PL192396B1 - Urządzenie do osuszania materiałów cząsteczkowych zawieszonych w parze przegrzanej - Google Patents

Urządzenie do osuszania materiałów cząsteczkowych zawieszonych w parze przegrzanej

Info

Publication number
PL192396B1
PL192396B1 PL343354A PL34335499A PL192396B1 PL 192396 B1 PL192396 B1 PL 192396B1 PL 343354 A PL343354 A PL 343354A PL 34335499 A PL34335499 A PL 34335499A PL 192396 B1 PL192396 B1 PL 192396B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cyclone
steam
container
chambers
chamber
Prior art date
Application number
PL343354A
Other languages
English (en)
Other versions
PL343354A1 (en
Inventor
Arne Sloth Jensen
Original Assignee
Asj Holding Aps
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26063597&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL192396(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Asj Holding Aps filed Critical Asj Holding Aps
Publication of PL343354A1 publication Critical patent/PL343354A1/xx
Publication of PL192396B1 publication Critical patent/PL192396B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F26DRYING
    • F26BDRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
    • F26B25/00Details of general application not covered by group F26B21/00 or F26B23/00
    • F26B25/005Treatment of dryer exhaust gases
    • F26B25/007Dust filtering; Exhaust dust filters
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F26DRYING
    • F26BDRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
    • F26B17/00Machines or apparatus for drying materials in loose, plastic, or fluidised form, e.g. granules, staple fibres, with progressive movement
    • F26B17/10Machines or apparatus for drying materials in loose, plastic, or fluidised form, e.g. granules, staple fibres, with progressive movement with movement performed by fluid currents, e.g. issuing from a nozzle, e.g. pneumatic, flash, vortex or entrainment dryers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Drying Of Solid Materials (AREA)
  • Cyclones (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do osuszania materialów czasteczkowych zawieszonych w parze przegrzanej zawierajace zamkniety pojemnik majacy dolna czesc cylindryczna polaczona ze stozkowa czescia przejsciowa, która z kolei jest polaczona z górna czescia cylindryczna majaca wieksza srednice niz dolna czesc cylindryczna, przy czym w centralnej czesci po- jemnika znajduje sie wymiennik ciepla, ponizej którego jest umieszczona dmuchawa odsrodkowa do transportu pary przegrzanej z wymiennika ciepla umieszczonego w dolnej czesci cylindrycznej urzadzenia i do transportowania przegrza- nej pary w pojemniku przez dno przepuszczalne dla pary, zas dookola czesci centralnej pojemnika z wymiennikiem ciepla sa umieszczone szeregi otwartych do góry, podluznych i zasadni- czo pionowych komór technologicznych, przy czym pierwsza komora ma wlot dla materialu czasteczkowego, a ostatnia komora, która jest komora wyrzutowa z zespolem wylotowym dla osuszonego materialu, której dno jest nieprzepuszczalne dla pary, natomiast dna pozostalych komór technologicznych sa przepuszczalne dla pary, a ponadto komory technologiczne, które znajduja sie obok siebie, sa otwarte na górnych koncach naprzeciwko wspólnej strefy przejsciowej, a ich dna sa pola- czone otworami umieszczonymi na dolnych koncach komór technologicznych, natomiast w górnej czesci cylindrycznej pojemnika jest umieszczony cyklon do oddzielania pylu od pary, znamienne tym, ze w górnej czesci cyklonu (8) sa umieszczone otwory (14) do odbierania ..................................... PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do osuszania materiałów cząsteczkowych zawieszonych w parze przegrzanej.
Znane jest urządzenie do osuszania materiałów cząsteczkowych, które zawiera pojemnik mający dolną część cylindryczną, która poprzez stożkową część przejściową jest połączona z górną częścią cylindryczną o większej średnicy. W centralnej części pojemnika znajduje się wymiennik ciepła, a poniżej niego element do przenoszenia pary, na przykład w postaci dmuchawy, takiej jak dmuchawa odśrodkowa. Pojemnik zawiera szereg otwartych do góry, wydłużonych i zasadniczo pionowych komór technologicznych. Ostatnia z tych komór technologicznych posiada zamknięte dno nieprzepuszczalne dla pary i jest komorą wyrzutową, podczas kiedy pozostałe posiadają dno, przez które może przedostawać się para. Komory technologiczne, które leżą jedna obok drugiej, są otwarte na górze naprzeciw wspólnej strefy przejściowej, a na dole są ze sobą połączone za pomocą otworów usytuowanych na dolnych końcach komór. Materiał cząsteczkowy jest wprowadzany do pierwszej z komór technologicznych, po czym jest osuszany podczas przechodzenia przez komory technologiczne za pomocą pary przegrzanej, która jest wydmuchiwana z wymiennika ciepła za pomocą elementu przenoszącego parę przez przepuszczalne dna komór tak, że materiał cząsteczkowy może, przechodzić przez wspomniane otwory z jednej komory technologicznej do następnej. W górnej części cylindrycznej pojemnika znajduje się układ odpylający w postaci cyklonu do oczyszczania pary przed dalszym jej przetransportowaniem.
