PL190919B1 - Urządzenie wyświetlające - Google Patents

Urządzenie wyświetlające

Info

Publication number
PL190919B1
PL190919B1 PL335983A PL33598399A PL190919B1 PL 190919 B1 PL190919 B1 PL 190919B1 PL 335983 A PL335983 A PL 335983A PL 33598399 A PL33598399 A PL 33598399A PL 190919 B1 PL190919 B1 PL 190919B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
carrier
cam
lenses
distance
housing
Prior art date
Application number
PL335983A
Other languages
English (en)
Other versions
PL335983A1 (en
Inventor
Itzchak Bar-Yona
Original Assignee
M V T Multi Vision Tech Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by M V T Multi Vision Tech Ltd filed Critical M V T Multi Vision Tech Ltd
Priority to PL335983A priority Critical patent/PL190919B1/pl
Publication of PL335983A1 publication Critical patent/PL335983A1/xx
Publication of PL190919B1 publication Critical patent/PL190919B1/pl

Links

Landscapes

  • Illuminated Signs And Luminous Advertising (AREA)

Abstract

1. Urządzenie wyświetlające w szczególności urządzenie do wyświetlania dwóch lub więcej sekwencyjnie zmieniających się obrazów widocznych dla obserwatora, znamienne tym, że ma obudowę (4), której, co najmniej jedną ściankę (6) stanowi zestaw liniowych soczewek (8) mających dwuwypukłe czoła i płaską tylną powierzchnię, co najmniej jeden przemieszczalny lekki zasadniczo płaski nośnik (10) znaków zawierający wymienialny film/arkusz usytuowany wewnątrz obudowy (4) w odległości od tylnej powierzchni wymienionego zestawu, co najwyżej równej ogniskowej soczewek (8), wysokosprawny o małym zużyciu energii zasilany baterią (36) prądu stałego zespół napędowy (14) do okresowego przemieszczania nośnika (10) na odległość, co najmniej równą odległości pomiędzy dwiema przyległymi soczewkami (8) układu, który to zespół napędowy (14) ma silnik sprzężony z krzywką (18), część dolnego brzegu (22) nośnika (10), co najmniej pośrednio

