na pył węglowy oraz mechaniczne działanie specjalnie sporządzonej łatwo płynnej mieszanki na narost, który zostaje rozpuszczony i wymyty.
Często także stosuje się usuwanie narostów z pieców przewałowych pracujących na wsadzie zasadowym, przez polewanie narostów wodą. Woda wywiera działanie termiczne i chemiczne, gdyż zarówno gwałtownie obniża temperaturę narostu przez co powoduje powstanie silnych naprężeń wewnętrznych osłabiających spoistość narostu, jak i działa lasująco na cząstki nieprzereagowanego wsadu, zawierającego znaczną ilość CaO i MgO, powodując ich uwodnienie i przejście w postać szlamu. W konsekwencji powoduje to oderwanie i odpadanie narostu.
Do niedawna stosowano także usuwanie narostów z pieców obrotowych za pomocą szyny, którą uderzano na narost zaostrzonym końcem, starając się wybić otwór w naroście i dokonać wyłomu w jego pierścieniu.
Najskuteczniejsza dotychczas metoda usuwania narostów polega na ich mechanicznym usuwaniu za pomocą młotków pneumatycznych łomów i kilofów. Dla tego postępowania piec wyłącza się z ruchu i ochładza, po czym pracownicy wchodzą do pieca i urabiają narost mechanicznie, wykonując w nim otwory lub rowki a następnie przeważnie kieruje się w wydrążone otwory strumień wody wywołujący szereg spękań.
Znany z polskiego opisu patentowego nr 61258 sposób otrzymywania koncentratu cynkowego z utlenionych rud cynkowo - ołowiowych o wysokiej zawartości krzemionki w procesie przewałowym przez redukcję za pomocą węgla jako reduktora oraz następnie złożony z utleniania par metali, które z kolei są wychwytywane w urządzeniach odpylających polega na tym, że redukcję tlenkowych związków metali zawartych w rudzie cynkowo - ołowiowej o module zasadowości (CaO + MgO): SiO2 utrzymywanym w granicach od 0,2 do 1,0 prowadzi się za pomocą reduktora węglowego o zawartości minimum 70% wagowych C, użytego w ilości do 20% wagowych w stosunku do masy suchej materiału cynkonośnego w temperaturze od 20°C powyżej punktu mięknięcia do 150°C powyżej punktu topliwości skały płonnej rudy cynkowo - ołowiowej. Do wsadu można kierować szlamy z elektrolizy cynku, żużle z pieców Dorschla lub inne odpady hutnicze, ale z zachowaniem modułu zasadowości skały płonnej wszystkich materiałów cynkonośnych w granicach od 0,2 do 1,0.
Znany sposób otrzymywania koncentratu cynkowego z utlenionych rud cynkowo - ołowiowych o wysokiej zawartości krzemionki w procesie przewałowym umożliwia stosunkowo wysoki odzysk cynku. Pomimo tego uwolniona w trakcie procesu SiO2 łączy się z CaO, MgO i Al2O3 co powoduje powstawanie oliwinów w tym oliwinów wapniowych. Te ortokrzemiany tworzą w piecu obrotowym narosty dolne od strony palnika. Przy przerobie samej rudy cynkowo - ołowiowej nie wytwarza się dostateczna ilość ortokrzemianu w postaci fajalitu i nie następuje upłynnienie powstającego żużla, co przy nadmiarze nie rozpuszczonej krzemionki, pozostającej w stanie stałym w żużlu, zwiększa lepkość żużla.
Próby przerobu szlamów z ługowania blendy prażonej w procesie przewałowym o zawartości żelaza około 20% wagowych z innymi odpadami cynkonośnymi wykazały możliwość otrzymywania koncentratu cynkowego. W procesie przewałowym pod wpływem temperatury, węgla jako reduktora i atmosfery redukcyjnej wodorotlenek żelaza znajdujący się w szlamach ulega rozkładowi i redukcji
PL 195 766 B1 kolejno do: Fe(OH)3 Fe2O3 Fe3O4 FeO Fe. Warunki powyższe w procesie obrotowym w strefie reakcji w obecności koksiku sprzyjają przebiegowi tych reakcji a powstałe w ich wyniku szczególnie Fe3O4 i Fe są podstawową przyczyną tworzenia się twardych narostów. W praktyce powstawały trudności technologiczne z których najkłopotliwsze były tworzące się w piecach obrotowych trudne do usunięcia metaliczne narosty. Zjawisko nadmiernego narastania szlaki na obmurzu pieców powodowało obniżenie podstawowych parametrów procesu co zmniejszało przerób materiałów wsadowych i ograniczało wykorzystanie czasu pracy pieca obrotowego. Usuwanie powstałych narostów przeważnie miało miejsce przez ręczne skuwanie przy pomocy młotów pneumatycznych. Metoda jest uciążliwa i pracochłonna. Usuwanie narostów trwało niekiedy kilka miesięcy. Ponadto pracujący w piecu pracownicy narażeni byli w sposób szczególny na szkodliwe oddziaływanie metali ciężkich. Szlakowanie pieców materiałami wybuchowymi powodowało uszkodzenie wymurówki i stalowego pancerzapieca.