Materiał, który ma być osuszony, jest wprowadzany do pierwszej z komór technologicznych, gdzie jest wprawiany w ruch wirowy za pomocą pary, która przepływa do góry przez przepuszczalne dla pary dno komory. Najcięższe cząsteczki przechodzą z jednej komory technologicznej do następnej przez otwory w dnie. Lżejsze cząsteczki są wdmuchiwane do części stożkowej, która jest podobnie podzielona na komory. Ponadto komory te są podzielone pochylonymi płytami, które tworzą powierzchnie stożkowe. Naprzeciw najniższych części powierzchni stożkowych znajdują się otwory pomiędzy komorami technologicznymi, do których materiał jest wprowadzany przez prowadnice umieszczone na powierzchniach stożkowych. Nad komorami znajduje się wspólna strefa, w której materiał także jest przesuwany do przodu, w kierunku komory wyrzutowej. W przeciwieństwie do pozostałych komór para nie przepływa do góry przez dno komory wyrzutowej. W rezultacie wszystkie produkty, które osiągają tę komorę, opadają do dołu na dno, skąd są odprowadzane.
Urządzenie tego typu jest znane, na przykład, ze zgłoszenia patentowego DK nr 156 974, zgłoszenia patentowego EP nr 537 262, oraz zgłoszenia patentowego EP nr 537 263.
W artykule Arne Sloth Jensen w International Sugar Journal, z grudnia 1992, vol. 94, nr 1127 zostało opisane urządzenie do osuszania miazgi z buraków cukrowych. Osuszona miazga z buraków cukrowych jest normalnie wykorzystywana jako pasza dla bydła. Dokładniej mówiąc urządzenie znajduje konkretne zastosowanie w przemyśle cukrowniczym. W tej jak również w innych gałęziach przemysłu urządzenie umożliwia osuszanie bez utleniania wyrobu i bez wpływu środowiska, gdyż osuszanie przebiega w zamkniętym pojemniku, w tym przypadku pod ciśnieniem. W rezultacie nic nie ucieka do atmosfery, w przeciwieństwie do tradycyjnych suszarek typu bębnowego, których woń czuć z odległości około 20 km. Woda, która jest usuwana z wilgotnego wyrobu, opuszcza suszarkę jako para. Para ta zawiera całą energię, która jest używana do osuszania, oraz może być wykorzystana w fabryce jako para technologiczna. Normalny zakład cukrowniczy oszczędza w ten sposób pomiędzy 50 i 120 ton paliwa olejowego dziennie, albo odpowiadającą mu ilość innego paliwa. Ponadto sposób ten umożliwia zakładowi cukrowniczemu utrzymywanie przebiegu całości produkcji przy wykorzystaniu paliwa biologicznego, poprzez spalanie osuszonych odpadów z procesu technologicznego, przy czym odpady te w osuszonej postaci zawierają więcej energii niż wymaga zakład cukrowniczy. W takim przypadku oszczędności ilości paliwa są w przybliżeniu trzy razy większe.
Znane urządzenie może być także stosowane do osuszania wiórów drzewnych albo innych wilgotnych paliw, dzięki czemu zwiększa się ogólne oszczędności energetyczne.
Pożądane jest jednak zwiększenie wydajności urządzenia tak, że wydajność jest zwiększana w stosunku do kosztu urządzenia, gdyż względnie wysoka cena znanego urządzenia w stosunku do jego wydajności jest najważniejszą wadą znanego urządzenia.
Dla znanego urządzenia wydajność jest mniej więcej proporcjonalna do cyrkulującego przepływu pary. W dotychczasowej znanej konstrukcji urządzenia, gdzie podawanie pary do cyklonu przebiega na dole cyklonu, przepływ strumienia nie może być zwiększony bez równoczesnego spowodowania
PL 192 396 B1 porwania wraz z parą niedopuszczalnie dużej ilości materiału cząsteczkowego do cyklonu odpylającego. Stąd ten materiał cząsteczkowy wychodzi z urządzenia bez odpowiedniego osuszenia i dlatego pogorszona jest jakość produktu.