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie wyświetlające, w szczególności, urządzenie do wyświetlania dwóch lub więcej sekwencyjnie zmieniających się obrazów widocznych dla obserwatora.
Urządzenia wyświetlające różnego rodzaju są znane. Urządzenia takie są używane do celów reklamowych, instrukcyjnych, do wskazywania kierunków, dla gier i dla wielu innych zastosowań. Urządzenia te zawierają zwykle pryzmy obracające się wokół osi lub alternatywnie projektory wyświetlające filmy w zamkniętym cyklu. Wszystkie takie urządzenia wymagają dla swej pracy pewnej ilości energii elektrycznej i dlatego też wymagają połączenia z siecią elektryczną. Urządzenia takie wymuszają pewien rozmiar wynikający ze złożoności koniecznych zespołów napędowych i innych części.
Podstawowa zasada optyczna przemieszczania kompleksowego wydruku litograficznego względem układu dwuwypukłych soczewek jest znana ze stanu techniki, przykładowo z opisu patentowego US 5 494 445, który ujawnia ogólną wiedzę dotyczącą przemiennego wyświetlania wielu obrazów. Jednakże wiedza ta nie jest dotychczas właściwie wykorzystana dla celów reklamowych. Istnieje potrzeba stworzenia dynamicznego, wieloobrazowego urządzenia wyświetlającego z przeznaczeniem dla centrów handlowych i innych miejsc, które byłoby zdolne do funkcjonowania bez względu na rozwiązanie zamocowania do ścian lub półek i które prezentowałoby informacje dotyczące sprzedawanych produktów.
Takie urządzenie wyświetlające powinno być zasilane samodzielnie i wolne od jakichkolwiek połączeń z przewodami sieci. Musi ono mieć zdolność do prezentowania obrazów o dużej rozróżnialności w szerokim zakresie kątów widoczności, niekiedy z obu stron, dla obserwatorów zbliżających się z różnych kierunków. Względy konserwacji wymagają czasu pracy, co najmniej 3 do 4 miesięcy bez wymiany baterii. Ogłoszenia reklamowe muszą być łatwo wymienialne przez niewykwalifikowanych pracowników, na miejscu, bez jakichkolwiek trudności. Urządzenie wyświetlające powinno być kosztowo efektywne, innymi słowy jego koszty nie powinny przekraczać ceny produktów, które reklamuje.
Przedmiot wynalazku ma zatem na celu dostarczenie prostego, niedrogiego urządzenia wyświetlającego opartego na zasadach optyki, które byłoby zdolne do sekwencyjnego wyświetlania wielu obrazów o dużej rozdzielczości i nie wymagałoby podłączenia do sieci elektrycznej.
Innym celem jest dostarczenie urządzenia wyświetlającego służącego do wyświetlania wielu małych lub dużych sekwencyjnie zmieniających się obrazów, które byłoby zdatne do pracy przez dłuższy okres czasu i byłoby zasilane z niezależnego źródła.
Kolejnym celem jest dostarczenie urządzenia reklamowego kosztowo efektywnego, w którym wyświetlane komunikaty byłyby łatwo wymienialne i mogłyby być zmieniane: przez niewykwalifikowanych konserwatorów nie mających przygotowania technicznego.
Urządzenie wyświetlające, w szczególności urządzenie do wyświetlania dwóch lub więcej sekwencyjnie zmieniających się obrazów według wynalazku ma obudowę, której, co najmniej jedną ściankę stanowi zestaw liniowych soczewek mających dwuwypukłe czoła i płaską tylną powierzchnię, co najmniej jeden przemieszczalny lekki zasadniczo płaski nośnik znaków zawierający wymienialny film/arkusz usytuowany wewnątrz obudowy w odległości od tylnej powierzchni wymienionego zestawu, co najwyżej równej ogniskowej soczewek, wysokosprawny o małym zużyciu energii zasilany baterią prądu stałego zespół napędowy do okresowego przemieszczania nośnika na odległość, co najmniej równą odległości pomiędzy dwiema przyległymi soczewkami układu. Zespół napędowy ma silnik sprzężony z krzywką, część dolnego brzegu nośnika, co najmniej pośrednio jest swobodnie zetknięta i jest podparta przez wymienioną krzywkę.
Nośnik stanowi wymienny film/arkusz.
Zespół napędowy stanowi silnik sprzężony z krzywką, brzeg nośnika jest oparty na krzywce przynajmniej pośrednio, a całkowite podniesienie krzywki jest zasadniczo równe żądanemu odcinkowi przemieszczenia nośnika.
Silnik może stanowić silnik elektryczny zasilany układem ogniw słonecznych.
Silnik może stanowić impulsowy silnik skokowy mający wałek.
Impulsowy silnik skokowy stanowi zespół wytwarzający impulsy obracające wałek wymienionego silnika o 180°. Prędkość obrotowa wałka wynosi od 2 do 4 obrotów na minutę.
Krzywkę może stanowić mimośród.