Podobne trudności technologiczne powstają w czasie przerobu w procesie przewałowym pyłu cynkonośnego z wytopu stali ze złomu stalowego.
Próby z dodatkiem piasku do wsadu złożonego głównie ze szlamów z ługowania blendy prażonej wykazały znacznie ograniczenie powstawania narostów w procesie przewałowym. W praktyce spowodowało to wyeliminowanie powstawania narostów metalicznych zawierających żelazo, ale powstawały w dalszym ciągu narosty zawierające Fe3O4 także trudne do usunięcia. W praktyce przemysłowej sam dodatek piasku uniemożliwiał uzyskanie powtarzalnych wyników produkcyjnych.
Zagadnieniem technicznym wymagającym rozwiązania jest opracowanie sposobu otrzymywania koncentratu cynkowego w procesie przewałowym z odpadowych materiałów cynkonośnych, opracowanie receptury wsadu zapobiegającej powstawaniu w trakcie procesu przewałowego żelazistych narostów oraz ulepszenie parametrów procesu przewałowego, aby powstający żużel przybierał taką postać, w którym pozostałości metali ciężkich stałyby się nierozpuszczalne.
Zagadnienie techniczne rozwiązuje sposób otrzymywania koncentratu cynkowego w procesie przewałowym, zwłaszcza z odpadowych materiałów cynkonośnych, w którym przerabia się na drodze redukcji węglem tlenowe związki cynku jak szlamy odpadowe z elektrolizy cynku oraz inne tlenowe materiały cynkonośne z dodatkiem regulującym moduł zasadowości wsadu a powstałe pary metali utlenia się, które z kolei wytrącone są z gazów procesowych w urządzeniach odpylających, przy czym pyły z komory rozprężnej usytuowanej bezpośrednio za piecem przewałowym zawraca się do pieca przewałowego, charakteryzujący się tym, że mieszankę wsadową materiałów cynkonośnych złożoną z odwodnionych szlamów po ługowaniu utlenionych koncentratów cynkowych jako składnika podstawowego i/albo pyłu cynkonośnego z procesu wytopu stali ze złomu stalowego z dodatkami cynkonośnymi w postaci szlamów z oczyszczalni wód przemysłowych, szlamów magnezowych i szlamów gipsowych o zawartości do 28% wagowych cynku, do 7,5% wagowych ołowiu i do 0,8% wagowych kadmu przy wilgotności od 7 do 34% wagowych H2O uzupełnia się piaskiem kwarcowym co najmniej do ilości stechiometrycznej dla wytworzenia krzemianu żelaza (fajalitu) przy module zasadowości (CaO + MgO) : (SiO2 + Fe) utrzymywanym w granicach do 0,95, po czym materiał wsadowy łączy się z koksikiem w ilości od 35 - 48% wagowych suchej masy wsadu cynkonośnego i kieruje się do przestrzeni roboczej pieca obrotowego opalanego gazem ziemnym i poddaje się w temperaturze od 1100 - 1250°C reakcji redukcji oraz utleniania par cynku, przy utrzymaniu w komorze rozprężnej za piecem obrotowym podciśnienia w granicach od 15 - 35 Pa i temperatury gazów od 420 - 760°C, po czym wytrącone z gazów pyły w kolejnej chłodnicy wymiennikowej i odpylni gromadzi się w zbiorniku magazynowym. Korzystnie moduł zasadowości mieszanki wsadowej określony ilorazem: suma zawartości tlenku wapnia i tlenku magnezu wyrażona w procentach wagowych, podzielona przez sumę zawartości krzemionki i żelaza wyrażoną w procentach wagowych wynosi nie mniej niż 0,15, a mieszanka wsadowa materiałów cynkonośnych zawiera zużyte ogniwa suche cynkowo-węglowe i/lub szlamy z ocynkowni wyrobów stalowych mające znaczną ilość chlorku cynku. Pyły z komory rozprężnej, korzystnie łączy się z pyłami z chłodnicy wymiennikowej i zawraca się w sposób ciągły do przestrzeni roboczej obrotowego pieca przewałowego, a pylisty tlenek cynku z lejów chłodnicy wymiennikowej zainstalowanej bezpośrednio za komorą rozprężną, kieruje się do podajnika ślimakowego skąd następnie do zbiornika magazynowego surowego tlenku cynku.
