PL194582B1 - Sposób wytwarzania środka grzybobójczego zawierającego karboksynę w postaci stężonej zawiesiny wodnej - Google Patents

Sposób wytwarzania środka grzybobójczego zawierającego karboksynę w postaci stężonej zawiesiny wodnej

Info

Publication number
PL194582B1
PL194582B1 PL337599A PL33759999A PL194582B1 PL 194582 B1 PL194582 B1 PL 194582B1 PL 337599 A PL337599 A PL 337599A PL 33759999 A PL33759999 A PL 33759999A PL 194582 B1 PL194582 B1 PL 194582B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
carboxin
dispersants
wetting agents
agent
carbendazim
Prior art date
Application number
PL337599A
Other languages
English (en)
Other versions
PL337599A1 (en
Inventor
Maria Turos-Biernacka
Janina Ptaszkowska
Urszula Wyrzykowska
Tadeusz Jakubas
Jan Kłoczko
Jerzy Loryś
Janusz Peć
Andrzej Gralak
Idris Al Amin
Original Assignee
Inst Przemyslu Organiczego
Zaklady Chemiczne Organika Sar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Przemyslu Organiczego, Zaklady Chemiczne Organika Sar filed Critical Inst Przemyslu Organiczego
Priority to PL337599A priority Critical patent/PL194582B1/pl
Publication of PL337599A1 publication Critical patent/PL337599A1/xx
Publication of PL194582B1 publication Critical patent/PL194582B1/pl

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania środka grzybobójczego w postaci stężonej zawiesiny wodnej zawierającego jako substancję biologicznie czynną karboksynę lub jej mieszaninę z tiuramem lub z karbendazymem oraz środki powierzchniowo czynne pełniące funkcję dyspergatorów i zwilżaczy, środki zagęszczające i konserwujące, środki przeciw pienieniu, poprzez zdyspergowanie substancji biologicznie czynnych w wodnym roztworze dyspergatorów i zwilżaczy, a następnie zmieleniu zawiesiny w młynku perełkowym do osiągnięcia średniej wielkości cząstek wynoszącej nie więcej niż 3 mm i ustabilizowanie otrzymanego środka roztworem zagęstnika z dodatkiem środka konserwującego i ewentualnie barwnika, znamienny tym, że do roztworu wodnego dyspergatorów i zwilżaczy, przed dodaniem karboksyny lub jej mieszaniny z tiuramem lub z karbendazymem dodaje się mocznika w ilości od 4,0 do 5,5 części wagowych na 100 części wagowych środka i w proporcji do karboksyny jak 1 : 4 do 1 : 10.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania środka grzybobójczego w postaci stężonej zawiesiny wodnej, zawierającego jako substancję biologicznie czynną 5,6-dihydro-2-metylo-1,4oksatiino-3-karboksyanilid o nazwie zwyczajowej karboksyna, ewentualnie w mieszaninie z disulfidem tetraetylotiuramowym o nazwie zwyczajowej tiuram, lub z benzimidazol-2-ilokarbaminianem metylu o nazwie zwyczajowej karbendazym, a także znane dodatki takie, jak: środki powierzchniowo czynne, środki zagęszczające, środki konserwujące, środki przeciw pienieniu, wodę i ewentualnie barwnik.
Znanym sposobem środki grzybobójcze w postaci stężonej zawiesiny wodnej otrzymuje się przez zdyspergowanie stałej, sproszkowanej substancji biologicznie czynnej w wodnym roztworze środków powierzchniowo czynnych spełniających funkcję dyspergatorów i zwilżaczy z dodatkiem glikolu etylenowego lub propylenowego w celu otrzymania jednorodnej, płynnej pasty, którą następnie rurociągiem pompuje się do młyna koloidalnego i następnie do młyna perełkowego w celu zmielenia aż do uzyskania żądanego rozdrobnienia końcowego najczęściej wynoszącego średnio poniżej 5 pm, a następnie zmieloną zawiesinę stabilizuje się dodając zagęstnik i w przypadku środków do zaprawiania nasion, również barwnik.
