PL189946B1 - Sposób i układ do monitorowania wskaźnika oceny nośności stropu wyrobisk górniczych - Google Patents

Sposób i układ do monitorowania wskaźnika oceny nośności stropu wyrobisk górniczych

Info

Publication number
PL189946B1
PL189946B1 PL98329583A PL32958398A PL189946B1 PL 189946 B1 PL189946 B1 PL 189946B1 PL 98329583 A PL98329583 A PL 98329583A PL 32958398 A PL32958398 A PL 32958398A PL 189946 B1 PL189946 B1 PL 189946B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
support
roof
sensors
recorder
monitoring
Prior art date
Application number
PL98329583A
Other languages
English (en)
Other versions
PL329583A1 (en
Inventor
Alfred Biliński
Tadeusz Kostyk
Barbara Dreinert
Marek Mika
Józef Potempa
Ryszard Wolnik
Original Assignee
Glowny Instytut Gornictwa
Zmechanizowanych Obudow Sciano
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Glowny Instytut Gornictwa, Zmechanizowanych Obudow Sciano filed Critical Glowny Instytut Gornictwa
Priority to PL98329583A priority Critical patent/PL189946B1/pl
Publication of PL329583A1 publication Critical patent/PL329583A1/xx
Publication of PL189946B1 publication Critical patent/PL189946B1/pl

Links

Landscapes

  • Testing Or Calibration Of Command Recording Devices (AREA)