Krzywka może być zaopatrzona w obwodowo rozmieszczony obciążnik do równoważenia, co najmniej części ciężaru nośnika przy jego przemieszczaniu w kierunku do góry.
PL 190 919 B1
Nośnik jest półprzeźroczysty/przeźroczysty, tak aby umożliwić przechodzenie przezeń światła.
W odmianie urządzenia obudowa zawiera dwie równolegle, oddalone od siebie ścianki, z których każda wykonana jest z zestawu soczewek zaś nośnik zawiera znaki wyświetlane po obu jego stronach celem jednoczesnego wyświetlania obrazów po dwóch stronach urządzenia.
Obudowa może zawierać środki do mocowania urządzenia na półce. Urządzenie może też mieć w odmianie postać zegara ze zmieniającą się tarczą. Krzywka jest sztywno połączona z drugim wałkiem standardowego napędu zegara.
W kolejnej odmianie każda z soczewek układu jest liniową soczewką o przekroju poprzecznym zgodnym z przekrojem poprzecznym soczewki Fresnela. Układ soczewek jest liniowy i układ liniowych soczewek wyznacza czoło ścianki wytłoczonego pustego, dwuczęściowego panelu, którego tylna ścianka jest połączona z przednią za pomocą żeber.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest dostarczenie urządzenia z własnym zasilaniem, wyświetlającego, co najmniej dwa sekwencyjnie zmieniające się obrazy widoczne dla obserwatora.
Rozwiązanie według wynalazku objaśnione jest w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w przekroju poprzecznym, fig. 2 - nośnik znaków, w widoku od przodu, służący do wyświetlania zmieniających się obrazów, fig. 3 - urządzenie w widoku od przodu, wyświetlające literę „A”, fig. 4 - zespół napędowy i połączoną z nim krzywkę, w widoku z boku, w ujęciu schematycznym, fig. 5 - urządzenie w półwidoku od przodu - półprzekroju, z ujętym i ukazanym szczegółowo zespołem napędowym do uruchamiania krzywki według fig. 4, fig. 6 - urządzenie w innym przykładzie wykonania w przekroju poprzecznym, fig. 7 - urządzenie do wyświetlania w częściowym przekroju, od przodu, wraz z łącznikim mocującym do półki, fig. 8 - urządzenie z zegarem w widoku od przodu, fig. 9 - urządzenie z zegarem w przekroju poprzecznym, fig. 10 - inne urządzenie z zegarem w widoku od przodu, fig. 11 - inne urządzenie z zegarem w przekroju poprzecznym, fig. 11A - szczegół z fig. 11 w powiększeniu, fig. 12 - krzywkę wywołującą stopniowe przemieszczenie nośnika znaków, fig. 13 - układ liniowych soczewek, schematycznie w przekroju poprzecznym, mających przekrój poprzeczny odpowiadający soczewkom Fresnela znanym jako takie, fig. 14 - urządzenie wyświetlające zawierające układ soczewek pokazany na fig 13, w przekroju poprzecznym, fig. 15 urządzenie wyświetlające, w którym układ soczewek pokazany na fig 13 stanowi integralną część pustego wytłoczonego panelu, w przekroju poprzecznym.
Na fig. 1 do 3 przedstawione jest urządzenie wyświetlające 2 służące do wyświetlania dwóch lub więcej kolejno zmieniających się obrazów widocznych dla obserwatora nawet bez zmiany linii widzenia. Urządzenie 2 składa się z obudowy 4 mającej czołową ściankę 6 wyznaczoną przez zestaw soczewek 8. Soczewki mogą być usytuowane tak by uformować horyzontalny linearny układ, przedstawiony na fig. 1, albo alternatywnie mogą wyznaczać układ plastra miodu, sferyczny lub inny.
Za stałą czołową ścianką 6 usytuowany jest ruchomo lekki nośnik 10 znaków. Nośnik 10 ma formę arkusza lub filmu na jednej lub dwóch swoich powierzchniach, na których są nadrukowane znaki w sposób jako taki znany, na przykład z opisu patentowego US 5 100 330 lub 5 488 451 lub w jakikolwiek inny sposób. Zasada optyczna, na której oparte są takie sposoby polega na umożliwieniu widzialności każdego z wielu obrazów nadrukowanego na powierzchni/-ach półprzeźroczystego lub faktycznie przeźroczystego nośnika 10, na skutek minimalnego przemieszczania go względem zestawu soczewek 8.
Nośnik 10 może być z łatwością zastąpiony innym podobnym nośnikiem przez przewinięcie nośnika na zewnątrz poprzez szczelinę 11 i wsunięcie wymiennego nośnika. Może to być zrealizowane przez każdą osobę.
Jak widać na fig. 1 i 4, urządzenie 2 zawiera dalej komorę 12 usytuowaną na dnie obudowy 4, mieszczącą zasilany elektrycznie zespół napędowy 14 mający wyjściowy wałek 16. Szczegóły konstrukcji zespołu napędowego 14 opisane są poniżej.
Na wyjściowym wałku 16 osadzona jest krzywka - mimośród 18 widoczny lepiej na fig. 5, którego ograniczona część obrzeża jest tak usytuowana, aby wystawać do wewnątrz przedziału 20, w którym umieszczony jest nośnik 10, na skutek czego dolny brzeg 22 nośnika 10 styka się z dnem rowka 24 wykonanego wzdłuż obwodu mimośrodu 18. Nośnik 10 jest swobodnie podparty wewnątrz rowka 24, ale jest zabezpieczony przed wysunięciem się z mimośrodu 18, gdy ten ostatni obraca się.