W przypadku wytwarzania stężonych zawiesin zawierających jako substancję biologicznie czynną substancje trudno zwilżalne takie, jak: karboksyna, karbendazym, tiuram lub siarka, na etapie otrzymywania zawiesiny wstępnej przeznaczonej do mielenia, stosuje się dodawanie substancji trudno zwilżalnych stopniowo, w kilku porcjach, jak to opisano w polskim opisie patentowym nr 169 748.
Znane jest również z polskiego opisu patentowego nr 180 686 dodawanie do wodnego roztworu dyspergatorów i zwilżaczy, ale przed zdyspergowaniem w nim substancji trudno zwilżalnych, wielu substancji pomocniczych takich, jak: glikol propylenowy lub etylenowy, czasem w zwiększonej ilości, polimery ochronne takie, jak: poliwinylopirolidon, elektrolit przeciwdziałający flokulacji np. siarczan glinu, hydrofilowy nośnik mineralny. Do cieczy o tak skomplikowanym składzie wprowadza się trudno zwilżalne substancje biologicznie czynne i przy stałym, intensywnym mieszaniu uzyskuje się zawiesinę wstępną przeznaczoną do mielenia, z której po zmieleniu i następnie ustabilizowaniu przez dodanie zagęstnika, środka konserwującego i ewentualnie barwnika, uzyskuje się stabilny preparat.
Postępując wyżej opisanym sposobem, przy otrzymywaniu środka grzybobójczego zawierającego karboksynę lub jej mieszaninę z tiuramem lub karbendazymem, w wyniku dyspergowania sproszkowanych substancji biologicznie czynnych w wodnym roztworze dyspergatorów i zwilżaczy, ewentualnie z dodatkiem glikolu etylenowego lub glikolu propylenowego, oleju mineralnego, nośnika mineralnego, poliwinylopirolidonu i siarczanu glinu, otrzymywano gęstą masę a proces dyspergowania przebiegał powoli. Dyspergowana karboksyna trudno zwilżała się i pływała po powierzchni cieczy, rozpylając się na ściany mieszalnika powyżej powierzchni cieczy podczas stosowania intensywnego mieszania dla przyśpieszenia procesu. Postępując nadal znanym sposobem zmieniano rodzaj i ilość zastosowanych dyspergatorów i zwilżaczy w celu dobrania właściwego układu do zwilżenia i zdyspergowania karboksyny lub mieszaniny karboksyny z tiuramem lub z karbendazymem. Nie uzyskano jednak poprawy zwilżania i dyspergowania tych substancji ani poprawy własności otrzymywanej zawiesiny przeznaczonej do mielenia.
Nieoczekiwanie okazało się, że jeżeli do wodnego roztworu znanych dyspergatorów i zwilżaczy, podczas otrzymywania wstępnej zawiesiny trudno zwilżalnych środków biologicznie czynnych takich, jak karboksyna lub mieszanina karboksyny z tiuramem lub z kardendazymem, przeznaczonej do mielenia doda się mocznik i po jego rozpuszczeniu w roztworze, zdysperguje się trudno zwilżalną karboksynę lub mieszaninę karboksyny z tiuramem lub z kardendazymem to, bez konieczności wprowadzenia innych substancji pomocniczych, otrzyma się łatwo, płynną zawiesinę tych substancji przeznaczoną do mielenia, a po zmieleniu tej zawiesiny i ustabilizowaniu jej zagęstnikiem, środkiem konserwującym lub ewentualnie barwnikiem, otrzyma się środek skuteczny i stabilny, w procesie dużo prostszym pod względem sposobu wytwarzania i składu.
Sposobem według wynalazku środek grzybobójczy zawierający jako substancję biologicznie czynną karboksynę, ewentualnie w mieszaninie z innymi fungicydami otrzymuje się, dodając do wodnego roztworu znanych dyspergatorów i zwilżaczy, mocznik użyty w ilości 4,0 do 5,5 części wagowych na 100 części wagowych środka i w proporcji do karboksyny jak 1 : 4 do 1 : 10 i po jego rozpuszczeniu, podczas mieszania dodaje się sproszkowaną substancję biologicznie czynną lub jej mieszaninę z tiuramem lub karbendazymem. Tak otrzymaną płynną zawiesinę miele się następnie aż do otrzymania cząstek o średniej wielkości poniżej 3 mm, po czym do zmielonej zawiesiny dodaje się roztwór
PL 194 582 B1 zagęstnika, środka konserwującego i ewentualnie roztwór barwnika. Całość krótko miesza się w celu rozprowadzenia obu tych składników w zawiesinie.