Abstract

3. Uklad do monitorowania wskazni- ka oceny nosnosci stropu wyrobisk górni- czych, zbudowany z torów pomiarowych oraz ukladu analizujacego i ukladu wizuali- zacji, polaczonych z badanym urzadzeniem, znamienny tym, ze ma co najmniej: dwa komplety czujników cisnienia (c1 , .... cn ) i dwa komplety czujników przemieszcze- nia (P1 ,... Pn), umocowane na konstrukcji stojaków hydraulicznych (2) zmechanizo- wanej obudowy górniczej (1) i polaczone funkcjonalnie z mikroprocesorowym reje- stratorem (3), który jest zasilany z iskro- bezpiecznego zasilacza (4). Fig.1 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynaiazku jest sposób i układ do monitorowania wskaźnika oceny nośności stropu wyrobisk górniczych w podziemiach zakładów wydobywczych.
Znany jest ze zgłoszenia polskiego wynalazku P 309 133 pt. „Sposób pomiaru i urządzenie do pomiaru i rejestrowania konwergencji stropu w urabianych ścianach pokładów węglowych kopalń węgla kamiennego” sposób, który polega na tym, że wyznacza się w ścianie węglowej wyrobiska eksploatowanego z użyciem podsadzki pneumatycznej - linie pomiaru, w których zabudowuje się po pięć stojaków ciernych, w różnych odstępach. Stojaki zabudowuje się po przejściu kombajnu urabiającego i zmierzeniu wysokości ściany, przy czym linie pomiaru są wyznaczone w odległości i i 2 całkowitej długości ściany. Stojaki rozpiera się, kotwi się ich stopy i głowice oraz zabezpiecza się śrubami przed samozsuwaniem i mierzy się każdy ze stojaków. Następnie po podsadzeniu wyrobiska ścianowego i przesunięciu zestawów obudowy zmechanizowanej, przeprowadza się ciągły pomiar i rejestrację konwergencji stropu
189 946
- wykorzystując czujniki zamocowane na stojakach ciernych. Sposób według znanego rozwiązania ma wadę wynikającą z ustawienia stojaków na stałe w podsadzonej części wyrobiska górniczego i braku możliwości pomiaru ugięcia, a jednocześnie oceny nośności stropu, wraz z postępem obudowy.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie wady znanego rozwiązania i opracowanie sposobu, który pozwala na ciągły pomiar i rejestrację ugięcia wraz z oceną nośności stropu, podczas jednoczesnego przesuwania ścianowej obudowy zmechanizowanej. Cel ten uzyskano według wynalazku w zakresie sposobu monitorowania wskaźnika oceny nośności stropu wyrobisk górniczych. Sposób polega na tym, że zakłada się jednocześnie co najmniej po dwa czujniki pomiarowe: zsuwu stojaka i pomiaru ciśnienia przestrzeni podtłokowej stojaka hydraulicznego, w pierwszym szeregu stojaków obudowy zmechanizowanej, przy czym odległość najbliższego stanowiska pomiarowego wynosi > 20 m od chodnika pod- lub nadścianowego.
Pomiar rozpoczyna się zaraz po rozparciu sekcji obudowy, a kończy się bezpośrednio przed jej zrabowaniem. Jenocześnie mierzy się odległość pomiędzy każdym ze stojaków, a czołem ściany przed i po przejściu maszyny urabiającej, a także kąt nachylenia stojaka. Wszystkie te dane w postaci parametrów wprowadza się do rejestratora mikroprocesowego, a następnie na podstawie danych pomiarowych i parametrów wyznacza się wskaźnik oceny nośności stropu wo. Wskaźnik oceny w„ jest proporcją wartości jednostkowej nachylenia stropu zl1, do dopuszczalnej wartości jednostkowej nachylenia stropu Zdop. Po osiągnięciu wartości wskaźnika oceny w<, > 1,1 przerywa się monitorowanie, aby podjąć działania techniczne zmierzające do zwiększenia podpomości obudowy podpierającej strop wyrobiska, w którym pracuje kompleks ścianowy. Początek i koniec zbierania danych pomiarowych i parametrów jest wyznaczony automatycznie, w powiązaniu z cyklem pracy kompleksu.
Znane jest z polskiego patentu nr 139 934 pt. „Urządzenie do oceny i monitorowania stanu technicznego maszyn, zwłaszcza wirujących” rozwiązanie układu umożliwiającego obserwację i prowadzenie podstawowych analiz bezpośrednio na stanowisku pracy, w czasie eksploatacji maszyn. Urządzenie ma tory pomiarowe łączące badaną maszynę z układami: wizualizacji drgań na ekranie lampy oscylograficznej i sprzężonym z nim układem analizującym do pomiarów parametrów drgań i zaznaczania punktu pomiarowego na oscylogramie. Urządzenie ma również tor odniesienia łączący maszynę z układami wizualizacji i analizującym, który to tor służy do zaznaczenia punktu zerowego fazy oscylogramu. Znane urządzenie służy głównie do oceny stanu maszyn wirujących w czasie eksploatacji, z możliwością obserwacji różnego typu niesprawności, jak np. uszkodzenia łożysk i powstające w związku z tym luzy w podzespołach maszyny. Niedogodnością znanego urządzenia jest brak możliwości rejestracji i przetwarzania w mikroprocesorze zbieranych danych i pomiarów, a także brak możliwości monitorowania ciągłego wraz z przesuwającą się cyklicznie w czasie pracy maszyną, co ma miejsce w zmechanizowanych obudowach górniczych, Celem wynalazku jest skonstruowanie układu do monitorowania, który wyeliminuje niedogodności znanego rozwiązania i zapewni możliwości pomiaru, rejestracji i przetwarzania danych dla maszyn których charakter pracy jest związany z cyklicznym przesuwaniem w obrębie całego kompleksu.
Cel ten uzyskano konstruując układ do monitorowania wskaźnika oceny nośności stropu wyrobisk górniczych, który ma co najmniej dwa komplety czujników ciśnienia i dwa komplety czujników przemieszczenia, umocowane na konstrukcji stojaków zmechanizowanej obudowy górniczej i połączone funkcjonalnie z mikroprocesorowym rejestratorem. Rejestrator jest zasilany z iskrobezpiecznego zasilacza i może mieć dodatkowo zainstalowany zespół transmisji danych. Zespół transmisji danych korzystnie składa się xd crrAiw rnnrlpnipm
V*X -------------- — -laełrtm c<str^nv e αΰ acranfAew
JVU11VJ Łj X XX XX XWX νΐΐΐ^ połączonym z portem komputera.
Korzystnie układ do monitorowania ma po trzy komplety czujników ciśnienia i czujników przemieszczenia.
Układ według wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, którego fig. 1 ukazuje widok z boku sekcji zmechanizowanej obudowy górniczej z czujnikami i rejestratorem, a fig. 2 - schemat blokowy układu.
189 946
Zmechanizowana obudowa górnicza 1 ma stojaki hydrauliczne 2 na których są zamontowane: czujnik przemieszczenia pj i czujnik ciśnienia c przestrzeni podtłokowej. Ponadto na przedniej stronie jednego ze stojaków hydraulicznych 2 jest umieszczony mikroprocesorowy rejestrator 3. Wyszystkie czujniki ci ... c„ i pi ... pn są połączone z rejestratorem 3, który jest zasilany z iskrobezpiecznego zasilacza 4. Rejestrator 3 łączy się z zespołem transmisji danych, który składa się z modemu 5 i sprzężonego z nim modemu 6, połączonego z portem komputera 7.
Sposób i układ monitorowania wskaźnika oceny nośności stropu wyrobisk górniczych, znajdują zastosowanie w kopalniach węgla kamiennego i są pomocne w porównaniu założeń projektowych znaczną eksploatacją.