Tak więc celem wynalazku jest dostarczenie urządzenia do osuszania materiałów cząsteczkowych zawieszonych w parze przegrzanej.
Urządzenie do osuszania materiałów cząsteczkowych zawieszonych w parze przegrzanej zawierające zamknięty pojemnik mający dolną część cylindryczną połączoną ze stożkową częścią przejściową, która z kolei jest połączona z górną częścią cylindryczną mającą większą średnicę niż dolna część cylindryczna, przy czym w centralnej części pojemnika znajduje się wymiennik ciepła, poniżej którego jest umieszczona dmuchawa odśrodkowa do transportu pary przegrzanej z wymiennika ciepła umieszczonego w dolnej części cylindrycznej urządzenia i do transportowania przegrzanej pary w pojemniku przez dno przepuszczalne dla pary, zaś dookoła części centralnej pojemnika z wymiennikiem ciepła są umieszczone szeregi otwartych do góry, podłużnych i zasadniczo pionowych komór technologicznych, przy czym pierwsza komora ma wlot dla materiału cząsteczkowego, a ostatnia komora, która jest komorą wyrzutową z zespołem wylotowym dla osuszonego materiału, której dno jest nieprzepuszczalne dla pary, natomiast dna pozostałych komór technologicznych są przepuszczalne dla pary, a ponadto komory technologiczne, które znajdują się obok siebie, są otwarte na górnych końcach naprzeciwko wspólnej strefy przejściowej, a ich dna są połączone otworami umieszczonymi na dolnych końcach komór technologicznych, natomiast w górnej części cylindrycznej pojemnika jest umieszczony cyklon do oddzielania pyłu od pary według wynalazku charakteryzuje się tym, że w górnej części cyklonu są umieszczone otwory do odbierania co najmniej połowy pary i pyłu.
Korzystnie otwory cyklonu są umieszczone zasadniczo w obszarze powyżej ostatnich komór technologicznych i komory wyrzutowej.
Korzystnie pomiędzy cyklonem a zewnętrzną ścianką pojemnika są umieszczone płyty, przy czym płyty mają kształt cylindryczny i są umieszczone współśrodkowo.
Korzystnie w dolnej części cyklonu jest umieszczony otwór odprowadzający pył.
Korzystnie z otworem jest połączona rura wyrzutowa, która jest połączona z komorą wyrzutową.
Dzięki rozwiązaniu według wynalazku, urządzenie posiada większą wydajność osuszania niż urządzenie znanego typu, bez powodowania zwiększenia kosztu urządzenia, oraz bez pogarszania jakości wykończonego wyrobu.
Cel ten jest osiągnięty w taki sposób, że przynajmniej większa część pary dostarczanej ze wspólnej strefy przejściowej do cyklonu jest doprowadzana do jego górnej części.
Urządzenie może więc pracować z większym cyrkulującym strumieniem pary, gdyż w pojemniku dookoła cyklonu odpylającego znajduje się komora o dużej objętości, która uczestniczy w odpylaniu. Jest to powodowane przez nie dostarczanie pary, albo dostarczanie tylko w małym stopniu, na dół cyklonu, co dotąd było praktykowane, ale przez dostarczanie przynajmniej większej ilości pary, a co najmniej jej połowy, do górnej części cyklonu. Dowiodło to, niespodziewanie, że można nie dostarczać pary na dół cyklonu a mimo to nie spowoduje to powstania blokady materiału cząsteczkowego. W urządzeniu według wynalazku materiał wilgotnego produktu, który jest odprowadzany z góry komór technologicznych, zwłaszcza z pierwszej komory technologicznej, nie osiąga cyklonu. Zamiast tego, oraz w rezultacie siły odśrodkowej, która pojawia się kiedy cząsteczki są przenoszone dookoła wraz z przepływem strumienia pary w najwyższej części pojemnika naokoło cyklonu i naprzód, w kierunku źródła pary dla cyklonu, cząsteczki te uderzają w zewnętrzną ściankę pojemnika. Na zewnętrznej ściance tworzą warstwę, która zsuwa się w dół i z powrotem do komór technologicznych. Osuszany jest więc tylko pył, który jest przenoszony wraz ze strumieniem pary do cyklonu.
Wynalazek wykazał więc, że przepływ pary może być zwiększony do takiego stopnia, że wydajność urządzenia jest powiększona o 20 - 25%, bez zwiększania kosztu urządzenia, oraz bez pogarszania jakości wykończonego wyrobu.