Sposób otrzymywania koncentratu cynkowego w procesie przewałowym, zwłaszcza z odpadowych materiałów cynkonośnych według wynalazku umożliwia zlikwidowanie zjawiska tworzenia się na obmurzu pieców trudno usuwalnych żelazistych narostów w strefie redukcji i utleniania. Powstające na pograniczu stref suszenia i dopalania wsadu pierścienie po zroszeniu wodą są stosunkowo łatwe do usunięcia metodą mechaniczną. Likwidację tworzenia się żelazistych narostów osiąga się dzięki temu,
PL 195 766 B1 że w strefie redukcji w temperaturze powyżej 1100°C prawie w całości Fe3O4 przeprowadza się w tlenek żelazawy FeO, który w obecności anionu w postaci grupy tlenokrzemowej SiO44- wiąże wydzielany tlenek żelazawy w trwały związek Fe2SiO4. Redukcja z tego związku żelaza metalicznego nie następuje w temperaturze do 1250°C. Dzięki temu następuje wielokrotne zmniejszenie czasu szlakowania pieca obrotowego i uciążliwości wykonania tych prac. Z kolei ten skutek techniczny powoduje zwiększenie przerobu odpadowych materiałów cynkonośnych, znaczne podwyższenie wskaźnika wykorzystania czasu pracy pieca obrotowego i ponadto ograniczenie narażenia pracowników na działanie metali ciężkich. Nieoczekiwanie powstały żużel przybiera postać grudek lub brył w całej masie wypełnionych i zeszklonych fajalitem przez co zawarte w żużlu pozostałości metali ciężkich pod wpływem działania warunków atmosferycznych nie ulegają zwietrzeniu ani rozpuszczeniu. Wilgotność wsadu kierowanego do procesu przewałowego do 34% wagowych H2O zabezpiecza z jednej strony sprawność opróżniania zbiorników ze wsadu oraz tym samym umożliwia utrzymanie ciągłości podawania nadawy wsadu do pieca obrotowego.
Przedmiot wynalazku jest dokładniej wyjaśniony w przykładach jego wykonania.
P r z y k ł a d I. W namiarowni wsadu do zbiornika wsadowego kieruje się 374 części wagowe odwodnionych szlamów po ługowaniu utlenionych koncentratów cynkowych, 21 części wagowych szlamów z oczyszczalni wód przemysłowych i 71 części wagowych piasku kwarcowego. Szlam z hydrometalurgii cynku licząc wagowo zawiera: 15,2% Zn, 7,22% Pb, 0,28% Cd, 20,3% Fe, 11,1% CaO, 1,38% MgO i 2,43% SiO2. Szlamy z oczyszczalni wód przemysłowych wagowo zawierają: 26,2% Zn, 0,5% Pb, 0,19% Cd, 4,3% Fe, 24,2% CaO, 3,54% MgO i 5,43% SiO2. Moduł zasadowości wsadu liczony według wzoru: (CaO + MgO): SiO2 wynosi 0,66 a liczony według wzoru: (CaO + MgO): (SiO2 + Fe) wynosi 0,33. Szlamy z hydrometalurgii cynku mają wilgotność 17% wagowych H2O, szlamy z oczyszczalni wód przemysłowych zawierają do 75% wagowych H2O a piasek kwarcowy ma wilgotność 10% wagowych H2O. Dodatek piasku kwarcowego stanowi 18% wagowych masy suchej wsadu cynkonośnego. Przyrządzona mieszanka wsadu cynkonośnego w przeliczeniu na masę suchą zawiera około 15,77% wagowych Zn i 6,82% wagowych Pb. Mieszankę wsadową ze zbiornika wsadowego zespołem podajników taśmowych kieruje się do zbiornika mieszanki wsadowej pieca obrotowego. Oddzielnie do zbiornika reduktywu podawany jest koksik w ilości 167 części wagowych o wilgotności 5% wagowych H2O. Koksik stanowi 42% wagowych masy suchej wsadu cynkonośnego. Mieszanka wsadowa i koksik podawane są podajnikami taśmowymi poprzez rynnę wsadową do przestrzeni roboczej obrotowego pieca przewałowego. Wilgotność mieszanki wsadowej z koksikiem i piaskiem wynosi 20,8% wagowych H2O. Średnio w ciągu doby kieruje się na jednostkę piecową około 65 ton masy suchej wsadu cynkonośnego co stanowi około 131 ton masy wilgotnej wsadu cynkonośnego z koksikiem i piaskiem.