Postępując sposobem według wynalazku łatwo, w procesie przebiegającym szybko i bez nadmiernego zużycia energii, a więc tanio, uzyskuje się środek grzybobójczy o wysokiej aktywności, płynny, niesflokulowany, trwały podczas dwuletniego magazynowania, o niskiej lepkości mimo znacznego rozdrobnienia cząstek substancji biologicznie czynnych, bez konieczności dodawania na etapie jego wytwarzania środków przeciwdziałających flokulacji.
P r zykła d I
Do mieszalnika wyposażonego w mieszadło wprowadza się wodę w ilości 34,11 kg i przy włączonym mieszadle dodaje dyspergator z grupy oksyetylenowanych tristyrylofenoli (Soprophor FL) w ilości 4,00 kg, a po jego rozpuszczeniu dodaje się mocznik w ilości 4,08 kg. Całość miesza się do rozpuszczenia się mocznika, po czym dodaje się 40,82 kg karboksyny (98%) i po jej zdyspergowaniu otrzymaną zawiesinę podaje się na młyn perełkowy w celu zmielenia. Zmieloną płynną masę stabilizuje się dodając 0,18 kg emulsji silikonowej (SAG 220), 10,00 kg 2% roztworu zagęstnika z grupy polisacharydów (Kelzan S) z dodatkiem 0,01 kg środka konserwującego (Proxel GXL) i 6,80 kg 2% roztworu Rodaminy B. Otrzymuje się 100,00 kg środka grzybobójczego o zawartości 40% karboksyny, płynnego, stabilnego w czasie długotrwałego magazynowania. Środek zawiera 4,08% mocznika. W tabeli 1 przedstawiono własności fizykochemiczne środka otrzymanego w/g przykładu l w porównaniu z własnościami środka otrzymywanego znaną metodą i zawierającego taką samą ilość karboksyny. Stosunek wagowy mocznika do karboksyny wynosi jak 1:10.
T a b e l a 1
Własności fizykochemiczne zawiesiny przed mieleniem
Środek Czas zwilżania w procesie otrzymywania zawiesiny do mielenia, min. Szybkość mieszania, obr/min Lepkość zawiesiny do mielenia w 20°C, mPa-s Lepkość gotowego środka w 20°C, mPa-s Trwałość w czasie magazynowania
Warstwa cieczy u góry Zagęszczenie na dnie
Środek otrzymywany znaną metodą ok. 6 min 7000 2200 3000-4000 3% brak
Środek wg wynalazku otrzymywany wg przykładu I ok. 2 min. 7000 95 1000-2000 3% brak
P r z y k ł a d II
Do mieszalnika wyposażonego w mieszadło wprowadza się wodę w ilości 34,32 kg i przy włączonym mieszadle dodaje dyspergator z grupy oksyetylenowanych tristyrylofenoli (Soprophor FL) w ilości 4,50 kg, a po jego rozpuszczeniu dodaje się mocznik w ilości 5,30 kg. Całość miesza się do rozpuszczenia się mocznika, po czym dodaje się 21,20 kg karboksyny (98%) i 21,20 kg tiuramu i po ich zdyspergowaniu otrzymaną zawiesinę podaje się na młyn perełkowy w celu zmielenia. Zmieloną płynną masę stabilizuje się dodając 0,17 kg emulsji silikonowej (SAG 220), 7,00 kg 2% roztworu zagęstnika z grupy polisacharydów (Kelzan S) z dodatkiem 0,01 kg środka konserwującego (Proxel GXL) i 6,30 kg 2% roztworu Rodaminy B. Otrzymuje się 100,00 kg środka grzybobójczego o zawartości 20,8% karboksyny i 20,8% tiuramu, płynnego, stabilnego w czasie długotrwałego magazynowania. Środek zawiera 5,3% mocznika. Stosunek wagowy mocznika do karboksyny wynosi jak 1:4.