Przy odpowiednim ukształtowaniu urządzenia podawanie pary ze wspólnej strefy przejściowej do cyklonu ma miejsce w obszarze, który znajduje się zasadniczo bezpośrednio nad ostatnimi komorami, to znaczy ostatnimi komorami technologicznymi i komorą wyrzutową. Jest więc zapewnione, że wilgotne cząsteczki przenoszone z komór technologicznych, a zwłaszcza z pierwszych komór technologicznych, nie są zdolne do przejścia bezpośrednio do cyklonu, ale przemieszczają się dookoła niego tak, że następuje oddzielenie tych cząsteczek.
Mniejszą część strumienia pary, to znaczy mniej niż połowę dostarcza się do dolnej części cyklonu, ale można także dokonać wyboru i całą parę dostarczać w górnej części cyklonu.
PL 192 396 B1
Oddzielanie cząsteczek, które jest wykonywane w obszarze dookoła cyklonu, można wzmocnić poprzez zawieszenie cylindrycznych albo spiralnych płyt zwisających do dołu z wierzchu pojemnika tak, że płyty są rozmieszczone całkowicie albo częściowo dookoła cyklonu w pojemniku ciśnieniowym. Kiedy para przepływa naokoło pomiędzy tymi koncentrycznymi albo spiralnymi płytami do przodu, w kierunku cyklonu, to na wewnętrznych bokach tych płyt tworzy się warstwa materiału cząsteczkowego, która zsuwa się do dołu i z powrotem do komór technologicznych.
Korzystnym rozwiązaniem jest wykonanie otworów w cylindrycznych płytach tak, że para przepływa do przodu do otworu dostarczającego parę w cyklonie.
Korzystnym rozwiązaniem jest także ukształtowanie dna cyklonu z otworem wyrzutowym dla oddzielonego pyłu, przy czym ten otwór wyrzutowy jest także połączony z rurą, przy czym wspomniana rura odprowadza oddzielony pył do dołu, do komory wyrzutowej, skąd pył jest wyprowadzany na zewnątrz, razem z pozostałym osuszonym materiałem produktu.
Przedmiot zgłoszenia jest opisany w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój pionowy urządzenia według wynalazku, przy czym wspomniany przekrój został wykonany wzdłuż linii I-I z fig. 2; oraz fig. 2 - przekrój poziomy przez najwyższą część urządzenia, przy czym wspomniany przekrój został wykonany wzdłuż linii II-II z fig. 1.
Figura 1 przedstawia w przekroju urządzenie do osuszania wilgotnego materiału w postaci cząsteczkowej, przy czym wspomniany materiał może zawierać cząsteczki, które mają niejednolite rozmiary. Urządzenie zawiera cylindryczny pojemnik 1, który może być zbiornikiem ciśnieniowym, gdyż proces osuszania materiału może być korzystnie wykonywany pod ciśnieniem. Na samym dole pojemnik 1 posiada dolną część cylindryczną A, która jest zamknięta od spodu, a która poprzez stożkową część przejściową B przechodzi w górną część cylindryczną C, która jest zamknięta na górze. W dolnej części cylindrycznej A i stożkowej części przejściowej B znajduje się szereg wydłużonych, zasadniczo pionowych stref technologicznych, które są nazywane komorami technologicznymi 2. Komory technologiczne 2, których może być wewnątrz pojemnika 1 na przykład szesnaście, są rozmieszczone dookoła wymiennika ciepła 3, który jest umieszczony w środku pojemnika 1.
Podczas prowadzenia procesu osuszania materiał cząsteczkowy, które może w szczególności składać się z cząsteczek o różnych rozmiarach, transportuje się do przodu przez komory technologiczne 2 w taki sposób, że materiał dostarcza się do pierwszej komory technologicznej 2 i usuwa się z ostatniej komory technologicznej nazywanej komorą wyrzutową 4. Za wyjątkiem komory wyrzutowej 4 wszystkie komory technologiczne 2 posiadają dno 5, przez które może przepływać strumień pary. Natomiast dno komory wyrzutowej 4 jest nieprzepuszczalne dla pary. Proces osuszania materiału cząsteczkowego przebiega więc we wszystkich komorach technologicznych 2, za wyjątkiem komory wyrzutowej 4 w taki sposób, że strumień pary przegrzanej przeprowadza się przez dmuchawę odśrodkową 6 umieszczoną pod wymiennikiem ciepła 3, której koło kieruje strumień pary w kierunku do góry przez przepuszczalne dla pary dna 5 komór technologicznych 2. Tutaj strumień pary nadaje ruch wirowy materiałowi cząsteczkowemu, dzięki czemu następuje osuszanie cząsteczek.
