PL189148B1 - Kadłub śmigłowca - Google Patents

Kadłub śmigłowca

Info

Publication number
PL189148B1
PL189148B1 PL98327640A PL32764098A PL189148B1 PL 189148 B1 PL189148 B1 PL 189148B1 PL 98327640 A PL98327640 A PL 98327640A PL 32764098 A PL32764098 A PL 32764098A PL 189148 B1 PL189148 B1 PL 189148B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fuselage
polyhedron
central part
helicopter
floor
Prior art date
Application number
PL98327640A
Other languages
English (en)
Other versions
PL327640A1 (en
Inventor
Krzysztof Bzówka
Tadeusz Górski
Dariusz Lisowski
Original Assignee
Wytwornia Sprzetu Komunikacyjn
Wytwornia Sprzetu Komunikacyjnego Pzlswidnik Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wytwornia Sprzetu Komunikacyjn, Wytwornia Sprzetu Komunikacyjnego Pzlswidnik Sa filed Critical Wytwornia Sprzetu Komunikacyjn
Priority to PL98327640A priority Critical patent/PL189148B1/pl
Priority to PCT/PL1999/000024 priority patent/WO2000005130A1/fr
Publication of PL327640A1 publication Critical patent/PL327640A1/xx
Publication of PL189148B1 publication Critical patent/PL189148B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B64AIRCRAFT; AVIATION; COSMONAUTICS
    • B64CAEROPLANES; HELICOPTERS
    • B64C1/00Fuselages; Constructional features common to fuselages, wings, stabilising surfaces or the like
    • B64C1/06Frames; Stringers; Longerons ; Fuselage sections
    • B64C1/061Frames
    • B64C1/062Frames specially adapted to absorb crash loads
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B64AIRCRAFT; AVIATION; COSMONAUTICS
    • B64CAEROPLANES; HELICOPTERS
    • B64C27/00Rotorcraft; Rotors peculiar thereto