Wsad w piecu przewałowym przesuwa się dzięki pochyleniu i ruchowi obrotowemu pieca z prędkością 0,5 obrotów/minutę. Piec przewałowy opalany jest gazem ziemnym za pomocą palnika usytuowanego w osi niżej położonego końca pieca obrotowego usytuowanego w komorze odpadów. Zawarty we wsadzie koksik łącząc się z tlenem powietrza zasysanego do pieca spala się i dostarcza ciepła ogrzewającego wsad na całej niemal długości pieca. Dzięki temu niżej położony koniec pieca otrzymuje najwięcej ciepła pobierając go z dwóch źródeł i ma najwyższą temperaturę. Przepływ gazów procesowych przez przestrzeń roboczą pieca przewałowego wymuszany jest działaniem głównego wentylatora zainstalowanego za odpylnią. Ruch wsadu i gazów odbywa się w przeciwprądzie. Powoduje to, że wskutek obracania się i nachylenia pieca załadowane materiały wsadowe stale przesypują się i przesuwają się od wyżej położonego końca pieca w przeciwprądzie do gazów powstających ze spalania paliwa. Przesypywanie się miałkiego wsadu ułatwia stykanie się jego składników z węglem -reduktorem w postaci koksiku i gazami przechodzącymi przez piec. Od strony zainstalowanego palnika piec ma na wewnętrznej powierzchni spiętrzenie, wskutek czego w tym końcu pieca zatrzymuje się dłużej znaczna część wsadu co daje akumulacje ciepła i ta strefa wykazuje większą bezwładność cieplną. Pobieranie ciepła przez wsad odbywa się przez promieniowanie obmurza pieca i strumienia gazów na powierzchnię wsadu, przez konwekcję w strumieniu gazowym oraz przez przewodzenie podczas kontaktu wsadu z obmurzem.
Z materiału wsadowego przemieszczającego się od strony górnego końca pieca w strefie suszenia wsadu najpierw odparowuje woda niezwiązana już w temperaturze 100°C a w temperaturze około 300°C i powyżej następuje odparowanie wody związanej (krystalicznej).
W zakresie temperatur powyżej 300°C zapoczątkowany zostaje proces rozkładu wodorotlenku żelaza i wydzielanie się wody chemicznie związanej według reakcji:
PL 195 766 B1
Fe(OH)3 = Fe2O3 + 3 H2O
W strefie rozkładu węglanów już w temperaturze około 450°C następuje początek dysocjacji termicznej węglanów a w temperaturze od 600 do 950°C kolejna dysocjacja przykładowo węglanu magnezu.