P r z y k ł a d III
Własności biologiczne
Środek według wynalazku otrzymany według przykładu I i II badano w warunkach laboratoryjnych (ocena wizualna jakości zaprawiania nasion) oraz w warunkach szklarniowych (ocena zdolności kiełkowania nasion, przyrost zielonej masy). Zaprawiania ziarna środkiem otrzymanym według przykładów dokonano w szklanych kolbach Erlenmayera. Jakość zaprawiania oceniano wizualnie, biorąc pod uwagę stopień czystości ścianek kolb oraz równomierność pokrycia ziarna badanym środkiem stosując poniższe oznaczenia:
PL 194 582 B1 + + jakość zaprawiania b. dobra (ścianki kolb Erlenmayera po zaprawieniu ziarna przejrzyste, nasiona równomiernie wybarwione) + jkkoććabaaw/iania dobra (ślddyapprawyna ćciankach powodijjąee zmniejzeeniepreejrysstśćci szkła, pojedyncze ziarna nierównomiernie zaprawiane)
- zaprawienie słabe (wyraźny osad środka na ściankach kolby, brak jej przejrzystości, nasiona nierównomiernie pokryte środkiem do zaprawiania).
T ab ela 2
Ocena jakości zaprawiania nasion
Lp. Środek pszenica jęczmień
1. Środek według wynalazku zawierający karboksynę (przykład I) + + + +
2. Środek według wynalazku zawierający karboksynę z tiuramem (przykład II) + + + +
3. Środek według wynalazku zawierający karboksynę z karbendazymem + + + +
4. Środek grzybobójczy zawierający karboksynę i glikol - -
5. Środek grzybobójczy zawierający karboksynę z tiuramem i glikol + -
6. Środek grzybobójczy zawierający karboksynę z karbendazymem i glikol + +
P r z y k ł a d IV
W szklarni do ziemi ogrodniczej wysiano odpowiednie ilości nasion (pszenica, jęczmień) niezaprawionycC (kontrola), zaprawionych znanym środkiem według wynalazku. Po 14 dniach od wysiewu obliczono ilość wyrośniętych z nasion roślin (siewek), a następnie rośliny ścięto i oznaczano ciężar całej zielonej masy. Wyniki podano w % w stosunku do kontroli (tabela 3,4,5).
T ab ela 3
Ocena wpływu środka według wynalazku na przyrost zielonej masy siewek (kondycja roślin). Procent w stosunku do kontroli bez zaprawiania.
Lp. Środek Przyrost zielonej masy
pszenica jęczmień owies
1. Środek według wynalazku otrzymany jak w przykładzie I zawierający mocznik 101,2 104,0 121,0
2. Karboksyna + glikol 98,8 90,9 113,1
T ab ela 4
Ocena wpływu środka według wynalazku (otrzymanego jak w przykładzie 2) na przyrost zielonej masy siewek (kondycja roślin).
Procent w stosunku do kontroli bez zaprawiania.
Lp. Środek Przyrost zielonej masy
pszenica jęczmień
1. Środek według wynalazku otrzymany jak w przykładzie II zawierający mocznik 121,2 129,3
2. Karboksyna + karbendazym + glikol 101,0 119,2
PL 194 582 B1
T ab ela 5
Ocena wpływu środka według wynalazku na przyrost zielonej masy siewek (kondycja roślin). Procent w stosunku do kontroli bez zaprawiania.
Lp. Środek Przyrost zielonej masy
pszenica jęczmień
1. Środek według wynalazku otrzymany jak w przykładzie I zawierający mocznik 113,5 100
2. Środek grzybobójczy zawierający karboksynę i glikol 101,1 83,4
Środek według wynalazku wykazał bardzo korzystne własności biologiczne. Zastosowany jako zaprawa nasienna w szczególny sposób wpłynął korzystnie na równomierność zaprawiania ziarna, tym samym wykazał dodatni wpływ na przyrost zielonej masy (kondycję siewek roślin).