Na fig. 5 pokazano mimośród 18 w widoku od czoła, z narysowanym dla celów poglądowych dłuższym promieniem R1 i krótszym promieniem R2, przy czym różnica pomiędzy nimi wyznacza odległość przemieszczenia nośnika 10.
PL 190 919 B1
Opcjonalnie mimośród 18 jest zaopatrzony w obciążnik 28, usytuowany wokół obrzeża na krótszym promieniu R2, którego zadaniem jest równoważenie ciężaru nośnika w czasie przemieszczania go w górę.
Bardziej szczegółowe przedstawienie wynalazku pokazane jest na fig. 5, obrazującej w przekroju obudowę 4, nośnik 10, prowadnice 30, 32 służące do utrzymywania przemieszczanego nośnika 10 oraz mimośród 18, na którego obwodzie spoczywa nośnik 10. Pokazano także wysokosprawny, o małym zużyciu energii, zespół napędowy 14 służący do obracania mimośrodu 18, zawierający elektroniczny oscylator 34 zasilany baterią 36 i połączony z elektromagnesem 38 mającym dwa ferromagnetyczne ramiona 40, 42. Każdy z wolnych końców ramion 40, 42 jest ukształtowany jako zwora 44, 46 otaczająca, ale nie stykająca się z magnetycznym rdzeniem 48, bezpośrednio lub pośrednio połączona z przekazującymi napędy na mimośród 18 kołami zębatymi 50, 52. Każdy impuls wysyłany przez oscylator 34 powoduje obrót rdzenia 48 o 180°. Obrys mimośrodu jest taki, że jego obrót jest zamieniany na liniowe przemieszczenie nośnika 10, który jest swobodnie podparty na rowkowanym obwodzie mimośrodu 18, jak opisano powyżej.
Promienie R1 i R2 mimośrodu 18 są tak dobrane, że całkowity liniowy odcinek przemieszczenia nośnika 10 w górę i w dół stanowi odległość, co najmniej równą odległości D pomiędzy dwiema ogniskowymi dwóch przyległych soczewek 8 usytuowanych w kierunku przemieszczenia. Przemieszczenie nośnika 10 z taką amplitudą powoduje sekwencyjne wyświetlanie obrazów przedstawionych na powierzchni nośnika 10. Skoro nośnik 10 ma minimalną masę i zważywszy na wysokosprawny zespół napędowy 14 opisany powyżej, który zużywa energię tylko w czasie stosunkowo krótkiego trwania impulsu generowanego przez oscylator 34, siła wymagana do uruchomienia urządzenia jest także minimalna; w ten sposób urządzenie może pracować w wydłużonych okresach czasu bez konieczności wymiany baterii 36. Naturalnie urządzenie może być również zasilane lub wspomagane przez ogniwa słoneczne.
Podczas gdy na fig. 1 do 5 przedstawiono urządzenie wyświetlające obrazy jedynie po jednej stronie, fig. 6 przedstawia przykład wykonania, w którym zmieniające się obrazy są wyświetlane po dwóch przeciwległych stronach urządzenia. Dla osiągnięcia tego celu wymagane jest wprowadzenie drugiego zestawu soczewek 8' po przeciwległej stronie urządzenia i usytuowanie obrazów na obu stronach nośnika 10. Poza tym konstrukcja i działanie w tym przykładzie są takie same jak opisano wyżej w odniesieniu do fig. 1 do 5.
Figura 7 przedstawia obudowę 4 w przekroju poprzecznym, ukształtowaną z odpowiednim otworem 54, który współpracuje z łącznikiem 56 celem zamocowania urządzenia 2 do półki, na przykład służącej do wyświetlania informacji handlowych w supermarkecie lub innym sklepie. Łącznik 56 służy do ułatwienia elastycznego połączenia z urządzeniem 2 i bardziej sztywnego połączenia z półką celem zabezpieczenia przed złamaniem w przypadku gdy urządzenie jest przypadkowo uderzane przez przechodzącego klienta lub pracownika. Elastyczne połączenie pomiędzy łącznikiem 56 a urządzeniem 2 jest uzyskiwane za pomocą ramienia 58 współpracującego z otworem 54 i utrzymywanego w nim siłą tarcia. Bardziej sztywne połączenie jest uzyskiwane za pomocą metalowego wspornika 60.
Figury 8 do 11 przedstawiają dwa przykłady wykonania umożliwiające używanie urządzenia według wynalazku w połączeniu z zegarem. Pierwszy z przykładów, przedstawiony na fig. 8 i 9, ukazuje zegar 62 napędzany za pomocą standardowego układu napędowego 64 usytuowanego wewnątrz obudowy 4 urządzenia 2 i w ten sposób stanowi kombinację zegara i urządzenia do zmiennego wyświetlania. Oczywiście zegar przedstawiony na fig. 8 może być również zegarem cyfrowym. W drugim przykładzie, przedstawionym na fig. 10 i fig. 11, zmieniające się obrazy są usytuowane za tarczą zegara. Takie usytuowanie ułatwia zarówno ruch zegara jak i zmianę obrazów nośnika 10 za pomocą wspólnego zespołu napędowego 14.