Po przejściu wsadu wzdłuż pieca na odległość od 10 - 30 metrów do strefy redukcji i utleniania metali jego temperatura podnosi się powyżej 910°C do temperatury w granicach od 1150 - 1200°C. W tej strefie tlenki cynku, kadmu i ołowiu oraz żelaziany cynku redukują się do cynku, oraz związki kadmu i ołowiu węglem z koksiku i tlenkiem węgla, po czym cynk i kadm a w mniejszej części również ołów ulegają destylacji. Pary tych metali uchodzą z warstwy materiałów stałych, mieszają się z gazami piecowymi zawierającymi wolny tlen oraz dwutlenek węgla i pod ich wpływem utleniają ponownie na ZnO, CdO i PbO. W strefie odcynkowania wsad ulega częściowemu nadtopieniu. Pomimo tego dokonuje się z niego odparowanie cynku, przy czym reduktor węglowy nie wypływa na powierzchnię nadtopionego wsadu. W strefie reakcji w atmosferze utleniającej wsad w temperaturze około 1080°C zaczyna się topić, w temperaturze około 1100°C ulega mięknięciu a w temperaturze około 1175°C stapia się. Pod wpływem temperatury, węgla zawartego w koksiku i atmosfery redukcyjnej, przy udziale tlenku węgla ma miejsce redukcja tlenków żelaza zgodnie z reakcją:
Fe2O3 + CO = 2 Fe2O4 + CO2 Fe3O4 + CO = 3FeO + CO2
Redukcja tlenku żelaza FeO jest ograniczona, bowiem znajdujący się we wsadzie piasek kwarcowy wchodzi w następującą reakcję:
FeO+ SiO2 = 2 FeO · SiO2 z wydzielaniem znacznej ilości ciepła, co powoduje że w nieznacznym stopniu zachodzi endotermiczna reakcja: FeO + CO = Fe + CO2, przez to ograniczone jest wydzielanie ze wsadu metalicznego żelaza. Wytworzony fajalit jest łatwo topliwy i w znacznym stopniu powoduje miejscowe upłynnienie żużla. Po związaniu znacznej ilości tlenku FeO w postaci fajalitu powstaje krzemian żelaza z zawartością CaO w postaci oliwinu wapniowego. Po przejściu strefy odcynkowania w miarę przesuwania się wsadu do wylotu pieca poddany przerobowi materiał przechodzi w stan ciastowaty i opuszcza piec od strony komory odpadów w postaci krzepnących z zewnątrz grudek o ziarnistości do 200 mm oraz brył o większej średnicy.
Proces przewałowy prowadzi się w oparciu o dwa podstawowe parametry a mianowicie podciśnienie w komorze rozprężnej zainstalowanej bezpośrednio za piecem w granicach od 19,0 - 30 Pa i temperaturę od 550 - 750°C w komorze rozprężnej.
Produkty przemian fizykochemicznych zachodzących w piecu jak tlenki cynku, kadmu i ołowiu unoszone są mechanicznie z pieca z gazami procesowymi mającymi przy opuszczaniu pieca temperaturę od 560 - 800°C. W komorze rozprężnej dochodzi do rozprężenia gazów, wytracenie przez nie prędkości oraz wytrącenie grubych cząstek unoszonego w strumieniu gazów pyłu. W chłodnicy wymiennikowej dochodzi do wychłodzenia gazów oraz dalszego wytrącenia cząstek pyłu. Pyły z komory rozprężnej i chłodnicy wymiennikowej zawracane są do przestrzeni roboczej pieca przewałowego. Częściowo wychłodzone gazy w chłodnicy wymiennikowej kierowane są ciągiem głównego wentylatora do kolejnej chłodnicy wymiennikowej w której dochodzi do wychłodzenia gazów do temperatury 200 - 220°C oraz dalszego wytrącenia cząstek pyłu, który stanowi już przeważnie surowy tlenek cynku. Wychłodzone gazy przechodzą do odpylni gdzie w filtrze intensywnego odpylania z zamocowanymi w płaszczyźnie poziomej rękawami filtracyjnymi jest wyłapywany produkt procesu - surowy tlenek cynku.
Surowy tlenek cynku gromadzący się w lejach kolejnej chłodnicy wymiennikowej oraz filtrze odpylni kieruje się do zbiornika magazynowego, który gromadzi koncentrat cynku i ołowiu przed dalszym przerobem.
Uzysk cynku w procesie przewałowym wynosi około 82%. W wyniku procesu otrzymuje się około 16 ton na dobę surowego tlenku cynku z jednostki piecowej zawierającego wagowo od 50 - 54% Zn oraz od 14-20% Pb. Materiał odpadowy w procesie stanowi żużel, którego powstaje około 60,45 ton na dobę to jest około 75% wagowych w stosunku do masy suchej wsadu cynkonośnego powiększonej o całość piasku kwarcowego wprowadzonego do pieca. W żużlu zawartość cynku waha się w granicach od 1 - 3% wagowych a ołowiu 0,5 - 1%.