Jak wspomniano, pojemnik 1 jest podzielony na komory zarówno w dolnej części cylindrycznej A jak i stożkowej części przejściowej B, a w górnej części cylindrycznej C pojemnik 1 tworzy wspólną strefę 13, która nie jest podzielona na komory. W komorach technologicznych 2 w stożkowej części przejściowej B umieszczone są stożkowe płyty 7, które mogą być podgrzewane. Oprócz rozprowadzania strumienia pary płynącej przez komory technologiczne 2 do góry, do wspólnej strefy przejściowej 13, stożkowe płyty 7 służą też do wychwytywania przenoszonych przez parę cząsteczek i sprowadzania ich z powrotem na dół.
W górnej części cylindrycznej C urządzenia jest umieszczony także cyklon 8, który służy do oddzielania cząsteczek pyłu, które zostały porwane przez strumień pary. Cyklon 8 stanowi część cylindrycznego pojemnika 1 a jego część dolna jest zasadniczo zamknięta. Parę wprowadza się do cyklonu 8 przez otwory 14, tak jak to pokazano na fig. 2. Otwory 14 są utworzone poprzez umieszczenie na wlocie do cyklonu 8 pewnej ilości łopatek 22 (w przedstawionym przykładzie wykonania czterech łopatek). Para wpływa do cyklonu 8 pomiędzy łopatkami 22 tak, że powstaje pole wirowe. Jak pokazano na fig. 1 i 2, otwory 14 są umieszczone w górnej części cyklonu 8 i to w tej części cyklonu 8, która leży w obszarze tuż powyżej ostatnich komór technologicznych 2 i komory wyrzutowej 4, to znaczy znajdują się powyżej tych komór technologicznych 2, które są umieszczone najdalej od tych komór technologicznych 2, w których przetwarza się większość wilgotnego materiału.
PL 192 396 B1
W pojemniku 1 w obszarze dookoła cyklonu 8 zawieszona jest pewna ilość cylindrycznych płyt 15, które służą do kierowania strumienia pary, kiedy przepływa on w kierunku cyklonu 8. Poza obszarem leżącym naprzeciwko otworów 14 i prowadzącym do cyklonu 8 osiągają one wierzch pojemnika 1. Jak widać na fig. 1, istnieje pewna odległość do wierzchu pojemnika 1 tak, że powstają otwory 23, jak pokazano na fig. 2, przez które strumień pary płynie do cyklonu 8. Jak także pokazano na fig. 2, pomiędzy cyklonem 8 i zewnętrzną ścianką 26 pojemnika 1 jest umieszczona w układzie promieniowym płyta oporowa 24 tak, że strumienie pary nie mogą dalej podążać dookoła cyklonu 8, ale są zawracane w kierunku otworów 14 cyklonu 8.
Zamiast ukształtowania płyt 15 jako koncentrycznie ustawionych powierzchni cylindrycznych, jak pokazano na fig. 2, płyty w obszarze dookoła cyklonu mogą mieć kształt odcinków spirali albo mogą być w postaci śrubowej. Płyty te mogą być ustawione w taki sposób, że kształtuje się całkowicie albo częściowo śrubowy kanał dla pary prowadzący w kierunku otworów 14 w cyklonie 8. W związku z tym kształt śrubowy oznacza to, że kanał prowadzący w kierunku przepływu strumienia pary charakteryzuje się zmniejszającą się odległością od cyklonu.
Jak pokazano na fig. 1, cyklon 8 posiada zamknięte dno, w którym jest jednak umieszczony otwór wyrzutowy 16 dla oddzielonego pyłu. Otwór wyrzutowy 16, który jest także pokazany liniami przerywanymi na fig. 2, jest połączony z rurą wyrzutową 9, która prowadzi w kierunku do dołu do komór technologicznych 2, a zwłaszcza do komory wyrzutowej 4. Rura wyrzutowa 9, która jak pokazano na fig. 1 jest zakończona stożkiem wylotowym 27. A ponadto jest wyposażona w pierścieniowy ejektor 17, który jest napędzany parą energetyczną, oraz który służy do przezwyciężania różnicy ciśnień pomiędzy wnętrzem cyklonu 8 i komorą wyrzutową 4.
Poniżej zostanie bardziej szczegółowo opisane działanie urządzenia jak również indywidualnych części urządzenia.