Claims (5)

1. Sposób monitorowania wskaźnika oceny nośności stropu wyrobisk górniczych polegający na ciągłym pomiarze i rejestracji danych związanych z ugięciem płaszczyzny stropu, wykorzystując czujniki zamontowane na stojakach, znamienny tym, że zakłada się jednocześnie co najmniej po dwa czujniki pomiarowej zsuwu stojaka i pomiaru ciśnienia przestrzeni podtłokowej stojaka hydraulicznego, w pierwszym szeregu stojaków obudowy zmechanizowanej, przy czym odległość najbliższego stanowiska pomiarowego wynosi > 20 m od chodnika pod- lub nadścianowego, a pomiar rozpoczyna się zaraz po rozparciu sekcji obudowy, a kończy bezpośrednio przed jej zrabowaniem, oraz jednocześnie mierzy się odległość pomiędzy każdym ze stojaków, a czołem ściany przed i po przejściu maszyny urabiającej, a także kąt nachylenia stojaka i wszystkie te dane w postaci parametrów wprowadza się do rejestratora mikroprocesowego, a następnie na podstawie danych pomiarowych i parametrów wyznacza się wskaźnik oceny nośności stropu w0, będący proporcją wartości jednostkowego nachylenia stropu zli do dopuszczalnej wartości jednostkowego nachylenia stropu Zdop.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że po osiągnięciu wartości wskaźnika oceny w0 > 1,1 przerywa się monitorowanie, aby podjąć działania techniczne zmierzające do zwiększenia podporności obudowy podpierającej strop wyrobiska, w którym pracuje kompleks ścianowy, przy czym początek i koniec zbierania danych pomiarowych i parametrów jest wyznaczany automatycznie, w powiązaniu z cyklem pracy kompleksu.
3. Układ do monitorowania wskaźnika oceny nośności stropu wyrobisk górniczych, zbudowany z torów pomiarowych oraz układu analizującego i układu wizualizacji, połączonych z badanym urządzeniem, znamienny tym, że ma co najmniej: dwa komplety czujników ciśnienia (c1, .... cn) i dwa komplety czujników przemieszczenia (p1, .... p„), umocowane na konstrukcji stojaków hydraulicznych (2) zmechanizowanej obudowy górniczej (1) i połączone funkcjonalnie z mikroprocesorowym rejestratorem (3), który jest zasilany z iskrobezpiecznego zasilacza (4).
4. Układ według zastrz. 3, znamienny tym, że mikroprocesorowy rejestrator (3) ma dodatkowo zainstalowany zespół transmisji danych zbudowany korzystnie z modemu (5) połączonego z rejestratorem (3) i sprzężonego z modemem (6), połączony z portem komputera (7).
5. Układ według zastrz. 3, znamienny tym, że korzystnie ma po trzy komplety czujników ciśnienia (c) i czujników przemieszczenia (p).
PL98329583A 1998-11-06 1998-11-06 Sposób i układ do monitorowania wskaźnika oceny nośności stropu wyrobisk górniczych PL189946B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98329583A PL189946B1 (pl) 1998-11-06 1998-11-06 Sposób i układ do monitorowania wskaźnika oceny nośności stropu wyrobisk górniczych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98329583A PL189946B1 (pl) 1998-11-06 1998-11-06 Sposób i układ do monitorowania wskaźnika oceny nośności stropu wyrobisk górniczych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL329583A1 PL329583A1 (en) 1999-08-30
PL189946B1 true PL189946B1 (pl) 2005-10-31