P r z y k ł a d II. W namiarowni przy użyciu suwnicy czerpakowej do zbiornika wsadowego kieruje się 374 części wagowych odwodnionych szlamów po ługowaniu utlenionych koncentratów cynkowych o wilgotności 17% wagowych H2O, 21 części wagowych szlamów z oczyszczalni wód przemysłowych o wilgotności 75% wagowych H2O, 114 części wagowych szlamów magnezowych o wilgotności 35%
PL 195 766 B1 wagowych H2O oraz 94 części wagowych szlamów gipsowych o wilgotności 45% wagowych H2O. Szlam magnezowy powstaje w instalacji do produkcji roztworu siarczanu magnezowego z udziałem elektrolitu zwrotnego i materiałów magnezowych w postaci odpadów poflotacyjnych zawierających około 12% wagowych MgO plus mączka magnezowa o zawartości powyżej 80% wagowych MgO. Szlam magnezowy zawiera wagowo: 10,9% Zn, 0,2% Pb, 0,011% Cd, 3,15% Fe, 19,2% CaO, 7,65% MgO i 1,7% SiO2. Szlam gipsowy powstaje w czasie ochładzania oczyszczonego roztworu siarczanu cynkowego (do 32°C) kierowanego na wanny elektrolityczne, co powoduje, że wypadają z roztworu siarczany wapnia oraz tlenkowe związki cynku i kryształy siarczanu cynku. Szlam gipsowy wydziela się również w czasie sezonowania roztworu siarczanu cynkowego przed samymi wannami elektrolitycznymi. Szlam gipsowy zawiera wagowo: 20,6% Zn, 1,63% Pb, 0,064% Cd, 5,69% Fe, 12,6% CaO, 1,83% MgO i 1,3% SiO2. Mieszankę wsadu cynkonośnego uzupełnia się 121 częściami wagowymi piasku kwarcowego o wilgotności 10% wagowych H2O. Piasek kwarcowy stanowi 20% masy suchej wsadu cynkonośnego. Moduł zasadowości wsadu liczony według wzoru: (CaO + MgO) : SiO2 = 0,73 a liczony według wzoru: (CaO + Mg): (SiO2 + Fe) wynosi 0,33. Mieszankę wsadową ze zbiornika wsadowego zespołem podajników taśmowych kieruje się do zbiornika mieszanki wsadowej pieca obrotowego. Oddzielnie do zbiornika reduktywu podawany jest koksik w ilości 272 części wagowych o wilgotności 5% wagowych H2O. Koksik stanowi 45% masy suchej wsadu cynkonośnego. Mieszanka wsadowa i koksik podawane są podajnikiem taśmowym poprzez rynnę wsadową do przestrzeni roboczej obrotowego pieca przewałowego. Wilgotność mieszanki wsadowej z koksikiem i piaskiem wynosi 23,67% wagowych H2O. Średnio w ciągu doby kieruje się na jednostkę piecową około 65 ton masy suchej wsadu cynkonośnego zawierającego wagowo około 15,54% Zn oraz 4,8% Pb i stanowi to około 140 ton masy wilgotnej wsadu cynkonośnego z koksikiem i piaskiem. Dalej proces przewałowy prowadzi się tak jak w przykładzie I.
Uzysk cynku w procesie przewałowym wynosi około 82%. W wyniku procesu otrzymuje się około 16 ton na dobę surowego tlenku cynku z jednostki piecowej zawierającego wagowo od 50 - 54% Zn oraz od 14 -20% Pb. Materiał odpadowy w procesie stanowi żużel, którego powstaje około 61,75 ton na dobę to jest około 75% w stosunku masy suchej do wsadu cynkonośnego powiększonej o całość piasku kwarcowego wprowadzonego do pieca. W żużlu zawartość cynku waha się w granicach od 1-3% wagowych a ołowiu od 0,5 -1% wagowych.