Jak pokazano na fig. 11A, mimośród 18 jest trwale zamocowany do i napędzany od drugiego wałka 15 wspólnego zespołu napędowego 14 i przemieszcza się wewnątrz środkowego otworu 17 o odpowiednim zarysie i wymiarach, wykonanego w nośniku 10.
Figura 12 przedstawia mimośród - albo bardziej poprawnie - krzywkę 28, mającą trzy różne promienie krzywizny r1f r^, r3 jak również pochyłości 29 prowadzące od jednej krzywizny do drugiej przyległej. Pokazany jest również nadążny element w postaci rolki 66 osadzonej w widełkach 67 sztywno przymocowanych do nośnika 10. Jest jasnym, że podczas gdy krzywka 28 obraca się w kierunku strzałki A, rolka 66 zaczyna się toczyć wzdłuż krzywizny η. Skoro krzywizna η jest współosiowa z wałkiem 16, nośnik 10 pozostaje nieruchomy do chwili gdy rolka 66 wraz z nośnikiem 10 zostaną podniesione na następną krzywiznę r2 za pomocą pochyłości 29, w którym to punkcie rolka 66
PL 190 919 B1 zostaje znów zatrzymana aż do chwili, gdy zostanie podniesiona jeszcze raz przez następną pochyłość 29 na następną krzywiznę r3, w którym to punkcie nośnik 10 uzyskuje swoje maksymalne przemieszczenie. Osiągając koniec krzywizny r3 rolka 66 spada na krzywiznę η z nośnikiem 10 znowu w swym najniższym położeniu. W ten sposób krzywka ma trzy odcinki zatrzymujące i trzy pochyłości i wykonuje jednostajny obrót swym wałkiem 16 wewnątrz stopniowo wznoszącego się nośnika. Taka krzywka jest szczególnie przydatna dla wielkich zespołów wyświetlających widocznych ze znacznych odległości, dla których linie widzenia niewiele odchylają się od linii prostopadłych względem zespołu.
Przygotowanie nośników wymaga wielkiej dokładności, szczególnie w zakresie proporcji parametrów znaków i podziałki zestawu soczewek. Podczas gdy taka dokładność jest precyzyjnie osiągalna przy małych urządzeniach, nie można jej realizować przy dużych urządzeniach z powodu nieuniknionych kumulujących się błędów w przygotowaniu nośnika, skutków zmian temperatury, itp. Chociaż zasadniczo takie problemy mogłyby być minimalizowane poprzez zwiększenie szerokości liniowych soczewek układu, taki krok miałby szereg niedogodności:
1) zwiększenie szerokości liniowych soczewek, wyznaczonej w przekroju poprzecznym przez łuk okręgu automatycznie powoduje zwiększenie grubości soczewek, układ soczewek staje się bardzo ciężki i w konsekwencji drogi,
2) przerywane powierzchnie układu wywołują jasne miejsca i olśnienia, które kolidują z widzialnością obrazu; są one także podatne na działanie kurzu.
Rozwiązanie powyższych problemów zapewnia układ soczewek zobrazowany na fig. 13 i 14. Ten układ jest wyznaczony przez leżące na jednej płaszczyźnie, korzystnie wewnętrzne grupy liniowych soczewek mających przekrój poprzeczny zgodny ze znanymi jako takie soczewkami Fresnela, przy czym każda grupa zawiera środkową faktycznie cylindryczną soczewkę, z bocznymi quasi-pryzmatycznymi liniowymi soczewkami (quasi - gdyż skośne powierzchnie pryzmatów są częściami powierzchni cylindrycznych). Z powodu ich dużej liczby „f” [w przypadku liniowych soczewek Fresnela stosunek ogniskowej „f” do szerokości „m” (fig. 13)] ten typ soczewek daje względnie dużą szerokość (na przykład 40 mm) w kombinacji z umiarkowanie krótką ogniskową.
Figura 13 przedstawia schematycznie urządzenie wyświetlające wykorzystujące wyżej opisany układ quasi-pryzmatycznych soczewek liniowych. Na fig. 13 widoczny jest nośnik 10, usytuowany w odległości „f” za układem 84 wyżej opisanych soczewek. Układ 84 zawiera wiele grup 86, z których każda składa się ze środkowej faktycznie cylindrycznej soczewki 88, z usytuowanymi z boku wieloma quasi-pryzmatycznymi soczewkami 90. Układ 84 korzystnie stanowi integralną całość, na przykład wytworzoną przez wyciskanie lub wytłaczanie, chociaż może on też być zbudowany z kilku części, szczególnie w przypadku dużych urządzeń. Jak można zauważyć, powierzchnia skierowana ku obserwatorowi jest całkowicie gładka i jest daleko mniej podatna na zjawiska odbicia i olśnienia oraz narastanie kurzu.
Figura 14 przedstawia urządzenie wyświetlające, w którym układ 84 z figury 13 jest wytwarzany przez wytłaczanie i jest zaopatrzony w żebra 92, które zarówno usztywniają układ jak i zabezpieczają nośnik 10 przed wybrzuszeniem. Nośnik 10 przemieszcza się w górę i w dół, jak wskazuje podwójna strzałka B, za pomocą jakiegokolwiek wyżej opisanego środka. Urządzenie wyświetlające z fig. 14 może być także wyposażone w źródło światła, takie jak zestaw fluorescencyjnych rurek 94.