Wilgotny materiał cząsteczkowy dostarcza się do urządzenia w ciągły sposób przez otwór 28 prowadzący do pierwszej komory technologicznej 2, tak jak pokazano strzałką 10. W komorach technologicznych 2 materiał cząsteczkowy doprowadza się do ruchu wirowego za pomocą przepływającej do góry pary przegrzanej, która jest wdmuchiwana przez przepuszczalne dla pary dna 5 za pomocą koła dmuchawy odśrodkowej 6. Ruch wirowy materiału cząsteczkowego podtrzymuje się za pomocą elementów 20 o przekroju trójkątnym, które są umieszczone na dole komór technologicznych 2 w kierunku środka urządzenia. Cyrkulująca para przekazuje ciepło materiałowi cząsteczkowemu, dzięki czemu woda (i/lub inne ciecze) odparowuje. Materiał cząsteczkowy przechodzi przez otwory 11 znajdujące się w ściankach pomiędzy komorami technologicznymi 2, w ich dolnej części z jednej komory do następnej, przy czym materiał podobnie przechodzi z jednej komory do następnej przez otwory 12 znajdujące się w ściankach komór, przy czym otwory 12 są umieszczone w najniższej części stożkowej części przejściowej B, tak jak pokazano na fig. 1. Ponadto materiał cząsteczkowy jest przenoszony przez parę aż do wspólnej strefy 13, gdzie może przejść dalej i opaść na dół do następnej komory technologicznej 2.
Para wypływa z komór technologicznych 2 z prędkością, która powoduje porywanie przez nią cząsteczek, a zwłaszcza cząsteczek pyłu, a z powodu względnie dużej prędkości pary, także większych cząsteczek, które nie zostały wystarczająco osuszone. Parę dostarcza się do cyklonu 8 przez otwory 14, które jak wspomniano są korzystnie umieszczone powyżej ostatnich komór technologicznych 2 w urządzeniu. W rezultacie para, która unosi się z pierwszych komór technologicznych 2, w której znajdują się zwłaszcza cząsteczki wilgotne, jest zmuszana do przepływu dookoła cyklonu 8, w kierunku do góry, pomiędzy nim i zewnętrzną ścianką 26 pojemnika 1, osiągając otwory 14. Na drodze dookoła cyklonu 8 para przepływa pomiędzy koncentrycznie zawieszonymi, cylindrycznymi albo śrubowymi płytami 15, albo pomiędzy jedną z tych płyt 15 i zewnętrzną ścianką 29 cyklonu 8 albo zewnętrzną ścianką 26 pojemnika 1. Z powodu siły odśrodkowej największe (i najcięższe) cząsteczki przenoszone są na zewnątrz i uderzają w płyty 15 albo w zewnętrzną ściankę 26 pojemnika 1, gdzie cząsteczki tworzą warstwę, która osuwa się z powrotem do komór technologicznych 2. Dzięki temu, że najgrubsze cząsteczki są oddzielane przed cyklonem 8, więcej pary może cyrkulować w suszarce, bez przenoszenia zbyt wielu wilgotnych cząsteczek do cyklonu 8.
Cząsteczki pyłu, które osiągają wnętrze cyklonu 8 oddziela się w normalny sposób, gdyż za pomocą łopatek 22 jest wytwarzane pole wirowe. Oddzielone cząsteczki pyłu krążą na dole cyklonu 8 do czasu, aż osiągną otwór wyrzutowy 16. Z tego miejsca są odprowadzane rurą wyrzutową 9 do dołu do komory wyrzutowej 4, za pomocą pierścieniowego ejektora 17, który jest napędzany parą energetyczną
PL 192 396 B1 tak, że cząsteczki pyłu i część strumienia pary są zasysane do dołu, do stożka wylotowego 27 rury wyrzutowej 9.
Jak pokazano strzałkami 18, większość pary z cyklonu 8 przepływa przez otwory 30 i płynie w kierunku do dołu w wymienniku ciepła 3, gdyż para jest zasysana do dołu przez otwory 30 za pomocą wentylatora albo dmuchawy odśrodkowej 6. Po ponownym podgrzaniu pary w wymienniku ciepła 3 powraca ona do komór technologicznych 2. Mniejsza część pary, odpowiadająca ilości wody, która odparowuje z materiału cząsteczkowego, jest wypuszczana u góry cyklonu 8 przez otwór 31, jak pokazano strzałką 19. Para ta zawiera całą energię, która została wykorzystana do osuszania, a ponieważ jest ona całkowicie albo prawie wolna od pyłu i powietrza oraz znajduje się pod ciśnieniem, może ona być wykorzystana, na przykład, jako para technologiczna, albo też jej energia może być odzyskana w inny sposób. Za pomocą sposobu można osiągnąć prawie 100% odzysk tak, że osuszanie jako całość staje się neutralne z punktu widzenia zużycia energii.