Przykład III. W namiarowni do zbiornika wsadowego kieruje się 459 części wagowych pyłów cynkonośnych z elektrostalowni o wilgotności 10% wagowych H2O oraz 125 części wagowych odwodnionych szlamów po ługowaniu utlenionych koncentratów cynkowych o wilgotności 17% wagowych H2O. Pyły cynkonośne z procesu wytopu stali ze złomu stalowego w tym ocynkowanego uzyskuje się przez odpylenie gazów poreakcyjnych z przetopu wsadu, odprowadzanych z elektrycznego pieca łukowego. Pyły cynkonośne mają wagowo: 26,2% Zn, 5,4% Pb, 0,11% Cd, 21,5% Fe, 4,9% CaO, 2,1% MgO i 5,5% SiO2. Mieszankę wsadu cynkonośnego uzupełnia się 105 częściami wagowymi piasku kwarcowego o wilgotności 10% wagowych H2O. Piasek kwarcowy stanowi 18% masy suchej wsadu cynkonośnego. Moduł zasadowości wsadu liczony według wzoru: (CaO + MgO) : SiO2 = 0,37 a liczony według wzoru: (CaO + MgO) : (SiO2 + Fe) wynosi 0,19. Mieszankę wsadową ze zbiornika wsadowego zespołem podajników taśmowych kieruje się do zbiornika mieszanki wsadowej pieca obrotowego. Oddzielnie do zbiornika reduktywu podawany jest koksik w ilości 245 części wagowych o wilgotności 5% wagowych H2O. Koksik stanowi 45% masy suchej wsadu cynkonośnego. Mieszanka wsadowa i koksik podawane są podajnikiem taśmowym poprzez rynnę wsadową do przestrzeni roboczej obrotowego pieca przewałowego. Wilgotność mieszanki wsadowej z koksikiem i piaskiem wynosi 9% wagowych H2O. Średnio w ciągu doby kieruje się na jednostkę piecową 95,580 tony masy suchej wsadu cynkonośnego zawierającego wagowo 23,8% Zn i 5,8% Pb. Stanowi to 169 ton masy wilgotnej wsadu cynkonośnego z koksikiem i piaskiem. Dalej proces przewałowy prowadzi się jak w przykładzie I i II.
Uzysk cynku w procesie przewałowym wynosi około 90%. W wyniku procesu otrzymuje się około 35-37 ton na dobę surowego tlenku cynku zawierającego od 53 -56% wagowych Zn oraz 12 -17% wagowych Pb. Materiał odpadowy w procesie stanowi żużel, którego powstaje około 74,55 ton na dobę to jest 60% w stosunku do masy suchej wsadu cynkonośnego powiększonej o całość piasku kwarcowego wprowadzonego do pieca. W żużlu zawartość cynku waha się w granicach od 1 - 3% wagowych a ołowiu od 0,5-1% wagowych. Przykładowo próbka żużla po analizie wykazuje wagowo zawartość: 0,0014% Cd, 2,15% Al2O3, 8,15% CaO, 2,11% MgO, 3,85% Sog, 29,0% Fe i 24,25% SiO2. Daje to moduł zasadowości liczony według wzoru: (CaO + MgO) : SiO2 = 0,42 a według wzoru: (CaO + MgO) : (SiO2 + Fe) = 0,193 który jest prawie identyczny z modułem wsadu kierowanego do procesu przewałowego.

Claims (6)

1. Sposób otrzymywania koncentratu cynkowego w procesie przewałowym, zwłaszcza z odpadowych materiałów cynkonośnych, w którym przerabia się na drodze redukcji węglem tlenowe związki cynku jak szlamy odpadowe z elektrolizy cynku oraz inne tlenowe materiały cynkonośne z dodatkiem regulującym moduł zasadowości wsadu a powstałe pary metali utlenia się, które z kolei wytrącane są z gazów procesowych w urządzeniach odpylających, przy czym pyły z komory rozprężnej usytuowanej bezpośrednio za piecem przewałowym zawraca się do pieca przewałowego, znamienny tym, że mieszankę wsadową materiałów cynkonośnych złożoną z odwodnionych szlamów po ługowaniu utlenionych koncentratów cynkowych jako składnika podstawowego i/albo pyłu cynkonośnego z procesu wytopu stali ze złomu stalowego z dodatkami cynkonośnymi w postaci szlamów z oczyszczalni wód przemysłowych, szlamów magnezowych i szlamów gipsowych o zawartości do 28% wagowych cynku, do 7,5% wagowych ołowiu i do 0,8% wagowych kadmu przy wilgotności od 7 do 34% wagowych H2O uzupełnia się piaskiem kwarcowym co najmniej do ilości stechiometrycznej dla wytworzenia krzemianu żelaza (fajalitu) przy module zasadowości (CaO + MgO) : (SiO2 + Fe) utrzymywanym w granicach do 0,95, po czym materiał wsadowy łączy się z koksikiem w ilości od 35 - 48% wagowych suchej masy wsadu cynkonośnego i kieruje się do przestrzeni roboczej pieca obrotowego opalanego gazem ziemnym i poddaje się w temperaturze od 1100 - 1250°C reakcji redukcji oraz utleniania par cynku, przy utrzymaniu w komorze rozprężnej za piecem obrotowym podciśnienia w granicach od 15 - 35 Pa i temperatury gazów od 420 - 760°C, po czym wytrącone z gazów pyły w kolejnej chłodnicy wymiennikowej i odpylni gromadzi się w zbiorniku magazynowym.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że moduł zasadowości mieszanki wsadowej określony ilorazem: suma zawartości tlenku wapnia i tlenku magnezu wyrażona w procentach wagowych, podzielona przez sumę zawartości krzemionki i żelaza wyrażoną w procentach wagowych wynosi nie mniej niż 0,15.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszanka wsadowa materiałów cynkonośnych zawiera zużyte ogniwa suche cynkowo-węglowe.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszanka wsadowa materiałów cynkonośnych zawiera szlamy z ocynkowni wyrobów stalowych mające znaczną ilość chlorku cynku.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że pyły z komory rozprężnej łączy się z pyłami z chłodnicy wymiennikowej i zawraca się w sposób ciągły do przestrzeni roboczej obrotowego pieca przewałowego.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że pylisty tlenek cynku z lejów chłodnicy wymiennikowej zainstalowanej bezpośrednio za komorą rozprężną, kieruje się do podajnika ślimakowego skąd następnie do zbiornika magazynowego surowego tlenku cynku.