Abstract

1. Kadlub smiglowca utworzony z czesci centralnej kadluba, polaczonej z czescia przednia i czescia tylna kadluba oraz z podwoziem, która to czesc centralna podtrzymuje przekladnie glówna i wirnik nosny i jest zbudowana z dwóch plyt bocz- nych, równoleglych do siebie, plyty górnej, plyty dolnej oraz plyty tylnej i plyty przed- niej, polaczonych ze soba i tworzacych strukture wieloscianu, zawierajaca w swojej przestrzeni zbiornik paliwa, znamienny tym, ze plyte przednia (1 1 ) wieloscianu stanowia scianki przednie (8 ) i (9) polaczo- ne sciankami (1 0 ), przy czym uklad scianek przednich (8 ), (9), (10) tworzy prostokatna wneke (1 2 ) przechodzaca przez cala wyso- kosc plyty przedniej (1 1 ), natomiast plyta górna (17) wieloscianu jest usytuowana prostopadle do osi wirnika nosnego (18). Fig. 3 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest kadłub śmigłowca, zawierający część centralną która jest połączona z częścią przednią i z częścią tylną kadłuba. Część centralna jest zaopatrzona w elementy przenoszące siły, pochodzące od przekładni głównej silnika, wirnika nośnego, podwozia i belki ogonowej.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 65 112 kadłub śmigłowca, który jest zbudowany z części centralnej połączonej z częścią przednią i z częścią tylną kadłuba. Konstrukcja części centralnej kadłuba posiada strukturę wielościanową o kształcie kesonu i jest wykonana z dwóch ścian bocznych, ściany górnej, podłogi, ściany tylnej i ściany przedniej. Te sześć ścian wielościanu tworzą zamknięty sześciościan, w którym górna ściana jest równoległa do poziomej podłogi.
Innym przykładem struktury centralnej części kadłuba jest rozwiązanie konstrukcyjne tej struktury znane ze śmigłowców ECUREUIL 350 i 355. Część centralna kadłuba składa się z sześciu ścian zamykających zbiornik paliwa w śmigłowcu. Podobnie jak w kadłubie według patentu nr 65 112, płyta sufitowa śmigłowców Ecureuil 350, 355, będąca jedną ze ścian wielościanu, jest równoległa do podłogi.
Wadą przedstawionej konstrukcji centralnej części kadłuba śmigłowca, znanej z wymienionych przykładów, jest równoległe usytuowanie górnej płyty wielościanu w stosunku do jego płyty dolnej. W śmigłowcach, w których wirniki nośne pochylone są do przodu w stosunku do ich płaszczyzny poziomej, równoległe usytuowanie ściany górnej względem ściany dolnej wielościanu powoduje, że osie wirników nośnych przebijają płytę górną pod kątem różnym od kąta prostego, co w znacznym stopniu komplikuje zabudowę przekładni głównej wirnika nośnego i wykonawstwo poszczególnych węzłów mocujących. Ponadto, płyty przednie opisanych, znanych centralnych części kadłubów są wykonane w postaci integralnej płaszczyzny. Taki kształt przednich płyt utrudnia przeprowadzenie ciągów układu sterowania i innych instalacji śmigłowcowych przez centralną część kadłuba śmigłowca i powoduje konieczność wykorzystania do tego celu przestrzeni kabiny pasażerskiej lub kabiny pilotów.
W efekcie, takie rozwiązanie prowadzi do ograniczenia powierzchni użytkowej kadłuba i zmniejsza funkcjonalność i estetykę śmigłowca.
189 148
Celem wynalazku jest usunięcie tych niedogodności poprzez zmianę konstrukcji centralnej części kadłuba śmigłowca i uzyskanie struktury pozwalającej na funkcjonalne i użytkowe wykorzystanie przestrzeni wewnętrznych kadłuba śmigłowca.
Zgodnie z wynalazkiem, kadłub śmigłowca charakteryzuje się tym, że płytę przednią wielościanu tworzącego strukturę kesonową centralnej części kadłuba stanowi pięć ścianek przednich połączonych ze sobą w taki sposób, iż powstały układ tych ścianek tworzy płytę przednią z prostokątną wnęką, która przechodzi przez całą wysokość kesonu, natomiast płyta górna wielościanu jest usytuowana prostopadle do osi wirnika nośnego. Część przednia kadłuba zawiera podłogę kabiny pasażerskiej, która jest wspólnym elementem części przedniej, części centralnej i części tylnej kadłuba i która w części przedniej jest pozioma, a w części centralnej załamuje się pod kątem i przedłuża się do części tylnej kadłuba. Podłoga ta wraz z dźwigarami i ściankami zewnętrznymi wielościanu tworzy strukturę wsporczą dla przestrzeni pasażerskiej i części zbiornikowej utworzonej z płyt wielościanu części centralnej kadłuba śmigłowca.