Urządzenie przedstawione na fig. 15 jest podobne do urządzenia z fig. 14, z wyjątkiem faktu, iż układ 84 wyznacza czołową powierzchnię pustego, wytłoczonego panelu, którego tylna ścianka 96 jest połączona z układem 84 za pomocą żeber 92. Ten przykład stanowi wyjątkowo sztywne rozwiązanie i dlatego też jest ono przydatne dla urządzeń wyświetlających o bardzo dużych rozmiarach.
Jest oczywistym dla znawcy, że wynalazek nie jest ograniczony do szczegółów uprzednio przedstawionych przykładów i że niniejszy wynalazek może być zrealizowany w innych szczególnych postaciach, bez naruszania jego istotnych cech.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie wyświetlające w szczególności urządzenie do wyświetlania dwóch lub więcej sekwencyjnie zmieniających się obrazów widocznych dla obserwatora, znamienne tym, że ma obudowę (4), której, co najmniej jedną ściankę (6) stanowi zestaw liniowych soczewek (8) mających dwuwypukłe czoła i płaską tylną powierzchnię, co najmniej jeden przemieszczalny lekki zasadniczo płaski
    PL 190 919 B1 nośnik (10) znaków zawierający wymienialny film/arkusz usytuowany wewnątrz obudowy (4) w odległości od tylnej powierzchni wymienionego zestawu, co najwyżej równej ogniskowej soczewek (8), wysokosprawny o małym zużyciu energii zasilany baterią (36) prądu stałego zespół napędowy (14) do okresowego przemieszczania nośnika (10) na odległość, co najmniej równą odległości pomiędzy dwiema przyległymi soczewkami (8) układu, który to zespół napędowy (14) ma silnik sprzężony z krzywką (18), część dolnego brzegu (22) nośnika (10), co najmniej pośrednio jest swobodnie zetknięta i jest podparta przez wymienioną krzywkę (18).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że nośnik (10) stanowi wymienny film/arkusz.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół napędowy (14) stanowi silnik sprzężony z krzywką (18), brzeg nośnika (10) jest oparty na krzywce (12) przynajmniej pośrednio, a całkowite podniesienie krzywki jest zasadniczo równe żądanemu odcinkowi przemieszczenia nośnika (10).
  4. 4. Urząddznie weeług zzstrz. 1, zr^^r^ie^r^r^e^ tym, że silnik stanowi silnik elekttyycny zzsilany układem ogniw słonecznych.
  5. 5. Ur^^c^^^niei według zastrz. 1, znnmiennn tym, że εϋηϋ sS^ric5v^i i εϋηϋ skokowy mający wałek.
  6. 6. Urzncldznie weeług zzstrz. 5, zznmieenntym. iż i mpulsc>we siSnik sSoooowr stanywi zznc>Pł wytwarzający impulsy obracające wałek wymienionego silnika o 180°.
  7. 7. Urznddznieweeługzzstrz.5,zznmieenntym. żż srzę0ovćo0rzVowewełko wenyvio0 2 do 5 obrotów na minutę.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że krzywkę (18) stanowi mimośród.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że krzywka (18) jest zaopatrzona w obwodowo rozmieszczony obciążnik (28) do równoważenia, co najmniej części ciężaru nośnika (10) przy jego przemieszczaniu w kierunku do góry.
  10. 10. Urządzenie według zastrze. 1, znamienne tym, że nośnik (10) jest półprzeźroczysty/przeźroczysty, tak aby umożliwić przechodzenie przezeń światła.
  11. 11. Urządzenie według ζζ3^ζ. 1, tym, że obudowa (4) zawiera dwie równolegle, oddalone od siebie ścianki, z których każda wykonana jest z zestawu soczewek (8, 8') zaś nośnik (10) zawiera znaki wyświetlane po obu jego stronach celem jednoczesnego wyświetlania obrazów po dwóch stronach urządzenia.
  12. 12. Urzącldznie weeług szstrz. 1, tt/m, 5ż 01^(^ 144 szwiera SrzOOi 5o mc^o^c^o^ć^nia urządzenia na półce.
  13. 13. Urzącizenie według zas^z. 1, znamiinne tym, że uuządzenie ma posSać zegara (62) ze zmieniającą się tarczą.
  14. 14. Urządzenie według zaskz. 1, tym. że kkzywka (18) jesS szzywno pco-ączona z drugim wałkiem (15) standardowego napędu zegara.
  15. 15. Urznąldznieweeług zzstrz. 1, zznmieenntym. żż SoSżoz sc>oczwen ((88 u^^^So j eeS I iniowe soczewką o przekroju poprzecznym zgodnym z przekrojem poprzecznym soczewki Fresnela.
  16. 16. Urząddznik weeług zzstrz. 1, ζ^π^η^ tym, ugtua sc>ocewen 1(44 j jeS i i u Mad liniowych soczewek wyznacza czoło ścianki wytłoczonego pustego, dwuczęściowego panelu, którego tylna ścianka (96) jest połączona z przednią za pomocą żeber (92).
PL335983A 1999-10-10 1999-10-10 Urządzenie wyświetlające PL190919B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL335983A PL190919B1 (pl) 1999-10-10 1999-10-10 Urządzenie wyświetlające