PL349268A 2001-08-20 2001-08-20 Sposób otrzymywania koncentratu cynkowego w procesie przewałowym, zwłaszcza z odpadowych materiałów cynkonośnych PL195766B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL349268A PL195766B1 (pl) 2001-08-20 2001-08-20 Sposób otrzymywania koncentratu cynkowego w procesie przewałowym, zwłaszcza z odpadowych materiałów cynkonośnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL349268A PL195766B1 (pl) 2001-08-20 2001-08-20 Sposób otrzymywania koncentratu cynkowego w procesie przewałowym, zwłaszcza z odpadowych materiałów cynkonośnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL349268A1 PL349268A1 (en) 2003-02-24
PL195766B1 true PL195766B1 (pl) 2007-10-31

Family

ID=20079367

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL349268A PL195766B1 (pl) 2001-08-20 2001-08-20 Sposób otrzymywania koncentratu cynkowego w procesie przewałowym, zwłaszcza z odpadowych materiałów cynkonośnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL195766B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL349268A1 (en) 2003-02-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101705367B (zh) 富氧侧吹熔池熔炼法炼铜镍工艺
CN108676942A (zh) 一种含铁和或锌铅铜锡等物料与熔融钢渣协同处理回收方法
CN101880774B (zh) 采用底吹熔池熔炼处理除铜渣产出粗铅与铅冰铜的工艺及其装置
US4006010A (en) Production of blister copper directly from dead roasted-copper-iron concentrates using a shallow bed reactor
CN103993164B (zh) 氧硫混合铅锌多金属同时冶化分离的方法
CN114672643B (zh) 一种高铁赤泥和熔融钢渣协同利用方法
CN106987664A (zh) 一种用高炉铁沟、铁水罐获取铁和锌铅铜锡银等生产方法
CN109652653A (zh) 一种无机危废系统工艺
PL110045B1 (en) Process for manufacturing converter copper
US20080250900A1 (en) Method and apparatus for lead smelting
CN103990634B (zh) 电子废弃物和废旧铅酸电池的回收方法
WO2009114155A2 (en) Feed material compostion and handling in a channel induction furnace
US7785389B2 (en) Feed material composition and handling in a channel induction furnace
WO2009114159A2 (en) Feed material compostion and handling in a channel induction furnace
WO2009114157A2 (en) Feed material compostion and handling in a channel induction furnace
PL195766B1 (pl) Sposób otrzymywania koncentratu cynkowego w procesie przewałowym, zwłaszcza z odpadowych materiałów cynkonośnych
Sauert et al. Recyclimg EAF Dust with CONTOP Technology
Beyzavi et al. Operational practice with the Waelz kiln and leaching plant of TSU in Taiwan
Moosavi-Khoonsari et al. Technology selection for slag zinc fuming process
CN110284009B (zh) 一种铜锍吹炼方法及设备
AU650471B2 (en) Method of extracting valuable metals from leach residues
Galevsky et al. Melting of crude antimony in the low-tonnage production
Siegmund Modern applied technologies for primary lead smelting at the beginning of the 21st century
WO1992002648A1 (en) Method of extracting valuable metals from leach residues
Passant et al. UK fine particulate emissions from industrial processes