Kadłub, według wynalazku upraszcza zabudowę przekładni głównej wirnika nośnego i jej mocowanie na zawiesiach, dzięki prostopadłemu usytuowaniu płyty górnej kesonu centralnej części kadłuba do jej płaszczyzny mocowania, a wykonana w płycie przedniej wnęka umożliwia przeprowadzenie ciągów sterowania śmigłowca oraz innych instalacji śmigłowcowych poza obszarem kabiny pasażerskiej lub kabiny pilotów. W efekcie powoduje to zwiększenie powierzchni użytkowej śmigłowca, a tym samym polepsza jego funkcjonalność i jakość.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia kadłub śmigłowca w widoku z boku, fig. 2 - przekrój kadłuba wzdłuż linii A-A na fig. 1, fig. 3 - widok w perspektywie centralnej części kadłuba, fig. 4 - centralną część kadłuba w przekroju poprzecznym wzdłuż linii B-B na fig. 1, fig. 5 - tylną część kadłuba w przekroju poprzecznym wzdłuż linii C-C na fig. 1, fig. 6 - widok na dolną część kadłuba według przekroju D-D na fig. 1.
Jak uwidoczniono na rysunku, kadłub śmigłowca składa się ze sztywnego zespołu centralnej części 1, do której dołączone są przednia część 2 i tylna część 3 kadłuba. Przednia część 2 kadłuba jest strukturą dźwigarową i jest przeznaczona do zabudowy kabiny pasażerskiej, natomiast część tylna 3 kadłuba jest przeznaczona do zabudowy przynajmniej jednego silnika oraz jest w niej wygospodarowane miejsce na bagażnik. Elementem wspólnym części przedniej 2, części centralnej 1 i części tylnej 3 są dźwigany 4 i podłoga 5.
Tylna część kadłuba 3 ma złożony charakter. W swojej górnej części jest konstrukcją półskorupową, a w dolnej części ma konstrukcję dźwigarową.
Centralna część kadłuba i jest sztywnym zespołem tworzącym wielościan, który składa się z dwóch płyt bocznych 6 i 7 równoległych do siebie, dwóch ścianek 8 i ścianki 9 połączonej ze ściankami 8 poprzez dwie ścianki 10. Połączone ścianki przednie 8, 9, i 10 tworzą płytę przednią 11 wielościanu, w której jest prostokątna wnęka 12 powstała w wyniku układu ścianek przednich 8, 9, 10, pokazanego na fig. 3. Wnęka 12 tworzy przelotowy otwór w kadłubie i służy do przeprowadzenia popychaczy układu sterowania śmigłowca. Wielościan od tyłu jest ograniczony płytą tylną 13, a od dołu - podłogą 5, składającą się z połączonych ze sobą dwóch ścianek dojnych 14, 15 w taki sposób, że pomiędzy tymi ściankami powstaje prostokątny otwór 16. Ścianki 14, 15 są przedłużeniem podłogi 5 zaczynającej się w kabinie pasażerskiej i położone są na dźwigarach 4 spodniej części kadłuba. Powstały pomiędzy dźwigarami 4 prostokątny otwór 16 jest wykorzystany do zamontowania miski z instalacją paliwową. Od góry wielościan jest zamknięty płytą górną 17, która jest prostopadła do osi głównej 18 wirnika nośnego, a tym samym do płaszczyzny mocowania przekładni głównej. Wielościan centralnej części 1 kadłuba jest wykonany z płyt przekładkowych i stanowi strukturę wsporczą w postaci kesonu dla przekładni wirnika nośnego. Przekładnia ta jest zawieszona na zawiesiach, których dolne węzły znajdują się w narożach płyty górnej 17. Wszystkie części kadłuba śmigłowca są połączone dźwigarami 4 i podłogą 5. Podłoga 5 w części przedniej jest pozioma, a w części centralnej 1 i w części tylnej 3 kadłuba, płaszczyzna podłogi 5 jest ustawiona pod kątem a do poziomej płaszczyzny śmigłowca. Dźwigary 4 i ścianki zewnętrzne 19 wielościanu z przedniej części 2 kadłuba przeciągają się do centralnej części 1 i są nierozłącznym elementem struktury części centralnej 1 kadłuba oraz połączone są od góry podłogą 5, a od dołu poszyciem zewnętrznym 20. Połączenie takie tworzy kesony dolne, pomiędzy którymi
189 148 znajduje się wolna nie zamknięta przestrzeń, służąca do przeprowadzenia układów sterowania i instalacji śmigłowcowych. W części tylnej 3 kadłuba, podłoga 5 pomiędzy dźwigarami 4 jest zamknięta klapami 21 zapewniającymi łatwy dostęp do powstałej przestrzeni. Dźwigary 4 w tylnej części 3 kadłuba stanowią podstawę dla podłogi 5 bagażnika.
Przedstawiony kadłub śmigłowca o konstrukcji centralnej części według wynalazku, pozwala na funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni wewnętrznych śmigłowca, zarówno przy montażu jednostki napędowej, instalacji śmigłowcowych, jak i rozmieszczaniu ładunków w części bagażowej śmigłowca.
189 148
Fig. 6
189 148
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz, Cena 2,00 zł.