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób wytwarzania środka grzybobójczego w postaci stężonej zawiesiny wodnej zawierającego jako substancję biologicznie czynną karboksynę lub jej mieszaninę z tiuramem lub z karbendazymem oraz środki powierzchniowo czynne pełniące funkcję dyspergatorów i zwilżaczy, środki zagęszczające i konserwujące, środki przeciw pienieniu, poprzez zdyspergowanie substancji biologicznie czynnych w wodnym roztworze dyspergatorów i zwilżaczy, a następnie zmieleniu zawiesiny w młynku perełkowym do osiągnięcia średniej wielkości cząstek wynoszącej nie więcej niż 3 mm i ustabilizowanie otrzymanego środka roztworem zagęstnika z dodatkiem środka konserwującego i ewentualnie barwnika, znamienny tym, że do roztworu wodnego dyspergatorów i zwilżaczy, przed dodaniem karboksyny lub jej mieszaniny z tiuramem lub z karbendazymem dodaje się mocznika w ilości od 4,0 do 5,5 części wagowych na 100 części wagowych środka i w proporcji do karboksyny jak 1 : 4 do 1 : 10.
PL337599A 1999-12-30 1999-12-30 Sposób wytwarzania środka grzybobójczego zawierającego karboksynę w postaci stężonej zawiesiny wodnej PL194582B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL337599A PL194582B1 (pl) 1999-12-30 1999-12-30 Sposób wytwarzania środka grzybobójczego zawierającego karboksynę w postaci stężonej zawiesiny wodnej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL337599A PL194582B1 (pl) 1999-12-30 1999-12-30 Sposób wytwarzania środka grzybobójczego zawierającego karboksynę w postaci stężonej zawiesiny wodnej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL337599A1 PL337599A1 (en) 2001-07-02
PL194582B1 true PL194582B1 (pl) 2007-06-29

Family

ID=20075783

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL337599A PL194582B1 (pl) 1999-12-30 1999-12-30 Sposób wytwarzania środka grzybobójczego zawierającego karboksynę w postaci stężonej zawiesiny wodnej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL194582B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL337599A1 (en) 2001-07-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL170465B1 (pl) Sposób i urzadzenie do zaprawiania nasion PL PL PL PL PL
EP3687961B1 (en) High solids suspension fertilizer
CN101248793B (zh) 含有吡唑醚菌酯和多抗霉素的杀菌组合物及其应用
CN106993625B (zh) 一种植物生长调节剂
CN107197864A (zh) 一种含增产胺的植物生长调节组合物
CN109258631A (zh) 悬浮剂及其制备方法
CN110959614A (zh) 一种植物生长调节剂及其制备方法和应用
CN105265430A (zh) 壳寡糖用于缓解戊唑醇种衣剂药害
CN112088883A (zh) 一种防治马铃薯黑胫病种衣剂的制备方法及应用
CN101248795A (zh) 含有吡唑醚菌酯和福美双的杀菌组合物及其应用
PL194582B1 (pl) Sposób wytwarzania środka grzybobójczego zawierającego karboksynę w postaci stężonej zawiesiny wodnej
CA2932027C (en) Water-dispersible plant growth regulating concentrate and processes for making and using same
CN1150823C (zh) 用于促进果实增大的植物生长调节组合物
EP1018872A1 (en) Pesticide dispersant
CN104968190B (zh) 可湿润的泥煤苔、制备方法和使用方法
JP4160301B2 (ja) 低溶解性および低安定性の水添加剤の水性懸濁液
CA1150625A (en) Fungicidal mixtures
EP1077029B1 (en) Oil in water flowable pesticide formulation
NO821892L (no) Fremgangsmaate og middel for behandling av froe.
KR102007062B1 (ko) 벼 종자의 발아 촉진 방법 및 벼의 재배 방법
CN109452279A (zh) 一种植物生根组合物、制剂及其应用
JPH07233015A (ja) 種子病害防除のための吹付け用水和剤
KR100359383B1 (ko) 수용성 무독성 분말 도배 풀 조성물 및 그 제조방법
CN109463392A (zh) 一种呋虫胺油基种衣剂及其制备方法
EP1492400B1 (en) Flowering stimulant composition using nitrobenzene