Podczas prowadzenia procesu osuszania materiału w urządzeniu cząsteczki jak opisano przechodzą przez otwory 11 i 12 w ściankach komór do komory wyrzutowej 4, a cząsteczki osuszone w strefie wspólnej 13 i cząsteczki pyłu osuszone w cyklonie 8 także są doprowadzane do komory wyrzutowej 4. Jak pokazano na fig. 1, jest w niej umieszczony przenośnik ślimakowy 21, który wyprowadza osuszony materiał cząsteczkowy z urządzenia, jak pokazano strzałką 25.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do osuszania materiałów cząsteczkowych zawieszonych w parze przegrzanej zawierające zamknięty pojemnik mający dolną część cylindryczną połączoną ze stożkową częścią przejściową, która z kolei jest połączona z górną częścią cylindryczną mającą większą średnicę niż dolna część cylindryczna, przy czym w centralnej części pojemnika znajduje się wymiennik ciepła, poniżej którego jest umieszczona dmuchawa odśrodkowa do transportu pary przegrzanej z wymiennika ciepła umieszczonego w dolnej części cylindrycznej urządzenia i do transportowania przegrzanej pary w pojemniku przez dno przepuszczalne dla pary, zaś dookoła części centralnej pojemnika z wymiennikiem ciepła są umieszczone szeregi otwartych do góry, podłużnych i zasadniczo pionowych komór technologicznych, przy czym pierwsza komora ma wlot dla materiału cząsteczkowego, a ostatnia komora, która jest komorą wyrzutową z zespołem wylotowym dla osuszonego materiału, której dno jest nieprzepuszczalne dla pary, natomiast dna pozostałych komór technologicznych są przepuszczalne dla pary, a ponadto komory technologiczne, które znajdują się obok siebie, są otwarte na górnych końcach naprzeciwko wspólnej strefy przejściowej, a ich dna są połączone otworami umieszczonymi na dolnych końcach komór technologicznych, natomiast w górnej części cylindrycznej pojemnika jest umieszczony cyklon do oddzielania pyłu od pary, znamienne tym, że w górnej części cyklonu (8) są umieszczone otwory (14) do odbierania co najmniej połowy pary i pyłu.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że otwory (14) cyklonu (8) są umieszczone zasadniczo w obszarze powyżej ostatnich komór technologicznych (2) i komory wyrzutowej (4).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że pomiędzy cyklonem (8) a zewnętrzną ścianką (26) pojemnika (1) są umieszczone płyty (15), przy czym płyty (15) mają kształt cylindryczny i są umieszczone współśrodkowo.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że w dolnej części cyklonu (8) jest umieszczony otwór (16) odprowadzający pył.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że z otworem (16) jest połączona rura wyrzutowa (9), która jest połączona z komorą wyrzutową (4).
PL343354A 1998-04-06 1999-03-31 Urządzenie do osuszania materiałów cząsteczkowych zawieszonych w parze przegrzanej PL192396B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK48898 1998-04-06
DK199900241A DK173654B1 (da) 1998-04-06 1999-02-23 Apparat til tørring af fugtigt materiale i partikelform i overhedet damp
PCT/DK1999/000196 WO1999051924A1 (en) 1998-04-06 1999-03-31 Apparatus for the drying of moist particulate materials in superheated steam

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL343354A1 PL343354A1 (en) 2001-08-13
PL192396B1 true PL192396B1 (pl) 2006-10-31

Family

ID=26063597

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL343354A PL192396B1 (pl) 1998-04-06 1999-03-31 Urządzenie do osuszania materiałów cząsteczkowych zawieszonych w parze przegrzanej

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6438863B1 (pl)
EP (1) EP1070223B1 (pl)
AT (1) ATE289405T1 (pl)
AU (1) AU2922199A (pl)
DE (1) DE69923771C5 (pl)
DK (1) DK173654B1 (pl)
PL (1) PL192396B1 (pl)
RU (1) RU2271506C2 (pl)
WO (1) WO1999051924A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2278082T3 (es) * 2001-12-17 2007-08-01 Holm Christensen Biosystemer Aps Aparato para secar un producto particulado con un vapor sobrecalentado.