Claims (3)

Zastrzeżenia patentowe
1. Kadłub śmigłowca utworzony z części centralnej kadłuba, połączonej z częścią przednią i częścią tylną kadłuba oraz z podwoziem, która to część centralna podtrzymuje przekładnię główną i wirnik nośny i jest zbudowana z dwóch płyt bocznych, równoległych do siebie, płyty górnej, płyty dolnej oraz płyty tylnej i płyty przedniej, połączonych ze sobą i tworzących strukturę wielościanu, zawierającą w swojej przestrzeni zbiornik paliwa, znamienny tym, że płytę przednią (11) wielościanu stanowią ścianki przednie (8) i (9) połączone ściankami (10), przy czym układ ścianek przednich (8), (9), (10) tworzy prostokątną wnękę (12) przechodzącą przez całą wysokość płyty przedniej (11), natomiast płyta górna (17) wielościanu jest usytuowana prostopadłe do osi wirnika nośnego (18).
2. Kadłub, według zastrz. 1, znamienny tym, że elementem wspólnym części przedniej (2), części centralnej (1) i części tylnej (3) jest podłoga (5), która w części przedniej (2) jest pozioma, a w części centralnej (1) załamuje się pod kątem (a) i przedłuża się do części tylnej (3) kadłuba.
3. Kadłub, według zastrz. 2, znamienny tym, że podłoga (5) wraz z dźwigarami (4) i ciankami zewnętrznymi (19) wielościanu tworzy strukturę wsporczą dla przestrzeni pasażerskiej i części zbiornikowej utworzonej z płyt wielościanu.
PL98327640A 1998-07-20 1998-07-20 Kadłub śmigłowca PL189148B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98327640A PL189148B1 (pl) 1998-07-20 1998-07-20 Kadłub śmigłowca
PCT/PL1999/000024 WO2000005130A1 (fr) 1998-07-20 1999-07-14 Fuselage d'helicoptere

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98327640A PL189148B1 (pl) 1998-07-20 1998-07-20 Kadłub śmigłowca

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL327640A1 PL327640A1 (en) 2000-01-31
PL189148B1 true PL189148B1 (pl) 2005-06-30

Family

ID=20072489

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98327640A PL189148B1 (pl) 1998-07-20 1998-07-20 Kadłub śmigłowca

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL189148B1 (pl)
WO (1) WO2000005130A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2884801B1 (fr) * 2005-04-22 2008-11-14 Eurocopter France Atterrisseur auxillaire de nez, structure porteuse et aeronef a voilure tournante
FR2884802B1 (fr) * 2005-04-22 2008-11-14 Eurocopter France Structure porteuse et aeronef a voilure tournante
US9253452B2 (en) 2013-08-14 2016-02-02 Digital Ally, Inc. Computer program, method, and system for managing multiple data recording devices

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2693976B1 (fr) * 1992-07-22 1994-09-30 Eurocopter France Structure de fuselage pour hélicoptère.

Also Published As

Publication number Publication date
PL327640A1 (en) 2000-01-31
WO2000005130A1 (fr) 2000-02-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5562264A (en) Fuselage structure for helicopter
US8167238B2 (en) Pylon caisson attachment on a wing, gripping a lateral panel of the caisson
US20050178906A1 (en) Modular overhead stowage bin systems and associated methods
US4531695A (en) Composite helicopter fuselage
JP3375689B2 (ja) 繊維複合材料から成るシェル構造体
US20100163669A1 (en) Super aircraft structrue
CN113562195A (zh) 箱板框架组合式卫星构型
PL189148B1 (pl) Kadłub śmigłowca
JP2009525212A (ja) コックピットおよび当該コックピットを含む航空機
JP2009525212A5 (pl)
US11220347B2 (en) Modular subfloor arrangement for an aircraft
US20210403139A1 (en) Rotary wing aircraft with a firewall arrangement
EP0074092A1 (en) Method of fabricating an airline galley
CN210364346U (zh) 一种飞行器的机舱结构、飞行器及飞行汽车
WO2012102640A2 (ru) Планер многорежимного высокоманевренного самолета
RU2481243C1 (ru) Крыло самолета и узел стыка его консолей
RU218285U1 (ru) Фюзеляж легкого многоцелевого вертолета
RU2154003C2 (ru) Соединение крыла и фюзеляжа
CN112606992B (zh) 一种具有蒙皮天线的一体化飞机机身
CN113911397B (zh) 一种桁架式光学遥感载荷舱主结构
CN218786082U (zh) 一种模块化机翼飞行器
CN218949472U (zh) 一种货运自转旋翼机
CN115783231A (zh) 一种模块化机翼组合飞行器
CN110329519B (zh) 一种飞行器的机舱结构、飞行器及飞行汽车
RU2173654C2 (ru) Планер многорежимного самолета-моноплана

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100720