Family

ID=20073126

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98329583A PL189946B1 (pl) 1998-11-06 1998-11-06 Sposób i układ do monitorowania wskaźnika oceny nośności stropu wyrobisk górniczych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL189946B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9739148B2 (en) 2014-08-28 2017-08-22 Joy Mm Delaware, Inc. Roof support monitoring for longwall system

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9739148B2 (en) 2014-08-28 2017-08-22 Joy Mm Delaware, Inc. Roof support monitoring for longwall system
US10184338B2 (en) 2014-08-28 2019-01-22 Joy Global Underground Mining Llc Roof support monitoring for longwall system

Also Published As

Publication number Publication date
PL329583A1 (en) 1999-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8777325B2 (en) Method for determining the position or situation of installation components in mineral mining installations and mining installation
CN104061902B (zh) 复合式地下深部灾害监测装置
CN103644940B (zh) 一种煤层内瓦斯压力、瓦斯流量及地应力监测装置及监测方法
CN101487388B (zh) 煤矿回采采空区的气体检测方法及其装置
KR102593216B1 (ko) 접촉식 탐촉자를 이용한 tbm 디스크커터 마모도 측정장치
CN109470151A (zh) 一种连续监测记录巷道表面位移装置及方法
CN114135278A (zh) 一种随钻感知不良地质智能识别与预报系统及方法
CN109296361A (zh) 一种煤层采动裂隙场瓦斯压力测定系统
CN101963071A (zh) 当量钻屑量连续监测装置及方法
Liu et al. Application of new void detection algorithm for analysis of feed pressure and rotation pressure of roof bolters
CN115265726A (zh) 一种用于煤矿钻屑法的煤粉质量测量装置及测量方法
PL189946B1 (pl) Sposób i układ do monitorowania wskaźnika oceny nośności stropu wyrobisk górniczych
CN104093934B (zh) 评估采矿中粉尘控制的方法
CN110244349A (zh) 一种孔内检波器
CN108343467A (zh) 煤矿井下瓦斯抽放系统
CN107227954A (zh) 一种采空区煤自燃三带快速观测及分析方法
CN104062022A (zh) 炮孔全孔温度监测装置
CN104457638A (zh) 一种超声巷道表面收敛分析仪
CN108507610A (zh) 井下检测系统
CN210102726U (zh) 一种煤矿开采用具有空气测量功能的运输轨道
CN114280672A (zh) 一种油型气探测方法
CN218760029U (zh) 一种被保护层膨胀变形量的测定装置
CN207863000U (zh) 一种用于检测支盘桩成孔质量的装置
CN204405034U (zh) 一种超声巷道表面收敛分析仪
CN109306872A (zh) 井下检测方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20051106