DE502007003463D1 (de) * 2007-02-09 2010-05-27 Braunschweigische Maschb Ansta Vorrichtung zum Entfernen von Fluiden und/oder Feststoffen
DE102007037605A1 (de) * 2007-08-07 2009-02-12 Mars Incorporated Verfahren und Vorrichtung zum Trocknen eines Materials
US8142727B2 (en) * 2008-12-09 2012-03-27 Eisenmann Corporation Valveless regenerative thermal oxidizer for treating closed loop dryer
EP2801778A1 (en) 2013-05-06 2014-11-12 ASJ-IPR ApS Method and system for drying particulate material
DE102014106122A1 (de) * 2014-04-30 2015-11-05 Bma Braunschweigische Maschinenbauanstalt Ag Wirbelschichtverdampfungstrockner
EP3009776A1 (en) 2014-10-15 2016-04-20 ASJ-IPR ApS An apparatus for drying bulk particulate material and a method of drying bulk particulate material
RU2603225C1 (ru) * 2015-07-02 2016-11-27 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Воронежский государственный университет инженерных технологий" (ФГБОУ ВО "ВГУИТ"). Установка для сушки дисперсных высоковлажных материалов
EP3460370A1 (en) 2017-09-22 2019-03-27 ASJ-IPR ApS Steam dryer inspection assembly
RU2706874C2 (ru) * 2017-12-29 2019-11-21 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Воронежский государственный университет инженерных технологий" (ФГБОУ ВО "ВГУИТ") Установка для сушки дисперсных высоковлажных материалов

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE716858A (pl) * 1967-06-30 1968-12-02
US3976018A (en) * 1975-02-14 1976-08-24 William Paul Boulet Dryer system
US4197660A (en) * 1975-12-24 1980-04-15 Hoechst Aktiengesellschaft Process for crystallizing and drying polyethylene terephthalate and apparatus to carry out said process
US4057909A (en) * 1976-02-13 1977-11-15 Raytheon Company Continuous drying hoods
US4458428A (en) * 1981-03-16 1984-07-10 Olin Corporation Glass batch pellet production and drying process and apparatus
US4499669A (en) * 1982-09-30 1985-02-19 Miller Hofft, Inc. Combination dryer and surge bin
DK156974C (da) 1984-02-24 1990-03-19 Danske Sukkerfab Fremgangsmaade og apparat til fjernelse af vaeske fra et fast, partikelformet materiale
US4746404A (en) * 1984-05-01 1988-05-24 Laakso Oliver A Chip presteaming and air washing
DK165290A (da) * 1990-07-09 1992-01-10 Dds Eng As Apparat til toerring af et vaeskeholdigt partikelformet materiale med overhedet damp
DK165190A (da) 1990-07-09 1992-01-10 Dds Eng As Apparat til toerring af et vaeskeholdigt partikelformet materiale med overhedet damp
AUPO546497A0 (en) * 1997-03-05 1997-03-27 Technological Resources Pty Limited Process vessel and method of treating a charge of material

Also Published As

Publication number Publication date
EP1070223B1 (en) 2005-02-16
DE69923771D1 (de) 2005-03-24
RU2003125204A (ru) 2005-02-27
WO1999051924A1 (en) 1999-10-14
DK173654B1 (da) 2001-05-21
AU2922199A (en) 1999-10-25
EP1070223A1 (en) 2001-01-24
US6438863B1 (en) 2002-08-27
DK199900241A (da) 1999-10-07
RU2271506C2 (ru) 2006-03-10
ATE289405T1 (de) 2005-03-15
PL343354A1 (en) 2001-08-13
DE69923771C5 (de) 2019-08-29
DE69923771T2 (de) 2005-07-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0153704B1 (en) Process and apparatus for removal of liquid from a solid particulate material
JP5164998B2 (ja) 流体および/または固体を除去するための装置
US20100102150A1 (en) Pulverized material producing system
US5647142A (en) Apparatus and process for drying a moist material dispersed or dispersible in a stream of drying gas
PL192396B1 (pl) Urządzenie do osuszania materiałów cząsteczkowych zawieszonych w parze przegrzanej
US20080189976A1 (en) Process and appliance for drying byproducts
US6154979A (en) Method and apparatus for the removal of liquid from particulate material
EP0537262B1 (en) Apparatus for drying a moist particulate material with superheated steam
US6122841A (en) Apparatus for the drying of moist particulate material in superheated steam
RU2079077C1 (ru) Установка для сушки влажного зернистого материала с помощью перегретого пара
US20220026146A1 (en) An Apparatus, A Bottom Plate Component And A Method For Drying Bulk Particulate Material
WO2001036887A1 (en) A fluidized bed apparatus
US2658615A (en) Separator drying method and apparatus for moisture carrying material
US1587582A (en) Apparatus for drying material
SU1002031A2 (ru) Вихрева камера дл проведени процессов тепло-массообмена
RU2454879C1 (ru) Способ получения рыбной муки и установка для получения рыбной муки
SE456181B (sv) Sett vid torkning av gods i fluidiserad bedd
CZ277938B6 (en) Apparatus for continuous drying of amorphous materials