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL335983A PL190919B1 (pl) 1999-10-10 1999-10-10 Urządzenie wyświetlające

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL335983A1 PL335983A1 (en) 2001-04-23
PL190919B1 true PL190919B1 (pl) 2006-02-28

Family

ID=20075258

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL335983A PL190919B1 (pl) 1999-10-10 1999-10-10 Urządzenie wyświetlające

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL190919B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL335983A1 (en) 2001-04-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6226906B1 (en) Display units
JP2001125520A (ja) 表示装置
US5315776A (en) Multiple-display sign device
SE435220B (sv) Indikatoranordning med ett flertal mekaniskt svengbara segment
US6219948B1 (en) Display unit
PL190919B1 (pl) Urządzenie wyświetlające
US8427407B2 (en) On-vehicle flat display apparatus
RU2253906C2 (ru) Устройство отображения
US4259801A (en) Display device
KR100411628B1 (ko) 디스플레이 유니트
EP1347431A1 (en) Display unit
CN208475096U (zh) 动态投影灯
WO2007015155A1 (en) Standard
AU764995B2 (en) Display units
US20040231206A1 (en) Display unit
RU99120801A (ru) Устройство отображения
CN220272093U (zh) 一种发光标识牌
CN212365428U (zh) 一种物流用广告牌
CN219824984U (zh) 一种翻转可变限速的发光道路交通标志牌
KR100598036B1 (ko) 다중 인쇄지의 디스플레이 장치
KR100613302B1 (ko) 광고간판
KR200363710Y1 (ko) 광고간판
KR100718328B1 (ko) 도로 안내 표지 장치
CN211980101U (zh) 一种新型多功能广告灯箱
EP0068726A1 (en) Display panel

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20091010